Voorhoutse raad voelt veel weinig voor openbaarheid ,Rooie" Carolus van Oosten zag 't zonder Bond niet zitten Achtervolging dieven eindigt in de Noordzee streeknieuws Bouwbond Leidschendam 60 jaar Wat u moet weten Dirigent Hoek naar Lisses koor B|( PAGINA 5 VRIJDAG 16 MAART 1973 LEIDSE COURANT VOORHOUT Belangrijk discussiepunt tijdens de gisteravond gehouden raads vergadering was uiter aard de openbaarheid van de commissievergaderin gen. Mevr. Wijling (PPR) en de heer Van Os (VVD) hadden nogal wat bezwa ren, speciaal met het oog op een eventuele openbaar heid van de begrotings commissie. Ook de heer Warmenhoven sprak zich uit tegen openbaarheid van commissievergaderingen. Hier over werd nog al enige discus sie over en weer gevoerd. B. en W. zullen zich opnieuw beraden over binnenkomende argumen ten en suggesties en zal hiertoe de commissies graag de gelegen heid geven deze aan het college door te spelen. Over het punt het publiek gelegenheid te ge ven na de raadsvergadering vra gen te stellen liepen de menin gen nogal uiteen. Mevr. Wijling was het ten dele met dit punt eens maar vond twee maal te weinig, men moet dit zeker vier keer herhalen om te oordelen of men hiermee kan doorgaan. De heer van Vliet was wat behou dender en wilde liever na een keer al een besluit nemen, om dat hij bang was er dan direct al aan vast te zitten". Twee maal is we4 een minimum van toetsing, dan hebben we wat meer ervaring, daarna kunnen we met elkaar over dit onder werp van gedachten wisselen", aldus de voorzitter. De heer Meier voelt er niets voor om na afloop van de vergadering in de schoolbanken te gaan zittén en was vierkant tegen dit voorstel, dan wordt het waarschijnlijk een politieke bijeenkomst. De heer Kelder was een warm voorstander van dit experiment, maar wilde het wat grootser van aanpak, via wat meei blikatie. We moeten eerst dit experiment houden en dan kun nen we verder zien, we moeten niet te veel hierop vooruitlopen, aldus het college. Voorts ging men nog akkoord met diverse verkeersmaatregelen in Bernhardstraat, een krediet 27.500,- beschikbaar te stellen ten behoeve van 'n nieuwe huis telefooninstallatie in het ge meentehuis en het gebouw van gemeentewerken, een krediet van 1750,- beschikbaar te stel len te behoeve van de overname van diverse goederen van de Schooltandverzorgingssdienst, en tot slot een krediet van 5000,- voor de aankoop van drie ontvangers voor radiogra fisch alarm ten behoeve van de brandweer. Men besloot de ver gadering met een akkoord voor stel tot vaststelling van een nieuw reglement van orde voor de vergaderingen van de raad> De voorzitter sprak zijn grote waardering uit aan de commis sie die hier vele uren werk in hebben zitten. NOORDWIJK Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan gaf de mondaccordeonvereniging .Concordia" gisteravond in het Lido-theater een jubileumuitvoering. Het werd een drukbezochte avond met veel muzikale hoogstandjes. Concordiabewees eens te meer dat de vereniging is uitgegroeid tot een com pact muzikaal geheel. ilOORDWIJK Een woeste rit Haagse autodieven eindigde gisternacht in het zilte nat van Wassenaarse Slag. Politie- inen raakten de dieven op het spoor toen zij een auto sig naleerde die met gedoofde lich ten de verboden richting van de Voorstraat inreed. 'oen volgde een wilde tocht door de Noordwijkse straten. Her haalde pogingen van de politie chauffeur om de bestuurder de pas af te snijden, wist deze met levensgevaarlijke manoevres te verijdelen. Via Katwijk reed de auto, waarin zich vier personen bevonden, naar de Wassenaarse slag. Voor de ogen van de ver bijsterde politiemannen reed de auto het strand op hief zich een moment omhoog om volgens in de zee te plompen. De inzittenden wisten uit de auto te komen en trachtten te ont snappen. Doch op waarschu wingsschoten van de politie ga ven drie van hen zich gewon nen. Het waren een 55-jarige be kende figuur uit de Haagse on derwereld en twee jongens var 19 en 18 jaar. De vierde een 17- jarige jongen, die zonder rijbe wijs de auto had bestuurd is voortvluchtig. Bij hun verhoor bleek dat de auto diezelfde nacht in Den Haag was ont vreemd. Het trio is daarop voor verder onderzoek aan de Haag se recherche overgedragen. Voorlichting over eenjarige zaaibloemen ALKEMADE De Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde Alkemade organiseert op 20 maart vanaf 20 uur in de grote zaal van de „Alkeburcht" een voorlichtingsavond over eenja rige zaaibloemen. Ir. J.C.M. Meeuwissen uit Enkhui-- zen zal aan de hand van dia's vertellen over: selèktietechnie- ken, produktietechnieken, ver schillende rassen en hybriden. Zowel voor vakman als liefheb ber belooft dit een zeer interes- i santé avond te worden. [levens zullen de inzendingen voor de huisbroeiwedstrijd beoor deeld worden. Voor de winnaars zijn mooie prijzen beschikbaar. Voorts wordt aandacht gevraagd voor de in de boemenveiling C.C.W.S. te Honselersdijk te houden bloemententoonstelling van donderdag 22 maart t/m zondag 25 maart. De toegang voor deze prachtige bloementen- toonstelling is gratis. Stedebouw praat over speelruimte LEIDEN - De afdeling Stedebouw van de dienst Gemeentewerken wil met de bewoners van Bern- hardkade, Anna Paulownastraat en Julianastraat praten o bestemming van twee stukjes grond bij de kleuterschool Rondedans". Het gesprek op donderdagavond 22 maart a.s. in de school is nodig om een oplossing te vin den voor de klachten uit buurt. Die klachten betreffen de voet ballende jeugd die bij gebrek aan speelruimte zijn ontspan ning op straat zoekt. Ook zijn er bij de gemeente klachten bin nengekomen over vernielingen aan de school. Een oplossing zou zijn, de twee veldjes, die er nu troosteloos bijliggen geschikt te maken als speelterrein voor de grotere en kleinere jeugd. Bij het gesprek zullen vertegenwoordigers van de school aanwezig zijn maar de dienst stedebouw zou het zeer op prijs stellen, als er ook kinderen uit de buurt meekwa men om over hun speelbehoef- ten te praten. LEIDSCHENDAM „Als de bonden niet hadden bestaan hadden we het nu niet zo goed gehad. We hebben alleen al jarenlang moeten vechten om Leidschendam in een hogere klas te krijgen. Tot in 1925 gingen Leidschendamse arbeiders in Den Haag en Voorburg werken omdat zij daar, in verband met de klasseindeling, meer konden verdienen. Om er verandering in te krijgen ging de bond zelf de arbeiders in Leidschendam weghalen. De patroons in Leidschendam kwamen zonder mensen te zitten en toen moest er wel een oplossing worden gevonden". Dit zegt de weliswaar wat hardhorige maar verder nog heel goed bij de pinken ziinde Karei van Oosten, in 1893 in Leidschendam geboren en daar nooit meer uit vertrokken en nu dus biina 80 jaar. Hij is medeoprichter van de afdeling Leidschendam van de Bouwbond NKV „Sint Jozef", die zondag 18 maart in het Tip-Top-Ontmoetingscentrum aan de Damlaan het zestigjarig bestaan viert. Ee waren 13 opridhters zegt Caro lus van Oosten en de bond heet te oorspronkeijk RK Timmerlie- arbeiders 94 cent per uur. denbond Sint Jozef als onderaf- Over zijn werk als vakbondsbe- Drie Molens, daarachter was Evenals de andere bonden werd derde klas", kregen de ook "Sint Jozef" tijdens de oor deling van de toen bestaande Volksbond. „Het was een grote durf om je te organiseren want de patroons waren er tegen, de baas gaf je wat Ie kwijt wil de wezen, 8 tot 12 gulden per week met werkdagen van 's morgens 6 tot 's avonds 7 uur, maar ook wel van 5 uur tot 9 MODETRENDS bekijken in onze zaken MODE-SHOW in de grote zaal van de EURO CINEMA woensdag 21 maart 10.15 uur Kaarten, alles inbegre pen f 3,50 per persoon. Verkrijgbaar aan de bioscoop en in beide NOORDWIJK Tijdens de storm in november 1972 is het kruis van de gemeentetoren in Noordwijk-Binnen geknikt en staat hierdoor nu schuin op de spits. Voor het nodige herstel moet het kruis van de spits worden genomen teneinde het ijzer opnieuw te kunnen richten. Aangezien het ongeveer 25 jaar geleden is dat het kruis een op knapbeurt heeft gehad wil men deze gelegenheid aangrijpen kruis een gehele opknapbeurt te geven. Met toestemming Noordwijkse raad zal f 7500 voor dit karwei worden uitgetrokken. „de scheilijn liep tot aan In Leidschendam kwam in 1918 het eerste contract tot stand, werkloon 50 ct. per uur, alle maal 'n gevolg van de groei van de neutrale bonden en, zegt De Van Oosten, de greep van Troel- had van 1720 veertig leden, stra. 1930 echter al 130. In de crisis- het I Toen de moeilijkheden met de jaren was er veel verloop om- de I klasse-indeling waren opgelost dat de werkelozen contributie stuurder: „Alles moest je doen, je was nooit thuis of je vei^a- derde thuis en mijn vrouw werkte ook nog voor de bond". Hij werd in Leidschendam "de rooie" genoemd. "De geestelij ken werden voor me gewaar schuwd, ik werkte ook niet veel hier, ze zochten mij hier niet". Je moet 't zo nemen, ze laten het niet merken als ze de schurft aan je hebben maar het kwam allemaal op de bestuur ders van de bond neer". Leidschendamse moesten blijven betalen. Flevomeisjes deden ook Katwijk aan KATWIJK De meisjes die per postkoets voor de Flevohof een rondreis maken, deden gisteren ook Katwijk aan. Evenals zijn Leidse collega kreeg burge meester A. Vermeulen een enor me mand aangeboden, die ge vuld was met allerlei produkten van land- en tuinbouw. Twee meisjes overhandigden de burgemeester twee mapjes post zegels, die herinneren aan de overwinning van de stad Alk maar op de Spanjaarden, nu 400 I jaar geleden. Tevens nodigden zij de eerste burger uit de festi viteiten naar aanleiding hiervan in oktober bij te wonen. f ASSENAAR - Op het Rijnlands Lyceum wordt tussen 15 e 20 maart n creatieve week gehouden. Leerlingen wo.den in staat gesteld in kleine groepjes zich bezig te houden met zang, dans en muziek. Maandag en dinsdag beleeft deze week zijn hoogtepunt, wanneer er voorstellingen worden gegeven en maakte werkstukken wordt geopend. tentoonstelling van de ge- De Gezellen met «En ik dan?" in Blesse Paard STOMPWIJK Vanavond wordt het successtuk van Annie M.G. Schmidt „En ik dan" in de zaal van het Blesse Paard te Stomp- wijk opgevoerd. De aanvang is 20.00 uur. De uitvoering wordt verzorgd door het amatcurgeze!- schap De Cezellen uit Leid schendam. Het zou plezierig zijn, vinden de or^an'satoren, indien men de oudere tcesch r.wers, i et nat zij die slcehtcr hc/ca ei zien, de- voorste rijen zou afstaan. Anders kon 't wel eens gebeuren dat zij de titel van het stuk herhalen en zeggen „En ik dan?" Lisse Eindelijk is men dan begonnen met het opknappen van de ruïne Dever, de bekende steenklomp langs de Hereweg in Lisse. Voorlopig nog bestaat het werk slechts uit het dichten van de vele openin gen in de kasteelmuren zodat de jeugd geen kans meer krijgt nog grotere schade aan te richten dan in het verleden is gebeurd. Naast het aanbrengen van houten deuren en schotten heeft men ook nog de ruïnemuren bovenop schoongemaakt. Een hele klus zo bleek toen men aan het schoonmaken ging. Ove rigens de schoonmakers hebben nog een aardige ontdekking gedaan toen ze hoog boven de begane i trap welke tot nu toe nog niet op log opgeheven, maar de heer van Oosten produceert met ge paste trots een brief aan hem van een NAB-bestuurder waarin hem werd gzegd "een zeer ge vaarlijk soel" te spelen met zijn aktiviteiten voor d (niet meer bestaande) bond. Als ik alles moest vertellen kon e hele krant wel vol, zegt het jubile rende bondslid. „Veel verhalen over de eerste jaren van het be staan van de bknd, moeilijkhe den met de geestelijkheid, met de burgemeester, „zet dat maar niet In de krant", bouwbond Werken in Den Haag betekende die eerste jaren ook lopen naar Den Haagl soms meerijden met de melkwagen, maar moesten anderhalf uur lopen, „om half zes klaar, maar ik was blij als ik om half acht thuis was. meestal de Rijswijkseweg af en dan langs de Vliet. In 1O30 kre gen we voor het eerst drie da gen doorbetaalde vakantie. De jaren na de oorlog betekende voor de bouwbond de grootste bloei, in 1950 waren er 183 le den. Leidschendam was toen een van degrootste afdelingen. Over de huidige toestand met lo nen en prijzen wil de heer Van Oosten niet vel kwijt. „Ik lach er om, in 1958 werd een huis met zeg 120 kubieke meter in houd gebouwd voor negentien- duind gulden verkocht. Tien jaar later in 1968 kosten dezelf de woningen negenvijftigduizend gulden, waar gaan we naar toe, wat moeten we er mee". Carolus van Oosten behoeft er zich niet druk meer oer te ma ken, hij heeft de hitte van de dag gedragen, „ik ben vooritter geweest en secretaris en pen ningmeester, veel tijd en veel ruzie, ga maar naar van Losten die weet het el" zeien ze. De jubilerende bouwbond begint zondag het feest met een gezon gen eucharistieviering in de Pe trus- en Pauluskerk door pas toor Nederstigt. Daarin is er een feestelijke maaltijd aan de Damlaan om van 3 tot 5 uur is er receptie met huldiging zilveren en drie veertigjarige le- Basketball BONA STRAS- RAAD EN DAAD LIONS Extra voorverkoop: kap per Bosman, Churchlll- laan 3- Gé Hofe liaa lenmera cat Toegangsprijs 3,- p.p.; tot en met 14 Jaar 2,- p.| Aanvang 20.30 uur. Ook Ka Bobank in Wassenaar WASSENAAR In een algemene ledenvergadering is de fusie van de Ra.'ffcisenbank en de Boerenleenbank goedgekeurd. De samenwerking gaat in op 1 april. Tot bestuursleden van de Ondat het statutair vereiste aan- nieuwe bestuur onder handen gaat nemen, is het vestigingsbe leid van de bank. De Raiffeisen- bank beschikt over drie kanto ren in Wassenaar: Lange Kerk- dam, Ter Weelaan en het nieu we kantoor aan de Starrenburg- laan. De Boerenleenbank heeft een kantoor aan het Stadhou- dcrsplein en een inmiddels af- kantoor in Katwrik. RADO-bank ziin beno r.id de he ren mr. R. M. J. Drcukcrs en R. M. Esscr en tot lcd:n van de Raad van Toezicht de heren mr. T. Brouwer en J. D. Jongma. Een van de eerste zaken die het ta! leden niet aanwezig was, zal het fusievoorstel binnenkort nc-na^'s aan de orde komen in een nog uit te schrijven tweede algemene vergadering. Dit is echter een formaliteit. AQUARIUM 60 x 35 x 35 MH UCHTKAP TAFEL 84.50 In de nieuwe, grote AQUARIUM- KELDER VAN HAZERSWOUDE Het standaardteam van de bil jartvereniging 't Scheepje heeft de wedstrijd tegen TOG met 4i gelijkgespeeld. Bij Minerva I won het twee de team met 35 en het der de team versloeg Rijnegom 2. Hazerswoude - Het actiecen trum var de PPR-Hazers- woude betreurt de gang van zaken rond de collecte van het Medisch Comité Viet nam. Volgens het actiecen trum was er van de zijde van burgemeester er houders geen reden c wijzend te beschikken over de aanvraag van de collecte. Hazerswoude - Tot opvolger van ds. Van de Linden, die naar Katwijk vertrokken is, is benoemd ds. Geertsema. De uit Hendruk Ido Ambacht afkomstige predikant hoopt de laatste acht jaar die hem nog resten voor zijn pen sioen In Hazerswoude vol te maken. Hij was reeds voor ganger in zeven gemeenten en wil nu een eind maken aan zijn 'trekkers-bestaan'. Katwijk De commissie ver keer houdt op 2 april a.s. een vergadering In het ge meentehuis. De vergadering begint om 19.30 en is open baar. Leidschendam - De afdeling Leidschendam van de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen organiseert woensdag 21 maart om 19.45 uur een feestelijke vergade ring in het dienstgebouw de Regthuysstraat. Emmy Hittinger zal verhalen vertel len van Katherine Mansfield, Antoon Tsjechov, Heinrich Böll, D. H. Lawrence. So merset Maugham en ande ren. Leidschendam- Mevrouw Heierman-Kleute zal zon dag 25 maart om 15 u het dienstencentrum 'Duiven voorde' een concert geven ter inwijding van de nieuwe piano. Dankzij giften van de bewoners van het complex Duivenvoorde kon deze piano worden aangekocht. Dc heer De Vries jr. zal enkele frag menten uit opera's en operet tes laten horen, i NOORDWIJK -- De afde ling cultuur van de Stichting Join organiseert a.s. maan dag weer een lezing in De Kuip. Simon Vinkenoog is bereid gevonden voor te le zen uit eigen werk. Aanvang 20.00 uur. STOMPWIJK In de Bles wordt morgenavond weer een disco-avond gehouden. Big Shamrock zal optreden. Aanvang 20.00 uur. STOMPWIJK - Vanaf vol gende week dinsdag ii peuterspeelzaal ook dinsdags- iddags van 1.30 tot 15.30 uur geopend. De kosten zijn 2 per keer. VOORHOUT De Liturgi sche werkgroep Elim houdt morgen een bijeenkomst in de Jozefkerk in Hcllegom. Aanvang 18.45 uur. De vol gende bijeenkomst is vrijdag 23 maart in de Mavo in Lis- Voorhout - De Jongerenver eniging "Kontakt" organi seert op dinsdag 20 maart een creatieve avond c Hans Guicherit. Woensdag 21 maart wordt er eeti tafelten niswedstrijd gehouden. Al les vind plaats aan de Boek horstlaan. Zevenhoven - De toneelver eniging "St. Jan" geeft op zaterdag 24 maart in het dorpshuls 't Trefpunt haar jaarlijkse uitvoering. Opge voerd zal worden een stuk, getiteld "Een dok tekort" een blijspel In drie bedrij ven. De toneelavond begint om 20.00 uur. Zevenhoven- Het Jongeren koor organiseert op zater dag 17 maart een dans avond in het dorpshuis. Mede werking verlenen de "All- rounders". Aanvang van avond 20.30 uur. Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar. Zevenhoven - De voetbalver eniging SV Zevenhoven or ganiseert op 30 en 31 maart bazar. De opbrengst komt ten goede aan de kas van de vereniging. WARMOND De voormalige di rigent van het herenkoor in de Matthlasparochie de heer J. Hoek, die thans nog de heren- koren leidt, is aangesteld tot di rigent van het parochiële zang koor van de Marlaparochie te Lisse. Het kinderkoor zal voortaan onder Ie d ng staan van de heer A. Heemskerk. De heer Hoek blijft voorlopig nog het tienerkoor di rigeren tot ook daar een capa bele opvolger voor is gevonden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5