Eerste gesprek tussen bonden en metaalbedrijven Agent vervolgd wegens mishandeling CeicbeSomcmt VIETKONG LAAT AMERIKANEN VRIJ Nieuw kunsthart met schoepen DINSDAG 20 MAART 1973 LEIDSE COURANT De Amerikaanse sergeant Isaiah McMillan die door de Noordvietname- zen werd vrijgelaten kon zijn traien nauwelijks bedwingen toen tijdens een tussenlanding in Honoloeloe een menigte hem verwelkomde met God Bless America". Europa '73 morgen op tv De NOS-televisie biedt morgen weer een aflevering van de Eu ropese rubriek E 73. Het pro gramma, dat wordt uitgezon den van 22.15 tot 22.45 uur via Ned. I, bevat o.m. gesprekken met mr. C. Berkhouwer, voor zitter van het Europese parle ment, met ir. H. Vredeling, lid van het Europese parlement en met mej. A. G. Fransen, direc trice van de Nederlandse Consu mentenbond en secretaris van het Bureau Européen des Unions de Consommateurs in Brussel. In het programma wordt verder ingegaan op Euro pese gemeenten. Eindredaktie: Klaasjan Hindriks. Bet Internationaal Vocalistencon- eours in Den Bosch wordt voor de twintigste maal gehouden van 1 t/m 12 september. Het staat open voor vocalisten die na 1940 zijn geboren. De jury wordt geleid door Manus Wil- 'emsen en bestaat uit Gino Be- chi Italië, Lore Fischer West Duitsland, Arta Florescu Roe- menië, Leonce Gras België, John Kentish Engeland, Pierre Mollet Zwitserland en Gré Brou- wenstijn. DEN HAAG (ANP) Op grond van een klacht zal een strafvervol ging worden Ingesteld tegen een politieman uit Rotterdam wegens mishandeling. De klacht werd ingediend door een 24-jarlge Marok kaan, die met een ncusbreuk in een ziekenhuis moest worden opge- Minister Van Agt (justitie) heeft dit aan de Tweede Kamer meege deeld in antiwoord op vragen van het PvdA-kamerlid Roethof. Minis ter Van Agt deelt daarin niet de conclusie, dat de politie jegens rijksgenoten en gastarbeiders te fors of anderszins onjuist zou op treden. Factoren als taalbarrière en afwijkend cultuurpatroon ma ken het contact van de politie met deze personen moeilijker dan met het publiek in het algemeen", aldus de bewind*n»«n. De 2500 ton metende tanker British Tweed glijdt van een helling en schampt een 28,000 ton metende vracht boot op een aangrenzende werf. Deze anvaring ge schiedde gisteren tijdens de plechtige tewaterlating op een scheepswerf in de Schotse plaats Greenock. Postwissels DEN HAAG (ANP) Het poat- wisselverkeer met het buiten land, dat op 5 maart jl. tijdelijk werd gestaakt in verband met het sluiten van de wisselmark ten in Europa en Japan, is van daag weer hervat. Ben Cramer verreweg populalirste zanger (Van onze showredactie) AMSTERDAM Ben Cramer, die ons land zal vertegenwoordi gen op het op 7 april te houden Eurovisie Songfestival, geldt momenteel als de meest popu laire zanger van het Nederland se lied. In een door Ogilvie- marktonderzoek gehouden en quête kwam hij uit de bus met I een duidelijke meerderheid, nl. 27 punten, waarbij hij door vrouwen iets vaker "Werd geko zen dan door mannen (28—25). Marco Bakkér volgde op de tweede plaats met 11 (mannen 9 vrouwen 12). Derde werd Gert Timmermans met 7 (8—6. Hierna volgden Willy Alberti 6 (8, 5); Ronny Tober 5 (7, 4); Pier re Kartner (Vader Abraham) 3 (4, Johnny Jordaan 2 (3, -); Herman van Veen 2 (3, 2); André van Duyn 2 (2, 3); Ram ses Shaffy 2 (2, 3); Boudewijn de Groot 2 (2, Johan Hees- tere 2 (2, 2). Minder dan 1 punt kregen o.m. Toon Hermans, Wim Sonneveld, Rob de Nijs en anderen. Ekseption weer compleet (Van onze showredactie DRIEBERGEN De popgroep Ekseption, waarvan wij schre ven dat er haast gemaakt moet worden met het vinden van ver vangers van twee weggestuurde musici i.v.m. afspraken met de AVRO (Ster-allures), is momen teel weer compleet. Na talrijke audities zullen aan deze groap worden toegevoegd John Ven- nik, die sax, fluit en klarinet speelt, en Pieter Voogd, bedre ven op drums. Verkeers leiders DAF EN PEUGEOT DUURDER EINDHOVEN (ANP) Ook Ne derlands enige automobielprodu cent, DAF in Eindhoven, heeft zich genoodzaakt gezien de prij zen van zijn personenwagens te verhogen. De prijsverhoging Is al ingegaan op 12 maart en be draagt gemiddeld 3 tot 3,5 pro cent. (Van een onzer verslaggevers) pEN HAAG Een eerste for meel gesprek tussen de werkne mersorganisaties en de Contact groep van werkgevers in de me taalindustrie over een nieuwe c.a.o. wordt vanavond in Rot terdam gehouden. Van werkne merszijde zullen de drie indus triebonden en de twee beamb- tenbonden deelnemen. Bij de Contactgroep zijn circa 600 Voor vertoning liedjes van songfestival (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - Ook dit jaar weer zenden de landen die aan het Eurovisie Songfestival deelne men een voorvertoning uit van de liedjes die in Luxemburg worden gezongen. Dit gebeurt om de kijkers vast een indruk te geven. De NOS-televisie doet dat op zaterdag 31 maart om 22.50 uur vla Ned. II. In het in 1971 vernieuwde regle ment vein het Eurovisie Songfes tival is dit jaar geen wijziging gekomen. Dit houdt in dat elk deelnemend land weer twee ver tegenwoordigers in de interna tionale jury heeft. Elk jurylid heeft voor ieder liedje, met uit zondering van het door zijn ei gen land gepresenteerde liedje, vijf punten tot zijn beschikking. Hij kan dus elk liedje 1 tot 5 punten geven. kleine en middelgrote onderne mingen aangesloten met geza menlijk bijna 35.000 werkne mers. De groep is geen lid van de federatie FME en heeft nog nooit een afzonderlijke c.a.o. met de bonden afgesloten. In het actiecentrum in Driebergen toonden bestuurders van de in dustriebonden zich niet erg opti mistisch over de besprekingen van vanavond. Het is onzeker of dit gesprek met de Contact groep het begin van een breuk in het werkgeversfront is. De Nederlandse Centrale van hoger personeel zal bij het gesprek vertegenwoordigd zijn, hoewel zij juist vanavond een ledenver gadering houdt. De industrie bonden ontkenden gisteravond, dat zij hebben gedreigd met ac ties in de ondernemingen van de Contactgroep. Vanmorgen werd gestaakt in min stens 25 bedrijven met totaal 17.000 werknemers. In de loop van de dag zijn er mogelijk en kele bedrijven bij gekomen. Naast de bedrijven waar al ge staakt werd, braken nu stakin gen uit bij Scheepswerf Smit Kinderdijk (1200 werknemers), scheepswerf Vahaly in Gendt, metaalbedrijf Drenta Ido in Hoogeveen (300), werf Welgele gen in Harlingen (180) en Stork in Dongen (65). Moederzorg Pater Koopman handelt riskant UTRECHT ANP De Neder landse Federatie van Instellin gen voor de ongehuwde Moeder vindt, dat de advertentie van pater Koopman, om ongehuwde moeders op te roepen geen abortus te laten plegen maar hun kind af te staan, „gevaarlijke kanten" heeft- „Het tijdelijk of permanent af stand doen als alternatief voor abortus voorstellen is onverant-1 woord en ondeskundig", aldus de ongehuwde-moederzorg, die wijst op het netwerk van ad viesbureaus en andere instellin gen die klaar staan met advie zen voor de ongehuwde aan staande moeder, die de beslis sing moet nemen. „Door de simpelheid waarmee pater Koopmam te werk gaat, creëert hij nieuwe moeilijkheden en problemen bij degenen die hij denkt te helpen", aldus de onge huwde-moederzorg. Surinaams kabinet staat Volgens een woordvoerder van het bedrijf zijn het vooral de gestegen materiaalkosten ge weest, die tot de prijsmaatregel hebben geleid. De goedkoopste Daf-personenauto is nu het type 33 comfort 6.140,-), terwijl van de nieuwe 66-serie het type de luxe 8.995,- en het type cou pé 10.170,. kost. De importeur van Peugeot blijkt reeds op 1 maart de prijzen van zijn personenauto's te hebben aangepast. Alle typen, behalve het nieuwe 104-model, zijn ge middeld drie procent duurder geworden. De Peugeot 104 kost 8.595,-, het minst dure 5044ype (zonder sohuifdak) 14.295,- en de coupé-uitvoering (met auto matische transmissie) 27-250,-. Weer of geen weer, overstroming of niet, het werk van de postbode moet doorgaan. De postbade in het Canadese plaatsje Tecomseh, staat tot zijn enkels in het water bij het legen van een postbus. Grote delen van Canada worden op het ogenblik geteisterd door hevige overstromingen. in Frankrijk aan het werk PARIJS (AFP-Reuter) De sta kende luchtverkeersleiders in Frankrijk hebben besloten hun actie van een maand met on middellijke Ingang te beëindi gen, zo hebben vakbondsleiders vannacht bekendgemaakt. De stakers ongeveer 300 van de 1.500 verkeersleiders leg den hun werk op 20 februari neer om een betere loonschaal en het juridische recht om te staken op te eisen. Dit recht wordt hun sinds 1964 wettelijk ontzegd. Het besluit van de stakers weer aan het werk te gaan, werd ge nomen op het ogenblik waarop de overige verkeersleiders de controle overnamen van militai ren die door de regering waren ingezet. Officier van Justitie gearresteerd Van onze correspondent BONN Onder sensationele om standigheden heeft de politie in Krefeid de officier van justitie, Ernst Scheuten, gearresteerd. Scheuten, die bekend staat als een vrolijke Rijnlander, wordt ervan beschuldigd in contact te staan met een bende, die het vorige jaar in het Rijnland kunstvoorwerpen met een waar de van vele miljoenen uit parti culier bezit en musea gestolen heeft. Volgens de voorlopige onderzoe kingen heeft de officier van jus titie niet alleen als heler een deel van de kunstwerken opge kocht, maar ook het onderzoek naar de daders belemmerd. NETi Leraren doorgelicht iets meer dan 200 pagina's dik is het uitvoerig rapport dat is tgebracht door enkele instututen op verzoek van de minister van Onderwijs over de taak en funktie van de leraar in het voortge zet onderwijs. Voor het Instellen van dit onderzoek waren er in 1970 diverse aanleidingen: klachten dat de „mammoet" de leraren one venredig zwaar belastte, grieven dat leraren financieel te veel als één groep worden bezien, het vermoeden dat de taal van leraar in houdelijk aan het veranderen is zonder dat daaruit consequenties worden getrokken. De leraren zijn nu op uitvoerige wijze „doorgelicht"; na kennisne ming van de resultaten zullen bepaalde groepen leraren wel de vrees uiten dat ze als gevolg hiervan zullen worden „opgelicht". Snelle consequenties behoeven in geen geval op korte termijn ver wacht te worden; want minister Van Veen laat de verantwoordelijk heid voor het stuk dat misschien wel het belangrijkste is (dat over de mogelijkheden om de leraarstaak te optimaliseren) helemaal voor de verantwoordelijkheid van de auteurs. Zelfs de uit deskundi gen bestaande begeleidingscommissie houdt terzake de handen vrij; er zal minstens één jaar nodig zijn om de bewuste voorstellen te beoordelen en tot opinievorming t« komen. H eterogeen SAIGON (UPI—REUTER - Alle Amerikaanse krijgsgevangenen die zich nog in handen van de Vietkong bevinden zullen tegen zondag in vrijheid worden ge steld, verklaarde vanmorgen een perschef van de Vietkong. In het kasteel „La Celle Saint- Cloud" waar eens Madame de Pompadour, de maitresse van koning Lodewijk de vijftiende van Frankrijk woonde, is giste ren het overleg begonnen tussen de regering in Saigon en de voorlopige revolutionaire rege ring van Zuid-Vletnam over de politieke toekomst van Zuid- Vietnam. Hoewel beide partijen op deze eerste bijeenkomst van hun goe de wil getuigden om tot de vor ming van nationale raad van eendracht en verzoening te ko men, bleek al gauw dat de me ningsverschillen, met name over troepen en aw^ens, voorlo pig nog niet van de baan zullen zijn. MINNETONKA (UPI) Een kunsthart, dat niet slaat, en al met succes gebruikt is in een St. Bernardshond, zal misschien nog dit jaar op een mens wor den toegepast. Het instrument weegt nog geen kilo en zorgt voor een geleidelij ke, ononderbroken bloedstroom. Het zou het menselijk hart ge heel of gedeeltelijk kunnen ver vangen en zelfs nog beter kun nen blijken, aldus dr. Harold D. Kletschka, een voormalig hart chirurg, die al twintig jaar lang aan zijn uitvinding werkt. Vorig jaar heeft een 50 kilo zware Arrestaties in Cambodja PNOMPENH (UPI) De Cam bodjaanse regering heeft tiental len tegenstanders van het be wind van president Lon Nol Ia ten arresteren en het merendeel van de bur gelijke vrijheden op geschort. Ook mag, op de bui tenlandse diplomaten na, mand het land verlaten. De maatregelen zijn het gevolg van het bombardement op het presidentspaleis en omgeving, dat zaterdag werd uitgevoerd en waarbij volgens de laatste of ficiële cijfers 47 mensen omkwa men en 40 gewond raakten. Aap of hond, maar geen biefstukken PHILADELPHIA (AFP) De Amerikaanse krijgsgevangen in handen van de Vietkong droom den niet van vrouwen, wel van slagroomtaarten, biefstukken en hete koffie, zo heeft de 37-jarige John Fritz verklaard, die vier jaar krijgsgevangene van de Vietkong is geweest. In een vraaggesprek heeft Frihz verklaard, dat de commandant van zijn kamp de gevangenen goed voedde, maar met wat er voorhanden was. „,Wij aten aap en hond, allebei wel lekker. Want de Vietkongs kunnen goed koken, het zijn ook goede zan gers en goede kappers." oa constrictor stond eveneens op het menu en gold ook als een delicatesse. St.Bernardsihond een week met kunsthart geleefd. De hond ver toonde geen afwijkingen, terwijl zijn hart Ln de pomp functie door het kunstlhart werd bijgestaan. Het experiment werd beëindigd, omdat tekenen van beschadi ging aan het bloed al in de eer ste paar dagen aan het licht zouden zijn gekomen en het niet nodig was de proef voort te zet ten. De hond is nu het huisdier van een van de medewerkers aan het experiment. Er steekt een buis uit die aan van het kunsthart. Het heeft de vorm van een cylinder, met een doorsnede van 76 mm, omgeven door silicium en roestvrij staal. Er stetikt een buis uit die aan de aorta wordt vastgemaakt en er zit een motor van 30 Watt in die schoepen aandrijft waar mee het bloed door de centrale kamer wordt gestuwd. De motor wordt aangedreven door een in de buik ingeplant batterijenstel sel. /CIJFERMATIG wordt vastgesteld dat de lasten van het voortgezet onderwijs niet evenredig verdeeld zijn: verschillende docenten zouden niet meer belast zijn dan andere grote groepen in de be roepsbevolking, maar bepaalde categorieën leiding-gevenden en docenten Nederlands bijvoorbeeld zijn in het algemeen zwaarder belast dan anderen; deze groepen moeten dan weer onderscheiden worden qua schoolsoort Daarnaast kon niet bevestigd worden dat de onderwijsvernieuwing ob jectief de onderwijstaak zwaarder heeft gemaakt; wel bij menigeen de subjectieve gevolgen van de veranderende jeugd en de bijzonde re eisen welke de onderwijsvernieuwing met zich mee bracht. De conclusie lijkt dan gewettigd om te stellen dat de individuele eigen schappen op fysiek en psychisch terrein bij de ervaringen van de leraar een belangrijke rol spelen. Objectief drukt de onderwijsver nieuwing meer op enkele groepen van het korps. Daarom behoeft het ook geen verwondering te wekken, dat slechts veertig procent van de leraren ervoor is hun taak om te zetten in een vaste werkweek van ongeveer 40 uren, zoals tegenwoordig een groot deel van de Nederlandse werknemers verkregen heeft. "W/TE verwacht mocht hebben dat uit het onderzoek snelle en duide lijke oplossingen van vraagstukken zouden voortvloeien, komt bedrogen uit. Een kritische lezing van het rapport leidt misschien tot de conclusie dat er veel bereikt zou kunnen worden door bepaal de categorieën van leraren minder lesuren op te dragen voor een zelfde salaris en door de personeelsgrootte van schoolleidingen uit te breiden. Dat kan, maar het kost geld en dan komt de grote kwestie van de nationale prioriteiten weer in het geding. In het suppletoire deel van het rapport wordt een lans gebroken voor meer structurele veranderingen: binnen het kader van de totale on derwijsvernieuwing zou de functie van de leraar veel meer differen tiaties moeten brengen: leraren die Instructie geven en leraren die begeleiden. Naast de figuur van de typische vakleraar moeten spe cialisten komen wier vaardigheid vooral ligt op het terrein van de onderwijskundige bekwaamheid; dan kunnen door specialisten leer- programs worden samengesteld, de vorderingen van leerlingen be ter gecontroleerd worden, de stof kunnen worden aangeboden op een manier die aan de leerling zo goed mogelijk aangepast wordt. Hier dus de suggestie om het probleem veel meer structureel aan te pakken, waaruit dan verder voortvloeit een veel grotere vrijheid op en voor d escholen zelf. Het klinkt boeiend en het dwingt in elk ge val tot nadenken. Maar het werpt voorlopig nog een rij van vraag tekens op. Bijvoorbeeld de vraag of de onderzoekers zich niet bege ven hebben in bespiegelingen over een ontwikkeling welke zelfs op universitair terrein nog de nodige hoofdblekens kost. Misschien zou den op dit punt de onderzoekers ook zichzelf nog eens moeten laten „doorlichten". P.S.P. „slachtoffer' van de polarisatie Niet alleen middelgrote en grote partijen zoals de christendemo cratische verliezen terrein en komen in moeilijkheden door de politieke polarisatie. De crisis waarin de PSP verkeert, is ook een gevolg van deze polarisatie en de financiële plus organisatori sche problematiek in de links-socialistische partij komt pas op de tweede plaats. Op de bijzondere algemene vergadering heeft het afgetreden bestuur heel wat kritiek voor zijn kiezen gekregen; maar de zwaarstwegen de kritiek moet wel geweest zijn het bezwaar van de meest militan te PSP'ers, dat het bestuur vorig jaar en misschien ook tijdens de kabinetsformatie te ver gegaan is bij het streven om aansluiting te krijgen op de „progressieve drie". Kennelijk ziet de meest militante groep aankomen, dat wanneer haar partijleiding te veel aanpapt met Den Uyl c.s., de PSP langzaam aan gaat verdwijnen in het progressieve front; een sterk benadruk ken van het puur-marxistische karakter van dc PSP daarentegen zou de kans op winst op de linker-vleugel van do Partij van de Ar beid vergroten. Want niet ten onrechte houden deze PSP'ers rekening ermee, dat de koers van een groot progressief front niet zo radlkaal zal zijn, dat alle linkse socialisten er voor altijd vrede mee zullen hebben. Uit het kritisch geluid dat afgelopen weekend in de PSP-vergaderlng klonk, leiden ze af, dat het nu niet in de eerste plaats om tegenstel lingen inzake het pacifisme gaat, maar veeleer om een meer strijd baar dan meer ethisch socialisme. Speculatief zou men zelfs kunnen zeggen: in de PSP komt een tweespalt naar voren die binnenkort ook een belangrijke rol zou kunnen gaan spelen in de PPR. Men wil polarisatie; maar dan een andere als die welke bijvoorbeeld in de Westduitse bondsrepubliek tot het ontstaan van twee grote machts blokken heeft geleid. op instorten l'TRECHT (ANP) Alles wijst erop dat het Surinaamse kabi net binnenkort zal vallen. Waar schijnlijk zal minister vai nanciën Radakishun binnen af zienbare tijd als eerste zijn ambt neerleggen. Aangezien hij de sterke man uit het kabinet is zal de regering spoedig daarop aftreden. Dit zegt de heer C. Defares, ge machtigd vertegenwoordiger in Nederland van de Surinaamse vakcentrale C-47 in het NKV- blad Ruim Zicht. De heer Defa res baseert zijn uitlatingen op informaties van C-47 in Parama ribo en andere kringen in Suri name. Bii alles wat er in Suriname ge beurt, zal de vakbeweging als voorwaarde stellen dat de be volking voldoende kans moet hebben om mee te praten en mee te beslissen. De rrtensen zullen medeverantwoordelijkheid moeten dragen. Daarom is er een nationale doelstelling nodig die de mensen in beweging zet. Nationale onafhankelijkheid zal daartoe de motor zijn, aldus De fares. De Nieuwzeelandse motorrijder Bill de Garis is er op 7 maart in geslaagd de top van de hoogste berg I van Afrika, de Kilimanjaro (5700 meter) te bereiken. De klim, op een Tsjechische motorfiets, werd in zeven dagen volbracht.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9