«Waar komt die mode oandaan? ▲Vel» Serviceflat „Biltsteyn" te De Bilt Service-appartementen „Groot Berg en Bal" RANCHO GRANDE VOORKOM INFLATIE...! Bezichtiging rhowbungalow dagelijks van 14 tot 18 i nisehe afspraak. Ook op zaterdag en zondag. Ruime financiering mogelijk. Ratioatest no. A 2189. Uitsluitend i BUNGALOWBOUW AARDENBURG TELEFOON 01177 - 1251, AARDEN BURG. ^eersefO©eT NWOr,eAs zij wonen In een Ideaal landschap, ruimte, watervlakten voor varen en vissen, strand en zee, zeeuwse intimiteit van stadjes en dorpen, belgië vlak bij. inderdaad, zo Ideaal ligt de tweede woning op noord-beveland. zij wonen in een solide recreatie-bungalow, degelijk gebouwd, met vraag documentatiemap Tl alle comfort, zij wonen In het groen, hun bomen groeien al. zij wonen beschut achter de dijk van rancho grande, bij de jachthaven i van kamperland. rancho grande, bouwpercelen vanaf kamperland f 20.000. recreatie- noord-beveland bungalow vanaf f 39.500, 01107-677, Incl. btw, alles vrij op na 19 uur 01110-2580 naam, ruim financierbaar postadres ASD Indien gewenst. postbus 45, zierikzee EXCLUSIEVE VERZORGINGSFLAT „HOOG DOORWERTH" momenteel in aanbouw aan de Utrechtscheweg, krijgt öp één van de mooiste punten van HEELS1IM (Gem. Renkum) een riante ligging in een bosrijke omgeving. Op korte afstand van Arnhem. Tot het flatgebouw zal i te leggen tuin gaan behoren. royale 2- en 3-kamerappartementen KOOPSOMMEN: incl. alle kosten vanaf 110.000,— GARAGES: Incl. alle kosten 5.500,— MAANDELIJKSE BIJDRAGE: Deze zal voor 1 persoon 510,per maand bedragen. Voor 2 personen zal deze prtjs met 100,worden verhoogd. DE VOLGENDE VERZORGING WORDT GEBODEN: dagelijkse keuze uit de door de chef-kok bereide warme maaltijden, welke in uw appartement worden bezorgd; huishoudelijke hulp voor de eigen woning; centrale verwarming; de warmwatervoorziening; de diensten van een directrice belast met de dagelijkse leiding en die van het overige personeel; indien gewenst de hulp van een verpleegster; de hulp van een huismeester de beschikking over ontvangsthal, recreatiezaal en bridge/biljart kamer; logeerkamers voor uw gasten beschikbaar; 3 geruisloze liften; parkeerruimte voor uw bezoekers in ruime mate aanwezig. VRIJE VESTIGING Inlichtingen worden gaarne in de door de firma Jac. Poel fraai ingerich te modelwoning op het bouwplan verstrekt op werkdagen van 11.00 17.00 u. (zaterdags van 13.00—16.)0 u.) en door de Directiemakelaars o.g. W. FRIS B.V. STADSBRINK 405 WAGENINGEN TEL. 08370-12937 Ook 's avonds op dit zelfde nummer bereikbaar B.V. UMACO WILHELMINAPARK 58 POSTBUS 14069 UTRECHT TEL. 030-511321 Na 19.00 uur 02150-55982 De exclusieve appartementen (2- en 3-kamerflats) in de service flat „Biltsteyn" zijn thans voor bewoning gereed De appartementen liggen alle op het zuiden, zijn ruim van af.- meting (o.a. woonkamer 4x8, slaapkamers 4 x 6 en 4 x 4, loggia 2 x 4 m) en luxueus afgewerkt. Iedere flat heeft naast een royale badkamer en keuken tevens een grote berging in het appartement zelf. De garages (vorstvrij) bevinden zich in het souterrain en zijn ook met de liften bereikbaar. In de dakopbouw zijn o.a. opgenomen de logeerkamers voor de gasten der bewoners en een stijlvol ingerichte recreatiezaal. Via een speciaal aangelegde brede toegangsweg is het complex vanaf de Dorpsstraat te bereiken (bushalte KNMI). De appartementen zijn te huur, terwijl ook koop niet uitgesloten De servicekosten (waarin naast de kosten voor o.a. verwarming, onderhoud tuin, huishoudelijke hulp e.d. tevens de warme maal tijden begrepen zijn), variëren van 440,per maand (1 pers./ 2-k.flat) tot 590,per maand (2 pers./3-k. flat). De huurprijzen variëren van 799,tot ƒ1130,per maand. Voor uitgebreide informatie kunt u zich wenden tot: MUB B.V., Utrechtseweg 115, Zeist, telefoon 03404-14792, na kantoortijd 19155, terwijl ook de reeds in „Biltsteyn" wonende manager u graag nader wil informeren (Biltsteyn 156, telefoon 030- 760458). Een modelwoning is ter bezichtiging opengesteld. Een project van Bredero Vast Goed N.V. Dit exclusieve complex is thans voor bewoning gereed en is ge realiseerd op de plaats van het voormalig Hotel Groot Berg en Dal. De appartementen (2-, 3-, 4- en 5-kamerflats) zijn ruim en zeer luxueus afgewerkt. Aan het totale complex is de uiterste zorg besteed, wat mede blijkt uit de voor de diverse doeleinden geschikte en bijzonder stijlvol ingerichte dinerzaal met open haard en bar, de logeer kamers, de tuinaanleg 51/£ ha) enz. De serviceverlening geschiedt door een terzake deskundige or ganisatie; de bewoners zijn vrij in de keuze en in de opbouw van het servicepakket. Verplicht is uitsluitend een maandelijkse bijdrage in de vaste lasten, zoals de kosten voor verwarming, onderhoud, straat-. Hooilasten e.d. De bewoners zijn dus niet verplicht gebruik te maken van bijvoorbeeld de huishoudelijke hulp, de warme maal tijden e.d. Koopsommen der appartementen vanaf 99.750, Voor uitvoerige informatie kunt u zich wenden tot: ServA B.V., Utrechtseweg 115, Zeist, telefoon 03404-15331 (na kantoor tijden 03404-11790 of 19155) en tevens tot het verkoopkantoor ter plaatse: Oude Kleefsebaan te Berg en Dal, telefoon 08895- 2456, b.g.g. 2050. Een project van Bredero Vast Goed N.V. 16 Jeanette Teengs Hele generaties Nederlanders hebben le zen geleerd met Ot en Sien. Die twee peuters dateren al uit het begin van onze eeuw. maar hun belevenissen worden in. gemoderniseerde spelling nog steeds ge lezen en herdrukt, gelukkig met de origi nele illustraties van C. Jetses. U ziet ze hier met het oudere zusje Trui. kijk me de schorten van de meisjes eens aan precies de schortbloeses van dit voorjaar, met net zulke ruches langs de schouders. (Om muzikaal geschoolde lezers gerust te stellen, we weten best. dat de juffrouw op de foto die fluit helemaal verkeerd vasthoudt. Ze kent er kennelijk geen fluit van) Eigenaardig, er heerst in de boetieksec tor al een paar jaa. lang een rage voor schortjurken van een duidelijk agrarisch type. Hebben we in onze verstedelijkte samenleving misschien 'n beetje heimwee naar het platteland? En dan niet naar het platteland van nu. maar naar dat van een mensenleeftijd geleden. Die vlucht naar het verleden komt tot uiting op allerlei gebied. Men koopt alle mogelijke en onmogelijke bric brac, als het maar oud is en aan vroeger herinnert. De muziek van vroeger, de kleren van vroeger doen weer opgeld. Geen verrukkelijker kleding stuk, dan wat uit oma's kamferkist of uit een uitdragerij Is opgevist. En dan mag het nog best een beetje vies en versleten wezen ook. Heel merkwaardig is. dat juist de jonge mensen zich verbeelden, dat ze een af keer hebben van de welvaart. Ze grijpen terug naar de periodes van grote armoe de naar de tijd van voor de Eerste Wereldoorlog, toen achturige werkdag, mi nimumloon en doorbetaalde vakantie nog toekomstdromen waren, naar de crisisperi ode. naar de Tweede Wereldoorlog. Wat ze dragen, ziet er vaak moedwillig arme tierig uit. Tegen 1940 waren de jurken opgebouwd uit kleine onderdelen schouderstukjes, keursjes, heupstukken, pofmouwtjes. Tegenwoordig doet men dat met de boetiekkleertjes weer net zo. Al leen worden ze nu samengesteld uit twee of drie niet al te best harmoniërende dessins, zodat het lijkt, alsof ze uit toevallige restjes ir elkaar zijn geflanst. Spijkerpakken zien er niet alleen ver schoten en verfomfaaid uit dat hoort er blijkbaar bij maar vaak hebben ze ook nog rafelranden. Maar diezelfde jongeren hebben dan wel een scooter of een autootje en een uitvoerige elektronische muziekapparatuur en ze voelen niet. dat dat feitelijk een waanzinnige luxe is in een wereld, waarin het grootste deel van de mensheid honger lijdt. Ze zouden zich geen raad weten var. ellende, als ze eens werkelijk in toestanden la 1900 of 1930 moesten leven. Intussen doet de haute couture of we inderdaad teruggekeerd waren naar 1935. maar met kortere rokken dan toen gebrui kelijk was. We hebben geen oud plaatje om naast de beide tailleurs van Dior te zetten, maar misschien hebt u zelf nog wel oude familiefoto's, die erbij passen. De mantel van Scherrer met de zeer rechte schouders doet al levendig aan '39-40 denken. Waar kwamen die rechte schouders vandaan? Vermoedelijk van de door epaulettenkwasten verbrede schou ders van 19de eeuwse uniformen, er iat althans in die tijd duidelijk het Idee achter van stoer militair te willen doen. De vierkante schoudervullingen hebben zich, tot in het monstrueuze verbreed, in de herenkleding gehandhaafd tot in de jaren 50. misschien wel doordat de vrede in die tijd nog zo allerminst vreedzaam was. Overigens merkwaardig, dat op het ogenblik de allernieuwste herenkleding weer een draai neemt in de klassieke richting het keurige zakenpak voor de jonge man, compleet met vest en forse vlinderd. o. Bij mijn grootmoeder heb ik als kind wel eens in een boek zitten bladeren een verzamelband van tijdschriften, als ik me goed herinner waarin me een plaatje trof van een baardige man in een wit pak, omringd door negers. Volgens het onder schrift sprak hij tot een andere man, die schuin met de rug naar de toeschouwer stond: Doctor Livingstone, I suppose? Grootmoeder overleed al lang geleden en dat boek is niet meer te achterhalen, wel is zeker dat de afgebeelde ontmoeting plaats vond eind 1871. Zo n wit pak met opgestikte zakken met kleppen heette destijds een tropenpak. Het zal er bij die ontmoeting wel niet meer zo smetteloos wit hebben uitgezien als op de gravure Tegenwoordig noemen we zo'n ding een safaripak en het is al sedert verscheide ne jaren helemaal van deze tijd, zij het niet altijd wit. De mouwen van de dameskleding worden steeds wijder. De overhemdsmouw was het uitgangspunt en de mouw blijft dan ook steeds aangesloten om de pols. Dit sei zoen bereikt het mouwwerk een wijdte, die bij C A ballonmouw heet. De oorspronkelijke benaming is echter scha- peboutmouw In de vorige eeuw is die tweemaal mode geweest, eerst in de jaren 30 en later nog eens tegen de eeuwwisseling. Misschien zal men bij de meisjes in het gras even aan Scarlet O'Hara denken, maar dan toch maar heel eventjes. Scarlet werd ingeregen, tot ze geen pap meer kon zeggen, laat staan eten, en dat heeft men deze meisjes beslist niet aangedaan. Maar let eens op die mouwtjes, die helemaal geen mouwen meer zijn, enkel een fladdertje boven de arm. Dat is een echo een klein, zwak echootje maar van de vlindermouw uit 1934. Overigens is dit fraais als nachtkleding bedoeld. We bewegen ons nu al zowat een jaar op platformzolen, veilig verheven boven het vuil en de plassen op straat. Dat was al eerder zo. nl. in 1947, toen die opge hoogde schoenen een van de eerste echte nieuwtjes waren na de modeloze oorlog, in een tijd, toer textiel en schoe nen nog stevig op de bon waren. Ditmaal zijn ze veel gevarieerder van model, kleu riger en met veel groter variatie van zooidikte. Maar waren die na-oorlogse schoenen zonder precedent? Wel nee, in de 16e eeuw liepen de courtisanes van Venetië op zeer hoge steltschoenen, die geheel verborgen bleven onder de lange, brede rokken een trucje ter verbete ring van de lichaamsproporties, dat des tijds beslist meer zin had dan bij de huidige langbenige generatie Overigens hebben ze die schoenen in Venetië ook niet uitgevonden, in de Oudheid behoor den die tot de beroepskleding van ac teurs. Massa's jonge meisjes lopen tegenwoor dig met recht uitgekamd lang haar. Dat klopt niet met de haardracht uit het begin van deze eeuw, want toen moest er wel een strik in Haarlinten waren destijds belangrijke dingen in het meisjesbestaan. De huidige haardracht is eerder een navolging van de madonna's van Van Eyck, Van der Weyden en hun tijdgeno ten. Waarom werden die madonna's zo langharig afgebeeld, terwijl op vrouwe portretten uit die tijd geen sprietje haar te zien komt? Loshangend haar was in de Middeleeuwen het symbool van maagde lijkheid, een getrouwde vrouw hield het hoofd bedekt. Pas tijdens de Renaissance kwam het dameshaar langzamerhand te voorschijn. Bij de jongemannenhoofden is de variatie veel groter. De haardracht varieert van Jan de Wit tot en met Robert Schumann en Alfred de Musset; aan de baarden, Zie verder pagina 13 41

Leidse Courant | 1973 | | pagina 30