Nog geen akkoord regering Suriname en vakbonden £eidoe(3owa/iit Studenten ook niet akkoord met f 500,- collegegeld N Hartcentra met voorschot >p gang brengen Verbroken verloving maakte van 19-jarige jongen moordenaar Peron blijft in Spanje wonen Jeugdbende 3 opgerold Slaven in boerderij aangetroffen Waar schuwing voor kapen vliegtuig VRIJDAG 16 MAART 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Andere vorm van „gedogen" Oud- Van onze parlementaire redactie. DEN HAAG Invoering van 500 gulden collegegeld zoals PvdA, PPR en D'66 dat willen, zal bij de studenten op venveel on rust stuiten als het besluit van minister Van Veen (onderwijs en wetenschappen) om de studenten 1000 gulden voor het vol gen van Colleges te laten betalen. Bt maakte Cilia Galensloot (voorzitter van de ASVA) gistermiddag duidelijk op een persconfe rentie in Den Haag na afloop van het studentenprotest op net naag- se Binnenhof tegen de 1000 gulden collegegeld-wet van minister Van e demonstratie was georganiseerd door het LandelijTc Overleg Grond- raden (LOG) en kon rekenen op de solidariteit van een groot aan tal organisaties die al dan niet rechtstreeks met de universitaire wereld te maken hebben. een brief aan de Staten Generaal hebben de protesterende studen ten er nogmaals op aangedrongen om de 1000 gulden collegewet zo —snel mogelijk ongedaan te maken. uen naag wera gisteren overstroomd door proteste rende studenten, die het niet eens zijn met de 1000 gulden collegegeld, die mi nister Van Veen van hen wenst te ontvangen. Wat ze allemaal wel en niet wil den maakten de studenten via spandoeken onweerleg baar duidelijk. AMS' [STERDAM (ANP) De KLM heeft vandaag haar da gelijkse diensten tussen Am- .17.J sterdam en Parijs hervat. ■17.1 De eerste vlucht naar Parijs ■17.0 vertrok om 08.05 uur van Schiphol. Vorige week zater- __J dag had de maatschappij zich genoopt gezien al haar vluchten op Parijs te staken. De Franse verkeersautoritei- KLM vliegt weer op Parijs ten hebben inmiddels maat regelen getroffen tot verbete ring van de luchtverkeersaf- handeling en als gevolg hier van acht de KLM na overleg met de betrokken in stanties hervatting van de Parijs-diensten verantwoord. De diensten Amsterdam-Nice V.V. zullen vooralsnog niet worden uitgevoerd. PROF. NAUTA: EN HAAG De Rotterdamse kartchirurg prof. dr. J. Nauta leeft het voorstel gedaan om de lartchirurgische centra van de yj icademische ziekenhuizen een fi- ^T^iancieel voorschot te geven, zo- jj lat die centra alvast een begin tunnen maken met de opbouw 'an een deskundige bezetting, n Set opbouwen van een deskun- Ly Hg team kost zo'n anderhalf aar, door nu al een voorschot fjl lp de exploitatiekosten te geven tan tijdverlies worden voorko- nen. !M. Nauta deed zijn suggestie Jjdens een openbare hoorzitting tan de Tweede Kamercommis- lie voor volksgezondheid. Hartpatiëntenverenlging ver- »-j^racht dat in vijf jaar 67 mil- ÜÖP>en gulden nodig is voor de hartchirurgische centra. Het Kamerlid de Brauw vroeg het bestuur van de Hartpatiënten vereniging waarom het zich nooit tot de minister van Onder wijs en wetenschappen, onder wie de academische ziekenhui zen ressorteren, had ewend. Het antwoord was pijnlijk: ,,We hebben ons met brieven en tele grammen tot de minister ge wend, ook tot u, toen u nog mi nister was. Maar we hebben nooit antwoord gekregen.. STERDAM De Rotterdamse Jnderpolitie heeft 23 jongens ön 10 tot 20 jaar gearresteerd j> daarmee meer dan 250 mis- rijven tot oplossing gebracht, igdfte jongens hebben voor 37.000 u&flden buitgemaakt bij inbra- •rain in huizen, kantines, winkels k vfziekenhuizen, en zwembaden, Afraken in scholen en zakken rollerijen in warenhuizen. De pigerichte schade loopt in de jenden guldens, éen van de ■k|P8ens is bij liefst 126 „activi- naten" betrokken geweest. Met e arrestaties heeft de politie de frtterdamse binnenstad van ware plaag verlost. Moslem opstand bedreigt Filippijnen Cotabato (AFP) De opstand van de Islamieten in het zuiden van de Filippijnen heeft een kri tiek stadium bereikt. Als niet spoedig wordt ingegrepen kan het gehele eiland Mindanao in een strijdtoneel veranderen, zo menen waarnemers op de Filip pijnen. Volgens officiële cijfers zijn de af gelopen twee weken 175 rebellen in gevechten gedood, tegen 25 man bij de regeringstroepen. Mindanao, na Luzon het belang rijkste eiland van de Filippij nen, is de bakermat van de Fi lippijnse Islam, die 3.5 miljoen j aanhangers telt op een bevol- j king van 38 miljoen, overwe- j gend katholieken. Officieus wordt het aantal opstandelingen J op Mindan^ gescfu- op 10.000. BUENOS AIRES (AP) president Juan Peron van Ar gentinië zal wel bezoeken bren gen aan Argentinië, maar in Madrid blijven wonen, zo heb ben peronistische leiders in Buenos Aires verklaard. Peron, die de leeftijd van 77 heeft bereikt, zou gehecht zijn ge raakt aan het leven dat hij de laatste jaren in Spanje heeft geleid en dit niet willen opge ven. ledreen had slachtoffer kunnen worden SLIEDRECHT De 30-jarige Sliedrechtse directeursvrouw T. de Jong, moeder van twee kinderen, ie zondagavond j.l. met negen messteken om het leven werd gebracht, blijkt het slachtoffer te zijn geworden van de onlustge voelens die bij een 19-jarige jongeman waren opgeko men, nadat een dag eerder zijn verloving was verbroken. Mariniers twee maanden in barre kou kan Noorwegen iCHIPHOL (ANP) „De oefe ning van de Nederlandse mari- i niers in het noorden van Noor- j wegen kan volkomen geslaagd worden genoemd. Het was een groot succes". Dit verklaarde gisteren kapitein der mariniers H. G. van den Breemen na aan- komst op Schiphol. Hij stond j aan het hoofd van een detache- ment van 42 man, dat twee I maanden in Noorwegen oefende. 1 Het was de tweede winteroefening i in de kop van Noorwegen, waarbij de manschappen in bar re omstandigheden op hun uit houdingsvermogen worden ge test. De oefening werd gehou den samen met Engelse en Noorse troepen, „Bij ons kwam het kleinste aantal bevriezings- gevallen voor. Twee van ons hadden 2e graads bevriezings verschijnselen. Ze zijn inmid dels volkomen hersteld". In de kop van Noorwegen hebben de mariniers moeten oefenen bij temperaturen, die varieerden van 2 graden boven nul tot 30I graden onder nul. was: „Keilt u iemand, die zon- dagavnd na half elf is thuis ge komen?". Op het lijstje met na men dat de politie verzamelde, kwam ok de bijrijder voor, die om tien voor elf uit de bus uit Rotterdam was gestap en in de riching van de Deltalaan was gelopen. Hoewel hij pas 8 maan den in Sliedrech woonde, was hij geen onbekende van de poli tie. anvankelijk gaf hij enkele alibi's op, maar na controle ble ken ze niet te kloppen. Na con- frontaie met enkele buspassa giers bkende hij gisteren, zondagavond rond elf uur op de Wt zich precies op de Deltalaan De Dordtse officier van justitie mr. Niessen kan bij de 19-jarige bijrijder de B. uit Sliedrecht, die woensdagavond werd gear resteerd, geen ander motief vin den voor het doden van de jon ge vrouw. Volgens mr. Niessen had iedere man of vrouw die Deltalaan in Sliedrecht liep, het slachtoffer kunnen worden van De B's geestelijk labiele toe stand. Mevr. De Jong werd het slachtoffer toen Bij van een fa miliefeestje te voet op weg was naar huis. He noodlot wilde dat zij op die een kilometer lange wandeling het pad kruiste van de gevaarlijk-emotionele bijrij der. Dat de politie het aanvankelijk zeer raadselachtige misdrijf toch nog zo snel heeft kunnen oplossen, is te danken uitgebreide buurtonderzoek. De belangrijkste vraag daarbij heeft afgespeeld is nog niet dui delijk. In eder geval heeft de bijrijder bekend de vrouw ove ral in het lichaam met een mes te hebben gestoken. Een steek in het har was onmiddellijk do delijk. Het mes had hij daags tevoren in Rotterdam gekocht. De officier van justitie wilde nie zeggen warom hij dat mes had gekocht. TV7ANNEER formateur en confessionele partijen het niet eens worden over de positie van de C.H.U. in een kabinet-Den Uyl, wanneer tegendruk vanuit de progressieve drie mr. Burger noopl om wensen van KVP en ARP onvervuld te laten of wanneer pro grammatische geschillen de heren Aantjes en Andriessen verhinde ren het sein voor Den Uyl "op groen" te zetten, moet mr. Burger dan maar op Soestdijk gaan melden dat hij geen kans ziet aan d« koninklijke opdracht te voldoen? In bovengenoemde gevallen kunnen de confessionele partijen mr. Bur ger immers geen enkele garantie geven dat het programma Den Uyl door hen gesteund zal worden, of om in de terminologie van 1973 te praten „dat ze het kabinet-Den Uyl zullen gedogen". Dan zou dus het gevolg hiervan kunnen zijn, dat mr Burger, er op speculerend dat de regering niet bij haar eerste opwachting in hel parlement ten val zal worden gebracht, blufpoker gaat spelen en zijn formatie-opdracht afmaakt, hoewel hij zeker weet dat er bij een meerderheid in de Tweede Kamer geen basis voor vertrouwen aan wezig is. Wanneer mr. Burger op die manier poker speelt, zal hij dit vooral wagen, omdat er momenteel geen alternatief voor kabinetsformatie is. Samenwerking VDD-confessionelen is nu onmogelijk geworden, een christelijk minderheidskabinet wordt ook morgen of overmor gen weggestemd en voor een zakenkabinet hebben tot dusverre alleen kleine minderheden gepleit. Kans geven I7R ZOU, naar onze mening, evenwel ook aan een andere vorm van „gedogen" gedacht kunnen worden. Dan moet Den Uyl met een compleet-linkse regering maar voor het voetlicht komen zonder christen-democratische ministers en staats secretarissen in zijn club, maar met een beperkt program waarin geen plannen zitten welke voor de confessionele fracties een wezen lijk onaanvaardbaar onderdeel van een regeringsprogram vormen. De fracties van KVP, ARP en CHU moeten dan de formateur garan deren, dat zij een links minderheidskabinet met zo'n program niet bij het debat over de formatie en over het regeringsprogram ten val zullen brengen. Maar genoemde fracties geven dan terzake van de verdere rit geen garanties: de linkse regering behoudt de kans om door verstandig te regeren het een redelijk tijdje uit te houden, maar de christen-democraten houden de handen vrij om, zodra Den Uyl c.s., buiten het program (en dan niet de letter maar de geest) om gaat, zich wel als oppositie op te stellen met alle mogelijke ge volgen vandien. Die vrijheid is dan sterk gesymboliseerd door de afwezigheid van mi nisters, die met toestemming van hun fracties in het kabinet-Den Uyl zitting hebben genomen. Partijpolitiek t^R ZIT in zo'n ontwikkeling wel één gevaar. Namelijk dat de drie linkse partijen zelf het kabinet-Den Uyl alleen maar „gedogen" als overgangsperiode om snel tot nieuwe algemene verkiezingen te komen. De premier en zijn ministers zouden dan onder druk gezet kunnen worden om van hun beleid een soort blauwdruk voor het volgende verkiezingsprogram te maken, zodat het regeringsbeleid in feite gedegradeerd wordt tot verlenstuk van partijpolitiek. Mits eendrachtig, duidelijk en veel meer homogeen dan zij nu zijn. zouden de christen-democratische partijen en zelfs zo'n provocatieve poging tot polarisatie moeten durven aanvaarden. Maar "mits" wil len we dan wel driemaal onderstrepen. De vraag is alleen of mr. Burger bereid is een dergelijke gang van zaken ook te beschouwen als variant binnen zijn formatieopdracht. Nobelprijs voor humor LONDEN (AFP) Een groep Amerikaanse za kenlieden is van plan een „genootschap ter aanmoe diging van de humor" In internationale zaken op te richten die jaarlijks een soort „Nobelprijs voor de humor" wil verlenen. Het Amsterdamse modehuis Lee- ser sluit aan in de rij van Neder landse mode-ontwerpers die de collectie voor de komende zomer laten zien. Wie prijs stelt op de tennislook (r.) kan terecht bij Leeser, gezien deze fraaie en sembles van wollen crêpe. Ook de sportieve vrouw (l.) kan te recht bij Leeser. De blouson al gemeen aanbevolen voor deze zomer, is hier in glace-leer met spijkergarnering. Ted Lapidus stond garant voor het ontwerp van beide blousons. Brandiveerliedcn: INDUSTRIEËN VERPLICHTEN TOT EIGEN BRANDWEER Den Haag (ANP) De chemi sche bedrijven zullen zo spoedig mogelijk wettelijk moeten wor den verplicht eigen brandbe- strijdings- en hulpdiensten in te stellen. Hulpverlening aan che mische industrieën kan niet meer worden gerekend tot de normale taak van overheidsbrandweer- korpsen. Deze korpsen lopen bij calamiteiten in chemische indu strieën onevenredig grote risi co's. Dit is de mening van de Algeme ne Bond van Ambtenaren, die woensdag met ruim 100 verte genwoordigers van beroeps- brandweerlieden uit het land te Utrecht bijeen was. Gesteld werd dat de overheids- brandweerkorpsen niet in staat zijn gezien de grote verschei denheid van chemische stoffen te weten hoe die stoffen rea geren op vuur, water of andere blusmiddelen. Men vroeg zich af of deskundigen van de che mische bedrijven deze reacties wel precies weten. MIAMI (Reuter) De politie heeft een inval gedaan op een ruim zestig kilometer van Mia mi gelegen boerderij en daar zevenentwintig arbeiders be vrijd die volgens hun verklarin gen slaven waren. Sommigen werden al jarenlang op de boer derij vastgehouden. In verband PARAMARIBO Vandaag zal het overleg tussen de Surinaamse re gering en de vakbonden worden voortgezet. Besproken worden de douane-kwestie, straffen aan de stakende douaniers, de pensioenver ordening, de uitbetaling van stakingsdagen, de verlofregeling, in spraak van de vakbeweging en reglementering van de arbeidsver houdingen. Gisteren waren de onderhandelaars zes uur bijeen zon der, overeenstemming te hebben bereikt. met deze zaak zijn twee man nen gearresteerd, een was een koppelbaas en de tweede een bewaker. De slaven waren 25 negers, een negerin en een blanke. Sommi- gen van hen verklaarden dat ze I slechts enkele dollars per week I kregen uitbetaald. Door de stren-1 ge bewaking was het niet moge lijk de boerderij te ontvluchten. I De zaak kwam pas aan het licht tijdens een routinebezoek van de politie. De politiemannen merkten dat verscheidene arbei ders hun iets duidelijk probeer den te maken, doch dat zij doodsbenauwd waren. Men be- j sloot toen tot een onverwachte j inval bij de boerderij. Het in Den Haag gevestigde „Landelijk Front van Surina- mers voor orde, rust en demo- kratie in het vaderland", heeft in een open brief zijn ernstige afkeuring uitgesproken over wat genoemd wordt, „de neo-kolo- nialistische inmenging van de Nederlandse vakbeweging in de interne aangelegenheden van Suriname". Het Landelijk Front zegt dat het zeer huichelachtig aandoet als de Nederlandse vakbeweging haar arbeiders wel opdraagt om het rechterlijk gezag in de Hoog oven uitspraak te eerbiedigen, maar Surinaamse vakbondslei ders aanzet tot negeren van wettige vonnissen van Surinaam se rechters. Het Landelijk Front meent ten slotte dat de Nederlandse vak bonden door hun rechtstreekso inmenging in Surinaamse aan gelegenheden mede verantwoor delijk moet worden gesteld voor de nu heersende agitatie, ter reur, brandstichtingen, plunde ringen en broedermoord. Bij de vakbonden wordt aangedrongen met alle hen ten dienste staande middelen een burgeroorlog in Suriname te voorkomen en niet te bevorderen. Kievitsei bleef heel LEEUWARDEN (ANP) Gister morgen omstreeks elf uur Is het eerste Friese kievitsei gevon den. De gelukkige vinder Is de 69-jarige O. van der Duim uit Stiens, die samen met zijn 72-ja- rige plaatsgenoot M. Fabcr aan het zoeken was. Het ei lag in een weiland van de veehouder Bouma aan de westkant van Stiens. Hrt ei is gistermiddag aangebo den aan de commissaris der Koningin in Friesland, mr. H. I Rijpstra. Zoals bekend, vond de achtjarige Hendrik Terpstra uit Oudega aterdag al een kievits ei, maar in zijn haast om zijn vondst te melden, beschadigde hij dit, zodat dit eitje niet als eerste officiële vondst kon wor den aangemerkt. C O WASHINGTON (UPI) Er zijn aanwijzingen uit betrouwbare bron dat een groep Palcstijncn een plan heeft beraamd om In de komende weken in Europa een overval of een aanslag te plegen op een vliegtuig rnn de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al of op een Ameri kaans toestel. Een luchtvaartfunctionaris in Washington, die niet nader ge noemd wilde worden, zei dat de Amerikaanse raad voor de bur gerluchtvaart (FAA) inmiddels de luchtvaartmaatschappijen heeft gewaarschuwd voor Pales- tijnen die,-vermomd als pries ters of vrouwen, zullen proberen in Europa een bomaanslag te plegen of een vliegtuig te ka pen. Het doel van de Palestij- nen zou zijn wrauk te nemen voor het neerschieten van een Libisch passagiersvliegtuig door Israëlische straaljagers in fe bruari van dit jaar. VLAARDINGEN (ANP) B en W van Vlaarding-M hebben met spoed een aul'entie aange vraagd olj dc minister van Ver keer en Waterstaat, In verband met ernstige geluidshinder die de bewoners van het westelijk deel van de stad nu al weken lang uit hun slaap houdt. De herrie wordt veroorzaakt door een zandzuiginstellatie in Het Scheur, een deel van de Nieuwe Waterweg.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13