Abortus spoedig legaal in West-Duitsland Meer zeggen schap voor katholieken in Noord-Ierland Nederlandse verzekeraars vinden goud en zilver te slecht risico ijp AZIATISCHE OEGANDEZEN GEHUISVEST <>a ruchtbare afroming Oegandees toneel in Mickery MDAGWERS it» m WOENSDAG 21 MAART 1973 LEIDSE COURANT William Whitelaw, de Britse minister voor Noord-Ierland met het witboek over Noord-Ierland, waarin een Kevenredige parlementaire vertegenwoordiging wordt aangekondigd. De afwezigheid van een dergelijke Ivertegenwoordigmogelijkheid is van oudsher altijd een van de grote grieven van de katholieke minder- [held geweest. Juweliers voelen rich niet veilig meer (Van één onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Hoe vreemd het ook mag klinken, er zijn in ons land een aantal juweliers, die niet tegen inbraak en diefstal verzekerd zijn. Dit is echter geenszins het gevolg van slordigheid of gebrek aan inzicht: Nederlandse assuradeurs vin den juwelierszaken in toenemende mate een slecht risico. Het aantal inbraken bij en berovingen van juwe liers neemt de laatste tijd schrikbarend toe. Er zijn zelfs al eep aantal bedrijven, die door het punt waar ze gevestigd zijn, niet meer in aan merking komen voor een verzekering omdat het aantal ruitinpl&g- en inbraakgevallen te groot is geworden. Dit alles ondanks uitgebreide voor zorgsmaatregelen. Veelal moeten juweliers zich tot buitenlandse verzekeraars wenden om toch nog tot het afsluiten van een verzekering te kun nen komen. Het is dus niet zo'n wonder, dat juweliers zich de laatste tijd steeds onveiliger gaan voelen. Hun zaken veranderen meer en meer in vestingen, die er vooral 's avonds bijna schrikaanjagend ge pantserd uitzien. Toch kan ook dat niet voorko men, dat inbrekers veelvuldig hun slag slaan tus sen goud, zilver, briljanten, horloges e.d. Dit al les is te lezen in de brief die de Federatie Goud en Zilver vorige week aan diverse ministers ge schreven heeft. Ook het feit, dat „de criminaliteit van inbraak en ruitinslag verschuift naar bedrei ging en overval", is een aanleiding geweest om de ministers om een aantal extra veiligheids maatregelen te vragen. Vooral het politie-apparaat 7.ou daarin een grotere rol moeten gaan spelen. Zowel op personeels- als op technisch gebied zal men, aldus de Federatie, tot versterking moeten komen. In Rotterdam is zelfs gebleken, dat in de nachtelijke uren slechts vijf rechercheurs aanwezig waren; een situatie waarover de Federatie bijzonder verontrust is. Een juwelierszaak kan nog zo gogd beveiligd zijn, als er op een alarm niet door de politie gerea geerd kan worden, door bijvoorbeeld onderbezet ting. dan heeft die hele beveiligingsinstallatie geen enkele zin. De dieven zijn er dan met hun kostbare buit allang vandoor voor er iets gedaan kan worden. De Federatie voor Goud en Zilver geeft de ministers tevens de suggestie, dat van overheidswege meer gedaan zou kunnen worden aan de keuring en controle van beveiligingsappa ratuur. Dat is echter nog niet alles. Ook een juwelier is maar een mens. Niet alleen lijdt hij een financië le schade, maar onder de juweliers ontstaat een toenemende angst, vooral nu er, zoals al eerder gezegd, een tendens is naar bedreiging en directe brutale overval, nl de afgelopen maanden vielen er in de Bondsrepubliek, zo herinnert de Federa tie in zijn brief, drie slachtoffers bij berovingen van juweliers. Er zal dus snel iets moeten gebeu- Ruit ingeslagen en greep uit de etalage: juweliers worden steeds ren, willen er niet nog meer slachtoffers vallen. mer het slachtoffer van inbraak en beroving. Van onze correspondent R. Simons) ,0NDEN Omlijst door strenge veiligheidsmaatre gelen om bomaanslagen te voorkomen, heeft de rege- ring-Heath gisteren de in houd bekendgemaakt van 't lang verwachte en histori sche witboek over de con stitutionele toekomst van Noord-Ierland. Dit docu ment zegt, dat Ulster Brits zal blijven zolang de bevol king dat wenst. Noord-Ier land krijgt een nieuw par lement, samengesteld uit ongeveer tachtig leden, ge kozen volgens een systeem van evenredige vertegen woordiging, die de katho lieke minderheid een grote re zeggenschap zal verle nen. tord-Ierland zal een grotere mate van zelfbestuur blijven ge- t". lieten dan om het even welk Be"°" best°nd ander deel van het Verenigd Koninkrijk, Noord-Ierland een deel blijft van het Verenigd Konink rijk, zullen in het Lagerhuis van Westminster twaalf Noordierse afgevaardigden zetelen. Het Het witboek stelt nog geen „raad nieuwe Stormont van Ulster krijgt echter ongeveer tachtig .eden, waarvan de verkiezing eizal steunen op de bestaande igrenzen van de twaalf kiesdis tricten voor het Londense La gerhuis. Volgens het witboek is dit de vlugste manier om het nieuwe Noordierse parlement samen te stellen. voor heel Ierland" ngstelling voor exemplaren van het witboek Britse regering vertegenwoordi gers van het noorden en de re publiek uitnodigen om deel te •nemen aan een conferentie over middelen om consultatie en sa menwerking in de hand te wer ken. r Noord-Ierland. het zegt dat de Britse regering afspraken wil bevorderen tussen noord en zuid. Na afloop van de Noordierse verkiezingen zal de maar Het witboek bevat voorstellen, die WEEKSTAAT NED. BANK MSTERDAM (ANP) De afromingsmaatregelen van de geldmarkt beginnen vruchten af te werpen. Weliswaar is blijkens de week- .4 staat van de Nederlandsche Bank het tegoed van de banken nog met 222 min toegenoemen tot ƒ3154 min, maar daar staat tegen over dat het kasreservepercentage voor de periode van 22 tot en 0„ 28 maart is gehandhaafd op zes. it komt voor het bankwezen overeen met een bedrag van 1600 min en voor de PCGD met circa 370 min. Overigens is het maximum kasreservepercentage voor de periode van vier weken van 22 maart tot eh met 18 april ook op zes gesteld. Deviezenbanken die per 15 tbimaart een netto buitenlands passief van meer dan 5 min hadden voorzien, hebben ter compensering van deze overschrijding voor de periode 19 tot en met 31 maart fixe guldenstegoeden bij de centrale bi bank geplaatst voor een totaalbedrag van 360 min. Deze fixe depo- Hi sito's tellen niet mee voor de verplichte kasreserve. In verband met de intrekking van de officiële noteringen van de Nederlandsche ko Bank voor de dollar, wordt de dollarvoorraad van de bank niet meer gewaardeerd op haar uiterste aankoopkoers maar op de laatst be kende biedkoers. Dit heeft in de verkorte balans per 19 maart een hogere waardering van de deviezenvoorraad met 71 min tot ge volg. MSTERDAM Voor het eerst in het Mickery theater in h Amsterdam een Oegandees the atergezelschap opgetreden. Theatre limited uit Kampala fcracht dinsdagavond de pre mière van het stuk ritueel volks- er „Renga Moi", de naam de hoofdpersoon, die als vader van een tweeling zich in r het „odrp der zeven heuvelen" jjnoet zuiveren. traditie wil dat de va- ro der zich dan afzondert in een ander, donker huis, waar hij rijn hoofdhaar afscheert en zijn p nagels knipt. Hij mag in de tijd van zuivering ook geen bloed L vergieten. De dood van de twee- e, Jing en de wraak van deze kinde- 0D ren ip hun ouders is de straf voor het verbreken van deze traditie. Renga Mo:" wordt gespeeld in ide Oegandese taal. De toeschou wer dient het verhaal te volgen door middel van de uitbeel- iu dingskracht van de zeer rytmi- Ist *ehe dansen, gezangen en trom- roffels. die worden voortge bracht door zevan ra"en zeven vrouwen, die in „Reng; Moi" worden geregisseerd dorr hoofdrolspeler en schrijvei het stuk de 32-jarige Robert Se- rumaga. gematigde Noordieren van alle opvattingen de gelegenheid ge ven om zich samen te verzetten tegen de kleine, maar gevaarlij ke minderheden, die geweld trachten te gebruiken om hun oordeel op te dringen aan de rest van de bevolking. Deze minderheden kan met niet laten meewerken aan instellingen, die zij willen vernietigen. De rege- ring-Heath is van oordeel, dat de grote meerderheid van Ul ster vrede wenst en dankbaar gebruik zal maken van de mo gelijkheden, die geboden worden door het witboek. Londen zal het geweld in Noord-Ierland be strijden door middel van een aparte nieuwe wet, die onder meer rechtbanken zonder jury voorziet om het terrorisme te beteugelen. BUENOS AIRES (EFE) In de Argentijnse stad Zarate zijn de industrieel Merlo en zijn vrouw ontvoerd, zo heeft de politie in Buenos Aires meegedeeld. Het echtpaar was ontvoerd door een commando guerrilleros. (van onze correspondent) BONN Het plegen van abortus binnen de eerste drie maanden zal binnen afzienbare tijd in West- Duitsland wettelijk toege- Hr sr h "n hnH p"g staan zijn. Dit is het ge volg van een gemeenschap pelijke actie van de parle- mentsfracties van de SPD en van de liberale FDP, die besloten hebben samen Taxi's moeten populairder worden DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag zonder hoof delijke stemming een wetsvoor stel goedgekeurd dat bedoeld Is om het taxigebruik populair te maken. Het ligt In de bedoeling dat taxi's voortaan de vrijheid krijgen om personen op te ne men op zelf te kiezen stand plaatsen. Voorts wordt het mogelijk een' zit plaats te huren in een taxi; mo menteel kunnen taxi's alleen per rit gehuurd worden. Twee amendementen van de heer Van Thijn (PvdA) op het wetsont werp werden eveneens aangeno men. Het eerste is bedoeld om het probleem van „snorders" aan banden te leggen die zonder vergunning personen tegen geld vervoeren. Het als vrienden dienst vervoeren van personen tegen betaling blijft wel toege staan. Het tweede amendement bepaalt dat taxi-ondernemers pas een vergunning kunnen krij gen als voldaan wordt aan de voorwaarde van samenwerking met andere ondernemers in taxi(telefoon)centrales. De Duitse violiste Christiana Edinger geeft zondagmiddag 25 maart een recital in Diligentia. Zij wordt aan de vleugel bege leid door Gerhard Puchelt. Het programma vermeldt werken van Mozart, Bach, Schubert en Brahms. Jeugd en Muziek Nederland be staat 25 jaar. Dat wordt gevierd in Deventer, waar J M 10 jaar bestaat. Op 7 en 8 april «I ONDERSCHEIDING h!Li^;^,:Va,1^.E.AmL°..'".anr DEN HAAG (ANP, - De Neder- landse zaakgelastigde in Khar- i toum, drs. J. W. Bertens, is on derscheiden voor zijn optreden tijdens de overval van Pales tijnse verzetstrijders op de Amerikaanse ambassade in Soe- 1 dan, enkele weken geleden. Drs. Bertens is de onderscheiding van ridder in de orde van Oran je Nassau verleend voor zijn moed en initiatief. Deze stier nam het toevallig niet. Hij zag niet alleen kans om de Spaanse stievevechter Mario Lopez Martin ongeveer onder zijn hoeven te krijgen; hij tooide zich bovendien nog met diens rode cape. Het liep allemaal nogal goed af in Madrid. Althans voor Mario Lopez Martin. Hij hield er alleen maar een paar schrammen aan over en dat was minder dan de stier achteraf kon vertellen een voorstel in te dienen om paragraaf 218 van het wetboek van strafrecht te veranderen. i de zwangerschap verboden. Aange zien beide fracties over een royale meerderheid in het parle ment van Bonn beschikken is het aari geen twijfel onderhevig, dat het wetsontwerp aangeno men zal worden. Ook onder de christen-democrati sche afgevaardigden bevinden zich veel voorstanders van een verruiming het betrokken wets artikel Fractieleider Rainer Bar- zel heeft de chr.-dem. het consig ne gegeven geheel volgens hun geweten te stemmen. In katho lieke kringen is het wetsontwerp echter al op felle kritiek gestuit. In MUnster verklaarde de als li beraal geldende monseigneur Terhumberg, dat het parlement de bezwaren van de Kerk niet kan negeren. De beide fracties handelden met hun wetsontwerp tegen het ad vies van de socialistische minis ter van Justitie Jahn. die onder breking van de zwangerschap alleen maar bij bepaalde indica ties en onder bepaalde voorwaar den wil toestaan. Volgens het wetsontwerp zullen de kosten van de abortus door de ziekenfondsen gedragen moeten worden. Tegelijkertijd stellen de indieners van het ontwerp ech ter het nemen van sociale maat regelen voor ongewenste zwan gerschappen zo veel mogelijk te verhinderen. Hiertoe behoort een uitbreiding van de voorlichting over voorbehoedsmiddelen. Bo vendien zullen vrouwen en meisjes bij hun huisartsen gra tis advies inzake voorbehoeds middelen kunnen inwinnen en desgewenst op kosten van het ziekenhuis de pil kunnen krijgen. De Ver. Vrienden van het Resi dentie-Orkest biedt haar leden twee kamermuziekavonden; op vrijdag 30 maart in Diligentia, waar een tiental R.O.-leden zal optreden en op dinsdag 3 april in de cantine van Ennia (Sir Winston Churchillplein 1), waar het Pleyel-Kwartet concerteert. Alan Tayler, de Engelse folkar- tiest die zichzelf op de gitaar bgeleidt, komt vrijdag 23 maart naar Den Haag. Hij zal die avond optreden in de Hoochie Coochie Club, Elandstraat 128. TURKIJE Kandidaten trekken zieh terug ANKARA (DPA/UPI) De be langrijkste twee kandidaten voor het presidentschap van Turkije, de door de strijdkrach ten naar voren geschoven gene raal Faruk Gurler en de keus van de rechtvaardigheidspartij, Tekin Ariburun, hebben hun kandidatuur ingetrokken. Vol gens politieke kringen is dit de beslissende stap voor het achter de schermen gevallen besluit de ambtstermijn van president Cevdet Surtay met twee jaar te verlengen. Er wordt weer gevlogen boven Frankrijk PARIJS (DPA/AFP/AP) Met het vertrek gisteren van een vrachtvliegtuig naar de Ver enigde Staten avn het Parijse vliegveld Orly is de normalise ring ingeluid van het luchtver keer boven Frankrijk, dat ontw richt is geweest sedert een aan tal vliegverkeerslelders op 20 februari het werk neerlegde. Vlak nadat de anachirte naar Amerika was opgestegen, ver trokken in stijgend tempo pas sagiersvliegtuigen van Air France naar hun bestemmin gen. De staking van de burger ver keersleiders in Frankrijk heeft de Franse luchtvaartmaatschap pijen en vliegvelden In totaal 252 miljoen franc gekost. Invasie van Britten in Nederland SCHIPHOL (ANP) - In het ko mende voorjaar zullen meer dan 7000 Britten een bliksembc- zoek brengen aan de Nederland se bollen. Martinair zal in de periode april tot en met half mei in totaal 63 vluchten met DC-9's van Londen, Glasgow en Edinburgh naar de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven uitvoe ren in opdracht van reisorgani sator Clarksons Holidays. RIJSWIJK (ANP) De driehonderd uit Oeganda verdre ven Afrikanen van Aziatische herkomst zijn in ons land gehuisvest. Minister Engels van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft gisteren het nationale comi té „Opvang Oegandezen" en tientallen anderen, die in vier maanden de opvang en begeleiding van de vluchtelin gen tot een goed einde brachten, bedankt voor hun werk op de laatste vergadering van het comité. De minister meent dat de moei lijkste periode voor de vluchte lingen nu pas aanbreekt, name lijk met dc geleidelijke inpas sing in het werk-, woon-, leef- en schoolmilieu. Plaatselijke co- mité's van gemeenteambtenaren cn particulieren zullen, gesteund door de Nederlandse federatie voor vluchtelingenhulp in Am sterdam. dit proces nog gerui me tijd blijven begeleiden. De vluchtelingen, zestig gezinnen en tien alleenstaanden, kwamen in zes vluchten tussen 24 no vember en 2 december vorig 7312 a" {Her-aUefdieSte kguze Iet Voorburgse Jongerenkoor geeft vrijdag 30 maart in sa menwerking met het Voorburgs Madrigaalkoor, het gemengd koor 'Wassenaar Vocaliter' en het schoolkoor van het St. Maartenscollege een concert in de Oude of Martinikerk aan de Herenstraat te Voorburg. SCHOUDER KARBONADE 500 gram BOTERHAM WORST 200 1 gram GOEDEN DELICIOUS een fijne handappel 198 2 kilo HOLLANDSE KASSPINAZIES 1 kilo geldig t/m zaterdag vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2en 3 van Uw damesblad jaar van Oostenrijkse opvang centra naar Nederland. Hier werden ze irt de bungalowpar ken Rabbit Hill in Nieuw Milll- gen en de Zonnebloem in Ben- nekom ondergebracht. Ze wonen thans in vijftien gemeenten in de provincies Overijssel, Gel derland, Noord-Brabant, Utrecht, Noord- en Zuid-Hol land. Ongeveer de helft van de werknemers Uider dt vlu.htc lingen heeft al een passende werkkring gevonden. Voor de overigen bestaan goede contac ten. Kinderen in de kleuter- en basis schoolleeftijd gaan sedert de cember in ons land naar school. De andere leerplichtige kinde ren zijn gestest om ccn juiste keuze te vergemakkelijken voor het voortgezet algemeen vor mend of beroeps-onderwijs. Naar het oordeel van het opvang en begelcidingscomité werden de lessen iri Nederlandse taal en de cursussen voor introductie op de Nederlandse samenleving niet alleen intensief gevolgd, maar vaak ook met opmerkelij ke resul aten. In dezelfde perio de werden de statenloze vluchte lingen administratief in de Ne derlandse samenleving opgeno men.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7