Speedboot gevaar, voor watersport Nieuw centrum voor tuinbouw bij Ter Aar zou mogelijk zijn Stabiliteit in aanvoeren op veiling E.M.M. rijn- en veenstreek L Verdel, beheerder „Noorderhem": Vroeger was Braassem voorportaal tot Kaag Meer speelruimte nodig in de wijk ..Rhynenburch Bedrijfsongeval in Alphen Schoolpad voor jeugd Woubrugge ter discussie Wat u OOK moet weten PAGINA 4 WOENSDAG 21 MAART 1973 LEIDSE COURANT ROELOFARENDSVEEN „Vroeger moesten we echt kei hard opboksen tegen de Kaag. Als er toen een wedstrijd op het Braassemermeer werd gehou den, schreef de krant dat de ge nerale repetitie voor de wed strijden op de Kaag er weer op zaten. Daar kon ik altijd goed kwaad om worden. Gelukkig is het nu allemaal anders. „Aan het woord is OPiet Verdel, zes tig jaar oud, beheerder van de jachthaven en verenigingsge bouw „Noorderhem" en zo'n beetje beschermheilige van de watersportvereniging Braasse mermeer uit Roelofarendsveen. Piet Verdel is zoals misschien uit het voorgaande al overduide lijk mag blijken een Braasse- mermeerman in hart en nieren. De andere watersportgebieden zijn ook niet gek maar de Braassem gaat boven alles. Dat is tenminste nog een echte plas, waar het flink kan spoken en die bij een beetje wind lang niet licht bevaarbaar is voor zeilers. In het riante verenigingsgebouw met uitzicht over het hele meer tot in de verste uithoeken ant woordt Verdel rustig op de hem gestelde vragen. Van het pro vinciale ontwerp streekplan voor het plassengebied blijkt hij wel gehoord te hebben maar veel schijnt het hem niet te in teresseren. De toenemende zo- ■merdrukte op de Braassem vindt hij dan ook zeker niet alarmerend. Op het ogenblik is hij druk met de voorbereidingen op het komende watersportsei zoen, dat over een week of twee gaat aanvangen. Wie gedacht had, dat Verdel en zijn vrouw alleen in de zomer aan moeten poten, heeft het mis. De drukte is ook deze win ter steeds zo groot geweest, dat de beheerder er eind vorig jaar maar met moeite een tijd tussen uit kon komen om wat op adem te komen. Door de centra le ligging van de Braassem in het centrum van de randstad wordt het verenigingsgebouw „Noorderhem" tegenwoordig nogal eens gebruikt als verga derruimte voor de verschillende zeilklasse-organisaties en dat brengt weer de nodige drukte met zich mee. Hoewel Verdel zijn werk met veel plezier doet, zal hij toch blij zijn als zijn pensioentijd is aangebroken. Wat Piet Verdel erg goed doet, is dat de dorpsgeest nog steeds aanwezig is in zijn vereniging. En dat terwijl het grootste deel van de leden toch uit de grote steden afkomstig is. De Braas- semermeer is geen vereniging verenigingsgebouw „Noorderhem van grote, dure jongens maar meer een familieorganisatie, hetgeen de sfeer zeer ten goede komt. De enige watersportvereniging aan het meer telt momenteel ongeveer vijfhonderd seniorle- dr Roelofarendsveense watersportsvereniging Braasemermeer. den en daarbij nog eens een honderdvijftig junioren. In de haven voeren de zeilmasten nog duidelijk de boventoon. Het toe nemende aantal speedboten is volgens Verdel het grootste ge vaar voor de watersport in zijn totaliteit dus ook op de Braas sem. „Die dingen zaaien onrust, dat is Iets waar in de toekomst rekening mee moet worden ge houden. En er komen er steeds meer hoewel er speciale vergun ningen van de gemeente voor nodig zijn. In totaal zo heeft het gemeentebestuur vastge steld, mogen niet meer dan tweehonderd vergunningen wor den uitgegeven maar dat is al veel te veel. Ze zeggen, dan: ja maar ze varen toe hniet alle maal tegelijk. De ellende begint al als er vijftig van die dingen tegelijkertijd op het meer zitten, dan is het voor veel waterspor ters al veel te bar. Nee, die speedboten zijn duidelijk een groot gevaar voor de water- sportgebieden. Bij ons in de ha- ven zul je ze dan ook niet zien", I aldus Piet Verdel. y De verstandhouding tussen de wa tersportverenigingen van de Kaag, Westeinder en Braassem ds de laatste jaren optimaal. Dat gaat zelfs zover dat zeil wedstrijden gezamenlijk worden R! georganiseerd. Een bepaalde wedstrijd kan zo bijvoorbeeld I nu op versohillende plassen ge- ir houden worden. En dat is heel ssi wat anders dan een aantal ja- Ef ren geleden toen de Braassem ai nog als voorportaal tot de he- ro mei oftewel de Kaag werd be- schouwd. Piet Verdel heeft deze ontwikkeling met tevredenheid zien rijpen. Hij heeft echter nog wel een grote wens en dat is de aanleg van een aantal campings of plaatsen voor sta-caravans n langs het meer. Maar die zullen te zijner tijd wel komen gezien a: de enorme vlucht, die het re-jor creatiewezen de laatste decen- ai nia in het plassengebied heeft t genomen. b HAZERSWOUDE/KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het eerste succes voor het comité „Actie Stoplicht" is geboekt. Vanaf maandag zijn er namelijk op de Hoge Rijndijk tussen de Gemenweg en de Bruggestraat borden geplaatst voor maxi mumsnelheid van 50 kilometer per uur. In de spitsuren helpen de borden goed, overdag als het wat stiller op de weg is, wil een automobilist zich nog wel eens vergissen. Binnenkort zal er strenge controle uitgeoefend worden. HAZERSWOUDE Op de gisteravond door de Commissie Milieu hygiëne Hazerswoude in het gemeentehuis georganiseerde wljka- vond is in velerlei toonaarden gepleit voor meer speelruimten voor de kinderen in de wijk Rhynenburch. Vooral trapveldjes zijn daar, zo werd gesteld, hard nodig en daarbij schrok een enkeling er niet voor terug, om te suggereren een deel van de plantsoenen te transformeren tot speelveldjes. Ook op deze laatste van het viertal in Hazerswoude gehouden wijk- avonden werd steen en been geklaagd over de uitwerpselen van honden, die men in Rhynenburch zeer frequent aantreft. Voorzitter L. Verweij tevens wethouder van onder meer openbare werken, stelde de aanwezigen (een kleine 30) in het vooruitzicht dat bij de eerstvolgende hondenbelastingaanslag een brief zal worden gevoegd, waarin richtlijnen zullen zijn aangegeven over het „uitla ten van de hond". Sloop van de voormalige R.K .school in t Zwaantje moet nu volgens een andere bezoeker op de wijkavond maar snel gebeuren. Vanda lisme van de jeugd viert daar hoogtij, volgens hem. De „lieve jeugd" schrikt er niet voor terug om daar op vogels te schieten Het hoge chloorgehalte waarover sprake zou zijn in het instructiebad De Dolfijn, is niet ter zake doend, zo werd vanachter de commissie tafel opgemerkt, dat er is hierop deskundig toezicht. Niettemin werd opgemerkt dat gebruikers van dit zwembad zitten opgescheept met voetwratten. ALPHEN Bij de Stortemelk vond gisteren een bedrijfsonge val plaats. De 38-jarige C.R uit Etten-Leur kwam met zijn hand tussen het staaldraad van de bouwlift. (Het slachtoffer moest zijn vinger top missen en is naar Rijnoord overgebracht. Hij was werk zaam bij de firma A.B.B, uit Sliedrecht. TER AAR Mocht het in de komende jaren noodzakelijk blijken een nieuw tuinbouwcentrum tot ontwikkeling te brengen, dan zal daarvoor een deel van de polders rond Ter Aar het eerst in aanmerking komen. Dit blijkt uit het ontwerp streekplan voor het Plassengebied, dat de provin cie Zuid-Holland onlangs heeft gepubliceerd. Volgens de provincie moeten eerst echter de bestaande tuinbouwcen tra zoveel mogelijk worden uigebreid alvorens aan een nieuw gebied kan worden gedacht. In het ontwerp staat te lezen, dat in de jaren tot 1980 nog een flinke uitbreiding van de bloementeelt onder glas moet worden verwacht in het betreffende gebied. Deze zal op de eerste plaats tot stand dienen te komen door een vergroting van de pro- duktie op de bedrijven met een rationele en directe be drijfsvoering. Een deel van de tuinbouwbedrij ven zal volgens het streekplan moeten worden verplaatst om dat de huidige plaats geen uit breiding toelaat. Daarnaast zal een aantal bedrijven moeten worden verplaatst om de verwe zenlijking van niet-agrarische bestemmingen (bijvoorbeeld re creatie) mogelijk te maken. Het aantal bedrijven, dat beëindigd zal worden is volgens het streekplan groter dan het aantal nieuwe vestigingen, zodat het totale aantal iets zal dalen. De omvang van deze daling is weer afhankelijk van de rentabiliteit van de bloementeelt. 'De bloe menteelt onder glas is momen teel geconcentreerd in twee complexen, namelijk in Roelofa rendsveen en omgeving en in Ter Aar en omstreken. In deze complexen is nog een beperkt aantal vestigingsmogelijkheden. De modernisering van de bedrijfs voering bij de veehouderij zal, naar mag worden aangenomen, eveneens een daling van het aantal bedrijven met zich mee brengen. Blijkens cijfers uit 1965 waren er toen zeshonderd agrarische bedrijven in het Plassengebied Aangenomen mag worden, dat dit aantal om streeks 1980 tot beneden de .drie honderd zal zijn gedaald. De ge- middele bedrijgsgrootte komt dan op ongeveer dertig hectare te liggen Bij de moderne be drijfsvoering in de rundveehou derij zal het praktisch niet mo gelijk zijn gebruik te maken van de bestaande bedrijfsgebou wen. Ook in de akkerbouw is een ontwikkeling gaande met enerzijds grotere en moderne bedrijven en anderzijds bedrijfs beëindiging. Dit zal in de toe komst leiden naar een bestand van slechts enkele tientallen be drijven. Het is de bedoeling, dat grote delen van de agrarische produktiegronden in de komen de decennia worden omgevormd tot groene ruimten ten behoeve van de omringende steden. HAZERSWOUDE Met groot materiaal is de firma Heijmans uit Rosmalen bezig de uit 1935 daterende Papenvaartse brug bij de R.K. Zwaantjeskerk aan de Hoge Rijndijk te slopen. De brug zal worden vervangen door een duiker met een middellijn van 40 cm. De sluis en de brug werden in 1935 ver nieuwd. De weggebruikers zullen opruiming van de brug wel toejuichen. Door een gevaarlijke bult in de weg was het uitzicht ter plekke nooit zo best. AI moet de grote trek nog begin- nen toch is het alweer merk baar, dat Keukenhof en bollen velden in de belangstelling be ginnen te komen. Gelukkig heb- want mede hierdoor is er enige stabiliteit verkregen in aanvoer en prijs. Tijdelijk was er weer een dreiging ben de ijskoude nachten en het dagelijkse stugge weer een rem mende invloed gehad op de groei in de natuur. Dit is even- Prijzen op een redelijk niveau Bromfietser loopt zware hersenschudding op hij botsing ALPHEN Op de Kortsteekter- weg botsten een bromfietser en een wielrijdster tegen elkaar. De bromfietser C. de G. uit Al phen reed om onbekende rede nen de wielrijdste.r N B. uit Bo degraven, van achteren aan. De bromfietser moest met een hoofdletsel en een zware hersen schudding overgebracht worden naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De politie roept ge tuigen van dit ongeluk op. y WOUBRUGGE De raad komt morgenavond om 20.00 uur bijeen. Als belangrijkste»punt staan enkele verkeersmaat regelen op de agenda. Zo zal de raad moeten beslissen over het aanleggen van een zogenaamd Schoolpad, dat uitsluitend als wandelpad za ldienen. Het instellen van een parkeerverbod langs de noordzijde van de Bateweg tussen de H. de Boerstraat en de Van Woudeweg, zal ook hier een algemen parkeerverbod worden ingesteld. Voorts zullen enkele leden voor de bedrijf Rijnland. Woubrugge zal commissie ad hoe worden be- vertegenwoordigd worden door noemd die zich gaan buigen ove rde uitbreiding van het ge meentehuis. Geen algeronde vi sie hebben B en W kunnen krij gen over de nota van de heer Gortier. Hierin stelt de heer Goutier de openheid van het be stuur der gemeente aan de KOUDEKERK AAN DEN RIJN Alle kinderen van de Koudekerkse school „De Rank" zijn er gister- morgen getuige van geweest, hoeveel moeite het bovenmeester Visser kostte om de eerste van de 38 j zös meter lange palen voor de uitbreiding van de school de grond in te krijgen. Vandaar het onder steunde lied „Een, twee, drie, vier, komt er nog wat van". Toen de paal uiteindelijk de grond in was geboord, steeg er een oorverdovend gejuich op: De meester had het hem toch maar geflikt. „De Rank"De raad zal zich tevens beraden krijgt er 2 lokalen bij. I over deelname aan het energie één persoon evenals de andere deelnemende gemeente. Voorge steld wordt de voorzitter van de raadsvergadering hiervoor aan te wijzen. Als laatste punt op de agenda staat het verlenen va kredieten voor 22 woningwetw< ningen voor een bedrag van 4.580,en een bedrag 24.271,— voor de verbouwing van de toiletgroep van de open bare basischool. eens van belang geweest voor de bolgewassen In de kassen, dat het met de prijs voor de tul pen weer een teute boel zou worden. Geluxkig zorgde enige opleving weer voor meer rede lijke prijzen. De gemiddelde dag- aanvoeren van tulpen belopen nu ruim 65000 bos, waarbij de gemiddelde prijzen van dag tot dag weinig uiteenlopen. Overigens begint het woord „len te" in de aanvoer realiteit te worden. Dit door de duizenden bossen narcissen welke van bui ten van het open veld worden aangevoerd. Aanvankelijk werd nog tot 70 ct. voor deze zonder blad aangevoerde narcissen be taald. Maandag was het prijsje van 35 tot 55 ct. per bos. De da gelijks groter wordende aanvoer van freesia, waarbij diverse soorten dubbele freesia's wer den vlot verkocht. Tot nog toe blijft het aanbod van irissen gen vallen, maar daar zal in komende weken wel verande ring in komen. Aanvankelijk konden de rozen bij een sterk groeiende aanvi zich in prijs handhaven. Echter nu is de prijs op een niveau ge komen die voor een lonende teelt aan de matige kant zijn. AARLANDERVEEN In de competitie heeft springend paard" na spannend duel een 7-2 zege behaald op schaakclub Lei derdorp. Uitslagen: NIEUWKOOP De zuive ring van het rioolwater in de Nieuwkoopse zuiveringsin stallatie met zijn toch al be perkte capaciteit, wordt ern stig bemoeilijkt door grote hoeveelheden olie en olie emulsie, welke regelmatig i het water worden aangetrof fen. Na een onderzoek van het Hoogheemraadschap Rijn land is dit vast komen te B staan. De bevolking wordt verzocht geen olie, petro leum e.d. te lozen in het tiool of in de straatkolken. ALPHEN Zaterdag 9 juni wordt in Alphen aan den Rijn de achtste Randstad Hollandmars gehouden. Daarbij wordt dit jaar het derde drumbandconcours ge houden. De organisatie is weer in handen van de Alphense wandelsportvereni ging "The Quick Steps". NIEUWKOOP Het ge meentebestuur van Nieuw koop heeft door vrijdag 23 maart aanstaande een ont moetingsavond georgani seerd, die speciaal bedoeld is voor diegenen die zich de laatste jaren in de gemeente hebben gevestigd. De plaats van samenkomst is de aula van de dr. Ariens-mavo; aanvang om 19.45 uur. De burgemeester zal -een inlei ding houden, waarna vragen gesteld kunnen worden. Ver der zal de nieuwe film over het Nieuwkoopse Plassenge bied „Leven en Laten laven" worden vertoond. ALKEMADE De burge meester van Alkemade is morgen verhinderd zijn we kelijkse spreekuur te houden. BOSKOOP In totaal 115 gulden boete kreeg een auto- bestuurster uit Boskoop van de Haagse kantonrechter omdat zij een wielrijdster t had aangereden, waarna zij was doorgereden. De Bos- koopse verklaarde niet de in druk te hebben gehad, dat de aanrijding van enige beteke- nis was geweest, waarna zij besloten had door te rijden. Het aangereden meisje had inderdaad nauwelijks enige schade ondervonden. BODEGRAVEN Twee we-, ken gevangenisstraf en zes maanden intrekking van het rijbewijs hoorde een 25-jari- ge beroepschauffeur uit Bo degraven tegen zich vonnis sen door de Haagse kanton rechter. Hij had onder in vloed een au'o bestuurd. Het alcoholpromillage was 1.60 hetgeen neerkomt op drie maal de hoeveelheid, die als maximum geldt. Grafische hond huldigt jubilarissen ALPHEN In hotel „Centra zullen morgen drie jubilarlss van de Nederlandse Katholly Grafische Bond gehuldigd den. Het zijn de heren P. van der Zw| van het Alphens Advertent! blad, W. van Schaik, werkzaq bij N. Samson n.v. en de ha A. Ruijssenaars, onlangs gept sioncerd. De heer Van der wordt onderscheiden voor 25-jarig lidmaatschap, de Van Schaik voor zijn veertigjl rig en de heer Ruijssenaars, fl jarenlang voorzitter van de deling is geweest, voor zijn S jarig lidmaatschap.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4