vervloot vai te watertanden hiswa Gekooid lis uw kooi Snufjes voor de kampeerder DONDERDAG 15 MAART 1973 LEIDSE COURANT Op de Hiswa tonen 329 ex posanten uit 23 landen alles wat er bij de moderne wa tersport, het eigentijdse kamperen en de hengelsport omgaat. Hij duurt van vrij dag 16 tot en met zondag 25 maart. De openingstijden zijn dagelijks van 10 tot 17 en van 19 tot 22 uur. Op zon dagen alleen van 10 tot 17 uur. De toegangsprijs be draagt 4 gulden- Men kan de RAI per auto bereiken. Het is echter niet verstandig om dit te doen. De files van tien kilometer en meer tij dens de afgelopen auto-RAI hebben dit bewezen. Veel beter is het om gebruik te maken van het openbaar vervoer. Vanaf het Centraal Station brengt tramlijn 4 de bezoekers tot op de drem pel van de tentoonstelling; vanaf het station Sloterdijk buslijn 15. Wanneer de even traditionele als gigantische watersport tentoonstelling HISWA op 16 maart zijn deuren opent, zal de top van de mast van het bekende zeiljacht „Second Life" tien meter uittorenen boven de glazen voorgevel van het RAI-gebouw dat er met zijn hoogte van zestien en een halve meter toch ook mag Ook aan Het interieur besteedt de moderne jachtbouwer veel aandacht, rustig de duimstok mee naar de Hiswa om op te meten of de kooien aan eisen voldoen, want daaraan ontbreekt het nogal eens. Een zomerdag op het water wat groter ge not? Maar Is het met de nachten hetzelfde ge steld? Het maandblad Watersport heeft dit in zijn voortreffelijke Hiswanummer eens nage plozen. Conclusie: „Bij de vijftig bekende se rietypen, die werden onderzocht, bleek bijna de helft van de daarin aangebrachte kooien zijn te kwalificeren als verbeterde strijkplanken". Voor Hiswabezoekers met het voornemen om een schip te kopen, reden te over om de duim stok mee te nemen naar de RAI. Wat de lengte betreft zijn de slaapplaatsen aan boord, meestal wel in orde, constateert "Watersport". Zo slim zijn de jachtbouwers wel dat ze rekening houden met de kans dat kopers of gegadigden de kooien nameten. Maar wat voor nut heeft een 2 meter lange kooi die aan het hoofdeinde 70 centimeter breed is, als hij al in het midden ter hoogte van het bekken waar de mens als regel aanzienlijk in omvang toeneemt, slechts 40 centimeter breed is, en aan het voeteneinde 5 centimeter? En wat te zeggen van aan het hoofdeinde 2 meter brede kooien waarvan de zijden onder een hoek van 45 graden naar binnen lopen? Daarin kunnen de slapers alleen kamperen met de knieën tot aan de kin opgetrokken. „Watersport" komt, door slapen in de praktijk wijs geworden, tot de volgende minimum eis voor slaapplaatsen. Éénpersoons- en honde- kooien dienen 1 meter 90 lang te zijn en 65 centimeter breed. Bij spits toelopende kooien moet het voeteneinde nog altijd 40 centimeter breed zijn. Voor dubbele kooien gelden een lengte van 1 meter 90 en een breedte van 1 meter 20. Bij driehoekige kooien dient het voe teneinde 70 centimeter of meer te zijn. Bij de aankoop van een boot moet u twee din gen duidelijk gescheiden houden, waarschuwt "Watersport". Slaapt u nooit aan boord, dan moet u de kooien zien uit oogpunt van zitcom fort, en daarmee is het vaak ook slecht ge steld. Wilt u echter af en toe aan boord leven en overnachten, dan moet je bovenstaande ideale maten met de duimstok in de hand con troleren en desnoods een "proefslaapje doen". Anders bemerkt u wellicht te laat dat u een schip met folterwerktuigen hebt gekocht in- plaats van met bedden en dat de prijs van uw vrijetijdsbesteding op het water aanzienlijk verhoogd wordt door niet ingecalculeerde hotel- lovernachtingen in iedere haven die men aan doet. Voor zeilers nog de volgende overwegingen. Zeiljachten varen meestal onder een bepaalde helling. Dat schijnen veel jachtbouwers niet te weten. De kooimatrassen liggen op gladde po lyester vlakken en men vindt ze meestal, na twee keer overstag gegaan te zijn, als vloer matten terug in de kajuit. De kooien moeten dus in de lengterichting een sllngerlijst heb ben. Als het vlak van de kooi van polyester is, dient het oppervlak daarvan ruw te zijn, anti slip. De matrassen moeten door drukknoppen of klittenband aan de kooivlakken bevestigd zijn. In het algemeen geldt nog dat matrasen met springveren en zeegras niet deugen aan boord. De veren roesten en de vulling wordt door de vochtigheid onregelmatig en hard. Schuimplas- tic van de kwaliteit die men polyether noemt, is het aangewezen materiaal mits het dik ker is dan 10 centimeter. Voor de bekleding komen tegenwoordig zelfs goede wollen stoffen niet meer in aanmerking. Ze gaan uiteindelijk rotten. De man uit de praktijk gebruikt door gaans kunstvezelstoffen als Trevira en Dolan. Kunstleer, beter bekend als skai, heeft aan boord een zeer slechte naam, hoewel veel jachtbouwers er bij zweren. Het materiaal laat geen lucht door. 's Avonds voelt het koel aan en is het vochtig. Bij hitte, lang zitten of wanneer men erop slaapt, heeft men een ware sauna onder zich. Duidelijk allemaal zaken om danig op te let ten, wilt u ook 's nachts plezier van uw drij vende aankoop hebben. zijn. Vorig jaar nam de Amsterdammer Gerard Dijkstra met dit juweel van een schip deel aan de „single-handed ocean race" naar Amerika. Daarna ver kocht hij het aan een En gelsman. En nu zal het tij dens de duur van de Hiswa (16 tot en met 25 maart) als blikvanger op het plein voor het tentoonstellingsgebouw te pronk staan. Kan het baardelikken en water tanden dus al buiten beginnen binnen is daartoe volop gelegen heid. Vooral de Kaagkruiser 17M zal een veelstemmig koor van oh's en ah's aan de bezoe kende menigte ontlokken. Er staat een prijskaartje bij dat een bedrag van 758.000 gulden vermeldt. Daarmee is deze 17 meter lange Kaagkruiser het duurste schip op de tentoonstel ling. Bij de zeiljachten mag de Trewes Privateer er met zijn lengte van 17 meter 50, zijn zeil- loppervlak van 140 vierkante meter en zijn prijs van 435.000 gulden ook zijn. Het is edhter niet voor deze klapstukken dat het publiek weer naar de RAI zal stromen. Veeleer zal de aandacht uitgaan naar de betaalbare familiesche pen, die van pakweg 15.000 tot 35.000 gulden kosten en die plaats bieden aan de kinderen en de hond. Dat is de laatste ja ren nu eenmaal de trend ook bij de liefhebbers van zeilen die naast het sportieve element toch ook steeds meer het gemak wil len dienen. Schaduwzijde Deze schaalvergroting in de wa tersport is spek voor de bek van de botenbouwers die er hun kans in zijn om steeds nieuwe serieschepen op de markt te gooien. Het is echter een ontwik keling met een duidelijke scha duwzijde, want in het aanbod ontbreekt het aan continutleit. Een schip is het ene jaar wel te krijgen en het volgende jaar op eens weer niet. Men loopt als ei genaar dan al gauw het gevaar dat men met een incourant schip blijft zitten en dat kan vervelend zijn. Van Nederiands ontwerp is dit vierpersoonsfamilietoerjacht Etap geschapen. De prijs is bijna 20.000 gulden. In „De Waterkampioen", het of-ligt het aantal nieuwe typen nog ficieel orgaan van de ANWB, hoger: 18 van de 28 getoonde 22. Door de bakdek-constructie is in de kajuit een forse leefruimte het Koninklijk Nederlands Wa tersport Verbond en de Neder landse Kano Bond wordt weer eens op dit verschijnsel gewe zen. Een onderzoekje bij de groep kajuitzeiljachten (het genre waarnaar grote belangstelling uitgaat zowel van de kopers als van de verkopers) heeft geleerd dat er op de komende Hiswa ruim 100 van deze schepen zul len worden geëxposeerd met een lengte van 7 meter of meer. Ze zijn geprijsd vanaf ruwweg 17.500 gulden toch geen be drag om lichtzinnig mee om te springen. Van de exposanten die de kajuitzeiljachten tonen, wa ren er blijkens het onderzoek 30 ook vorig jaar aanwezig. Tegen over deze „oude getrouwen" staan 16 leveranciers die afvie len. Hun plaats is ingenomen door 17 nieuwe standhouders. „Men kan dus zeggen", aldus de Waterkampioen, „dat ruwweg een derde van het aantal expo santen in deze sector per jaar wisselt. Maar niet alleen de standhouders wisselen sterk ook in de schepen zit veel varia tie. Bij de kajuitzeiljachten met een lengte van 8 tot 10 meter (in prijs uiteenlopend van 26.700 gulden tot 60.000 gulden, hetgeen ook niet niks is) bleek dat er van de 52 schepen in deze maat dit jaar 27 nieuw zijn; 9 waren er vorig jaar wel en dit jaar niet. Bij de motorzeiljachten (in prijs variërend van 29.300 gul den tot 180.000 gulden en meer) Behalve boten valt er op de Hiswa ook veel op kampeergebied te zien. Het is daar in de RAI weliswaar niet de groot ste tentoonstelling waar men zich over het leven in en om de tent kan oriënte ren, maar hij valt lekker vroeg in het seizoen en dat heeft zijn voordelen. Met de aankoop van een lichtgewicht tent bij Voorbeeld, zo waarschuwen de organisa toren, mag men beslist niet lang meer treuzelen wanneer men hem nog deze zomer geleverd wil hebben zo groot Is de vraag. Er valt op kampeergebied in de Hiswa veel nieuws te zien. Uit Duitsland komt de „secondentent" die is geïnspireerd op de baleinenconstructie van de tuinpara sol. Hij biedt aan een gezin met twee kleine kinderen een onderkomen dat ui terst snel kan worden opgezet. Men hoeft het ingenaaide grondzeil slechts op enkele plaatsen met een grondpen vast te zetten en de baleinenconstructie om hoog te drukken en het half-bolvormige schuiltentje dat maar 5 kilo weegt bij een grondoppervlak van 4,5 vierkante nieter, staat al overeind. Een andere exposant heeft een prakti sche onvolkomenheid van de donzen slaapzak van het dekenmodel opgehe ven door het verwerken van een ritsslui ting met dubbele schuiver. In een warm klimaat of tijdens een warme nacht is een donzen slaapzak al gauw wat be nauwd. Maar wanneer de slaper de rits aan de zijkant opendoet, ligt hij bij enig woelen bloot. Door toepassing van de tweede schuiver kan thans een tot boven aan toe gesloten slaapzak aan het voe teneind gedeeltelijk worden geopend, waardoor ventilatie en dus warme-af- voer kan plaatsvinden. Ook een nieuwtje is de lichtgewicht windvaste kookset. Dank zij research voor de Zweedse commandotroepen is men erin geslaagd een spirituscomfoor met pannen te ontwerpen dat zeer wind vast is en bovendien het maximum be nut van de opgewekte warmte. Een ander kooksnufje is een dubbelklap- baar, langwerpig rooster voor het boven een willekeurig vuurtje of op een barbe cue roosteren van vis. Het omdraaien gaat hiermee veel makkelijker dan op een vlak rooster. Erg handig voor elke sportvisser die een deel van zijn vangst ter plaatse of met zijn familie bij de tent wil consumeren. Van Brits fabrikaat zijn lichtgewicht tassen voor de fietstoerist een steeds meer geziene verschijning op rustige wegen. Bij de keuze van het doek is ge bruik gemaakt van ervaring, opgedaan schepen waren in 1972 nog niet op de Hiswa te zien. Uit dit alles wordt één ding heel duidelijk. Komt men naar de Hiswa om zoveel mogelijk nieuws te zien, dan komt men zeker aan zijn trekken. Wie ech ter ook metterdaad een schip wil kopen, zal zich terdege moe ten afvragen of het vaartuig dat men op het oog heeft, geen één dagsvlieg of liever: geen één- jaarsschip is. Een zaak waar ANWB en het Koninklijk Nederlands Water sport Verbond bij monde van hun Waterkampioen niet tegen aan gaan, is de ontwikkeling bij de motorboten in de richting van steeds meer paardekrach- ten, steeds meer vermogen. He laas. Het is een nutteloze en droevige zaak, vergelijkbaar met het verkopen van Cadillacs en Porches aan ontwikkelings landen waar de beschikbare hoe veelheid snelweg zich over lutte le kilometers uitspreidt van het presidentiële paleis naar de lo kale luchthaven. Het Nederlandse binnenwater leent zidh, een heel enke uit zondering daargelaten, nu een maal niet voor de snelvaart, en waar het zich er wel voor leent, dient er een donders goede schipper aan het roer te staan en dat zijn de meeste nieuwbak ken bootbezitters niet. Ze over schatten zichzelf en ze over schatten het schip dat ze onder zich hebben. Ernstige ongelukken zijn geluk kig tot dusver uitgebleven, waarschijnlijk, dankzij de ver standige schippers die hun ver antwoordelijkheid én het Binnen- aanvaringsreglement kennen. Maar welke schade berokkenen de opgeworpen hekgolven, ver oorzaakt door te krachtige moto ren plus een slechte scheepslijn, niet aan de wallekant en aan het plezier van de watersport? Voor de rest valt er natuurlijk veel positiefs te melden. Onge veer 50.000 vierkante meters vol gepakt met ruim duizend sche pen. Het aantal typen van meer dan vijf ton is deze keer belang rijk groter dan in voorafgaande Een nieuwtje dat met kop en schouders boven vele andere nieuwtjes op de Hiswa uitsteekt is het plexiglas vluchtluik, zoals het is aangebracht op de Etap-22, een vierpersoonsfamilietoer- jaren. In 1972 waren het er 59 nu gaat het om 75 vaartuigen. De man met de ruime beurs zal moeite hebben met kiezen, maar ook voor de man met de kleine portemonnee valt er van alles te kijken en te kopen. Accessoires om het varen te vergemakkelij ken, het comfort aan boord op te voeren of het uiterlijk van het schip te verfraaien, liggen in grote overvloed uitgestald. Andere aspecten krijgen eveneens aandacht. Zo demonstreert het Kunststoffen en Rubberinstituut TNO het testen van reddingsves ten en presenteert de Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer een alternatief plan tegen de verdere inpoldering van deze ruige lap water. Voor de kampeerders is er een uitgebreid aanbod van tenten en kampeeruitrusting. De hengel- sporters zijn ook niet vergeten. In deze tijd wuarln recreatie met een hoofdletter wordt ge schreven, vervult de Hiswa niet alleen een oogverblindende, maar ook een broodnodige funk- tie. Per notedop door 't ruime sop. Ze zijn er nog steeds deze ka juitzeiljachten. Meer en meer echter gaat de belangstelling uit naar grotere, meer comfortabele kajuitzeiljachten. In Zuidpoolexpedities, en ook aan het stiksel is veel research voorafgegaan. Voorts zagen we een meeneembare was box, zijnde een jerrycan van plastic met een inhoud van tien liter waarin aan één zijde uitsparingen zijn gegoten voor handdoek, zeep en nagelschuiertje. Over die kant past een deksel die tevens was bak is. Al met al een handig ding voor automobilisten, bij voorbeeld na het ver wisselen van een band of zelfs wanneer men zich voor een bespreking even op wil knappen. Priktafeltjes voor picknickers en kam peerders tenslotte. Wie met een gemak kelijke stoel ergens buiten zit, kan vaak zijn glas niet neerzetten zonder kans op omvallen. Daarom is er een rond plastic plateautje ontworpen dat op een tweede lig, aangepunt metalen stokje overal kan worden vastgeprikt waar dat ge wenst is. Ook bestaat er een grotere priktafel met een royaal rond blad, dat voorzien is van drie holten voor het vei lig neerzetten van glazen en flessen. Een zeer praktisch geval. Het grootste zeewaardige zeiljacht op de His wa is deze Trewes Privateer.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11