Drie bekersensaties op een avond een feit Feyenoord droop af, verslagen, EN TOEN GEBEURDE WAT FC DEN HAAG VREESDE Benoeming van Van der Hart bracht AZ '67 tot sensatie Lach van Coerver Sparta tegen NAC en NEC tegen AZ 19 DC DONDERDAG 15 MAART 1973 LEIDSE COURANT j i 41 PAGINA 15 |€5g3»r VH» f*g| 'W /FSflfó iddy Treytel kijkt de bal na. die hoog in de touwen verdwijnt. Cas Janssens heeft het beslissende doelpunt van NEC gemaakt. Hét moment van de blijdschap. Dolgelukkig verlaten twee spelers van NEC het veld. Feyenoord is weer een geslagen ploeg. terwijl ze het uitbundige pubiiek ten afscheid zwaaien. JCMAAR „Ik zal de klus bij AZ goed afmaken", be loofde Van der Hart toen hij eergisteren officieel zijn be noeming tot bondstrainer aanvaardde. Het is geen loze belofte geweest. Nog geen 24 uur later bewees Van der Hart dat hij zich nog steeds voor honderd procent inzet voor de Alkmaarse eredivisieclub. Hij ontwierp het spel systeem dat Twente moest verstikken. En hij pepte zijn met drie invallers spelende team tot het uiterste op. Het resultaat van zijn inspanningen was sensationeel. AZ 'G7, de duidelijke underdog, schopte FC Twente de nationale bekerstrijd uit. Net als nog geen paar weken geleden bij Sparta, werd ook de zegereeks van FC Twente, met als schitterend hoogtepunt de zege van 3—1 van jl. zondag op topclub Feyenoord, wreed verstoord. En net als tegen I Sparta was uitblinker Kist de maker van het enige, door de 8.000 bezoekers luid bejubelde doelpunt. In met die zege toonde de ploeg karakter. De smadelijke neder laag tegen FC Utrecht was weer vergeten. De twijfels en onrust over de benoeming van de opvolger van Van der Hart waren, mede ook door een vette extra premie, opzij gezet. En mende schot van Kist was zelfs onhoudbaar voor Schrijvers. Kist later: „Denk erom dat het een gouden pass van Suuren- donk was. Daardoor kreeg ik de bal goed voor mijn schoen. Ik liet hem eerst even stuiteren en knalde toen gewoon". zelfs het feit, dat men met drie Door die treffer tien minuten invallers tegen de bedwinger van Feyenoord moest opereren, kon de ploeg niet uit zijn even wicht brengen. FC Twente, dat na het goede resultaat tegen OFK Beograd en na de sensatie in de Kuip, tegen AZ het exa men van de werkelijke topploeg deed, merkte net al direct. De eerste vinnige counters van de Alkmaarders leverden meer ge vaar op dan het regelmatige maar te steriele aunvalsspel van de Twentenaren. Schrijvers I bijvoorbeeld moest al in de ze vende minuut zijn niet geringe kwaliteiten tonen toen Schaaf- stra ineens op doel knalde na een schitterende combinatie tus sen Nygaard en Hoogesteger. En een paar min-i en later ging een schot van Hojgesteger, die notabene een kwartier voor het j beginsignaal hijgend de kleed- kamers was binnen komen stui ven omdat hij tentamen had v moeten doen, via pen Twents been naast. Kon in de beginfase Rene van der Kerkhof nog ongestoord op snel heid langs Vonk flitsen, later was dat voorbij. Toen hij een maal weinig ruimte meer had, bleek zelfs Rene van der Kerk hof goed af te stoppen. Toch zou Van der Kerkhof nog de inlei ding forceren van een van de twee werkelijke Twente-kansen. Na een kwartier slipte hij langs de sterk spelende Kabel en trok 1 scherp voor naar de tweede paal, waar Jeuring klaar stond om in te koppen. De bal rolde echter via de staander achter. fC Twente bewees in die fase nog Dat rust werd FC Twente uiterst on rustig. Gejaagd werd er nu ge poogd om tenminste een tegen doelpunt te forceren. Het op dringende Twente werd echter door AZ vrij rustig opgevangen. Vooral in het centrum van de defensie had de lange Kabel alle ballen in' de lucht. En ter rier Van Doesburg schakelde bekwaam de gevaarlijke schut ter Jeuring uit. En Twente bleef juist teveel door dat centrum spelen. Steeds met hoge voorzet ten. Kohn later: „Wat moest men anders. Er was geen ruim te meer". inderdaad zo, omdat Cor van der Hart acht spelers na rust bevolen had niet meer over de middellijn te komen. Dit om het Twentespeelveld klein te houden. Alleen de drie AZ-spit- zen Schaafstra, Kist en Hooge steger bleven voorin gestatio neerd. En met dieptepasses ge lanceerd bleken zij veel gevaar lijker dan de overijverige Twen- te-voorwaartsen. Kist bijvoor beeld stormde alleen op doel man Schrijvers af toen scheids rechter Derks voor buitenspel floot. Later zou Derks eerlijk toegeven: „Toen ik floot wist ik dat ik fout zat". Ondertussen was AZ, zoals Kist demonstreer de, toch een doelpunt ontnomen. Niet veel later stormde Schaaf stra alleen door. Slechts met een grove charge kon hij in het strafschopgebied onderuit wor den gehaald. Zelfs Twente-trai- ner Spits Kohn zei daar achter af van: „Een zuivere straf schop". NIJMEGEN Steeds sterker worden de aanwij zingen dat Wiel Coerver de trai ner van NEC, de opvolger wordt van Ernst Happel, indien deze be sluit te vertrek ken. Dat zal bijna zeker gebeuren want wat moet Happel nog doen bij een verstarde uitgebluste ploeg. Gisteravond, in de betrekkelijke stil te van het spe lershome in het Goffertstadion, week de lach niet van het gezicht van trainer Coer ver, die Rotter dam al kent om dat hij Sparta on der zijn hoede heeft gehad. Coer ver, bekend om zijn eerlijkheid, ontkende niet en bevestigde ook niets. Hij zei: „Toen Ajax een trainer zocht, werd mijn naam ook genoemd. Het bestuur vroeg toen twee ton om mijn contract af te kopen dat tot de zomer van 1974 loopt. Ik heb nu WIEL COERVER het betuur van NEC gevraagd of ik mag gaan als ik positieverbete ring kan krijgen. Dat is toegestaan. Ik vind dat bij Feyenoord meer eer te behalen is dan bij Ajax want die ploeg heeft al alles". Maar of Wiel Coerver al benaderd was, bleef bij hem al thans in het on gewisse. De voorzitter van NEC, Drs. Wil- lemsen, verklaar de evenwel dat Feyenoord contact had gezocht met het bestuur van NEC, niet met Coerver persoon lijk. Dit werd door Feyenoords manager Guus Brox niet beves tigd. De wijze waarop Wiel Coerver reageer de, doet echter het sterke ver moeden rijzen dat hij kandidaat voor de functie van trainer van Feyenoord. Aan- ders zou hij perti nent hebben ont kend. Nijmegen Ook de droom van Feyenoord, dat er nog een toernooi om Europa Cup II is, werd de Rotter dammers niet gegund. In twaalf dagen werd de ploeg, die enige jaren gele den alles had, gedegra deerd tot een team dat de grote naam kwijt raakte en met lege handen bleef. Eerst vernietigden Ajax en FC Twente de gooi naar de vaderlandse titel, gister avond dreef een tot het ui terste vechtend NEC de eens sublieme ploeg naar de afgrond. Met een zege van 1-0 plaatste NEC zich voor de halve finales van het toernooi om de KNVB- beeker. Feyenoord droop af, verstomd, verslagen, intens treurig. En niet eens om dat verlies maar omdat gebleken is dat ook een strijdend Feyenoord niet meer bij machte is een ploeg zijn wil op te leggen. „Er zit geen fut meer in het elftal", klaagde Happel drie dagen geleden na de nederlaag tegen FC Twen te. Die fut was er wel, ge dwongen ook, want NEC onderhield een moordend tempo, vocht voor iedere bal en gaf Feyenoord geen centimeter ruimte. Met zijn gewijzigde opstelling Van Daele er uit, Van Hanegem (men zei dat hij geblesseerd was maar jia afgelopen zondag In de bestuurskamer van PSV heeft woensdagavond de loting plaats gevonden voor de halve finales van het toernooi om de KNVB-beker. De volgende wedstrijden kwamen uit de bus: NEC—AZ '67, Sparta—NAC. Volgens het reglement zullen de wedstrijden in principe op neu traal terrein worden gespeeld, op 4 april. De clubs mogen echter in onderling overleg van deze maatregel atwijken. Zouden de wedstrijden onbeslist eindigen dan zullen zij wor den overgespeeld op 19 april. moest er eerst een hartig woordje met hem worden ge sproken) niet aanwezig, Hasil die tenminste tegen Twente nog scoorde, op het middenveld, dat verder werd gevormd door Sdhoenmaker en de Jong. Met die formatie had Happel wel werkdrift in zijn equipe gt- pompt maar NEC beschikte over nog meer energie. In de competitie had NEC nog een voorsprong tegen Feyenoord uit handen gegeven. „Wegens gebrek aan routine", zei trainer Wiel Coerver later maar de Nijmeegse formatie was ervan overtuigd geraakt dat dit Fey enoord geen ploeig meer is die zonder meer op de winst afste vent. En met die kennis wierp NEC zich tomeloos in de strijd. Feyenoord wist er geen weg mee, kon zich alleen, vertwij feld soms omdat wederom de achterste linie niet hecht was ondanks de vervanging van Van Daele door de „bijter" Rijsber- gen, teweer stellen. Op de van publiek overlopende tribunes verkneuterde men zich om de vruchteloze pogingen van Feyenoord om te trachten het spel enigszins in handen te ne men. Het lukte niet. Tot meer dan breken van de Nij meegse aanvallen kwam Feyen oord niet. Maar nog kon NEC niet de kans scheppen die Fey enoord op de knieen moest dwingen. En daar ook de Rot terdammers niet tot effectieve scoringskansen kwamen, verliep de eerste helft In feite zonder dat er veel gebeurde. Alleen bad Van Duivenbode de grootste moeite zich staande te houden tegen Frans Thijssen, was Is rael ronduit zwak en moest Kristensen ijverig, tegen zijn gewoonte in, te hulp schieten bij het verdedigen. Typerend Toch was een actie van Kristen sen typerend voor het peil waarop Feyenoord zich momen teel beweegt. Hij stevende bij het terugverdedigen op eigen doel af, achtervolgd door de uit blinker bij NEC, rechtsachter Sije Visser. Kristensen zag geen andere uitweg dan uiterst ge vaarlijk terugspelen op Treytel. En zo wist het gehele Feyenoord niet wat het moest doen tegen die kleverige Nijmegenaren. Trainer Coerver „Iedereen weet dat hij verantwoordelijk is voor zijn eigen man. Toch schortte het nog enigszins aan routine. Toen Feyenoord in de competi tie van ons won, was dat te wij ten aan het feit dat Van Daele naar voren ging. Bij ons wisten ze het toen niet meer. Van Dae le scoorde zelf en gaf een pass aan Boskamp die kon doelpun ten. Ditmaal duurde het ook nog te lang eer Cas Janssens door had dat hij Isreal, die naar vo ren was gegaan, moest afstop pen". Want Israel had zijn posi tie van laatste man verlaten toen Feyenoord op een achter stand was gezet, pal na het be gin van de tweede helft. Dick Schneider had in de eerste helft Cas Janssens slechts twéé minimale kansjes toegestaan. De pure goaltjesdief greep zijn kans direct na de rust. Van Deinsen en Thijssen zetten een combinatie op, die resulteerde in een voorzet van Van Deinsen. Treytel kwam zijn doel uit, stompte de bal weg, Jan Peters oniste de kans maar Cas Jans sens niet. Het stadion stond op zijn kop. Schneider: „Die Jans sens is een lastige speler maar hij heeft ditmaal niet zijn stem pel op de wedstrijd kunnen drukken. Maar ja, hij krijgt een kans en dan, hoe noem je dat ook al weer, instinct om te sco- voorblj. geen professionele topploeg te Alleen Derks besliste anders. AZ was met die uitvallen zelfs zo gevaarlijk dat een Oranen in paniek zo moeilijk op zijn doel man terugkopte, dat Schrijvers slechts met een spectaculaire save redding kon brengen. En het was kenmerkend voor de onmacht van Twente, dat pas halverwege de tweede helft een grote kans voor Twente ont stond. j zijn. De inderdaad veel te laco- I nieke en dikwijls onbegrijpelijke beslissingen van Frans Derks veroorzaakten een irritatie die bet Twen te-spel niet ten goede kwam. AZ, dat juist op beslis sende momenten hinder onder vond van Derks, (Hoogesteger werd bijvoorbeeld in het straf schopgebied gepakt, maar er werd geen strafschop gegeven). speelde echter rustig door. Op Pahlplatz was met een solo door bet middenveld begon AZ zelfs J~ J~' J wige grip te krijgen. Vooral door de overal aanwezige Suu- rendonk en Flip Stapper, die te len zijn ex-ploeggenoten een gave partij vertolkte. Stapper °°k speelde na treuzelen van Van der Vall de bal vrij, die hij omringd door Twente-spelers, goed afgaf aan Suurendonk. die op maat de scherp opgestelde 1 Kees Kist bediende. Het vlam de hele AZ-defensie gesneld. Maar Vooys wierp zijn 90 kilo in de baan van het schot, waar door de bal over de achterlijn rolde. Pas in de slotfase, toen AZ doodvermoeid onder het motto „weg is weg" maar veel over de zijlijn ging trappen, kon Twente meer op doel schieten. Vooys had echter geen enkele moeite meer met de schoten. BERT VOSKUIL DEN HAAG Ja en toen ge beurde het. FC Den Haag aanvoerder Aad Mansveld drong in een van die laat ste minuten sterk op en nam bewust risico's. Om verandering in die 11 te brengen. Maar het noodlot sloeg toe. Via doelman Van Dongen belandde de bal bij Babbex, die een lange pass gaf. En terwijl ach tereenvolgens Berg en De Zoete NAC-spks Bouman veel te lankmoedig aanpak ten, werd de geboorte van een grote bekersensatie een feit. De uitgelopen doelman Ton Thie probeer de met enorme lenigheid de bal over de doellat te slaan maar zijn actie baat te weinig meer. FC Den Haag, driekwart van de wedstrijd in de aanval maar dan wel zo onproduc tief als het maar zijn kon, was voor eigen publiek, nogal liefst tegen NAC te gen de lamp gelopen. En dat op een moment, dat een bekerdroom nog een van de laatste strohalmen leek, waaraan de Hage naars zich dit seizoen kon den vastklampen. Voor Ben Peeters, de scheidende oefenmeester van NAC was deze onverwachte sensatie er een om nooit meer te vergeten. Hij liep met gespreide armen van de ene speler naar de ande re. als was hij nog nooit van zijn leven zo blij geweest. Ge deeltelijk was dat ook wel te be grijpen. Gezien het spelbeeld stak er ook veel opluchting in zijn spontane vreugdetekens. Want het was echt zoals de reë le trainer Evert Teunissen later zei: „In die eerste 45 minuten voetbal heeft FC Den Haag zijn eigen kans verknoeid. Toen had het al 30 voor moeten staan, want daar was de spelverhou- ding toch naar. Vervolgens werd vlak na de rust de gelijk maker een feit en dan zie je zo'n elftal groeien. Hoewel ik de laatste fase mijn keel zowat schor heb geschreeuwd om mijn spelers maar tot voorzichtigheid te manen, hielp het niet. Dan kan je later wel gaan mekkeren g' dat laatste doelpunt nou bui tenspel was of niet, maar wat heb je daar nou aan. De wed strijd is gewoon de eerste helft door ons verloren. Triest maar waar". Geen verwijten en geen kritiek op spelers in het bijzonder. Al maakte hij wel een terechte aantekening bij Dlck Advocaat, die na zijn subliem optreden te gen PSV tot een onbegrijpelijk laag niveau terugviel. ,Wat daar de oorzaak van is, blijft me voorlopig nog een raadsel. Maar ik wil het de ko mende dagen wel onderzoeken". Hij doet er dan verstandig aan ook het spel van Harald Berg eens op de snijtafel te leggen. De grillige Noor kwam gisteren weer nauwelijks in het stuk voor. Voor de rest viel FC Den Haag best mee. Het begon bij zonder energierijk via de vleu gels met René Pas en Hans van Eeden in de hoofdrol. Zij waren degenen, die de gesloten verde diging van NAC zeer geleidelijk wisten te ontrafelen. En het was dan ook volkomen terecht dat FC Den Haag na twintig minu ten reeds een voorsprong nam. De zwak spelende Bregman gooide de bal voor het doel, waar Aad Mansveld terugspeel de en Hans van Eeden loeihard aanlegde: 1—0. Er leek geen vuiltje aan de lucht. Als FC Den Haag zijn tegenstan der onder druk zou houden, kon het haast niet anders of er moesten vanzelf meer doelpun ten vallen. Wat echter al meer dit seizoen gebleken is kwam ditmaal opnieuw vast te staan. FC Den Haag heeft de ploeg niet, die kan doorstoten. Die goals-op-rlj kan maken, zoals FC Twente, Sparta en NEC wel eens doen. He', mist daarvoor gewoon vol doende aanvallende kwaliteit. Het is te hopen, dat de Hage naars daar na gisteravond nu lering uit trekken en het vol gend seizoen in de portemon- naie tasten. Want de aankoop van een of meer schutters is een vereiste om deze formatie weer in het zadel te helpen. Goed, maar daarvan was alle maal nog geen sprake in die eerste helft, toen FC Den Haag de strijd nog volkomen naar zijn hand zette. De Graaf, de verdienstelijke middenvelder, kreeg tot driemaal toe een kans om te schieten, maar steeds miste hij even de flair en die bravoure om tot scoren te ko men. De enige keer, dat hij het wél deed, was kort voor rust toen een geweldige een-twee re sulteerde in een vrije positW voor Dick Advocaat. Allen voor doelman Van Dongen had hij maar voor het inschieten. Maar in plaats van dat te doen speelde hij af aan de meegeko men, maar buitenspel staande De Graaf. Scheidsrechter Berre- voets zag dat en keurde de tref fer terecht af. Dal was natuurlijk een tegenval ler voor FC Den Haag, maar die kwam lang zo hard niet aan als de „klap" van NAC vlak na het begin van de tweede perio de. De Caluwé gaf zijn directe opponent Vreyssen een tel te veel bewegingsvrijheid en middellijk verdween de bal in de allerverste hoek van het doel van Thie: 1-1. Toch bleef FC Den Haag het spel controleren en organiseren. Op basis darvan was het sterker, dominerender. Maar NAC, ver dedigend ook knap acterend, maakte goed gebruik van de mogelijkheden in doze situaties. Het counterde zeer clever, voor al via de snelle vleugelverdedi gers Bakker en invaller Blom. Hoewel De Caluwé en Wijngaar- de deze acties goed opvingen, bleven deze constante rushes een bedreiging voor de Haagse verdediging. Eigenlijk had toen al het licht op rood moeten springen. Maar dat gebeurde niet. integendeel. Door de kan sen (Pas en Berg kwamen bei den helemaal vrij voor Van Dongen te staan) maakte zich een overmoedigheid van de Haagse ploeg meester, die Aad Mansveld ook de baas werd. Het was toen het moment van de waarheid, dat FC Den Haag wakker schudde. Daarna, ruim een minuut was er over. had Leen de Graaf bijna nog geëx- celleerd. Een wanhoopsschot spatte op de lat «tuk. HANS DE BRUYN rloop. 18. Van Ecdon l-O. 50. DEN HAAG. Thie: Wljngaardi». Mans veld. De Zoet.- en De Cnhiwé; n. r« r» De Graaf. Pat. Breg- en Van Eeden Verbeten Er volgde een periode van verbe ten druk op de defensie van NEC. In vroegere tijden zouden de Rotterdammmers met hun grote technische kwaliteiten vernuftig naar de oplossing heb ben gezocht en die ook hebben gevonden. Maar die tijden zijn voorbij. Trainer Ernst Happel sprak over lijn ploeg dit vernietigende von nis uit: „In ons spel zit geen enkele verrassing meer. We hebben één kans op een doel punt gehad en dat kwam nog door een fout van NEC's doel man. Zo'n slechte wedstrijd nebben we dit seizoen nog niet gespeeld: geen improvisatie, geen fantasie. Die twee klappen achter elkaar zijn toch wel erg hard aangekomen. Wat ik ga Emd raairt "I ik beslis- Die ene kans waarop Happel do«|. de, ontstond toen een hoge pass voor het doel belandde van Schellekens, die de gepasseerde Sobczak verving Coerver: ..Bij Sobczak gingen toch zowat alle ballen erin" en Israel, die toen allang In de spits stond maar ook daar niet imponeerde, niet anders wist te doen dan Frans Thijssen te hinderen. In barre nood liet Thijssen de- bal naar zijn eigen doel springen. De aarzelende Schellekens, die oven later tweemaal een save verrichtte door feilloos de bal te „plukken", stond halverwege en kon nog net met een «printje de bal bereiken eer deze over de doellijn zou huppelen. Het was inderdaad Feyenoords enige reële kans, maar niet door eigen kunde. NEC hield stand, ook onder het furieuze, maar wederom vruch teloze, slotoffensief van Feyen oord dat het vernuft miste waarmee in betere tijden alsnog tenminste een gelijkspel kon worden afgewongen. Hard wer ken kan Feyenoord nog inciden tele successen behalen tegen er kend zwakke ploegen maar er komen er steeds meer die de evenknie van de Rotterdam mers zijn, en zelfs meer, zoals NEC. Dick Schneider veroordeelde on gewild zichzelf en zijn ploegge noten met de woorden: „En toch speelde NEC primitief. Al lemaal hoge ballen voor het hok". HERMAN VAN BERGEN

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15