Kinderopvang Leiderdorp beschuldigt gemeente van sluiting over blijf centrum Burge meester is te laks" LEIDEN AARS IN KLAVERJASTOERNOOI Flevohof-meisj es vroegen attentie Schoon water ook zorg voor de industrie stad en randgemeenten „Oud-Leiderdorp loopt achter" Gemeente weet van niets KOORD onder dak 'Boycot Outspan congres" Veel ruitjes in modeshow Libelle OOK Wat u moet weten PAGINA 3 VRIJDAG 16 MAART 1973 LEIDSE COURANT - Het opvangcentrum, dat spoedig gesloten zal worden LEIDERDORP De Stich ting Kinderopvang Leider dorp heeft de gemeente er van beschuldigd het over- blijfcentrum aan de Linde laan te hebben gesloten. In een pas verschenen boekje „Hebt u een ogenblikje" wordt gesteld dat dit ge beurde „practisch zonder enig overleg", omdat ge bleken was dat het cen trum zichzelf financieel niet kon bedruipen. Bij de gemeente is van deze slui ting niets bekend. n een brief van oktober van het vorige jaar hebben B. en W. meegedeeld dat het overblijf centrum een subsidie krijgt van 2100 gulden. Bovendien wordt in het schrijven toegezegd dat in beginsel een subsidie wordt ge geven als tegemoetkoming in de kosten van inrichting van het opvangcentrum. Als enige voor waarde aan deze subsidie wordt gesteld dat de ouders van de deelnemende kinderen een' bij drage naar vermogen moeten geven. De Stichting Kinderop vang is gevraagd een schaal op te stellen voor de gelden die de ouders moeten betalen. Hierop heeft de Stichting, volgens de gemeente, nooit gereageerd. De enige reactie is te lezen in „Hebt u een ogenblikje". De Stichting geeft in een aantal pun ten weer, dat zij zich in meer dere opzichten in het verdom hoekje voelt zitten. Het over- blijfcentrum aan de Lindelaan (oud Leiderdorp) heeft, volgens haar veel minder mogelijkheden gehad om goed te gaan draaien, dan een dergelijk centrum aan de Dennenschans .Nieuw Lei derdorp). Sommige schoolhoofden hebben, volgens de Stichting, geweigerd medewerking te verlenen aan een opiniepeiling over de behoef te aan een opvangcentrum, afge lopen najaar. Verder vindt men een termijn van twee maanden (door de gemeente nergens ge steld) te kort om te bezien of het centrum goed loopt. Het centrum aan de Dennenschans wordt over het algemeen be zocht door kinderen van beter gesitueerde ouders, terwijl men aan de Lindelaan minder draag- krachtigen opvangt. De Stichting wijst erop, dat de ge meente Leiderdorp over het al gemeen democratisch te werk gaat en dat het daarom des te vreemder is, dat zij in dit geval het overblijfcentrum "zonder overleg bevel heeft gegeven tot sluiting". Men verwijt de ge meente "minder geïnteresseerd te zijn geworden". Overigens probeert de stichting kinderopvang overleg te plegen met het Jeugdwerk over de huur en eventuele integratie in de rest van de Jongerenactivitei- LEIDEN - Bewoners van Pieters- kerkwijk en Academiewijk zijn teleurgesteld over de behande ling die hun klachten qver kroeg- lawaai in de raadscommissie voor Algemene Bestuurlijke Aangelegenheden heeft gekre- Jeugdbieb" in I» Oranje School 'OORSCHOTEN - De Voorscho- tense openbare jeugdbibliotheek zal voorlopig gevestigd gaan osj worden in twee lokalen van de J Oranje-School aan de Wijngaar- t denlaan. De Inspectie voor het j. Bibliotheekwezen gaat akkoord met de huisvesting waardoor de bibliotheek geen gevaar loopt dat de subsidie wordt ingetrok- ken, Wethouder Esselaar meent dat het nu noodzakelijk is om alle werkzaamheden te gaan richten op de bouw van een geheel nieuwe huisvesting, Att waardoor niet alleen de volwas sen en de jeugdbibliotheek in een gebouw ondergebracht kun nen worden, maar tevens meer aandacht geschonken kan wor den aan de leeszaal. '^oor de huisvesting van de jeugd- r' bibliotheek in twee lokalen van de Oranje-School zal enige ver bouwingswerkzaamheden nodig zijn. gen. Met name burgemeester Vis als hoofd van de politie en voorzitter van de commissie maar ook politiecommissaris Barendse verwijten ze - in een open brief aan het college van b. en w. - laksheid. De schrijvers nemen het de burgemeester kwalijk dat hij - volgens zijn zeggen - "met het wetboek in de hand niets doen kan". Zij brengen daar tegenin dat hij met de sluitingstijden in de hand vast en zeker héél ver zou kom en... vooral na de mede deling van de burgemeester) dat het laatste uur financieel het aantrekkelijkst is. Als het gemeentebestuur zou dreigen met vervroegde sluiting, blijken, dat de kroegbazen ook aan de herrie buiten hun eta blissement heel wat kunnen doen, menen de briefschrijvers. Het argument van commissaris -Barendse, dat de politie Leiden niet voldoende man kracht heeft, achten zij geen af doend argument om helemaal niets te doen. Daarmee willen de briefschrijvers niet zeggen dat de commissaris de zaak ba gatelliseert maar dat hij de mo gelijkheid, die hij wel heeft niet of nauwelijks wil gebruiken. En dat nemen ze hem heel kwalijk. Zij blijven volhouden dat er aan "de afgang die in 1967 begon' iets gedaan moet worden en dat dat ook kan. ten in de Lindelaan. Men hoopt dat dit een zekere oplossing geeft. In het boekje "Heeft u een ogen blikje" is verder een protest brief opgenomen van de bewo ners van het Patrimoniumpark en omgeving. Daarin stellen zij dat zij ten achter staan bij de rest van Leiderdorp. De klachten betreffen de slechte verbindingen met het Openbaar Vervoer, het niet verschijnen van het Leiderdorps Nieuwsblad en nu ook het niet-doorgaan van een overblijfcentrum. LEIDEN Dank zij financiële steun uit het bedrijfsleven, heeft KOORD-Studio te Leiden een ruimte kunnen huren, die door particulier initiatief ingericht kon worden tot een huiskamerachti ge ontmoetingsruimte. Men zal zich herinneren, dat KOORD-Studio zich ten doel stelt een wegwijzer te zijn voor eenzame mensen en mensen die niet weten, waar ze de oplos sing voor hun problemen moe ten zoeken. KOORD-Studio heeft inmiddels een "programma" opgesteld voor de werkwijze waarop ze haar doelstellingen kan verwer kelijken en waarbij haar ont moetingsruimte een belangrij ke functie inneemt. In verband met het "startklaar" maken van de organisatie van anonie me helpers, zal het nog enige tijd duren, voordat KOORD-Stu dio haar contact-ruimte kan openen De tot nu toe nog incidentele contacten zullen dan op groter schaal kunnen worden voortge zet en uitgebreid, waardoor de KOORD-Studio haar principe: "Centrum voor kommunicatie en intermenselijke betrekkin gen beter kan hanteren en uit bouwen. kwaliteit bedraagt In Rijnland thans nog 11,— per i/e maar naarmate de investeringen in zuiveringsinstallaties stijgen kan dat bedrag oplopen tot - tot 35,— per i/e. LEIDEN Voor de Leldse Ver eniging van Industriëlen heeft Ir. H. de Groot hoofdinge nieur-directeur van het Hoog heemraadschap van Rijnland gisteravond een voordracht ge houden over het bewaken van Wie kan aantonen, dat hij bij- de waterkwaliteit. De voor- voorbeeld door eigen zuiverings- dracht had de vraag tot titel: maatregelen minder vuil pro- industrie, de grote vervuiler?" duceert dan werd verondersteld. De belangstellende industriëlen kan aanspraak maken op een kregen uit enkele cijfers al reductiefactor bij de berekening gauw de zekerheid, dat hun tak van zijn aanslag, van bedrijf landelijk maar In enkele gevallen strekt de zorg Rijnlandse maatstaven van het Hoogheemraadschap jta zich op economische overwegin gen van de belanghebbenden uit over Rijnlands grenzen. Ir. De Groot stelde de mogelijk heid in het vooruitzicht dat in De prijswinnaars ZOETERWOUDE Vicaris Van der Ende van het bis dom Rotterdam zal morgen avond het H. Vormsel toedie nen aan kinderen van de zes de klassen van de basisscho len. De plechtigheid begint om 19.00 uur. •EIDEN - De Werkgroep Zuide lijk Afrika - Leiden organiseert vandaag, morgen en zondag een "Boycot Outspan Congres. Het congres is bedoeld ais aanzet lot studie over de economische betrokkenheid van het Westen net het apartheidssysteem, met name wat betreft de import van Zuidafrikaanse producten. 5e Boycot Outspan Actie stelt zich namelijk een totale boycot ten doel van het zuidafrikaanse Outspan-citrusfruit. Ze wil bo vendien het nederlandse publiek informeren over de wijze, waar op de import van zuidafrikaanse producten het apartheidssys- a teem mede in stand houdt. Het congres zal de basis leggen L voor concrete acties met betrek king tot de voorgestelde boycot. It In het gebouw Stationsweg 12 spreekt vanavond de zuidafri kaanse sociologe en journaliste Ruth First over de steunpilaren van de apartheid: investerin gen, immigratie en export. Na afloop is er een forumdiscussie fet enkele leden van de Twee de Kamer. Zaterdag wordt een inleiding gehouden op enkele ac tie-modellen en zondag wordt een christelijk tintje aan het congres gegeven door een kerkdienst in de Vredeskerk, na afloop waarvan een forumdis cussie gehouden wordt met en kele theologen van verschHIende £ezindten. RIJSWIJK In het erg rokerige, maar bijzonder gezellige en sfeervolle restaurant „Reinvoor- den" te Rijswijk werd gisteren de finale van het klaverjas- kampioenschap van Zuid-Hol land afgewerkt. In die finale kwamen de vijftig paren die zich geplaatst hadden via de halve finales uit en daaronder waren ook de besten van de re gio Leiden. (De beste tien van De gedetailleerde uitslag is als Den Haag. Rotterdam, Gouda, volgt: 1. Bouman—Van Rossum Van enig competitie-element lijkt geen sprake; pas bij de uitslag of bij het nakaarten blijkt men enigszins nerveus te worden. Voor de rest, tijdens het spelen, is men zo kalm als het maar kan. Gezelligheid blijkt inderdaad te overheersen. LEIDEN Lieftallige ambassa drices van Neerlands Nieuwste Toeristentoestand, Flevohof, de den gistermorgen op hun tour door de Randstad ook Lei hij de attractie, hem overhan digd door Liesbeth van Hooge- vest, had overgedragen aan kapitein Liissenaar van het Le ger des Heils. den aan om burgemeester Vis De bedoeling van de expeditie attentie te overhandigen. Uit hun koetsje sjouwden ze een grote mand het stadhuisbordes op, gevuld met Fievohof-specia- liteiten: kaas, eieren, groenten, bier en sierplanten. De burgemeester toonde zich een voortreffelijk gastheer die de in hun koetsje verkleumde dames een kopje koffie aanbood, zodra de aandacht te vestigen op d „Randstaddagen" 23 maart tot en met 7 april als 'n a gemeenten uit de drukke Rand stad zich in de Flevohof zullen presenteren. Onder die gemeen ten zijn behalve Leiden ook Boskoop en Alkmaar, dat di jaar de 400-ste verjaardag van zijn ontzet viert. Liesbeth van Hoogevest en haar helpsters werden dan ook verge zeld van „gastvrouwen" van beide gemeenten, die de heer Vis respectievelijk een mini-co- nifeertje en twee series postze gels „Alkmaar Victoriestad" aanboden. Overigens ontving niet alleen bur- j gemeester Vis een attentie: op hun route door de stad reikten de dames hier en daar Fievo- hofprodukten of gratis toegangs bewijzen uit aan de verbaasde voorbijgangers. Leiden en Den Haag en omstre ken hadden zich geplaatst). Die „Leidenaars" hebben zich overi gens uitstekend geweerd. In de eindrangschikking zagen maar liefst vier paren uit Leiden kans om zich te plaatsen voor de Ne derlandse kampioenschappen, dus bij de eerste tien daar in Rijswijk. Een hele prestatie, als men weet dat aan de voorron des zo'n 2000 klaverjassers deel namen. Het toernooi, mogelijk gemaakt door een samenwerking tussen Camel, Sijthoff Pers (o.m. de Leidse Courant) en de Neder landse Klaverjas Federatie, is opgezet om meer bekendheid te geven aan het Klaverj; denksport. Tijdens het toernooi is een nieuw systeem door de N.K.F. gebruikt, dat de factor geluk vrijwel uitsluit. Gesteld mag daarom worden, dat hier ook de besten aanwezig waren, Toch vernamen wij, uit de mond van de derde prijswin naars Van Waasdorp en Van Velzen (Roelofarendsveen Sassenheim), welke de eer van Leiden bijzonder fraai hoog hielden, dat deelname aan dit toernooi voor hen uitsluitend de gezelligheid gold (een mening die trouwens bij de meeste van de deelnemers overheerste). Ook de Hagenaars die de titel in de wacht sleepten vertelden „puur voor de lol te hebben meegedaan" en juist vanwege deze overheersende instelling is dit toernooi zo'n succes gewor den. Het meest opmerkelijke van een dergelijk toernooi als dit, is, dat er maar weinig strijd geleverd wordt, Men zit, als in een café. gezellig tegen over elkaar, blijkbaar ongeïnte resseerd de kaarten op tafel te gooien en praat na afloop vro- (Den Haag); 2. Zaal—Bakker (Den Haag); 3. Waasdorp—Van Velzen (Sassenheim, Roelofa rendsveen); 4. Korbijn—Korbijn (Benthuizen); 5. Wentelen— Brouwer (Rijswijk); 6. Mon driaan—Van Rijck (Den Haag); 7. De Laar—George (Lelden); 8. Van de Zwet—Stamp (Gou da); 9. Sierat-Montagne (Lel den); 10. Constanje—Zwaan (Den Haag). Opvallend is dat het hoogst geëindigde „Leidse" paar slechts zevende werd bij de halve finales in Leiden. iets méér produceren van die vervuiling, die wordt aangeduid als „huishoudelijk afvalwater". Niettemin is de bijdrage van de industrie aan de vervuiling een problematische zaak. Niet al leen door de hoeveelheden maar ook door de samenstelling, die meestal meer anorganische en dus moeilijk afbreekbare stoffen bevat dan het huishoudelijke af valwater. Metalen en zware zuren kunnen de bacteriewerking van het ac tieve slib in de mechanisch-bio- logische zuiveringsinstallaties schaden. Het Hoogheemraadschap heeft niet alleen de passieve zorg voor de waterkwaliteit, spreekt uit het verlenen vt zings-vergunningen, het is sinds 1969 óók belast met de actieve zorg. Dat betekent dat „Rijn land" nu ook zuiveringsinstalla ties, pompen en persleidingen aanlegt danwel van de gemeen ten overneemt en exploiteert. Daartoe is een omvangrijk plan in uitvoering, waarvan de kos ten geraamd worden op 200 miljoen gulden. In 1967 telde Rijnland 30 installaties, die bij na 50% van het aangeboden af valwater zuiverden; in 1972 werd al bijna 60% van het af valwater-aanbod gezuiverd. Wanneer het plan in de Jaren 1980 gerealiseerd is, zullen installaties met een vermogen van 1,3 miljoen inwoners equi valenten, naar schatting 90% van het in Rijnland geprodu ceerde afvalwater zuiveren, des infecteren en van fosfaten ont doen. Het spreekt voor zich, dat de vervuilers betalen. Daartoe worden zij aangeslagen naar rato van hun „vervuilend ver mogen": een woning wordt aan geslagen voor 3.5 inwoner/equi valent. een bedrijf volgens aan gifte van aard en omvang van zijn afval. De Heffing Water de toekomst, alvorens zich een industrie in Rijnland kan vesti gen, eerst bezien wordt, of er op grond van het geproduceerde afvalwater wel plaats voor het bedrijf is of dat er zoals in het geval van de vestiging van Heineken's brouwerij te Zouter- woude volstaan kan worden met bijzondere maatregelen op technisch niveau. jurkje met broekrok en b.h., of een grijs geruit pakje, waarvan he' jasje schuin ingezette zakjes had en een geplooid rokje. Na een fel oranje jersey broekpak met overslagblous en wijde mouw. zullen de witlinnen broekpakken in battledress-mo- del ook wel navolgsters vinden, evenals het patroon van het tweedelig groene strandpakje, waarvan men verschillende mo dellen kan maken. Van lekker wasbaar bont katoen was een effen blauwe broek met wijd hesje en' een gestreept schort met bijpassend bloemetjeshoed- soort Libelle-club- De niet weg te denken bruid had een lange witte japen met wijde mouwen en roze tussengezette banen met opgestikte bloeme tjes. Tenslotte werd een me vrouw uit het publiek gelukkig gemaakt met een tijdens de show vervaardigd roze geruit modelletje. Leiden Terwijl buiten het zon netje al goed zijn best deed, zag men binnen in de Stadsgehoor zaal weer het vertrouwde Libel- lebeeld, dat gistermiddag en -avond met drie druk bezochte shows de vrolijke zomercollectie toonde voor de ijverige doe-het- zelfsters. De mode-show had een andere opzet dan andere ja ren: het geheel werd door zes mannequins bij elkaar gedanst en gezongen door Rob van Leeu wen, die tevens als gastheer op trad. Zo was er vlak voor de pauze een „regendansje" (met de bekende Libelle-abonnee plastic regenjassen en besloten v.-erd met lied. Veel ruitjes lieten de patronen zien, die weer direct inde zaal verkrijgbaar waren, zoals een geel geruit jurkje met rimpele lastiek en kort mouwtje, een blauwgroen geruit overslag- Deiden In dezelfde overhem- denfabriek aan de Roosevelt- straat, waar vorige week voor 1.000,— overhemden gestolen werden, heeft de po litie van Leiden gisteravond omstreeks half elf een 33-Ja- rige Leidcnaar op heterdaad betrapt bij diefstal van over hemden. De man had al zes dozen (ca. 100 overhemden) naar buiten gewerkt toen hij in de kraag werd gevat. LEIDEN Antiquair W. F. Kooreman van de Nieuwe Rijn heeft bij de politie aan gifte gedaan van de verdwij ning van een Ikoon uit zijn zaak. Het oost-europese heili genbeeld, in houten kast met glazen deurtje kostte bij in koop 450,— De ikoon werd vermoedelijk In het weekend gestolen. LEIDEN „Hoe krijgen pion ten hun naam?", dat is de vraag, waarop dr. P. W. Leenhouts wetenschappe lijk medewerker aon het Rijksherbarium te Lelden op woensdag, 21 maart a.s., een antwoord zal geven. Hij doet dat voor de leden van de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde in een lezing in het Rijksherba rium aan de Schalpenkade die om acht uur begint^ LEIDEN Het is ook dit jaar weer mogelijk, het prachtig gerestaureerde Gemeen- landshuis van Rijnland te be zichtigen. Er worden rondlei dingen gehouden op de vrij dagavonden 16 en 30 maart, 13 en 27 april, 11 en 25 mei, 8 en 22 juni, 's avonds om half acht en half negen. Kaarten voor zo'n excursie zijn kosteloos verkrijgbuar bij VVV-Lelden aan het Sta tionsplein. LEIDEN The Lord's Folks zingen morgen weer in de Antoniuskerk. Het thema van de eucharistieviering, waarin pastor Schlatmann voor zal gaan is „Sober heid". Aanvang 19.00 uur.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3