Alleen „klein" wonen in binnenstad Leiden „Fijn fietsenplan" oet het auto oeilijk maken Boeren verontrust over dreigende sluiting van Groenoordhal als markt T stad en randgemeenten Standpunt Sociografisch rapport: Winkels en bedrijven verkassen Carambole uit het slop Monsterscores in Leidse biljartbond Parochie- raad fc ■Oegstgeest boos over brochure Plantsoenen in Leiderdorp worden bespoten Installatie Regionale Brandweer UfAGINA UEIDSE COURANT ,EIDEN De bereikbaarheid is bepalend voor de streekfunctie, die de Leidse binnenstad in de loop van de eerstkomende tien jaar zal overblijven. Maar dan moet ook het bestand aan win kels en bedrijven gehergroe peerd en de woonfunctie van de binnenstad hersteld worden. Dat is een van de standpunten van de afdeling Economische Zaken, Sociografie en Statistiek in haar tweede rapport van het binnen- stadsonderzoek. m met de woonfunctie te begin nen: de mogelijkheden voor handhaving en plaatselijk her- ■fstel van de (gezins-)woonfunctie de binnenstad zijn aanwijs baar. Maar ze kunnen alleen verwezenlijkt worden als het proces van kwalitatieve achter uitgang door woningverbetering en verbetering van wooncomfort woonmilieu kan worden door- - broken. Behalve de mogelijk- van rehabilitatie of restau ratie moet die van afbraak, ge volgd door herbouw niet worden uitgesloten. i de periode tot 1985 zullen circa 1000 woningen door afbraak zon der herbouw, bestemmingswijzi- of anderszins aan de wo ningvoorraad onttrokken wor den. Ongeveer 850 daarvan zijn binnen de singels gelegen, e binnenstad biedt vooral moge lijkheden voor de huisvesting van bejaarden, gezinnen zonder kinderen en alleenstaanden. Er moet dan ook gerekend worden op een voortgaande onttrekking 'Van woningen aan de gezins woonfunctie ten behoeve van „bijzondere categorieën". ^Geraamd wordt dat omstreeks 1985 bijna 600 woningen door .«hen zullen worden bewoond. Be- gin 1972 waren er dat 360. Het accent van deze ontwikkeling valt vooral op de centraal in de binnenstad gelegen wijken, et spreekt voor zich, dat dan de „gezins-woonfunctie" daar ver ader zal afnemen: verwacht wordt dat het aantal woningen 1 dat een gezin herbergt in de binnenstad-zuid tot 1985 zal te- ruglopen van 2000 tot 1400. Door het herbouwen van het gebied Herengracht/Zijlsingel is deze ontwikkeling in de noordelijke Jjlbinnenstads-sector geringer. ,Voor de Pieterswijk en de Aca demie-wijk wordt verwacht dat de „normale gezinsbevolking" in 1985 nog slechts 50% van de bevolking zal uitmaken. De recreatieve functie van de bi nenstad zal waarschijnlijk toe nemen. Teneinde deze tenden te ondersteunen moeten rt tieve elementen zoals de groen aankleding, zitjes en de inrich ting van winkelstraten zeke worden uitgebuit. De in de bin nenstad gelegen kerkhoven zou den, na ontruiming, een recrea tieve functie kunnen krijgen en kerkgebouwen, die door de ont volking van de binnenstad hun functie hebben verloren, zouden door het ruimtegebrek van vele instellingen een andere bestem ming kunnen krijgen. Hetzelfde geldt voor de militaire vestigin gen. Inmiddels zullen de toenemende moeilijkheden op het gebied van de bereikbaarheid van de stad leiden tot verplaatsing van be drijven, die niet per se aan de binnenstad gebonden zijn. Het voortbestaan van een groot deel van de ambachtelijke bedrijfjes in de binnenstad is gebonden aan goedkope huisvesting. Ver plaatsing naar relatief dure nieuwbouwruimte men ziet het aan „De Waard" is niet mogelijk. Buiten gebruik zijnde fabrieksruimten of bestaande woningen met een slechte woon functie zouden voor vestiging van deze bedrijfjes in aanmer king komen. In deze buurten zou, als gevolg hiervan, het wo nen bewust teruggedrongen kun nen worden. „Schone", bedrijf jes zouden zich dan kunnen ves tigen in winkelstraten aan de rand van de binnenstad, die hun betekenis verliezen. De dien stensector, die naar verwacht wordt in omvang zal toene men zal zich buiten het kernge bied moeten vestigen, evenals sterk (vracht-)auto aantrekken de handelsbedrijven die dan het liefst in bepaalde concentraties bijeengeplaatst zouden moeten worden. Ruimtebehoefte, stank, lawaai en de omvang van verkeersstro men kunnen de city-aktiviteiten verstoren, die meestal voetgan gersactiviteiten zijn. Waar de voetgangers overheersen, moet aan het rijverkeer minder prio riteit worden verleend omdat een aantrekkeijke city aldus rapporteurs het feit dat de automobilist niet voor de deur van zijn bestemming kan ko men, in zekere mate vergoedt. LEIDEN Eindelijk lijkt Caram bole uit het slop te geraken. De laatste weken kon de kampioen van het vorig jaar geen punt scoren. Deze ronde liep alles weer voortreffelijk: De Groene- valk werd met 0—8 van het bil jart geveegd. Landzicht beweest nog eens niet voor niets aan de kop te staan. Het zwakke kwartet van de Vriendschap moet het groen voor ogen hebben gezien toen de Landzichtenaren een biljartlesje kwamen geven. Een 80 over winning verstevigde de leiders positie. Het ongelukkige De Oude Herberg wist weliswaar knap Zuid met 80 te overtroe ven, maar kon door de monster overwinning van Landzicht geen enkel punt op de koploper goed maken. Het in de vorige ronden excelle rende UVS stelde tegen het Spoortje wat teleur. De UVS-ers konden het Spoortje slechts ten dele uitrangeren en zijn door het 44 gelijke spel deze ronde de grootste verliezers. Eveneens remiseerden TOG en het Scheepje na felel strijd- Uitslagen: le klasse: UVSSpoor tje 4—4; TOG—Het Scheepje: 44; Landzicht-Vriendschap 8— 0; De Ode HerbergZuid: 80; de Groene Valck-Carambole: 08. 2e klasse: Wachtje 1 Landzicht 2 44; Rijnegom 10 OVS 1: 2—6; De Heul 1—TOP 1: 2—6; de Waag 1Spijkerbak 1: 80; Zuid 2Cleyn Duin 1: 0—8; Morspoort 1—DVH 1 4 —4. 3e klasse: Vierkantje 1— TOP 2 6—2; Zijlpoort 2—TOG 2: 6—2: Klein Minerva 1— Scheepje 2: 35; de Waag 2 Landzicht 3 4—4; UVS 2—VOP 1 26; 4e klasse: Spoortje 2 Carambole 2: 0—8; Oude Her berg 2—Cleyn Duin 2: 6—2; DVH 2—Vriendschap 2 4—4: 5e klasse: Zuid 3Carambole 3 0—8; Cleyn Duin 3—DVS 2: 2— 6; Scheepje 3—Rijnegom 2: 7 1; Morspoort 2—Landzicht 4: 4-4; de Waag 3—Witte Hen 1: 4—4; 6e klasse: DVH 3—KI Mi nerva 2 62; Cleyn Duin 4 Grote Velck 2 71; Vierkant je 2Carambole 4 44; TOG 3: Top 3: 08. 7e klasse: Witte Hen 2—Zijlpoort 4: 4—4; VOP 2—Vriendschap 3: 2—6; DVS 7—Oude Herberg 3 7—1. - 8e klasse: Spoortje 3De Waag 5; 26; TOG 4Carambole 5 44; leegstaande fabrieksruimten en woningen dan zal do woonfunctie opzettelijk te- LEIDEN De besturen van vijf kringen van de Hollandse Maat schappij van Landbouw, van de CBTB en van de LTB wier werkterrein zich uitstrekt over het noordelijk en westelijk deel van de provincie Zuid-Holland hebben in een schrijven aan de gemeenteraad van Leiden hun verontrusting uitgesproken over een mogelijke sluiting van de veemarkt te Leiden. Door sluiting van de Rotter damse veemarkt (aanvoer in 1971 - 265.745 dieren) en de even tuele sluiting van de Amster damse veemarkt (aanvoer in 1971 - 11.649 dieren), zal er een extra aanbod van runderen, gras- vette- en nuchtere kalve ren, varkens, biggen en lopers, alsmede van schapen en lam meren ontstaan, dat elders ver markt moet worden. Voor hun besluitvorming over 2. Gezien de centrale ligging van deze zaak geven de besturen de Leiden in de Randstad, ligt het raadsleden de volgende punten voor de hand dat de bovenge- in overweging: noemde aanvoer zich voorname- Ï-EIDEN In het belang van de i gezondheid van de Randstad en de hierin gelegen natuurgebie- ,..den, de Wassenaarse duinen, het grote polderland van Zuid- wijk en de Horsten, zal het de auto moeilijk gemaakt moeten worden, maar niet onmogelijk. I De Leidse biologen Helias Udo de Haes en Wim ter Keurs (brachten dit standpunt gisteren i naar voren tijdons een discus sieavond over het Leidse fiet- senplan in het I ogegebouw aan de Steenschuur. - Als biologen zijn zij sterk betrok ken bij de plannen voor de aan leg van autowegen dwars door de enige natuurgebieden, die de Randstad nog kent. Een voor beeld is de aan.cg van de om streden Leidse baan, -een zes- baansweg door het natuurrijke weideland tussen Den Haag en Leiden. De ontwikkelingen in het autover keer zijn onvoorstelbaar. De st-seds meer rijbanen tellende Rijkswegen blijken de giganti sche verkeersstromen telkens i t OEGSTGEEST De parochieraad Gegstgeest houdt binnenkort een Sijeenkomst over 'Eucharistie- Aondmaal'. Wanneer dit zal rijn, vernemen de parochianen "og. De vergadering wordt ge houden nar aanleiding van het verschijnen van een brochure over dit onderwerp. Hierin spra ken een aantal Rooms Katholie ken zich uit over de volgen* hen betreurenswaardige gang van zaken bij oecumenische diensten. Het boekje werd huis-aan-huis verspreid in Oegstgeest. Enkele zinssneden kwamen nogal wat tendentieus over bij dege nen die 'n andere mening over gemeenschappelijke vieringen zijn toegedaan. In een eerste ver gadering van de Oegstgeester pa rochieraad is hierover uitvoerig gesproken. Daarop heeft pastoor Kooyman een onderhoud gehad met Vicario Van der Ende, ge delegeerde voor de oecumene van het bisdom Rotterdam. Deze deelde schriftelijk mee, dat ook hij een gedeelte van de inhoud van de brochure betreur de en zich niet achter de tekst kan plaatsen. .laat weer de mogelijkheid om het Gemeenlandshuis van Rijn land aan de Breestraat te be zichtigen. 'ajïwege de grote belangstelling oie er voor dit unieke histori- «■he pan(j verleden jaar bestond (tnen moest vele aanvragers te leurstellen) moest men er toe wer gaan om kaarten voor ueze rondleidingen uit te geven. Deze kaarten zijn echter koste rs verkrijgbaar bij het WV. Daar kan men tevens een boek- je kopen over de geschiedenis Gemeenlandshuis weer open voor avondbezoekei's van het Gemeenlandshuis en het Hoogheemraadschap. De rond leidingen vinden plaats op de vrijdagavonden 16 en 30 maart; 13 en 27 april 11 en 28 mei en 8 en 22 juni. De eerste rondleiding begint om 19.30 uur, de tweede om 20.30 uur. weer niet aan te kunnen. Het is nu wel duide'ijk, dat alles draait om het statussymbool van onze welvaart: de automo biel, zo stellen de twee biolo gen. Door het optreden van dit popu laire- voertuig weden de steden, en zeker ook Leiden, gesteld voor parkeerprob emen, verpau pering van het leefklimaat, af braak van hele stadsgedeelten om wille van de aanleg van een nieuwe verkeersader en de ver dringing van het overige weg verkeer, waaronder de fietsers. Vooral dit laatste punt krijgt in de plannen van De- Haes en Ter Keurs, in samenwerking met de Haagse werkgroep Dooievaar, grote aandacht. De belangstelling voor de fiets is sterk toegenome Het gebruik ervan neemt echter stelselmatig af. Niet zo merkwaardig, als men bedenkt, dat het autover keer de gastvrijheid voor de fietser niet bep-iald vergroten. Gevolg is dat de fietsers toch maar weer de auto pakken, om de gevaarlijk geworden onder geschiktheid in het verkeer de rug toe te keren. De opgerichte W3rkgroep zal zich bezighouden met het zoeken naar aanvaardbare alternatieve vervoersmogelijkheden. Het ver groten van de voorrechten van de fietser is een van de plan nen. Tot de mogelijkheden zou een voorrangspositie van de fietser behoren, misschien zelfs de aanleg van specifieke fiets routes door de binnenstad, naar de recreatieve gebieden buiten de steden. Aan het autoverkeer in de binnenstad en de nieuwe woonwijken zouden beperkingen opgelegd kunnen worden als versmallingen van de wegen, aanleg van extra veel bochten drempels en betonnen palen. De fietsroutes mog 'n dan ook niet meer, zoals nu, doorsneden wor den door autoroutes. De werkgroep zal zich beraden over deze plannen en wil het ze ker niet hierbij laten, juist om dat het nu nog kan en omdat gebleken is, dat niet alleen de gemakszucht van de weggebrui kers in het geding is. Het is een zoeken naar vreedzaam samen- rijden. lijk op Leiden zal richten. Dit brengt naast een mogelijkheid tot een rendabeler opzet van de veemarkt, tevens extra activi teiten voor Leiden met zich mede t.a.v. afzet en verwerking. De bestaande veemarkt (aan voer 1971 - 130.387 dieren) voor ziet voor met name in de omlig gende agrarische gebieden ge- koncentreerde veehouderij in een direkte behoefte. Deze agra rische centrumfunktie bestaat ondermeer uit de mogelijkheid tot het zelfstandig aanbieden en verhandelen van vee, hetgeen niet alleen voor de veehouders de doorzichtigheid van het marktgebeuren vergroot, maar tevens aan andere aspoktcn b.v. kootakt stedeling-veehouder tegemoetkomt. 4. De belangrijkste kostenfaktor: VERVOER! Indien de gemeente Utrecht de erfgenaam van de Rotterdamse veemarkt zou wor den, zou dit inhouden dat eerst al het vee uit het grootste kon- sumptiegebied van Nederland naar Utrecht moet worden ver voerd en na door verhandeld te zijn weer naar hetzelfde gebied moet worden getransporteerd. Gezien ondermeer de bovenstaan de overwegingen zijn de land bouworganisaties van mening dat een sluiting van de vee markt te Leiden niet alleen een verarming voor de veehouderij inhoudt, maar onmiskenbaar voor de hele op Leiden georiën teerde vee en vleessektor en daarmede de reeds bestaande en nog te vestigen aktivitelten teniet doet, hetgeen alleen al uit oogpunt van de reeds jaren op Leiden georiënteerde veehoude rij ontoelaatbaar wordt geacht. „Het is ons duidelijk dat de pro blematiek rond de veemarkt bij zonder complex is. Wij hopen dat genoemde overwegingen er toe zullen bijdragen dat de vee markt te Leiden zal blijven be staan", aldus de besturen van de bezorgde landbouworganisa ties. Roelof arendsveen Een schaap van bloemkweker Bent Kerkvliet heeft een unieke prestatie geleverd. Eind februari vorig jaar bracht het schaap een vierling ter wereld. Gistermorgen om 7 uur baarde hetzelfde schaap wederom een vierling. Volgens veeverloskundige Sien van de Geest is dat een unieke gebeurtenis in de dierenwereld. In vier jaar tijd heeft de ooi nu al voor 13 lammeren gezorgd. Ze kreeg er eerst twee, het daarop volgende jaar drie en nu tweemaal achter elkaar vier. Op de foto: De dochtertjes van Bent Kerkvliet bezig met het geven van de fles. ADVERTENTIE KANTOORMEUBELEN DIREKTIEKAMERS MAGAZIJNKASTEN KANTINEMEUBELEN LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp zal de komende zo mer het onkruid niet meer kun nen bestrijden, zonder chemi sche middelen te gebruiken. De krappe personeelsbezetting blijkt het niet mogelijk te ma ken om de plantsoenen op een adere, minder vervuilende ma nier bij te houden. Men zal geen bestrijdingsmidde len gebruiken langs uitvalswe gen, zoals de Engenendaal, Per sant Snoepweg en Bosplantsoe nen. In de kleine en jonge plant soenen zal men kiemremmende middelen gebruiken, die één sei zoen van kracht zijn. Om te veel spuiten te voorkomen, wil men voorts experimenteren met het planten van bodembedekkend groen en met schoffelen op ver schillende plaatsen. Als dit ex periment slaagt, zal men hier van in de toekomst meer en meer gebruik gaan maken. Enige werknemers van de plant soenendienst zullen een cursus volgen om juist en oordeelkundig met de chemische middelen te werk te kunnen gaan. Er wordt alleen gespoten als de kinderen op school zitten en er geen wind staat. LEIDEN In een bijeenkomst met de burgemeesters en brand weercommandanten van de zes entwintig deelnemende ge meenten, zal de commissaris der koningin, op donderdag 29 maart de Regionale Brandweer officieel installeren. De bijeen komst, In de brandweerkazerne te Alphen aan den Rijn, begint om drie uur 's middags. Na de installatitplechtigheid zal de heer A. C. Droeshart, com mandant van de Leidse brand weer, een beschouwing houden over de regionale brandweer- problematiek. Na afloop van de bijeenkomst blijven de leden an de regiona le raad van oe „Regionale Brandweer Ri|il»nd" voor de eerste vergadering bijeen. Op de agenda staan o.a.: verkie zing van een voorzitter en van leden van het dagelijks bestuur; benoeming van '»n secretaris penningmeester en van een voorzitter van de commissie van commandaT.en.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3