KRITIEK STADIUM VOOR FORMATIE Gulden niet opgewaardeerd Spoedig aftreden Surinaamse minister financiën Industriebonden spelen blufpoker Onrust bij partijen Burger speelt alles of niets P.S.P. bedreigd door bankroet ze zeggen.. Na auto vond politie snel daders van bankoverval DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,28 per mm. Telefoontjes 2,60. Klachten bezorging: tel. 22244» (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ2,15 kwartaal 27,76; jaar 108,20. Losse nummers 35 cent. 64e JAARGANG No. 119453 WOENSDAG 14 MAART 1973 Ned. I: 19.05 uur Van gewest tot gewest, over de Ooijpolder; 20.31 uur The Flim Flam Man, film met George C. Scott. Ned. II: 19.05 uur Eddy Ready Go; 20.21 uur Waar werd op rechter trouw Russische film; 20.45 uur Hier en nu. met een reportage over een Ameri kaanse tv-serie en nieuws over de kabinetsformatie. WEINIG VERANDERING Droog weer en perioden met zon, maar in het noorden van het land ook wolkenvelden. Mini mumtemperaturen van 2 graden in het Waddengebied tot min 3 graden elders. Maxima morgen circa 7 graden. 7wakke tot ma tige wind tussen noord en oost. Donderdag: zon: 06.55— 18.44, maan: 14.48-05.14, Hoogw. Schevetingen 0.07— 12.42, laa^w. 8.05-20.42. (Van een onzwr verslaggevers) DEN HAAG De kabinetsformatie van mr. J. Burger ver keert in een kritiek stadium. K.V.P. en A-R. hebben de formateur laten weten, dat de C.H.U. in het kabinet-Den Uyl opgenomen moet worden en dat de drie confessionele partijen zich eensgezind tegenover hem stellen. Minister Van Agt van Justitie zal geen ministerspost bij drs. J. den Uyl aanvaarden, wanneer K.V.P.-fractievoorzitter F0rmateur Andriessen dit niet goedkeurt. Doorn. De P.P.R. en de P.v.d.A komen nog deze week L'jeen om de si tuatie rond de f. rmatie te be spreken. De P.P.R. doet dit morgenavond op „een kritische manier". Narfr verluidt is deze partij allerminst tevreden met de gang van zaken van de laat ste tijd. De P.v.d.A-top komt vrijdagavond bijeen. De kans is zeer groot, dat zowel de P.P.R. als de P.v.d. Azich lijnrecht tegenover de eensge zindheid van de drie confessio nelen zullen opstellen. K.V.P.-fractieleider mr. F. An driessen heeft vanmorgen een onderhoud met formateur Bur ger gehad. Beha ve de eis, dat de K.V.P. vasthoudt aan vier ministerszetels heeft de heer Andriessen ook het mogelijke program-Den Uyl ter sprake ge bracht. „Dit program moet niet in de eerste bijeenkomst van het kabinet beoordeeld worden, maar nog vóór de samenstelling ervan", meent hij. Dit infègen- stelling tot de ODvatting van de formateur. Daarmee is mr. Eurger in een kritieke fase van zijn formatie gekomen. Zetel /erdeling 10—6 is voor de Progressieve Drie de grens. De con.cssionelen eisen thans een verdeling va nlO en 7: tien posten voor de Progres sieve Drie, vier voor de K.V.P., twee voor de A.R., één voor de C.H.U. ir. Burger in gesprek met KRO-voorzitter mr. H. W. van DE NHAAG/P ARAMARIBO De Surinaamse minister van financiën H. Radaklshun zal binnenkort aftreden en zich uit de politiek terugtrekken. De omstreden Surinaamse be windsman, milimnalr en direc teur van veert'en Surinaamse bedrijven, 1 s de afgelopen maanden het mikpunt van felle kritiek geweest, wegens zijn nauwe banden met het zaken leven. De recente stakingen en onrust in Suriname hebben zich vooral tegen zijn beleid ten aanzien van de honoterlng van douana ambtenaren ge richt. Minister Radkishun heeft de leiding van zijn partij, de Hin- doestaanse VHP, medegedeeld, dat hij niet langer politiek ac tief zal zijn. In de VHP is de laatste tijd ook kritiek uitgeoe fend op minister Radakishun. Deze partij vreest bij de ver kiezingen in oktober stemmen verlies indien de heer Radakis hun een belangrijke politieke rol zal bijven vervullen. Ver wacht wordt dat de Surinaam se minister van financiën zich na zijn aftreden in Europa zal vestigen. De dertien personen waaron der enkele vakbondsleiders die in Paramaribo nog in arrest zaten verdacht van opruiing, zijn gisteren vrijgelaten. Vrijwillige autokeuring neemt toe UTRECHT (ANP) Veilig Ver keer Nederland heeft vorig jaar in samenwerking met de BO- VAG voor het eerst meer dan een half miljoen auto's aan een vrijwillige keuring onderworpen. Om precies te zijn gingen er toen 508.410 auto's op de brug tegen 453.103 in 1971 en 413.420 het jaar daarvoor. Van de onderzochte wagens kwa men er vorig jaar 55.544 niet in aanmerking voor het zgn. „goedkeuringsvignet", in 1971 waren dat er 45.723 en in 1970 43.928. De veiligheidsinspecties in de cir ca 1.250 BOVAG-garagebedrij- ven die als inspectiestation bij VVN staan ingeschreven, strek ken zich uit over remmen, stuur inrichting, verlichting, banden en carrosserie. ADVERTENTIE dat bij ons binnen de zon schijntdat komt natuurlijk door onze Heinzelmann badkleding- kollektie! èè(Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Neder landse regering heeft giste ren besloten de gulden niet te revalueren. Het West- duitse voorbeeld, opwaarde ring van de mark met 3 percent, wordt dus niet ge volgd. Minister mr R. Ne'.issen van fi nancien had zondagnacht na het monetaire beraad in EEG-wer- band in het kader van de dol lar-crisis, waar de Duitsers hun revaluatie hadden aangekondigd, en de meeste EEG-landen beslo ten gezamenlijk hun valuta's te laten zweven ten opzichte van de dollar, met handhaving van hun onderlinge pariteit, reeds gezegd dat op revaluatie van de gulden niet gerekend behoefde te worden. Minister Nelissen verklaarde gisteravond na het kabinetsbe sluit, dat er geen doorslaggeven de motiieven zijn om tot revalua tie te besluiten. Revaluatie kan nodig zijn als de betalingsbalans gezond is, ais er een overmaat aan werkgelegenheid is, en ais de economie heel sterk staat. Voor Nederland geldt slechts. Daa komt vogens hrdll dat de betalingsbalans gotd is. Daar komt volgens hem nog bij, dat er in 1971 (l'/£ percent), 1972 (2/2 percent), en 1973 (2 oercent ter gelegenheid van de dollarde- vaiuatie) nog effectieve her waarderingen van de gulden zlin opgetreden. De doorwerkingen daarvan zijn nu nog nitt eens helemaal ge realiseerd. Minister Nelissen van Financiën deelde tijdens een persconferen tie mee. dat Nederland de gul den niet zou devalueren. DEN HAAG De PSP ver keert in ernstige financiële moeilijkheden. Zo ernstig zelfs dat zaterdag in Haar lem op een buitengewone ledenvergadering van deze partij belangrijke beslis- sinten moeten worden ge nomen om aan een drei gend bankroet te ontko men. Deze vergadering zal eveneens besluiten moeten nemen om de organisatori sche structuur van de par tij te saneren. Volgens een finan'ciele controle- en beheerscommissie waarvan onder anderen het oud-tweede Kamerlid Lankhorst deel uit maakt is vooral het partijbestuu verantwoordelijk voor de ernsti ge financiële moeilijkheden. Volgens het PSP-tweede Kamerlid A. G. van der Spek is het nog niet zo dat de partij op het randje van de financiële af grond wankelt, maar moet wel worden geconstateerd dat de balanspositie van de partij bij' zonder slecht is. VERZOEK ALTMAN AFGEWEZEN Klaus Altman (l.), de in Bolivia levende Duitser die wordt be schuldigd van zware oorlogsmis daden in Frankrijk en die twee weken geleden in hechtenis werd genomen, probeerde gisteren zijn vrijlating te verkrijgen, hetgeen de rechtbank voor de 2e maal afwees. Frankrijk heeft om zijn uitlevering verzocht. Leiden steunt indianen in Wounded Knee LEIDEN Het rog steeds voort durende incident in Wounded Knee in de Verenigde Staten is voor een aantal wetenschappe lijke medewerkers van het Rijksmuseum vo >r Volkenkunde in Leiden aailniding geweest zich actief met deze zaak te gaan bemoeien. Men wil colle ga-antropologen in Amerika vragen zich ond >r de belegerde indianen te begaven, om zo te voorkomen dat het tot bloedver gieten komt. De Leidse antropo logen zijn van mening, dat de federale politie met op de india nen zal schieten ais er zich ken tussen hen bevinden Werkgeversvoorzitter Bakkenist: DEN HAAG „Er valt met de werkgevers best wel te pra ten over een andere inkomensverdeling die thans door de industriebonden zo wordt gepropageerd. Maar dan een in komenspolitiek die het resultaat is van nuchtere studie, zorgvuldige overweging en gemeenschappelijk beleid. Wij willen geen sprong in het duister die grote maat schappelijke en economische schade kan toebrengen" Dit verklaarde drs. S. C. Bakkenist, voorzitter van het Ver bond van Nederlandse ondernemingen gisteren tijdens een persconferentie, filosoferend over de achtergrond van de vastberadenheid en eensgezindheid van de werk- volgens de heer Bakkenist zit gevers ten opzichte van de acties van de industriebonden. achter het optreden van de in- noeg van telkens weer voor het blok te worden gezet met eisen waarover niet of nauwelijks te praten valt. Ze hebben genoeg van het doen van eenzijdige concessies, die vaak eerder aan leiding tot nieuwe eisen dan tot overeenstemming zijn. Zij vin den het in strijd met de demo cratie dat de ene groep zo maar zou kunnen dicteren wat er met een andere moet gebeuren." Veiligheids gordel kan helft van verkeersdoden voorkomen GENEVE (ANP) - Het Zweedse autoconcern Volvo heeft vorig jaar in eigen land een uitge breid onderzoek verricht naar de oorzaken van dodelijke ver keersongelukken. Gebleken is dat circa 55 procent van de slachtoffers niet zou zijn veron gelukt indien zij veiligheidsgor dels hadden geJragen of wan neer kinderen in een aangepast kinderstoeltje zouden hebben ge zeten. Een andc-e opmerkelijke conclusie. Een ruto waarvan de inzittenden ^eiligheidsgordels dragen biedt evenveel be scherming als een veiligheidsau to in zijn totaliteit. „De resultaten hebben duidelijk aangetoond, dat het erg moeilijk zal zijn de auto !n de toekomst nog veiliger te maken dan door het verplicht gebruik van veilig heidsgordels mogelijk is, aldus een woordvoerder van Volvo. De heer Bakkenist zei dat het de werkgevers in hun verzet niet gaat om het behalen van eigen voordeel. Integendeel. Toegeven aan de eisen van de industrie bonden kost hun niets, terwijl zij nu kostbare produktieverlie- zen en moeilijke toestanden in de bedrijven riskeren. Het gaat volgens de heer Bakkenist om een keuze tussen een samenle ving waarin de ene groep de an dere zonder meer z'n wil oplegt en een maatschappij waarin men op belangrijke punten in redelijk overleg tot een gemeen schappelijk beleid komt. „De werkgevers hebben er ge- dustriebonden de wens om rom mel te maken. Een begin van een oplossing van het conflict zag hij pas, als die bonden er kennen dat zij op deze manier met blufpoker met de werk gevers niet klaar komen. Bijna-botsing boven Engeland onderzocht LONDEN (AP) Groot-Brittan- nlë zal een onderzoek instellen naar een incident in het lucht ruim van Zuid-West Engeland, waarbij een vliegtuig van de Sabena betrokken was. Het departement van handel industrie heeft verklaard, dat de hoofdinspecteur ongevallen het onderzoek zal leiden. Het ande re vliegtuig, dat bij dit incident betrokken was, was een DC-8 van World Airways, een Ameri. kaans charterbedrijf. Het Ame rikaanse toestel was alleen met een bemannirtg aan boord on derweg van Chicago naar Pa rijs. Geen van beide vliegtuigen zou een landing maken in Groot- Brittannië. Beide vliegtu.gen ge bruikten het Ertgelse luchtruim om In verband met de staking van de Franse verkeersleiders zoveel mogelijk het Franse lucht ruim te vermijden. De pelgi- sche Caravalle moest een nood landing -n Spanje maken. RUSSISCHE CURIOSITEIT Porljzenanrs kunnen tijdens hun wandeling langs de Champs Elysées momenteel een gedeelte van een kupel vnn de aartsengel Michael bewonderen ,die In 1610 In de Russische stad Kirov werd gebouwd. De kapel Is ter plaat se afgebroken en nu in Parijs herbouwd, waar hij een on derdeel vormt van een expositie van Russiche houtsculp tuur In het Grand Palals. Nettowinst Philips verdubbeld AMSTERDAM (ANP) Philips heeft over het Jaar 1972 de netto winst kunnen verdubbelen tot 717 miljoen gulden. De verkopen be droegen bijna twintig miljoen gulden. Voorgesteld wordt het divident te verhogen tot 1,80 gulden per gewoon aandeel (1,60). Een deel hiervan kan in aandelen worden opgeno- LEIDERDORP/LEIDEN Bin nen eenctmaal heelt de di strictsrecherche van de Rijkspo litie, de politie van Leiderdorp met behulp van de Leidse poli tie de daders gepakt van dc ge wapende overval op de Rabo- Ouder- Huuradvies beviel niet i Amsterdam is de 54-jarige tim merman J. S. aangehouden om dat hij de voorzitter van een huura ■'scommissie met een leidekkershamer heeft bedreigd. Volgens de politie raa de tim merman tijdens de zitting van de commissie zo opgewonden, dat hij de hamer uit zijn zak haalde en ermee naar het hoofd van de secretaris, die daarbij licht aan de neus werd gewond. Gearresteerd zijn dc 40-jarige R. L. uit Leiden, de 24-jarlgc Kat- wijker J. van T. en do 39-Jarige vrouw A. A. uit Roelofsarends- veen. Zij bekenden snel tegen over adjudant Van der Sluys in Leiderdorp, toen zij met een aantal keiharde fitcn werden geconfronteerd. Bij hun aanhouding had hiet drie tal nog 6000 van de 20.000 die tal nog 6000 van de 20.000 die zij maandagmiddag omstreeks drie uur onder bcdriging van pistolen ontfutselden aan kas sier Meijneke. Dat de arrestatie-zo snel kon vol gen op de gewapende overval is te danken aan enkele getuigen, die de politie bijna letterlijk het kenteken van dc witte VW waarmee het drietal vluchtte kon opgeven. De polile nam aanvankelijk aan, dat het num mer vals zou zijn, maar het speurwerk werd ineens veel makkelijker toen een agent van de Leidse politie bij molen De Valk op de parkeerplaats een VW ontdekte met een gelijkend en écht nummerbord. De auto bleek te behoren aan de Veense vrouw, die niet thuis bleek te zijn. Nadat de politie had uitge vonden waar de vrouw wel meer blijkt te zijn kon zij 's nachts worden aangehouden. In haar gezelschap waren ook de twee anderen. De Leidse politie postte gisteren geruime tijd bij de VW op de parkeerplaats bij molen De Valk waarmee De rest van de buit heeft men de overval werd gepleegd. n°8 niet kunnen achterhalen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1