Toekomst Fiat Stars na i bekertriomf florissanter Ijs-speedway spectaculair slot van winterseizoen De Uithof Geen erkenning recordexplosie van Russinnen Leo Duyndam gestraft na doping- gebruik WOENSDAG 21 MAART 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 15 Spectaculaire speedwayraces op 1 april voor het eerst in Den Haag. Schaatscentrum De Uithof sluit daarmee het winterseizoen af. DEN HAAG Het Zuidhol lands schaatscentrum „De Uithof" zal het ijsseizoen op 1 april op spectaculaire wijze afsluiten. Die dag zal de baan namelijk in het te ken staan van internationa le ijsspeedwaywedstrijden. Als het aan de organisato ren ligt worden deze races een even groot succes als eerder dit jaar de wed strijden in Assen (18.000 toeschouwers) en Eindho ven (7000 toeschouwers, uitverkocht). Bert Hulle- man, de door het stich tingsbestuur aangetrokken promotor: „Wij zijn er nu al van overtuigd dat dit evenement zal slagen. De beste ijsspeedwayrijders van West-Europa zullen naar Den Haag komen. Het is een van de grootste wed strijden dit jaar, ik reken erop dat het aanslaat". Tot vorig jaar was ijsspeedway in Nederland een volslagen onbe kende sport. Toen durfde men het experiment voort te zetten, schaal een wedstrijd te organi seren. Het bleek een groot suc ces, reden voor de KNMV om het expiriment voort te zetten. Bert Hulleman: „Hhet grote pro bleem was en is nog altijd de accommodatie. Wij hebben hier meen ik in 1963 de laatste .echte winter gehad. De mogelijkheid om op natuurijs te trainen be stond niet. In de Scandinavische landen heeft men deze trai ningsgelegenheid wel. IJsspeed- way is daar ook kunnen uit groeien tot een van de populair ste takken van sport. Wij hopen dat het in Nederland dezelfde kant opgaat. Het schaatsen kwam ook pas tot grote bloei toen er kunstijsbanen waren. IJsspeedway heeft alles in zich om uit te groeien". In wezen verschilt ijsspeedway niet eens zoveel van normaal speed way. Vanwege de gladde ijs vloer zijn de beide wielen van de machine, die een ander fra me heeft dan normaal gespro ken het geval is, uitgerust met spikes, voor 90 en achter onge veer 200, elk met een lengte van 28 millimeter. Om een ideen te geven van de kosten: een kaal frame komt op ongeveer 5000, een spike kost vijf gulden. Snelheid Tijdens de wedstrijden bereikt men een gemiddelde snelheid van ongeveer honderd kilome ter, onder meer afhankelijk van Geslaagd seizoen Van onze sportredactie DEN HAAG Mr. W. R. Uithof, directeur van het stichtings bestuur van het gelijknamige schaatscentrum, sprak gister morgen tijdens een persconferentie van een geslaagd eerste seizoen. ..Enkele weken geleden konden wij de 250.000 ste verwelkomen, ik verwacht dat op 1 april meer dan 300.000 de poorten gepasseerd zijn". „Het aantal bezoekers van de ijshoc'keywedstrijden heeft, alhoe wel het bezoek tijdens de recente wereldkampioenschappen iets tegenviel, hier natuurlijk zeer toe bijgedragen. Eens te meer is bewezen dat er een grote behoefte aan dit centrum bestaat. Er zijn natuurlijk kinderziekten geweest, men mag echter niet uit het oog verliezen dat wij voor het eerst draai den. Ik betreur de berichten dat men van plan zou zijn in Leid- schendam—Voorschoten een ij-Jiockeyhal te bouwen. Ik hoop dat het alleen maar bij geruchten blijft." de actieradius van de bocht. Op de Uithof zal het gemiddelde rond de negentig kilometer lig gen, op de rechte stukken be reikt men echter snelheden van 140 kilometer. Elke heat, waaraan steeds rijders deelnemen, gaat vier ronden van vierhonderd meter. De linkerschoen van de ijsspeedwayrijder is voorzien van een stalen neus, zijn knie is beschermd door een stuk auto band. De rijder moet voor zijn eigen veiligheid zorgen, de organisato ren zijn echter verantwoordelijk voor het publiek. De heer Ma joor, official van de KNMV: „Langs heel de baan zullen ba len stro worden geplaats, daar achter komen nog houten schot ten. Op de Uithof komt er dan nog bovendien een ventweg van ongeveer drie meter breed. Er kan dus vrij weinig gebeuren. In tegenstelling tot wat velen denken zijn de toeschouwers die een dergelijk evenement bijwo nen, mits zij zich aan de in structies houden- door de KNMV verzekerd voor ongeval len". De grootste favoriet voor de eind zege op 1 april Is de Zweed Kurt Westlund. Hij won even eens in Eindhoven en Assen. Zijn grootste concurrenten zijn ongetwijfeld zijn landgenoten Per Lennaert Eriksson, Hasse Johanson en Karl Ivar Watt man. De Oostenrijker Treu- mund Strobl mag echter even eens niet kansloos voor de titel worden geacht. Naast Zweden en Oostenrijkers zullen ook En gelsen, Duitsers, Finnen en De nen aan de wedstrijden deelne men. Voor Nederland gaat Roe lof Thijs van start. De 26-jarige motorcoureur uit Assen stapte begin dit jaar voor het eerst op het ijs. Zijn resultaten zijn ech ter van een dusdanig gehalte dat voor de toekomst grote din gen van hem verwacht kunnen worden. Roelof Thijs voelde zich gegrepen door het ijsspeed way dat hij dit jaar overging tot de aanschaf van een machi ne. Hij weigerde de steun van een sponsor, omdat hij volko men zelfstandig wilde blijven. De ijsspeedwaywedstrijden op De Uithof beginnen zondagmiddag 1 april om twee uur en zullen tot een uur of vijf dureh. De toe gangsprijzen bedragen voor een staanplaats zes gulden en voor een zitplaats vijftien gulden. De heer Lindhout, hoofd van het bureau sport en recreatie: „Wij hebben 12.000 mensen nodig om quitte te spelen. Ik verwacht er echter 25.000". PAUL HOVIUS De overwinning van Fiat Stars is in feite geen moment in gevaar geweest Onmiddellijk na het be gin sloegen de Amsterdammers een ga( van zes punten en daar na is de marge vrijwel steeds groier geworden. Fiat Startte met de basis Boot, Smit, Rowland, Van der Molen en Chestnut. Coach Jan Bruin van Transol stelde daar Dekker, Harrewijn, Welch, Loorbach en Jones tegenover. Al in de ope ningsfase bleek dat Fiat Stars, dat uiterst geconcentreerd aan trad, de beste aanspraken op de titel kon maken. De Amster dammers vormden een betere eenheid en scoorden bovendien gemakkelijk. Transol trachtte met man tot manverdediging de scoringsdrift in te tomen, maar na zeven minuten leidde Fiat met 21-12. Öp dat moment had Jan Loorbach, met 2,17 meter veruit de langste man in het veld, al drie persoonlijke fouten op zijn conto staan. De Rotter dammers leden veelvuldig balverlies en werden bovendien in de rebound herhaaldelijk over troefd. „In deze fase speelden we briljant", meende Hans Per- rier. „Transol kreeg geen mo ment vat op het spel. We be heersten het duel volkomen". Vijftien punten Drie minuten voor het einde van de eerste periode sloeg Fiat Stars een gat van vijftien pun ten. Inmiddels was Loorbach te gen zijn vierde "peetje" opgelo pen. „Op zo'n moment kun je natuurlijk niet veel risico's meer nemen", vertelde de lange Rotterdammer. Het zou echter niet veel verschil meer maken. Transol was ook voordien mede door de falende Loorbach al kansloos. De Rot terdammers probeerden in het begin van de tweede helft welis waar met zonepress Fiat Stars te verrassen, maar door slechte passes en fraaie intercepties van de Amsterdammers bleef Trar.sol constant op een afstand van tenminste tien punten. Na vier minuten was het gat zelfs twintig punten (65—45). Vanaf dat moment speelde Fiat Stars een volledig gewonnen wedstrijd. .De tweede helft", aldus Hans Perrier, die binnenkort naast Tom Chestnut keert aan het eind van het seizoen terug naar de Verenigde Staten. Gisteren hielp hij Fiat Stars nog de basketbalbeker veroveren. Jan Loorbach: geen risico's. bondscoach René Mol gaat op treden, „was aanzienlijk minder dan de eeerste. Maar we zijn geen moment in gevaar ge weest". In de laatste vijf minu ten kon Fiat Stars het zich ver oorloven Transol wat meer be wegingsvrijheid te geven, maar de Rotterdammers schoten te matig om nog een serieu ze bedreiging te kunnen vor men. Via 81—72 en 87—74 werd het tenslotte 92—82. De beker was voor Fiat Stars. In de ko mende weken kan blijken hoe veel deze onderscheiding voor de Amsterdammers waard is. FRANK WERKMAN BREMEN Werder Bremen heeft gisteravond op eigen veld een inhaalwedstrijd voor de Bundesliga tegen FC Köln met 2—1 gewonnen. Deze stand was reeds bij de rust bereikt door doelpunten van Zembski (8e mi nuut) en Höttges (13e) voor de thuisclub en Hein (27e) voor de Keulenaren. MOSKOU - Een dag nadat Sjelekova het wereldrecord op de 1500 meter scherper stelde, heeft de Russische schaat- senrijdster Tatjana Averlna in Alma Ata het wereldre cord op de duizend meter gehroken. Zij won deze afstand in 1 minuut 26.1 se conden. Dat is 1.2 seconden beter dan het officiële wereld record van de Ame rikaanse Anne Hen- ning. Tatyana Sjelekova de rilveren medaille bij de we reldkampioen schappen, zorgde voor een Russisch record met 180.150 punten (44.15 op de 500 meter, 2.14.3 op de 1500 meter, 1.26.8 op do 1000 meter en 4.47.0 op de 3000 meter). Sje lekova reed aan deze wedstrijden buiten mededinging mee. Tweede werd Galina Stepan .uja met 180.490 ounten, derde Tatji" Ave- riné met 180.580 punten en vierde Loedmilla Savroeli- na met 182.114 pun ten. Deza totalen liggen alle onder het wereldrecord dat met 182.805 punten op nnam staat van Atje Keu len-Deelstra. Een tweede Russisch record werd geves tigd door de voor malige Europese en wereldkampioene Nino Statkevltsj op de 3000 meter met een tijd van 4.43.- De records kunnen echter niet voor er kenning in aanmer king komen, omdat deze wedstrijden niet officieel waren aangevraagd bij de International Ska ting Union. RESULTATEN HILVERSUM Wlnn. 2,70 pl. 1,60 2,40 2,00 knpp. 8,30. I-oKcerprljN de nfd.) over 2000 m.: 1. James Haehcwcydo (C. de Leeuw) 1.23.0; 2. Kuslmlr; 3, Hclmvogel S. Wlnn, 3.60 pl. 1,20 1.60 1.40 kopp. 7.80 AreUiV 3. Kld Ëcmshoï Wlnn. 14,90 pl. 3,90 1.70 kopp. 11,40. Blnuuw) 1.25.3; 8. Krli Jo 1.70 otallsutoromzet bedroe»: SALONICA Spartuk uit Lenin grad heeft het Joegoslavische Jugoplastika, met 77—62 (37— 28) verslagen en daarmee het Europese basketbaltoernooi voor bekerwinnaars gewonnen. 3 gratis •..poni'. Chateaux 8. Domaines FRANS WIJNTNTRUM Fred. Hendriklann 131 tel. 550137 Markt 2 - Delft - tel. 123353 Nog beperkte voorraad Ber:"erux en Bou-~pne w"-en tegen R' v j -p ANTWERPEN De 24-jarige Westlandse beroepswielrenner Leo Duyndam Is gis termiddag door een rechtbank in Antwer pen gestraft anet een boete van 50.000 francs (ongeveer 3500 gulden) en acht dagen voorwaardelijk gevangenis wegens het op 1 augustus 1972 te Schoten in het bezit hebben van een fles endrine met de verboden efedrine. Duyndam verklaarde (het flesje enkele maanden daarvoor gekocht te hebben bij een apotheker te Wuusöwezel tegen een verkoudheid. Hij zou vergeten zijn de fles uit zijn tas te verwijderen. Procureur van Gelder herinnerde Duyndam er ech ter aan dat hij al eens eerder betrapt £eo Duyndam verweerde zich in Antwerpen tevergeefs. ■was op het bezit van efedrine. De rechtbank achtte hem schuldig aan dopinggebruik. Zege op Lens kostte jeugd FC Den Haag veel moeite Van onze sportredactie ii DEN HAAG Het jeugdteam t van FC Den Haag heeft gister- - avond in de vriendschappelijke wedstrijd tegen Lenig en Snel pas na veel moeite een overwin ning van 2—0 bereikt. De derdeklasser capituleerde in het Zuiderpark na 75 minuten. Wim Berckenkamp rondde toen een solo knap af. In de aller- laatste minuut stelde FC Den Haag de zege veilig. Doelman Peter de Haan, die Cees v.d. 'Beek tijdens de wedstrijd had Vervangen, beoordeelde een hoekschop van uitblinker Kwell- f horst verkeerd. Voor Cees Storm was het nog een kleine moeite fraai koppend te scoren: 20. Verboom brak sleutelbeen tegen Brno Van onze sportredactie iDEN HAAG HIJS Veronica i had gisteravond in een vriend- ■j schappelijke wedstrijd tegen Brno weinig in te brengen. De sterkte van het Tsjechische team blijkt uit de uitriep J? Tussenstanden: 2—1, 5—0, 5—3. Vooral in de tweede speelperio- i de was het alleen aan het uit stekende werk van doelman Fi scher te danken, dat Brno toen niet meer dan vijf doelpunten maakte. Fischer kreeg in totaal 54 schoten te verwerken. HIJS kon als ex cuus aanvoeren, dat hpt zonder 1 Schaffer, Hunting (beiden ge- blesseerd) en Ooms (wegens I studieredenen absent) moest i uitkomen. Het duel verliep minder vriend- I schappelijk dan de bedoeling was. Rudie Verboom wond zich H/2 minuut voor tijd zodanig op, I dat hij een gevecht aanging met I Huska. De fysiek sterke Tsjech nam daar geen genoegen mee en wierp zich op Verboom die later naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Daar bleek, dat hij een sleutelbeen had ge- WDken. SpeiersRVC productief in amateurelftal ZEIST Het Nederland amateur- t voetbalelftal heeft gistermiddag 1 op het KNVB-Sportcentrum te i Zeist een oefenwedstrijd tegen de eredivisieclub Telstar gelijk gespeeld: 2—2. De ruststand was 1—1. Voor de amateurs scoorden v.d. Oever (RVC) en Van Dullemen (RVC), Voor Telstar maakten Stout en Van Essen (strafschop) de doelpunten. Het amateurelf tal bereidt zich voor op de wed strijd tegen Schotland voor het toernooi om het Europees kam pioenschap, die op 17 april .wordt gespeeld. Sportwereld LONDEN Voor de eerste divi sie van de Engelse League werd gisteravond een wedstrijd gespeeld. Wolverhampton Wan derers won op eigen terrein met 2—0 van West Bromwich Al bion. LODZ Het Poolse voetbalelftal i beeft gisteren in Lodz in een vriendschappelijke wedstrijd de Verenigde Staten met 4—0 ver dagen. Bij rust was de stand reeds 20. Lubanski scoorde drie keer (17e, 23e en 84e min.). °e vierde Poolse treffer kwam °P naam van Kasperczak. HAAG Cees van der Meijden, die in de wegwedstrijd Parijs-Nice nog reeds in de K beuren van het extrasportieve merk Cova-Le Jeune, heeft gis- k teren een contract getekend bij ds profploeg van Frisol. VOORSCHOTEN Fiat Stars kan voorlopig opge lucht adem halen. De bas ketbalbeker die de Amster damse ploeg gisteravond dankzij een eenvoudige overwinning op Transol veroverde betekent niet al leen het „toegangsbewijs" voor het Europa Cuptoer nooi, maar is veeleer een kostbaar onderpand in de strijd om het voortbestaan van het team. Aan het eind van dit seizoen staakt Fiat zijn sponsoractiviteiten. Tot dusver is de club er niet in geslaagd een nieu we gegadigde te vinden. Het was daarom van vitaal belnag dat de hoofdstedelij ke formatie als bekerhou der aan de onderhande lingstafel kan plaats ne men. Geruchten willen dat als Fiat Stars geen geldschieter vindt vrijwel alle spelers van de basis hun heil elders zullen gaan zoeken. Van Tom Chestnut is overigens al zeker dat hij na dit seizoen definitief terugkeert naar de Verenigde Staten. Fiat Stars of hoe de vereniging volgend jaar ook mag heten zal geld op tafel moeten brengen om een waardig remplagant te vin den. De basketbalcup is voor de Amsterdamse club een plezierig onderhandelingsobject. Aan de andere kant heeft Fiat Stars door de winst in de finale tegen Transol (92—82) ook zware ver plichtingen. Indien de ploeg een verre tegenstander loot gaat dat de vereniging veel geld kosten, waarvoor de nieuwe sponsor evenens garant zal moeten staan. Gelijkwaardig Niet alleen ziet de toekomst van Fiat Stars als één der sterkste eredivisieverenigingen er nu iets florissante uit, de hele.com petitie is erbij gebaat dat de Amsterdammers zich volgend seizoen tenminste op gelijk waardig niveau kunnen presente ren. In de juist afgelopen competitie is opnieuw gebleken dat de top in het vaderlandse basketbal nog steeds slechts uit een paar ver enigingen bestaat. Ondanks de verwachting dat volgend jaar meer clubs spelers uit de Ver enigde Staten zullen recruteren en het plan van de bond om vrije inschrijving te gaan toe passen is het waarschijnlijk dat clubs als Levi's Flamingo's, Raak Punch, Fiat Stars en in mindere mate Lions en Transol opnieuw de dienst gaan uitma ken. Om de race npar de lands titel, die dit jaar interessanter was dan ooit, ondanks een te leurstellend competitieslot, ook volgend seizoen boeiend te ma ken is het wenselijk dat Fiat Stars niet uit de bvenste regio nen wegvalt. En daarvoor is een sponsor nodig, die een be paalde publiciteitswaarde ver langt Zo stonden de zaken er bij voor 't begin van 't duel te gen Transol. Fiat Stars besefte welke belangen er op het spel stonden. Geen moment „Dit was inderdaad in vele op zichten een zeer belangrijk duel", zei coach Hans Perrier. „Er hing zo veel vanaf dat ik bang ben geweest, dat het op het beslissende moment toch mis zou gaan. We móesten deze beker winnen. Als we nu waren gestruikeld zou het er voor ons somber hebben uitgezien. „Hans Perrier had gisteravond na roe rige tonelen ronde de uitreiking van de beker nog veel gelegen heid om alle konsekwenties vol ledig te overzien. „Er moet nu nog gaan blijken hoe veel deze beker voor ons betekent", deel de hij mee.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15