Vakbeweging moet niet veel meer hebben van ondernemingsraden NETTO LOON BELASTINGGIDSEN DRAAISCHIJF V.N.U. uit kritiek op vakbondsplannen NIEUWE ACTIES OP KOMST yi Knip dit briefje uiten plak'top uw deurknop. L- Fiscale notities RAND- KRANT VRIJDAG 16 MAART 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Tijdens de huidige campagne de Industriebonden voor een andere inko mensverdeling is al wel gebleken, dat het eerstvolgende grote actiepunt van de vakbe weging zal zijn het wijzigen, zo al niet ophef fen van het instituut van de ondernemingsra den. De opvatting wint veld, dat de gekozen leden van die raden, die naar de nieuwste op vattingen tevens vertegenwoordigers zijn van hun bedrijfsgneoten-kiezers, door de wijze waarop het instituut functioneert te sterk on der de invloed van de directies komen en al dus van hun achterban vervreemden. Of er zelfs mee in conflict komen, zoals tijdens de jongste acties is gebleken, door enige scepsis te tonen over die acties. verigens zal de vakbeweging niet alleen ijve ren voor een andere opzet van de beïnvloe ding van het ondernemingsbeleid door het >ersoneel. Ook het programma van de pro gressieve partijen, zoals dat door een progres- ,ief kabinet uitgevoerd zou imoeten worden, wil dat een andere richting zal worden inge slagen. Daarbij komt dan als alternatief het begrip personeelsraad op het tapijt. Er is dus wel enige nieuwe actie te verwachten. )ude wel streven naar iets nieuws wekt enige verba- iing als men zich realiseert, dat het oude ei- jenlijk nog maar net geboren is. De oude wet ip de ondernemingsraden van 1950 is nog ;een twee jaar geleden zo ingrijpend gewij- :igd, dat niet- eens met een wijzigingsvoorstel ion worden volstaan, maar een geheel nieuwe ïet werd geconstrueerd. Geen wonder, dat de perkgevers vinden, dat met die nieuwe wet *rst maar eens wat meer ervaring moet wor- len opgedaan voordat verder wordt gesleuteld de inspraak van het personeel. Maar de rakbeweging is van het begin af aan niet zo «elukkig geweest met die nieuwe wet, al temde zij ermee in. dat lijkt vreemder dan het is. De opvatting Spas unaniem dat de oude wet niet meer deug- ue. Van dé zijde van het NW was men eigen- Ijk al meteen zover, dat men iets totaal an jers wilde, maar de katholieke en christelijke jakcentrales waren nog niet aan een revolu tie" toe toen over een nieuwe aanpak werd gedacht, reden waarom als een soort compro mis besloten werd tot een sleutelen aan de wet en tot het omvormen van het bestaande instituut van de ondernemingsraden. De molen van de veranderingen draait echter traag, het duurt jaren voordat men tot iets wezenlijks komt en toen dan ook bereikt was, wat men geruime tijd eerder had nagestreefd, was het denken al weer een heel eind verder. Vandaar die onvrede vanaf het begin van het nieuwe, die nu nog eens in aangewakkerd. Ook in deze materie gaat het om de harmonie tegenover het conflict. De oude wet op de ondernemings raden 'ging heel uitdrukkelijk uit van het har moniemodel. De ondernemingsraad, zo was de filosofie, diende het orgaan te zijn waarin be drijfsleiding en personeel heel vredelievend het gemeenschappelijk belang van de onder neming zouden moeten dienen. De nieuwe wet ging van een andere gedachte uit. Erkend werd, dat de belangen van bedrijfsleiding en personeel wel eens tegengesteld konden zijn en dat men die natuurlijke tegenstelling niet zo hoefde te verbloemen. En tevens mocht veel duidelijker tot uitdrukking komen, dat de leden van de ondernemingsraden niet alleen worden gekozen door het personeel, maar ook gezien mogen worden als de vertegenwoordi gers van dat personeel. Een zekere mate van conflict werd dan ook aanvaard en ingebouwd. De gekozen leden van de ondernemingsraad mochten meer con tacten onderhouden met de achterban, ze mochten meer deskundigen raadplegen, ze mochten zelfs buiten de directie om vergade ren om een gezamenlijk standpunt vast te stellen, desnoods tegenover de directie, voor dat de vergadering van de ondernemingsraad zou beginnen. Ondernemingsorgaan Maar als wortel van het kwaad wordt In vak bondskringen toch gezien, dat de onderne mingsraad nog altijd een orgaan van de on derneming is, vergaderend en eventueel be sluitend onder leiding van het hoofd van de onderneming, meestal de directeur. Zo'n raad. aldus deze kringen, hinkt op twee gedachten: enerzijds zijn de gekozen leden belangenbe hartigers van hun kiezers, anderzijds zijn zij adviseurs van de directie, waarbij zij het be drijfsbelang in het oog moeten houden. Dit nu kan 'hen in een conflictsituatie brengen. Den ken zij in de vergadering te sterk aan de ach terban dan kan van directiezijde het verwijt komen, da', zij hun taak als behoeder van het ondernemingsbelang verwaarlozen; denken zij aan het bedrijfsbelang dan kunnen zij het ver trouwen van hun kiezers verliezen. Tijdens het huidige arbeidsconflict en ook eer der in het recente verleden is gebleken, waar toe dit kan leiden: ondernemingsraden die op wekken om onderhandelingen over arbeidsge schillen te heropenen. De bonden zijn daarvan missohien nog niet eens zo ondersteboven als de werknemers in de betrokken ondernemin gen. 'Die laatsten stellen, dat hun vertegen woordigers zich in feite distantiëren van de aanleiding, waarvoor hun kiezers bereid zijn actie te voeren. Men ziet dit dan toch wel als een aanval in de rug. Er zijn er, die was meesmuilend zeggen, dat de vakbeweging ernaar heeft gestreefd mondige mensen te kweken, die kundig in het onderne mingsbeleid kunnen meepraten en nu moeten ervaren dat die mondigheid leidt tot andere inzichten dan die, welke de vakbeweging dief is. Ze hebben de storm zelf opgeroepen en zoeken nu bescherming, aldus kan men horen opmerken. Maar al kan daar wel wat van waar zijn, deze redenering is toch wat te sim pel. Eenzijdig Nog afgezien van het feit, dat ondernemingsra den geen bevoegdheden zijn toegekend op het gebied van de primaire arbeidsvoorwaarden cao's moeten door de vakbonden worden afgesloten meent de vakbeweging, dat de gekozen ondernemingsraadsleden zich te een zijdig bezighouden met het bedrijfsbelang. En dan valt al spoedig het woord ..inkapselen" door de directie. Wellicht is dat een te sterk woord, vooral omdat het kwade bedoelingen veronderstelt, maar een feit 'is, dat het woord van een directeur, die immers voorzitter van de ondernemingsraad is, toch heel zwaar telt en dat er in vele gevallen echt wel een nei ging is om zijn oren te laten hangen naar dat woord. En dan is er helemaal niet veel aan drang nodig om tot het gezamenlijk nemen •van besluiten of het uitgeven van verklarin gen te komen, die het personeel tegen de ha ren in strijken. Een deskundige uit het vakbe wegingskamp formuleerde het tegenover ons als volgt: „Ook al is de wet gewijzigd, met de ondernemingsraden geef je toch de directies een middel in 'handen om de personeels verte genwoordigers naar hun hand te zetten. Daar na ontstaat er dan een conflictsituatie als de werknemers de ondernemingsraden eraan her inneren, dat ze ook nog personeelsvertegjn- woordigers zijn". Weliswaar biedt de nieuwe wet allerlei mogelijkheden, als gezegd, tot beraad buiten de directie om, maar zo daar van al gebruik wordt gemaakt, gedraagt men zich in de vergaderingen van de ondernemingsraad vaak anders. Dit wordt trouwens mede in de hand gewerkt, doordat de gekozen leden van een onderne mingsraad altijd ondergeschikten zijn van de voorzitter, wat het onbevangen uiten van ei gen mening ook nogal belemmert, ook al biedt de wet hen formeel bescherming tegen ontslag. Peroneelsraad Wat wil de vakbeweging dan wel? De gedachten zijn nog niet helemaal afgerond, maar men denkt aan een nieuwe opzet, die 'in de wande ling personeelsraad of bedrijfsraad (zoals de Duitsers zeggen) wordt genoemd. Zo'n perso neelsraad zou een geheel zelfstandig orgaan moeten zijn met een waakhondfunctie ten op zichte van de directie. ZoN PESONEELS- zichte van de directie. Zo'n personeelsraad, gekozen door het personeel en met zijn kie zers voortdurend contact houdend over aller lei zaken, houdt in de eerste plaats zo al niet uitsluitend het personeelsbelang in het oog, het bedrijfsbelang moet maar door de directie bewaakt worden. Dat houdt de verhoudingen zuiver. Weliswaar komt ook de personeelsraad uiteindelijk met de directie in vergadering bijeen om over dezelfde zaken te praten als de ondernemingsraad thans doet, maar de directie weet dan hoe de kaar ten liggen en waarvoor die personeelsverte genwoordiging daar zit. De al eerder geciteer de deskundige: „Zoals het nu is, heb je bij wijze van spreken een kascontrolecommissie met als voorzitter de penningmeester, dat kan eenvoudigweg niet. De personeelsraad is een betere oplossing. Die kan echt verwoorden wat het personeel wil en de directeur kan een lid van die raad niet verwijten dat deze niet aan bet bedrijfsbelang denkt, want die direc teur weet, dat die man of vrouw daarvoor niet in de vergaderzaal komt". Deze opzet gaat er dus van uit, dat de perso- neelsvertegenwoordigers niet zo gauw in het management worden opgenomen, niet worden „ingekapseld", omdat woord nog maar eens te gebruiken. Maar is dat zo? De Duitse socioloog Von Friedenburg heeft na onderzoekingen vastgesteld, dat ook vooi personeelsraad het risico blijft bestaan, dat bij veelvuldig contact met de directie de leden opgenomen kunnen worden in het denken de bedrijfsleiding. Dubbelrol Of men het Duitse voorbeeld dus moet volgen is nog de vraag. Maar wat de vakbeweging in elk geval wil is het opheffen van de dubbelrol van de personeelsvertegenwoordigers en te genover het huidige isolement van die vertegenwoordigers solidariteit met de achterban kweken, aldus hun positie en daarmee die van het hele personeel tegen over de directie versterkend. Daarnaast wil men de personeelsraad wel wat meer be voegdheden geven dan de ondernemingsraad thans heeft. Met name zou de raad een veto recht moeten krijgen met betrekking tot het hele personeelsbeleid. En op wat langer zicht zouden de leden van de personeelsraad on der de vlag van die raad of als ander orgaan wel eens de mensen kunnen worden, die met de directie over arbeidsvoorwaarden gaat onderhandelen als uitwerking van hetgeen de vakbonden via de cao-onderhandel ingen met de werkgevers als algemene centrale arbeids voorwaarden overeenkomen. Het is zonder meer duidelijk, dat de vakbewe ging en met name de Industriebonden thans heel snel met veranderingen willen komen. Ze hebben de handen nu nog te zeer gebonden door de acties, maar als die vooihij zijn komt het instituut van de ondernemingsraden heel snel op de helling. Het zal dan waarschijnlijk wel een actiepunt gaan worden, want de werkgevers staan heel wat minder te popelen, om het maar vriendelijk te zeggen Ombouw havens Brielle voor recreatie IE'LLE (ANP) De gemeen- eraad van Brielle heeft beslo- pn de Brielse havens om te tauwen tot recreatiehavens, (oor de aanleg van steigers en pen voor pleziervaartuigen is jen krediet beschikbaar gesteld fin 1187.000 gulden. Voorlopig killen ongeveer 250 boten en «otjes een plaats kunnen vin- jen in de havens. Per jaar zul- pn zo'n 200 boxen verhuurd porden tegen tarieven die aan- (epast zijn aan die van het fe- reatiegebied Brielse Maas. Eén 'an de havens zal een „vrijha- en" worden, waar passanten Bet hun boot en da ggratis ge- ïuik van zullen kunnen maken. Een eenvoudige plechtigheid kenmerkte in Tan Son het einde v Generaal-majoor Roseborough strijkt de Amerikaanse vlag i Amerikaanse troepen in Vietnam, generaal Weyand (rechts). n het Amerikaanse ingrijpen in Vietnam, het bijzijn van de commandant van de Den Haag - De vakbonden willen dat de onder nemingsraad een verlengstuk is van de vak bond. Dit is echter geheel tegen de opzet van het Instituut ondernemingsraad en in strijd letter en geest van de wet op de ondernemings raden. Dit is de reaotie van 'het Verbond van Neder landse Ondernemingen (V.N.O.) op de weer op laaiende kritiek van de vakbonden op het insti tuut ondernemingsraden. De vakbonden zien over het hoofd, dat zij in wezen slechts verte genwoordigers zijn van hun leden. De onderne mingsraad is de steeds opnieuw gekozen verte genwoordiging van het gehele personeel, aldus het V.N.O. Door steeds te proberen de onderne mingsraad tot een vakbondsorgaan te maken, negeert de vakbeweging volgens het V.N.O. het vaak grote aandeel dat ongeorganiseerden in die raden hebben. Zij probeert zich een instel ling toe te eigenen die niet van de bond is maar van alle werknemers. Vaak stelt de vakbeweging zich op het stand punt, dat de bonden het beter weten dan de werknemers, dat vakbondsleden beter zijn dan ongeorganiseerden cn dat daarom de bonden vanzelfsprekend de leiding en zeggenschap van en over de werknemers - en dus ook over de on dernemingsraad toevalt. Dit is een elitair stand punt, niet een democratisch, aldus het V.N.O. Het V.N.O. is van mening ,dat een omzetting van de ondernemingsraad in een personeels raad, die dus maar één taak heeft, namelijk op te komen voor het personeelsbelang, een vermin dering betekent van de invloed die de huidige raad aan werknemers biedt. Deze komt name lijk ook op voor het ondernemingsbelang, een belang ook van alle werknemers. Alle oplossingen, die ertoe zouden leiden dat een enkele pressiegroep of party niet haar macht in de weegschaal werpt met de anderen, macht de mogelijkheid tot een eenzijdig machts overwicht zou krijgen, moet worden verwor pen. aldus het Verbond van Nederlandse Onder- neir ingen. (ADVERTENTIE) Als u 's ochtends de voordeur achter u dichttrekt, staat u nog open voor nieuwe indrukken. Nieuwe suggesties. Zoals deze: er is een nieuwe sigaret met een uiterst laag teer- en nicotinegehalte. Roxy Dual Filter. Probeer die 'ns. Misschien is-ie net zo lekker als uw eigen merk. Misschien wel lekkerder. Je moet er alleen even aan wennen. Pakweg'n week. Een luttel weekje en u rookt werkelijk nicotine-arm. Westduitse hoogoven Htgeschakeld SBURG (DPA) De zwarte "s van Duisburg (Noordrijn- *s'falen), momenteel de groot ste hoogoven van de westelijke wereld, moet wegens onaan vaardbare hinder buiten bedrijf worden gesteld. De bevolking heeft teveel last van het la waai, de stof en de stank. Het staalbedrijf heeft bekendge maakt dat door tal van maatre gelen reeds in mei van dit jaar het lawaai voor het aangrenzen- i de woongebied aanmerkelijk zal zijn teruggebracht. (Van onze fiscale medewerker) De werknemer, die een netto loon heeft bedongen, doet er verstandig aan om bij twijfel de inspecteur te vragen of zijn werkgever de loonbelasting wel af draagt. Hij kan anders voor „verrassingen" komen te staan. Prater is als vertegenwoordiger vijf maanden in dienst geweest bij de firma Verkoop. Bij zijn in diensttreding bedong Prater een nettoprovicie. De loonbelasting, de AOW-premie en de sociale verzeke ringspremies zouden door de werkgever worden vol daan. Er werd geen schriftelijk contract opgemaakt. Wel vulde Prater een werknemersverklaring in. Ook ontving hij een ziekenfondskaart. De firma Verkoop droeg geen loonbelasting af aan de inspecteur der belastingen. Verkoop's administratie was een jan boel. Hij kon wel verkopen, maar hij was een onge letterd man, die vele zaken aan een ander moest overlaten. De inspecteur legde Prater een aanslag in de inkom- stenbelasing op zonder verrekening van loonbelas ting. De inspecteur vond. dat Prater zich niet vol doende bewust was geweest van zijn eigen verant woordelijkheid. dat terzake van zijn loon ook werke lijk loonbelasting werd afgedragen. Dit gold in het bijzonder nu hij in dienst trad bij een labiele werk gever, een ongeletterd handelsman, van wie Prater niet zonder meer mocht verwachten, dat hij de in gehouden loonbelasting ook metterdaad zou afdragen. In zulk een geval, zo vond de inspecteur mag van de werknemer een zekere zorgvuldigheid worden ver wacht. Zo had hij bijvoorbeeld bij de belastingadmi nistratie kunnen informeren of afdracht wel plaats had. Daarom achtte de inspecteur het voor risico van Prater dat geen loonbelasting was afgedragen, zodat deze niet bij wijze van voorheffing met zijn aanslag in de inkomstenbelasting kon worden verre kend. Dit ging het gerechtshof te 's-Gravenhage echter te ver. Volgens het hof had Prater aanspraak op verre kening van loonbelasting, tenzij door zijn schuld de loonbelasting niet was afgedragen. Van samenspan ning tussen werkgever en werknemer is niets geble ken. Ook kan men Prater niet verwijten dat hij te kort was geschoten in de zorgvuldigheid welke hij met betrekking tot zijn verhouding tot de fiscus in acht diende te nemen, nu hij zijn aangiftebiljet dui delijk had ingevuld, zo vond het hof. De inspecteur moest de loonbelasting alsnog verrekenen met Pra ter's aanslag en maar zien dat hij dit bedrag van de inmiddels failliet verklaarde firma Verkoop vorderde. Goede gidsen De Belasting-Almanak-1973 van Elseviers Weekblad, prijs 8,50; het Bclasting-ABC 1973è prijs 4,50. De Beiastingkrant-1973 prijs 2,—, alle drie verschenen bij b.v. Uitgeversmaatschappij Bonaventura te Am sterdam en Kluwers Belastinggids 1973, prijs 4,90, verschenen bij N.V. Uitgeversmaatschappij AE. E. Kluwer te Deventer. De fiscale wetgeving in Nederland wordt steeds weer verfijnder en ingewikkelder door de niet-afla- tende stroom van nieuwe voorschriften en rechtelijke uitspraken over fiscale strijdpunten. De tarieven blijven echter onveranderd hoog of worden nog ho ger. De beide uitgeversmaatschappijen hebben bovenge noemde handleidingen uitgegeven om het iedereen mogelijk te maken zijn aangiftebiljet inkomstenbelas- sing zodanig in te vullen, dat niet nog meer belas ting dan noodzakelijk en rechtvaardig is betaald wordt. In alle handleidingen wordt in meer of min dere mate aandacht besteed aan de wetswijzigingen, die op 1 januari 1973 van kracht zijn geworden (het z.g. schijventarief), waarmee men overigens pas bij de aangifte volgend jaar te maken krijgt. Het hante ren van de gidsen is bijzonder gemakkelijk gemaakt doordat de vragen op het aangiftebiljet op de voet worden gevolgd. De Belasting-Almanak van Else viers Weekblad en Kluwers Belastinggids behandelen de problemen het meest uitgebreid. Bij beide ver dient het bijleveren van verschillende huipstaten, wat het invullen aanzienlijk gemakkelijker maakt, een aparte vermelding. Wei moet het ons van het hart dat het prijsverschil tussen beide gidsen dit jaar weer groter Is gewor den. Dat neemt niet weg dat vooral bedrijven en personen, die veel aftrekposten hebben, veel plezier van deze gidsen zullen hebben. In de twee andere gidsen zijn de problemen minder diepgaand behan deld, maar ook hier kan degene, die een minder in gewikkelde belastingaangifte hoeft te doen, zeer veel nuttige aanwijzingen vinden. schijventarief De gedachte lag wel een beetje voor de hand: de fis cus heeft per 1 januari 1973 een schijventarief voor de inkomstenbelasting ingevoerd, waarom zou men dan niet een soort belastingtabel publiceren in de vorm van een draaischijf? Uitgeverij Kluwer heeft nu zo'n schijf, ontworpen door drs. J. Hartog en ir. W. J. Keiler, op de markt gebracht voor 2,95. Het is een leuk stuk speelgoed en voorkomt veel rekenwerk voor degene, die geen behoefte heeft de verschuldigde belasting tot op de cent nauwkeurig vast te stellen, want loep-zuivere uitkomsten geeft de draaischijf niet. De belastingschijf van dun karton en draaiend op een ander karton kan men vrij simpel op zijn per soonlijke situatie instellen gehuwd of ongehuwd, zonder of met kinderen, werkende vrouw enz.), waarna men snel ziet, welk deel van het inkomen onbelast blijft. Vervolgens valt snel af te lezen hoe veel belasting over het resterend deel van het inko men betaald moet worden en hoeveel als men wat gaat bijverdienen. Eigenlijk heeft men aan dit spelletje pas begin vol gend jaar iets. namelijk, als men zijn belastbaar in komen (dat is het bruto-inkomen min de fiscale af trekposten) kent. want de schijf is op dat belastbare inkomen afgestemd en dat kent men pas aan het einde van dit jaar. Van die aftrekposten wordt anders dan in de be lastingalmanakken geen gewag gemaakt, zodat slechts rest een belangstingtabel in ludieke vorm. Waarschijnlijk slechts één keer bruikbaar, want het instrumentje werkt alleen maar voor het huidige ta rief. Geboortemethode Ondanks betere sexuele voor lichting geloven vele Britse kinderen nog steeds, dat zij bij hun ouders zijn gekomen via de ooievaar, een par keerterrein of een oven. Vele tieners zijn niet veel wijzer. De pedagoge mevr. Jill Ken ner sprak met meer dan 1200 jonge kinderen en met bijna 6000 tieners. Haar ervarin gen heeft ze neergelegd haar boek ..Afscheid van ooievaar". Zij heeft bij kin deren geniale ge boor te metho den ontdekt. Dan toch door ouders ingegeven!) Een meisje van elf vertelde, dat zij .als een cake in de oven was gebakken. Volgens haai worden kinderen die te lang in de oven blijven, zwart. Andere kinderen menen, dat zij in het dokterstasje zijn gebracht of gekocht in een winkel. Weer anderen gelo ven. dat zif op parkeerterrei nen zijn gevonden of met het wasgoed mee zijn gekomen. Een klein meisje dacht, dat de vogels en bijen verant woordelijk waren voor haar aanwezigheid op aarde. Zij was van mening, dat je door een bijensteek zwanger wordt. Mevrouw Kenner zegt, dat er angstaanjagende hiaten zitten in de sexuele kennis van oudere tieners. Volgens haar weten velen van die tieners niet zoveel als de hedendaagse maat schappij meent dat zij we ten. Een jongetje van tien. dat zij had voorgelicht over het sexuele leven en het ont staan van kinderen, zei na afloop, het een fifn gesprek te hebben gevonden. Maar hij weigerde met zijn ouders over de nieuw verworven bennis te spreken. Omdat hem dat wel eens een draai om de oren bon opleveren. Gezegde Gezegde in omroepkringen: De NOS heeft de Hoorn op de haak gelegd. Toevalstreffer De Engelse mevrouw Scott heeft een zoon gekregen Niets bijzonders. Het was wel haar derde kind dat op 14 maart werd geboren. Dok toren hebben met een com puter uitgerekend, dat de hans daarop slechts één op de 48 miljoen is. Gevolg ils mr. Van Doorn minister wordt, wordt de KRO staats omroep. Arme koeien Zwitserse koeien hebben zoveel melk gegeven, dat zij het met de dood moeten beko pen. De regering heeft be slist, dat er vóór augustus 20.000 melkkoeien moeten worden geslacht, om overproduktie aan melk een halt toe te roepen. Gezegde Gezegde in Zwitserland: koe met de melk weggooien. Generaals (Er zijn strubbelingen rond de bevordering van „conserva tieve" generaals) Het generaalskorps levert slag. men vliegt elkander in de haren, over de vraag: wie van hen mag de orde i- troep bewaren? Wie wordt geroepen tot de macht? Wie kan men aa top gedogen? De sterren dansen voor de ogen, de bal ken kraken door de kracht, waarmee de leiding van het heer over bevordering wil strijden. Ach: het zou menig een verblijden, bevorderde men slechts de sfeer. Definitie Woede Een Amerikaanse toerlste barstte in woede uit over de Britse auto die zif gehuurd had. Het geluid van de mo tor was zo luid dat zij niets anders meer kon horen en de licht/es in het instrumon- tcnpanecl gingen aan zonder dat zij er een verklaring voor kon geven. En hoe hard zij ook op het gaspedaal drukte, de wagen kon dc 80 km per uur niet halen. Ten einde raad' riep zij de hulp van de Engelse wegenwacht in. Deze Inspecteerde de wa gen en stelde een paar vra gen. Toen kwam de conclu sie: zij had de afstand van Londen naar Cornwall (ruim 130 km) helemaal afgelegd in de tweede versnelling. Ex cuus van de Amerikaanse: Ik ben gewend aan automa tisch schakelende wagens. Raadsel Voor AR-fractievoorzltter mr. Aantjes is het een raadsel waarom formateur Burger de CHU buiten het kabinet wil houden. Een troost voor mr. Aantjes: voor de Neder landse kiezer Is héél de for matie een raadsel.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9