McCloud verwisselt paard voor auto Campus Crusade groeit snel bij jongeren in VS KORTE METTEN Rumoer in Italië om boek "Sex in de biecht" Wereldraad kijkt al naar Pinksteren DONDERDAG 22 MAART 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 DENNIS WEAVER IN NEDERLAND VOOR DE FILM „DUEL Sam McCloud zonder cowboyhoed heet Dennis Weaver, acteur, vegetariër en geheelonthouder. Hier met zijn echtgenote op Schiphol. vertegenwoordiger op weg is naar huis. Niets kwaads venmoedtnd passeert hij een zwarte rookwolken spu wende wegreus, imaar de chauffeur van wie je al leen maar de handen te zien krijgt neemt dat niet, begint de vertegen woordiger te treiteren door in tt halen, te snijden en langzaammaan wordt die agressie opgeboue tot een daverende climax. ,,Gary Loftin is de chauffeur van die wagen. F-en geweldige kerel", zegt Dennis Wea ver. „Hij was verantwoor delijk voor de reaces in de film "Grand Prix" en de achtervolging ln "Bullit". Van mijn rijwtnk doe ik 90 procent zelf. Ik pring ook uit de rijdende wagen tij dens deontknoping, want dat werd met close-ups ge filmd. Daar kan je geen stuntman bij gebruiken". Dennis Weaver was al veel eerder in de ioscoop te zien. Hij speelde o.a. in de wes tern "A man colled Sledge" met James Garner en de Orson Welles-film 'Touch ot Evil". Maar z'n naam heeft hij te danken aan de tv, waar hij eerst als kreuepele deputty-sherrif in "Gunsmo- ke" en daarna als "Gentle Ben" (Ben de Beer) en McCloud overal in de we reld een verrassing bleek. Als je Weaver vertelt dat er heel wat Hoolandse huis vrouwen zijn die hem graag op de koffie zoudtn willen zien, begint hij te grijzen: ,,Ik ben blij dat te horen Weet je dat ik geen idee had dat McCloud ook in Eu ropa zo populair was. Ik krijg wel stapels brieven, vooral uit Kopenhage, maar deze toernee was in de een ste plaats voor de film. Ik htb er geen financiële inte resse in, ben alleen onder contract voor de McCloud» serie, maar ik wil er m'n naam meer mee opbouwen zodat ik voor de volgende rol betere voorwaarden kan stellen". Een onomwonden antwoord. En juist die AMSTERDAM Marshall Sam McCloud zonder cow boyhoed heet gewoon Den nis Weaer. Maar voor de rest lijken de verschillen klein. Dennis Weaver kwam gisteravond in Amsterdam aan voor een bliksembezoek van anderhalve dag aan Nederland in verband met een nieuwe film die hij ge maakt heeft. Een lange man, gekleed in laarzen, suëde jasje over een coltrui maar met dezelfde licht verwonderde blik in zijn dichtgeknepen ogen als waarmee McCloud de mon daine jungle van New York betreedt in de gelijknamige televisie-serit. En met bij na hetzelfde gemoedelijke accent van het Amerikaan; se Westen, waarin je de cowboysporen hort rinkelen- Sam McCloud, een unieke boerse figuur in het gladde TV-land, Dennis Weavtr een even apart mens tussen de Hollywoodsterren. 'n huis staat in de San Fernando Valley, ln Cala- bass, z'n vrienden heeft hij niet in de eerste plaats on der z'n mede-acteurs, hij is al 27 jaar met één en de zelfde vrouw getrouwd die hijtijdens z'n studie leerde kennen („ze was weigenlijk m'n eerste echte vriendin netje"), is vegetariër en drinkt geen alcohol. De data var. z'n huwelijk en z'n leeftijd (47 jaar) zijn voor ieder toegankelijk en met dat alles past Weaver nu niet bepaald in het Hol- lywood-sfeertje. Hijzelf lacht erom: „Als je bedoelt het Hollywood van party's, drank en feesten, nee. Hol lywood is voor mij gewoon m'n werkplaats, het stukje Amerika waar ik graag goeie films maak. Natuur lijk keken ze er vreemd te genaan toen ik vijftien jaar geleden vegetariër werd, naar nus is dat heel wat normaler. In Los Angeles heb je speciale vegetarische restuarants, alleen als ik op reis ga heb ik wel eens moeilijkheden omdat de meeste zaken nog steeds zijn opgezet voor vlees eters". Dennis Weaver alias McCloud is bezig aan een grote publiciteitstoernee door Europa voor de film "Duel" die eind maart in Rotterdam in première zal gaan. Een oorsprongelijk voor de televisie gemaakte film dit» in Amerika zo'n succes had dat de film maatschappij hem nu in de bioscoop uitbrengt. Dennis Weaver verwisselt er in het paard van McCloud voor een doodgewone personen auto. Weaver: „Dat paard was eerst alleen maar een onderdeel van één van de McCloud-af leveringen. Ik pikte het van een agent om sneller door het verkeer heen te komen. Maar de mensen vinden dat zo leuk dat we er nu elke afleve ring mee beginnen, ln "Duel" ben ik zo'n btetje de enige acteur, m'n tegen speler is een enorme tan kwagen". Die tankwagen begint in "Duel" een jacht op leven en dood op Weaver die als In z'n zijspiegel bespiedt Dennis Weaver de tank wagen die hem opjaagt in „Duel". Volwassen openheid Is het die de plat telandse op lucierseindjes kauwende sherrif McCloud zo populair maakte. „Er is eigenlijk geen ver schil tussen werken voor te levisie en film. Alleen voor film heb je langer de tijd. De firn "Due" werd en dat is al veel in 14 dagen opgenomen voor de televi sie. Bij film is er eel meer geld beschikbaar. En ten slotte draait het allemaal om geld. Vroeger waren de verschillen groer. Toen zag je op de v alleen maar de tectives en cowboys. Nu maken ze volwassen films van hogere kwaliteit zoals "Brians sng" (ook hier op tv vertoond, red,). McCloud verveelt me nog lang niet. Het gegeven is leuk en er zijn genoeg variaties moge lijk. Tenslotte heb ik er pas zo'n 20 gemaakt, en straks beginnen we aan een nieu we serie McClouds. Zolang de scripts goed zijn, en er genoeg humor in zit, blijf ik het doen". In Amerika is Dennis Wea ver beslist niet topster nummer één, maar de ge moedelijke vader van zoons Richard (24). Rob (19) en Rusin (14) bokst er weke lijks met goed succes op te gen Joe Mannix op het an- „McCloud gaat me nog lang niet vervelen", zegt D rond de cowboy in New York. inis Weaver. Straks begint hij aan een nieuwe serie dere net. „Ik ken Mike Connors die Mannis speelt goed", zegt Weaver en rijnst. „Wt ij.n erg vriende lijke rivalen.". Grote wens dromen heeft hij niet. In z'n achterhoofd zitten wel plannen om zelf een aantal ilms te gaan produceren, maar hij vindt het 't be langrijkste rolen te spelen waarin hij kan geloven. „Ik wil niet één bepaald stem pel krijgen en ik wil geen slechte scenario's spelen. M'n beste film tot nu toe Is eslist "Duel". In Japan is het een formidabel succes en op een Frans festival won hij de eerste prijs". De lange, slanke Dennis Weaver wilde eerst altcet worden, haalde als hardlo pende schooljongen zelfs in '48 de Amerikaanse voorse lectie voor de Olympiade (zesde plaats) maar besloot oater acteren als professie te nemen en ging drama studeren. („Ik ben de «nie acteur in de familie. Ten minste, de enige die er voor betaald krijgt"). In juni begint hij met de opnamen voor een nieuwe film "The Season of '69. „Ik betwijel of die ooit In Europa komt. Het gaat een beroemd basket balteam met een sterkspe Ier die in dat jaar aan kan ker stierf. Ik speel de coach, e hebben mij daar voor genomen om m'n a leetiekachtergrond". Dennis Weaver lijkt onbe wogen en onvermoeibaar d beproeving van een public teitstoernee te doorstaan oZndag uit Los Angeles ver trokken daarna Denemar ken en Noorwegen en als maar naar de Hoek en de rand van McCloud. H'J blijft de gewone, manlljkes- terl die met een vanzelf sprekende nonchalance door film en werkelijkheid loopt. Een slungelige atleet van wie en van de begeleiders vertelt dat hij na het ge sprek onmiddellijk op de massagetafel wordt gelegd en door z'n privé-massaeu- se onder handen wordt ge nomen. Zelfs voor de niet zo weelderige levenswijze van die ddogewone ster la een sterke rug blijkbaar on misbaar. BERT JANSMA In „Duel" mag Dennis Weaver zich afvragen waarom de bestuurder van een tankwagen het op zijn leven gemunt heeft. Een van de snel groeiende missionaire bewegingen voor jongeren in de Verenigde Sta ten is die van de Campus Cru sade for Christ, die actief'is op de universiteiten en volgens de Christian Science Monitor dieper ingrijpt in het Ameri kaanse leven, dan het grote publiek wel denkt. De bewe ging heeft vierduizend jonge ren in vaste dienst en nog een groter aantal in losse dienst. De Campus Crusade is verre- Drie Italiaanse bisschoppen hebben een felle aanval ge daan op een nieuw boek „Sex ln de biecht", waarvan uittrek sels in het Italiaanse weekblad „L'Espresso" zijn opgenomen. Het boek zelf zal pas aan het eind van de maand te koop zijn. Het boek van Norberto Valen- tini en Clara de Meglio bevat een samenvatting van 112 ge- weg de grootste onder de groe pen, die hun werkterrein vin den aan de universiteiten. Er is ook nog de Intervarsity Christian Fellowship, maar deze hecht niet zo veel gewicht aan bekering en werkt vooral aan de Oostkust. Dan zijn er nog de kleinere groepen van de Baptist student Union en de „Navigators". De groep van de Morele Herbewapening is nergens meer te bekennen. Be wegingen als Young Life en Youth for Christ werken vooral op de middelbare scholen. Wat betreft de Jezusbeweging moet gezegd, dat de radicale tak daarvan de Children of God op grote schaal de Ver enigde Staten heeft verlaten in opdracht van hun leider David Berg. Deze radicale jongeren wijzen de kerk (en in feite elke vertrouwde vorm van sa menleving af en speuren naar bekeerlingen voor hun commu nes. Deze bestaan nog altijd en er zijn ouders dit met kracht hebben geprobeerd hun kinderen los te weken hieruit. Maar, zo zegt Edward E. Plowman, redacteur van het in Washington verschijnende blad Christianity Today: „De radi cale tak van de Jezusbeweging wordt door de meerderheid van de Jezus people afgewe zen. De meer gematigde jonge ren zijn weer in de kerk terug gekeerd, zo stilletjes, dat som mige mensen vragen: waar is de Jezusbeweging gebleven". De bovengenoemde Campus Crusade strekt zijn werkter- Jubileum bedevaart Lourdes De 90-jarige Vereniging Natio nale Bedevaarten organiseert deze zomer haar honderdste nationale bedevaart naar Lour des. Onder leiding van kardi naal Alfrink en mgr. '111. Zwartkruis van Haarlem zal deze jubileumbedevaart van 20 tot en met 27 juli ln vier ex tra-treinen naar schatting tweeduizend gezonde en zieke pelgrims naar Lourdes brengen. De Vereniging Nationale Bede vaarten, die behalve naar Lourdes, ook pelgrimages naar Rome en Ecnternach organi seert, werd in 1883 opgericht. In de negentig jaren van haar bestaan heeft zij ruim 111.000 rein ook buiten de universitei ten uit en sluit ook middelbare scholen en militaire kampe menten in. Elk jaar worden honderdduizend „leke-predi- kanten" van alle leeftijden, ge loofsrichtingen en beroepen uit het gehele land opgeleid. Hoewel de beweging al twintig jaar bestaat, begonnen door de president Bill Bright, dateert de markante groei van de laat ste zes jaar. De beweging legt grote nadruk op de waarde van de kerk en vraagt ook van zijn medewerkers dat zij, wan neer zij worden overgeplaatst, zich aansluiten bij een plaatse lijke kerk, welke dan ook. Men legt vooral de nadruk op de persoon van Christus. Zoals een van de leiders zegt: „Stu denten hebben er niet altijd behoefte aan om over gods dienst te praten, maar zij ra ken echt geïnteresseerd, zodra je over Christus spreekt." pelgrims naar Lourdes ge bracht, onder wie 23.000 zip- ken. De Vereniging Nationale Bede vaarten organiseert dit jaar nog een tweede trelnbedevaart naar Lourdes van 8 tot en met 15 mei. Deze bedevaart zal on der geestelijke leiding staan van mgr. dr. A. Simonis, bis schop van Rotterdam. Voor kleinere groepen organiseert de Nationale in de periode van mei tot en met oktober nog vijftien bedevaarten per vlieg tuig. Het bureau van de ver eniging is gevestig aan de Op- hoviuslaan 116 te Den Bosch. Behalve door de „Nationale" worden ook bedevaarten naar Lourdes georganiseerd door de Limburgse bedevaarten en wel 7 tot en met 14 juni en van 10 tot en met 18 september, als mede door de NKV-bedevaar- ten. De laatste zijn dit jaar 5 tot en met 12 april (speciaal voor kinderen), 31 mei tot en met 8 juni en 16 tot en met 24 september. De curie-congregatie voor het katholiek onderwijs bereidt een .nternationaal bis schoppelijk overleg voor over de bevordering van de pries ter- en de kloosterroepingen, te houden van 20 tot 24 november in Rome. Gedelegeerden van alle bisschoppenconferenties worden ervoor uitgenodigd. Het acute priestertekort in ver schillende delen van de wereld zal het middelpunt van de be sprekingen zijn. Grote aandacht zal ook worden besteed aan de mogelijkheden om jonge men sen enthousiast te maken voor het priesterschap en het, kloos terleven. De befaamde Goede- Weekprocessies in Spanje wor den gemechaniseerd. De diver se broederschappen kunnen niet meer voldoende dragers krijgen voor de zware Chris tus- en Mariabeelden, die in de processies worden meegedra gen. De dragers willen boven- De zeven voorzitters van de Wereldraad van Kerken heb ben nu al een „Pinkstcrbood- schap 1973" jhgegeven. Hierin zeggen zij onder meer, dat de Heilige Geest, die met Pinkste ren door de apostelen sprak, de verscheidenheid ln talen en culturen overbrugde, omdat hij sprak over de centrale en fun damentele dingen die God heeft gedaan en bezig was te doen. Moeten wij hieruit niet leren, dien meer loon, Er is nu een draagstoel ontworpen, voorzien van een electromotor. Deze kan op elke gewenste snelheid worden afgesteld. Voor de be diening is maar één man no dig. Een Amerikaanse inter kerkelijke groep heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verzocht haar medewerking te willen verlenen bij de aanstelling van een rabbijn In de Amerikaanse ambassade te Moskou. Krach tens een overeenkomst tussen de V.S. en do Sovjet Unie, die van 1933 dateert zou een der gelijke aanstelling mogelijk zijn. De Amerikaanse ambas sade ln Moskou heeft al sinds veertig jaar een katholieke aalmoezenier en een tiental ja ren een protestant geestelijke. De aartsbisschop van Pamplona in Spanje, mgr. José Mendez heeft geweigerd .aldus de boodschap, dat wij in onze eigen tijd alleen ware eenheid kunnen vinden en onze verdeeldheid te boven zullen komen als wij onwrikbaar vasthouden aan de centrale waarheden vin bet apostolisch geloof, de waarheden die te ma ken hebben met de machtige daden van God? We hoeven ons geen zorgen te maken over de toekomst van de kerk en de zaak van de elf priesters uit Navarrn voor berechting ter beschikking te stellen van Je justitie. Zijn toestemming daartoe is nodig op grond van bepalingen in het concordaat. De elf priester» hebben onlangs preken gehou den waarin zij heftige kritiek uitten op de maatschappelijke en politieke situatie in hun pro vincie. De raad voor de zen ding van de Hervormde Kerk hi-eft besloten ds. A. de Haan ;48), predikant te Almelo, bij de generale synode voor te dragen ter benoeming tot se cretaris binnenland in do vaca ture ds. P. J. Mackuay. Bijna 2500 getuigen van Jehovah uit Rotterdam, Delft, Voorburg, Maassluis, schiedam, Vlaardingen en het Westland zullen op 7 en 8 april in de Energieha' te Rotterdam een regionale vergadering hou den. Daaraan nemen ook hon derd Spaanse getuigen deel. eenheid van de kerken als we onze oren steeds maar weer open houden voor dit Pink ster-getuigenis. Onze moderne wereld, die het ontbreekt aan richtingsgevoel en die wanho pig zoekt naar de betekenis van het leven heeft het recht van de christelijke kerken te verwachten dat zij duidelijk zullen spreken van deze machtige da lei van God en dat gemeenschappelijk zullen doen. fingeerde biechten van hen en twee assistenten bij priesters in kerken in heel Italië. Alles bijeen hebben de schrijvers meer dan zeshonderd biechten op de band opgenomen met de adviezen van de biechtvaders, maar zonder hun medeweten. De bisschop van Padua, de stad waar het boek wordt uit gegeven, zegt, dat de journalis ten het sacrament van de biecht hebben geschonden. De bisschop van Macerata spreekt van een daad van gestelijke roof en de bisschop van Imola houdt het op vergaand onbe grip. Ook de Observatore Romano heeft verontwaardigd gerea geerd en gesproken van een „gemene en heiligschennende daad" en dat „onvermijdelijk het geweten van iedere gelovi ge in feite van iedere burger diep wordt geschokt". Het blad „L'Espresso", dat de uittreksels publiceerde, ver meldt erbij, dat de twee jour nalisten een serie „typische gevallen" van sexuele proble men in elkaar hadden gezet, ervan uitgaande, dat tweeën tachtig procent van de zonden die door de rooms-katholieken worden gebiecht, met sexuali- teit in verband staan. Volgens het blad blijkt uit de bandop namen een buitengewoon ver schil van opvatting bij de ver schillende priesters.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11