Onmenselijke opgave veranderde Bayern in „zelfmoord commando" GEEN RISICO NA TREFFER VAN MÜLLER AJAX GING NIET OPZIJ: DRIE BLESSURES Bomalarm iii stadion DONDERDAG 22 MAART 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 15 Johan Cruyff voelde zich machteloos VINKEVEEN „Geen doen", zo kwalificeerde Johan Cruyff de lange zit in de luie stoel van zijn Vinkeveense woning waar hij de televisie-beelden van München Bayern—Ajax aan zich voorbij liet gaan. „Natuurlijk had ik er graag bij willen zijn. Zelfs al zou het als reserve zijn geweest. Je voelt je volslagen machte/oos, op de re serve-bank kun je tenminste nog aanwijzingen roe pen...." Cruyffs oordeel over de wedstrijd: „Van beide kanten goed gespeeld, al hoewel vrij ruw. Over het algemeen had Ajax de zaak wel onder controle. Vooral in het laatste kwartier van de tweede helft. Toen geloofde Bayern er niet meer in". (n de halve finales, over veertien dagen, hoopt Cruyff er weer bij te zijn. Tegen wie speelt hij dan het liefst, Der by County, Juventus of Real Madrid? „Voor mij heb ik het liefst Real Madrid. Een jaar of vijf geleden hebben we daar ook tegen gespeeld. Toen speelden we in Am sterdam gelijk en verloren uit in de verlenging. Een mooie kans om revanche te nemen, zou ik denken", al dus (non-playing) captain van Ajax. MÜNCHEN - In het Olym pisch Stadion te München heerste voor de wedstrijd Bayern München tegen Ajax grote opwinding. Te lefonisch was medege deeld uit Leer (Oost- Friesland) dat er om 20.05 uur een bom zou ontploffen. Door 200 geu- ontploffen. Door 200 geü- ten en nog eens 200 re chercheurs werd het sta dion vanaf 20.00 uur her- metisch van de buitenwe reld afgesloten. Kleedka mers werden doorzocht, de gangen afgetast en ie- dere hoek grondig onder zocht. Er werd niets ge vonden. Politiek en sport BONN De return van de kwartfinalewedstrijd in het toernooi om de Euro pa Cup I tussen Bayern München en Ajax beheer ste het politieke gebeuren in Bonn. De defensie-ex pert van de oppositie. Mannfred Wörner, ver vroegde zijn rede met een half uur. Ook de afge vaardigde van de CDU Christian Lenzer verzocht zijn collega's de discus sies niet te zeer uit te breiden, zodat „wij op tijd klaar zijn". De agen da werd dan ook zo op tijd afgewerkt dat de af gevaardigden nog in alle rust konden eten, alvo rens zij voor het tv- scherm plaats konden ne- Horst Blankenburg was het eerste slachtoffer in de .veldslag van München". Na een intens gemene overtreding van Schwarzenbeck moest hij per bran card van het veld worden vervoerd. terstand wegwerken, de 77.000 in het magnifieke Olympische stadion zouden gauw ervaren hoe de Duitsers zich dat hadden gedacht. Met ongecontroleerde, chaotische stormlopen wilden zij het bas tion voor Heinz Stuy slechten. Zij pleegden' louter forcerend voetbal, waaraan echter elke impuls ontbrak van een opzet die tot „uitspelen" moest leiden. Integendeel. Door de snelle klap die Ajax had kunnen toebren gen, ontpopte Bayern zich als een wilde formatie die doodsbe nauwd was de gunst van het fluitende en schamper joelende publiek geheel en al te verlie zen. Toen al werd naar de gro ve middelen gegrepen, wat Schwarzenbeck de gele kaart opleverde toen hij Keizer op rauwe wijze in de grond boorde. Overigens zou Keizer later te gen de kaart oplopen toen hij geheel onnodig de bal toch nog ver weg trapte, nadat hijzelf had begrepen „natuurlijk stond ik buitenspel, maar ik dacht: dat ziét die man' mis schien ook wel niet" -• dat hij in overtreding was. Keizer doelde daarmee op het tweede doelpunt van Bayern, geboren uit teruggekeerd ge loof en hoop, nadat Krol de bal in eigen doel had gewerkt bij een schot van Zobel, dat tot stand kon komen doordat Stuy had misgetast. In de opeenhoping van spelers voor zijn doel gebeurde hem dat trouwens meer. Die gelijkmaker en het uitvallen van Blanken burg veranderde Bayern in een team van duivelse spelers die ziel en lichaam wilden verkwan selen voor een resultaat en dat was eerst en vooral een zege die de schande van Amsterdam moest uitwissen. Daarvoor had Schwarzenbeck, de al door een gele kaart getekende een intens gemene overtreding gemaakt te gen Blankenburg, die per bran card van het veld moest worden gedragen. Stefan Kovacs later: „Blankenburg heeft letsel aan zijn kniebanden". En meteen voegde hij zijn andere „verlie zen" eraan toe: „Gerrie MUh- ren heeft dezelfde blessure op gelopen als Blankenburg en Neeskens heeft waarschijnlijk zijn neus gebroken". Een trieste balans, waarvoor Bayern en de onwaarschijnlijk stuntelig leidende Burns verant- Een lachende gelegenheidsaan voerder Ruud Krol omhelst Horst Blankenburg, die in de eer ste helft geblesseerd moest uit vallen. woordelijk zijn. Het vermeer dert de problemen van Kovacs voor de eerstkomende weken. En hij had het al zo moeilijk, 's Middags nog werd ernstig ge twijfeld aan de mogelijkheid, dat Neeskens zou kunnen spe len. Hij is echter een type dat minder last schijnt te hebben van een blessure naarmate de wedstrijd nadert, keihard voor zichzelf, werkt hij er zich men taal geheel overheen. Neeskens verscheen dan' ook, waar door Kovacs de simpelste oplos sing kon kiezen door Schilcher de middenlinie te laten comple teren, omdat Haan tot spits was uitgeroepen. De defensieve krachten moesten immers zo weinig mogelijk aangetast wor den. Kovacs had de ontembare wilskracht en het meedogenloos strijden van Duitsers in eigen omgeving terdege onderkend. Wilskracht werd echter tot to meloosheid. daarmee werd wel het opwindend karakter van de strijd gediend, maar geenszins de fraaiheid. Want Ajax kon door het bikkelharde spel van Bayern nimmer komen tot da artistieke opzet die de ploeg zo kenmerkt. Genadiglijk Nadat Müller, zeker drie meter buitenspel staand op de pass van Höness, van Burn genadig lijk zijn ploeg de leiding had mogen geven en nadat Johnnie Rep pal na de rust tegen de paal had geschoten, toen hij de bal opving die Keizer tegen de snel reagerende Maier had ge plaatst, volgde een onnoemelij ke hoeveelheid te grove charges en wilde trappen naar tegen standers. Ajax liet zich weliswaar niet on betuigd. maar iri feite betaalden alleen Krol en Suurbier met de zelfde rücksichtlose munt. On der de druk van Bayern gebeur den in de mêlee van spelers de onwaarschijnlijkste grofheden, die Burns met 'n laconiek gebaar wegwuifde. Kovacs verzachtte dat later met „Het was een ty pische cupsfeer". Maar dat gaf Roth nog riiet de vrijbrief om Neeskens neer te halen en hem tegen het gezicht te trappen, toen hij viel. Het liep Burns dan ook uit de hand. Müller, die eerst tegen Hulshoff en later te gen Schilcher geen kans kreeg en Becker.bauer die ook al geen lijn in zijn ploeg kon brengen mangelden in eendrachtige sa menwerking Piet Keizer en dat leidde tot een „oploopje". Zelfs Kovacs zei daarvan: „Dat had tenminste een gele kaart moe ten zijn". Ajax had het eerst de positieven bijeen. Wat kon de ploeg ook nog gebeuren? Een solo van Rep, overigens één van de wei nige uitbraken, resulteerde in een schot dat door Schwarzen beck uit het doel werd gewerkt. Even benadrukte Ajax nog de klasse door de bal lange tijd in de ploeg te houden. Dat kon toen ook, want Bayern had het geloof in een beter resultaat dan twee cadeau gekregen doel punten toen eindelijk verloren. De Duitsers, die in de eigen' competitie de top vormen, zijn niet rijp voor een duel op Euro pees topniveau. Er kan kracht, ditmaal ongebreideld, in de ploeg zitten, maar er zijn teveel zwakheden in het team. Een Gerd Müller, die tegen heerser in de lucht Hulshoff en „plak ker" Schilcher, niet de macht heeft om, zoals Cruyff dat kan, toch gevaar te stichten, omdat hij een pure loerder op kansen is die in de spits is en blijft. Een Beckenbauer wiens hautai ne spel niet de geniale flits in de ploeg kon brengen. Ajax, gelouterd in jaren Europa Cupvoetbal gaat niet opzij voor namen. En al kwamen de Am sterdammers meer In de ver drukking dan nodig was, omdat ze voor do rust onder de zware aanvallen defensief de dekking niet meer aankonden, ze zijn niet In groot gevaar geweest. Kovacs lakoniek: „Er waren drie mogelijkheden: winnen, gelijk spelen of met kleine cijfers ver liezen. Dat laatste is gereali seerd. Welke tegenstander ik het liefst in de halve finale heb? Laat ik het zo zeggen: liever geen Engelse ploeg". Toen kwam Bayern president Wil helm Neudecker, in een mos groen Beiers costuum, een pleister op de wonde leggen. Hij betaalde zijn spelers toch 5000 mark uit. HERMAN VAN BERGEM Hansen probeert een van de chaotische stormlopen af te ronden. Temidden van een cordon van Amster dammers (van links naar rechts Schilcher, Keizer, Arnold Mühren en Neeskens) springt hij hoog op. MÜNCHEN De kwartfina le, die na acht minuten al voorbij was, kreeg toch een opwindend vervolg, toen Bayern München de gelijkmaker cadeau kreeg. Opgezweept door het uit zinnige publiek, dat als een cameleon van een honende schare was veranderd in een hartstochtelijke aan hang, begon Bayern Mün chen aan een meedogen loos offensief. Duivelse krachten waren los gebro ken in de mannen, die een onmenselijke opgave het teniet doen van een achterstand van 40 trachtten te realiseren. Driftig, niemand ontziend, maar gespeend van intelligentie dramden de Duitsers door. Ver geefs natuurlijk, de ploeg miste de brains en de man die de lei der kon zijn van de vernuftige aanvallen, die de muur van ver dedigers bij Ajax kon slechten. Gaandeweg ging het geïrriteer de Bayern zich te buiten aan grofheden die de Engelse scheidsrechter Burns niet durf de bestraffen. Het is ongeloof lijk dat zulk een onbenullig lei dende scheidsrechter kan wor den aangewezen voor een top- duel waarvan tevoren vast staat dat Bayern alleen een redelijk succes kan behalen met inzet van alles, daarbij begrepen de fysieke kracht, die meermalen de indruk wekte dat zelfmoord commando's aan het werk wa- iren. Het heeft Bayern allemaal niets geholpen. De somber kijkende Udo Lattek kon alleen zeggen: „De beste ploeg is iri de halve finale gekomen, de vanavond betere heeft gewonnen". Hij zei het met een effen gezicht, want de coach van Bayern' had allang de hoop opgegeven dat zijn dis cipelen een schier onoverkome lijke achterstand nog ongedaan zouden kunnen maken. „Ajax is immers één van wereldklasse", opperde hij.' Toen somde hij, met een steelse blik naar Stefan Kovacs, het lijstje vari zijn ge blesseerden op: „Zobel een zwa re enkelblessure, Müller weer last van zijn oude blessure". En hij ging de weg die zo vele trai ners voor hem waren gegaan door te memoreren: „Als Huls hoff die inzet van Zobel niet uit het doel had gewerkt, zouden we met een voorsprong van twee doelpunten de rust zijn in gegaan en had er, gezien de kracht die mijn ploeg ontwikkel de, meer in gezeten". Udo Lattek sprak tegen beter we ten in. Hij had twee doelpunten ten geschenke gekregen, want nadat Piet Keizer een enorme blunder had afgestraft scoorde Krol in eigen doel en mocht Müller van de op dat moment aan volslagen blindheid lijdende mister Burns een doelpunt in zuivere buitenspelpositie maken. Piet Keizer, die zich bij ontstente- genomen dat verlies te compen seren, was de opvallendste spe ler iri de beginfase. IJverig en uitgekookt .spelend achtervolgde hij Breitner die in barre nood nis van Johan Cruyff had voor- poogde op doelman Maier terug te koppen. Het werd een slappe poging. Keizer schoot onmiddel lijk achter Breitner vandaan en lepelde de bal secuur over Maier heen. Er was pas acht minuten gespeeld en de kwartfi- nale was voorbij. Want hoe ter wereld moest Bavern die ach- en beide keren geen problemen gehad". En het doelpunt? Huls hoff: „We stapten naar voren. Hij stond anderhalve meter bui tenspel. Dat reken ik dus niet." Horst Blankenburg, die nauwe lijks meer kon lopen meende dat Bayern roekeloos had ge. speeld: „En dan bedoel ik wild. Ik wil niet zeggen, dat het van Schwarzenbeck opzet was, maar die overtreding tegen mij was zeker onnodig. Hij kon de bal niet. meer spelen. Het ging met mij net erg lekker. Ik wilde hier natuurlijk wat laten zien. Maar goed. Er is weer een kar wei geklaard. Dat is het belang rijkste." Het eerste cadeau" voor Bayern München. Gerd Müller werd aangezien i eigen doelman werkte. De vreugde bij de Duitsers is er niet minder om. i het eerste doelpunt, maar het was Ruud Krol die de bal met zijn knie achter zijn MÜNCHEN Er was opluchting bij Ajax. Opluchting, omdat na de verwikkelingen van de laat ste dagen er toch enige onzeker, heid was gegroeid over het feit of de concentratie nog wel hon derd procent was. Piet Keizer, de maker van het eerste doelpunt, waarvan hij se conden lang met de armen om hoog bleef nagenieten, uitta deze gevoelens als volgt: „Breitner raakte de bal nog half, maar ik kon hem meene men. Ik vond dat ontzettend fijn. Want ik realiseerde me di rect dat zij er nu zes moesten maken. Toch hebben wij het niet gemakkelijk gehad. We wil den met uitvallen blijven ko men, maar door gebrek aan mankracht in de voorhoede kwam dat er niet uit. Iedereen was achter nodig. Ik kon in de tweede helft bijna geen bal meer kwijt". Ruud Krol, aanvoerder b ij deze gelegenheid, hield het er op dat Ajax geen risico had genomen na het doelpunt van Gerd Mül ler. Krol: „Het was buitenspel, maar het telde toch. Het spande toen wel even. We konden ze niet opsluiten, want het was een verschrikkelijk groot veld. De maximale afmetingen, denk ik wel Daarom konden ze steeds terug komen. Maar de combina ties liepen over te veel schijven om echt gevaarlijk te zijn. In de tweede helft hebben ze geen kans meer gehad. Deze ploeg is toch te eenzijdig." Problemen Barry Hulshoff deelde deze me ning: „Alles loopt inderdaad over Müller. En daar heb ik nooit moeilijkheden mee. Ik heb nu twee keer tegen hem gestaan

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15