f WIXON WIL DOODSTRAF OPNIEUW INVOEREN Liam Cosgrave premier Ierland 3ouw van gigantisch tudentencomplex lost de Delftse kamernood niet op (NDERDAG 15 MAART 1973 LEIDSE COURANT ASHINGTON (Reuter) President Nixon heeft giste ren in een speciale boodschap aan het Amerikaanse con- •res voorstellen voor een genadeloze oorlog tegen de mis- laad ingediend, waarin hij wederinvoering Van de dood- itraf eist met verplichte straffen, tot levenslang, zonder vrijlating op erewoord, voor handelaars in heroïne en iorfine. moi t dagen geleden heeft Nixon in m radiotoespraak al schamper esproken over „halfzachte ■chters" en keerde hij zich te- in het juridische systeem dich ten waardoor tot dusver de toe passing van de wet wordt ver zwakt. de opvatting dat misdaad „De enige manier om de misdaad loofdzakelijk zou worden ver- in Amerika te lijf te gaan is de orzaakt door sociale onrecht- manier waarop de misdaad ons aardigheid. volk aanvalt genadeloos", zo zei dat zijn programma's verklaarde hij. bestrijding van de misdaad Het meest omstreden voorstel van joed werken, maar dat hij nu de president, dat door liberalen iieuwe wetten wil die de gaten en groeperingen die voor de burgerlijke vrijheden strijden scherp is verworpen, is het her stel van de doodstraf voor ver raad in oorlogstijd, sabotage, spionage en andere federale misdaden die doden veroorza- 1 Gratie voor Aboe Daoed iMAN (UPI) Koning Hoes in Jordanië heeft gratie rerleend aan de palestijnse '[uerrillaleider Aboe Daoed en 6 metgezellen die ter dood ver- wrdeeld waren wegens onder lijnende activiteit. is niet bekend of dit betekent lat de mannen zullen worden Vrijgelaten of Cat £1} gevange- iisstraffen zullen ondergaan. De gratie is verleend omdat uit ver- cheidene delen .van de wereld ernstige en «wrlljke verzoe- waren ontvangen om het van de veroordeelden te paren. guerrillastrijders waren op 13 ibruari in Amman gearres- eerd op beschuldiging van po- ing tot het bezetten van rege- ingsgebouwen en ontvoering ministers, guerrillaleiding in Beiroet ont kende dat en zei dat de groep op weg was naar door Israël be zet gebied om daar te gaan Itrijden. ken. De doodstraf zou automatisch moeten worden toegepast „waar dit wordt geëist", zoals bij een halsmisdaad onder verzwarende omstandigheden waardoor ern stig gevaar ontstaat voor de na tionale veiligheid, of doden val len door misdaden als verraad, ontvoering of het kapen van vliegtuigen. De doodstraf zou niet moeten worden uitgesproken wanneer er verzachtende omstandighe den zijn, zoals de jeugdige leef tijd van de beklaagde, onvol waardige mentale capaciteit, of het feit dat de mesdaad onder dwang gepleegd is. Met zijn voorstel wil de president de opheffing van de doodstraf door het hooggerechtshof onge daan maken. Vorig jaar stelde het hooggerechtshof dat de doodstraf op willekeurigee en grillige manier werd toegepast. Sinds 1967 is in de VS niemand meer terechtgesteld, hoewel er in de gevangenissen vorig jaar 600 ter dood veroordeelden in dodencellen zaten. De koninklijke familie is gisteren voor een wintersportvakantie naar Lech vertrokken. Op het station te Baarn namen de prinsjes Johan Friso en Willem-Alexander tijdelijk de taken van enkele spoorwegmannen waar. Het „prinselijke paar apart" maakte er een dolle boel van. Oponthoud Italiaanse grens DEN HAAG (ANP) Onder de tientallen vrachtwagens, die als gevolg van de staking van de Italiaanse douaneambtenaren de Frans-Italiaanse grens niet kun ne»! passeren, bevinden zich ook een aantal Nederlandse, aldus blijkt uit mededelingen, die bij de Nederlandse organisaties van beroepsvervoerders (NOB-weg transport) en de Eigen verla ders en vervoerdersorganisatie (EVO) rijn binnengekomen. Om hoeveel vrachtwagens het precies gaat is niet bekend. On der de Nederlandse vrachtauto's bevinden rich ooik koelwagens imet aan bederf onderhevige goederen, zoals vlees. Volgens eerdere berichten zijn de douaneambtenaren gaan staken, imet de regering zou zijn over omdat tr verschil van mening overwerkuiökerintgen. De staking zal vijf dagen duren. DEN HAAG De koninklijke Ne derlandse amateur schermbond heeft Rob van Leeuwen (Am sterdam), Maarten Siffels (Am sterdam) en Rorik Janssen (Haarlem) ingeschreven voor het jeugdwereldkampioenschap dat van vrijdag 20 tot en met maandag 23 april in Buenos Ai res wordt gehouden. De Neder landers komen uit op floret en sabel. Begeleider van de ploeg is mattre G. Viseer. LONDEN (AP/REUTER) - Llam Cosgrave, 53 jaar, jurist en politicus, is gisteren door het parlement van de Ierse repu bliek tot premier gekozen. Hij gaat een coalitie van partijen lelden die vorige maand de al gemene verkiezingen won- nen.Cosgrave volgt premier! Jack Lynch op, wiens Fianna; Failpartij de afgelopen zestien' jaar aan de macht is geweest. De nieuwe premier werd gekozen met 72 tegen 70 stemmen. Zijn Fine Gael-partij is na de verkie zingen met 54 zetels in het 144 leden tellende parlement geko men. Haar coalitiepartner, de Labout Party, kreeg 19 zetels. Hiertegenover staat de Fianna Fail met 69 zetels. De resteren de twee worden door onafhanke- lijken bezet. De voorzittershamer, die voor heen door een lid van de Fian na Fail werd gehanteerd, is nu in handen van Sean Tracey, van Labour. Aangezien de voorzitter gewoonlijk niet meestemt is de meerderheid van de regerings coalitie teruggelopen tot één ze tel. Zij zal over het algemeen echter kunnen rekenen op de steun van zeker één van de twee onafhankelijken. Cosgrave heeft gisteren ook de sa menstelling van zijn 15 man Amerikaan wint Dirigenten concours in Londen LONDEN (Reuter) Een 25-jari- ge Amerikaan van Italiaanse af komst, Guido Aimone-Marsen, heeft een internationaal con cours voor jonge dirigenten in Londen gewonnen. De winnaar werd geboren ir Italiaanse stad Turijn. Zijn op leiding kreeg hij aan de East- man-muziekschool te Rochester in de staat New York. Hij bezit de Amerikaanse nationaliteit en woont hu in de Deens® stad Aal- borg. sterke kabinet bekendgemaakt. Tien van de nieuwe ministers behoren tot Cosgraves eigen partij, de Fine Gail (Ierse Par tij). De vijf andere ministers zijn lid van de socialistische par tij van Brendan Cornish, die nu vice-premier en minister van volksgezondheid en maatschap pelijk werk is geworden. Pleidooi voor belastingvrij presentiegeld Den Haag (ANP) Het Eerste Kamerlid Eismn (D'66) vindt dat de belasting de presentiegel den van leden van gemeentera den en van Provinciale Staten niet als Inkomen mag rekenen. Ze moeten worden beschouwd als kostenvergoeding. Hij heeft mi nister Geertsema l mnenlandse Zaken) en staatssecretaris zscholten (Financiën) gevraagd hiervoor een uniforme regeling voor alle belastinginspecties in ons land in te voeren. Van een onzer verslaggevers e kamernood onder de ruim 10.000 Delftse studenten blijft eerstkomende jaren voortduren. Optimistische bereke ningen van enkele jaren -geleden dat in 1975 iedere Delftse student die dat wenst over een eigen kamer zou kunnen beschikken blijken bij een nadere beschouwing van de prognose niet langer op waarheid te berusten. Ook de tot standkoming van een gigantisch complex met 859 studen tenkamers in de Delftse nieuwbouwwijk Buitenhof zal be gin 1974 niet toereikend zijn om het nu nog nijpende te kort aan studentenkamers teniet te doen. te totstandkoming 'we complex i aantal vrijwillige spoorstuden ten, die geen behoefte hebben aan huisvesting in Delft, de laatste jaren wat groter. De tot standkoming van het grootste studentenwooncomplex van Delft in de wijk Buitenhof zal het aantal onvrijwillige spoor studenten ongetwijfeld kleiner maken, maar toch blijft de ver wachting dat vooral een aantal jongere studenten nog ettelijke jaren dagelijks op en neer zal moeten reizen. 'n student, én de komst Voorlopig is hun hoop gevestigd mét a van de Interfaculteit voor Be- drijgskunde mét studenten vanuit Rotterdam naar Delft zijn er de oorzaak van dat Delft de eerstkomende jaren nog in de kamernood zal blijven. !Delftse Studentenhuisvesting dr. H. A. Bakels, opdrachtgever voor de bouw van het complex, ..maar het betekent nog geen Nog steeds zijn er „spoorstuden- oplossing van de kamernood". Vooral de teruglopende animo onder de Delftse particulieren voor het verhuren van een ka- ten", die door het gebrek aan woonruimte iedere dag naar hun woonplaats op en neer moe ten reizen, ook al wordt het op het nieuwe complex dentenhuisvesting, een hypermo dern complex, dat aan zeer hoge eisen van wonen in groeps verband zal voldoen. Bovendien zal het gereedkomen van de bouw een oplossing betekenen voor vele in sociale nood verke rende getrouwde studenten, om dat er ruim honderdvijftig wooneenheden zijn voor studen- H complex aan de Delftse Buitenhofdreef tenechtparen. „Daarmee zal een aantal zeer onbevredigende stu- De studentendecanen hebben er diesituaties uit de wereld zijn. De studentendecanen hebben er dag-in dag-uit op aangedrongen dat hier ook ruimte zou komen 'voor gehuwde studenten", aldus dr. Bakels. Het nieuwe studentencomplex, waarvan bij de bouw vorige week het hoogste punt bereikt werd, krijgt een bijzonder geva rieerd aanzien. „Het wordt géén bergmeubel voor studenten", schetste dr. Bakels. „Er komen kamers met eigen sanitair en keukentjes, en kamers met een clubkamer per tien bewoners. In ons oudste complex studen tenflats hebben we groepen van achttien kamers met een club kamer. Volgens de sociologen is dat nu te veel, je krijgt dan snel polarisatie, achttien men sen bij elkaar is een te grote groep om allemaal vrienden te zijn". De ervaringen met het plegen van nieuwbouw voor studentenhuis vesting hebben het stichtingsbe stuur geleerd, dat de wijze van bouw grote invloed kan hebben op de studieresultaten. Zo heeft de stichting in Delft een com plex studentenflats „De Kra- keelhof", dat, zo vertelt de heer Bakels, door de introverte bouw voor studie ongeschikt is en een haard van studentenrellen en protesten blijkt te zijn. Daaren tegen beschikt de stichting in de wijk Voorhof over galerijflats, waar alle rust heerst. Men hoopt dat de bouw in Buitenhof het midden tussen beide soorten van leefgewoonten van de stu denten zal bewerkstelligen. De heer Bakels verwacht, dat het ministerie van onderwijs de huurprijzen voor de veelal luxueuze studentenkamers wat hoger zal stellen dan de gebrui kelijke huren, die voor de ande re kamers van de stichting be taald moeten worden. De huur prijs wordt vastgesteld zonder dat er een relatie bestaat met de stichtingskosten van studen tencomplexen, maar met het ge middelde inkomen van een stu dent. De minister heeft dit inko men vastgesteld op het bedrag van de maximum-studietoelage die een student kan krijgen, waardoor studenten voor de ka mers van de Stichting Delftse Studentenhuisvesting 77 gulden per maand betalen, en daarbij dertig gulden service-kosten. Omdat de kwaliteit van de Bui tenhof-kamers zeer hoog ligt, door onder meer de eigen sani taire voorzieningen en de iegen keuken, verwacht het stichtings bestuur dat er voor deze ka mers een hogere huurprijs uit de bus zal komen. Het gevaar, dat het grote nieuwe complex feZ door de hogere huren een oord j» van alleen ..elitestudenten" zal T worden, van wie rijke pa's in de hogere huurprijs geen bezwaren zien, onderkent het stichtingsbe- stuur heel duidelijk. „Als er een financiële elite in komt zou het een blamage zijn voor de stich ting. Het zou afschuwelijk zijn", zegt dr. Bakels fel. Wat te doen om een dergelijke situatie te voorkomen weet hij echter niet. „Het stichtingsbestuur moet zich daarover beraden", zegt hij. Een vereiste voor huisvesting in het nieuwe complex bljft het in geschreven staan aan de Tech nische Hogeschool als student. Voor huisvesting van werkende jongeren tussen de studenten is men in Delft nog niet rijp, oo al gezien de nog steeds voortdu rende kamernood onder de stu denten. Bovendien: „Werkende jongeren hebben een heel ander dagpatroon dan de studenten, hun leven is anders", meent dr. Bakels, daarbij wel erkennend dat de nood voor huisvesting on der jonge alleenstaanden ook groot kan zijn. Uit een progno se, die de Stichting Studenten huisvesting vorige maand heeft opgesteld, blijkt dat er In 1975 nog ruim zevenhonderd studen tenkamers in Delft te kort zullen zijn. Daarvan zouden er, uit gaande van de verwachting dat in 1975 15 procent van de stu denten getrouwd is, ruim vijf honderd te kort zijn voor de ge huwde studenten. Voor onge- huwden komt men er dan nog 220 te kort. De maquette van het gigantische wooncomplex voor Delftse studenten

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7