Sparta brak niet met de traditie Hagheweyde klonk hoefgetrappel als muziek in de oren PARIJS-NICE INGEKORT Panathinaikos fiks geschorst UEFA Eredivisie volleybal inge krompen Corver mag ook zondag fluiten dubt nog over supercup Eerste zege dameselftal Den Haag Z^oNDERDAG 15 MAART 1973 LEIDSE COURANT PAGINA17 Van onze sportredactie EN HAAG De competitie ere divisie volleybal zal volgend sei- goen in een nieuwe vorm ge- speeld worden. Voor 1 januari gal een volledige competitie worden gespeeld. Deze 22 wed- itrijden zullen in dubbels wor den gepland op de dagen woens dag en zaterdag of vrijdag en ggterdag. Na deze competitie ontstaat een splitsing die resul- teert in een kampioenspoule (5 teams) en een degradatiepoule (zeven ploegen). Drie teams moeten degraderen. Na dit sei zoen zal de eredivisie dan uit elf ploegen bestaan. Het ligt in de bedoeling de eredivisie in de toekomst verder in te krimpen. Bayern zonder moeite naar kwart-finales liNCHEN Bayern München heeft zich zonder moeite ge plaatst voor de kwart-finales van het toernooi om de West- duitse voetbalbeker. De tegen- itanders van Ajax wonnen woensdagavond in Mtinchen met Rot Weiss Oberhasen, dat op eigen veld ook al met 1-2 had verloren. andere uitslagen van de wed- ijden. die woensdagavond in de tweede ronde van het West- luitse bekertoernooi werden ge leld zijn: (tussen haakjes de slagen van de eerste wed- gtrijden tussen beide clubs), itracht Frankfurt—Eintracht Iraunschweig 2-2 (0-1) (13/3 ge speeld). Kickers Offenbach— Kuppertaler SV 3-0 (2-3), Her- BSCMSV Duisburg 4-2 (2- I); Borussia Mönchengladbach :halke '04 1-1 (2-0); FC Kai- lerslautern—VFB Stuttgart 1-0, ra verlenging 2-0 (1-2). FC Köln -Hambtirger SV (4-1 (2-2), Jayern MünchenRot Weiss )berhausen 3-1 (2-1); Werder hemenVFL Bochum 2-1 (4-4). de kwart-finales hebben zich geplaatst: Eintracht Braun- ichweig, Kickers Offenbach, Her- tha BSC, Borussia Mönchen gladbach, FC Kaiserslautern, FC Köln, Bayern München en Werder Bremen. irijs De uitslagen van de wedstrijden, die woensdagavond de achtste finales van het toernooi om de Franse beker werden gespeeld (tussen haak- ;es het resultaat van de eerste ontmoeting), zijn: •les—St. Etienne 0-4 (0-3); Bor deaux—Lyon 3-1 (0-3); Reims— Nimes 0-2 (1-2); LilleMarseille 0-2 (1-0); Red Star Paris—So- chaux 3-1 (1-3), Red Star wint (5-4) met strafschoppen. St. Etienne, Lyon, Nimes, Marseille Red Star naar de kwartfina les. NIJMEGEN Scheidsrech ter Charles Corver, die NEC-Feyenoord met ge zag leidde hij floot scherp, accuraat en had na een begin waarin hij meteen „opposanten" ka pittelde de zaak stevig in handen was invaller voor Jan Keizer die de dag tevoren had afgebeld omdat hij last van zijn keel had en honderd pro cent fit wilde zijn om de kwartfinale te leiden. Cor ver was niet gelukkig met zijn aanwijzing. Corver: „Ik verheugde me erop zondag FC Den Haag NEC te mogen leiden en dat zou dan niet kunnen doorgaan. Ik heb dan ook gezegd dat ik naar Nij megen zou gaan als ik ook zondag in het Zuider park mocht fluiten. Dat is toegestaan maar het is wel een hoge uitzonde ring." Zondag dus FC Den Haag NEC met de op dit ogenblik beste scheids rechter als leider. CHARLESCORVER per se fluiten in Den Haag EINDHOVEN Sparta heeft de traditie niet willen breken. Opnieuw heeft de Rotterdamse ploeg zich bij de laatste vier geplaatst in de strijd om de KNVB-be- ker. In een sensationele, maar tevens bikkelharde ontmoeting tegen PSV ver overde Sparta door een doelpunt van Kreuz een plaats in de halve finales, dat zeker uitzicht geeft op het behalen van de fel be geerde KNVB-beker. PSV begon met een fel offensief. Sparta doelman Pim Doesburg moest in de beginfase zijn kwa liteiten tonen bij schoten van Willy van der Kuijlen en Schmidt Hanssen. Toch was het Sparta dat de eer van het eer ste doelpunt voor zich opeiste. Een vlijmscherpe pass van Jan Klijnjan naar de ver opgestelde Kreuz was de inleiding tot de openingstreffer. De Oostenrijker ondernam in' de achtste minuut een solo, passeerde Pleun Strik en met alleen doelman Jan van Beveren voor zich, schoot de ra zendsnelle Sparta-speler langs de doelman (01>. PSV dat door de achterstand nóg meer in de aanval moest, zette Sparta onder zware druk. Walbeek en Hans Eijkenbroek bleven de „brekers". Wat PSV ook pro beerde, Sparta bleef met ijzeren hand regeren. In de 25ste minuut leek PSV de gelijkmaker te scoren. Een scherpe pass van aanvoerder Strik lanceerde met „kanon" Willy van der Kuijlen. De de fensie van Sparta bleef staan en appeleerde voor buitenspel. Scheidsrechter Leo van der Kroft liet echter doorspelen. Willy van der Kuijlen kwam al leen voor de wanhopig uitlopen de Pim Doesburg te staan. Het keiharde schot miste het open doel. Nog geen twee minuten la ter liet Van der Kuijlen eenzelf de kans onbenut. Het PSV-over- wicht werd niet beloond. Sparta probeerde met razendsnelle uit vallen via Kreuz en Klijnjan on der de wurggreep van PSV uit te komen. De Eindhovense ploeg werd in deze fase van de strijd llud aangemoedigd door het dolenthousiaste puDliek, dat het goede spel van Leide ploe gen op de juiste wijze beloonde. PSV—Sparta groeide uit tot een sfeervolle topper, waprin inzet, enthousiasme en tempo een pro paganda waren voor het beker voetbal in Nederland. Scheidsrechter Van óe Kroft had vooral in de eerste helft moeite met het harde, maar beslist niet onsportieve spel. Enkele minu ten voor de rust was Sparta dichtbij een tweede doelpunt. Vanuit de defensie lanceerde Walbeek de snel opgekomen Van Staveren, die zijn solo met een keihard schot afrondde. De ingeschoten bal stuitte af op de ijzeren vuisten van doelman Van Beveren. Na de rust bleef PSV de aanval zoeken. In de tweede minuut van de tweede helft moest Sparla-doelman Doesburg met een tijgerachtige sprong een keiharde kogel van Willy van der Kuijlen stoppen. Sparta „metselde" het betonnen muurtje op en vanaf dat mo ment liep PSV zich steeds stuk op de bikkelharde verdediging van de Rotterdammers. Onbeheerst De bekerstrijd ontaardde na een kwartier van de tweede helft in onbeheerst spel zonder enige tactiek. Met lange en verre trappen ruimden de defensies de ballen op en met slordige en onzuivere schoten probeerden de beide voorhoeden een doel punt te forceren. PSV-trainer Kees Rijvers, duidelijk ontevre den over het onbeheerst spel van zijn ploeg, verving de hard werkende Van Dinter voor de gave technicus Oeki Hoekema. Deze wijziging werd door het en thousiaste en fanatieke publiek met een instemmend gejuich be groet. Nog geen minuut na de wisseling bewees Hoekema zijn waarde. Met een snelle solo waarin de rossige PSV-er drie Spartanen passeerde, toonde Hoekema zijn kwaliteit. Het schot ging echter naast. Zijn komst was een versterking voor de voorhoede. Sparta kwam in grote moeilijkheden. Met veel kunst en vliegwerk kon de ploeg de krappe voorsprong verdedi gen. Even leek het erop, dat de vlam in de pan zou slaan. In de 17e minuut onthield de matig leidende Van de Kroft PSV een strafschop, toen de snel opgeko men Van der Dungen in het strafschopgebied onderuit werd gehaald. De sfeer in eri rond het veld werd er niet beter op. De spanning steeg ten top. Het op permachtige PSV bfeef heer en meester, maar kreeg geen belo ning. WIL VAN DER PLAS -V: Van Beveren: Van Krnay (Kemp.,'. N u Van den Dun gen en Krljgh; Van Dinter (K> rVc- ma). Strik en Van Esd-nk: Sehmldt Hansen, Van der Kuylen en Lubse. partaDoesburg: Vcnneker. Ter Horst. Eykenbroek en Visser: Van Veen. Walbeek en Klijnjan: He? (Jansen) en Van Stavc ATHENE Het wangedrag van zijn spelers heeft Panathinaikos, finalist in de Europe se bekercompetitie van twee jaar geleden (tegen Ajax), moeten bekopen met een schorsing van twee wedstrijden voor ae Griekse competitie. De tegenstanders van aanstaande zondag (PAOK) en van 2b maart (Egaleo) zullen zonder te spelen twee punten rijker worden. De straf werd door het dagelijks bestuur van de Griekse voetbalbond uitgesproken naar aanleiding van het wangedrag van de spe lers van Panathinaikos in de wedstrijd te gen Olympiakos van zondag. Olympiakos leidde met 3—2, toen de wed strijd in de 84ste minuut werd gestaakt als gevolg van vechtpartijen tussen spelers van beide teams. Scheidsrechter Timoleon Latsios had al in de eerste helft een speler van elk team van het veld gestuurd en stapte zelf van de grasmat toen de oven gen met elkaar op de vuist gingen, toen hij nog een Panathinaikosspeler naar de kleedkamer had verwezen. Het bestuur van de Griekse voetbalbond ken de de overwinning toe aan Olympiakos en schorste de doelman van Panathinaikos Vassilios Constantinou voor een jaar. Hij had een van de spelers van Olympiakos zo danig achterna gezeten dat deze het veld was afgevlucht en bij een politie-agent be scherming had moeten zoeken. Behalve Constantinou werden nog drie spe lers van Panathinaikos geschorst: Papadl- mitriou voor een wedstrijd, Constantinos Athanassopoulos voor vier wedstrijden en Dimitrios Dimitriou voor zes wedstrijden. Doelman Constantinou werd geschorst voor twee wedstrijden, afgezien van de schor sing van een jaar, die hem door het be stuur van de voetbalbond werd opgelegd. Van Olympiakos werd de speler Triantafyllos voor twee wedstrijden geschorst. In de Griekse competitie staan Olympiakos en PAOK samen bovenaan met 59 pnt. Pa nathinaikos is derde met 56 punten. ROME Het dagelijks bestuur van de Europese voetbal unie (UEFA) heeft in zijn vergade ring van woensdag te Rome, geen beslissing genomen over het instellen van een Super-cup. Een dergelijke beker, waar Ajax en Glasgow Rangers offi- ceus om hebben gespeeld, zou de inzet moeten zijn van wed strijden tussen de houders van de bekerwinnaars- en landskam pioenenbeker. Het bestuur van de UEFA heeft de commissie, die de toernooien voor de Unie organiseert opdracht gegeven te onderzoeken of het wenselijk is wedstrijden tussen de winnaars van de belangrijkste toernooien voor clubs te organiseren. Het dagelijks bestuur van de UEFA kwam, onder voorzitter schap van de waarnemend pre sident Sandor Bares in Rome bij elkaar aan de vooravond van de buitengewone vergade ring, waar onder andere een nieuwe voorzitter, als opvolger van Gustav Wiederkehr zal den gekozen. Het bestuur nam besluiten over lopende zaken, zoals de mogelij ke verliezen die clubs in de eer ste ronde van een door de UEFA georganiseerd toernooi lijden. Besloten werd dat de clubs, die over wedstrijden uit de eerste ronde een tekort heb ben, voor vijftig procent van het verlies een beroep kunnen doen op de UEFA. Ook werd besloten een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de verminderende belang stelling voor voetbal. Een com missie, samengesteld uit Roger Petit (Bel), Italo Allodi (ITA), Alan Hardaker (GBr.), Erik Hilstrup (Den.), Pierre Junquat (Fra), Hans Passlak (Wdl) en GUnther Schneider (O.-did), zal middelen proberen te vinden om een eind te maken aan de „vlucht" van het publiek. LEEUWARDEN In een inhaal wedstrijd uit de eerste divisie heeft Cambuur woensdagavond met 2—1 van Volendam gewon nen in een spannend, spectacu lair en aantrekkelijk duel waar in beide ploegen aanvallend speelden. Na een doelpuntloze eerste helft gaf Zuidema (55e en 70e) Cambuur een voorsprong van 2—0. Bond scoorde in de 89e minuut voor Volendam. Er waren 5000 toeschouwers, de heer Elzinga floot. Fighting Mack komt weer in „Ahoy" boksen BREDA De Antilliaanse bokser Fighting Mack, die enkele jaren geleden Europees kampioen in het weltergewicht was, komt weer naar Nederland. Het is de bedoeling dat Mack, die lange tijd in Spanje heeft ge woond, op 2 april in het sport paleis AHOY, in Rotterdam, weer in een Nederlandse ring zal komen. Promotor Henk Rüh- ling, die de wedstrijden in Rot terdam organiseert tracht voor Mack de in Keulen wonende Spanjaard Francisco Panios als tegenstander te contracteren. Van onze paardesportmede- werker NOOTDORP Elke draver heeft in de koersen een an dere behandeling nodig. Soms dokteren trainers we ken lang over het beslag de ijzers van de paar den. Maar andere paarden zijn erg snel van hun stuk te brengen als ze maar een gek geluid op de wedstrijd piste horen. Een draver met zo'n gebruiksaanwij zing is James Hagheweyde van trainer Jan de Leeuw. Die James won gisteren in han den van de zoon van de trainer Jan de Leeuw, Cees, de ope ningsmeeting op de baan in Nootdorp. Op zichzelf natuurlijk geen wereldnieuws. Maar weini ge bezoekers zullen gisteravond op de verlichte baan gezien heb ben dat Cees de Leeuw vanaf de sulky aan een touwtje trok toen James nog een ronde voor de boeg had. Door deze hande lingen vielen er twee grote proppen watten uit de oren van het paard die daar in tweede positie steeds sneller ging lopen. Het hoefgetrappen van zijn col lega-paarden klonk hem als mu ziek in de oren en hij zegevier- AMSTELVEEN Philip Morris Holland BV heeft voor de twee de achtereenvolgende maal een kontrakt afgesloten met de we reldkampioen speedboatracen Cees van der Velden (31), thans echter voor alle wedstrijden in 1973. NICE De winter blijft de renners in de „koers naar de zon" achtervolgen. Het sneeuwde gistermorgen in St- Etienne dermate, dat de organisatoren in overleg met wedstrijdleider Jacques Anquetil al vroeg in de ochtend besloten de beklim ming en afdaling van de Col de la Répu- blique te schrappen. Bij inspectie van het parcours bleken ook verschei dene kleine cols op de fiets schier onberijdbaar en om ongevallen to vermijden werd de start verlegd naar Tournon voor een rit van 19 km naar Valence, de kortste etappe ooit In een grote meerdaagse wedstrijd gereden. Een Franse over winning hierin lag in het verschiet. Jean-Luc Mo- lineris had bij het Ingaan van de laatste kilome ter een voorsprong van ongeveer twintig meter op het peloton, aangevoerd door de Belg Walter Godefrool, die er zo hard aan trok, dat hij in de laatste meters Molinorls nog overvleugelde. De Fransman moest zich met de tweede prijs tevre den stellen. Als enige was hij er bij de diverse vluchtpogingen in geslaagd afstand te nemen, zoals op de finish bleek echter onvoldoende. L'ltdac: 1. Code (root (Belg) 19 km In 31 min. en 30 icc.; 2. MollnerU (Fra); 3. E»cla*»an (Frai: 4. Van Linden (Belgl: Lemon (Belg); 7. cx aequo hel grote peloton Innaar Godefrool (21.30». met ult- Ni'ttri liwi'l'T Kuiper, die al» 'J2e ai.M. /.elfde tijd al» werd geklasseerd i I de tijdrit. - De presUtl' l Flandrla 32.07.0 6 25 4»; 6. Mol- r bar en boos in Parijs—Nice. Op de foto sleurt Felice Gimondi een groepje wielrenners door een hevige 1. Roknd.i 4900 meter In 30 n MM-onden (5* C11.6); 2. Sonolor 31.27.0 (6.17 4»3 Peti geot 31.45.5 (6.21.1); tenl 32.27.5 6.29.5) ilgemeen klassement na de vierde etappe luidt: 1. Merckx (Belg) 11 u. 17 min. en 46 sec 2. Gro**koet (Fra) 11.17.67: 3 Mortenscn (Den) 11.17.58. 4 l'oulldor (Fra) 11.18.03: 5. Gonzalea-Llnare* (Spa) 11.18.05: G ,'an Sprlngel (Belg» zt; 7 DclUle (Fr» zt; h. K<«lers iBelg» 11.18.06; 9. Onna (Spa) zt; 10. Pijnen (Ned) 11.18.07; 11 Ovlon (Fra) 11.18.11; 12 Zoetemelk (Ned> 1118.13. 16 Tabak 11 18.27; 87. Vlanen 11.19.10; 60 Kuiper 11.21.02. 106. Van der Meyden 11.67.62. de dan ook zonder te veel moei te. De proppen zaten in zijn oren, omdat de hengst niet te gen het geluid van de startplaat kan en de herrie na zo'n start. Het is voor een trainer maar een weet. In de internationale wedstrijd om de Rosmalen-Prijs leverde Goodwill een goede prestatie in handen van de Duindigt trainer Willem van Overcem. Hij nam na de start de leiding en stond deze niet meer af. Een zeer fraaie overwinning in de voor Nootdorp snelle kilometer- tijd van 1.23.1 seconden. Een prettig vooruitzicht voor de Ne derlandse kampioen Van Dooye- weerd. Hij moet met Goodwill starten in het E.K. aanstaande weekeinde. De ruin is in prima conditie gebracht door trainer Willem van Overeem. O Van onze sportredactie. DEN HAAG. Het Haagse da meselftal heeft haar eerste wed strijd met winst afgesloten. De formatie van trainer Gerard van de Helm won gisteravond met 1-0 van een team van voet balvereniging Lenig en Snel. Enkele seconden voor rust pas seerden Ria Desaunols voor de enige maal do doelvrouwe van Lns. Vooral in de eerste helft stond de wedstrijd niet op een erg hoog peil. Na rust bleken de dames er een aantrekkelijk duel van te maken, vooral gezien het feit dat zij gisteravond voor het eerst samenspeelde«i. Tot dus ver had'men zich nog bepaald tot onderlinge selectiewedstrij den. Reactie van trainer Van de Helm na afloop: „Ach van zo'n eerste keer valt er natuurlijk nog maar bitter weinig te zeg gen. maar ontevreden ben ik be slist niet". En de heer Bom, vl- ce-voorzitter van de keuzecom missie van de HVB: „Een aan trekkelijke wedstrijd waarin di verse speelsters weer overdui delijk hebben bewezen over de nodige talenten te beschikken. Ik ben overigens var mening dat Lens verrassend goed tegen stand bood". En scheidsrechter Nol Sanders: „Een pittig duel. Ik heb echter helemaal geen moeilijkheden ondervonden". Zondag zal het Haagse dames elftal weer in actie komen in een oefenwedstrijd tegen een Goudse selectie.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17