Braziliaanse bisschoppen willen inter nationaal hof Plan voor ombudsman in de kerk ENGELS BLAD: KERK EN WERELD Politieke actie gevraagd voor sociale rechtvaardigheid MENSENRECHTEN De eerbied voor de rechten van de mens «n Latijns-Ameri ka, in hef bijzonder in Brazi lië, is het voornaamste thema van een reeks documenten die het Braziliaanse episcopaat in Rio de Janeiro heeft gepu bliceerd. Met 't oog op de toe nemende tendens tot autoritai re regeringsvormen in Latijns Amerika dringen de bisschop pen aan op de stichting van een "internationaal hof tot be scherming van de menselijke waardigheid". Dit internationale hof zou moe ten gedragen worden door de kerken en andere internationa le instellingen. Het zou tot taak moeten hebben te waken over het gedrag van ideologi sche en godsdienstige groepe ringen en van politieke re giems, die de mensenrechten schenden. Over de sociale en politieke si tuatie in Brazilië verklaren de bisschoppen dat de kerk de verlangens van de minder be voorrechte groepen moet on dersteunen, de openbare me ning over schendingen van de rechten van de mens moet informeren en voor herstel er van strijden. Uitdrukkelijk noemen de bis schoppen in hun publikaties het recht op onderwijs en op voeding, op een rechtvaardig loon, op vrijheid van vergade ring, van vakbond en spreek- en persvrijheid in Brazilië. In verband herinneren de bis schoppen eraai dat het land moet beoren uan degenen, die erop werken. Als nieuwe rechten" waar voor de kerk moet strijden noemen de bisschoppen onder meer het recht van een volk op ontwwikkeling, het recht op dienstweigering en vooral het recht op sociale pressie. Individuele personen en groe pen zijn gerechtigd, aldus de bisschoppen, om, zonder toe passing van geweld druk uit te oefenen teneinde in het belang van het algemeen welzijn de geïnstitutionaliseerde onrecht vaardigheid te bestrijden. Aan de ontwikkelde tanden richten de Braziliaanse bisschoppen de waarschuwing dat zij niet naar wwelstand mogen streven ten koste van de ontwikkelingslan den. In een ander dokument houden de Braziliaanse bisschoppen zich bezig met het lot der hon derdduizend indianen in Brazi lië, die zo zeggen zij met uitroeiing worden bedreigd. De bisschoppenconferentie wil daarom wederom opdracht ge ven tot een onderzoek om dit deel van het Braziliaanse volk voor vernietiging te behoeden. Samenleven met buitenlandse arbeiders Uit de opbrengst van de actie Kom over de Brug is 250.000 gulden toegewezen aan het project „Samenleven met bui tenlandse werknemers". Voor de uitvoering van dit project hebben de werkgroep „Buiten landse werknemers" van het protestants centrum voor maatschappelijk werk en de betreffende bisschoppelijke ad viescommissie zich verenigd en zich aangeboden als werk groep van de sectie dienst van de landelijke raad van kerken. Het project beoogt het sa menleven met de buitenlandse werknemers in gemeenten, plaatselijke kerken en paro chies te bevorderen door het verschaffen van informatie, het helpen de informatie te verwerken, meezoeken naar het gestalte geven aan de gastvrij heid van gemeenten en paro chies en het hulp bieden bij het aanpakken van de proble matiek van de emigratie van werknemers. Door „Kom over de Brug" is het mogelijk geworden voor de tijd van twee jaar twee vrijge stelde krachten aan te trekken, namelijk een u't protestantse en een uit katholieke kring. De werkgroep rekent er op nog voor de zomer met het project te kunnen beginnen. Volgens het Engelse katholieke weekblad Catholic Herald be reidt paus Paulus de instelling voor van een van 'n ombuds mansysteem in de kerk. Hij zou dat reeds volgend jaar willen invoeren. Hiennee zou paus Paulus dan een onafhankelijke Instantie binnen de kerk in het leven willen roepen, waartoe de gelovigen zich kunnen wen den, die menen dat de over heid hun onrecht heeft gedaan. Het Engelse weekblad wijst erop, dat negentig procent der beslissingen m de kerk van ad ministratieve aard zijn. Tot op heden kunnen dergelijke beslis singen alleen aangevochten worden bij degene, di die be slissingen genomen heeft of bij zijn chef. Door bet nieuwe sy steem zou de katholieken een onafhankelijk kerkelijk be- stuurshof ter beschikking wor den gesteld, iat de mogelijk heid heeft het besluit van de autoriteit op te heffen, te beves tigen of op 'e schuiven. Het nieuwe systeem zou ook een snelle behandeling der klachten mogelijk maken en de betrokken kerkelijke autori teiten noodzaken hun beslissin gen te verantwwoorden.Het zou tevens in de hand werken, dat de kerkelijke bestuurderen hun gezag niet ervaren als macht, maar als dienst, en ook dat bij het nemen van een beslissing meer dan ooit rekening wordt gehouden met alle tegenargu menten. Volgens de Cptholic Herald past het ombudsmansysteem momenteel niet in de kerkelij ke wetgeving. Met name canon 2222 van het kerkelijk wetboek, die het kerkelijk gezag het recht geeft om katholieken zonder waarschuwing vooraf of opgave van redenen te be straffen, zou met het systeem van de omDudsman in strijd zijn. De herziening van het kerkelijk recht, waarmee een commissie al jaren bezig is, zou hiermee dan ook rekening moeten houden. De erkenning van het Pa lestijnse volk Is de eerste stap naar vrede 'n het Nabije Oos ten, maar deze gerechtvaardig de zaak mag ni et door on rechtvaardige middelen wor den bevochten. Aldus de aarts bisschop van Algiers, kardi naal L. Duval in een inter view. Hij typeerde de situatie als ondraaglijk en stelde, dat bij elke poging cm een oplos sing te zoeken de Palestijnen moeten word»n betrokken. De zen mogen echter hun doel niet met gewelddadige middelen nastreven. De briefwisseling tussen de Nederlandse paus Adriaan VI en Erasmus, zover deze be trekking heeft op het ambtsbe grip en de thei-ngie, zal bin nenkort als bar.d 10 verschij nen in de Erfurtse theologische geschriften, een uitgave van de Oostduitse St.-Benno Ver. lag. De Spaanse bisschoppencon ferentie gaat ruimere informa tie verstrekken aan de pers. KORTE METTEN Hierdoor hoopt men voortaan misverstanden en lekken te voorkomen, zoa's in december bij het document over de ver houding tussen kerk en staat. Naar aanleid'ng van de dui zendste sterfdag van de Duitse dichteres Rosw-tha von Garw dersheim zullen de Duitse pos terijen op 25 mei een bijzonde re zegel uitgeven. Het post stempel dat daarbij kan wor den gebruikt toont de abdij Gandersheim, waarin de dich teres als religieuze leefde. De gemeente Bad Gandersheim zal vijftienhonderd gedenkpen ningen in goud en zilver laten slaan. De Westduitsc bisschoppen zijn het ermee eens als in Oost-Duitsland apostolische ad ministratoren worden benoemd voor de diocesane gebieden, waarvan de zetel in West- Duitsland ligt (Osnabrück, Paderborn, Fulda en Wiirz- burg). Deze administratoren zouden dan niet meer optreden als vertegenwoordigers van de Westduitse bisschoppen, maar direct ondergeschikt zijn aan de Heilige Stoel. Van een con flict hierover tussen Vaticaan en het Duitse episcopaat zou geen sprake zijn. Kardinaal Giuseppe Ferre- to, die begin deze maand is af getreden als groot-poenitentia- rius, is op 75-jarige leeftijd overleden. Door de dood van deze kardinaal is het aantal le den van het kardinalencollege gedaald tot 143, van wie er 116 het recht op pauskeuze bezit ten. Plm. 70 theologen, politicolo gen, economen en sociologen hebben op °u*ito Rico een week lang beraadslaagd over macht en ontu'kkeling in de maatschappij. In hun slotver klaring roepen ze de christelij ke kerken op in praktijk te brengen wat zij verkondigen door tot politieke actie voor so ciale rechtvaardigheid over te gaan. (CCPD) van de Wereldraad van Kerken. Zij onderzocht de mogelijkheid van politieke ac tie, in het bijzonder van eri door de kerken in Noord-Ame- rika en West-Europa. De deel nemers kwamen uit de protes tantse, anglikaanse en rooms-katholieke kerken. Mgr. Roque Adames (Dominicaanse Republiek) was officieel waar nemer van de pauselijke com missie „Gerechtigheid en Vre de". Op de Wereldraad, zijn 263 lid-kerken en op de rooms-ka tholieke kerk werd een drin gend beroep gedaan een wer kelijk oecumenisch antwoord te geven op de voortdurend be staande (wan) orde door het gezamenlijk opbouwen en bun delen van de vereiste tegen krachten. Voorstellen zullen worden ingediend bij de We reldraad, zijn leden en de r.k. kerk. gen, toen hij in de koffer van zijn vrouw naar zijn scheerbenodigdheden zocht. Hij was ongeopend en hij bekeek hem, zich af vragend wat zijn vrouw er in 's hemels naam toe kon hebben gebracht, andermans brieven te stelen Hij hoorde Edwin uit de badkamer komen en stopte de brief onder de dekens. F.dwin klopte op de deur vóór hij binnenkwam. „Goeie morgen, Harry", zei hij. „Ik hoorde dat je op was en dacht dat je wel een bad zou willen nemen. En ik wou je ook vra gen of je zin hebt om vanavond met me mee te gaan. Ik ga met m'n zwager er gens een borrel drinken". Edwin zag dat Harry aarzelde en begreep waar hij aan dacht. Hij begreep dat als Harry mee zou gaan, zijn vrouw het als een soort veronachtzaming van haar zou zien. Zij nam zoiets altijd persoonlijk op. „Ik zal een smoes moeten verzinnen", zei Harry verontschuldigend. De twee mannen hadden altijd een zekere sympathie voor elkaar gevoeld. Vanaf de avond toen Mar garet John voor het eerst aan de familie voorstelde, had Edwin uitgekeken naar een gelegenheid om met Harry te praten. Nu meer dan ooit, sinds Jean was begonnen zich van hem terug te trekken, voelde Ed win zich als het ware aan hem verwant. „Jij bent niet d« enige die zich afvraagt waarom hij eigenlijk getrouwd is", zei hij. „Het heeft natuurlijk niet veel zin, je dat op onze leeftijd af te vragen, maar je be gint te denken dat je gefaald hebt". Edwin dacht aan dat moment van de vorige dag, toen Jean hem had gezegd, haar nooit meer aan te raken. Het \yas een rare si tuatie voor twee mensen die ruim dertig jaar met elkaar getrouwd waren. „Ik heb het me afgevraagd met betrekking tot Margaret en John. Hij is altijd een stille jongen geweest. Ze waren erg jong en ik vroeg me af of hun huwelijk goed gefun deerd was". Harry zweeg even, benieuwd of Edwin begreep wat hij bedoelde. „Hef zal wel weer in ord» komen tussen hen, ge loof je ook niet?" Edwin stelde hem gerust, maar hij vond hel niet prettig daarover te praten en Harry merkte zijn gereserveerdheid. „Ja", zei hij, „we gaan verdorie die borrel drin ken". Ze lachten samen om hun kleine, be scheiden rebellie. Je moet wel eens doen wat je wilt, dacht Edwin, ze kunnen je niet altijd vasthouden. Er komt ook een mo ment dat je eraan moet ontsnappen, hoe kort ook. (Wordt vervolgd) de oorlog toen hij al die met geld smijten de en zich amuserende mensen zag. En dan Grace zelf. David had nog nooit ie mand zoals zij ontmoet. Hij had wel van zulke vrouwen gedroomd. Ze was groot, mooi en elegant. Haar stem was zacht als fluweel. Haar bewegingen waren traag, glad en zacht als zijde. Zij vormde in Da vids ogen als het ware de ideale bekleding van de stoel waarop ze zat. Ze scheen zich overal op haar gemak te voe len, niets kon de beschaafde rust en kalm te verstoren waarmee ze liep en sprak. Al les was hier heel anders dan wat hij thuis gewend was en de mensen met wie ze praatten hadden niet dat boerse gedwongene dat hij zo goed kende. Hier was niets van de ruwheid die hij van vroeger kende. Grace zweefde door het leven als een zeil schip op een kalme zee. Groot en gracieus. Bij haar vergeleken waren de mensen die hij kende logge stoomboten. Bij haar voelde David zich weer als een kind. Na het diner, waarbij ze allebei teveel had den gedronken, gingen ze terug naar haar flat en naar bed. Het ging allemaal vanzelf en zonder compli menten. Simpel en recht door zee. Zonder schuldgevoelens en David genoot ervan. Hij had het gevoel dat Grace er ook van genoot. Maar ze gedroeg zich alsof samen naar bed gaan en samen wijn drinken voor haar hetzelfde waren. „Hoe vond je het Savoy?", vroeg Grace. Da vid keek op. Ze stond, gekleed in een lan ge, witte japon, in de deuropening. „Goed", antwoordde hij. „Maar daar is het voor, hé? Om het goed te vinden". Grace glimlachte naar hem en David voelde zich een beetje klein, zoals hij daar naakt onder de lakens in haar bed lag. Hij vroeg zich even af of hij voor haar iets meer was dan een stuk speelgoed. Maar wat deed het er toe, dacht hij, „Heb je honger?" vroeg ze David knikte. „Ik zal iets voor je klaarmaken. Of je het gelooft of niet, koken kan ik ook". Ze verbijsterde hem. Alles wat ze zei scheen iets van erotiek in te houden. Hij had nog nooit iemand zoals zij ontmoet. Even later kwam ze terug met een kop zwarte koffie. Ze zette hem bij het bed neer. „Kom", zei ze, „wakker worden". Maar David werd niet wakker. Hij droomde en hij wilde die droom niet loslaten. Harry Porter vond de brief de volgende mor Tentconstellingen Gemeentemuseum (Stadhouders laan) Herman Berserik (t.m. 8 april). Romantische klaviermu ziek (t.m. 1 april). Sierk Schro der (24 maart t.m. 23 april). Werkdagen 10.00-17.00. Zondag 13.00-17.00 wo. en vr. av. 20.00 tot 22.00. Gevangenpoort Vijverdam. Werk dagen 10.00 tot 17.00 uur; zondag 13.00—17.00. Elk half uur rondleiding (laatste 16.00). Za terdag 10.00—13.00. Zon- en feestd.gesloten. Internationaal Persmuseum (Ja- vastraat 32) Permanente ten toonstellingen. Van maandag tot en met vrijdag van 9.30 tot 12.00 en 14.00 tot 16.00. Koninklijk Penningkabinet (Zee straat 71b); werkdagen van 10.00 tot 17.00, maandag 13.00 tot 17.00 Mauritshuis (Korte Vijverberg 3): Werkdagen van 10.00 tot 17.00, za. en zo. 13.00—17.00. Museum Bredlus (Prinsegracht 6) Merklappen (23 maart t.m. 17 juni). Museum voor het Onderwijs (Hemsterhuisstraat 2E): Verge ten Mexicanen; Van terp tot Deltaplan; Ons Milieu; In Buddha's bergen. De Neder landse Antillen. Werkdagen 10.00—16.00, zo. 13.30—16.00. Vrijdags ook 19.30—22.00. Museum Mesdag (Laan van Meerdervoort)werkdagen 10.00—17.00; zondag 13.00—17.00. Ned. Congresgebouw (Churchill- plein 10) Anneke Boot. Dag. 8.00-24.00. Nederlands Postmuseum (Zee straat 82); Maand.-zat. 10.00— 17.00 zon- en feestd. 13.00—17.00. Galerij Centre de l'Art (Java- straat 106). Anneke Steenbeek (tot 25 maart). Dins.—vrijd. 11.00—18.00. Galerie De Stulp (de Constant Re- becquestraat 12) Mari Ros (t.m. 29 maart). Dinsd.—zaterd. 10.00—18.00. Pulchri Galerij (L. Voorhout 15) Go de Kroon (tot 30 maart) maand.-zaterd. 10.00-16.00. Galerie Edison (Javastraat 16) AFLEVERING 73 AMSTERDAM Toen David de volgende morgen wakker werd, zocht hij met zijn hand het lichaam dat hij zich van die nacht herinnerde. Zijn hand tastte in het niets en hij ging rechtop in het bed zitten. De nevels, in zijn hoofd begonnen op te trekken en lieten een dui delijk beeld achter van wat er was ge beurd. David had met een vriend, Peter Gould, af gesproken dat ze him kerstverlof in diens flat in Londen zouden doorbrengen. Ze zouden de bloemetjes eens flink buiten zetten, maar toen ze er Kwamen, was Peters zuster Grace er nog. David herinnerde zich hoe hij in de hal van de flat in Kensington had gestaan. Zoiets had hij nog nooit gezien. Zelfs het huis van zijn oom Sefton, dat volgens David toch een echt rijkeluis huis was. viel hierbij volko men in het niet. Het was niet zozeer de grootte als wel de schitterende inrichting die indruk op hem maakte. De welvoorziene glazen bar, de radiogrammofoon en het zilver op het buf fet. David begon te beseffen wat geld bete kende en wat men er mee kon kopen. Later op de avond gingen ze eten in een Londens hotel, dat wil zeggen, Grace had David meegenomen naar een, wat zij noemde bescheiden gelegenheid. Peter was niet meegegaan. Hij had al een afspraak. David had wel eens van het Savoy-hotel ge hoord, maar het nog nooit gezien en hij was zeker nog nooit in zo'n „gelegenheid" geweest. Hij was er helemaal beduusd van. Hij vergat Bioscopen APOLLO: Niet voor de poezen (18) 12.15, 2.30, 7.00, 9.15. ASTA: The new centurions (14) 2.30, 7.15, 9.30. BYOU: Fellini Roma (18) 2.00, 7.00, 9.30. CA MERA: What's up, Doc? (a.I.) 2.15, 4.30, 7.15, 9.30. CINEAC: De baas maakt het beestachtig bont (a.l.) 9.30, 11.30, 1.30, 3.30. Zij zijn naakt (18) 5.30, 7.30, 9.30. CORSO: De peetvader (14) 2.00, 8.00. DU MIDI: Butch Cassidy and the Sundance Kid (14) 8.15. De wraak van Ivan- hoe (a.l.) wo. 2.00. EUROCINE MA: El Cid (a.l.) 1.30, 7.45, wo. 3.45, 7.45. Spanky en zijn vriendjes (a.l. wo. 1.30. FLO RA: Sex contacten gezocht (18) 2.00, 7.00, 9.15. KRITERION: Cabaret (18) 3.00, 7.00, 9.15. METROPOLE: Bij de beesten Cabaret (18) 3.00, 7.00, 9.15. 2.00, 7.00, 9.15. KRITERION: af (a.l. 2.00, 7.00, 9.30. ODEON: Numemr 14 Johan Cruyff (a.l.) 2.00. wo. 12.15, 2.15. The weekend murders (14) 6.45, 9.15. OLYMPIA: The magnifi- DELFT: cent seven ride! (18) 2.00, 8.00. CITY: Turks fruit (18) 2.30,1 PASSAGE: Turks fruit (18) 9.15. CITY SELECT: De si 2.30, 7.00, 9.30. REX: Super fly ten (18) 2.30, 8.15. wo. (18) 9.30, 11.30, 1.30, 3.30, 5.30, Sjors en Sjimmie en de rebf 7.30, 9.30. STUDIO DE LUXE: (a.l.) wo. 2.15. DELFIA: (1: H. The Poseidon adventure (14) Tom (18) 2.30, 7.00, 9.15. D 2.15, 7.00, 9.30. STUDIO 2000: LEN KINO: Chattj's Land i The French connection (14 2.30, 7.00, 9.00 FLORA: At 7.15, 9.45 beh. di. Gosha, de de veroveraar (18) 7.00, beer (a.l.) wo. 2.00. zo. 1.00. DE STUDIO D: Family Life I UITKIJK: Le genou de Claire 2.30, 7.00, 9.15. wo. 7.00, 9.15. (14) 2.30, 7.15, 9.30. schat in het zilvermeer (i wo. 2.30. kyüPE "zcai IS cpqecfMNl! C\ElrJBLPIci l VOLKOME/V MfW, NAAfc l/VELCfiW TEVÊEPEAJ Broom Hilda Markten -aarzen 1150—1325: pinken 1100— 1300; graskalveren 500-900; mestkal- veren 255-390; schapen 125-180; lam meren 180-235. Overzicht (resp-^aan- deren rulmer-stroef-als maandag; kalf- en melkkoeien groter—willig— prijsh.; vare koeien ruimer-redelljk- goed prijsh.vaarzen en pinken als vorige week-lui, duur-rulm prijsh. graskalveren groter-slug, duur- staande; nuchtere kalveren groot-le- vendlg-goed prijsh.; schapen en lammeren groter-vlug-schapen lager, lammeren onveranderd. Kaasmarkt Bodegraven. (ÏO mrt) Aanvoer5 partijen. rrljzen (ln gul dens): per kg le kwal. 4.40-4.75; ex tra kwal. tot 4,92. Handel: kalm. Veemarkt Doetlnchem. (20 mrt) Aanvoer: slachtvee 433; gebrulksvee 888: vette kalveren 5; nuchtere kal veren 1947; schapen 87; lammeren 9; gelten 9; paarden 23; totaal 3401. Prijzen (ln guldens per stuk): melk en kalfkoelen 1720-2570: mest- en weldevee 1295-1775; drachtige vaarzen 1645-2445; guste vaarzen 1310-1765; pinken 1060-1575; graskalveren 490- .RKHHhi FORT COYOTE ;S TE KLEIN VOOR ONS TWEEËN! Vooruit, uwen koortn vlug Vit....vuile jonden, Vut ..ui J( Hekje propere kon-' sunken. feS den? tul tem m. Lucky Luke Western Circus Suske en Wiske De malle mergpijp DAT ZULLEN WE DAN NOG NS ZIEN! BflTffl I Buikte vol? innii' Darin 7ï)ara

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14