eeste openbare sauna's ongezond Voor half miljoen aan heroïne in beslag genomen TOPFUNCTIES BIJ LANDMACHT NIET IN GEDING APPEL IS OOK SLECHT VOOR GEBIT Geertsema vóór gezamenlijke kandidatenlijst Advies: Niet te lang in te hete Sauna Nieuwe Partij sprak met KYP Snoepfabrikanten: Overval op bejaard echtpaar De Koster sust rel RIJDAG 16 MAART 1973 LEIDSE COURANT MSTERDAM De meeste Ne- De Finse professor bracht met zijn uit- na's". jlerlandse sauna's zijn onge- xmd. Deze conclusie moet ge- tikken worden, nadat de Finse .atholoog, prof. Harald Teir, gistermiddag in Amsterdam de neest recente bevindingen van feijn speurwerk naar de gevol- spraken gistermiddag tijdens persconferentie in Amsterdam de e- derlandse Saunavereniging (NVS) een beetje in verlegenheid. Deze vereniging immers adviseert de exploitanten van openbare sauna's, die bij de vereni ging zijn aangesloten, saunatempera- turen van 90 tot 100 graden Celcius. Naast de jarenlange onderzoekingen aan de universiteit van Helsinki door prof. ven. dan hij lekker vindt. Ook wat be treft de temperatuur moet hij geen ri sico's nemen. Teir en zijn medewerkers, waarvoor Volgens de beide onderzoekers kan i gen van het baden in sauna's be- De NSV had de persconferentie belegd lend maakte. Volgens prof. Teir ■fcebben zijn onderzoekingen aan getoond, dat het baden in sau na's met een hogere tempera tuur dan 60 tot 70 graden Celcius poet worden afgeraden. ter introductie van een nieuw schild, waaraan men in het vervolg bonafide sauna's kan herkennen. De vereniging meent namelijk, dat er op het ogen blik teveel sauna's worden misbruikt. Zo staat de vereniging afwijzend te genover de zogenaamde „sex-sau- onder meer vele honderden ratten als „proefkonijnen" worden gebruikt, is ook in ons land een onderzoek op gang gekomen. Zo is er het afgelopen jaar speurwerk verricht in het Cen traal Ziekenhuis te Alkmaar. Het onderzoek met proefpersonen werd gedaan door dr. A. G. Hilvers, kli nisch chemicus en biochemicus, met medewerking van de anaesthesist C. Zegveld. In rapport zeggen zij onder meer dan de saunabader niet stoer' moet doen en langer in de sauna blij- te lang verblijven in een te hete sauna nadelig zijn voor het goed functione ren van vooral de hersenen. Daarom raden zij aan niet langer dan gemid deld twaalf minuten in een sauna te blijven en daarna een kwartier lang buiten de sauna te rusten om de li chaamsfuncties de gelegenheid te ge ven zich te herstellen. Prof. Teir baarde vorig jaar opzien, toen hij bekend maakte dat een groot percentage van de proefratten in sau na's kankerverschijnselen vertoonden. Inmiddels is echter komen vast te staan, aldus prof. Teir, dat die kan kerverschijnselen niet zozeer veroor zaakt werden door het blootstellen van de ratten aan de hitte in de sauna, maar door de grote spanningen, die de ratten hierdoor kregen te verwer ken. Zo werd geconstateerd dat bij de ratten nimmer longkanker voorkwam. Dat zal een hele opluchting zijn voor de Finnen, die steeds meer de vrees koesterden dat grote aantal gevallen longkanker (drie tot viermaal zoveel als bijvoorbeeld in Noorwegen en Zweden) te maken had met hun sau nagewoonten. V-raad over Panama N lama (AFP-Reuter) Op de erste werkvergadering van de eiligheidsraad in Panama teft de minister van buiten- ndse zaken van Peru generaal e la Foor Valle, de aanspraak in Panama op volstrekte sou- areiniteit en jurisdictie in de maalzone „zonder restrictie" tsteund. u is overigens voor neutralisa- van het kanaal, in het be- g van vrede en veiligheid. n partij heroine ter waarde In Den Haag: Per twee inwoners een telefoon een onzer verslaggevers HAAG In Den Haag lan relatief de meeste tele- intoestellen van ons land. ijkens het statistisch jaarboek n de American Telephone and legraph Company telt Den ,1 toestellen per 100 in- mers. terdam volgt op de tweede lats met 45,5 toestellen. Dan leen Hilversum met 41,0, Rot- 'dam met 40,8 en Eindhoven et 40,4. Heel Nederland telt 5 toestellen per honderd in- rs en daarmee staat ons op de elfde plaats van de nglijst van landen met de wiste telefoondichtheid. To ni telt ons land 3.720.817 tre intoestellen. Soldaat spoorloos HEG EN De 20-jarige Nij- It eegse militair Wim Maas is 5 steeds spoorloos sinds zon- gmorgen 25 februari. n de Utrechtse Kromhoutka- ■ne gelegerde jongeman had terdagavond 24 februari een 'n een buitenwijk van Nij- ?en bezocht. Na het gebruik vrij veel alcohol verliét hij sluitingstijd het café' in ge lschap van twee andere be kkers van dit etablissement. ,V "dat hij zich moeizaam voort oog lieten zijn cafévrienden d'e nacht hem achter in 3J n personenauto die in een aat dichtbij het café gepar eld stond. Enkele uren later Wim Maas nog gesignaleerd 'ter een huis, daarna heeft 'mand hem meer gezien. Ontslag twee "ranse ministers IJS (AFP) De Franse mi- »rs *?eneé p,<?ven (Justitie) Maurice Schumann (Buiten- se Zaken) hebben gisteren n ontslag ingediend. De ont- 8en rijn aanvaard. "ier Pierre Messmer zal tij- 'j* de portefeuille van Justi- teneren, terwijl het ministe- van BuiteVandse Zaken KiP'op'g wordt toevertrouwd André Betancourt, nu ge machtigd minister bij Buiten- 'dse Zaken. ontslag van Schumann en '®n is een gevolg van het dat zij bij de zondag gehou- algemene verkiezingen in districten werden versla- Houdt het water schoon!" staat er met grote letters bij de toegang tot de haven van Bremen in West-Duitsland. De be doeling is dat er geen troep meer in het water terecht komt door onachtzaamheid, of bij het overladen van schepen. Met de luchtvervuiling neemt men het minder nauw (onderste foto). DEN HAAG (ANP) De „Aktie- groep Nieuwe Partij", die on derzoekt of er reële mogelijk heden zijn om tol partijvernieu wing te komen, organiseert In de komende weken enkele deel- congressen o.m. 31 maart in partijen KVP, ARP en CHU ge confronteerd op de bijeenkom sten, welke deze partijen op za terdag 19 mei houden en waar op over de samenwerking be slist wordt. Aan de hand van de reacties van de drie partijen zal de actiegroep haar definitief standpunt bepalen. Den Haag over dc thema's „de- Deze week sprak een delegatie mocratlsering, weizijn, solidari teit, vrede en veiligheid". De opzet is, dat het resultaat van deze congress an besproken wordt op een op zaterdag 5 mei te houden landelijk congres. Op het congres meet het profiel van de actiegroep zijn uiteinde lijke gestalte krijgen. Daarmee worden dan de drie christelijke „Aktiegroep Nieuwe Partij" met het dagelijks be stuur van de KVP het droeg een verkennend karakter. De kabinetsformatie maakte geen onderwerp van beraad uit, zo werd meegedeeld. Afgesproken is dat over een naand een vol gend gesprek plaats vindt. De actiegroep heeft het plan ook contact op te nemen met de be sturen van ARP er. CHU. AMSTERDAM (ANP) Na een langdurig onderzoek hebben rechercheurs van de Amsterdamse narcoti cabrigade 14 kg zgn korrel- j heroïne in beslag kunnen nemen. De partij (geschat te waarde 500.000) was in het bezit van vijf hong- kong-chinezen, die waren aangehouden toen zij met een auto bij een hotel in de Amsterdamse binnenstad arriveerden. De eerste aanwijzingen dat er weer heroïne werd aangevoerd kreeg de centrale recherche !oor een informatie van het bu- eau Warmoesstraat, dat er in binnenstad korrelheroïne per alve gram werd verkocht. Het iderzoek leidde naar de 38-ja- !ge Amsterdammer A.F., die >ij de politie als handelaar be tend staat. i zijn woning in de Plantage- buurt werd 500 gram heroïne aangetroffen, alsmede ingre diënten om heroïne te vervaar digen en een hoeveelheid korrel- mest. De man werd vorige week donderdag aangehouden, samen met twee Duitse meisjes van 18 en 17 jaar, de 21-jarige Nederlander W.H. en de 21-jari- ge Amerikaanse militair C.A.Q., die zich eveneens In de woning bevonden. Het verdere onderzoek bracht de recherche op het spoor van de 42-jarige Chinees S.H.C., die dinsdag in de binnenstad kon worden gearresteerd. Hij bleek< 60 gram koorelheroïne bij zich fe hebben. Omdat vermoed werd, dat andere chinezen heroïne zouden aanvoe ren hielden rechercheurs de af gelopen nacht hotels in diverse delen van de stad in de gaten. Hun geduld werd gistermorgen beloond toen omstreeks half vijf de chinezen bij een hotel in de binnenstad arriveerden. De identiteit van het vijftal, van wie word aangenomen da zij lid zijn van een bende heroïnes- mokkelaars, kon nog niet wor- den vastgesteld. De 85-jarige Geert Smit uit Enschede toont hier de kanjer van een karper, die hij gisteren op de laatste dag van het visseizoen in de binnenwateren wist te verschalken. De karper van ruim twintig pond werd door de bejaarde man na een strijd van een half uur aan het Twentekanaal ontfutseld. UTRECHT De reclameslogan „Snoep verstandig, eet een appel" zou omgebogen moeten worden In: „Snoep verstan dig". Want een appel bevat toch altijd nog minimaal 10 pro cent suikers, die schadelijk zijn voor het gebit. Dat is de me ning van drs. W. Visser, adviseur van de Nevesuco, de Ned. Ver. van de Suikerwerk- en Chocoladeverwerkende Industrie. Niet de hoeveelheid genuttigde suiker is in eerste instantie van belang, maar het aantal keren dat suikerhoudende produkten worden genuttigd. De heer Visser ging in zijn betoog, dat hij hield ter gelegenheid van de vijftiende zoetwarenbeurs in Utrecht, niet verder met zijn vergelijking met fruit dan het noemen van het percentage van tien voor appels. Overigens leerde een simpel rekensommetje dat men 4 1/2 ap pel kan nuttigen voor men het suikergehalte binnen heeft van een chocoladereep, waarbij komt dat aan vitamine enz. zon der meer wordt voorbijgegaan. De heer Visser baseerde zijn stelling, dat het eten van appels even tandbedervend werkt als het eten van snoep, op een on derzoek op de Universiteit in Nijmegen waarbij bleek dat rat ten, die tussen de maaltijden door suiker of appel kregen ook ongeveer in dezelfde mate aantasting van het gebit vertoon- Nederland versnoepte in 1971 voor 900 miljoen aan in eigen land vervaardigde biscuit, koek, banket, suikerwerk en choco lade. De Nederlandse zoetwarenindustrie exporteerde in <1 voor 745 miljoen naar het buitenland. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister Geertse ma (binnenlandse zaken) vindt het uiterst belangrijk dat lijst- verbindlngen tussen verschillen de politieke partijen mogelijk worden. Op die manier kunnen politieke partijen aan de kiezers duidelijker maken, dat ze een stembusakkoord gesloten heb ben of een Intentieverklaring gedaan hebben, waar ze zich na de verklzelngen aan gebonden zullen achten, zo meent de mi nister. Hij deed deze uitspraak gister- Van een onzer verslaggevers BORNE Naar gisteren bekend Is geworden is dinsdagavond een roofoverval gepleegd op een bejaard echtpaar dat in een af gelegen boerderijtje woont even bulten Borne. Drie mannen, die waarschijnlijk in het bezit zij.i geweest van een vuurwapen, kwamen tegen acht uur vermoedelijk met een witte Mercedes het erf oprijden van het in vervahen staat ver kerende boerden* ie. Twee van hen dwongen de 74-jarige me vrouw Hammink naar boven te gaan en te wijzen waar geld te vinden was. Er was echter geen geld en de ma men verdwenen tenslotte met enkele sieraden. De 80-jarige heer Hammink werd onder bedreiging met een vuur wapen in bedwang gehouden. De vrouw verzeCe zich hevig, toen zij werd gedwongen naar boven te gaan. 7ij werd door de mannen geslageo en kreeg een bloedneus. De overvallers richt ten In het woongedeelte een gro te chaos aan en z'iden het echt paar te zullen doden wanneer zij voor de volgende ochtend tien uur de poii Je durfden te waarschuwen. middag in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van zijn wetsontwerp om bij de Tweede- Kamerverkiezingen de mogelijk heid te openen per kies-kring met gezamenlijke kandidatenllj- sten komen, de kiezers Minster Geertsema was het niet eens met afgevaardigden van VVD. CPN en PSP, die vrezen dat uitvoering van het wetsvoor stel om lijstverbindlngen moge lijk te maken een eerste stap op weg naar het districtenselse! zou zijn. Bij een dergelijk stelse zou het effect van lijstverbindln gen namelijk erg groot zijn en voor een bepaalde combiantie extra veel zetels kunnen opleve ren. De minister ontraadde we gens principiële bezwaren een amendement van de Kamerle den Veerman (ARP) en Jurgens (PPR) om dc lijstverbindlngen ook al mogelijk te maken bij de eerstvolgende provinciale sta tenverkiezingen. Hij vond het raadzamer om eerst maar wat ervaring met lljstverbinding op te doen bij Tweede Kamerver kiezingen. r Minister De Koster van Defensie praat nog even na met het Kamerlid Stemerdlnk (PvdA), die hem vra gen had gesteld over het benoemingsbeleid bij Defensie. De Kamerleden Keuningt DS'70en Kefa (VVD) luisteren toe. Tito kandidaat nobel prijs vrede MOSKOU (UPI) De Sowjet I Unie heeft gisteren erop aange drongen dat de Nobelprijs voor de vrede wordt toegekend aan de Zuidslavische president Josip Broz Tito. (Van onze parlementaire re- Oit heeft minister De Koster dactie) (Defensie) geantwoord op mondelinge vragen van het DEN HAAG De vervan- Tweede Kamerlid Stemer- ging van de vier topfunc- dink (PvdA), ties bij de Koninklijke Landmacht is niet aan de .^e p_as_fnkf!e orde, ook niet in de naaste toekomst. Wei moet nu worden beslist over een aantal andere andere func ties waaraan opper-offi- ciersrangen zijn verbon den. Maar die benoemin gen leggen niet vast wie te- zijnertijd de topfuncties zullen gaan bezetten. dagen te beschikken over aan bevelingen van de raad van op- per-officieren inzake de te ver richten benoemingen. Aanbevo len worden zowel verscheidene officieren (zes zeven) van het len hebben de laatste twee drie jaar een functie bij het le gerkorps vervuld. De aanbevelingen kunnen volgens de minister geen aanleiding zijn om te veronderstellen dat ze tot verscherping zouden kunnen lei den van wat voor vermeende te genstellingen tussen „Den Haag" en het eerste legerkorps ook. Minister De Koster is niet bereid om de betreffende benoe mingen uit te stellen en aan zijn opvolger over te laten. legerkorps, als officieren die Minister De Koster gaf aan dat momenteel niet in het leger- de landmacht slechts vier top- korps dienen (acht negen). functies telt. Op één na hebben Het merendeel van de officieren deze topofficieren de laatste vijf die voor plaatsing in een functie Jaar functies bij het eerste le- op beleidsniveau zijn aanbevo- gerkorps vervuld. Aboe Daoed levenslang AMMAN (UPI) - EI Fatah - Iel- der Aboe Daoel krijgt nu le venslang gevangenisstraf, nadat koning Hoessein van Jordanië het doodvonnis tegen hem en 15 andere Palestijnse guerrillastrij ders ongedaan had gemaakt. Koning Hoessein heeft nu de weg geëffend voor een bezoek aan de Sowjet-Unie. zu meent men in Arabische diplomatieke krin gen in Moskou. De Jordaanse vorst .iet vorig jaar weten dat hij griag een uitnodi ging van de Sowjet-autoriteiten zou ontvangen om te praten over zijn plan voor een „Ver enigd Arabisch koninkrijk", be staande uit een Jordaanse en een Palestijnse provincie. Vorige week vroeg het presidium van de opperste Sowjet aan de Jordaanse koning het leven van Aboe Daoed en dc zijnen te spa ren. Nu dit gebeurd Is zal de Sowjet-regering ongetwijfeld welwillender s»aan tegenover een bezoek van Hoessein. Supersnelle post naar VS en Engeland DEN HAAG (ANP) V«nn( 1 april zal het mogelijk rijn van uit Nederland supersnel post stukken naar Amerika en Enge land en terug te verzenden. Dat wil zeggen dat de post ervoor gaat zorgen, dat In dit postver keer met Engeland een tijd winst wordt bereikt van één dag en met de Verenigde Staten van één tot drie dagen in vergelij king met het normale luchtpost- verkeer. Deze nieuwe dienst. Express Mail Service genaamd, was al in ge bruik tussen Engeland en Ame rika. In Engeland maken vooral banken en computerservicebu reaus van deze snelle verzend- mogelijkheid gebruik. De nieu we dienst dient om de bedrijven tegemoet te komen, die op re gelmatige tijdstippen spoedpost moeten verzenden, die tijd ge voelig is en waarvoor men tot nu tot veelal aangewezen was op persoonlijke koeriers.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7