ABINET DEN UYL OP PAPIER ROND Bomaanslagen in Londen het werk van extremisten Maandag topberaad industriebonden v.d.wiel Sociaal en cultureel ilanhureau (ar v.d.wiel Belgische verzekeraars gaan nu zelf auto's herstellen verdien hechte BON DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 64e JAARGANG No. 119450 ZATERDAG 10 MAART 1973 Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer rtenties (excl. B.T.W.) 0,28 per mm. Telefoontjes 2,60. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 2,15 kwartaal 27.76; jaar 108,20. Losse nummers 35 cent Zaterdag: Ned. I: 20.21 uur Miss Holland 1973; 21.30 uur Thief, tv-film. Ned. II: 19.30 uur port, portret van voetballer George Best; 22.00 Farce Majeure; 22.25 uur Hier en nu. Zondag: Ned. I: 20.25 uur Citroen tje met suiker; 21.15 uur Brand punt, o.a. de verkiezingen in Frankrijk; 22.05 uur Johnny en Rijk. Ned. II: 19.30 en 21.10 uur Studio sport. Droog weer met flinke zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Maximum temperaturen rond 8 graden. In de Floral Hall in Belfast werden de stemmen geteld. De Noordieren spraken zich uit voor handhaven van de banden met Groot-Brittannië. Noord-lerland blijft bij Gr.-Brittannië Belfast (AP) - Noord-ler land heeft met overgrote meerderheid van stem men te kennen gegeven dat het deel wil blijven uitmaken van Groot-Brit- tanië. Dit blijkt uit de of ficiële cijfers die vrijdag bekend werden. Donderdag hebben 591.820 mensen hun stem uitge bracht voor het blijven deel uitmaken van Groot- Brittanië en slechts 6.460 hebben gezegd dat zij deel wilden uitmaken van de Ierse republiek. De uitkomst van het refe rendum stond van te vo ren vrijwel vast. De pro testantse meerderheid in de provincie heeft steeds bij Groot-Brittanië willen blijven behoren. De resultaten tonen aan dat de overgrote meerderheid van de katholieken het re ferendum geboycot heeft. Van de ongeveer een mil joen kiezers zijn er onge veer 300.000 katholiek. N HAAG (ANP) De minis- irraad heeft besloten tot de in- telling nog dit jaar, van een ociaal en cultureel planbureau. Het planbureau krijgt een twee- edige c. De eerste is, de rijksoverheid te adviseren over Ie maatschappelijke en culture- e ontwikkelingen op langere ermijn. Het betreft hier pri mair beleidsterreinen van de lepartementen die vertegen woordigd zijn in de welzijns- raad. De tweede taak zal zijn de verzorging van bet sociale en Culturele facet in planning op an der terrein (bijvoorbeeld econo misch en ruimtelijk), en te fun- :en geren als een van de steunpila- ren van de integrale lange-ter- mijnplanning, zoals die verricht worden door de voorlopige wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid. lan de minister van Cultuur, Re- i creatie en Maatschappelijk [u „werk als coördinerend minister van de welzijnsraad moet ver antwoording worden afgelegd over het beleid van het planbu- reau. Het planbureau zal een begeleidingscollege krijgen, cén waar'n °°k niet-ambtelijke le den zitting hebben. 1 Vergunning intrekken bij discriminatie naar ras DEN HAAG (ANP) - Als café- en restauranthouders bij het toelaten van bezoekers discrimi neren naar ras, zal hun vergun ning moeten kunnen worden in getrokken. Aldus de Tweede Ka merleden van Leer van VanTijn (belden PvdA) in gestelde schriftelijke vragen aan de mi nisters Stuyt van Volksgezond heid en Van Agt van Justitie en staatssecretaris Oostenbrink t van Economische Zaken. ftassei indiscriminate bij de toela ting tot horecabedrijven valt on der het wetboek van strafrecht. De Kamerleden menen evenwel dat deze discriminatie, waar over met name door Surinaam se en Antilliaanse Nederlanders wordt geklaagd, slechts effectief kan worden bestreden, Indien san de overtreding van de be treffende artikelen in het wet boek van strafrecht ook het ge volg van intrekking van de ver gunning kan worden verbonden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl komt dit weekeinde op papier gereed. Gistermiddag hebben formateur Burger en kandidaat-premier Den Uyl in een lang gesprek samen een schema opgesteld voor de ministersverdeling van het extra-parlementaire kabinet. Vanmorgen heeft Burger het schema besproken met ARP-fractieleider Aantjes. Toen dit gesprek begon, zag het ernaar uit dat Burger nog dit weekeinde kan beginnen met uitnodigingen sturen aan de kandidaat-ministers. Dan is het grootste overgebleven struikelblok, de zetelverhouding in het kabinet, opge ruimd. Het lijkt erop dat de CHU niet in het ministersschema van Bur ger voorkomt. De formateur heeft tenminste nog steeds geen plannen om morgen of maandag een gesprek te hebben met CHU-fractievoorzitter Tilanus, terwijl Burger wei al maandag denkt te kunnen starten met zijn serie gesprakken met kan didaat-ministers. De CHU zal waarschijnlijk met staatssecretarissen genoegen moeten nemen. Drs. Tilanus heeft gezegd dat zijn partij (7 zetels), D'66 (zes) en PPR (ze ven) elk een minister zouden moeten krijgen. Maar Den Uyl accepteert dit riet omdat in de ogen van de linkse drie het ka binet-Den Uyl een progressief kabinet met confessionele rand moet zijn, en geen evenwichtig samengesteld pr jgressief-confes- sioneel kabinet. Het kabinet-Den Uy' krijgt waar- schiinliik negen linkse en zeven confessionele ministers. De pro gressieve drie en Burger wilden aanvankelijk een verhouding tien-zes. Hoewel geen officiële mededelingen Hieiover zijn ge daan, werd gisteren in Den Haag toch aangmomen dat Den Uyl een concessie heeft gedaan. Een andere mogelijkheid zou zijn: tien linkse cn zeven con fessionele miniiti-rs Maar dan zou er een nieuwe ministerspost geschapen moe'e.1 worden en daar voelt Bu.'gm met voor. fHet linkse blok telt 56 zetels, waarvan 43 PvdA. de confessio nelen hebben er 48, waarvan 27 KVP en 14 ARP). Met KVP-fractieieider Andriessen heeft Burger evenmin een ge sprek over het ministersschema genland. Maar donderdagmid dag hebben deze twee nog uit voerig met elkaar gesoroken, met name over oe zetelverhou ding in het kabinet. Over het regeringsprogram van het nieuwe kabinet hebben Bur ger en Den Uyl het gisteren nauwelijks gehid. De uitwer king van het program zal aan het nieuwe kabinet zelf worden overgelaten, aan de hand van het memorandum dat Burger enkele weken geiJen al had op gesteld door de programma's van linkse drie en confessionele drie met elkaar te vergeliiken. Aan de uitwerking van dat re- geerorovram 'al Burner zelf waarschiinlijk met meer deelne men. Dat zou dan plaatsvinden onder leiding van de kandidaat- nremier Den Uvl. Die heeft al gezegd dat confessionele minis ters hun eigen programmapun ten mogen inbrengen, mits die niet strijdig zijn niet het linkse regeerprogram. Vandaar dat de personele samens:elling van het kabinet, zoals die nu bij Burger op papier staat, van groot be lang zal zijn voor de uitwerking van het regeerprogram. - DOWNING STREET -'A' 9 '1; In verband met de recente bom-| aanslagen is Downing Street, de straat waar de Britse premier Heath woont, onder zware bewa king gesteld. Beide zijden van de straat zijn afgezet met hek ken waarbij Londense bobbies iedereen die de straat inwil, streng controleren. Driebergen De bondsbesturen van de drie indutriebonden en de leiders van de veertien regionale actiecentra gaan zich maandagmiddag in Driebergen gemeen schappelijk beraden over de derde fase van de acties voor een aanvaardbare CAO. De werkgevers worden harder en daarop zullen wij dus een antwoord moe ten geven, verklaarden de voorzitters van de drie industriebonden, de heer A. Groe- nevelt, de heer P. Brussel en C. van Dijk, gisteravond na een topberaad in Drieber gen. In de vergadering van maandag, zal ook de vraag aan de orde komen of omtrent de aard van de derde fase wel iets naar buiten zal worden ge bracht. Het zou kunnen leren dat de tijd het wel weet, zei de heer P. Brussel, voorzitter van de industriebond NKV. In ieder geval zijn we niet van plan te berusten in het keiharde neen van de ondernemers van de ondernemers, voegde de heer A. Groenevelt daaraan toe. De drie voorzit ters van de industriebonden zijn van mening dat de werkgevers door hun neen een positieve uit spraak hebben gedaan en een verder beraad over een rechtvaardigr inkomensverdeling in het parlement in feite blokkeren. De industrie bonden gaan daarvoor niet uit de weg, aldus de drie voorzitters van de industriebonden. Zij zijn het er over eens, dat de industriebonden voor een rechtvaardige zaak strijden. Het is niet waar wat de heer Prins van de FME zegt, dat de industriebonden een strijd om de macht voe ren. Het is een flauwekul argument, aldus de heer Groenevelt. Een uitspraak die in feite een voorzitter van een werkgeversorganisatie on waardig is. PARIJS De ministers van Fi nanciën van 14 vooraanstaande industrielanden, die gisteren in Parijs hebben vergaderd, zullen volgende week vrijdag de be sprekingen in Parijs hervatten om beslissingen te nemen over de monetaire crisis cn volledige heropening van de wisselmark ten op maandag 19 maart a.s. mogelijk te maken. Dit staat in het officiële slotcom muniqué dat na afloop van het internationale overleg werd Volgende week voortzetting monetair overleg voorgelezen door de Franse mi nister van financiën, Valery Giscard d'Estaing. Benadrukt wordt dat de huidige onrust een aanwijzing is dat doeltreffende hervormingen noodzakelijk zijn. De ministers van financiën van de veertien landen (de negen EEG-landen, de Verenigde Sta ten, Japap, Zweden, Zwitserland en Canada) zijn overeengeko men dat in versneld tempo stap pen moeten worden ondernomen die nodig zal zijn voor een der gelijke hervorming. Londen (AP) - De bomaansla gen die de Britse hoofdstad donderdag deden kennis maken met het Noordierse geweld, zijn gepleegd door revolutionaire commando's die nog extremer zijn dan de militante voorlopige vleugel van het Ierse repu blikeinse leger, zo is giste ren in kringen van de Brit se inlichtingendienst verno men. Deze onthulling kwam terwijl in de Britse hoofdstad een gespan nen sfeer heerste na de bom- maanslagen van donderdag, waarbij een man om het leven kwam en 243 personen gewond werden. In het centrum van Londen for ceerden militairen de deuren van tenminste drie verdachte auto's. Scotland Yard stelde een onderzoek in naar meer dan 200 bommeldingen, waarvan het grootste gedeelte misplaatste grappen waren. De politie gaat intussen voort met het verhoren van zeven mannen en drie meisjes die donderdag op de luchthaven Heathrow gearresteerd werden toen zij stonden te wachten op vliegtui gen die hen naar Belfast en Du blin zouden brengen. Volgens zegslieden van de veilig heidsdienst was tenminste een van de drie meisjes - alle drie zusters - lid van de Saor Eire, een splintergroep van de Ira, die trotskistisch getint is. Geen enkele organisatie heeft tot dusverre toegegeven verant woordelijk te zijn voor de bom aanslagen, hoewel de voorlopi ge Ira-vleugel in Belfast heeft laten doorschemeren bij de ter reur betrokken te zijn geweest. genomen De eerste dag van de we reldkampioenschappen ijshockey groep C is voor bij. De Nederlandse selec tie was gisteren nog vol goede moed, beurde coach Hunter op en plaatste hem op het doel. Na gisteravond zal Hun- ter zijn spelers moeten opbeuren want Nederland werd door de Franse ploeg in de boot genomen. Frankrijk won de ope ningswedstrijd op „De Uithof" met 4-2. geeft 'n man meer kans!.. Klinkt misschien vreemd. Maar de moderne man kan er met 'n goed gekozen montuur verdraaid interessant uitzien. En 't zal niet de eerste keer zijn dat zo'n man in de amore en maatschappelijk meer suksesging boeken... weet er het fijne van ...«an brillen! Nieuwe Rijn 62 llelden. (Van onze correspondent) BRUSSEL Tot niet ge ringe verontwaardiging der garagehouders en carosse- rlebedrijven, gaan de Bel gische verzekeraars zelf auto's herstellen. Ze willen dit om te beginnen twee jaar op beperkte schaal doen om daarna met het verworven inzicht In de kostprijs der herstelwerk zaamheden de garagehou ders en carosseriebedrij- ven een contract voor te leggen op basis waarvan deze voor rekening der verzekeringen kunnen wer ken. Het is duidelijk de be doeling de vaak exorbitan te prijzen te drukken. Een groep van 57 verzekerings maatschappijen, die samen 82 procent van de autoschade-ge vallen behandelen, heeft met het constructiebedrijf Fabricom reeds het Centrum voor Auto mobiel herstellingen, research en expertise (CAR) opgericht. Het CAR wordt te Ukkel—Brus sel gevestigd en zal 75 wagens per dag repareren. De reacties van de garagehouders en carosseriebedrijven zijn ne gatief. Men spreekt van oneer lijke concurrentie, van brood roof en men wijst erop dat de garagehouders toch ook niet in verzekeringen doen. Intussen is het iedereen en zeker de werkers in de autobranche duidelijk dat de verzekerings maatschappijen zich niet langer bij de neus willen laten nemen. In België wordt de schade aan een auto in beginsel vastgesteld of gecontroleerd door deskundi gen van verzekeringsmaat schappijen. Deze deskundigen kijken waarachtig niet op een frank. Ze vormen een nogal ge sloten groep. Hun schattingen en vaststellingen liggen vaak dermate hoog dat het lijkt alsof ze niet in dienst der verzeke raars of onafhankelijk zijn, maar op de loonlijst der garage houders staan. De verzekerings maatschappijen moeten wel de stellige indruk hebben dat zij beduidend meer en soms wel het dubbele betalen van wat re delijk zou zijn. UTRECHT (ANP) In de Inter- clty-trein uit Enschede, die gis teravond om half acht In Am sterdam aankwam, is een baby van zeven weken gevonden. Een Duits sprekende vrouw, die waarschijnlijk bij het kind hoor de, Is In Amersfoort uit de trein gestapt. Ze had een tas bij zich, waaraan een kaartje met do plaatsnaam Blclofcld hing. Do baby is naar het Binnengasthuis In Amsterdam gebracht. Premier Heath bracht gisteren een bezoek aan de plek waar de bom voor de Old Bailey explodeerde. Slachtoffers verkeer kennen hun rechten niet DEN HAAG (ANP) Slachtof fers van verkeersongelukken zijn over het algemeen totaal niet op de hoogte van hun rech ten op schadevergoeding inclu sief smartegeld. Het ministerie van justitie zou een Inlichtingen- folder moeten samenstellen, die de politie kan uitreiken aan al len die schade of letsel oplopen bij verkeersongevallen. In het maartnummer van het Ne derlands J uristenblad schrijft de Delftse advocaat mr. Th. L. van der Veen, dat het hem in zijn praktijk is opgevallen dat fietsers en voetgangers die schade willen verhalen niet we ten dat zij na het verstrijken van een jaar bewijs moeten le veren van de schuld van de te genpartij. Menig verkeersslachtoffer denkt dat hij bij de strafzaak van de tegenpartij wordt betrokken en dat een strafvonnis tegen die te genpartij voldoende is om een schadevordering te kunnen in stellen. Hoe dikwijls heelt u 'n rolmaat eigen- lllk al niet nodig gohad? Wij geven u de kans In het bezit to komen van oen hclo fraaie. Dezo verchroomd-metalen zokrolmeetband mot wit geëmailleerde 1.50m lange band is voorzlon van oen sleutelring en sierlijk slangenkettinkje. Het aanbrengen van een nieuw abonnement wordt door ons goed beloond. Voor ieder nieuw kwartaalabonnement, dat door U wordt opgegeven, ontvangt u een echte 'Blijmaker'. Maak een ander blij met onze krant en uzelf met zo'n geweldige Blijmaker. stuur deze bon in open envelop, zonder post zegel naar: antwoordnummer 349, Leiden Noteer m.i.v. de LEIDSE COURANT Naam: Adres I I Woonplaats I I als oieuw kwartaalabonnee op Stuur blijmaker nr. 3 naar: Naam: Adres Woonplaats LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1