VOORUITZICHTEN ECONOMISCH NIET GUNSTIG X Rose rozen en grijze dagen bij Max Heymans Deel Surinaamse sectie niet naar koninkrijks- overleg Bij D'66 strijd om leiding NS-Minitrips in eigen land £eid^eomG/nt Een eigen huis kopen? Amro Woninghypotheek vooru! amro bank hoe kunnen wij U zó snel en voordelig de beste bedrijfsgebouwen MARKTEN -J ZATERDAG 10 MAART 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De economische vooruitzichten voor de ko mende jaren zijn niet zo gunstig. Dat blijkt uit de giste ren verschenen samenvatting van het Centraal Econo misch Plan 1973. De economie wordt gekenmerkt door grote onzekerheden, mede door de monetaire spanningen in de wereld. „Het bedrijfsleven krijgt het in de komende jaren moeilijk", aldus prof. Van den Beid, directeur van het Planbureau. De bedrijfsrendementen rullen geen gunstige ontwikkeling la ten zien. De verwachting is dat de werkloosheid op een gemid deld hoog niveau zal blijven lig gen. namelijk rond 110.000. Dit is hoger dan vorig jaar nog werd verwacht. De regionale sprei ding van de werkloosheid is wel DEN HAAG Op het con gres van D'66, dat van daag en zondag in Breda wordt gehouden, zal een strijd om het voorzitter schap worden gevoerd. Het hoofdbestuur heeft aanbevolen om mevrouw Ruby van der Scheer-van Essen te herkiezen als voorzitter. Een aantal le den van D'66 meent ech ter dat he hoofdbestuur radicaal moet worden vernieudw. Dertien kandidaten voor het hoofdbestuur hebben in een brief aan de leden van D'66 voorgesteld om Jan ten Brink uit O ver veen als voorzitter te kie zen. Aanvankelijk had het hoofdbestuur toegezegd de „persoonlijke verklaring" van de dertien bestuurs- kandidaten bij de con gresstukken te doen. Het hoofdbestuur is echter van die toezegging terug gekomen. „Een daad van onbehoorlijk bestuur", zo noemen de bestuurskandi- daten dit. Volledig verzorgd, dus lnel. reis van ieder station, logies en maaitijden. 2 dagen Amsterdam v.a. f 45.-* Den Haag/Scheveningen v.a. f 46.-* 3 dagen Zuid-Limburg Twente Drente Montferland Bergen (N.H.) Zeeland Friesland Brabant Giethoorn v.a. f 55.- v.a. f 56.- v.a. f 59.- v.a. f 61.- v.a. f 62.-* v.a. f 64.- v.a. f 71.- v.a. f 73.- •v.a. f 78.- 5 dagen Terschelling v.a. f 97.- Schiermonnikoog v.a. f102.- Ameland v.a. f 105.- Vertrek dagelijks t/m 10 mei 1973/ t/m 30 maart 1973. Alle informatie in de brochure,.ToerenmetNS" op het station. voordelig uit met NS Minister moet zich inspannen voor milieuzaak DEN HAAG —(ANP) Minister Stuyt van volksgezondheid en milieuhygiëne moet zich Inspan nen voor het in gebruik nemen van de vezelvullniszak, die uit gevonden is door de heer Roe- loffzen uit Terneuzen. Aldus het Tweede-Kamerlid, mevrouw, Groensmit—Van der Kallen (KVP) In aan de bewindsman gestelde schriftelijke vragen. Donderdag werd bekend dat de uitvinder, als hij niet snel reac ties kreeg van ministeriele zijde naar het buitenland zou uitwij ken. In haar vragen zegt mevr. Groensmit, dat de inspanning van de minister zeker gerechtvaardigd is, als het waar is dat TNO-Delft en de vuilaf voermaatschappij VAM enthou siast zijn over de zichzelf afbre kende vuilniszak. Voorts wijst zij er op dat de massale fabri cage van de zak een opleving tot gevolg zal hebben vari de Vlasteelt en de werkgelegenheid in Zeeuwsch-Vlaanderen en West-Brabant. Nieuwe Finse ambassadeur HELSINKI (AP) De 51-jarige Henrik Blomstedt is door presi dent Kekkonen benoemd tot am bassadeur in Den Haag. Blom stedt die een aantal functies op het ministerie van buitenlandse zaken heeft bekleed, zal de op volger worden van ambassadeur Paul Gustafvsson, die naar Hel sinki terugkeert. Ambassadeur Blomstedt zal zijn werk in Nederland aanvangen op 1 mei. (ADVERTENTIE) IN GODS NAAM, WIE HELPT? Welke ouders zijn bereid op grond van geloofsovertuiging of enkel medemenselijkheid, de voorlopige zorg op zich te ne- het geboren is, maar dat thans met de dood door abortus pro- vccatus wordt bedreigd. Door uw tijdelijke hulp redt u een medemens. Aanstaande moeders, gehuwd of ongehuwd, gun uw kind een kans om het levenslicht te zien, er zijn genoeg ouders, die u van harte willen helpen. Kies voor het leven en de toe komst en niet voor de ver woesting en de dood, God is liefde en Hij laat zich in edel moedigheid niet overtreffen Deze ouders en de a s moeders kunnen alle inlichtingen be komen bij: Pater Koopman, Heyendaalseweg 300, Nijmegen. Telefoon: iedere dinsdag- tot vrijdagavond van 7 tot 9 uur. Telefoon 080/558029. Postgiro 2836477 met vermelding „pro vita''. HENDRICUS PETRUS SCHAKENBOS een leeftijd van bijna 53 jaar. Uit aller naam: De eucharistieviering voor zijn zielenrust zal gehouden worden in de parochiekerk van de O.L.V. Geboorte te Rijpwetering op 13 maart a.s. te 11 uur. Waarna bagrafenis op het kerkhof aldaar. De overledene ligt opgebaard in huize Jacobus te Roelofarends- veen. Zaterdag-, zondag, en maandagavond om 8 uur rozen kransgebed in Huize Jacobus. Correspondentieadres: G. Th. Schakenbos, Lange Weg, Roelofarendsveen Wij vervullen hiermede de droeve plicht kennis te geven van het plotseling overlijden van de heer HENK SCHAKENBOS Wij verliezen in hem een uitstekende medewerker die meer dan 20 jaar onze zaak trouw heeft gediend. Firma Hogeboom en personeel Pastoor van der Plaatstraat 85, Rijpwetering. gelijkmatiger geworden. In ver houding tot de rest van het land is de werkloosheid in het westen veel meer toegenomen. „Aan de hoge kant", zo typeerde prof. Van den Beid de werkloosheid. In het Centraal Economisch Plan is er bij de raming van de prijsstijging van 7.5 percent voor 1973 van uit gegaan, dat de prijscalculatiebeschikkinn het hele jaar gehandhaafd blijft. Als er werk wordt gemaakt van de nivellering van de inkomens, dan betekent dat voor het rijk minder inkomsten, omdat de be lastingen minder zullen opbren gen. Zonder remmende maatregelen zal de premiedruk bij de sociale verzekeringen 3.5 percent stij gen in plaats van 3 percent, zoals in de meerjarenplanning als richtgetal was gesteld. Wanneer bij de rijksuitgaven geen beleidsombuigingen zullen wor den toegepast, zal de begro tingsruimte jaarlijks met 300 miljoen worden overschreden. Daarbij is het Planbureau er van uitgegaan dat de belasting druk met 0.6 percent per jaar stijgt. Volgens prof. V. d. Beid zal het voor het bedrijfsleven een hele opgave zijn om dit jaar de stijging van de loonsom tot 13.5 percent te beperken. Prof. Buik- huisen naar Justitie GRONINGEN (ANP) Bin nenkort is de benoeming te ver wachten van prof. dr. W. Buik- huisen, hoogleraar in de crimi nologie aan de Rijksuniversiteit te Groningen, tot adviseur op het ministerie van justitie. Prof. Buikhuisen zou zich speciaal gaan bezighouden met beleids zaken. Prof. Buikhuisen kwam indertijd in het nieuws toen hij de term provo in een van zijn publica ties gebruikte. Hij heeft zich tij dens zijn hoogleraarschap te Groningen o.m. beziggehouden met de aspecten van het rijden onder invloed en niet ontdekte misdrijven. Hij maakte deel uit van een commissie van onder zoek naar aanleiding van de problemen die zich voordeden in het huis van bewaring te Gro ningen. S.E.R.-hervorming gevraagd /CRISIS dreigt binnen en rond de S.E.R.; binnen de S.E.R., omdat binnenkort het verzoek van de Centrale Hoger Personeel om te worden toegelaten als lid andermaal in behandeling moet komen; rond de S.E.R., aangezien kandidaat-premier Den Uyl vindt dat de Sociaal Economische Raad te veel de handen van het parlement bindt en in het bijzonder niet ingenomen is met de rol welke Kroon- leden als vertrouwenslieden van de regering binnen de Raad spelen. Tegen een officiële erkenning van het recht van hoger personeel op invloed in de S.E.R. zullen de vakbonden na de „centen en geen procenten"-kwestie en hun offensief om beter-betaalden onder de C.A.O. te brengen wel fel gekant blijven. Maar dan wordt de S.E.R.-hervorming waarop drs. Den Uyl wil aansturen helemaal een gecompliceerde zaak. Yf/ANT wanneer de Kroonleden uit de S.E.R. verdwijnen, wordt het hoogste adviescollege van de regering op sociaal en economisch terrein in hoofdzaak een onderonsje van werkgevers en vakcentra les met de kleine ondernemers en agrariërs als weinig-benijdens waardige minderheidsgroep. In dat geval is er zeker alle aanleiding om groepen werknemers die zich niet thuis voelen in de vakcentrales een eigen vertegenwoordi ging te geven; tot dusverre konden immers de Kroonleden geaaht worden om ook aandacht te geven aan de belangen van niet in do S.E.R. vertegenwoordigde minderheidsgroepen. Overigens zien we nog niet zo vlug, hoe een S.E.R.-hervorming als die waaraan Den Uyl denkt, de positie van het parlement zal ver sterken. Een feit is. dat het bedrijfsleven via de S.E.R. een stevige greep gekregen heeft op het politiek bedrijf. Maar ligt dat aan de Kroonleden? W/IJ denken veeleer, dat het tijdstip waarop de S.E.R. om adviezen gevraagd wordt, de osmose tussen bedrijfsleven en politiek en het doorlopend steun zoeken van de regering bij de S.E.R. debet zijn aan de verkeerde ontwikkeling, meer dan de aanwezigheid van Kroonleden die zich immers bij herhaling onafhankelijk van over heid en bedrijfsleven opstellen. Trouwens wanneer een S.E.R. zonder onafhankelijke leden eenzelfde rol gaat spelen als drs. Den Uyl mèt Kroonleden veronderstelt, rijst levensgroot de mogelijkheid van een syndicalistische democratie, waarbij zoals elders uit ervaring blijkt het woord „democra- r tie" met een pond zout moet worden genomen. Wellicht moet de S.E.R. eens op de helling; maar dan voor een zorg vuldig geplande en uitgevoerde reparatie. Van onze moderedatrice Met armen vol rozen heeft Max Heijmans de lente begroet. Hij stortte hun tedere kleuren uit over de voorjaarscollectie die gisteren in zijn Amsterdams huis werd getoond. Over tweed en cashmere, over linnen en katoen, over zijden jersey en chintz, over kant en zwevende mousseli ne. Hij combineerde in romig rose met veel wit, met zwart, met grijs en met sep e e sepiabruine morron. Die combi natie ligt soms al in het materiaal zelf; ruiten, noppen, strepen, en met duizend bloemen bedrukte stoffen. Zoals we een heel zomerseizoen vol zonnige dagen zouden wensen, evenzo zouden wij deze gehele collectie in die opgewekte rozige stemming heb ben willen zien. Maar er bestaan ijsheiligen, en donkere regenweken in onze zomers. Daarvoor dan de muisgrijze, zwarte, bruine of gedempte hartjes-ensembles, van een bijna afstand schep pende distinctie, somber na de homerische rozen- vingerige dageraad. De beroemde ensembles van Heijmans: rok met jasje plus blouse, of jurk met jasje dan wei man tel, blijken steeds met onverwacht rijke contras ten gevoerd. In deze collectie if het snit aange past bij de eis van vandaag, dus met rechte rok ken, plooi-, en plisserokken, evenals klokrokken of combinaties daarvan. Hierbij de rechtvallende jasjes tot in of ove: taille, en ook de double-breasted heuplange mo dellen met grote knopen en ceintuurs. De man tels zijn trenchcoatachtig, of capewijd, en dik wijls met een split tot bovenaan de rub. In man tels, maar vooral in Jasjes, is de mouw kort of ontbreekt geheel, in welk geval de imprimebou- semouw tevoorschijn komt. Kragen zijn zo geknipt, dat zij met grote flair aan de achterkant zijn opgeslagen zonder te hinde ren, maar van voren open vallen. De kraag van een blouse kan daar precies zo overheen liggen. De japonnen zijn bijna steeds getailleerd, de lijfjes graag op een gelncrusteerd keursstukje gezet, Strand- en ook avondjaponnen met halstertje in de nek laten mooie ruggen bloot. Een zeer hoog colletje, strak als een ouderwetse guimpe, staat zeer pikant boven zo'n EDECOLLECTEERDE RUG.7PEen beschrijving geven van de combina tie die hier is bereikt, die verfijnde smaak en on verbeterlijke uitvoering samenvoegt, is niet mo gelijk. Men zegt wel eens dat Heijmans geen mode maakt. Hij is zeker geen revolutionair en geen avant-gardist, maar hij maakt de meest smaakvolle kleren in ons land, en brengt er schitterende vondsten in aan. Het is niet alleen jammer dat weinigen zich de luxe van zijn kle ren kunnen permiteren, maar ook Jammer dat zo weinigen zulke mooie kleren kunnen zien om er lering uit te trekken. Bij het kopen van een eigen huis doemen vaak ingewikkelde vragen en problemen op. Niet alleen smeken vaktermen om uitleg, zoals het verschil tussen k.k. en v.o.n., erfpachtscanon, overdrachtsbelasting, enzovoort. Maar vooral ook de mogelijkheden en de grootte van de hypotheek zijn vragen van de eerste orde. Is hypotheek mogelijk? Hoeveel? Hoeveel kost dat per maand? Wat zijn de fiscale mee- en tegenvallers? Welke hypotheekvorm is in een bepaald geval de meest geschikte? Het verdient aanbeveling om in ieder geval informatie in te winnen bij een van de kantoren van de Amsterdam-Rotterdam Bank. Want er is een In vele vormen, dus tal van mogelijkheden. Om te beginnen zou u onderstaande coupon kunnen invullen en opzenden. U ontvangt dan een handig vraagbaakje over allerhande zaken die het kopen van een eigen huis meebrengt, getiteld „Het kopen van een eigen huis", plus informatie over de Amro Woninghypotheek. Graag ontvang ik de brochures „Het kopen van"^ I een eigen huis" en „Amro Woninghypotheek". Naam: Adres: I Woonplaats: PARAMARIBO (ANP) Een deel van de Surinaamse sectie zal niet deelnemen aan de vergadering van de konink rijkscommissie die maandag in Willemstad begint. Het zijn de leden van de Nationale Partij Suriname (NPS) van Genderen, Karamat Ali, Arron en Cambridge. Tevens hebben de sectieleden Achin, Mungra (beiden VHP), Kamperveen (PNP) en Mitrasingh (adviseur) besloten niet naar Curacao te vertrekken. Kan in open envelop ongefrankeerd verzonden worden aan Daane-Amro Couponburo, Antwoordnummer 3333, Amsterdam W II. LC4 De NPS heeft van deelname aan de conferentie afgezien in ver band met de stris toenemende spanningen in Suriname. In een communiqué zftgt de partij dat de crisissituatie in Suriname haar nog immer ernstig zorgen baart. De Surinaamse sectie acht het verlicht statuut, waarover In Willemstad zal '"rrden gespro ken onaanvaardbaar. Dit wordt gesteld in een w*'kstuk voor de koninkrijksvergad-jring waarin de meningen van de Surinaam se sectieleden naar voren wor den gebracht, opgesteld door minister Essed. Het nieuwe sta tuut wordt van de hand gewezen omdat het de vnlangens van het Surinaamse volk niet zou weergeven. Het werkstuk zegt o.m.: Ingevol ge artikel 26 va het concept gewijzigd Statuut kan de regc ring van elk der landen door mededeling g«vVgd door een wet of landsverordening tot beëindiging van het statuut be sluiten. Deze wijze van beëindi ging Is geheel in strijd met de bepalingen van het huidige sta tuut. Dit wijzigingsvoorstel lijkt een soort boer vtbedrog en kan niet genoeg worden gehekeld Dat betekent 'n feite dat met aanneming van deze wijziging het koninkrijk linnen een jaar niet meer besta-iL gezien de pu blieke opinie in Nnerland. De recherche in Paramaribo heeft gisteravond de orrzitter van de Surinaamse vakcentrale CIO. de heer H. Rusland, aangehor- den voor verhoor. Tevens werd bet bestuurslid van de vakbond PWO, O Rodgc-s aangehouden. De vorige week gearresteerde vakbondsleider '-Vnk Herren- berg Is gistermirt..ng In vrijheid gesteld evenals de deze week aangehouden Anton van Vliet, die bestuurslid '.s van de Suri- Socialisten Unie. Ledental hoger personeel blijft UTRECHT (ANP) Het ledental van de Nederlandse Centrale van hoger personeel, dat half februari voor het uitbreken van de stakingsactie» nog on geveer 16.000 bedroeg, Is de 19.000 gepasseerd. Volgens de NCHP heeft zij daar mee re:atief dezelfde organisa tiegraad bereikt als de dne vak- centra'es. Die organisatiegraad is zelfs overschreden, ind en er rekening mee wordt gehouden dat binnen NW, NKV, en CNV wel overheidspersoneel is geor ganiseerd en bij de NCHP niet. In talrijke grote ondernemingen en bedrijfstakken is het hoger personeel bazig zich te organise ren, aldus de NCHP. Gewetensonderzoek bij D'66 Voor zijn eerste algemene ledenvergadering na de verkiezingen heeft D'66 "Het Turfschip" in Breda als plaats van samenkomst gekozen. Speculeert de partijleiding dus op grote verrassingen? Voorlopig wijst alles meer in de richting van een politiek gewetens onderzoek dan op de verrassende inname van een politieke veste. Twee maanden geleden leek het erop, dat Van Mierlo enGruijtershet moeilijk zouden krijgen. Maar daarna zijn enkele felle opposanten uit de partij gestapt en ten tweede heeft aVn Mierlo bij een flinke groep der wankelmoedigen weer krediet gekregen door wat harder op het fluitje van staatkundige hervormingen te gaan blazen. Het gehannes rond de kabinetsformatie tenslotte is ook in van Mierlo's voordeel. Het bevestigt dat volgens de methode van de P.v.d.A. de weg naar een duidelijke parlementaire meerderheid nog heel lang zou kunnen duren. Zelfstandiger Uit de dikke stapel congresstukken blijkt intussen, hoe in de groep welke D-'66 trouw bleef vele het progressieve blok wel in stand willen houden, maar daarin toch een meer zelfstandig optre den van eigen voorstrijders wensen. Van Mierlo en Gruijters heb ben bij de verkiezingen te weinig een eigen gezicht laten zien. aldus de klacht, die gestaafd wordt door een zetelverlies In de Kamer dat procentueel weinig voor dat van de K.V.P. en C.H.U. onderdoet. Nu valt het dikwijls gemakkelijk om in principe zo'n klacht te onder schrijven, zonder dat duidelijk is wat In de praktijk moet worden gedaan. Op dit punt zijn Van Mierlo's opponenten In de fractie mevr. Goudsmit en dhr. De Goede, ook niet duidelijk uit de bus ge komen. Tenzij er in Breda toch onverwachte dingen gebeuren, zal Van Mierlo er wel meester van het terrein blijven, ook op het punt van samen werking met Partij van de Arbeid en P.P.R. Persoonlijk kan de fractievoorzitter trouwens moeilijk anders. Want al heeft het "hand jeplak" met Den Uyl hem weinig suces gebracht, dut handje nu los laten zou betekenen dat de Interne oppositie binnen D-'66 gelijk ge geven wordt en dat zou dan wèl het einde van Van Mierlo's carriè re betekenen. Tenslotte is de positie van D-'60 op het krachtveld van de politiek en parlement zo ontkracht, dat iedereen liever nog eens goed nadenken wil, alvorens nu een radicale beslissing te nemen. Gecompliceerd Het leuke bij D'66 is dezer dagen tenslotte wel, dat voor het eerst sinds 29 november aan de basis van een politieke partijf gelegenheid wordt gegeven om een oordeel uit te spreken over het gevoerde beleid. Tot nog toe zijn en terzake van de verkiezingsuitslag en betreffende de kabinetsformatie hoofdzakelijk de "mandarijnen" aan het woord geweest: intussen is bij steekproeven vastgesteld dat hun mening niet altijd overkomst met de globale geduchtengang vnn de kiezers die op hun lijsten gestemd hebben. De structuur van D- '66-ers nastreven, veel meer gecompliceerd is dan zij zelf veronder- te laten controleren. Zo iets gebeurt bij D'66 gewoonlijk een beetje chaotisch, maar daar om niet minder interessant. Wellicht kun op die manier ook ontdekt worden, hoe het pragmatisme van Van Mierlo c.s. programmatisch op heel veel punten een gelijke uitkomst oplevert als de politiek welke bijvoorbeeld de christen-democratische partijen vanuit hun politieke ideologie voorstaan. En nieuw bewijs dan. dat de polarisatie welke onder meer vele D- '66 ers nastreven, veel meer gecompliceerd is dan zij zelf vronder- stellen. een kwestie van rationeel bouwen, al vanaf 20,- de kuub. De moeite van het informatie f"""™"? aanvragen is vlug terug verdiend: ARMCO GENERAL STEEL CONTRACTORS B.vV Schiedam, postbus 44, telefoon: 010 - 260562* Kaasmarkt Lelden Lelden, (9 j Veemarkt Lelden, Lelden. (9 mrt) Aanvoer: 15. melkkoeien 60. vette koel \.nre knelon 4A -r-.t-nlVriCn -i ha pen 35, per kn otte sehapen rustig, vette lantme- OMrr.'levelling Ivlden <9 maart) Ap- pelen 64-91 humplicnon* 350-3(10: fiild» M.V-JJ: ihiHrtio-LOO'; vare*1 koetenVkiO-lSOO- 1800-2175; «raskalveren 1100-130(1 135-175; f..k- v. h;.|M met I l.-,ju 27 j t-k h» pen met 2 lammeren 326-425: vette lamme,en 17.V190-22Ó: drachtige zeu gen 55O-650-7LO: schrammen 115-130; biggen 97-1(17-112. geilen 20-10" Han del slachtstleren vlug. melkkoeien matig, vette koelen vlug. vare koelen matig, vette kalveren vlug, Spruit It A 120-140. Spruiten B 102- 124. Komkommers 72-02; Uien mld- delgrof 40-53: Witlof 115-16'j Kom kommers A 93; O 74-92 (10-03; D 4". 51. K 42-4':Sla A 25-31 Sla B 21-23; Radijs 56-b2; Selderij 017,

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7