Frans parlement vol ambtenaren Rijnmond signaleert uitbreiding Maasvlakte Cor van der Hart toekomstig bondscoach Staking in havens van Suriname Flat-krakers terroriseren bewoners CcidocSouAtmt NA VERKIEZINGEN: Nieuwslezer Freek van Hoorn ontslagen Schandaal op komst Gezin met 93 kinderen Fadrhonc en ik worden het wel eens Jacht op zeehonden geopend 1] DINSDAG 13 MAART 1973 PAGINA 9 HILVERSUM (ANP) Nieuwsle zer Freek van Hoorn, als los medewerker aan het NOS-jour- naal verbonden, zal niet op de beeldbuis terugkeren. De NOS heeft de afgesproken proeftijd van drie maanden niet ver lengd. Freek van Hoorns proeftijd was op 20 februari afgelopen. „Toen ik niet hoorde dat men mijn me dewerking niet meer op prijs stelde, heb ik aangenomen dat mijn relatie met het NOS-jour- naal stilzwijgend was ver lengd." De omroeper stond maandag nog voor drie optredens op het roos ter. Maandag hoorde hij telefo- i nisch dat de NOS van zijn dien sten geen gebruik meer wilde maken. „Ik zie persoonlijk geen enkele reden om de overeenge komen werkzaamheden voor het NOS-journaal te beëindigen", al dus Van Hoorn. Zoon vermoordt ouders en broers PHILADELPHIA (AFP/UPI) Een 18-jarige jongen heeft be- I kend zondagavond zijn ouders en twee broertjes van 14 en 12 jaar in de ouderlijke woning in Abinton (Pennsylvania) te heb ben vermoord. Hij had hen door het hoofd geschoten, terwijl zij I sliepen. Een reden voor zijn daad heeft de i jongeman nog niet opgegeven. I PARIJS Wat de uitslag van de Franse verkiezingen betreft is het wachten nog op drie resulta ten die door het slechte weer en overstromingen, s pedaal op Corsica, ontbreken. Tot dusver hebben de gezamenlij ke gaullisten 285 zetels, de vol strekte meerderheid (de helft plus een) is 246. Het linkse eenheidsfront beschikt over 176 zetels, terwijl de refor matoren het hebben gebracht tot 31 zetels, precies genoeg om hun eigen fractie te kunnen vor- De communisten wonnen 39 ze tels, de PSU (extreme socialis ten) twee, de socialisten 48, de progressieve liberalen 3 en de reformatoren 16 zetels. Daaren tegen verloor de UDR (ortho doxe gaullistische partij) 89 ze tels, de conservatief liberalen 7, het centrum 3 en diverse recht- sen 5 zetels. Het nieuwe parlement is een par lement van ambtenaren gewor den: 69 onderwijzers en leraren, 54 prefecten en onder-pnefecten 15 ambtenaren Uit de staatsraad en de rekenkamer, 10 diploma ten, 52 directeuren van particu liere ondernemingen, 39 medici, 38 magistraten, 23 kader, 14 em ploye's 22 arbeiders, 25 boeren en 15 journalisten. Het hoge aantal ambtenaren moet hieruit worden verklaard dat een ambtenaar zich de weelde kan veroorloven enkele maanden op nonactief te gaan om zrijn verkeizingscampagne te ouden en op zijn post kan terugkeren, mocht hij niet worden gekozen. Weer blokkade Wounded WOUNDED KNEE (RTR) - De Amerikaanse federale autoritei ten hebben gisteren opnieuw een blokkade ingesteld rond Wounded Knee. De spanning in en rond de kleine nederzetting die door ongeveer 200 militante Indianen (van de Oglala-Sioux- stam) wordt bezet is hiermee tot een nieuw hoogtepunt geko men. Volgens een verklaring van' het ministerie van justitie is deze actie ondernomen omdat de indianen de periode dat ze vrije toegang hadden tot Woun ded Knee hebben gebruikt om hun positie te versterken met meer wapens en meer munitie. Ziedhn Atashi, een lid van de Arabisch sprekende Druse-gemeenschap in Is raël, is de eerste niet-jood fn de buitenlandse dienst van zijn land. Hij is be noemd aan het Israëlisch consulaat in New York op de informatie-afdeling. Het wordt niet uitgesloten geacht dat zijn benoeming wordt gevolgd door 't aan stellen van meer Arabische Israëliërs. PARAMARIBO In de Suri naamse havens is vannacht een staking uitgebroken die drie da gen zal duren. De staking is be doeld als protest tegen de arres tatie van vakbondleiders en journalisten. Schepen van het havenbedrijf Kroonviag (KNSM), de Alcoa en de scheepvaartmaatschappij Suri name worden vooral door deze staking getroffen. De Surinaamse regering heeft nog steeds niet gereageerd op de eis van de vakbonden om de arres tanten vrij te laten. Volgens het dagblad De Ware Tijd overwe gen de vakbonden nog deze week een algemene staking uit te roepen. In Willemstad op Curasao is gis termorgen de plenaire vergade ring van de Koninkrijkscommis sie geopend over de toekomstige verhoudingen tussen Neder land, Suriname en de Neder landse Antillen. Volgens de voorzitter van de Antilliaanse sectie, de heer J. Evertsz, is nog dit jaar een eindadvies te verwachten. Medio 1975 kunnen reeds overeenkomsten worden gesloten die dan in 1978 ingaan. Maanwagentje weer aan het werk MOSKOU (UPI) Hel robot-maan- wagentje van het Russische ruimtevaartuig Loenochod-2 is na zijn tweede maannacht-win terslaap weer aan het werk ge zet en neemt bodemmonsters en foto's. Alle instrumenten en apparaten aan boord van het achtwielige wagentje werken naar wens. Ze werden zaterdag door middel van een radiosignaal na een rust van twee weken weer in werking gesteld. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM - Rijnmondbe stuurder C. Roozemond heeft het rijk en de gemeente Rotter dam er min of meer recht streeks van beschuldigd tegen de gemaakte afspraken in aan te sturen op een tweede Maas vlakte. Op een hoorzitting gisteren over het streekplan Rijnmond herin nerde de heer Roozemond aan een uitspraak van burgemeester Thomassen van Rotterdam, dat het zand dat vrijkomt bij het uitdiepen van het Oostvoornse meer het beste in zee kan wor den gestort, waardoor verhuur bare grond beschikbaar komt. Dat zou dan betekenen een tweede Maasvlakte. Verder wij feit minister Udink (Verkeer en Waterstaat) met zijn antwoord op vragen van het Kamerlid Ruiter over de zandderving. De heer Roozemond zei, dat Rijn mond zich fel zal verzetten te gen een tweede Maasvlakte. „We willen voorkomen dat het gebied van westelijk Voorne naar de verdoemenis gaat", al dus de heer Roozemond. Eerder had de heer Roozemond reeds gezegd, dat er een groot schan daal op komst is als de zand derving ten zuidwesten van de Maasvlakte niet tijdelijk zou zijn', maar zou leiden tot uitbrei ding van de Maasvlakte. Ook de fiscus betaalt mee /"ANGEACHT de uitslag van het conflict in de industriebonden, in Nederland zal de manier waarop de lonen en inkomsten ver hoogd worden het brandende vraagstuk van de naaste toekomst zijn. Want de vakbeweging heeft besloten dat in dit vlak vooralsnog de strijd o meen rechtvaardiger inkomensbeleid in de eerste plaats moet worden uitgevochten. Over één aspect laat de vakbeweging zich evenwel niet of nauwelijks uit: bij loonsverhogingen in de vorm van centen in plaats van pro centen, moet de fiscus mee betalen. Want van de loonsverhoging met een surplus van bijvoorbeeld 500 op jaarbasis voor hogere in- komenterekkers, incasseert de ontvanger der belastingen een groter deel dan wanneer de 500 over lagere inkomentrekkers verdeeld gaan worden. Globale berekeningen hebben al uitgewezen, dat op die manier het „centen in plaats van procenten" in sommige gevallen extra loon vanwege prijsverhogingen een reële vermindering kan implice ren, maar bovendien de schatkist honderden miljoenen per jaar zal kosten. Dubbele vrees \TOOR een deel is het verzet van de beter-betaalden en de midden- v groepers die gemakshalve door de vakbeweging daaronder ge rekend worden, verklaarbaar, omdat ze vrezen dat de fegermg dan om die tegenvaller te compenseren haar toevlucht zal nemen tot extra fiscale maatregelen, die gericht worden aan het adres van degenen van wie ze minder loon- en inkomenbelasting krijgen dan begroot was. Tegenover de begrijpelijke haast van de vakbeweging om nu eindelijk werk te maken van een rechtvaardiger inkomensverdeling, staat dan de vragende opmerking van anderen of degenen die nu spoed maatregelen voorstellen met alle consequenties rekening hebben ge houden. Wij hebben de beste oplossing zien liggen in de richting van normale loonsverhogingen gekoppeld aan verzwaarde fiscale druk op de be ter-betaalden èn het voorkomen dat die hun fiscale lasten gaan af wentelen op de gemeenschap. Op die manier krijgt de overheid beschikking over meer gemeen schapsgeld, waarmee gemeenschapsvoorzieningen bekostigd kunnen worden die dan vooral de minder-betaalden ten goede moeten ko- BTW hoger TT/IE de andere weg blijft prefereren, zal moeten afzien van verde- re druk om de belastingvrije voet te verhogen en van verzet tegen opvoering van de B.T.W.-tarleven. Na de ongunstiger ramin gen van het Centraal Planbureau dreigt dat toch al om consumptie en produktie in een redelijke verhouding tot elkaar tee kunnen hou den. Amersfoort De vennootschap Vastgoed Eijkelenburg de ver eniging van flateigenaren Ster flat en drie bewoners van dit Amersfoortse flatgebouw willen dat de gemeente politiedwang toepast bij de ontruiming van 13 appartementen in dit gebouw die door steeds wisselende kra kers worden bezet. Zij hebben een kort geding aangespannen tegen de gemeente. In de pas gereedgekomen flat zijn nog maar weinig van de (dure) -appartementen verkocht. De le gale bewoners kunnen tegen de krakers zelf geen gerechtelijke stappen ondernemen, ohidat zij -niet achter de namen en andere personalia van de krakers kun nen komen, omdat het een £teeds wisselende groep van on geveer 40 man is. De flatbewo ners hebben ook om politiebe waking gevraagd omdat de kra kers de boel zouden beschadi gen en dreigementen zouden hebben geuit aan de drie legale 'RASII.IA (AFP) - Een timmer- man uit Brasilia, Ralmundo de Carvalho genaamd, gaat er prat op het grootste gezin In het land ie hebben gesticht: Hij heeft niet minder dan 93 kinderen (52 jongens en 41 meisjes) van wie 31 wettig. Ikimundo is 62 jaar. Zijn derde Vrouw Madalena heeft alleen al •7 kinderen van hem en heeft verder tien andere kinderen van hem opgevoed. Het enige pro bleem van de timmerman is hoe hij deze hele schare hij moet nog voor een aantal kinde ren zorgen moet voeden. Da gelijks verorberen ze 60 broden, liter melk en 3 kilo rijst. bewoners. Twee van hen drei gen door deze omstandigheden blijkens een medische verkla ring van hun huisarts overspan nen te raken. De gemeente zegt krachtens de woonruimtewet niet te kunnen optreden omdat deze dure flat daar buiten valt. De politie zou ook geen vat op de krakers kun nen krijgen eveneens omdat het een steeds wisselende groep is. Noodlanding na bijna- botsing boven Spanje BARCELONA (UPI) Een Cara- veile van de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena heeft gisteren een noodlanding ge maakt in Santiago de Compos- tella (Spanje) nadat het boven de Atlantische Oceaan bijna in botsing was gekomen met ve moedelijk een Jumbojet. Bij de bruuske ontwijkingsm; noeuvres werden enkele passa giers en een stewardess lichtge wond. Het toestel is later weer doorgevlogen. Het incident deed zich voor in een drukke luchtcorridor waar de laatste dagen veel gebruik van gemaakt wordt door enkele luchtvaartmaatschappijen die niet over Frankrijk willen vlie ger. Er is nog steeds geen uitzicht op een spoedig einde aan de sta king van de Franse verkeerslei ders. Integendeel, zij besloten gisteren hun actie in elk geval tot donderdagochtend voort te zetten. De verkeersleiders sta ken al drie weken voor hoger loon en het recht van staking. Materiaal voor oorlogvoering verouderd Washington (AP) Een groot deel van het Amerikaanse oor logsmateriaal dat in Europa is opgeslagen om gebruikt te wor den in geval van nood is on bruikbaar. Dit heeft de Ameri kaanse rekenkamer verklaard. In een kort uittreksel van een lang geheim rapport zei de re kenkamer dat grote hoeveelhe den tanks, vrachtauto's, kanon nen en munitie in Europa zijn opgeslagen om gebruikt te wor den door Amerikaanse troepen, die per vliegtuig uit de Verenig de Staten zullen worden aange voerd, indien dat nodig zou zijn. Maar het onderzoek door de re kenkamer heeft uitgewezen dat een groot deel van deze militai re goederen niet op zijn plaats is, en dat er belangrijke tekor ten zijn aan munitie en onderde- Het nieuwe hospitaalschip Henri Dunant is gisteren van Willemstad uit met 71 patiënten be gonnen aan zijn eerste gezondheidstochtSchoolkinderen zorgden voor een feestelijke en tourage bij het vertrek. Honderden forenzen hebben vandaag een trein bestormd op een station bij Tokio. Het was een woedende reactie op de steeds groter worden de vertragingen door een al acht dagen durende langzaamaanactie. De passagiers gooiden treinraampjes in en bestormden het kantoor van de stationschef. Den Haag Technisch leider bij de KNVB is de officiële functie die Cor van der Hart, momen teel trainer van AZ'67 in Alk maar, zal gaan vervullen. AZ'67 is bereid gebleken de defen- meester te ontslaan van zijn contractuele verpllchtijgen. On langs nog had hl) zijn verbinte nis met AZ met twee jaar ver lengd. Klaas Molenaar, die namens AZ'67 deelnam aan de bespre kingen zei: „Cor van der Hart zal echter pas in dienst kunnen treden van de KNVB als wij een nieuwe oefenmeester heb ben gevonden. Die afspraak is met de KNVB gemaakt. Zijn broer Cees beiden zij de „sterke mannen van AZ"— „We zullen Van der Hart mis sen als trainer maar in het be lang van het Nederlands elfta lachter we het noodzakelijk dat hij Fadrhonc zal steunen." [n Rotterdamse bioscoop klinkt applaus als Cruijff wordt neergehaald DEN HAAG De nieuwe film „Nummer 14, Johan Cruijff" blijkt in Rotterdam een grote afgang te zijn. De film wordt er deze week niet eens meer ge prolongeerd. De weinige Rotter damse bioscoopbezoekers ver maken zich voornamelijk met de scènes waarin het Amster damse voetbalwonder wordt neergehaald. Applaus klinkt op als Cruijff stevig wordt aange vallen. Ook in Den Haag is de belangstel ling voor de Cruijff-film niet ge weldig en zelfs in Amsterdam loopt de film niet zoals men verwacht had, waarschijnlijk omdat niet iedere Amsterdam mer ook een Ajacied is. Tussen de moderne woonfeolossen van Frankfort wordt een klein kasteeltje gebouwd als kleuterschool. In een romantische omgeving met veel torens en verborgen hoekjes kunnen straks 125 kinderen zich in een andere wereld wanen. Wat de functie technisch leider in houdt, is nog niet exact om schreven. Het staat wel vast dat Van der Hart de leiding krijgt van het Jeugdplan Nederland. Voorts zal hij, in samenwerking met dr. Fadrhonc, een deel van de begeleiding van het Neder lands elftal op zich nemen.Fadr honc heeft wel bedongen dat hij „nummer een blijft. De bondscoach heeft wel verklaard dat hij de komst van Van der Hart toejuicht. Van der Hart: „We worden het zonder twijfel Het ligt in de bedoeling dat Van der Hart tot bondscoach wordt benoemd als het contract met Fadrhonc, dat 1 juli 1974 af loopt, is beëindigd. HALIFAX (Canada) (AFP) - Vandaag is de jaarlijkse jacht op zeehonden aan de zuidoost kust van Lbrador geopend. Aan deze Jacht nemen zeven Canadese en elf Noorse schepen deel. Het maximum der toege stane vangsten Is vastgesteld op 60.000 zeehonden voor elk van de twee vloten. Een ploeg waarnemers, onder lei ding van Brian Davies, hoofd van het Internationale fonds voor de bescherming van die ren, is ter plaatse met een groep journalisten en camera mannen. Plegers van aanslag in Londen vandaag voorgeleid LONDEN (APUPI) - Zeven mannen en drie meisjes, die In voorarrest zitten na de bom aanslagen In het centrum van Londen vijf dagen geleden, zijn officieel beschuldigd van samen zwering om oom-ontploffingen te veroorzaken. Ze zouden van daag worden voorgeleid. De aanslagen kostten een dode een 200 gewonden .In Ulster zijn vanmorgen vrosg een man en een jongen het «lachtoffer ge worden van net voortdurende geweld, namelük een scherp schutter in de katholieke Ardoy- newljk van Belfast en voorts de IR-jarige protestant Alexander Welsh, die eerder In de maand bij een bomaanslag in Belfast werd gewond. In het centrum van de Noordierse hoofdstad Belfau ontploften gis teren bommen, terwijl de Britse minister voor de provincie, Wil liam Whltelaw, met zijn veilig heidsadviseurs protestantse aan slagen in rooms-katholleke wij ken besprak. Een jonge gewapende man en een meisje plaatsten twee bommen die fn warenhuis vernielden en brand deden ultbirken. De jon gen en het meisje riepen waar schuwingen naar klanten. Deze konden daardoor bijtijds vluch ten. Er waren geen slachtoffers.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9