MEDEWERKERS inHOUD N. G. J. SCHOUTEN B.V. te GIESSEN (N. Br.) In Dokkum /taan eer/Ie floor/.flederland/e huizen Internationale handel in granen en grondstoffen voor de voedings- en vee voederindustrie. Voor onze afdeling Financiële Administratie zoeken wij op korte termijn enige Genoemde functionarissen krijgen, na een inwerkperiode, zelfstandig taken te vervullen in o.m. de crediteurenadministratie, de bank/kas- en giro-ad ministratie enz. Voor deze af wissellende functies vragen wij: - MULO/MAVO-opleiding - Praktijkdiploma boekhouden (stud'e voor het M.B.A.-diploma strekt tot aanbeveling) - leeftijd ca. 21 - 30 jaar. Wij bieden - een interessante functie in een dynamisch bedrijf - goede salariëring en gunstige arb eidsvoorwaarden - voor mensen met studiezin en doorzettingsvermogen bestaan er reële promotiemogelijkheden. Tenslotte - In het Land van Altena, de groengordel tussen de Randstad en Brabant, is het goed wonen en werken. Uw sollicitaties kunt u richten aan N. G. J. Schouten B.V., Burgstraat 12 te Giessen (N.-Br.) t.a.v. de Afdeling Personeelszaken, telefoon 01832 -141 toestel 175. Aan de Harddraversdijk in Dokkum zijn achttien Noors-Nederlandse woningen gereed gekomen. Het zul len waarschijnlijk niet de laatste zijn want toen de eerste van deze woningen officieel in gebruik werd genomen door het jonge echtpaar Bijlsma-Gestman waren in woningbouw geïnteresseerden uit verschillen de delen van het land aanwezig. Om te benadrukken dat het hier gaat om een interes sante vorm van samenwerking tussen Noorwegen en Nederland was ook de Noorse ambassadeur, de heer O. Chr. Malterud, gekomen. En zelfs de heer A. Nyberg burgemeester van Trysil, de gemeente waaruit het hout voor de bovenbouw van de woningen afkomstig is, kwam het resultaat van het internationale contact op woningbouwgebied bekijken. Zijn Dokkumer colle ga, mr. J. P. Miedema, zei bij die gelegenheid dat Noorse industrieën, die een vestigingsplaats in Neder land zoeken, in Dokkum terecht kunnen. Voor een gevarieerde woningbouw wordt daar in teder geval gezorgd. De achttien DONO-woningen (de naam is samengesteld uit Dokkum en Noorwegen) zijn aan de oostzijde van de stad twee-aan-twee gebouwd en wel in opdracht van de christelijke woningbouwvereniging 'Patrimonium' te Dokkum die ook de verkoop van de woningen regelt. Het ontwerp voor de woningen is gemaakt door de B.V. Boreon (bouw, recreatie en ontwikkeling), die nieuwe typen woningen ontwikkelt en op de Neder landse markt introduceert, en het architectenbureau Van Manen en Zwart te Dokkum. Boreon, waarin de NV Heidemaatschappij Beheer een meerderheidsbelang In Dokkum staan eerste Noors-Nederlandse huizen 3 Waarom worden huizen duurder?5 Informeer grondig vóór aankoop huis 7 Veel keus voor vloer en wand9 11 Wonen zonder wegwijzers 13 15 Antiek of rustiek, als het maar mooi is 17 Boerderijtjes al minder te koop19 heeft van 75 procent, zal de produkt-ontwikkeling van het Dono-huis door het hele land begeleiden. BV Sleutelbouw, een joint-venture van de Heidemaatschap pij en Nederhorst. die zich toelegt op de realisering van sleutelklare objecten, zal zich belasten met de marketing en de verkoop. Het uit Noorwegen geïmporteerde hout wordt voor de bovenbouw van het Dono-huis gebruikt; de onderbouw is van steen. Met deze combinatie is een heel aardig uiterlijk effect bereikt. In het huis woont men boven en slaapt men beneden. Dat heeft als voordeel dat men vooral ook in Dokkum vanuit de hooggelegen woonkamer een prachtig uitzicht heeft. In de stenen onderbouw bevinden zich drie slaapka mers, een hal, een tochtportaal, een douche en een toilet. In de houten bovenbouw bevinden zich de woonruimte met keuken (samen ongeveer 40 vierkante meter) en een groot 'leefhalcon' (ongeveer 12 vierkan te meter) dat in directe relatie met de woonruimte staat. De bovenbouw is gemaakt van houten elementen, die in de bosrijke Noorse gemeente Trysil worden gefabri ceerd door A/S Trybo. Dit is een door de Noorse overheid opgezette onderneming, die geen winst be oogt. De elementen voldoen geheel aan de in Neder land geldende eisen omtrent geluidsdichtheid en warmte-isolatie. De warmte-isolatie is zelfs zesmaal groter dan die van een spouwmuur. De geluidsisolatie wordt sterk bevorderd doordat tussen elke twee wonin gen een luchtsleuf van 18 centimeter is. Deze opening is alleen aan de buitenkant afgedekt. Laat overheid uw huis opknappen21 Experimentele flats in Utrecht25 Wonen rond 1900 27 Wonen in een bejaardenflat 28 29 Tuincentra hebben recreatieve functie33 In tuin moet natuur zijn gang kunnen gaan 35+37 Huisdier kiezen dat bij karakter past39 P. Terpstra Ook met de weersinvloeden op het huis is rekening gehouden. Voor de bewerking van de bekleding van de binnen- en buitenmuren brengt de fabriek het vochtge halte in elektronisch bestuurde droogkamers op 17 tot 18 procent, waardoor de later aan te brengen impreg- nering maximale bescherming kan bieden tegen weers invloeden. Via een behandeling op de bouwplaats kan elke gewenste kleurencombinatie worden verkregen. Aanpassing aan de bebouwing (en eventueel ook aan het omringende landschap) is dus mogelijk. De ontwikkeling van de Domo-woning is een poging om het verschil tussen de bouwkosten en het bedrag dat de Nederlandse bewoner voor een nieuw huis wil betalen, te verkleinen. Men meent met dit huis, in vergelijking met een geheel stenen huis met dezelfde afmetingen, een kostenbesparing van ongeveer 10.000 gulden te hebben bereikt. Het Dono-huis in Dokkum, inclusief grond, garage en centrale verwarmingsinstal latie, kost ongeveer 68.000 gulden. Het valt daar onder de premiebouw, zodat bij aankoop een rijksbijdrage van 10.000 tot 16.000 gulden mogelijk is. Bij verhuur van deze woningen zal de huurprijs niet veel hoger dan 300 gulden in de maand behoeven te zijn. De kostprijs kan mede worden gedrukt door de grote bouwsnelheid. De bouwtijd van de eerste woning bedroeg in Dokkum tot de oplevering twaalf weken. De overige zeventien woningen kwamen een halve week na elkaar gereed. Dit betekent dat de bouwsnel heid twee woningen per week bedroeg. In de bouw van een Dono-huis zitten daardoor slechts 700 man uren tegenover ongeveer 1100 man-uren in een verge lijkbaar stenen huis. Waar komt die mode vandaan? 41+43 45 Samen wonen in een grachtenhuis 47 49 De keuze van een muziekinstallatie 51+53 Open haard stelt vooral eisen aan rook kanaal 53 Vormgeving van dit nummer: Jan Kardol Foto voorpagina: Wubbo de Jong 3

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17