BEJAARDENGETTO'S SOCIAAL ONJUIST Nieuw overleg m burmame Anders dan andere STUDENT KAN - MET RENTE - LENEN BI] RIIK Philips volgt behandeling omroepgelden op de voet EeidóeQoivumt Russische grafiek en sieraden in museum Onderwijs pNDERDAG 22 MAART 1973 LEiDSE COURANT (NDHOVEN - De hoofddirectie van Philips in Eindhoven volgt vandaag met grote belangstelling de verrichtingen Van minister Engels en de Tweede Kamer bij de behan deling van het voorstel om de luister- en kijkgelden te Verhogen. In Eindhoven is men van mening dat elke ver hoging van het kijkgeld de afzet van televisietoestellen in jneerdere of mindere mate zal beïnvloeden. Voorstel tot ïerinvoering doodstraf bij Congres VS HINGTON (Rtr) President i heeft zijn ontwerpvoorstel wederinvoering van de dood- if in de Verenigde taten, an het Congres voorgelegd. Huis van Afgevaardigden en iaat de president zijn zin ge- zal de doodstraf weer wor- ingevoerd voor misdaden verraad, spionagè die ern- risico's voor de nationale iÖgheid inhield, moord opop m president en doodslag tij ontvoering of vliegtuigka- ng- gaat in Nixons ontwerp alleen n federale misdaden. De iceste moordzaken vallen on- de reohtsmach van de ver killende staten, waarvan er fele nieuwe doodstrafwetten Verwegen. 1i De NOS heeft de minister ge vraagd de kijkgelden drastisch te verhogen' van 75 tot 140 gul den. Dit omdat de NOS met het huidige budget niet uitkomt. De programma's zullen volgens de NOS gaan lijden onder het te kleine bedrag dat beschikbaar is. De Philips-directie gelooft dat het haar afzet van televisfr- toestellen echter ook niet ten goede zal komen, als de pro gramma's slecht zijn. In Eindhoven zet men wel een vraagteken achter het voorstel van de NOS om kleurenkijkers extra te belasten. Volgens de NOS zou dit bedrag zelfs 50 gul den boven de omroepgelden van 140 gulden moeten liggen. Vol gens Philips heeft deze extra belasting weinig zin, omdat in ons land nog maar 16% van de televisiebezitters een kleuren- ontvanger heeft tegen 80 zwart-wit kijkers. Pas in 1977 of '78 verwacht men in Eindhoven dat er evenveel kleuren- als zwart-witkijkers zullen zijn. Bo vendien vraagt men zich, even als verschillende kamerfracties, af, of de controle niet veel duur der is dan de opbrengst van een extra toeslag voor de kleuren kijkers. Mijnwerkers opgesloten WAKEFIELD (RTR) Red dingsploegen zijn gisteren met man en macht bezig ge weest om zeven vermiste mijnwerkers te redden die op 244 meter diepte in een kolenmijn in het noordoosten van Engeland achter een muur van water gevangen zitten. Men vreest hen niet levend aan te treffen. Een woordvoerder van de na tionale kolenraad zei giste ren dat drie van de zeven vermisten waarschijnlijk al dood zijn. Acht andere mijnwerkers kon den het vege lijf redden door een tunnel toen het water omlaag stortte. Leden van een reddingploeg be geven zich naar de ingang van de mijn, waar gisteren door een instorting zeven kompels zijn ingesloten. i.. a.TiülOTi '1"i'"",Ti1'i*'in*riI»i» O (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Beroepskrachten in het bejaardenwerk vinden over het algemeen grote concentraties van 100 of meer bejaardenwonin gen niet zo gelukkig. Er kan dan getto-vorming ontstaan, die de bewoners in een sociaal isolement zou drijven. Bovendien zouden de bejaarde bewoners vaak worden geconfronteerd met sterven en dood, en dat achten de beroepsdeskundigen uit oogpunt van geeste lijke hygiëne ongewenst. Minder grote concentraties bejaardenwo ningen bieden meer mogelijkheden voor burenhulp. Deze mening onder deskundigen blijkt uit een beperkt onderzoek dat het ministerie van CRM heeft laten houden door het Nijmeegse Ge meenschappelijk Instituut voor Toegepaste Psychologie onder een groep van 70 beroepskrachten werkzaam bij overheid, tehuizen, maatschappelijke werkorganisaties, gezinszorg, dienstencentra, vrij- willigershulp, samenwerkingsorganen en kruisverenigingen. De beroepskrachten blijken de algemene negatieve vooroordelen over bejaarden niet te onderschrijven. Zij zijn, vergeleken met andere mensen, gemiddeld, minder de mening toegedaan dat bejaarden on gezellig zouden zijn, niet met geld zouden kunnen omgaan, geen volwaardig sexueel leven zouden hebben, over het algemeen zouden verkindsen en gieriger zouden worden. Wereldcongres in Den Haag over ïligieuze vormen V HAAG - (ANP) - Gods- enstsociologen van Nederland universiteiten en van het Ka- loliek Sociaal Kerkelijk Insti- mt bereiden een congres voor iver eigentijdse religieuse vor ken van 26 tot en met 30 au- iistus in „Op Gouden Wieken" Scheveningen. Zij verwach- en driehonderd deelnemers uit lie delen van de wereld, ook it Oost-Europa. loeling van het congres is de Dciaal-wetenschappelijke aspec- te bespreken van de heden daagse vormen van religiositeit a religieus gemeenschapsleven igen de achtergrond van de af- emende „aansprekelijkheid" de traditionele kerkinstitu- PARAMARIBO (ANP) Verte genwoordigers van de vakbewe ging en de regering in Surina me zijn gisteren acht uren bij een geweest op een geheime plaats zonder een oplossing te hebben gevonden voor het sle pende conflict. De vakbeweging had zich gistermorgen bereid verklaard de besprekingen te hervatten nadat ze een dag te voren tevergeefs op de afge sproken plaats was gekomen. De regeringsdelegatie brak de be sprekingen af omdat men on heus behandeld zou zjn door een aantal stakers dat zich voor het gebouw waarin het overleg plaatsvond, had verzameld. De regeringsdelegatie werd bij aan komst uitgejouwd en gehinderd. De minister van arbeid, mr. Dundas, kreeg het bijzonder zwaar te verduren. De Surinaamse vakbond van ver plegend personeel in overheids dienst bij ziekenhuizen, heeft vannacht alle dispentaties die waren verleend, ingetrokken. Het merendeel van het verple gend personeel in overheids dienst staakt al anderhalve maand. Er waren echter uitzon deringen getroffen om de gang van zaken in de ziekenhuizen niet al te zeer te hinderen. Herverltiezing van Svoboda PRAAG (Rtr) President Loed- vik voboda van Tsjechoslowaij- ke wordt vandaag naar alle waarschijnlijkheid voor een ieu- we ambtstermijn vanij jaar her- kozen. De 77-jaar oude voboda werd gisteren door het centrale comi té van het nationale front een overkoepelende organisatie van partijen kandidaat gesteld. Soeharto blijft DJAKARTA (UPI Het staat vast dat president oeharto van daag voor een nieuwe ambtster mijn van vijf jaar herkozen zal worden, zo is in Djakarta ver- VJ BJ. laorons Continental De tunnel onder het Kanaal tussen Franrkijk en Engeland kan in 1980 worden geopend als deze zomer wordt besloten het plan uit te voeren. Dit staat in een rapport dat de Britse regering gisteren heeft ge publiceerd. Het plan voorziet in twee hoofdtunnels elk met een spoorbaan. Auto's zullen ook per trein vervoerd worden. De totale kosten worden geschat op vier miljard gulden. Van 29 maart tot en met 29 april organiseert het Museum voor het Onderwijs, Hemsterhuisstraat 154, een tentoonstelling van barnste nen sieraden en grafiek uit Sowjet-Letland. De expositie die voor het eerst in West-Europa is te zien, wordt omlijst met foto's en dia's die een beeld geven van Letland. Tevens wordt er bij voldoen de belangstelling een film over het land vertoond. Voor bezoekers van de expositie die tot stand kwam in samenwerking met de vereniging Nederland—USSR, is een gratis catalogus be schikbaar. Bijzonderheid van deze tentoonstelling is dat al het geëxposeerde gra fisch werk te koop is. De prijzen variëren tussen 30,- en 125,- per prent. De tentoonstelling „Barnsteen en Grafiek uit Letland" zal op woens dag 28 maart worden geopend door de wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, drs. H. J. Wilzen. Bij deze opening zullen ook vertegen woordigers van Russische- en andere Oost-Europese landen aanwe zig zijn. De toegangsprijs voor zowel het museum als de tentoonstelling be draagt f 0,25. Het Museum voor het Onderwijs is dagelijks geopend van 10.00 tot 16.00 uur en op zondag van 13.30 tot 16.00 uur. Bovendien is het mu seum tot Pasen geopend op vrijdagavond van 19.30 tot 22.00 uur. 700.000 gulden voor Rembrandt Een landschap van de 17e eeuwse Nederlandse schilder Jacob van Ruysdael heeft woensdag op een vteiling bij Sotheby in Londen 87.000 pond sterling (circa 680.000 gulden) opgebracht, een in ternationaal record voor werken van deze meester. Een zelfportret van Rem brandt bleef met een bedrag van 90.000 pond (circa 700.000 gulden) onder de ver wachtingen. Het werd ge kocht door een particuliere verzamelaar wiens naam niet door Sotheby bekend werd gemaakt. Het schilde rij, waarop de kunstenaar staat afgebeeld in een zwarte mantel, met een baret een dubbele gouden keien, werd tussen 1640 en 1645 gemaakt. Sammy Davis helpt indianen Las Vegas (Reuter) De Ame rikaanse neger-cabaretier Sam my Davis, heeft 5.900 dollar be schikbaar gesteld voor de borg som die tien indianen moeten betalen om in afwachting van hun proces in vrijheid gesteld te kunnen worden. De indianen hebben geprobeerd in een cara van voedsel en medicijnen te brengen naar de indianen die het plaatsje Wounded Knee in Zuid-Dakota bezet houden. Ze zijn gearresteerd op beschuldi ging van het deelnemen aan en aanmoedigen van, een oproer. HAZERSWOUDE - De Ha- zerswoudse afdeling van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen houdt a.s. dinsdag een bijeenkomst. De Leidse arts mevrouw Van der PI as-Korenhof zal dan spreken over abortus provo- catus. De bijeenkomst, die om 19.45 uur begint wordt gehouden in het Nederlands Hervormd Verenigingsge bouw. ALPHEN - In „Nabij" wordt op 9 april een „Typo- test" gehouden. De deelne mende teams, bestaande uit elk vier grafici zullen getest worden op hun grafische pa rate vakkennis. De drie bes te teams komen 11 mei in de finale, die in Utrecht gehou den wordt. NOORDWIJK - „The sea side singers" en „De echo der Duinen" geven donder dag 29 maart een gezamen lijk coricert in de Nederlands Hervormde Kerk. Het con cert begint om 20.00 uur. Studie-financiering Was het plan voor studiefinanciering vorig jaar ingediend, het verzet van studenten en niet-studenten tegen de collegegeldverhoging zou bij de publieke opinie nog minder weerklank hebben dan het afgelo pen jaar genoot en soms, hoewel in wegebbende mate, nog geniet. Want de zwakke plek van de „duizend gulden"-wet lag precies bij het achterwege blijven van een compensatie voor de studenten die niet in aanmerking konden komen voor een toereikende beurs en ook geen ouders achter de hand hadden met voldoende inkomen om met of zonder kinderbijslag de studiekosten te dekken. Minister van Veen's nieuwste voorstel dekt dit gat voor een belang rijk deel. Wie zich niet op het starre standpunt stelt dat in Neder land alle onderwijs gratis moet zijn, zal door de combinatie redelijk collegegeld behoorlijke studiefinanciering een moedfijk pro bleem dicht bij zijn oplossing gebracht willen zien. Draagkracht Jonge mensen gehuwd of ongehuwd kunnen nu tegen redelijke voorwaarden een bedrag om hun studie te financieren lenen en voor de aflossing van die schuld zijn ook zodanige voorwaarden gesteld, dat iedereen (buitengewone omstandigheden voorbehouden) die schuld moet kunnen voldoen op een manier welke zijn financiële draagkracht straks toelaat. De terugbetaling is geen onrechtvaardige last, maar een billijke com pensatie voor de kosten welke de gemeenschap terwille van de op leiding aan universiteiten of in het hoger beroepsonderwijs maakt. Ook wanneer in de toekomst de inkomensongelijkheid minder groot zal worden, mag verwacht worden dat het salaris van mensen met een betere opleiding in het algemeen hoger zal zijn dan dat van an deren. Een groot voordeel is bovendien, dat studerende jongeren bij het van kracht worden van de nieuwe regeling minder afhankelijk zijn van hun ouders: iets wat volgens berichten uit de studentenwereld nog al eens tot ernstige spanning zo niet tot conflicten leidt. Studieloon Wie in het verleden voor studieloon gepleit heeft, zal minister van Veen's maatregel natuurlijk een half ei vinden. Maar vóór het in voeren van studieloon een goede maatregel is, zal er in de samenle ving heel wat moeten veranderen en met name ook de plichten van afgestudeerden veel beter geregeld zijn. Niemand mag beweren dat door een systeem van studiefinanciering de studerende jongeren in weelde zullen baden. Dat Is niet nodig en zou bovendien de positie van de werkende jongeren nog meer in het teken van de discriminatie stellen. Tenslotte komen ook 's land's financiële mogelijkheden bij de kwestie in het geding. En dat die mogelijkheden beperkt zijn. zal zonne klaar blijken, wanneer Nederland van de kabinetsformatie weer kan overstappen op het uitvoeren van een regeringsbeleid. Ruggesteun voor taxi-vervoer ET het goedkeuren van een nieuwe taxi-wet heeft de Tweede Ka mer een bijdrage willen leveren om het taxi-vervoer in Neder land en dan met name in de grote steden meer populair te maken. Het wetsontwerp gaat wel niet zo ver als de ondernemers graag zouden willen, maar het neemt in elk geval een paar beper kingen weg die nu remmend werken. De overheid hoopt op die ma nier te bewerkstelligen dat de taxi als bijzondere vorm van open baar vervoer de verdere uitbreiding van ander gemotoriseerd verj voer een beetje zal gaan drukken. Parkeerproblemen en straks misschien toestemming om in enigerma te gebruik te mogen maken van „vrije banen" lijken daarvoor een aanlokkelijk priddel. Maar na op verschillende manieren een rugge steun te hebben gekregen zal het taxi-vervoer toch zelf ook moeten zorgen een populair vervoersmiddel te worden. En dan moet zeker het tariefsprobleem niet over het hoofd worden gezien. Grote groepen Nederlanders moeten de taxi als een luxe beschouwen omdat vooral voor betrekkelijk korte ritten het tarief voor hen te hoog ligt. Dat schrikt zeker degenen af die al een eigen vervoer middel bezitten, ook al zou een rekensom kunnen uitwijzen dat het t gebruik daarvan economisch (investering, belasting, brandstof, par- keergeld en in het stadsverkeer de tijdsduur) verre van voordelig ls. Door verbeterde samenwerking en meer efficiënt rijden kan het taxi vervoer zijn positie in het verkeer Inderdaad verbeteren; maar om echt succes te hebben zal het tarief constant onder neerwaarts* druk moeten worden gehouden. De groep Nederlanders die prijsbe wust aan het worden is, groeit immers langzaam maar zeker. DEN HAAG (ANP) In het ko mende studiejaar zullen meer derjarige studenten een rente dragende lening kunnen krij gen: wie aan de universiteit of hogeschool studeert maximaal 3500 gulden, wie hoger beroes- ponderwijs volgt 2800 gul- den.Voor meerderjarigen die een rijksstudietoelage kunnen krijgen, wordt de mogelijkheid open gehouden ook zo'n lening te sluiten als ze hun aanspraak op de toelage laten vallen. Minister Van Veen heeft dit ge steld in een nota aan de Tweede Kamer over een nieuw stelsel van studieleningen. De lening is vooral bedoeld voor studenten die vanwege de hoogte van het inkomen van de ouders niet voor een studietoelage in aan merking komen. Met een per centage van 50 van het budget voor uitwonende studenten zul len in het algemeen geen aan spraken van de ouders op twee voudige kinderbijslag en-aftrek- verloren hoeven te gaan. Voor het verkrijgen van de lening worden studieresultaten en ei gen inkomsten beoordeeld. Te rugbetaling moet gechieden in 20 jaar. De minister verwacht dat het komend jaar voor 90 miljoen gulden aan leningen wordt opgenomen. Koningin Elisabeth bezocht giste ren het St. Bartholemgus zie kenhuis in Londen ter gelegen heid van de 850e verjaardag van deze inrichting. Op een der ziekenzalen onderhield zij zich met de Londense politiefotograaf Wilkinson die gewond raakte toen hij op 8 maart een auto fotografeerde waarin een hom lag. De bom explodeerde tijdens de fotografische opnamen. De 17-jarige Russische gymnaste Olga Korbut, die tijdense de Olympische Spelen goud behaal de, lacht tegen president Nixon. Olga Korbut maakt deel uit van een groep gymnasten die een be zoek brengt aan de Verenigde Staten.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13