Johan Cruyff bleef na smeekbede Van Praag pertinent weigeren Verzoek om afzondering was bewijs instelling FC Twente LEVENSGROOT PROBLEEM AJAX Een verkeerde j| beweging zou al funest zijn' PWAG iU MAART m PAGINA 11 Van onze speciale verslagge ver MilNCHEN In de telefoon box van de vlieghaven Schiphol waagde Jaap van Praag, de voorzitter van Ajax nog een laatste po ging. Een uur voor het vliegtuig naar München zou opstijgen belde hij Jo han Cruyff en trachtte hem te overreden alsnog met bekwame spoed naar Schiphol te komen en zijn ploegmakkers te vergezel len. Johan Cruyff weigerde pertinent. Zonder hem steeg het toestel van Mar tin Air op. Totaal onver wacht zowel voor bestuur, trainer, spelers als club arts Rolink had Johan Cruyff er de voorkeur aan gegeven thuis te blijven in verband met zijn kniebles sure. Aan die weigering om naar München te gaan, in feite een regelrechte in breuk op het werknemers contract dat Cruyff op langdurige basis met Ajax heeft gesloten, was een chaotisch weekeinde vooraf Zonder clubarts Rolink ervan in kennis te stellen, wat wel de ge woonte is, had Johan Cruyff zich zaterdagochtend tot de vroegere, aan Ajax verbonden, chirurg Kriek gewend en even eens de bekende Amsterdamse arts Tetzner geraadpleegd. Za terdagavond speelde Cruyff wel mee tegen N.A.C., de gehele zondag liet Cruyff niets van zich horen. Gisterochtend ging Jaap van Praag naar het veld van Ajax, waar de spelers bij een waren, ook Johan Cruyff. In het Esso Motor Hotel in Mün chen, waar de spelers en bege leiders van Ajax verblijven ver klaarde Jaap van Praag gister- Cruyff bleef thuis om de risico's voor een blessure te vermijden. „Het is toch in het belang van de club, als ik de volgende ronde wel kan spelen? AMSTERDAM „Ik had zondagavond voor mezelf besloten dat ik niet naar München zou gaan toen het mis was met mijnknie", aldus Johan Cruyff gister avond. „Ik heb al een week of zes last van die bles sure. Vrijdag ben ik naar dokter Kriek gegaan en die constateerde dat er vocht in de knie zat. Toch heb ik zaterdagavond tegen NAC gespeeld. Zondag middag werd het weer erger en toen heb ik Salo Muller geconsulteerd, die er niet veel vertrouwen in had en me meenam naar dokter Tetzner. Deze ver trouwde het ook niet. Ik heb toen besloten niet naar München te reizen. Dat is namelijk een vermoeien de zaak. Vliegtuig in, vliegtuig uit. Je moet veel lo pen, want journalisten slepen je overal naar toe. Ik hoef maar één verkeerde beweging te maken of het is mis en dan moet ik misschien geopereerd worden. Maandagmorgen om tien uur heb ik het bij Ajax verteld. Het lijkt me in de eerste plaats voor mezelf beter niet mee te gaan en in de tweede plaats voor Ajax. Het is toch in het belang van de club als ik de volgende ronde wel mee kan spelen? Anders mis ik in die vier dagen toch een aantal behandelingen. Ik geloof niet dat ik contractbreuk heb gepleegd". avond: „Johan Cruyff belde op om te zeggen, dat hij de reis niet zou meemaken en wilde blijven. Naar de beweegredenen gissen wij nu nog. Zaterdagoch tend, de 24ste, zullen wij met hem deze kwestie bespreken. Sancties hebben we nog niet ge nomen. We willen ook niet een woord als insubordinatie gebrui ken. Eerst moeten we weten wat de beweegredenen zijn die Johan Cruyff hebben doen be sluiten niet naar München te Sleutel De sleutel tot dit besluit schijnt clubarts Rolink te zijn. Het is opvallend dat Cruyff zich heeft gewend tot dr. Kriek, die enige tijd in dienst van Ajax is ge weest en over wie clubarts John Rolink gisteravond verklaarde: „In principe is het fout, dat een chirurg vast aan een team is verbonden. Als iemand last heeft van een meniscus, en ik ken een uitstekende orthopedist, dan verwijs ik hem naar deze specialist en zal ik hem niet on der behandeling geven van een algemeen chirurg. De algemeen arts bij de club moet er zijn om zo'n speler wegwijs te maken en dan natuurlijk de beste weg te wijzen". Het is een vaststaand feit, dat Cruyff al enige weken last heeft van een knieblessure die dr. Ro link omschreef als „verrekte banden en bloeduitstortingen in de spieren". Dr. Rolink wilde niet met zekerheid zeggen dat Cruyff deze had opgelopen ten gevolge van de trap die hij van Pleun Strik heeft gekregen in het duel met P.S.V. Rolink: „Cruyff krijgt zoveel opdonders, dat niet met zekehheid is te zeggen aan welke van die vele de blessure is te wijten." Rolink was gistermorgen nog naar het Ajaxcomplex geweest om Cruyff diepgaand te onder zoeken. Rolirik: „Ik heb hem gezegd dat er medisch geen en kele grond was om niet naar München te reizen. Het zou zelfs aan te bevelen zijn ge weest, want bij Bayern Mün chen beschikt men over de mo dernste apparatuur voor de blessures zoals Johan Cruyff heeft. Ik heb het bestuur dan ook geadviseerd Cruyff mee te nemen. Het is voor hem zelfs beter te blijven bewegen dan thuis te gaan zitten. De blessure was bovendien beter dan drie weken geleden. Cruyff voelde zich evenwel niet in staat mee te gaan. Laat staan te spelen. Hij weigerde". Publiek geheim Het is echter een publiek geheim dat meer spelers dan alleen Cruyff zich de laatste tijd tot andere dan de clubarts wenden. Rolink: „Dat is hun goed recht, ook ik kan fouten maken. Maar het is wel normaal, dat zij mel den een andere arts te willen consulteren". Dit nu heeft Johan Cruyff niet ge daan, wat grond geeft aan de veronderstelling, dat hij een daad heeft willen stellen om zidh van Rolink te distancië- ren. Op de achtergrond speelt ook nog mee de panische angst die Cruyff heeft voor een menis cusblessure. De foto's die op ad vies van de beide artsen Kriek en Tetzner in het ziekenhuis zijn genomen, wijzen echter in het geheel niet in die richting. Van daar dat Rolink steeds weer verklaarde dat er medisch ge zien geen enkele beperking was waarom Cruyff niet de reis naar München zou meemaken. Wellicht had men dan kunnen verzwijgen dat hij niet zou spe len en met die mededeling eerst vlak voor de wedstrijd kunnen komen. Door de botte weigering van Cruyff kon daarvan niets komen, want een vliegtuig zon der de sterspeler van Ajax roept uiteraard vragen op. Het bestuur en dr. Rolink zaten er kennelijk over in. De vreem de houding in het Esso Motor Hotel zou daardoor te verklaren zijn. Henk Groot, die bij Ajax ongeveer de functie vervult van stand-in van de directeur die nog steeds niet is benoemd, werd gebeld door dr. Tetzner die adviseerde Cruyff niet mee te nemen „omdat dan bij het behandelingsproces vier kostba re dagen zouden worden gewon nen". Henk Groot zweeg even wel in alle talen. Hij zat terzij de in een diepe stoel, toen Jaap van Praag in München het var kentje door Rolink liet wassen. En alleen opmerkte dat hij, en iedereen ook de spelers, onaan genaam verrast was en diep te leurgesteld door de weigering van Cruyff de reis mee te ma ken. Later, toen de spelers op een officiële persconferentie verschenen en Duitse journalis ten het fijne van de zaak wi'den vroeg Jaap van Praag, die dezelfde ochtend op Schiphol op niet te miskennen M smekende toon Cruyff tot ande- re gedachten trachtte te bren- Tevergeefs zochten de aanwezigen op de luchthaven van München naar het gezicht van Johan Cruyff. Wel herkenden zij (op de foto van links naar rechts) Piet Keizer, trainer Kovacs, penningmeester Timman en Henk Groot. gen, de Duitsers dringend dit onderwerp te laten rusten. Ook de spelers wensten er niet op in te gaan. Het was kennelijk op gedragen vlak voor de return wedstrijd geen uitlatingen te doen die onbezonnen zouden kunnen zijn. Rolink: „ik vermoed dat er be paalde motieven zijn waarom Johan niet naar Duitsland wil. Welke dat zijn is ons totaal on bekend. Afgezien van zijn. angst voor een meniscus, maar die is niet geconstateerd, op foto's. Het kan evenmin liggen aan de verhouding tussen hem en mij, want die is al vele jaren zeer goed. Als hij bezwaar maakt om te spelen geef ik hem wei eens rust, omdat ik vind dat hij enorm op zijn huid wordt geze ten. Er is gezegd dat hij drie weken geleden heeft gevraagd voorlopig niet te hoeven spelen in verband met die blessure. Dat is pertinent onjuist Hij heeft mij dat niet gevraagd. Ik wil ook niets zeg gen over de houding van de bei de artsen. Ik wil wel verklaren dat ik grote achting heb voor dr. Tetzner". Bij het zenuwachtige overleg, dat volgde in de periode na de lan ding in München en de aan komst in het hotel werd ook coach Stefan Kovacs betrokken. Er werd een lijn getrokken en afgesproken dat ook Kovacs niet anders zou verklaren dan Van Praag en Rolink zouden doen. De coach liep dan ook, nerveus van de ene sigaret na de andere trekkend, te ijsberen in de hal van het hotel. Hij was eensklaps met een levensgroot probleem opgescheept. Hij wilde dan ook met geen woord reppen over de vermoedelijke opstel ling. Waarschijnlijk zal Arie Haan in de spits spelen, Rep op de rechtervleugel en Sjaak Swart op het middenveld. Het is ook mogelijk dat Arnold Müh- ren wordt opgesteld, omdat hij meer verdedigend is ingesteld dan Rep. Kovacs weet het nog niet. Hij weet alleen dat hij Cruyff mist. Waarom Cruyff dan toch de laatste drie weken heeft gespeeld, ondanks het feit dat hij steeds last, zij het geen ondraaglijke, had van zijn bles sure, verklaarde dr. Rolink met: „Misschien heeft hij het als aanvoerder tot zijn plicht Clubarts Rolink rechtsen Jaap van Praag, de twee hoofdfiguren in het ..drama Cruyff", zochten gisteren naar de beweegredenen voor de weigering. Van Praag: Sancties hebben we nog niet genomen". gerekend ora te spelen." Cruyff heeft met de weigering het risico ontlopen dat hij alsnog zou worden overgehaald, vooral door zijn ploeggenoten, om als nog te spelen. Rolink: „Ik heb maandagochtend nog tegen hem gezegd: als je niet wilt spelen hoeft dat voor mij niet, maar medisch gezien is er geen belet sel. Je blessure is beter dan drie weken geleden. Medisch ge zien was het uiteraard helemaal geen probleem, dat hij alleen was meegegaan". Niettemin heeft Johan Cruyff ge kozen voor de mening van dr. Tetzner om zich door hem te la ten behandelen gedurende de tijd dat zijn ploeg in München vertoeft. Dat kan moeilijk an ders worden opgevat dan een motie van wantrouwen tegen dr. Rolink, die er nog steeds door een deel van de spelers verant woordelijk voor wordt gesteld, dat zowel masseur Salo Muller als Dr. Kriek Ajax hebben ver laten. Dr. Rolink achtte het wel zeer waarschijnlijk dat de be handeling van Cruyff's blessure tenminste twee weken zal ver gen. Zodat hij ook niet kan wor den opgesteld in de wedstrijd tegen Oostenrijk op 28 maart. Rolink: „Dezelfde blessure waarmee hij al die tijd heeft gevoetbald durft hij nu niet meer aan". Het blijkt ook dus een psychische kwestie te zijn. De angst van de topspeler, die elke wedstrijd weer ongenadig wordt aange pakt en die daardoor zijn bles sure een omvang laat nemen die boven de werkelijkheid uit gaat. Dat Cruyff last heeft van zijn blessure is evenwel buiten kijf. Volgens Dr. Rolinik is dat geen reden om niet mee te gaan. Zelfs niet om niet te spelen. Volgens Dr. Tetzner moet Cruyff hoognodig behandeld worden en dient dat te gebeuren in de tijd, dat Ajax in München vertoeft, Een puzzel die wellicht het hoofd van dr. Rolink als op lossing krijgt. HERMAN VAN BERGEM Enschede Omdat in Enschede sinds enkele dagen de Europa Cup Koorts toch weer in alle hevig heid woedt, is F. C. Twente's trai ner Spitz Kohn teruggekomen op het voornemen zijn ploeg in de ei gen vertrouwde omgeving voor te bereiden op de tweede onmoeting met OFK Belgrado in de kwart- nale van het toernooi om de UE FA Beker. Sinds gistermiddag verblijft de Twentse ploeg in het op ongeveer veertig kilometer van van het eerste bedrijf zich twee alle rust wordt toegeleefd naar de ontknoping van de thriller waar van het eerste bedrijf xich twee weken geleden in Belgrado af speelde. Kohn: „De spiers hebben er zelf om ver zocht. Ze zijn natuurlijk blij met het en thousiasme van de supporters, maar het werkt toch wel storend, dat er over al waar ze zich laten zien alleen maar wordt gepraat over de wedstrijd tegen OFK". Spitz Kohn ziet in dat verzoek om afzon dering het bewijs van de goede instel ling bij de Twentespelers. „Iedereen", zegt hij, ,,is er fel op gebrand een ron de verder te komen. De wetenschap, dat ze de kans nog in eigen hand heb ben werkt stimulerend". De coach van F.C. Twente is dan ook niet bang voor schadelijke gevolgen van de vorige week in het bekerduel tegen A.Z. '69 geïncasseerde dreun. „Die klap", al dus Kohn, „was al snel verwerkt. Bo vendien is zo'n bekerwedstrijd niet te vergelijken met het Europa Cupvoetbal, waarin een nederlaag niet fataal be hoeft te zijn. Toen we bij A.Z. met 1-0 verloren, lagen we er meteen uit. In Belgrado werden we met 32 verslagen, maar de kans om dat nog goed te ma ken is volop aanwezig". Ondanks de perspectief biedende uitslag van de eerste krachtmeting loopt Kohn echter niet over van optimisme. De door OFK tot dusverre in uitwedstrijden voor de UEFA-Cup bereikte resultaten, in aanmerking nemend, rekent hij op een uitermate zwaar karwei. „OFK", zegt hij, „heeft bewezen ook uit gemakkelijk te kunnen scoren. Daarom gaan we morgen echt niet als blinden in de aanval. De zaak dient achter in ieder geval dicht te worden gehouden. Uiteindelijk hebben we niet zo heel veel nodig, een doelpunt kan immers al vol doende zijn om verder te komen. En het lijkt me daarom ook het verstan digst voorzichtig te beginnen en voort durend op kansen te blijven loeren. OFK heeeft zoveel kwalitetit, dat wij het ons niet kunnen permitteren grote risi co's te nemen. Bovendien reken ik erop, dat onze tegenstanders door die overwinning op Partizan erg veel zelf vertrouwen hebben gekregen". Hoewel zes spelers van OFK in de laatste twee competitiewedstrijden met de gele kaart werden geconfronteerd, en er ook in de eerste ontmoeting met F.C. Twen te nog wel eens iets gebeurde, dat niet door de beugel kon, is Kohn niet bang voor een veldslag. „Tussen hard en ge meen spelen ligt een groot verschil. Veel zal afhangen van de scheidsrech ter, maar ik verwacht toch in de eerste plaats een echte voetbalwedstrijd. F.C. Twente en OFK zijn er de ploegen niet naar om het voornamelijk in andere middelen te zoeken". Publiek De trainer, die vrijwel zeker het sterkste elftal kan laten aantreden rechtsback Cees van Ierssel heeft de training her vat en lijkt volledig te zijn hersteld van de spierblessure, welke hem in Belgra do al kort na het begin tot uitvallen dwong heeft een belangrijk deel van zijn hoop gevestigd op het Enschedese publiek. Kohn: „Vooral bij dit soort wedstrijden is de steun van de toeschouwers onont beerlijk. Gaan zij achter de ploeg staan, dan heb. je in feite al een voor sprong. De waarde daarvan is gelijk aan die van een doelount. Wanneer het goed gaat zijn er geen problemen, dan l?"ft iedereen automatisch mee. Ik hoon echter op begrip als het eens even wat minder loopt. In dat geval kan het pu bliek er belangrijk toe bijdragen, dat er een kentering komt". Hoeveel toeschouwers morgenavond In zwaar karwei het Diekmanstadion aanwezig zullen zijn was gisteravond nog niet bekend. De voorverkoop is bevredigend verlopen de zitplaatsen zijn al enkele weken uitverkocht maar staanplaatsen wa rm er pistoren nog voldoende. „Het zal", aldus F.C. Twente's administra- t M-bbers, „voor een belang rijk deel van het weer afhangen of het i helemaal vol wordt, maar het ziet er nu toch wel naar uit, dat de tri bunes goed bezet zullen zijn". Ton van Dalen

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11