„Het wordt straks toch zomer VOOR DE VROUW MEDISCHE RUBRIEK Voor de „lastige" huid Voor- en nadelen van middagdutje WOENSDAG 21 MAART 197a LEIDSE COURANT De mode is het seizoen altijd een slag voor. Als de winter- wind nog giert hebben de inko pers allang de badpakjes geko zen, waarin we ons in Noord- wijk of Nice in de golven stor ten. De fabrikanten zien het wel zitten met de zon. Ze voor spellen naast de eendagsvlieg, het badpakje met het mouwtje (wat moet dat nou met die witte schouders bij de strap less in de maneschijn??) gro te voorliefde voor de bikini, het soms bijna doorzichtige nietigheldje dat niet is weg te branden van het zand. Comfort speelt de hoofdtoon. Luchtig en levensblijk dan ook van de helanca-net niksj es van enkele centimeters stof, tot de wat forser uitgevallen tweede lige modellen voor de Vrouw van Meer Vormen. De sterke vormkracht van het materiaal geeft deze zonaanbidsters de gelegenheid zich ook te voor zien van een optimaal gebrons de huid. Internationale ver wachting voor 1973 is de spor tieve stijl in combinatie met schouderbandvariaties. Uiterst lichte stoffen van hoge elastici teit zijn al even kenmerkend als - kleuren zo bont - als de veren van een paradijsvogel. Maar dan op een wit fond. Knopen en gespen blijven, con- Vrouwen van nu leven vrij en onbevangen, althans zo heet het in de slogans. Maar al weer: ze heeft ook haar lieflij ke en romantische buien. Na een diepe duik in het milde water wordt ze koket. Ze drinkt haar drankjes samen met haar bodybuilder op het terras en kijkt hem teder aan. Bij de romantiek past soepel en ruim vallende zachte stof. „Klaar voor onder water" in bont genopte partnerlook. (Heinzelman) Bikini blijft favoriet trastkleuren verhogen het ef fect. Clips-sluitingen die op de rug afneembaar zijn laten de fantasie de vrije loop, de schouderbandjes soms smal als spaghettisliertjes kunnen in halsterlijn om de nek worden geknoopt of op de rug ge kruist. Badkleding is listig af gestemd op het tonen van een mooi figuurtje. De stemming wil dan ook best komen met progressieve prints: dieren, grote sappige vruchten, de na tuur in al haar speelse détails. Aquarel tinten in breed scala spelen stuivertje verwisselen met sterke unikleuren: wit, ka nariegeel, grasgroen, turquool- se, rood, azuur, paars, maron, herhaaldelijk in gedurfde com- biaties. Bruin blijft stan daardkleur. Maar voor hetzelf de geld mogen er strooibloe- metjes over het badpak ver waaien of grote knotsen van gestyleerde bloemen bloeien. Ook worden er lukraak kleuri ge staafjes over de bikini'tjes gegooid, die met elkaar figuur tjes vormen. Ravijndiepe décolleté's voor- en achter bij Triumph Interna tional. Cups voor de liefheb sters, ranke veulentjes die stu deren voor badnimf kiezen lichtgewicht stoffen zonder cups (banlon, helancakant, ka toen, jersey, polyammide jer sey, lycra-jersey of het nieuwe glansjersey voor batikdruks en bloemige dessins. De man op het zand wordt niet vergeten. Schiesser komt straks in de modemagazijnen met fijne herenbadbroeken in stoere kleuren en streepjes. Een deel in de partnerlook, waar hij en zij gehuld zijn in dezelfde stof, kleur en in het zelfde dessin. De kleuren van de Nederlandse vlag, rood-wit-blauw, voor deze modisch eensgezinde fa milie met het slanke silhouet. (Schiesser). Over haar bikini heeft ze dan ook een kort bijpassend flue jurkje aangetrokken of over het bloemige badpakje een wit jersey matrozenbi'oek met ge bloemd sari-wikkelhesje. Van sportgirl met vlinderslag wordt ze door het omslaag van voetlange spleetrok een elegant figuurtje „klaar voor de boulevard". T.F. Lycra satinette crêpe is het glanzend materiaal van deze bad kleding in halsterlijn. Het model heeft voorgevormde cups. In verschillende effen kleuren. (Triumph International). Ook de romantiek in de badmode is terug. De ruches-rage treffen we ook op het strand aan (Tweka). Satijn-katoenen strandset bedrukt met enorme bloem/blad motie ven, rechtstreeks geplukt uit het oerwoud. Het beha'tje kan zowel van voren als van achteren open, zodat de rug, voorover liggend in het zand mooi bruin kan branden. Het broekje wordt aan één kant dichtgestrikt. Bijpassende heuprok. Triumph In ternational). Een allergie Is een overgevoe- llgheldsziekte. Als sommige mensen in aanraking komen met bepaalde soorten huisstof, voedselbestanddelen, haren van dieren, stuifmeel dan rea geren zij daarop met bepaalde ziekteverschijnselen, terwijl andere mensen in deze geval len nergens last van hebben. BBij de huidarts zitten op het spreekuur wel eens patiënten, die met bepaalde cosmetica niet overweg kunnen. Van eye make-up krijgen ze ontstoken oogleden, of de huid reageert met pukkeltjes, schil fers, rode vlekken of andere onaangename verschijnselen op dag- en nachtcrème, foun dation. Dit heeft met het Huis of de prijs van de cosmetica niets te maken. Het zijn de parfums en de andere bijmen gingen, die het kwaad veroor zaken. Ook lipstick exceem komt wel voor, zij het mis schien bij één op de duizend mensen. De fa. Roe komt nu sedert enige weken met een reeks preparaten in de handel, die alleen verkrijgbaar zijn bij de apotheken onder het etiket „Prestipharm-Dermo-Phar- macie". Ze werden streng uit gekozen, onder farmaceutische controle vervaardigd en getest in verhouding tot de gevaren van intolerantie en allergie. Niet geparfumeerd (het reuk werk staat in dit verband in een slechte „reuk") houden ze rekening met de gevoelige huid; ze bevatten geen stoffen als eosine, chroom of kobalt- zouten, die wel eens narigheid bevatten. Dr. Young, lector in de Allergologle aan het Acade misch Ziekenhuis Leiden is over de nieuwe producten wel te spreken. „Op theoretische gronden is het een gunstige zaak. Er zijn uit de Roe pro ducten welbewust conservantia en parfums gelaten, waarvoor je nog wel eens overgevoelig heden vindt". Of de arts veel gevallen van allergie van de huid door cos metica op zijn spreekuur ziet? „Ik kan alleen maar een onge lukkige selectie maken. Het Is hier een centrum van alle soorten zaken, dat niet repre sentatief is. Maar wilt u een antwoord, dan is het 'vrij vaak'." Het maken van allergievrijo cosmetica is een oud procédé. In Amerika kent men dit soort producten reeds lang. Nu zijn ze in Nederland doorgedron gen. Voor wie het Interes seert: de Roc-Adallergische cosmetica omvat 44 producten, van astringent, toniques, anti- solaire, shampoo tot fond de teint, nagellak en lipstick toe. De prijzen variëren van 5,50 tot 23,(oogschaduw). Een volledig make-up programma voor alle soorten huiden. Ver koop uitsluitend bij de apo theek, met vermelding van in grediënten en sluitdatum voor gebruik. T. T. Badpak en bikini uit soepele Lycra jersey, die als een kous om het lichaam spant. (Triumph International). Wanneer we de geschiedschrij vers moeten geloven dan heb ben de geallieerden hun over winning in de tweede wereld oorlog te danken aan het mid dagdutje van Winston Chur chill. Of dit inderdaad zo is valt moeilijk te bewijzen. Churchill had de gewoonte een lange siësta te houden en hij bereikte het einde van de oor log in goede conditie terwijl Hitier steeds verder aftakelde, ondermeer door een chronisch tekort aan slaap. Hiermede is nog niet opgehelderd of een middagdutje zo verkwikkend is als sommigen beweren. Veel hangt af van de omstandighe den. In zuidelijke landen heeft men de gewoonte een flinke siësta te houden. De reden ligt voor de hand. De grote namiddag- warmte is alles behalve bevor derlijk voor een hoog arbeids rendement. Men zoekt de scha duw op en houdt zich zoveel mogelijk binnenshuis. Tegen vier vijf uur komt er weer leven in de brouwerij en om tien uur 's avonds is iedereen op zijn best. Men gaat laat naar bed maar staat toch vroeg op om zoveel mogelijk de hevig brandende zon te ver mijden. Het is normaal dat een lange middagrust hier wel kom is om de te korte nacht rust aan te vullen. Het betreft hier een nationale gewoonte die niets te maken heeft met slapeloosheid. Niettemin is de siësta in de Zuiderse landen zo diep ingeburgerd dat iedere verandering het indust icel en maatschappelijk 'even dreigt te ontwrichten. Het middagslaapje is gebruike lijk aan de twee polen van ons bestaan: het kind en de be jaarde. Het jonge kind heeft ruim twaalf uur slaap nodig tot de leeftijd van zeven jaar. Tussen zeven en elf jaar moet men rekenen op 11 uur en tus sen 11 en 15 jaar op ongeveer 10.30. Het jonge kind heeft nog een ander slarpr.lme dan de vol wassene. De siësta is lang cn diep en betekent tevens enkele uren rust en stilte voor de moeder. Maar op zekere dag weigert het kind nog te slapen. Meestal wordt er dan een tussenoplos sing aanvaard. Het kind wordt in zijn bed gestopt en moet stilliggen of geluidloos met zijn speelgoed bezig zijn. Na een tijdje wordt ook deze vervan gende siësta van de hand ge wezen en gaat het tumult onaf gebroken door De moeders k'nnen dan alleen nog dromen van een eigen middagdutje. Bij de bejaarden berust de siësta op een heel andere ba sis. Hun motieven zijn meestal veelvuldig. Vooreerst is er de vluggere vermoeidheid waar van ze zich door een middag slaapje voorlopig kunnen ont doen. Anderzijds hebben vele bejaarden een gewijzigde, slaaptabel. Velen worden geplaagd door slapeloosheid, de vervelende nachten worden ingekort', maar anderzijds willen ze hun schade inhalen door een siës ta. Vergeten we evenmin dat het leven van vele bejaarden een oeverloze zee kan zijn van ver veling waaruit ze wat ontsnap pen door een tijdje te dutten. Bij dit alles voegt zich de sla perigheid na het middagmaal die verband houdt met de ver tering en die de neiging heeft met de leeftijd intenser te wor den. De redenen voor het middag dutje van de volwassenen kun nen zeer ingewikkeld zijn. Behalve de reeds vernoemde „zuidelijke" siësta zijn er vol wassenen die tengevolge van een ziekte een siëstagewoonte aangekweekt hebben. Bij vele ziekten wordt door de genees heer een namiddagdutje aan geraden. Maar eenmaal genezen blijven sommige personen hardnekkig vasthouden aan deze gewoonte, hetzij dat ze er zich goed bij voelen, hetzij dat ze vrezen dat de minste onderbreking ervan hen terug zal doen instorten. Een andere vorm van siësta is deze van de zware eters. Ei genlijk is het geen echte siësta maar eerder een korte slape righeid die rechtstreeks uitge lokt wordt door de intense spijsvertering. De oogleden vallen onweerstaanbaar dicht voor een tiental minuten. Bij het wakker worden voelt men zich nochtans niet opgekik kerd, men heeft een kleverige smaak in de mond en het duurt een tijdje voor men weer op dreef komt. De zeer actieve mensen zijn ook dikwijls verslaafd aan hun siësia. Hun produkf viteit be reikt bij somm'gen het maxi mum wanneer ze de 24 uren van de dag door een middag dutje in twee kunnen splitsen. Tenslotte is er het middagdut je van de slapelozen. Ze zoe ken hun slapeloze nachten aan te vullen door een verkwikken de siësta. Dit heeft voor- en nadelen. Gunstig omdat deze personen meestal vrij gemak kelijk Inslapen bij hun siësta en op deze manier gedurende enkele uren recuperatie kun nen vinden. Nadelig omdat een goede siësta hun nachtelijke slapeloosheid nog zal doen toe nemen daar hun slaapbehoef- ten reeds gedeeltelijk voldaan zijn. Men kan nu eenmaal niet flink doorslapen zowel gedu rende de dag als de nacht, ze ker niet wanneer men lijdt aan slapeloosheid. 1!"t is mot de bedoeling om Ie mand z'jn Biësta af te nmen, wel om hem wat te reiatlve- DR. ICKX.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11