V eemarkt-discussie komt goed op gang NK OM M'N BUREN! Wijkorganen maken kennis met B. en W. en gemeenteraad Schoolstraat in IVoorschoten nog in duisternis Dekenaat Leiden gaat landbouwontwikkeling in Jamacura steunen De Zijl/LGB wil met EVZV samenwerken Nieuwe kazerne voor brandweer Weg uit Leiden Vastenactie-1973: Scylla op televisie jT PAGINA 3 ZATERDAG 10 MAART 1973 LEIDSE COURANT In het Dorpshuis van Rijpwetering vond gisteravond een uitgebreide diskussie plaats over de toekomst van de Leidse veemarkt. Dat aan een dergelijke bijeen komst de nodige behoefte bestond, bewees een ongekende grote opkomst van belan genvertegenwoordigers uit de gehele Zuidhollandse regio. Doel van de hearing was te komen tot het opstellen van een adviserend schrijven aan de Leidse ge meenteraad, die zich moet uitspreken over uitbreiding van de Groenoordhal als voorwaarde voor de eventuele overname door Leiden van de Rotterdamse vee markt. Zoals bekend sluit deze markt de finitief op 1 januari 1974. Voorafgaande aan de diskussie werd door de heer Verhoef, voorzitter van de LTB, de posi tie van de Leidse markt geschil derd. In zijn uiteenzetting stelde hij zich duidelijk nationaler geo riënteerd op dan de vergadering lief was, en liet dan ook behalve Leiden de andere gegadigden voor de Rotterdamse markt de revue passeren. Gouda achtte hij geen goed alternatief i.v.m. vervoersproblemen als gevolg van het feit dat de Goudse markt in de binnenstad is gesi tueerd. Utrecht daarentegen komt volgens hem wel In aan merking. Enerzijds is deze mo gelijkheid aanvaardbaarder voor Purmerend, waar men be vreesd is voor sterke konkur- rentie als gevolg van een even tuele uitbreiding van de Leidse markt. Anderzijds is van de kant van de vervoersorganisatie van veerijders verklaard dat men aan het centrum des lands de voorkeur geeft. Overigens werd dt laatste argument door enkele op de vergadering aan wezige veerijders sterk aange vallen. Zij achten hun belangen meer gebaat bij versnippering van markten, dan bij concentra tie in het midden van het land. )e heer Verhoef .sprak zich uit voor het verschuiven van de Leidse marktdagen naar maan dag en dinsdag, doch wilde niet zover gaan, dat hij hiervan het voortbestaan van de Leidse markt zag afhangen, zoals door de werkgroep. Groenoordhal bij monde van de heer de Jong werd verklaard. Volgens de heer de Jong zou het verschui ven van de marktdagen als ga rantie moeten dien en voor een verantwoorde investering in de vorm van een difinitieve uitbrei ding van de Groenoordhal. In de verdere diskussie werd van alle kanten sterk aangedrongen op het vestigen van de Rotter damse markt in Leiden. De heer Verhoef zei zich hier alleen achter te kunnen stellen wan neer de vergrote Groenhoordhal inderdaad zozeer kostendekkend zou kunnen worden geëxploi teerd als de heer de Jong deed voorkomen. Zelf had hij hier over echter zijn twijfels, mede in aanmerking genomen het verlies waarmee de Rotterdam se markt draaide. Vanuit de vergadering werd er echter op gewezen dat deze markt sterk verouderd was en dat vooral het abattoir debet was aan de slechte score. Het advies, dat na deze opiniepei ling aan de Leidse gemeente raad zal worden uitgebracht, zal zeker positief luiden. De raad wacht echter nog op de garantie dat de marktdagen naar maandag en dinsdag zul len worden verschoven, terwijl de vaststelling van de marktda gen steeds maar verschoven en wordt uitgesteld in afwachting van de beslissing of de Rotter damse markt middels uitbrei ding van de Groenoordhal in Leiden zal worden onderge bracht. De heer de Jong verze kerde echter, dat de uitspraak van de Raad uiterlijk in de loop van de volgende maand tege moet mag worden gezien. ''^'•VOORSCHOTEN De Voorschotense commissie voor Maat9chappe- n^lj lijk Welzijn dacht verdeeld over het voorstel van b. en w. tot uit- muzj breiding van de openbare verlichting in de Schoolstraat. Wethouder Adé PeIs meende dat deze verlichting naast de wens van de midden- stand ook noodzakelijk is voor de beveiliging zowel van have en CV goed. De Schoolstraat als belangrijkste winkelstraat moet dringend adios €en opknapbeurt hebben, voorlopig is alleen mogelijk een betere Gelat verlichting, daarna komt te zijner tijd eventueel een sierbestrating. Sïï*. heer Zandee (p.c.) vond de •toriut nieuwe verlichting een pleister Vr- op de wonde en meende dat de winkeliers hier recht op hebben, Hi' De heer Goosens (D'66) zag al- De heer Van Dalen (VVD) sloot leen bezwaren. Allereerst de zich grotendeels bij de zienswij- ensc prijs, het bedrag van 21.500,- ze van de heer Goosens s£"! is hoog, daarna meende de heer nodcj Goosens dat het helemaal niet oorsp zeker is dat de nieuwe kwikver- .55-2» lichting past in de romantische 1 sfeer, die eenmaal in de School straat de boventoon zal voeren en als belangrijkste tegen-argu- LEIDEN - De Zijl/LGB voert besprekingen met de Voorscho tense zwemvereniging EVZV, ten einde te komen tot een nau we vorm van samenwerking die 55 M klass 5) S straat. met al is het lang niet zeker of het voorstel van b. en w. de eindstreep haalt, want tijdens de besloten commissievergade ring van openbare werken kreeg het voorstel eveneens geen instemming. ALPHEN In navolging van de Haarlemse politie zal ook de Alphense politie in voorkomende gevallen bij al te veel lawaai, de veroorzakers daarvan biljet ten gaan uitreiken. Het kan dus nu in de toekomst in Alphen voorkomen, dat, indien men bij het een of ander feestje wat al te diep in de nacht de buren uit de slaap houdt, men de politie op bezoek krijgt, die dit biljet zal uitreiken. LEIDEN Dertien besturen van wijk- en buurtvereniging, wijk- comités of actiecomités waren gisterenavond in de burgerzaal van het Stadhuis bijeen om ken nis te maken met de gemeente raad. De heer Van Aken gaf in zijn kor te inleiding de lijnen aan waar langs de burgerij, in die geval ae wijkorganen, de gemeente kon benaderen. Hij benadrukte hierbij uitdrukkelijk de eigen identiteit van de wijkorganen. Hij zei dat iedere wijk op zijn eigen wijze daaraan gestalte moest geven. D» heer Reinardus, de waarne mend voorzitter van het over- leg-wijkorganen, was met de heer Van Aken verheugd over de grote opkomst. Hij stelde twee problemen aan de orde- Hij vroeg aandacht voor een beter op elkaar afstemmen van groe pen verkeerslichten en voor een betere spreiding van het op bouwwerk over de diverse wij ken. Dt heer Van Dam uit de Vogelen wijk somde een hele lijst van wensen op, die voor de wijk achter de Rijnsburgerweg van belang waren. Als vertegen woordiger van de raad zegde de was een huur van 90,- tot heer Van Aken toe, dat er aan- 100,- per maand betaalbaar, dacht aan de zaken besteed zal De heer Cavé vroeg de aandacht worden. voor de zaak van de woningver- vt deling en noemde daarbij de ad- "P an,»™rdw" er viezen van d= commtaie van igez'"ne"' !f; a e°ede diensten bij de woning- de 10.0000 gezinnen, d,e beneden |jollwvcreni B(1„ daan wordt van de kant van de 66 gemeente. Dit probleem werd Na nog een gezellig half uurtje op twee facetten toegespitst. De „zaken" doen in persoonlijke gezinnen wonen in huizen die contacten sloot de heer Van gerenoveerd moeten worden. Aken deze eerste kennisma- maar ze moeten wel betaalbaar kingsbijeenkomst met de uit blijven. Volgens het wijkcomité spraak: „Onze Hoop is Groot". Nood lokalen voor werkende jongeren LEIDEN De stichting Vorming Werkende Jongeren te Leiden, neemt met ingang van maandag 12 maart noodlokalen in gebruik aan de Apollolaan, hoek Bach- straat, in Lelden-Zuidwest. In deze noodloknlen kunnen alle jongens en meisjes geplaatst worden, die vanaf het begin van het cursusjaar 1972-'73 tot nu toe noodgedwongen op een wachtlijst waren geplaatst. In mei zal de nieuwe accommoda tie min of meer officieel ge opend worden. De stichting Vor ming Werkende Jongeren heeft in Leiden nu drie lokaliteiten ter beschikking t.w. Hogewoerd 57. 2de Haverstraat 64a en thans ook aan de Apollolaan. Deze laatste lokalen betekenen geen oplossing voor de slechte behuizing aan de Hogewoerd. die momenteel nogal in het nieuws is. in Expositie Artemis" LISSE ln sociëteit „Artemis" wordt vandaag vanaf half drie een tentoonstelling gehouden. De vijf Jonge beeldende kunste naars zijn: Hans Guicherit, Wout Ruigrok, Gerard Schoen maker, Ruud Aarboden en Trudy van der Veen. De drie eerstgenoemden werken veel met olieverf, de twee laat- sten zijn meer gespecialiseerd in grafiek en zeefdrukken. De tentoonstelling duurt tot 19 maart. De openingstijden zijn; za van 14.30 19.00 uur. zo. 14.30—19.00 uur. ma. t 'm vrij dag 19.30 22.00 uur za en zo 14.30 19.00 uur. VERSCHRIKKELIJK zijn de toestanden voor de Ne- derlandae priesters In Frankrijk. Eén priester voor vijf of zes dor pen, dat la geen zeldzaamheid Soms moeten zij de schapen van een boer hoeden om aan eten te komen. Katholieken helpt I Helpt alstublieft I Weer vangst Rijkspolitie Sassenheim kiasf^As^ENHEIM ^°°r de tweede maal in goed een week tijd heeft de politie in de bollen streek dankzij intensieve sa menwerking weer een goede vangst gedaan. Was het vorige week woensdagnacht dat in Noordwijkerhout een beruchte A'damse onderwereld-figuur kon worden ingerekend, nu was het gisternacht dat twee verdachte jongelui uit Leiden te Warmond konden worden aangehouden. Circa 4 uur werd door een pa trouille-wagen van de Rijkspoli tie te Sassenheim op de Was- beeklaan. een Fiat-personenwa gen aangetroffen. Kennelijk wa ren de heren betrapt bij een voorgenomen bezoek bij één der bedrijven aldaar. Direct werd door een aantal patrouille-wa gens van de Rijkspolitie de om geving afgezet waarna de inzit tenden van de personenwagen, een tweetal jeugdige inwoners uit Leiden, resp. 18 en 19 jaar, in Warmond werden aangehou den. Bij nader onderzoek bleek dat deze knapen nog één en an- dc- op hun kerfstok hadden, waarna ze aan de politie te Lei den werden overgedragen. Het onderzoek tegen hen wordt voortgezet. eventueel zou kunnen uitlopen op een fusie. De activiteiten van EVZV beper ken zich voornamelijk tot het elementaire - het loszwemmen. Voor de ongeveer zevenhonderd, veelal jonge leden van de Voor schotense vereniging zou nu ge legenheid worden geschapen zwemmen en waterpolo in com petitieverband bij De Zijl/LGB te beoefenen. Niet de 1500 leden van De Zijl/LGB betekent deze samenwerking het ontstaan van een zeer grote „startvereni ging". Voorzitter Wim den Hartog deelde dit mee tijdens de huldiging van de zwemploeg van De Zijl/LGB, die het gepresteerd heeft te pro moveren naar de A-competitie, landelijk het hoogst bereikbare. De ploeg van trainer Rob Schouten dankt op deze uitste kende prestatie vooral aan kracht in de breedte. Op elk nummer bezit ze wel twee zwemmers, die op nationaal ni veau kunnen meedraaien. Voor- ai de schoolslag met Alex van Belkum, Peter Wolters en Kees Uittenhout is sterk bezet. Den Hartog liet ook een somber geluid horen. Hij betreurde het dat de gemeente Leiden nog steeds geen duidelijk besluit neemt over de bouw van een nieuw zwembad. Den Hartog: „Voor mij hoeft het per sé geen kostbaar vijftig meter bad te worden, ik heb liever een goed uitgerust 25 meterbassin, maar het belangrijkste vind ik dat er een komt." Een zwemvereni ging heeft het in vergelijking met andere sportclubs finan cieel toch al moeilijker, omdat ze met veel hogere huren zit. Het zou voor De Zijl/LGB wel eens erg voordelig kunnen blij ken om met het oog op huursub sidie uit te wijken naar randge meenten. Voor de stad Leiden zou dan ook een club verloren gaan, die zowel met waterpolo als wedstrijdzwemmen tot de beste van Nederland behoort. (ADVERTENTIE) Bezoekt a.s. zondag de we strijd tussen de topploegen v: Alkemade en Voorschoten RIJPWETERING— RANDSTADSPORT LEIDEN De Nederlandse topgroep Livin' Blues, die gister avond nog op het Vara-popgala speelde, treedt vanavond op in Leiden. De groep, die bij het neusje van de Nederlandse popzalm hoort, is trouwens niet voor de eerste maal in onze stad te gast. Een aantal jaren geleden gaf Livin' Blues nog een geslaagd concert in Minerva ter gelegenheid van de 3 okto berviering. Maar sindsdien is er heel wat veranderd bij Li vin' Blues. Niet qua bezetting, die is vrij constant gebleven, maar meer qua muziek. De simpele accoordjes zijn verdwe nen en hoewel de Blues" bleef, is Livin' Blues uitgegroeid tot een volwassen Nederlandse vertolker van de zg. witte blues. Hun laatste LP. Rocking at the Tweed Mill" en het concert van vanavond mag daarvan getuigen. In het voorpro gramma treedt de. in Nederland minder bekende (maar ze ker even goede groep als Livin' Blues) Hobo Stringband op. Deze vijf Aalsmeerders verschijnen regelmatig in Leiden, want juist hier wordt hun muziek bijzonder gewaardeerd. Wie deze uitstekende country-band nog niet gezien heeft, moet zorgen dat hij vanavond om 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal NOORDWIJK Een prima initiatief Is deze week uitgegaan van de leerlingen van de Christus Koningschool in Noordwijk. In samen werking met de plaatselijk politie zijn de fietsen van de kinderen in opperste staat van veiligheid gebracht. Licht, remmen, wit achter spatbord. alles werd in orde gebracht. De politie was zeer te spre ken over dit initiatief, dat navolging zou verdienen op alle schlen. OEGSTGEEST Burgemeester Eysinga heeft gisteren de nieuwe brandweerkazerne aan de Dorpsstraat geopend. De directeur van gemeentewerken de heer Van Gorkom droeg in zijn functie van brandweerhoofd de sleutels over aan de burgemeester, waarna deze hiermee de toegangsdeur opende. Vervolgens kantelde het glazen- front van het gebouw, waarmee de weg voor twee brandweerauto's vrij werd gemaakt. De nieuwe kazerne was oorspron kelijk een garage voor vuilnis auto's en later voor de wagen van de schooltandartsendienst. Architect J. Kooloos maakte het verbouwontwerp. De opzet is ruimtelijk gehouden, achter de beide wagens is een gedeelte gereserveerd om brandweerkle- ding te bewaren. Voorts is er een goede wasgelegenheid en een opslagruimte voor brand slangen. Het geheel heeft 103.000.- gekost. Burgemeester Eysinga richtte woorden van dank aan het adres van alle uitvoerders en feliciteerde allen met het be reikte resultaat. Na afloop van een kleine rond gang werd het feest voortgezet in café „De Roode Leeuw", waar de nestor van de Oegst- geestse gemeenteraad, de heer Plate zijn gelukwensen uitsprak namens de raad. „Gééf steeds volop water, ook al komt u soms wat later", aldus de spre ker. LEIDEN Carnaval is voorbij. Het feest ging uit als een nachtkaars. Want de bonte storm werd niet tot bedaren gebracht door een askruisje, dat maande tot bezinning. Zelfs het woord "Vasten" is in onbruik in de zes weken, die ons van Pasen schelden. Vasten dat was zich luxe ont zeggen in een symbolische navolging van Christus deed voor ons. Maar waarom zou men het woord gebruiken, als het zijn betekenis heeft verloren? Als wij ons onze luxe zouden ontzeggen, dan zouden wij altijd nog vele ma len rijker zijn dan, bijvoorbeeld, de bewoners van het Braziliaanse platteland rond Jamacaru in de noordooste lijke staat Ceara. Het is daarom, dat de dekenale vasten actie Leiden vraagt, dit jar een land hou w-ontvvikke- lingsproject in Jamacaru en Aleixo voor zijn rekening te nemen dat op 50.000,- geraamd wordt. Zoals het hele noordoostelijke deel van Brazilië is ook Ceara 'n pro bleemgebied met een afschuwe lijke, structurele armoede. De meeste mensen leven er van de landbouw maar deze levert niet meer op, dan waarvan een ge zin met twaalf of dertien kinde ren in levenkan blijven. Het weinige meer, wordt op de markt verkocht. Meestal valt de prijs wat laag uite want dc opko pers buiten de situatie uit. Omdat de landbouw te weinig op levert. gaan velen elders werk zoeken: in Rio de Janeiro. Sao Paul of Brazilia, duizend tot drieduizend kilometer van huis. Omdat de meeste werkzoeken den ongeschoolde arbeders zijn die tegen een hongerloontje moeten werken, kunnen ze maar weinig geld naar huis overmaken. Daarom heeft pastoor Neri Feito- sa van Jamacura een landbouw project op poten gezet: samen met twee kleine grondbezitters (een van hem heeft 45 bunder grond) en de semi-oficiëlc ont wikkelingsorganisatie ANCAR. wil hij 32 gezinnen leren, de landbouw met wat meer overleg aan te pakken, beter zaaigoed- goed te kopen, bemesting en be strijdingsmiddelen te gebruiken om de produktie op te voeren. Tot nu toe werkte men er met vrij primitieve middelen, Me chanisatie is vrijwel onmogelijk omdat maar 20% van de grond met de ploeg bewerkt kan wor den. Er moet met de grond gewoekerd worden en met overleg geplant worden om rendabel te kunnen oogsten. Scholing en begeleiding zijn daarbij voor alles nodig. Pastoor Feitosa had de Bisschop pelijke Vastenaktie verzocht om geld voor scholing, voor aan koop van ploegen en om zaai goed te kopen. Maar in overleg met de Brazi liaanse organisatie CERIS en de Vastenactie wordt het project nu anders aangepakt. In Jama caru en Aleixo wordt gewerkt volgens een programma van theorielessen en praktijkarbeid op het land waar zeventig man nen geleerd werd hoe ze de land bouw moeten bedrijven en hoe ze met vee moeten omgaan. Twintig mensen begonnen aan een studie van de coöperatie; drie van deze groep volgen nu een cursus in het leidinggeven aan een coöperatie. Ook is er een begeleiding in het leven ge roepen van de arbeiders om controle te houden op het win nen van zaaigoed en van ge bruik van bestrijdingsmiddelen tegen ongedierte. Het project is klein van opzet. Maar samen met "de gewone man" wordt er hard gewerkt om zijn zwoegen lonend te ma ken en hen zo een menswaardig bestaan te verzekeren. Om dc mensen van Jamucaru en Aleixo te stimuleren bij hun pogingen zelfstandig een eigen toe komst op te bouwen, stelt de Vastenactie 50.000,-- beschik baar om daarmee het begin mo gelijk te maken. Aan het deke naat Leiden de vraag, dit voor nemen te helpen verwezenlijken. LEIDEN Van de tafcltcnnls- wedstrijd tussen Sanocel/Scylla en Tempo Team zullen zondag avond flitsen In Studio Sport worden uitgezonden. Tempo Team kan door een over winning landskampioen worden. Dt wedstrijd wordt gespeeld in het tafeltenniscentrum van Sa nocel/Scylla, Catharijnestraal 10, en begint vanavond om hall zeven.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3