'T VELTHUYS" Huisdier kiezen dol by korokler post RIJNLANDSE De oplossing van uw woonprobleem vindt U op deze pagina Uw tweede huis aan het water ouder worden, anders wonen serviceflat 'de Rozenburgh' EL "J smit beheer bvüU de ridder makelaar o g NBM beverwijk raas. strijbis bv TE HUUR TE DIEMEN LUXE 2 EN 5 KAMERFLATS SERVIQE-FIATS W HUURGASI8 N.V...MRKFLAT HATTEM kies uw huis uit aan de toonbank TE KOOP: Lclingendael DISCONTO BANK C.V. FINANCIERINGEN TOPHYPOTHEKEN Geheel ingerichte flat, centr. verw., douche, t.v., radio, koelkast enz., enz. Prachtig uitzicht Oude Wetering. Koopsom: 105.000,k.k. Inlichtingen: telefoon 01713 - het Braassemermeer te haomctarla modelwoning! +- U kunt het zélf bekijken. Oosten Interieurverzorging nv richtte voor ons een komplete modelwoning In aan de Zandvoortselaan. Geopend woensdags en zaterdags van 14-17 uur en verder op afspraak. üï-it. heemstede Misschien wordt uw eigen huis zo langzamerhand te groot. U wilt wat rust, wat minder zorgen. U wilt genoeg ruimte om te leven, voor uw hobby, voor uw gasten. U wilt uw eigen vrijheid houden; koken wanneer u zin heeft of anders een maaltijd bestellen. Dat kan: aan de Zandvoortselaan in Heemstede (tegenover station NS) wordt serviceflat 'De Rozenburgh' gebouwd. Degelijk, goed afgewerkt met veel extra's: o.a. Thermopane (dubbele) beglazing; aluminium schuifwand naar zonnebalkon. Daarmee maakt u in één handbeweging uw kamer 10 m2 groter... Hardhouten ramen, zwevende vloeren op isolatie deken waardoor volkomen geluidsdemping ontstaat. Fraaie kunststof keuken Pallas-2000. Per vertrek afzonderlijk regel bare centrale verwarming en nog veel meer fijne voorzieningen. Dat is serviceflat 'De Rozenburgh'. Als u even belt sturen wij u graag een komplete brochure met uitgebreide gegevens. Koopsom vanaf f 120.000.- v.o.n. Totale oplevering april-mei 1973. aan de TOBIAS ASSERLAAN Dit complex is gesitueerd In de woonwijk „Ruimzicht West". Een directe verbinding mei het centrum van Amsterdam Is aanwezig. In de onmiddellijke omgeving is een groot winkelcentrum. De flats zien zowel uit op het IJsselmeer als op de sportvelden aan de Middenweg. De flats zijn o.a. voorzien van c v., gem. antenne inrichting en per trappehuis een lift. Huurprijzen: 2 kamerflats vanaf f 425,all in p/m, 5 kamerflats vanaf f 555,all in p/m Bezichtiging: Wij zijn voor bezichtiging en voor inlichtingen aanwezig op de modelflat. woensdags van 19 00 u. tot 22.00 u. zaterdags van 11.00 tot 13.00 u. en van 14.00 u. tot 17.00 u. Tobias Asserlaan 423, Diemen. n een huurfolder bij: fö, BV VASTGOEDBEHEER ABC //3C.\ AMSTELVEEN GAITERU 22 Zoekt U rust, gezonde lucht, bevrijding van de dagelijkse beslommeringen? Wij zijn uitermate gunstig gelegen nabij Zwolle in het prachtige parkland schap van de Noord-Veluwe tus sen golflinks en Landgoed Mole- caten, met ongekende wandel- en fietsmogelijkheden. Door mutaties komen bij ons enige flats ter beschikking. De prij zen zijn voor een 2-kamerflatf1119,- en een 3-ka- merflat f 1459,-, incl. service voor 1 persoon. Bij bewoning door meerdere personen wordt de prijs met f100,-p.p. ver hoogd. Enkele punten die de service omvat zijn keuzemaaltijden, C.V., hotelkamers, dienstbodehulp etc. Vraag ons om uitgebreide gegevens, desgewenst kunt U ook thuis uitvoerig worden voor gelicht. Veldweg 32, Hattem, tel. 05206-1845/1641, b.g.g. 1076 KOK^ HUIZEN HUIS informatie over huren en kopen Open voor iedereen. Elke werkdag van negen tot zes. Vrijdagsavonds tot negen uur. Op zaterdag van negen tot twaalf. Westblaak 230 Rotterdam 010-148 000 HOEKVILLA DEN HAAG BENOORDENHOUTSEWEG ZEER REPRESENTATIEVE en FRAAI GESTOFEEERDE hal LH| tardpartö, achterkamer met dubbele nnige achtertuin, moderne ruime keuk. i betimmerde eethoek. Grote kelder, et.2 grote slaapkamers, badkamer ïkamer met fraaie open vapparatuur douche (ge- i, kleine zijkamer, badkamer met lig- C.V.-olie. Vrnagprljs 250.000,k.k. ZEVENHUIZEN DE WIELEWAAL 21 In aanbouw zijnd TUSSENHUIS met c.v.gas. voor- en achtertuin op het «lilden, 34 m2. Tielsakeuken. toilet, 3 slaapkamers, douchi mooie zolderkamer met dakkapel, berging, stenen Aanvaarding mei a.s. Koopsom ƒ89.500,— k.k. (hoge hypotheek mogelUk). - Inlichtingen: van Alkemadelaan 68, 's-Gravenhage I Telefoon: 244552 EMMALAAN 33 UTRECHT TELEFOON 030-516241 18 'Huiselijk' wonen beter gezegd: gezelligheid heeft in Nederland altijd beelden opgeroepen van een spinnende poes in de vensterbank en een tevreden slapende hond voor de haard. Maar de laatste jaren lijkt de vraag gerechtvaardigd, of deze vorm van samenleven van mens en huisdier in de dichtstbevolkte delen van. de randstad nog wel mogelijk is. Tolereren betonblokken tussen asfalt de grotere huisdieren nog? Kunnen honden en katten worden gehouden in torenflats of in een wijk, waar honderden honden worden uitgelaten in een klein stukje park? Op deze vragen antwoordt dr. J. C. Klesser, directeur van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren: 'Als vast zou komen te staan maar zover is het nog Lan/g mi et dat onze samenleving zich niet meer leent voor het houden van huisdieren, zou ik dat zien als een ernstig symptoom van verzieking van ons woonmilieu. Zodra huisdieren uit de tijd zijn, hebben we een maatschappij die niet meer normaal is.' In Nederland leven 600.000 geregistreerde honden, naar schatting 200.000 illegale honden en ongeveer eén miljoen katten. Nederland komt volgens dr. Klesser wat dierenliefde betreft, na Engeland, op de tweede plaats. De laatste jaren komen er echter steeds meer klachten over hondedineik im de parken en op de straten', en van dierenliefhebbers over huiseigenaars, die het houden van huisdieren verbieden. Een voorbeeld van het laatstgenoemde is de ervaring van de familie Mali in Rotterdam- Alexanderstad. In het najaar van 1971 kreeg de heer Th. F. Th. Mali van zijn verhuurster, de Maatschappij voor Volkswoningen N.V., een brief, waarin hij las: 'Bij een huisbezoek van onze inspectrice op november 1972, is gebleken dat u in het beait bent van een poes. Wij wijzen u erop dat dit in strijd is met de bepalingen van de door u mede ondertekende huurovereenkomst.' De heer Mali werd verzocht binnen tien dagen deze overtreding ongedaan te maken. Hij antwoordde: 'Samen met mijn vrouw heb ik de zaak degelijk overdacht. Het is mij echter onmogelijk iets dat leeft en gezond is zomaar af te laten maken. En dat het daar wel op neer komt is zónder meer duidelijk.' De heer Mali schreef toch op zoek te zijn naar een grotere woning en verzocht hem tijdelijk het poesje te laten houden. 'In de vijf jaar dat wij hier wonen is er nooit een Macht over geweest De poes komt nooit buiten, zelfs niet op het balkon. De inhoud van de kattebak wordt altijd degelijk verpakt naar de container gebracht.' Ondanks deze brief kwam er als antwoord van de verhuurster, via een deurwaarder, dat de huurovereenkomst werd opgezegd. In het contract stond immers: 'Het is de huurder verboden honden, katten, konijnen etc. te houden.' De familie Mali, wonende op de achtste etage, trok zich niets van de deurwaarder aan en bleef mèt poes de flat bewonen tot er een groter huis was gevonden. Dr. Klesser. die door de familie Mali van het geval op de hoogte was gebracht, zegt: 'Tot nog toe is er geen rechter in Nederland geweest, die op grond van zo'n overtreding iemand uit een huis liet zetten. Men behoeft zich ook niet te laten imponeren door de brief van een deurwaarder.' Najaar 1971 was er overleg tussen de dierenbescherming en de Nationale Woningraad, waaruit bleek dat de Woningraad mèt de dierenbescherming van mening was dat er een genuanceerde benadering van de problematiek van het houden van huisdieren in flatgebouwen nodig is. 'Enerzijds mag de vrijheid van een ieder om huisdieren te houden niet onnodig worden beknot, maar anderzijds moet een mogelijkheid aanwezig zijn om in geval van kennelijke overlast voor medebewoners op te treden.' De Nationale Woningraad was reeds voordat dr. Klesser daarom kon verzoeken, overgegaan tot het voorstellen van zogenaamde 'schriftelijke vergunningen' aan de woningcorporaties. Bij dit systeem is er geen algemeen verbod tot het houden van huisdieren in het huurcontract opgenomen, maar wel moet een schriftelijke vergunning worden verstrekt door de verhuurster. In geval van overlast voor mede bewoners kan deze vergunning worden ingetrokken. Dr. Klesser: 'Zo'n schriftelijke vergunning werkt preventief in die zin dat als een hond iets in de lift doet, zijn baas dit zal opruimen. Een algeheel verbod van huisdieren vind ik het hanteren van de botte bijl, een inbreuk op de menselijke vrijheid. Overigens: het is normaal als je een huisdier houdt, maar het is abnormaal als dat ten koste gaat van de mede-bewoners.' Welke mogelijkheden zijn er in flats om zonder overlast een huisdier te houden? Dr. Klesser: 'In de eerste plaats moet een flatbewoner een bij zijn woonomstandigheden aangepast huisdier kiezen, zo goed als iemand ook een hond kiest die bij zijn karakter past. Een Duitse herder of Deense dog is bij voorbeeld voor Meinbehuisden op z'n zachtst gezegd niet aan te raden. In de tweede plaats moet hij of zij erop uit zijn zo weinig mogelijk overlast te bezorgen. Iedereen is verantwoordelijk voor zijn huisdier. In een gehorige flat kun je bij voorbeeld niet de hele avond een hond laten blaffen. Deze opstelling noem ik een genuanceerde opstelling, ongenuanceerd vind ik het in flats helemaal geen huisdier meer te houden.' Huib Goudriaan Mogen we hondeD hun behoefte laten doen in plantsoenen in een wijk, waar deze toch al schaars zijn? Dr. Klesser: 'Het is voorstelbaar in plantsoenen of langs de openbare weg hondetoiletten te maken, in de vorm van een stuk grond van twee vierkante meter gevuld met zand, omgeven door een muurtje met een 'verkeersbord' waar een hondje op staat. In Tilburg zijn met deze hondetoiletten proeven genomen en ze voldoen goed.' Welke dieren kunnen beslist niet als huisdier worden gehouden en welke dieren zijn ongeschikt voor kleinbehuisden of in flats? Dr. Klesser: 'Ik geef hierop liever geen antwoord met het noemen van bepaalde soorten dieren, maar zou willen zeggen dat slechts enkele diersoorten, zoals de hond, door hun maatschappelijk gedrag geschikt zijn om met de mens in huis te leven. Voor het houden van exotische dieren als aap, krokodil of slang als huisdier heb ik geen goed woord over. Ze zijn daarvoor totaal ongeschikt.' 'Ik zou dat een ongelooflijke verarming vinden. Voor kinderen is het zonder meer van grote opvoedkundige waarde om met dieren om te gaan. De omgang met het dier is bovendien des te harder nodig naarmate we meer tussen het beton wonen, waar het direct contact met de natuur is verdwenen. De uniformiteit kan worden verzacht door een plant op het halkon of door een huisdier. Ik vind het ook helemaal niet overdreven, dat een huisdier een huisgenoot wordt en dat er mensen zijn die niet in een flat willen omdat ze hun huisdier niet weg willen doen. Dat vind ik echt geen overdreven dierenliefde.' 39

Leidse Courant | 1973 | | pagina 32