Kerk van Stomp wijk Vandaag 100 jaar oud Gebied was voor de reformatoren niet te bereiken Hazerswoude is vol zorgen om het leefmilieu „Pieterswijk" teleurgesteld na vergadering van commissie MARKTEN Oegstgeest leent geld voor scholen Afscheid wethouder Le Coultre Wat u OOK moet weten pagina 3 zaterdag i7maart 1973 LEiDSE courant stsd ©n randgemeenten STOMPWIJK Vandaag is het precies 100 jaar geleden, dat het huidige kerkgebouw van Stomp wijk werd ingezegend door de deken van Zoeterwoude. De eer ste H. Mis werd gevierd op 19 maart 1873. Het eeuwfeest wordt echter wat later gevierd, nl. in de week van 26 mei tot 3 juni, met als topdag Hemel- vaartdag 31 mei. Toch mogen we deze eigenlijke dag van het eeuwfeest niet zon der meer voorbij laten gaan. Stompwijk is namelijk voor het Katholicisme in deze streken belangrijk geweest. Ten tijde van de Reformatie is Stompwijk katholiek gebleven. Weliswaar niet zozeer door eigen verdien ste, als wel door de onbereik baarheid van dit gebied. Oude boeken spreken over de barre wildernis van de landen achter de Vliet. Centraal lag het dorp echter wél. Vandaar dat juist vanuit Stompwijk enkele ijveri ge priesters gingen werken om het katholieke geloof zoveel mo gelijk te behouden. Beroemde namen waren pastoor Maerten van der Velden en pastoor Ver meulen. Dat hun arbeid sukses- was blijkt wel hieruit, dat juist de omgeving in Leiden ta melijk veel katholieke enclaves gebleven zijn. Óp 25 mei 1870 werd te Stompwijk benoemd pastoor Johannes Bap- '6tista Canters, voorheen pastoor te Krommenie. Hij werd de bouwpastoor. We citeren verder uit het Parochiearchief, de fei ten spreken dan voor zich. „Den 1 Juni alhier aangekomen, den derde geïnstalleerd, heb ik den vijfde op het Pinkster feest mijne eerste toespraak ge houden tot mijne nieuwe ge- Reeds vóór mijn komst in deze gemeente was het van algemee- ne bekendheid dat te Stompwijk moest gebouwd worden. De toe stand van kerk en pastorij was erbarmelijk, zoodanig wel, dat ik nauwelijks eenige weken hier aanwezig, mij verplicht zag, deze gewichtige onderneming op touw te zetten, en op de preek stoel de gemeente erover te on derhouden. Mijn woord was goed zaad in goede aarde, en mijn beroep op medewerking en de beurzen der gemeentenaren ondervond zoo gunstig onthaal, dat ik al dadelijk op ernstige wijze aan het bouwen althans eener nieuwe kerk en wel eene degelijke, durfde denken. Met den architect E. J. Margry van Rotterdam in overleg getreden, zag ik mij in staat gesteld om reeds 30 November 1870 plan nen, bestek en begrooting ook der geldmiddelen ter goedkeu ring naar Haarlem op te zen den. Reeds 6 september werd de eerste paal ingeheid onder den ingang van den toren met eene stoomhei. 28 November: Openbare aanbesteding van den - bovenbouw in het Blesse Paard alhier. Voor de som van f 39.978,— werd het werk ge gund. De gezamelijke begroting met inbegrip van de fundamen ten bedroeg de som van f 52.532,12. Op 14 december werd de laatste paal van de 434 ingeheid. De lengte der pa len was 16 meters, kosten per paal f 12,—. Op 19 Maart den eersten steen ge legd door Jacobus van Santen Janszn. oud een jaar, namens wien daarvoor is geofferd 125 gulden. Vervolgens hebben nog vele anderen een steen gelegd. De gezamenlijke offers bij die gelegenheid bedroegen ruim elf honderd guldens". En dan op 17 maart 1873 inzegening der kerk. Men ziet, ook vroeger was het bouwen van een degelijke kerk het werk van kien zakendoen en vooral van op het gevoel wer ken. En degelijk was het, want 100 jaar is langer dan vele van de huidige gebouwen ooit zullen halen. Doorman-Mavo plantte deel Bosplantsoen WASSENAAR Vijftig leerlingen van de laagste klassen van de Schout bij Nacht Doorman-MA- VO hebben gistermiddag op twee plaatsen in het noordelijk deel van de gemeente jonge bo men geplant, die deel uitmaken van een bosplantsoen. Dat gebeurde in het kader yan de opvoeding tot milieu-bewustzijn, Theo van Gogh bood namens de berken aan, een geschenk van waaraan op deze school veel school aan wethouder le Coul- de ouders van een van de leer- aandacht wordt besteed. tre-Foest een 200-tal eisen en lingen. Raad zonder ambtsgebed WASSENAAR De vergade ring van de gemeenteraad van Wassenaar, die maan dagavond half 8 gehouden wordt in het raadhuis „De Paauw" zal de eerste na ongeveer 25 jaar zijn die niet door de voorzitter zal worden geopend met het ambtsgebed. Bij een wijziging van het re glement van orde, die vorige maand door de raad werd goedgekeurd, is het ambtsge bed namelijk geschrapt. Het werd ingevoerd eveneens bij een wijziging van het re glement van orde in au gustus 1948, dus bijna 25 jaar geleden. In de eerste raadsvergadering, waarin het gebed door burgemeester mr. S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen werd uitgesproken, bleven énkele van de tegenstanders van de VVD eri PvdA-fractie demonstratief op de gang wachten, tot de burgemees ter klaar was Vijf auto's beschadigd door gas ontploffing 'OETERMEER Tijdens grond boringen op het gemeentelijk Parkeerterrein aan de Van Leeuwenhoeklaan te Zoetermeer 's gistermorgen een gasont ploffing ontstaan toen een twee '"eter diepe gasleiding werd ge- raakt. Hierbij ontstond een steekvlam en liep de 50-jarige sondeerder A. van V. schroei plekken aan het haar op. Vijf geparkeerde auto's werden be schadigd. De schade wordt ge schat op enkele duizenden gul dens. De Brandweer bluste het '"ur in korte tijd. Het gaslek werd even later doori personeel van Delfland weer gedicht. OEGSTGEEST „Kort maar krachtig" kan men de gehouden raadszitting aanduiden. Men had maar een half uurtje nodig om spijkers met koppen te slaan. Het belangrijkste besluit was ongetwijfeld het aangaan van een geldlening van 1 mil joen 23 duizend gulden om de bouw van een r.k. Jenaplan school te financieren. Voor dit type onderwijs begint het te da gen, want de huidige school aan de M. rt. Tromplaan verkeert in een zeer slechte staat. De financiering voor de bouw de Dr. K. Schildersschool te Oegstgeest was reeds eerder rond gekomen, met de bouw van een gymnastieklokaal kan begonnen worden, een tweede lokaal aan de Kamperfoelielaan wacht op goedkeuring en zijn de financiën voor de Jena planschool er. Het belooft voor' Oegstgeest een uitstekend derwij s-onderdak-j aar te den, maar de nood was ook wel hoog gestegen! Iedereen ii raad was verheugd over de geldlening t.b.v. het Jenaplanon- derwijs. De heer Olivier -(D'66) pleitte met betrekking tot de bouw van genoemde school voor het houden van een openbare aanbesteding. Dat kan de bouw kosten met nog eens 10% druk ken. Het presentiegeld van de raadsle den wordt verhoogd tot ^5 gul den, een voorstel waar D'66 zich tegen kantte. Bij stemming bleek echter mevr. Van Looke- ren de enige te zijn, die er niet mee akkoord ging. Ook het milieu kwam ter sprake. Er zal naar een oplossing ge zocht worden om het gebruikte glas te verzamelen op dusdani ge basis dat het de gemeente geen extra kosten bezorgt. Bur gemeester Van Eysinga vond het ophalen van oud papier be langrijker. Nieuwe straatnamen te Oegstgeest: Wijkerslooth- plein, vóór het nieuwe rusthuis Wijkerslooth en Withoeflaan voor de weg ten westen van de Rhijngeesterstraatweg. WASSENAAR - De afscheidsre ceptie vrijdagmiddag in het raadhuis door het gemeentebe stuur aan de scheidende wethou der mevrouw A. J. Ie Coultre- Foest aangeboden, werd door ruim driehonderd belangstellen den bezocht. Het was een veel zijdig samengesteld gezelschap, dat de scheidende wethouder en haar echtgenoot de hand kwam drukken. In die veelzijdigheid weerspiegelde zich de breedte van het terrein, waarop me vrouw Le Coultre zich in de plaatselijke gemeenschap en in' de regio actief getoond heeft. Er kwamen tal van schoolhoofden en schoolbestuurders, afgevaar digden van sport- en jeugdver enigingen collega-wethouders uit de regio. Minister De Koster, oud-minister Polak en de Ame rikaanse ambassadeur bevonden zich onder de belangstellenden, vertegenwoordigers van de kun stenaarswereld - Sierk Schrö- der, Paul Citroen, Bob Bruyn, Albert Vogel en ook bestuursle- VANAVOND Basketball BONA STARS- BAAD EN DAAD LIONS Ere-DIvlsie kamp. poule 5 MEIHAL Aanvang 20.30 u Kaartverkoop vanaf 7.00 uur kassa's 5 Meihal. Boshuizerlaan, Leiden. den van tal van plaatselijke verenigingen. Aan het slot van de receptie kwam de drumband van Sportvereniging „Irene" de scheidende wethouder een af- scheidsserenade brengen. Namens de Vereniging van Vrien den van Wassenaar werd vrouw Le Coultre door voorzit ter Mr Tj Halbertsma een ak- tentas in groene kleur - symbool van de vereniging, die Wasse naar groen wil houden - aange boden uit dankbaarheid voor wat zij voor de vereniging, vooral in de oprichtingsperiode, heeft gedaan. Namens de kring van Wassenaar- se schoolhoofden overhandigde de heer J. W. Harting haar een bureau-set. Maandagavond volgt aan het einde van de raadsver gadering nog een afscheid van de gemeenteraad. HAZERSWOUDE Met een snel heid van rond de honderdtwintig kilometer per uur is gisteren de sneltrein Alphen-Leiden op een mestkar ingestormd. Het ongeluk gebeurde op de grens van Hazerswoude en Alphen bij de Prinsenschouw. Door de mist had de bestuurder van de trac tor, die de meststrooier trok de naderende trein niet opgemerkt. Op het moment, dat de trein over de onbewaakte overweg reed, was de tractor net over de rails, waardoor het leven van Trein ramt mestkar bij Hazerswoude de bestuurder gespaard bleef. Het treinverkeer ondervond gis termorgen geruime tijd vertra ging- Door de klap werd de trein be dekt door een dikke laag gier. Aan voor- en onderzijde liep het treinstel zware schade op. LEIDEN/DEN HAAG - De Leidse schilderes Anneke Boot exposeert van 24 maart tot met 27 april in de tentoonstel lingszaal van het Nederlands Congres gebouw (Churchillplein 10) te Den Haag. Openingstijden alle dagen van 8 tot 24 uur. An neke Boot is zelf elke zondag van 14 tot 16 uur aanwezig. LEIDEN - Kees Sabee expo seert reliëfs in het Academiege bouw. Rapenburg 73. De ten toonstelling duurt tot 18 april. HAZERSWOUDE Tal van vra gen over het leefmilieu te Ha- zerswoude-dorp werden de Com missie Milieuhygiëne voorgelegd op een wijkavond in het Mi- chelshuis. Er werd gepleit voor het plaatsen van afvalbakken langs de straten maar ook werd het gedrag van chauffeurs van (winkel-) wagens en voertuigen van de gemeente aan de kaak gesteld: men vroeg zich af, waarom er niet bestraffend wordt opgetreden. Men deed de suggestie een milieu- politie in te stellen omdat die opvoedende waarde zou hebben. Aan het Carel Fabritiusplant- soen zou teveel parkeerruimte terwijl de speelruimte er aan de krappe kant is gelaten. De heer W. Soeters, directeur van Gemeentewerken en adviseur van de commissie Milieuhygië ne, voerde aan dat die parkeer ruimte in de nabije toekomst hard nodig zal zijn; de parkeer havens ter plekke zijn ook be stemd voor bewoners uit omlig gende straten. Voorzitter L. Verwey, deelde mee dat de tafeltennisvereniging „Avanti" die een deel van haar inkomsten verkrijgt door het in zamelen van ud-papier, binnen kort in Hazerswoude-dorp con tainers wil plaatsen, waarin men leeg afvalglas kan depone ren. (Wat ook aan de Rijndijk al gebeurt bij de Spar). De bestrijdingsmiddelen, die de gemeente heeft gebruikt bij het onderhoud van plantsoenen, zo werd medegedeeld, zijn onge vaarlijk. De werkmethode die werd toegepast, kreeg daarom de instemming van de aanwezi gen op deze burgeravond. Het commissielid J. D. de Wit wees erop, dat de zorg voor het mi lieu niet een taak is voor de overheid alléén maar voor alle burgers: de grootste schade aan de plantsoenen wordt aange bracht door de jeugd en de hon den. Ten aanzien van de jeugd zouden de ouders hun invloed kunnen uitoefenen; wat betreft de honden, waren dc meningen verdeeld tussen het plaatsen van hondenprivaten en het ver hogen van de hondenbelasting. Maar de kern van het probleem blijft natuurlijk, het uitlaten van de hond LEIDEN 201 bewoners van de Pieterswijk hebben een briet aan B. en W. gestuurd over de huidige situatie, cq toekomst van de Pieterswijk. „Wij spre ken de hoop uit", aldus de schrijvers, „dat u na dc com missievergadering d.d. 13 maart jl. (Waarvan wij uitvoerig mel ding maakten, red.) zult begrij pen, dat de bewoners van do Pieterswijk geen genoegen zul len nemen met de criteria die worden gehanteerd bij het ver strekken van horecavergunnin- gen aan horecavestigingen. Dit kan slechts inspirerend werken op lieden die zich alsnog willen vestigen in de toch al zo geteis terde wijk. Wij verlangen op korte termijn dat, de gemeente lijke overheid bekend zal gaan maken dat er voor (nieuwe) ho recavestigingen geen ruimte meer zal zijn een ontheffing te verkrijgen van de wettelijk vastgestelde sluitingstijd. Slechts een dergelijke maatre gel zal, zij het in geringe mate, de progressie van het café-van- dalisme verhinderen. Er moet een einde komen aan de „kwel lende onzekerheden, waar wij thans mee moeten leven. LEIDEN In het kantoor van de AMRO-bank aan het Bevrijdingsplein is vanaf 21 maart tot 4 april een exposi tie van de Leidse kunstschil der Ph. Lasander. Op 22. 24, 29 en 31 maart kan men de kunstenaar „bezig" zien met zijn werk. Openingstijden: dagelijks van 9 tot 16, op 24 en 31 maart van 10 tot 12, op 22 en 29 maart van 18.30 tot 20 uur. LEIDEN De heer Van Meijgaarden gaat op 1 april de dienst verlaten. Deze op zichter van de Gemeente, be gonnen als metselaar en door zijn vakmanschap snel opge klommen, wordt, na een 34- jarige staat van dienst, ge pensioneerd. Sinds 1969 was de heer Van Meijgaarden be last met de toezicht op het onderhoud van de Gemeente lijke gebouwen, zoals het stadhuis en molen De Valk. Op 31 maart neemt hij in de kantine van het stadhuis af scheid van zijn collega's en directie. Aanvang der recep tie, 16.30 uur. TER AAR - De Rijkspoli tie van Ter Aar heeft een viswedstrijd gehouden. Van de 35 deelnemers hadden er 18 vis gevangen. Uitslag: 1. G.J. Wijzenroek (91) pnt); 2. C. Verkerk (75 pnt); 3. L. van Leeuwen (39 pnt). ALPHEN AAN DEN RIJN Een insluiper werd be trapt in een woning aan de Stationsstraat. Achteraf bleek dat hij een portemon- nale met inhoud had meege nomen. De man heeft het geld later aan de bewoonster van het pand teruggegeven. ALPHEN AAN DEN RIJN Er is brand uitgebroken aan de Ruiterstrnat. Een vijfjarig zoontje had met lu cifers gespeeld. De schade was 1500 gulden. Een aan grenzende schuur is ook ge deeltelijk verbrand. BODEGRAVEN De Bo- degraafse Hengelsportvereni ging organiseerde in de Goudse Vaart een karperwed strijd. Uitslag: 1. C. Sluijk (24 vissen, 1124 cm); 2. C. Kok (279 cm); 3. P. Ham broek (201 cm). Totaal 2293 om. De gevangen vis wordt uitgezet in de vijver bij het Dienstencentrum, zodat nu ook de bejaarden dichtbij hun viswater hebben. BODEGRAVEN Zondag zal Esto spelen op eigen ter rein. De strijd gaat tegen het Rotterdamse SMV, dat als een harde ploeg bekend staat en stevig in de middenmoot staat. Aanvang van de wed strijd aan de Groene Zoom 14.30 uur. ALPEN AAN DEN RIJN In de Hoofdstraat te Alphen zijn 2 Duitsers aangehouden van 24 en 26 jaar, die in hun auto inbrekerswerktuigen hadden. Zij zijn afkomstig uit Amsterdam. Later bleek, dat zij hadden ingebroken in het Koetshuis aan de Hoofd straat. Zij zijn overgeleverd aan de Amsterdamse politie. ROELOFARENDSVEEN De uitslag van de gehouden kaartwedstrijd ten bate van het jeugdwerk was als volgt: I. Theo Dongelmans 5590, 2. Bert Volwater 5358; 3. Hein l'Ami 5457; 4. Jan Rietbroek 5172; 5. Louis Verdel 5171; 6. Jan Huigsloot 5164; 7. Kees van Hameren 5118; 8. mevr. Verdel-v. d. Meer 5036: 9. Cok van Egmond 5019. Dinsdag 20 maart des avonds te 8 uur wederom kaartwedstrijd ten bate van het jeugdwerk, en wel in de Alkeburcht. ROELOFARENDSVEEN - Hedenavond te 7 uur is er In de parochiekerk van Mario Presentatie een jongerenmis Medewerking wordt verleend door het dekenale jongeren koor. WOUBRUGGE De afde ling Woubrugge van de EHBO behaalde tijdens de selectiewedstrijden de eerste plaats. Het team, bestaande uit leider D. Blom, mevrouw Grandia-BIom en de heer Slingerland, is uitgenodigd om vandaag deel tc nemen aan districtswedstrijden in Holiday Inn te Leiden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3