Jan Koot kan weer bouwen met geld van Hazerswoude Tijdens windstil uurtje wordt 25 ton zware toren op zijn plaats getild Bejaardenwerk verloor groot promotor in Past. Yoorham De overval op PTT-kantoor Jonge tuinders blokten op het ..ondernemen CHU-Oegstgeest wil één grote christ. partij Sportweek in zomermaanden Op de voet en stap voor stap gevolgd doon G. WELP PAGINA 5 DINSDAG 20 MAART 1973 LEIDSE COURANT Dubbel program Oranjevereniging Zoeterwoude ZOETERWOUDE De Oranje vereniging heeft plannen ont wikkeld om ook op woensdag 5 september t.g.v. het zilveren re geringsjubileum van H.M. de Koningin een feestprogramma te organiseren. Dit zal met het concept-program ma voor 30 april worden voor gelegd aan de ledenvergadering welke a.s. donderdagavond in café Landzicht wordt gehouden. Aanvag 20.15 uur. Naast de behandeling van de jaarstukken is er bestuursver kiezing waarbij vice-voorzitter Jac. v.d. Geest aftredend i: zich niet meer herkiesbaar stelt. Het bestuur stelt voor in deze vacature te voorzien door de be noeming van de heer G. v.d. Hoeven. Deze maakt nu deel uit van het college van commissa rissen, en is speciaal belast met sportaangelegenheden. VOORSCHOTEN - De commissie van advies voor middenstandsaangelegenhe den behandelt in haar open bare vergadering op donder dag, 22 maart a.s. o.m. de verhuur van het cultureel centrum voor commerciële doeleinden; de uitbreiding van de straatverlichting in de Schoolstraat; het gebruik van plastic vuilniszakken en een wijziging van de winkel sluitingsverordening. VOORSCHOTEN In Voorschoten is zaterdag in de leeftijd van 91 jaar overleden emeritus-pastoor J. A. Voorhaan, welke sinds zijn emeritaat woonde in de J. P. Coenstraat 5. Pastoor J.A. Voorham werd op 17 oktober 1882 in Den Haag ge boren. Eerst op 22-jarige leeftijd begint hij zijn priesterlijke studie. Op 9 augustus 1914 werd hij priester gewijd. Daarna was hij assistent te Hellevoetsluit, Kapelaan te Noordwljker- hout, Nieuwkoop en Haarlem, waar tevens aalmoezenier van de strafgevangenis. In 1929 volgt zijn benoeming tot ree- *or van het AloisiusgesCicht en voorzitter van de dekenale jeugdraad. Hij is oprichter van de R.K. Ambachtsclub, mo derator van „De Graal". In 1933 wordt hij benoemd tot pas toor te Ilpendam in 1936 pastoor te Middelburg, alwaar in 1941 kerk, pastorie en school worden plat gebombardeerd, In 1944 volgt de benoeming als pastoor te Zoetermeer aan de <H. Ni- colaas. Hier wordt met grote luister het 40-jarig priesterfeest gevierd en in 1957 gaat pastoor Voorham rusten in Voor schoten. In Voorschoten heeft pastoor Voorham aktief deelgenomen aan bet bejaardenwerk. Tot eind vorig jaar liet hij nog dagelijks zijn wandelstok uit en tippelde het gehele dorp door. Vanavond om 19.30 uur wordt de overleden pastoor in de paro chiekerk van St. Laurentius in 'n gezongen Eucharistie-viering herdacht en morgen om 10.30 uur vindc de plechtige Uitvaart nlaats in de kerk van de H. Nicolaas te Zoetermeer, alwaar de em.-pastoor van Zoetermeer in het pniestergraf te rusta wordt gelegd. HAZERSWOUDE - Dank .zij de gift van 5150.-, een bedrag dat Ingezetenen van Hazerwoude bijeenbrachten op initiatief van de Vredeswerkgroep, kan de uit Hazerswoude afkomstige pater Jan Koot (O.F.M.) in het Kee- rom-gebled van West-Irlan de huisvesting van de Papoea's aanzienlijk verbeteren. Ook is het hem daardoor mogelijk scholen en gemeenschapshuizen te bouwen en mede te helpen aan de ontwikkeling en hygiëne van de autochtonen in genoemd gebied In het najaar van 1972 startte de Vredeswerkgroep met de inza meling van gelden voor het tim- merproject van Jan Koot in het Keerom-gebied. Door de politie ke situatie vluchtten vele inwo ners van de districten rond Arso, Warib, Ubrub en Amgotro het bos in. Nu de bewoners weer terug zijn (het gehele Kee rom-gebied telt zo'n 5200 inwo ners), moeten de meeste dorpn weer opgebouwd worden. Nu worden er vijf timmerlieden in de vier gebieden ingezet bij de opbouw van de dorpen. De ge zamenlijke salariskosten per jaar voor deze vijf timmerlui bedragen drieduizend gulden. De bevolking kan de timmerlie den niet zelf betalen bij de op bouw van hun dorpen, maar moet wél het hout leveren uit de bossen voor de bouw van hun eigen huis. De timmerman helpt de mensen bij de opbouw en krijgt van Jan Koot een (klein) salaris (vijftig gulden in de maand....). Om de timmervaklui te kunnen betalen, kan Jan Koot thans dus beschikken over 5150,-. Een bedrag dat derhalve voldoende is, om ruim anderhalf jaar de salarissen te kunnen uitbetalen. Omdat geschat wordt dat het gehele timmerproject drie jaar zal vergen, staat hot gironum mer om het project te kunnen realiseren (er is dus nog een kleine 4000 nodig!) nog open: 2620456 ten name van de penningmeester vun de Vredes werkgroep Hazerswoude, Cees Stolwijk, Burgemeester Warnuar- kade 41, Hazerswoude. Jan Koot intussen heeft bericht dat in zijn Keeromgebied hard wordt ge werkt. Momenteel wordt in Wu- ris een nieuwe woonkern opge zet, een kerkje en een schooltje. Im Ubrub is men doende met de bouw van een werkkamer voor de dames uit het dorp en in Amgotro met het oprichten van een gemeenschapshuis. „Men staat dus niet machteloos tegen over de problemen van de Der de Wereld", aldus Cees Stolwijk de secretaris/penningmeester van de Vredeswerkgroep Ha zerswoude. De toren van Bodegraven. Binnenkort krijgt hij-zijn spits weer terug. De restauratie van de Ned. Herv. kerk te Bodegraven nadert haar voltooiing. Hierbij is sprake van een unieke gebeurtenis t.w. de restauratie van de torenspits, annex klokkestoel, die op het Marktplein naast de kerk plaats vindt. Men is daar thans volop bezig met het aanbrengen van leisteen en zinkwerk. De klok bevindt zich boven in de afge knotte toren. Volgens de heer v.d. Sloot, hoofd opzichter van architect v.d. Sterre, is het normaal, dat de onderdelen van torens, op de begane grond worden gereed gemaakt, en dat daarna ter plaatse, d.w.z. boven op de to ren de opbouw plaatsvindt, zo als enkele maanden geleden te Noordwijk-B. ook gebeurde. Dit is in Bodegraven echter niet het geval. Als de boventoren (spits met klokkestoel) gereed is zal het gevaarte, circa 25.000 kilo, per mobiele kraan naar boven, 28 m. hoog worden gehe sen en op de afgeknotte toren worden geplaatst. Volgens infor matie bij meerdere bouwonder nemers o.a. de heer Hegeman, kerkrestaurateur te Ter Aar een unicum, waarvan me nniet heeft vernomen, dat dit eerder heeft plaats gevonden. Ook de heer v.d. Sloot bevestigde dit. De operatie is gepland in de eerste weken van april. Daarvoor zal een speciale kraan uit Utrecht komen. Uiteraard is men zeer afhankelijk van de wind. Het moet n.l. volkomen windstil zijn. Immers de gerestaureer de (onder) toren zou niet onaan zienlijke schade kunnen oplopen bij de minste schommeling op het kritieke moment van aan sluiting. In de kop van de kraan wordt dan ook een speciale ap paratuur aangebracht om de windsterkte te meten. Mocht tij dens de operatie er plotseling wind komen opzetten, dan zal het gevaarte niet verder gaan, maar naar beneden komen. De kans dat de kraan enkele da gen op het marktplein zal moe- te nstaan om het juiste moment c.q. datum af te wachten is dus groot. De restauratie-werkzaamheden worden uitgevoerd door Huur man, Delft. Bekende specialis ten op het gebied van kerkres tauratie. ZOETERWOUDE De beschoeiing langs de Zuiderbuurtseweg verkeert in een erbarmelijke staat. Voor het pand no. 46 is het helemaal erg. want om te voorkomen, dat.weggebruikers met kade en al in het water zouden zakken, heeft men daar nu een hek moeten plaatsen. Het wachten is nu op het moment, dat het gemeentebestuur de nodige middelen kan vrijmaken om de situatie grondig te verbeteren. STOMPWIJK Om plusminus 10.45 uur gisteren verscheen aan het loket van het postkan toor te Stompwijk een uiterst zenuwachtig figuur. Dit loket is overigens nog zo'n echt ouder wets loket, een kijkgaatje in een blinde muur. De man plaatst op dit loket een pakje, waaraan én kele geheimzinnige draadjes en andere mechanismen zitten, met de mededeling: Dit is een bom, hij wordt bediend vanuit de auto, u moet onmiddellijk al uw geld afgeven, anders gaat de zaak de lucht in". De verbouwereerde loketambte naar, de heer Aalbers uit Den Haag. geeft het zichtbare geld aan de man. Met de medede ling, dat de heer Aalbers nog 5 minuten binnen moet blijven, omdat anders "de bom" alsnog tot ontploffing wordt gebracht, verdwijnt de overvaller. Jammer voor hem had de heer Aalbers echter het kenteken van de auto opgenomen, zodat hij meteen het alarmnummer van de politie kon bellen, met be schrijving auto, een stationcar licht van kleur, kenteken dat en dat, gevlucht richting Zoeter woude. Binnen een uur wordt de dader gepakt in Delft. Volgen we nu echter de dader. Hij reed naar huis met de buit, groot 8815,-. Hij verstopt een gedeelte van het geld in z'n ga rage en gaat met de rest aan de haal. Zijn vermomming bij de overval bestond uit een pet en een zon- nebril. Een duidelijke amateur. Temeer, daar hij de donderdag tevoren, toen schrijver dezes (Correspondent Welp is PTT-er red.) achter het loket stond, ook cl met dat plan gekomen was. De moed had hem toen echter ontbroken. Op die dag was de man lijkwit en zeer nerveus. Na de opmerking geplaatst te heb ben, dat hier veel te koop was, nam hij een pakje Caballero en vertrok weer. De vermomming was gelijk. Nu, tijdens de confrontatie op het politiebureau viel de man echt mee. Man, vader, van twee kin deren, die duidelijk opgelucht was, dat hij er vanaf was. De manier, de zeer dilettantische manier waarop alles in elkaar gezet was, doet vermoeden, dat een tot het uiterste gegane huis vader een ingewikkelde manier heeft bedacht (met in zijn ach terhoofd een kleine kans van slagen) om zich aan te geven bij de politie. Dan wordt er ten minste voor je gezorgd. Was het echter niet bo zielig, dan zouden we spreken over een kluchtige overval met nepbom, petje en zonnebril. Nochthans een woord van hulde voor de op lettende loketambtenaar en gro te hulde voor de snelheid van het politieapparaat, want al het geld is toch maar terecht. Het dorp is er twee dagen druk mee en bijzonder „groos" om dat „hun dorp" over de radio is geweest. Animo voor basketball is groot in Hazerswoude HAZERSWOUDE - Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat basketball in Hazerswoude een vlucht kan nemen zodra de sporthal in gebruik Is genomen. Belangstelling is er, vooral van de zijde van de scholieren van de RK. mavo. Deze tak van sport treft in de heer Koen van Dijk uit de Hobbemastraat een goede promotor, zijn sporen heeft hij reeds verdiend in het vaderlandse basketballwereldje als coach en daarnaast nog ac tief bij een vereniging uit Delft. Afgelopen weekeinde waren twee teams van de R.K. mavo- school te gast bij het Leidse ES- SOR. De wedstrijden werden ui teraard verloren 51-10 en 24- 16), maar de Hazerswoudse jon gelui kijken nu al weer verlan gend uit naar de terugwedstrij den tegen ditzelfde ESSOR en, in Voorschoten, tegen Blits. R0ELOFSARENDSVEEN In de afgelopen winterperiode heb ben 22 jonge tuinders, waaron der 1 dame, uit het glasdistrict Aalsmeer - Roelofarendsveen deelgenomen aan een cursus Economische Vorming Toekom stige Ondernemers. Gedurende dagen hebben zij zich in het dorpshuis „De Alkeburcht" te Roelogarendsveen bezig gehou den met onderwerpen uit de be drijfseconomie, de arbeidsorga- 55 nisatie en het opvolgingsvraag- stuk in de tuinbouw. Daarnaast werd een groot aantal bedrijven bezocht om de theorie aan de praktijk te toetsen. De lessen werden verzorgd door voorlich ters van het Tuinbouwconsulent- schap AalsmeerAmsterdam en de voorlichtingsdiensten van de standsorganisaties. Ook het be drijfsleven verleende medewer king. In aanwezigheid van verloofden en echtgenotes van de deelne mers en genodigden uit het be drijfsleven en de onderwijswe reld vond in het Dorpshuis „De Alkeburcht" te Roelofarends veen de slotbijeenkomst plaats. De volgende personen ontvingen het getuigschrift van de E.V.T.O.-cursus: J. Harting te Aalsmeer, S. Hazen berg te Kaagdorp, P. J. Jong te Roelofarendsveen, H. de Jong te Aalsmeer, H. C. J. Kea te Aals meer, Th. Klein te Roelofa rendsveen, W. E. M. Kleinlan- geveldslo te Rijsenhout, W. C. G. van Knaap te Uithoorn, P H. M. Kolk te Aalsmeer, W. H. N. Kooyman te Vianen, J. J van Leeuwen te Heerde (Gld). J. Man te Aalsmeer, A. C. Mast te Nieuwerkerk a/d IJ., A. C. Mast te Nieuwerkerk a/d IJ., B. J. Minnaar te Aalsmeer, A Nusselder te Aalsmeer, A. Oos- terom te Andel (N.Br.), W. .T. Rijksen te Maartensdijk, A. Spek te Nieuwveen, H. de Vries te Aalsmeer, Mej. T. Weima te Aalsmeer, G. Weststeijn te Nieuw Vennep OEGSTGEEST Tijdens de gis terenavond gehouden jaarverga dering van de CHU afdeling Oestgeest werd besloten een te legram te zenden aan het partij bestuur van de CHU. In ver band met de landelijke partijbij eenkomst op 19 mei, waarin de fusie tussen de Christelijke par tijen aan de orde komt, wil de af deling Oestgeest nog eens het streven naar één Christelijke Democratische partij onderstre pen. De recente ontwikkelingen hebben dit streven in een versnelling gebracht. De CHU in Oestgeest staat niet achter de federatieve samcnwerkingsgedachte. De voorzitter de heer D. J. Kom mer gaf als zijn mening. „Als volgens het model Steenkamp de drie partijen zich openbaren als één volledig nieuwe par tij met een eigen, nieuw pro gram zal dit zeker de jeugd aanspreken". HAZERSWOUDE De verenigin gen, die zijn aangesloten bij dc Sportraad Hazerswoude, zijn van plan, om dit jaar een sport week te organiseren. Het ligt in de bedoeling, alle mogelijke sportevenementen op touw te zetten binnen een bestek van zes dagen, voordat de zomerva kanties aanbreken. De afgevaardigden van de vereni gingen, die zich met de organi satie van de sportweek willen bare vergadering van de Sport raad op 2 april (om 20.30 uur traad op 2 april (om 20.30 uur in het clubhuis van damvereni ging Samen Sterk) hun ideeën ter bespreking voorleggen. Zoals de zaken er thans voor staan, zal getracht worden In de sportweek de leden van de res pectieve verenigingen hierbij actief te betrekken. Opzet van het bestuur van de Sportraad, waar het initiatief tot de organi satie van de sportweek is gebo ren, is, om te bezien, welke ver eniging zich ls de meest all- round club van 1973 zal tonen. Om een voorbeeld te noemen: voetballers gaan zich dus op an der terrein (volleybal, tafelten nis, dammen enzovoort) ook trachten waar te maken. Ver schillende verenigingen hebben reeds te kenrien gegeven, zich met een bepaald aspect van de sportweokorganisatie te willen bezighouden. Gymnastiekvereni ging Hou Vast denkt aan het uitzetten van een trimparkoers en volleybalvereniging De Haze laars voelt wel wat voor het rei len en zeilen tijdens het beoefe nen van de volleybalsport door de leden van de zustersportver- enigingen. Tijdens de Sportraadvergadering van 2 april zullen de verenigings afgevaardigden zich tevens buigen in het voorzien van de vacatures in het algemeen be stuur van de Sportstichting Ha zerswoude, Sportraad-vertegen woordiger B. C. Poot heeft in de stichting sinds kort zitting als representant van de gemeente raad en Sportraad-man K. H. Dekker heeft te kennen gegeven zijn functie in de Sportstichting wegens drukke werkzaamheden te willen neerleggen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5