en slachthuis Leiden veemarkt in raad verkopen Slagers pleiten voor behoud veemarkt -Handel kwam Rotterdamse Dekenale Raad Leiden wil vrijheden voor begeleiding jongeren Zesmaal De Sitterlaan stad NB VY -voorzitter: Grijp deze kans" School- vandalen gegrepen Residentie Kwartet Raad aanvaardt plan vernieuwen van walm uren Folklore gezelschap „Baluta" voor dames van NKV gr LEIDEN Een paar fles sen drank, twaalf gulden en een paar kilo vlees vormden de buit die inbrekers dit weekend maakten in restau rant Boerhaave aan de Boerhaavelaan. Uit een wo ning aan de Ververstraat worden sinds het afgelopen weekend een antieke hang klok, een staande klok en een aantal antieke wandbor den vermist, uit een huis aan de Akkerhof een prismakij ker en een bedrag van 300 en uit het kantoor van een bouwmaterialenhandel aan de Havenkade een bedrag van 393. LEIDEN De Leidse ren- en tourvereni-girag Swift 'kiest vrijdag in het clubgebouw nabij de Trompstraat de Wielrenner van het Jaar. Dit •gebeuren zal o.m. opgeluis terd worden door de voetbal lers Gerry Muhren en Barry Hulshoff en de Ter Aarse schaatsenrijder Jos Valen- tijn. - Leiden „Pak deze kans, of u zult er uw leven lang spijt van hebben". Dit was ongeveer de strekking van het betoog, dat de heer J. W. Diepeveen, voorzitter van de Ned. Bond van Vee- en j Varkenshandelaren, gisteravond tijdens een informele bijeen- I komst in de gemeenteraad hield. Het ging over de proble matiek rond de veemarkt. Ook het bestuur van de Sportstich ting was hierbij aanwezig. In hoeverre de heer Diepeveen erin is geslaagd, de raads leden van het rijke bezit van een welvoorziene veemarkt te overtuigen is nog niet te over zien. Hij deed echter zijn best. Het leek er zelfs op, dat hij met zachte dwang een aanzienlijke veestapel de kant van Leiden wilde opdrijven. Volgens de veehandelaren komt de aanvoer naar Leiden, wan neer per 31 december van dit jaar de Rotterdamse markt sluif. Daar valt niet aan te twij felen. Het gaat om een van de grootste veemarkten van ons land (4000 stuks per keer). Vol gens de heer Diepeveen is de binding met grossiers en slagers aan deze contreien verbonden. Daarom komt alleen Leiden voor de tweedaagse markt (maandag en dinsdag) in aan merking. Bovendien is Leiden de plaats voor het Zuidhollandse kalf, trouwens ook voor de schapen. „Een monopolieposi tie? Ach, dat is eigenlijk niet eens zo belangrijk, de handel zal Leiden deze positie vanzelf geven. U krijgt een unieke kans om het nadelig saldo van de Groenoordhal om te buigen in een voordelig saldo, of op z'n minst in een veel minder nade lig. U moet de kans aangrijpen en investeren. Zo niet, dan zou dit een zeer te betreuren stap voor de veehandel en voor Lei den zijn", aldus de voorzitter der veehandelaren. Wat Leiden slechts te doen staat, is het snel bouwen van een zèer eenvoudige bij-hal met ruimte voor 1000 runderen. Palen met een dak erop en van opzij open. Zo'n hal maakt volgens de heer Diepeveen de combinatie met het sportgebeuren simpeler, om dat de Groenoordhal minder be vuild zal worden. Wethouder Lij ten haalde het dreigende ge rucht naar voren, dat Gouda ook de markt wil hebben. „Dat ic niet onmogelijk" zei de heer r dan ze ooit zal zijn, „de slagers ten toilet" bij veemarkt Diepeveen ernstig, aldus Gouda als mes in de rug van de Leidse raad zettend. „Weest u gerust: de handel staat in eerste instan tie achter Leiden, maar als dit mislukt, is er Gouda als uitwijk mogelijkheid". Op suggesties van de heren Zunderman en Hoeven (kan de handel het te kort garanderen en kan de niéu we hal door de bond in exploita tie worden genomen?) ging hij niet in: „Daar moten we over denken, dat zijn nieuwe facet ten". LEIDEN Het bestuur van de Slagersfederatie voor Leiden en Omgeving heeft een pleidooi ge richt aan de gemeenteraad van Leiden voor het behoud van het Openbaar Slachthuis en de Leid se veemarkt. Het schrijven van de federatie werd ten dele ingegeven door een publicatie in de „Leidse courant", waarin de weifelende houding van het gemeentebe stuur werd gesignaleerd naar aanleiding van de voorgenomen vestiging van de vleesgrossier Philip in het openbaar slacht huis. De slagers uit Leiden en omge ving zijn verplicht, in het open baar slachthuis hun slachtingen te verrichten. Het wegvallen van deze verplichte) mogelijkheid aldus het federatiebestuur zal vele slagers in moeilijkhe den brengen omdat slachten in een andere plaats tijdrovend en prijsverhogend zal werken. Bo vendien is de koelruimte van de slagersbedrijven afgestemd op de hoeveelheden vlees die voor directe verkoop nodig zijn: de koelruimte van het slachthuis is intensief in gebruik als opslag ruimte voor geslacht vee. Het wegvallen van deze opslagmoge lijkheid zal hoge investeringen vergen. Het slachthuis kan bo vendien niet gemist worden als noodslachtplaats. Diverse vlees grossiers, handelaren in afval- produkten, darmhandelaren en ook de slagersinkoopcentrale hebben voor het uitoefenen van hun bedrijven dure voorzienin gen getroffen, die grotendeels verloren zouden gaan bij ophef fing van het slachthuis: vol doende redenen om het slacht huis te laten voortbestaan. Ten aanzien van het voortbestaan van de Leidse veemarkt voert het federatiebestuur een aantal al even dringende redenen aan. Leiden zou de enige grote vee markt in de randstad blijven nadat de markt van Rotterdam wordt opgeheven, hetgeen zich de aankoop van slachtvee in Leiden doet concentreren. Als in Leiden inderdaad de servi ce geboden wordt, die de stad kan geven dan zal met volle dige instemming van de veehan delaren vrijwel de gehelé markt van Rotterdam naar Lei den overgebracht kunnen worden. „De mogelijkheid zit er levens groot in. dat de Leidse markt in de toekomst die van Rotterdam zal kunnen overtreffen". Een ander aspect zij het van min der belang noemen adressan ten dat van de toeristische at tractie voor in de schapentijd, wanneer duizenden binnen- en buitenlandse gasten de markt bezoeken. Zij komen tenslotte „contact hebbend met vele col lega's uit andere regio'» met het dringend verzoek, de Leidse veemarkt niet op te heffen maar haar te verplaatsen naar de maandag en de dinsdag. IS* pagina 3 dinsdag 20 maart 1973 leidse courant eiden Omstreeks een uur In de nacht van zaterdag op zon dag heeft de politie van Leiden na een tip twee jongens betrapt in een school aan de Storm Buysingstraat. De jon gens, 14 en 16 jaar oud, gaven toe dat ze vernielingen hadden willen aanrichten. Het is de po- 'tiSlitie nog niet gelukt, verband aan te tonen met de vele geval ïik len van vernieling, die het afgo lJ, lopen jaar in scholen te Leiden s en omgeving gepleegd werden, er 25-jarige Leidenaar werd de zelfde nacht op heterdaad be trapt bij een poging tot inbraak het kantoor van de Welzijns- tad aan de Stationsweg. Bij :n poging tot inbraak bij een radiohandel aan de Aalmarkt, werd in de nacht van zondag op maandag een 20-jarige jongen 1 betrapt. Hiu was in het bezit van gereedschappen, die onmis- jd kenbaar voor gebruik bij een in- icj braak bestemd waren. -1DEN In de Grote Pers van '°®de Lakenhal te Leiden geeft het Residentiekwartet morgenavond »n kamermuziekconcert. Op iet programma staan: Kwartet ïr. 6 van Wilhelm G. Berger; Kwartet op. 96 in F van Antonin Dvorak; Kwartet in F. van le Maurice Ravel en Kwartet van Wim Thijsse. Het Residentie P: Kwartet bestaat uit Alexandru lascae, viool; Antonin Rous, iool; Liviu Stanes, altviool en ;nes Jas, cello. Het concert om kwart over acht. LEIDEN De jongeren blijken duidelijk behoefte te hebben aan begeleiding bij het vinden van een levenshouding „waar die ook vandaan komt". De vrijheid die de werkers in het jongeren pastoraat menen nodig te heb ben om aan te sluiten bij de be leving van de jongeren zelf, roept dikwijls weerstanden op bij de ouders. Bij de besprekin gen van de discussienota over jeugd- en jongerenpastoraat kwam de dekenale raad Leiden gisteravond tot de slotsom dat er in de begeleiding van de jon geren en in het kweken van be- Uitgangspünt van het „praatstuk" was, dat „DE" jeugd noch „DE" jongeren bestaan. Ge makshalve werd de groep jonge mensen van 16 tot 25 jaar on derscheiden in „goedwillende, zich geruisloos aan de samenle ving aanpassende jongeren" en de zgn. „anticiperende jeugd" die met vallen en opstaan, iets van de toekomst naar het heden probeert te halen en die zich kenmerkt door het zoeken naar en kiezen van alternatieve le door gebrek aan krachten dan wel door contact-stoornis als ge volg van te groot leeftijdsver schil tussen geestelijkheid en jeugd weinig of niets voor de jongeren gedaan. De parochie van Leiderdorp vraagt zich af: Wat leeft er onder de jongeren en hoe spelen we daarop Deken Van Noort stelde vast dat voorkomen moet worden, dat de jongeren met de kerk ook het evangelie achter zich la ten. De oplossing van dat pro bleem heiligt vele middelen, al thans vraagt grote vrijheden van de jongerenpastores. Van Vliet signaleer de middelbare schooljeugd zich krachtens zijn leeftijd van natu re afzet tegen dat wat hen werd voorgeleefd. Ook tegen de van hun puders op de kerk maar hij zet eigener beweging vraagtekens bij zijn problemen. De moeilijkheid is dat die jeugd moeilijk uitspreekt wat er in hen leeft. Daardoor leeft zij vaak in grote eenzaamheid. De taak van de jongerenpastoraal zou kunnen zijn: ze onderling communicabel te maken en re latie met de ouders te verster ken. Hoewel pater Van Vliet, vanuit zijn praktijk als godsdienstle raar op een middelbare school, een milde beschrijving gaf van de jonge mensen waarmee hij te maken krijgt, werd door de veel vager en theoretischer om schrijving van wat jongeren pastoraat zou moeten zijn, voor namelijk de aandacht gevestigd op de groep van anticiperen- den. Toen daarop een aanmer king kwam, was het antwoord Die specifieke missie werd ver dat het evangelisch is, daar te taald als „overal, waar mensen zijn waar de mens onderdrukt bijeen zin om vanuit het evan- wordt en zich niet kan ont- gelie te zoeken naar de zin van plooien. Toch was het, aldus de het leven, daar moet de kerk De heer Hogenboom: „Als je al die klachten van ouders hoort die zijn er niet voor het instituut maar voor het geluk van de mensen" Reacties: „Dan zou ik toch eerst die ou ders wel eens willen spreken" en „Waarom die vrijblijvend heid? Als je verdoezelt dat de katholieke kerk een specifieke zending heeft, dan kan je er wel mee uitscheiden!" toelichting, niet de bedoeling, de jongerenzielzorg tot een opzich- zelf staande vorm van pastoraat te maken maar ze te blijven zien als een deel van het grote geheel. Er was dan ook geen sprake van een nieuwe vorm maar van verschuiving van ac centen. Uit de parochies werd gemeld: er wordt bij ons zijn maar het is niet de voorop gezette bedoeling, die mensen naar de kerk terug te brengen". Het christendom is op vele wij zen te beleven. Maar uit een be paalde angst „er lopen veel jongeren de kerk uit" neigde de Dekenale Raad Lei den over naar de alternatieve manier. Leiden Met een verheugend ge voel voor efficiency heeft de Leidse raad gisteravond oprui ming gehouden. Wat er nog op de agenda stond, moest de deur uit. Moeilijkheden werden niet gemaakt. Het meerjarenplan in zake vernieuwing van walmuren en aanleg van rioleringen kreeg ÏERWOUDE De onbewoonbaar verklaarde woning op de hoek van de Miening bij de toegangsweg het huis van dokter Kortmann „Oud Raadwijkgaat nu definitief verdwijnen. Dat houdt verband m«t de nieuwbouw, die kweker E. v. d. Valk hier wil laten uitvoeren. Angst voor dempen van Waardgracht het fiat van de raad. Omdat het sub-amendement van Houtman op een wijziging van Waal (Versmalling van waterwegen over een breedte van meer dan 75 cm. door de raad laten be slissen) werd gehandhaafd en aangenomen trok Waal dit amendement in. Zodat ook de sub-wijziging van Houtman in het niet verdween. Een tweede amendement—Waal over het handhaven van par keerplaatsen langs gerepareerde walmuren werd met 22 tegen 14 stemmen verworpen. De overige twee amendementen (betere toegankelijkheid binnenstad voor fietsers en wandelaars, en het zoveel mogelijk inschakelen van Leidse werknemers bij de uitvoering van de werken) wer den door B. en W. overgenomen en door de raad aanvaard. Het verhuren van een stuk grond aan de A.aredijk (voor 5 jaar) aan de Onderwijsstichting St. Bonaventura ging met pijn ge paard. Het voorstel werd met 21 tegen 16 stemmen aangenomen. De tegenstemmers vielen over het financieel aspect van de zaak: een zeer lage prijs voor de grond. Wethouder Kret bena drukte, dat er geen alternatief was: „de noodsituatie van onderwijs vergt deze stap". Op het kruispunt W. de Zwijger- laan/Sumatrastraat/I J ssel- meerlaan komt een verkeers lichteninstallatie 150.000) Me vrouw Kerling (PvdA) vroeg wanneer er ook iets gedaan werd voor de gevaarlijke Chur- chilllaan. De heer Kret deelde mede, dat binnen enkele weken een voorstel terzake verwacht kan worden; het gaat om drie punten in de Churchilllaan. Ten behoeve van de bouw van een verzorgingstehuis voor bejaar den aan de Nieuwe Rijn werden betaling van rente en aflossing gegarandeerd. De heer Ooster man (D'66) wenste dat deze bouw niet ten koste gaat van de Wardgracht. Wethouder Kret zei iets, dat Oosterman „chantage" opvatte nl. zonder Oudeliedenhuis kan Waard gracht open blijven, mèt Oude liedenhuis wordt de gracht (ge deeltelijk) gedempt. Niemand was tegen de bouw van het te huis maar een gedempte gracht stond een aantal raadsleden te gen. Volgens Oosterman zou hel best kunnen zijn, dat het Hoog heemraadschap van Rijnland zegt: helemaal dempen; „want een blinde darm kan gaan stin ken". Het voorstel werd aange nomen met 29 tegen 6 stemmen. Als „persoonlijk feit" deelde de heer Kuyper mede, dat hij zijn ontslagneming uit de raad voor lopig opschort. Hij wilde PAK- er blijven. Omdai deze fractie als zodanig niet bestaat; aldus voorzitter Vis, blijft Kuyper dan maar voorlopig weer lid van D'66. LEIDEN Donderdagavond or ganiseert de stedelijke R.K. Vrouwenbeweging van het NKV een folkloristische avond in het Sint Antonius Clubhuis. Mare 43. De dansgroep „Baluta" zal op treden. Zij heeft een program ma met muziek, dans en kleder drachten uit ondermeer Roeme nië, Joegoslavië. Zuid-Amerika, Rusland enzovoort. Er zal ook een verloting gehouden worden met mooie prijzen. Ook de heren zijn van harte welkom. De avond begint om 20 uur, de zaal gaat open om 19.30.uur. Professoren- wijk nu doorgelicht LEIDEN Het bevolkingsonder zoek op tuberculoze en andere ziekteverschijnselen In de borst holte wordt de komende week voortgezet in de burgemeesters- en professorenwljk. Op maandag 26 en woensdag 28 maart kan men van 's middags twee uur tot half vijf en van half zes tot acht uur terecht in de Zuiderkerk aan de Lammen- schansweg. Op dinsdag 27 maart van negen tot twaalf uur 'r morgens en van twee tot half vijf 's middags. Gedurende deze drie dagen hoopt men allen, die voor het onderzoek werden aan geschreven, doorgelicht te heb ben. Op vrijdag. 30 maart, wordt hét onderzoek verlegd naar Leiden-noord. Men kan daar terecht in de Petrakerk aan de Surinamestraat van 's middags twee uur tot half vijf ei van half zes tot acht uur. Jlv"' -4 5 MJ1W-i y "Th - vvt LEIDEN Na een eerste pelling van de mogelijkheden voor reconstructie van de De Sitterlaan In de raadscommissies voor Volkshuisvesting, Openbare Werken en Stadsontwikke ling, hebben b en w de bewoners van deze laan uitgenodigd voor een gedachtenwissellng. In de uitnodiging voor de bijeenkomst, donderdagavond 22 maart in de Vredeskerk aan de Burggravenlaan, hebben zij de verschillende profielen in tekening aan de belanghebben den voorgelegd Er zijn twee mogelijkheden (A en B) weergegevn, die uitgaan van een scheiding tussen doorgaand en bestemmingsverkeer en twee (C en D) die gebaseerd zijn op het bestaande profiel. De voorkeur van het gemeentebestuur gaat uit naar mogelijk heid B, die van de bewoners die in de commissievergadering aanwezig waren naar mogelijkheid C Tekening D geeft een reconstructie weer, waarin de suggesties van enkele commissieleden zijn verwei kt en E is een variant daarop. De laatste tekening (F) geeft het dwarsprofiel weer van de Van W.jngaardelaan te Voorschoten, voor de belang stdlenden ter plaatse vergeleken kan worden met dat model, wat het gemeentebestuur voor ogen staat.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3