Winkeliers van W armond maken grote vuist Concordia blaast veertig jaar vol muzikaal plezier jfeiÉ! College van Voorhout laat openheid com missie in het midden [useum Oud-Noordwijk gaat tiende jaar in met een lege kas Katwijk zoekt naar nieuwe toeristenmarkt PPR Katwijk in zee met PvdA bollen- en duinstreek Wi er gunning ïo van Duin moet weg Haanstra bij Noordwij filmclub Ledenwerfaktie gestart Badgasten blijven weg i - >AGINA 5 DONDERDAG 15 MAART 1973 LEIDSE COURANT 0 sv, ioe - 'ITARMOND Hoe ziet de toekomst van de Dorpstraat in Warmond er uit? Wordt het een sombere winkelgelegenheid waar middenstanders langzaam weg kwijnen vanwege de concurrentie of wordt het een gezellige winkelstraat met volop groen, weinig verkeer en een koop- bevorderend muziekje op de achter- heeft men de koe bij de horens gevat en een' aantal pro grammapunten opgesteld om de 'ei)positie van de Dorpstraat als winkel-walhalla te garanderen. Wat de winkeliersvereniging in At nabije toekomst vooral wil is nauwer contact met de ge beente. Volgens de heren Men en Sikking, beiden be- vlstuursleden van de winkeliers vereniging, is dat contact in het verleden minimaal geweest. g(Ve willen de gemeente laten j voelen dat ze bij het maken van ile plannen wel degelijk met ons rekening zullen moeten gaan houden". Om dat te bereiken hebben de gezamenlijke War- mondse winkeliers deze week tijdens een speciale bijeenkomst een gesprek gehad met archi tect Waarsenburg, die voor de winkeliers het een en ander op papier moet gaan zetten als te- genwig voor eventuele toekom stige bouwplannen van de ge meente. Warmondse winkeliers hebben tijdens dat oriëntatiegesprek hun toekomstvisie op de Dorp straat gegeven en aan de hand die gegevens zal architect grond? Als het aan de winkeliersvereni ging Warmond ligt is uiteraard het laat ste het geval. Maar of het ooit zover zal komen; tijdens de laatst gehouden ver gadering heeft de winkeliersvereniging duidelijk gesteld de toekomst niet zo roos kleurig in te zien als er op korte termijn geen maatregelen worden genomen. Waarsenburg een zgn. praat- prent" samenstellen. Dit is een soort ontwerpplan welke te zij ner tijd aan de Detrokkenen (winkeliers en bewoneis in de Dorpstraat) ter discussie zal worden voorgelegd. De Warmondse winkeliers willen, zo blijkt uit hun plan, van de Dorpstraat een loopkoopstraat maken imet weinig verkeer, veel groen en zodoende zeer sfeer vol. De ideeën en commentaren die tijdens de hearing over dit ontwerpplan naar voren komen zullen in het ontwerp Waarsen burg worden aangeput. Vervol gens zal een definitief plan wor den opgesteld welke aan het ge meentebestuur zal worden over handigd. Het bestuur van de winkeliers vereniging heeft er alle hoop op dat hun ontwerp de gemeente tot nadenken zal stemmen. Zo niet dan ziet het er volgens de heer Mentink erg somber uit voor de middenstand in de Dorpstraat. „De laa:;'.o jaren zijn er steeds meer winkeliers gesneuveld. De enige manier om dat tegen te gaan is 'n aan trekkelijker wink-'lconcentratie. Gebeurt dat niet dan kunnen we allemaal wel opstappen. We moeten er niet aan denken dat er bijvoorbeeld in Enóepoel III een winkelcentrum neergezet wordt: dat zou onze doodsteek zijn. Om dat te voorkomen wil len we ons nu zo sterk mogelijk maken". Om de vuist tegen de gemeente zo groot mogelijk te laten uit vallen zal er naast de winke liersvereniging een onderne mersvereniging worden opge richt. Daarin zullen niet alleen winkeliers zitting hebben maar ook de eigenaars van bijvoor beeld de jachthaveis en de campings. Bovendien zal het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf worden verzocht een onderzoek in" te stellen naar de Warmondse win kelstand. Doel van dit onder zoek is eeri visie te krijgen op het huidige assortiment winkels en welke er eventueel nog bij zullen moeten" komen. De War mondse winkeliers hebben tij dens hun vergadering meer pij len van hun boog gjsJioten. Heel wat winkeliers in de Dorpstraat sloten hun deuren in de afgelopen jaren. Sinds kort ook de zeilmakerij op de hoek van de Baan. Zo werd er ook besllri. om het eerste elftal van Warmunda als mede de trainer en verzorger nieuwe trainingspakken te schenken, uiteraard met recla meboodschap. Ook de oud-Hol landse markt zal dit jaar tij dens de Kaagweek woiden ge prolongeerd. Tot nu tohebben zich reeds 22 gegadigaen ge meld voor een stand op deze markt, die zal worden gehouden op 6, 7 en 8 juli. Onder meer zal er te zien" zijn een ouderwetse snoepkraam, varken aan het spit, een zilversmit en enkele oude ambachten. „Da Makkers" (De Zomerzon) zullen de muzi kale omlijsting voor hun reke ning nemen. NOORDWIJK Veertig jaar geleden kreeg de Christelijke Jongelingsvereniging „Volg Mij" te Noordwijk aan Zee een jonge loot aan de oude stam. Op 17 maart 1933 kwam een groepje mondaccordeonisten in het zaaltje van de Hervormde Kerk aan de Hoofdstraat bij elkaar en op die avond groeide onder leiding van Gerrit Stijf, een actieve jeugdwerker uit Neerbosch, de mondaccordeonvereniging „Con cordia". Vanavond wordt dit begin met een feestconcert gevierd. Op het program ma staan 11 werken, waaronder de „Con cordia-mars" van J. J. van der Reijen en de „Jubileummars" van J. W. van der Hulst. Na de pauze wordt de komische film „De dolle tantes komen" met Rudi Carrell in de hoofdrol vertoond. De geschiedenis van „Concor dia" bent veel muzikale hoogtepunten. Na de start met maar liefst 25 leden werd er druk gerepeteerd en geoefend onder directie van de heer Stemfoort. Het duur de dan ook aiet lang of de musici presenteerden zich in garage „Cen'paal", toen de plaats voor veel uitvoerin gen. Het publiek was zo en thousiast dat Concordia snel volwassen werd en binnen enkele jaren zo'n zeventig leden telde. Na goed een half jaar werd Ie heer Stemfoort afgelost door een beroepsmu sicus, de heer J. J. van der Reyden uit leiden, die de vereniging niet alleen voor treffelijk leidde, maar ook heel wat composities en ar rangementen verzorgde. Weldra verscheen de Noord- wijkse club op verschillende landelijke concoursen en be haalde het ene predikaat na het andere. Naast muzikale activiteiten organiseerde „Concordia" ook sportieve en feestelijke evenementen voor haar ledan, zoals mars lopen in de „Dennen" en een uitgaansdag r.aar Neerbosch. Vooral mensen die het niet altijd meezit in het leven, bracht „Concordia" wat vreugde. De vijf oorlogsjaren waren bijzmder moeilijk. Verschillende heren moesten onderduken en bij wijze van noodmaatregal besloot men dames voor de club te wer ven. Dit gemengd blazen bleek een uitstekend recept om het leden'al op peil te houden. De dames mochten dus blijven. Na de bevrijding bloeide Con cordia weer cp. Er kwamen jonge krachten bij en al bleef de sterkte beneden die van voor de oorlog, de trouwe kern bleef. Concordia is nu een sterk ensemble dat met verschillende andere instru menten is uitgebreid. De mu zikale leiding berust bij de heer W. J. van der Hulst. Raad Rijnsburg besluit achter gesloten deuren "llJNSBURG De meerderheid mineeswoning was gevestigd. van de Rijnsburgse raad heeft De dominee zelf heeft geen pro- Ij gisteravond in een besloten ver- test aangetekend. gadering vastgesteld, dat de vergunning voor het barcentrum van Leo van Duin moet worden ingetrokken. De mogelijkheid bestaat dat de heer Van Duin L leen verzoek richt tot Gedepu- teerde Staten, die besluit niet goed te keuren. I"bit „hoger beroep" zal binnen 30 dagen nadat hij van de gemeen telijke beslissing in kennis is gesteld,- moeten worden gedaan. a(; De vergunning blijft totdat G.S. een beslissing hebben genomen, van kracht. Is wij in de LC van afgelopen vrijdag schreven, was er be zwaar gerezen van de zijde van de gereformeerde kerkeraad te gen het feit dat het barcentrum van Leo van Duin naast de do- Bejaarden Noordwijk krijgen hun eigen „Park Sint Jeroen" NOORDWIJK Nu het bejaa'r- ..dencentrum St. Jeroen en de daarbij behorende woningen hun voltooiing naderen, is de vraag gerezen aan welke straat de huisnummering dient plaats te vinden. Gezien de ligging zou dat moeten gebeuren aan de Zeestraat, maar dit stuit op be zwaren, omdat nog geen duide lijk inzicht bestaat hoe de num mering zal worden van de nieu we woningen In net sanerlngsge- bied. B. enW. stellen voor dit pro bleem op te lossen door aan het bejaardencentrum en het daar bij behorende park een eigen naam toe te kennen en wel „Park Sint Jeroen". Het is de tweede .naai dat de hei lig verklaarde zendeling in Noordwijk-Binnen vernoemd wordt. Men kent namelijk ook de Sint-Jeroensweg. VOORHOUT Burgemeester en Wethouders hebben in een nota het vóór en tegen van openbaar heid van commissievergaderin gen weergegeven. Zij hebben zich niet duidelijk uitgesproken over deze zaak, maar de ver schillende argumenten samenge vat en op een rijtje gezet. Wél zeggen zij dat adviescommissies van b. en w. bij voorkeur open moeten zijn. Als inleiding geven zij het aantal NOORDWIJK Bert Haanstra, filmer van o.a. „Bij de beesten af", heeft gisteravond een bezoek gebracht aan de jubilerende Noordwijkse Filmclub. Na een klein verhaaltje over het maken van zijn laatste film, gaf hij commentaar op vertoonde rolprenten van leden van de Noordwijkse filmclub. Niet iedereen bleek het eens te zijn met het oordeel van de vakman. De Flessenfilmvan Ab Steenvoorden was een hoogtepunt. Deze draait door twee projectoren. De eerste geeft een groot, de tweede een klein beeld, dat het eerste gedeeltelijk overlapt. De twee beelden wisselen met elkaar om de 30 seconden, telkens variërend van formaat. In januari heeft Flessenfilmop de Filminstuif Alkmaar gedraaid en begint nu landelijke bekendheid te krijgen. In mei gaat de film naar „Experimation 1973" in Drachten. iOORDWIJK Het museum Oud-Noordwijk gaat zijn tiende jaar in. Het afgelopen jaar is er heel wat gebeurd. Zo is de zol der boven de keuken van de boerderij ingericht tot diorama, met op de voorgrond gevuld schepen, figuren, enz. van Dirk Bedijn en de achtergrond door 1 Karei Kok. Ook de eerste zolder onderging een grondige herzie- n>ng en werd met een aantal scheepsmodellen en andere oude zaken gevuld. Hetzelfde gebeur de op het boven-voorkamertje, waar een bedstee werd ver bouwd tot vitrine met kinder speelgoed uit grootmoederstijd. an de familie J. Duindam uit oe Irenestraat ontving het ge nootschap een mooie, gave lin nenkast. 3 'i' jaar zal de achterzolder boven de koeienstal worden bevloerd on tot expositieruimte worden t ingericht. lo> ïelaas moet gemeld worden, dat °°r de sloop van een aantal Panden, de volle stormwind op not achterstuk van de museum- boerderij terecht komt. Nog steeds ontbreken een groot aan tal pannen op het dak. Boven dien bleek de stalmuur aan deze zijde zo slecht, dat het nood kreet tot het gemeentebestuur moest worden gericht. Zij had tot resultaat, dat welwillend een extra-subsidie van 9000.- werd verstrekt. De kas van het GON is op het ogenblik volkomen leeg. Een re den te meer aan alle Noordwij- kers te vragen zich als lid te melden. Dit kan door minimaal - meer mag, graag zelfs! - 5,- over te maken op gironummer 428146 van penningmeester J, Sier, Zeereep 9 te Noordwijk. Mevrouw R. Coenraads Neder- veen startte met een persoonlij ke ledenwerfaktie en mede daardoor is het genootschap weer boven de 400 leden geko men. Het lidmaatschap houdt in dat men met de naaste familie een geheel jaar gratis het mu seum kan bezoeken. Op donderdag, 22 maart a.s. houdt het Genootschap Oud- Noordwijk in hotel Noordzee haar algemene ledenvergade ring. Aanvang 8 uur nam. Bij voldoende belangstelling wacht de bezoekers een verras sing in de vorm van een decla matie in Noordwijks dialect en/of het vertonen van zwart wit dia's uit Noordwijks verre verleden. en de soorten commissies, die volgens de gemeente in het le ven geroepen moeten worden. Dit zijn: commissies ter behartiging van bepaalde belangen, zoals de sportraad; commissies ter behartiging van belangen van een bepaald deel binnen de gemeente, zoals de wijkraden, —vaste commissies van advies en bijstand aan b. en w. Deze laat ste kunnen slechts op voorstel van het college ingesteld wor den door de raad. Hiertoe beho ren commissies voor ruimtelijke ordening, sport- en recreatie e.d. In de nota noemen b. en w. als argumenten die pleiten voor openbaarheid van de commis sievergaderingen: duidelijke presentatie naar buiten, moge lijkheid voor de pers om in een vroeg stadium achtergrondinfor matie te geven, tijdige inbreng van buitenaf weg nemen van de waas van geheimzinnigheid. Als tegenargumenten noemt het college: het wegnemen van de mogelijkheid om zaken van ver trouwelijke, en vooral persoon lijke aard, vrijuit te bespreken; openbaarheid kan verwarring scheppen als het gaat om pun ten waarover verschillende op vattingen heersen; gevaar voor economische schade aan de ge meente en partijen waarmee on derhandeld wordt. Tenslotte wijst het college erop, dat raadsleden zich geroepen kunnen voelen in een commissie een bepaald standpunt in te ne men, dat zij later In de raad niet meer kunnen veranderen. Hierbij kan de vraag gesteld worden, zo staat in de nota, of deze gong van zaken niet zou kunnen leiden tot een verkapte inperking van do taak en ver antwoordelijkheid van de raad. Het college tekent bij deze opsom ming oan, dat de lijst zeker niet volledig is, en dat de argumen ten niet zonder meer als vast staand aangenomen moeten worden. B. en w. menen echter met de nota enig inzicht te heb ben verschaft in de problemen, die in het algemeen bij open baarheid van commissieverga deringen aan de orde kunnen komen. Steeds minder krijgt dit beeld te zien op KATWIJK - De Politieke Partij Radikalen te Katwijk heeft besloten de uitnodiging van de PvdA om de vergaderingen van de raadsfractie bij tc wonen, te aanvaarden. De PPR hoopt zich Voor die tijd wil men zo in de Katwljkse gemeentepo- van de PvdA ook nog samen- litiek te kunnen inwerken. Be- werkingsmogelijkheden met D'66 slissingen over vormen van sa- onderzoeken. menwerking in verband met de g( en. raatlsvcrki zingen van volgend jaar, zullen in september worden genomen. 1 de kant De meeste PPR-leden vonden het huidige samengaan van D'66 met de VVD in de groep Ge meentebelangen een ernstig be- zwaar. De PPR Katwijk heeft voorts zijn verontwaardiging uitgespro ken over de weigering van b. en w. voor het houden van een col lecte voor het Medisch Comité- Vietnam. Aan een binnenkort te houden Chili-actie besloot men s.cun te geven. Ook het initiatief van PPR-Leiden om te komen tote een discussie met de bonden van lager en ho- ger .personeel over een recht vaardiger inkomenverdeling (centen-procenten in de regio Leiden, zal de Katwijkse PPR ondersteunen. Op 8 april houdt het actiecentrum PPR Katwijk een vergadering. NOORDWIJK Op 20 maart komt de gemeente raad van Noordwijk in open bare vergadering bijeen. Op de 23 punten tellende agenda komt ondermeer voor: bouw van aula op algemene be graafplaats, bouw van' een kantoorgebouw voor de ge meentebedrijven, verhoging subsidie aan VVV, huurver hoging gemeentewoningen die buiten het harmonisatie plan vallen. LISSE De Phi'ate'isten- vereniging die dinsdag ln het Hof van L:sse luisterde naar tie causerie van mevr. Van Hamme-Meijler over het „Philatelisch ABC" verga dert wederom op 17 april. KATWIJK Omdat het bezoek van badgasten de laatste jaren steeds meer terugloopt, grijpt Katwijk elke gelegenheid aan zijn toeristenindustrie op gang te houden. Zo heeft de VVV een groep van zo'n duizend jonge Amerikanen uitgenodigd om van 22 tot 28 april naar Katwijk to komen. ZIJ willen in 'echte Hol landse gezinnen verblijven en als tegenprestatie muziekuitvoe ringen geven. De jongste devaluatie van de dol lar strooide echter roet in het eten en het is nog steeds onze ker of het Amerikaanse bezoek doorgaat. De beslissing zal waarschijnlijk na dit weekeinde vallen. De VVV Katwijk ziet in een derge lijk experiment een nieuwe markt als vervanging voor de badindustrie. Voor een bezoek als het Amerikaanse moeten we'iswaar grote kosten worden .gemaakt, maar van verschll'en- de zijden is al toezegging ge daan voor financiële en andere hulp. Zo zal de gemeente de sporthal beschikbaar stellen. Een uitvoering van het mannen koor „Jubilate" en de Koninklij ke Luchtmachtkapel staan ook op het programma. De NCRV heeft beloofd een uitge breide reportage te maken over de nieuwe „markt" van Katwijk en in het teevee-programma „Van Gewest tot Gewest" op woensdagavond zal er fcveneens aandacht aan worden besteed. In de gemeentbegroting is 25.000 gulden opgenomen voor grote evenementen. Hieruit zou een eventueel tekort kunnen worden gedekt, maar als alle beloften gesrtand worden gedaan, denkt de WV hiervan weinig of niets nodig te hebben. SASSENHEIM De heer M. N. van Tol heel Sas- sem kent hem als specialist ruiteninzetter vierde on langs met de directie van A. Vogelaar Zn. en het hele personeel in het Bruine Paard, dat hij 25 jaar werk zaam is in het schildersbe drijf. Hij kreeg veel cadeaus, o.a. een diaprojector met toebehoren.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5