Na het conflict Cruyff volop raadsels over formatie Ajax Keizer wilde bemiddelen Joegoslavisch voetbal verloor terrein SANCTIES KUNNEN NIET MEER ITTBLIJVEN Arsenal werkte achterstand weg ASSISTENT-TRAINER OFK >111.1 TIN SOSKIC Militairen in geldnood Half miljoen voor ontslag OENSDAG 21 MAART 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 RUN OP RESTANT KAARTEN jjnchen In Mtinchen zijn plotseling nog kaarten te krijgen voor de wedst?ijd Bayern—Ajax, waarin de supporters ondanks de ne derlaag van 40 toch nog kansen zien. Ajax heeft uit Nederland 700 kaarten mee 11 teruggebracht, die niet aan de man konden worden ge bracht. Milnchen is er een run op ont- taan, zodat het Olympisch Sta llen vanavond zeker zal zijn be et met het maximale aantal loesohouwers van 77,000. et minder dan 23 landen zullen wedstrijd rechtstreeks op de elevisie uitzenden. Na de over- rinning van Ajax in Amster- am hebben Bulgarije, Tsje- boslowakije en Spanje geen in- eresse meer, maar Noorwegen, 'inland, IJsland, Iran, Japan Groot-Brittannië hebben zich Isnog aangemeld. De ontmoe- ng BayernAjax zal per satel- et zelfs in Zaire (Afrika) wor- uitgezonden. Alleen Leixoes on achterstand rier doelpunten ïog wegwerken «CHEN - Tol nu toe rijn leer dan 1500 wedstrijden sinds et ontstaan van de Europa toptoernooien I en II gespeeld, lechts een ploeg is het in al Ie jaren gelukt een achterstand an vier doelpunten weg te wer- Dat was het Portugese 'jelxoes in 1962. Portugezen, verloren bij het ffitserse La Chaux des Fonds Europa Cup II met 6—2, tonnen thuis met 50. Toen nog niet ingesteld dat doel- linten in uitwedstrijden ge- aord dubbel tellen, daarmee kening houdend kan Ajax Ifs met 51 of 62 verliezen, ant dan nog zijn de halve fi- iles gehaald. Indien Bayern iverhoopt, en onverwacht, met -0 zou zegevieren, wordt de edstrijd twee keer vijftien mi lten verlengd. Is nog geen be- issing verkregen, dan worden rafschoppen genomen. lijlsma zorgde voor sensatie LBOURNE Jan Bijlsma, de geleden prof geworden lelrenner uit Nederland, heeft een grote sensatie gezorgd dens de Australische wieler- impioenschappen. die op de Olympische pelen van Mtinchen nog voor lustralië aan de start ver- iheen, versloeg in de eindstrijd in het nummer achtervolging veelvoudige wereldkampioen dit nummer Hugh Porter. na noteerde over de 5000 me- »en tijd van 6 minuten en 16 conden, een vecbetering van seconden van het record dat naam stond van John Perry. ANNA De Russische ex- Sreldkampioen Vassili Smys- heeft te Havanna het tiende ipablanca-herdenkings- haaktoernooi gewonnen. De sderlander Jan Hein Donner am in het eindklassement op vijfde plaats na een overwin- ig in de laatste ronde op de ibaan Boudy. AMSTERDAM Cruyff's schoonvader Cor Coster, die in deze woelige dagen als officiële woordvoerder van de aanvoerder van Ajax optreedt, verklaarde gis termiddag: „Johan is vannadht om drie uur door de postbode uit zijn bed gebeld voor een telegram, waarvan we gisteravond al de inhoud wisten. Ik zre niet in dat zoiets bevorderlijk is voor zijn herstel." Volgens Coster heeft voorzitter Jaap van Praag zijn sterspeler meerdere malen gesommeerd. „Toen de heer Van Praag hoorde, dat Johan Cruyff maandag niet mee ging met het vliegtuig, heeft hij hem gesommeerd naar het vliegveld te ko men. Een speciale taxi zou voor hem gereed staan en het vliegtuig zou worden opgehouden. Dat heeft Johan geweigerd. Daarna zijn er wat telefoontjes geweest vanuit München. Ie mand van Ajax heeft zich hier in Amsterdam met de zaaik bemoeid. Piet Keizer heeft wi'llen bemiddelen. Gisteravond werden we vanuit Milnchen opgeheld, dat namens het bestuur een telegram naar JOhan onderweg wias, waarin hij opnieuw gesommeerd werd zich bij de ploeg te voegen. Dat werd mij 's avonds om een uur of adht, half negen medegedeeld. Waar om dat telefonisch door een journalist mij wel meegedeeld kan worden, terwijl Johan 's nachts om drie uur uit zijn bed moest worden gebeld om een telegram te lezen, waarvan de inhoud ai bekend is, vind ik een moeizame gang van zaken.'' In de avonduren is daarna een telefonisch gesprek tussen Kei zer en Cruyff geweest. „Bij Johan thuis heeft het lid van de ledenraad van Ajax De Wit een gesprek gehad dat bijna vier uur heeft geduurd. In die tijd is Johan zo vaak gebeld, dat het mogelijk is, dat de heer Van Praag vanuit München geen contact kon krijgen." „Vanmorgen heeft Johan daarop zelf met de heer Van Praag gebeld. Toen werd hem opnieuw verzocht naar München te komen. Cruyff zal daaraan geen gehoor geven. Op advies van dokter Tetzner zal hij de therapeutische behandeling bij Salo Muller niet onderbreken. Van Praag is daarvan op de hoogte. Cruyff bekijkt de ontmoeting FC Bayern-^Ajax vanaf de tele- MüNCHEN Ook de laatste poging faalde. Tegen het middernachtelijk uur van maandag sommeerde het bestuur van Ajax Johan Cruyff zich alsnog in Mün chen te melden. Gistermid dag om een uur kwam de telefonische mededeling vanuit Cruyff's huis in Vin- keveen, dat hij de somma tie naast zich neerlegde en niet van plan was de ploeg achterna te reizen. Hier door is deze kwestie, die voorzitter Jaap van Praag op de dag van aankomst nog niet opgeblazen wilde zien, uitgegroeid tot een conflict waarin de leiding van Ajax niet zonder meer kan berusten. Er wordt al fluisterend gesproken van rebellie en het bestuur van Ajax kan zich zaterdag als de kwestie met Cruyff wordt besproken bijna niet meer van sancties onthou den. In München werd overigens lang gedacht aan een tactische ma noeuvre, de dagbladen stonden bol van het, wat men noemde Ajax (waarvan op de foto: Kovacs, Rep, Arnold Mühren, Gerrie Miihren, Suurbier, Hulshoff en IGeton) bereidt zich in 1 „incident bij Ajax' maar er stadion van Bayern München voor om te bewijzen ook zonder Cruyff te kunnen. Barry Hulshoff: „We zullen eens laten zien schemerde toch twijfel door de te kunnen winnen". woorden. Anderzijds verheugde men zich mateloos over het ont breken van de sterspeler, want dat zou ten eerste Bayern Mün chen een mentale injectie kun nen geven en ten tweede wei eens een negatieve invloed op Ajax kunnen hebben. Dat twee de werd heftig ontkend door Barry Hulshof: „Juist nu Johan er niet bij is, zullen we laten zien dat we ook zonder hem kunnen winnen." Het woord winnen was wel wat groot uitge vallen want hoewel coach Ste fan Kovacs heeft gezegd pas vlak voor de wedstrijd zijn for matie te zullen prijsgeven, mag worden aangenomen dat Ajax eerst en vooral de voorsprong van 40 zal verdedigen. BAYERN MüNCHEN: Maier Hansen Schwarzenbeck Beckenbauer Roch Breitner Zobel Dörnberger Krauthausen Hoeness Müller Scheidsrechter: Burns (Engeland) Keizer Rep A. Mühren Haan G. Mühren Krol Suurbier Blankenburg Hulshoff Schilcher Stuy LONDEN Arsenal heeft zich gisteravond in Londen ge plaatst voor de halve finales van het toernooi om de En gelse voetbalbeker. Arsenal en Chelsea ontmoetten elkaar gisteren voor de tweede maal nadat zij zaterdag met 2—2 hadden gelijkgespeeld in een wedstrijd voor de kwart eindstrijden. Moeilijkheid Een extra moeilijkheid is daarbij ontstaan. Johan Neeskens liep gisteren bij de training te trek kebenen. Hij kon geen sprint aanzetten. In de laatste minu ten van de zaterdag gespeelde wedstrijd tegen NAC was hij fors geraakt en die blessure is verergerd. Clubarts Rolink: „Het zit tegen het scheenbeen vlak boven de voet en ik kan er waarschijnlijk met een injectie geen verandering in brengen.") Indien Neeskens niet zou kunnen' spelen zal Kovacs om de defen sie zoveel mogelijk intact te houden Schilcher oproepen om als plaatsvervanger te fungeren. Dit blijkt een betere oplossing dan Arie Haan, die allerwege de spitsplaats wordt toegedacht, weer naar de middenlinie te ha len en dan Rep als voorste man in te zetten tussen Swart, die Injecties Raadsels volop over de formatie van Ajax. Maar ook Bayern München heeft problemen. Bij clubarts Erich Spannbauer meldden zich gisteren Sepp Maiei, Franz Krauthausen, Franz Roth en Ralner Zobel. Met injecties heeft Spannbauer gezorgd, dat Maier en Roth in elk geval zover fit zijn dat ze kunnen spelen. Met Franz Krauthausen die zater dag zo'n belangrijk aandeel had in de zege van 3—0 op Borussia München Gladbach is het ernsti ger gesteld. Spannbauer heeft hem zelfs vanuit het trainings centrum aan de Tegernsee mee genomen naar München, omdat hij daar beter behandeld kan worden. Rainer Zobel heeft last van verharde spieren rondom zijn linker enkel en een bloed uitstorting bij zijn rechter. Dus ook voor trainer Udo Lattek problemen. Hij wns dan ook niet zo optimistisch over de af loop. Bayern München zal onge twijfeld alles geven voor eigen publiek 77.000 man in het Olympisch stadion om de sympathie niet te verspelen, maar Lattek verklaarde wel enigszins somber: „Niemand kan van mij verwachten dat ik garandeer, dat we alsnog de halve finales bereiken." Ajax evenwel ls door het ontbre ken van Cruyff geprikkeld, ge spannen. Horst Blankenburg heeft zelfs uitgeroepen, dat hij zijn voetbalschoenen zal ver branden als Ajax het toch niet mocht halen. HERMAN VAN BERGEN SKELO Voor Milutin ÏTTT"'jj- tt -n~r- iskic is OFK Belgrado tussenstation op de eg, die moet leiden naar en trainersfunctie in het pvoetbal. De 35-jarïge i K-doelman van wereld- asse is bezig aan zijn ■feede seizoen als assis- van Boris Marovic. oskic, die veertien jaar ïog de voetbalwereld im- onëerde door zijn gewel- Ige stijl van doelverdedi- !n, heeft bewust voor die reede positie gekozen. „Ik vertelde hij gister- vond in hotel Bad Boeke- .aanbiedingen van Joe- osiavische clubs om wfdtrainer te worden, laar daar voelde ik me leii ik twee jaar geleden Keulen vertrok, nog et rijp voor. Het leek me1 6ter eerst een paar sei- lenen als tweede man te Pas gistermiddag arriveerde OFK Belgrado, de tegenstander van FC Twente. Na de aankomst i erken". basis Twente poseren bestuur en spelers gewillig vor de fotograaf. daarom werkt Milutin Soskic in de schaduw van Boris rovic, de profeet van het 'vallende voetbal. Een van belangrijkste taken bij OFK Igrado is, hoe kan het an- het trainen van de doel- rdedigers Borota en Djordje- Beiden hebben veel ta aidus Soskic, „maar de ogconjunctuur van de Joego- vische doellverdedigers is irbij. Mensen van het kaliber ara, Stojanovic en Pantelic ikzelf natuurlijk ook, zijn er 1 meer. Trouwens, de echte grote talenten zoals Joegoslavië die altijd heeft gehad, worden ook steeds schaarser. Het voet bal heeft bij ons veel terrein verloren. De jeugd loopt er niet meer zo warm voor. Ik weet, dat het een internationaal pro bleem is, maar het is bij ons ook nog eens zo, dat de belang stelling voor andere sporten enorm is toegenomen. Basketbal is bijvoorbeeld hard op weg voetbal als volkssport nummer een te verdringen." let is een ontwikkeling, welke Milutin Soskic aan het hart gaat. Hij is nu eenmaal bezeten van voetbal en dat was ook de reden, dat hij er drie keer in slaagde terug te komen nadat de artsen zijn carrière voor beëindigd hadden verklaard. Soskic: „Toen ik negentien was kreeg ik last van een kriebles- sure, er werd me verteld dat ik nooit meer kon voetballen. Een verpletterende medede ing. Ik heb me er echter niet bij neer gelegd. En na een paar weken ben ik voor mezelf weer begon nen. Door gymnastiek en zwem men werd de knie weer goed. Vijf maanden nadat ik weer voor het eerst had gespeeld, de buteerde ik in het nationale elf tal". Milutin Soskic bracht het als doel man van Partizan Belgrado tot 52 interlands. Tijdens het toer nooi om de wereldtitel in Chili (1962) bereikte hij zijn topvorm t jaar later werd hij geko- z n in het wereldelftal. Andere hoogtepunten uit de sportieve loopbaan van Soskic is de Euro pa Cupfinale, die hij in 1965 te Brussel met Partizan speelde (en met 2—1 verloor) tegen Real Madrid. Bij die gelegen heid kwam de katachtige doel man voor het eerst in contact met F.C. Köln dat hem in 1966 contracteerde. Soskic: ,,Ik was toen 28 en mocht eindelijk naar het buitenland. Er waren aan biedingen van Atletico Madrid, een paar Franse clubs en ook van FC Twente, Bij Keulen ken de ik echter al een paar mensen en daarom werden we het snel Afhaken Vijf seizoenen lang bleef Soskic In de Domstad, waar hij In de con currentieslag met de beruchte Manfred Manglitz twee keer langdurig moest afhaken we gens een beenbreuk. Het eerste ongeval overkwam hem in een ontmoeting met Kalserslautern voor de Alpencup en toen hij na een onderbreking van zes maan den uitgerekend tegen Kalsers lautern zijn come-back maakte, ging het opnieuw mis. Soskic: „Kort na het begin van de tweede helft brak ik mijn rechterbeen op precies dezelfde plaats weer. Ik heb daarna bij na een jaar in het gips gezeten en was ten einde raad. Ik voet bal nooit meer, dacht ik steeds weer. Maar toen de breuk goed bleek te zijn geheeld ben ik toch weer begonnen". Soskic, de afgeschrevenen kwam ook nu weer sterk terug. Afwis selend met Mangliz was hij doelman bij F.C. Köln in het eerste elftal. Het Bundesliga- schandaal vormde directe aan leiding tot zijn vertrek twee jaar geleden. Soskic: „Ik wilde in Duitsland niet meer voetbal len. Stel je voor, dat ik eens een slechte wedstrijd zou heb ben gespeeld, het publiek zou onmiddellijk hebben geroepen: ,Die is ook al omgekocht". Daarom gaf Soskic geen gehoor aan de smeekbeden van het be stuur, dat hem graag wilde hou den, omdat Manfred Manglitz al was geëlimineerd door de straf- commissie van de Duitse voet balbond. „Ik wilde weer in Joegoslavië spelen. Partizan en OFK had den belangstelling, maar schrokken van het transferbe drag. Köln wilde 100.000 mark voor me hebben, hoewel Ik al 33 was en twee beenbreuken had gehad. Daarop is het afgeketst. Jammer, want ik had nog graag een paar seizoenen gespeeld. Ik ben er zelfs van overtuigd, dat ik zo weer zou kunnen begin nen. Ik bon niet minder atle tisch dan een paar jaar geleden en ook het temperament, een belangrijk wapen van de Joe goslavische doelverdediger, is er nog steeds". TON VAN DALEN Borussia MG na grote zege in halve finale MöNCHEN-GLADBACH Borus sia Mönchen-Gladbach heeft zich gisteren op eigen veld geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de UEFA Cup. De ploeg won de tweede wedstrijd voor de kwartfinales tegen FC Kalserslautern met 7—1 na een ruststand van 2—1. Borussia had het eerste duel veertien da gen geleden reeds met 2—1 ge- wormen. Het scoreverloop was: 7e minuut Jensen 1—0, 25. Seel 1—1, 42. Netzer 2—1, 53. Heync- kes 3—1 (strafschop) 60. Heync- kes 41, 82. Heynckes 5—1, 85. Jensen 61, 90. Danner 7—1 (strafschop). Er waren 18.000 toesohouwers. Vermoedelijke opstelling: FC TWENTE Willy v.d. Kerkhof Achterberg René v.d. Kerkhof Schrijvers - De Vries Van der Vall Jeuring Santrac Zee Drost Oranen Notten Pahlplatz Petkovic Lukic Turudija Stepanovic Popadic Mesanovic Stojanovic Mitrovic Borota OFK BELGRADO Arsenal komt In de halve finales uit tegen de tweede divisie club Sunderland. In de andere halve eindstrijd spelen Leeds United en Wolverhampton Wanderers. Wanneer Arsenal van Sunder land wint dan ikomt de Londen- se club voor het derde achter eenvolgende jaar In de finale. Het moet zeker niet uitgesloten worden geacht, dat ook Leeds United weer de finale haalt, waardoor evenals in 1972 Arse nal en Leeds tegen elkaar uitko men. Gisteravond nam Chelsea de lei ding door een kopbal van Peter Houseman. Arsenal kwam op gelijke hoogte door Alan Ball, die een strafschop benutte. Een treffer van Ray Kennedy be zorgde Arsenal een plaats bij de laatste vier. DEN HAAG Hel Nederlandse militaire voetbalelftal zal zijn eerste wedstrijd voor de voor ronden van het toernooi om het internationale kampioenschap op 26 april In Bourges tegen Frankrijk spelen. Bij Nederland en Frankrijk is ook het elftal van Irak ingedeeld. De winnaar van de voorronde krijgt het recht om uit te ko men in het eindtoernooi, dat in juni In Congo wordt gehouden. Het wns aanvankelijk de bedoe ling dat Irak In de halve compe titie twee ultwedstrljdon zou spelen. Irak wil nu echter van die aanvankelijke toezegging af. Wanneer Irak zich mocht terug trekken, speelt Nederland nog een thuiswedstrijd tegen Frank rijk. Het is echter nog niet ze ker, dat de Nederlandse militai ren - wanneer zij het eindtoer nooi bereiken - inderdaad naar Congo gaan. Dat is afhankelijk van het feit, of West-Dultsland zich ook voor Congo plaatst. Door de geringe financiële mo gelijkheden is hot niet mogelijk, dat Nederland alleen de reiskos ten naar Afrika betaalt. CJ MANCHESTER Manchester United, dat vorig jaar december zijn manager Frank O'FarrelI op staande voet ontslag gaf, kan een els tot schadevergoe ding van ruim een half miljoen gulden verwachten. De advocaat die O'FarrelI in de arm genomen had, heeft giste ren de volgénde eisen tot scha devergoeding ingediend: 280.000 gulden salaris voor do nog res terende tijd van het contract, dat een looptijd van vijf jaar had en bovendien 250.000 gulden wegens gederfde inkomsten voor televisie-interviews, kran tenartikelen en premies.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13