„Laat Leiden en Rijnland buiten elke selectieve investeringsregeling" VOLA ter ziele na 45 jaar bestaan Leiden heeft geen geld voor Vietnam Expositie van speelkaarten in LAK-foyer 1 Postagentschap - Noord-Hofland I wordt gesloten Landschapjes, zeegezichten, vakantiereizen en bankzaken stad en randgemeenten Bijna een gratis rit naar het gevang Feest bij Citroën DE LELIJKE EEND WERD ZILVEREEND!!! Daarom welkom op onze JUBILEUM - EXPOSITIE met alle Citroëns op 22 - 23 en 24 maart Van der Velde - Citroën PAGINA 3 WOENSDAG 21 MAART 1973 LEIDSE COURANT i LEIDEN „Het weinig genuan ceerde karakter, zowel in terri toriaal opzicht als met betrek king tot de gebruikte middelen van de voorgestelde selectieve Investeringsregeling vervult B. en W. van Leiden met grote zorg, gezien de onbevredigende situatie van de arbeidsmarkt en de structurele problemen in de industriële sector niet alleen voor Leiden maar ook voor de gehele Rijnstreek". Dat schrijven B. en W. aan de Bijzondere Commissie uit de Tweede Kamer die het wetsont werp voor de selectieve investe ringsregeling moet voorberei den. Het schrijven aan de Bijzondere Commissie vloeit voort uit een motie op 31 januari van dti jaar ingediend in de raad en con amore door B. en W. overgeno men. De argumenten die daarin werden aangevoerd tegen de se lectieve investeringsregeling zijn: de structurele aspecten van de werkloosheid in Leiden; Het werkloosheidscijfer in de Rijnstreek,dat aanzienlijk ho ger is dan in de gebieden in het noorden van Nederland waarop de gewraakte regeling niet van toepassing zal zijn; striële sector in de Rijnstreek en het ontbreken van een op deze regio georiënteere beleidscon- ceptie varf rijk of provincie. Door het toepassen van een min of meer gelijke regeling voor alle gebieden binnen Noord- en Zuid-Holland en Utrecht wordt naar het inzicht van b en w juist het selectieve karakter van de voorgestelde regeling binnen die gebied beperkt, zo niet onmo gelijk gemaakt. Een vergunningenstelsel zou te verkiezen zijn boven een heffin gensysteem. Maar uit sociaal oogpunt, gelet op de arbeids markt-situatie, achten b en w ook een vergunningenstelsel voor de Rijnstreek en in het bij zonder voor Leiden ongewenst. Op grond van artikel 2 van het wetsvoorstel waarin' de vrij stelling van de heffing wordt ge regeld stellen b en w van Lei den zich op het standpunt, dat door Leiden, Leiderdorp, Oegst- geest, Voorschoten, Rijnsburg, Alkemade, Valkenburg, War mond, Katwijk en Zoeterwoude, de selectieve investeringsrege ling niet van toepassing dient te zijn. l en W kondigen de Commissie aan, dat zij dit standpunt tij dens de openbare hoorzitting over het wetsontwerp willen verdedigen. EXPOSITIE SPEELK 23 MAART-18 APR] OPENING: VRIJDAG 23 MAART 20.30 UUR IN L.A.K.FOYER LEVENDAAL 150 •N30131 OSnVVaN3A3T «AOiXTTI NI N: annocGZ JLUVVWCC OVdflllA'-ONINBdO IMdV8l-iaVVWtfS 133dS 3lilS0dXr LEIDEN In de foyer van het LAK-theater begint vrijdag 23 maart een expositie van speelkaarten. De tentoonstelling geeft een over zicht van wat er zoal kn Europa en Azië, door de eeuwen heen, op het gebied van speelkaarten ls gemaakt. Ondermeer zijn te bezichti gen Spaanse, Duitse en Zwitserse kaarten, die met andere kleuren en tekens werken dan (onze) Franse harten, schoppen, ruiten en klaveren. Op de tentoonstelling zijn ook twee transformatiespelen te zien. Op deze kaarten zijn de kleursymbolen van aas tot en met tien vernuftig verwerkt in tekeningen. Behalve van politie ke historische en mythologische spelen zijn er ook kaarten, ge maakt in concentratiekampen (Buchenwald cn Tjimahi) te zien. Voorts worden enkele visitekaar tjes uit de achttiende eeuw geëxposeerd. In deze tijd was het de gewoonte op de achter kant van een speelkaart naam en adres te zetten. De tentoon stelling, waar verder alle infor matie over kaarten en kaartspe len verkrijgbaar is. wordt om 20.30 uur geopend. (Lak-foyer), Levendaal 150). Leiden - Vola, de Vereniging van Oud-Ieerllngen der Ambachts school is niet meer. Na 45 jaar van wisselvallig leven, met In de laatste tijd een duidelijke da lende lijn in het ledenbestand, is gisteravond tijdens de jaarver gadering een punt achter de Vola gezet. „De laatste jaren hadden we al leen maar negatieve resulta ten", deelde voorzitter A.Gerrit sen het handjevol aanwezigen in het St.Antoniusclubhuis mede". Voor de excursies en het cultu rele werk bestond geen enkele belangstelling meer. Er is nog een fusie met de vereniging van de katholieke ambachtsschool Don Bosco overwogen, maar op advies van de moderator ging deze niet door. We hebben alles in het werk gesteld om de ver eniging in stand te houden, maar de belangstelling bleef ni hil". Oud-leerlingen Ambachts school geloven 't wel Overigens zijn de Vola's over het gehele land uitgestorven. Alleen de Venlose vereniging (van 1930) bestaat nog. In Leiden werd de Vola op 9 mei 1928 op gericht en in 1953 kwam de ko ninklijke goedkeuring af. Het heeft niet mogen baten. De bij eenkomst van gisteravond toon de iets van het onbehagen, dat de Vola op het laatste ogenblik van haar bestaan ten toon spreidde. Men was wat kriebe lig. Het jaarverslag van de se- VOORSCHOTEN Het districts postkantoor 's-Gravenhage heeft besloten met ingang van 1 april het postagentschap in de Voorschotense wijk Noord-Hof land te sluiten. De wijkbewo ners zijn allerminst te spreken over deze volgens hen „mis plaatste 1 april grap". Bijna vier jaar geleden werd het postagentschap gevestigd in de noodwinkel van Drogisterij Van Groen aan de Abraham van der Hulstlaan. Het betekende voor de wijk een uitkomst, omdat zo wel het postkantoor te Voor schoten als te Leiden ongeveer vier kilometers uit de wijk ge vestigd zijn. Thans is het postagentschap een volwaardige dagtaak geworden evenals de drogisterij. Een sim pele berekening leerde de ac countant van de drogisterij, dat het' agentschap van de P.T.T. allerminst winstgevend was. Vo rig jaar leverde dit agentschap rond 6.000,— op, te weinig om hiervoor zelfs maar een winkel juffrouw in dienst te ne men. Bij de laatste controle door het districtspostkantoor verzocht de heer Groen om het agentschap mee te laten stijgen in de omzet, zodat hiervoor een vaste kracht aangetrokken zou kunnen worden. Het districts kantoor vond een verhoging niet aal nodig, heeft naarstig gezocht oe naar een eventuele andere ves tiging en tenslotte besloten tot sluiting van het agentschap. Van Groen was eerst in de wijk de „kwaje pier", maar de andere winkeliers in 't nood- winkelcentrum van Noord-Hof land staan volkomen achter de heer Van Groen en ook de wijk- contactraad „Noord-Hofland" vindt de zakelijke aanpak van de drogist begrijpelijk. lu^De secretaresse van de wijkcon- tactraad, mevrouw A. van Ot- ten-van Angelbeek, zegt: „De drogist treft geen enkele schuld. We kunnen alleen maar blij zijn, dat hij bereid is geweest beneden het minimum loon te werken voor een staatsbedrijf. Maar er moet wel een goede op lossing komen, daar zullen we zeker naar toe werken". cretaris muntte niet uit door helderheid en compleetheid. De kascommissie was niet enthou siast over de boekhoudkundige kennis van de penningmeester: „Het was een troep", verklaar de de woordvoerder van deze commissie. „Het klopt best, hoor, allemaal, maar technisch was het een warboel". De inventaris van de Vola ging staande de vergadering van de hand. Zo werd de liquidatie in geluid. Een van de leden gaf een honderdje en tientjes, waardoor hij een adresseerma- chine en de voorzittershamer verwierf. De hamer stond hij evenwel na afloop bij wijze van erkentelijk gebaar af aan voor zitter Gerritsen, die de vereni ging 5 jaar op weg naar het ein de heeft geleid. De notulenboe ken komen in bezit van het ge meente-archief. Aan baten was het afgelopen jaar ruim 400 gulden overgebleven. Er zal nog worden overlegd wat er met het geld moet gebeuren. Men wil de saldogelden bestem men voor een goed(neutraal) doel. Gedacht wordt aan een keus uit de Hart- en Nierstich ting, de kankerbestrijding, het Reumafonds, de stille armen of het bekostigen van een blinde- geleidehond. Na een accountantsrapport zal volgende maand in een officiële bestuursvergadering de liquida tie een feit worden. Het rapport zal aan de rond 130 overgeble ven leden (die taal noch teken meer lieten horen) worden toe gezonden. Een "gezellig avondje" voor de bestuursleden werd afgewim peld: het gaat hier om een be grafenis. LEIDEN Enkele tientallen meters boven het stadsgewoel in Haarlemmerstraat verrichten steigerbouwers de nodige moei lijke toeren rond de toren va.i de Hartebrugkerk. Al eerder werd in het kader van de herstelwerkzaamheden, die hoog noodzakelijk waren, het kleine torentje aan de Marekant on der handen genomen. Thans is de grote toren aan de beurt voor vernieuwing van voegen en vervanging van houtwerk. ALKEMADE In de kanti ne van DOSR wordt vrijdag avond weer gekaart. Aan vang 20.00 uur. Philip Lasander, de bankexposant. •LEIDEN Van 21 maart tot en met 4 april gaan in de AMRO-bank aan het Bevrij dingsplein kunst en geldza ken hand in hand. Op initia tief van de beheerder, de heer Van Hulzen, zal de Leidse amateur kunstschil der Philip Lasander zijn schilderijen: landschappen, zeegezichten stillevens en met het mes vervaardigde reis-impressies in de sfeer volle hal tentoonstellen. Philip Lasander, die in zijn da gelijks leven concierge is van de bedrijfstechnische school te Leiden, heeft reeds meerdere exposities op zijn naam staan, o.a. in de La kenhal en op de Leidato. Tij dens de tentoonstelling in de AMRO bank geeft Lasander demonstraties op de donder dagavonden van 18.3020.00 uur en op de zaterdagochten den van 10.00 tot 12.00 uur. De tentoonstelling is vrij toe gankelijk en zal wanneer ze succes heeft door andere ge volgd worden. LEIDEN De gemeente Leiden is wel bevoegd geld te geven in het kader van de hulpverlening aan Vietnam, maar is daartoe niet In staat, aldus het stand punt van de commissie voor al gemene en bestuurlijke aangele genheden. Gisteravond in een debat over de motie hulpverle ning Vietnam ingediend door P.v.d.A.-lld van Aken c.s. werd dit vastgesteld. Een standpunt, dat begrijpelijk wordt als men bedenkt, dat de gemeentebegroting 1973 bij Bin nenlandse zaken is ingediend op basis van een absoluut mini mum. Een extra post in deze begroting kan de gemeente een voudigweg niet verantwoorden. Amptmeyer stelde een niet ma teriële bijdrage voor in navol ging van de gemeente Amster dam. Deze hield in, dat een aantal enthousiaste raadsleden musicerend door de Amster damse straten zijn getrokken om op openhartige wijze een geldelijke inzameling voor Viet nam kracht bij te zetten. De procedure m.b.t. de stellingna- me in het discussiestuk over de gewestvorming zal langduriger worden dan de gewestraden graag zouden zien. Commentaar van de gemeenten op het ont werp wordt verwacht voor 1 Van Aken stelde, dat fracties niet genoeg tijd hebben voor intensief beraad er de kans bestaat dat de Leidse stra tegie in de gewestvorming in het gedrang komt. Besloten werd het debat over deze zaak in de commissie-vergade- ring van 10 april af te ronden. Besloten werd de notulen van niet-openbare vergaderingen op papier van een bepaalde kleur te drukken, dit om de geheim houding van de teksten beter te kunnen waarborgen. Over de kleur zelf is men het nog niet eens geworden. Oneens was men het ook over het voorstel van Wiebenga, die de invoering van de spreektijdbe perking in bepaalde Raadsver gaderingen bepleitte. K.V.P.-Hd Driesen beschouwde de uitvoe ring van het voorstel als onmo gelijk, „omdat er zeker 3 4 raadsleden waren, die zich daar absoluut niet aan konden hou den". De voorzitter stelde, dat er een formele regeling moest komen, die in de exacte nale ving van de op te stellen bepa lingen zou voorzien. De voorzit ter moet bij deze de bevoegd heid krijgen het betoog van een spreker af te breken. Men voel de weinig voor „proefboringen" en besloot het punt tot een vol gende vergadering uit te stellen. LEIDEN Een 18-jarlge scholier uit Ocgstgeest reisde gaarne per trein. En wel op een zeer voordelige manier. Namelijk zonder treinkaart je. Hij had er een sport van gemaakt „clandestien" kor te en lange reizen per trein te maken. Tweemaal word hij daarbij door de spoor weg-recherche „op heter daad" betrapt. „Hij reisde zeker nog wel vijf maal zonder kaartje", zo las de kantonrechter, mr. W. de Koning, bovendien nog in het proces-verbaal. Het speet de officier, mr. J. R. Beer, dat verdachte verstek liet gaan en hij hem dus per soonlijk kon zeggen hoe er gerlijk hij diens gedragin gen vond. Teneinde verdach te dit duidelijk te laten voe len eiste hij een onvoorwaar- delijke hechtenisstraf voor de tijd van vier dagen. De kantonrechter wilde ver dachte nog een kans geven en veroordeelde hem bij ver stek tot een geldboete van 20,- subs. 2 dagen en een voorwaardelijke hechtenis straf voor de tijd van 2 da gen met een proeftijd van 2 jaar. Winkeliersver. Zoeterwoude krijgt nu meer gestalte ZOETERMEER VolRende week dinsdag komt de wlnkeliersver- eniging-in-oprichtlng opnieuw bijeen. Men zal proberen op deze verga dering de ver., waarvan al 16 zakenmensen lid zijn geworden meer gestalte te geven. Ter ta fel komen o.m. de begroting, en entreegelden van de deelne mers. de naamgeving van de vereniging en de vorm van de introductiecampagne bij het pu bliek. Leidse dames keken door grauwsluier reclame heen beweging zijn gistermiddag op excursie geweest naar TNO- Delft, waar ze hun licht hebben opgestoken over de textlel-relnl- ging- Het r de hulsvrouwen be slist erg leerzaam, heen te kun nen kijken door de reclames vol klatergoud van enzymen en bio logische bliksemkracht en te zien, wat er aan 't onderzoek van wasgewoonten en wasmiddelen allemaal te pas komt. Mejuf frouw De Nie, verbonden aan TNO, heeft de dames aan de hand van dia's uitleg gegeven. Ze ging ook in op de waterver ontreiniging die sommige was middelen veroorzaken. Er werd thee aangeboden, waar na een rondgang gemaakt werd door het instituut. Mevrouw Van Lecuwen-Goddijn bedunkte mcj. De Nie voor de gezellige uiteen zetting. Nadat het gezelschap een kopje koffie gedronken had, ging het weer op huls nan. Op 3 april gaat een tweede groep Leidse dames in Delft op excursie. EN WIN EEN WEEKEND NAAR PARIJS VOOR 2 PERSONEN LEIDEN Zoeterwoudseweg 23 WASSENAAR Van Zuylen van Nijeveltstraat 372 LEIDERDORP: v. d. Valk Boumanweg 180

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3