Contactgroep en bonden komen nader tot elkaar Besprekingen over combinatie Apollo-Sojoez Iraakse aanval op grensgebied van Koeweit CeidócSouoatit Noord-V ietnam werkt hard aan wederopbouw Nixon speelt platen keihard Record-aantal stakers Vier ton aan prijzen voor Floriade Twee doden bij brand in klandestiene Bezoek van president Ceauseseu yOENSDAG 21 MAART 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 WASHINGTON (AP) President Nixon houdt er van 's nachts piano te spelen of heeft zijn gram mofoon keihard aan, zo heeft mevrouw Nixon ont huld. Er bevindt zich een uitste kende geluidsinstallatie in de Lincol Saloon en Nixon houdt ervan het apparaat zo hard aan te zetten dat het door het hele huis te horen is. Hij vindt dat de enige manier om te luis teren is als het geluid werkelijk keihard is, zo dat je alles kunt horen. Mevrouw Nixon zei dat de president sinds enige tijd 's nachts ook piano speelt in de privé-vertrekken in het Witte Huis. HOUSTON (AFP) Wanneer over drie jaren de eerste lanceringen van de gemeenschappelijke „Apollo-Sojoez"- vlucht worden verricht, zullen er op de volgstations zowel Amerikaanse als Sovjet-Russische specialisten gezamen lijk aan de vluchtleiding werken. Dat is in Houston mee gedeeld op een persconferentie door de Sovjet-Russische directeur van het programma, dr. Konstantin Boesjoejev, en dr. Glynn Luney, de Amerikaanse directeur van het programma. De Russische So- joez via een kop pelingsstuk ver bonden aan de Apollo. DEN HAAG (ANP) Nederland zal spoedig, met een aantal an dere landen, besluiten diploma tieke betrekkingen met Noord- t Vietnam aan te knoppen. Dit is lfl [Vj^J VipfTiam in Den Haag meegedeeld. JAI 1 *11 HTllltllii Nederlandse ambassadeur Deze betrekkingen zullen worden gevestigd op hetzelfde niveau als die met Zuid-Vietnam, dat wil zeggen op dat van ambassa des. In het Amerikaanse ruimtevaart- centrum is vier dagen geleden een conferentie van deskundigen uit beide landen begonnen. Van Sovjet-Russische delegatie en drie Amerikanen wordt uit gevoerd. De Amerikanen heb ben hun mannén al aangewezen. Het zijn Tom Stafford, Vance Brand en Deke Slayton. maken ook de twee kosmonau- Uit de eerste voorbereidingen is ten deel uit die al drie Sojo vluchten gemaakt hebben, Vla dimir Sjatolow en Aleksei Jeli- sejev. Een van hen zal waar schijnlijk aan de komende ge meenschappelijke vlucht deelne men die door twee Sovjet-Russen gebleken dat de ruimtevaarders van beide landen voor dezelfde problemen staan, zo verklaarde generaal Stafford, die gezag voerder zal zijn van de Apollo. De conferentie in Houston duurt twee weken. AMSTERDAM (ANP) In aan wezigheid van Koningin Juliana zal donderdag 29 maart in het koninklijk paleis op de Dam voor vierhonderd duizend gul den aan prijzen worden uitge reikt aan de bekroonde deelne mers van de internationale tuin bouwtentoonstelling Floriade 1972. |Er zijn in totaal 2573 prijzen voor 598 winaars. Onder hen zijn ver tegenwoordigers van buitenland se regeringen en bestuursleden van grote organisaties, die de warme en koude kassen en an dere grote projecten op de ten toonstelling inrichten en ver zorgden, voorts de kwekers van bollen, bloemen en boomkweke rijgewassen, die bijzondere prestaties leveren. MAASTRICHT (ANP) Twee mannen, waarschijnlijk Belgen, lijn gisteren om het leven geko men bij een brand in een klan destiene jeneverstokerij in het Zuidlimburgse Wittem. Hun ver koolde lijken werden gevonden, nadat de brandweer de brand had geblust. De installatie was in vol bedrijf. De produktie wordt geschat op «00 liter alcohol van ruim 90 procent per week. De stokerij was gevestigd in enkele stallen 'an een boerderij. De brand ging gepaard met enkele ont ploffingen. k Chr. Zang- en Oratoriumver- «niging Cantate Deo geeft don derdag 29 maart in de R-K.Kerk aan de Dorpsstraat te Zoetermeer een uitvoering van de Mattheiis Passion van Georg Philipp Telemann. Medewerking yerlenen Chris van Woerkom - hangelist. Marry Stegenga - so praan, Henk v.d. Brink - Chris- hispartij. Cor Niessen - kleine Partijen en aria's, Addie de Jofg - orgel, Tijn van Eijk - ^avecimbel, en het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland. Alge hele leiding heeft Sander van Marion. Autobezitters in Denemar ken hebben gisteren ijlings extra benzine getankt om voorbereidt te zijn op een grote staking die van daag begonnen is. Aanleiding was de mislukking van loononderhandelingen in de metaalindustrie, het particuliere vervoer en de perswereld. De staking zal, naar men vreest, van zo'n omvang zijn dat re- garingsingrijpen noodzake lijk wordt. Pianist Eric Heidsieck, Fransman en leerling van o.m. Alfred Cor- tot en Wilhelm Kempff, geeft op woensdag 28 maart een recital in Diligentia. In 1972 speelde hij de wereldpremière van de Paassonate van Mendelssohn, welk werk hij ook in Den Haag zal uitvoeren. Voorts speelt hij werken van Beethoven en Liszt. (van een onzer verslagge vers) DEN HAAG De Contact groep van werkgevers in de metaalindustrie (niet bij de FME aangesloten) en de industriebonden zijn in hun bespreking van gis teravond op de belangrijke punten nader tot elkaar ge komen. Beide partijen zijn vanmorgen nagegaan hoe het besprokene in eigen kring overkomt. Daarna is het resultaat hiervan aan elkaar meegedeeld. De heer W.A. Wamsteeker van de industriebond NVV zei vanmor gen: „Is het antwoord ja, dan zullen echte onderhandelingen tussen de contactgroep en de bonden over een eerste c.a.o. kunnen beginnen. Is het ant woord nee, dan komt er gedon der in de bedrijven van leden van de contactgroep." Gisteravond is ook gesprken over de maximum prijscompensatie. De contactgroep heeft tenslotte een maximum genoemd, waarop de vakbonden een wijziging heb ben voorgesteld. Het aantal stakers was gisteren Thomas Stafford (m) en zijn Rus sische collega's Jelisejev (l.) en Sjatalov (r) met het model van de gekoppelde ruimteschepen. het hoogste tot nu toe. Er staak ten ruim 36.000 werknemers in 43 bedrijven. Daaronder waren de werven Wilton (5000 werkne mers) en Gusto (1200) in Schie dam, Lips in Drunen (2300), werf NDSM(3500) in Amster dam. De gekozen leden van de onderne mingsraad van Hoogovens heb ben zich bereid verklaard het overleg in de ondernemings raad en de commissies te her vatten. Op 14 februari was hei contact verbroken. Directeur Piet Hein Keijzer van Keijzer Carpets en C.v.d. Brink's Tapijtfabrieken in versum heeft de bonden laten weten dat hij overweegt zijn derneming te liquideren als de bonden besluiten tot prikacties of stakingen in zijn bedrijf. DEN HAAG (ANP) - De Roe meense president en partijleider Nicolae Ceaucescu, die van dinsdag 10 tot vrijdag 13 april een staatsbezoek aan Nederland brengt, zal niet alleen met leden van de regering spreken, maar ook met de eerste en tweede ka mercommissie voor buitenland- De president en zijn vrouw, die door prinses Beatrix en prins Claus zullen worden begroet, en een half uur later op het Am sterdamse station door koningin Juliana en prins Bernhard, zul len onder meer de Fokker vlieg tuigfabrieken in Haarlemmer- bezoeken en de Philipsfa- President Ceauseseu die volgende maand een bezoek aan Neder- HANOI (UPI) Wederopbouw betekent voor Noord-Vietnam niet alleen de bouw van huizen en fabrieken die door Ameri kaanse bommen zijn beschadigd of verwoest, maar het land heeft behoefte aan herstructure ring van de hele economie. Hu- nang Tung, hoofdredacteur van het regeringsblad Nhan Dan zegt dat de economie volgens hem moet worden geïndustriali- In de landbouw geschiedt nage noeg al het werk nog met de hand. De rijst wordt met de hand geplant en de bevloeiing wordt uitgevoerd met leren em mers water. Veel van het opruimingswerk na de bombardementen wordt ook brieken in Eindhoven. Roemenië heeft onlangs belangstelling la ten blijken voor de bouw in li centie van de Fokker Fellow- Ship. ie Oosteuropese landen zijn. land brengt. thans vrijwel geheel aangewe zen op de Russische vliegtuigin dustrie. Vrouwen door „politieauto" lastiggevallen WASHINGTON (Reuter) De politie in de Amerikaanse hoofd stad Washington probeert een namaak-politieauto te achterha len die in buitenwijken van een rood zwaailicht gebruik maakt om vrouwen aan te houden en aan te randen. Zaterdagavond reed een vrouw in de buurt van Lorton, een bui tenwijk van Washington, toen achter haar wagen een „poli tieauto-met-zwaailicht" opdoem de. Ze reed naar de kant van de weg, werd door de bestuurder van de „politieauto" gedwongen in zijn wagen te stappen en werd in een nabijgelegen bos aangerand. Volgens de politie was het de der de keer sinds vrijdag dat alleen- rijdende vrouwen werden aan gehouden en lastiggevallen. met de hand gedaan. Met krui wagens wordt het puin afge voerd of in platte rieten manden van hand tot hand doorgegeven naar de stortplaatsen. De Verenigde Staten hebben zich tot hulp bij de wederopbouw verplicht, maar in welke vang is nog niet beslist. Hoofd redacteur Tung schat de totale behoefte op „vele miljarden dol lars". Hij zegt dat Hanoi de hulp zal aanwenden om de land bouw te mechaniseren en indu strieën te ontwikkelen voor pro duktie van goederen voor bin nenlands gebruik en voor de ex port. Als de landbouw kan worden ver beterd, zou Noord-Vietnam thee, bananen, meloenen en andere vruchten kunnen exporteren, al dus Thung. PLEIDOOI PER BRIEF "JVIET voor de eerste keer hebben deze week leden van de christen democratische partijen bij mensen die aan het roer van hun partij staan er voor gepleit om een kabinet-Den Uyl zijn kans te geven. Waarschijnlijk vertegenwoordigen zij een meerderheidsstroming in het gezamenlijke front van K.V.P., A.R.P en C.H.U., hoewel even zeer denkbaar is dat andere partijleden geen traan zouden laten om een mislukte formatie-poging van mr. Burger. In Nederland's politieke geschiedenis is dc kabinets-formatie 1972/73 uitgegroeid tot een keten van grote en kleine drama's, te beginnen met het onzalige besluit van de PvdA in het najaar de deur dicht te slaan voor confessionele partijen en hun verzoek om samen over de vorming van een vooruitstrevend kabinet te praten.. /~iP basis van die ongelukkige beslissing zijn daarna door vrijwel alle werkers op de politieke bouwplaats fouten gemaakt; door de christen-democratische kopstukken zowel als door de informa teur, de formateur en de adspirant-premier. Fouten zijn er ook ge maakt door Wiegel en de leiders van DS'70, want de eerste likte te veel zijn van de verkiezingsoverwinning vet geworden vingers af en DS'70 politici bleven veinzen erin te geloven dat hun uittreden uil het kabinet-Biesheuvel een goede en noodzakelijke stap is geweest. Zeker toen na 20 november kwam vast te staan, dat de coalitie van Biesheuvel een onhaalbare, politiek ook heterogene zaak zou worden en dat een confessioneel minderheidskabinet snel door de marte laarsdood zou worden achterhaald, was voor vele confessionelen duidelijk dat op de een of andere manier een kabinet-Den Uyl ge doogd zou moeten worden. De Gaay Fortman heeft dat voorzichtig en mr. Burgers op de van hem te verwachten soms bruuske, soms listige manier proberen aan te tonen. Hun succes is, dat ze in christen-democratische kring adhesie gekre gen hebben. Een wonder is dat niet; want al in oktober waren met name vele KVP'ers en anti-revoliitionairen bereid om links van het midden te gaan zitten. PLEIDOOIEN als die waarvan we hierboven repten, onderstrepen dit nog eens. Maar het is jammer, dat aan het progressieve front alleen maar gesteld wordt dat de verkiezingsuitslag de confessionelen moreel dwingt Den Uyl in het Catshuis te gedogen en niet dat de zelfde verkiezingsuitslag ook de progressieve drie dwingt in een nieuwe situatie te erkennen dat partijraadsuitspraken voor herzie ning vatbaar zijn. Bevrorenonderwijzers TTIT de koker van Rotterdam's wethouder van onderwijs, drs. J. G. van der Ploeg, komt de tip: minister bevries het aantal in Rot terdam werkzame leerkrachten bij kleuter- en basisonderwijs op het peil van 31 juli a.s.! Dan kunnen de leerkrachten die door hel ver minderende leerlingenaantal zouden moeten afvloeien op enkele scholen ingezet worden om een begin te maken met de integratie van kleuter- en basisonderwijs. Om niet chauvinistisch te doen pleit drs. Van der Ploeg ervoor ook andere grote gemeenten zo'n kans te gunnen. Drs. van der Ploeg heeft gelijk, wanneer hij vreest dat door het terug lopen van de bevolkingscijfers na de grote vakantie in de grote steden bij kleuter- en basisonderwijs tientallen klassen minder nodig zouden zijn: voor Rotterdam schat hij dit aantal op 80. Maar „min der nodig zijn" klinkt eufemistisch; want de betreffende onderwijs krachten zijn hard nodig, wanneer de leerlingenschaal maar wat forser omlaag gebracht zou kunnen worden. Daarom zouden we bij onze adhesie met het ,bevriezings"-voorstel van de Rotterdamse wethouder willen toevoegen, dat de vrijkomende leerkrachten in de eerste plaats besteed zouden mogen worden om grote klassen te voorkomen in scholen waar men het bijvoor beeld door stadssanering al zo uiterst moeilijk heeft om de jeugd het onderwijs te geven waarop het, om een gelijke kans te krijgen, recht heeft. Drs. van der Ploeg noemt het d eweg van de minste weerstand te plei ten voor een plaatselijke verlaging van de leerlingenschaal. Maar o.i. geldt hetzelfde bezwaar een plaatselijke integratie van basis- en kleuteronderwijs. En de personeelsproblemen p snel-inkrimpende scholen hebben soms voor het onderwijs veel ernstiger consequen ties dan het even laten wachten van de integratie van kleuter- en basisonderwijs. Vuilfabriek Rijnmond moeilijk van de grond ROTTERDAM (ANP) De start van de veelbesproken vuilfabriek in de Rijnmond is ,,zcer teleurstellend" Dit zegt de adjunct-dlrekteur Ir. G. J. R. Nales'. De industrieën in Rijnmond brengen hun afval liever naar de openba re vuilstortplaats in Rotterdam, dan dat zij het in de vuilfabriek, die „eigendom" is van het Openbaar Lichaam Rijnmond, laten ver werken. Dit laatste is per kubieke meter afval een gulden duurder dan het storten op de vuilstortplaats. Volgens de adjunct-direkteur van de NV afvalverwerking Rijnmond is hier sprake van een ontwikkeling die niet alleen zeer ongunstig Is voor de exploitatie van het zeer kostbare bedrijf, maar ook voor de Volksgezondheid. Lente- en zomermode in Moskou en Londen Met het begin van de lente vraagt de vrouwelijke helft van de we reld alle aandacht voor zomerse kleding. In Londen werd een combinatie geshowl waarvan de shantoengstof was bewerkt met stukjes koraal, goud en hout. In Moskou keken winters geklede vrouwen naar mannequins die lentemode droegen, inclusief san dalen met hoge blokhak. KOEWEIT UPI/Rtr Koe weit en Irak hebben elkaar gis teren over en weer beschuldigd van het uitlokken van ge vechten in een streek aan hun 250 kilometer lange, gemeen schappelijke grens. Na een spoedzitting van parlement en ministerraad van Koeweit werd een veiidaring uitgegeven waar in Irak werd bezworen zijn troe pen onmiddellijk uit de door laatpost Al Samitach terug te trekken. De gevechten moeten in de Arabi sche landen de nodige deining veroorzaken, omdat Koeweit voor een groot deel de kosten op zich neemt van de strijd van Overigens lijkt de regering van het sjeikdom erop uit zoveel mogelijk olie op de golven te gieten. Het ministerie van bin nenlandse zaken gaf tenminste een verklaring uit waarin op de bevolking een beroep werd ge daan niet te betogen tegen Irak en waarin werd gezegd dat de regering het probleem „door 1 wijsheid" zou trachten op te los- j sen. Irak schijnt minder op sus sen uit te zijn, als men in Koe weit ontvangen berichten mag i geloven dat het in het gebied van de gevechten troepen sa mentrekt. Geen advies over drempel omroepen DEN HAAG (ANP) De (vaste) commissie voor CRM uit de Tweede Kamer heeft besloten vooralsnog geen Initiatieven te nemen op het terrein van de omroep-drempels. Eerst wil zij het standpunt van een nieuwe regering daarover kennen. Mocht blijken dat dit standpunt uitblijft dan wil de commissie dit vraagstuk zo spoedig moge lijk opnieuw aan de orde stel len. Het vraagstuk werd besproken in een vergadering van de com missie, nadat minister Engels (CRM) had laten weten dat een verhoging van de omroep- drempels zou kunnen leiden tot een zekere beperking van het aantal omroeporganisaties en tot grotere stabiliteit in de ver deling van zendtijd. De minister heeft de omroepraad advies hierover gevraagd en met name de vraag voorgelegd of een verhogirig van de mini mum-contributie en van het mi nimum-aantal leden noodzake lijk is. Do omroepraad heeft geen eensluidend advies uitge bracht. Lijst- verbinding ook bij kiezen Prov. Staten DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag in meerder heid besloten om ook gezamen lijke kandidatenlijsten (lijstver- binding per kieskring) toe te staan bij de statenverkiezingen. Vorige week ging men al ak koord met een wetsvoorstel van minister Geertcma (Binnenland se Zaken) om gezamenlijke kandidatenlijsten mogelijk te maken bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer. De fracties van de confessionele drie en progressieve drie stemden voor.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9