Marianne van Bilsen „Vaak hebben de mensen geen benul, van wat hun in de vakantie boven het hoofd kan hangen" Onvermijdelijk briefje, dat neerdwarrelt op het bureau van Marianne van Bilsen in Amstelveen: geachte heer Neckermann. Voor mijn vrouw en mij was onze va kantie met Neckermann geen genoegen. Het weer in Mal- lorca was bevredigend, dit heeft U gelukkig niet in de hand. Ook had u niet in de hand, dat een dronken land genoot 's nachts om drie uur de deur van mijn hotelkamer insloeg, omdat hij op de ver keerde étage was beland. Ook heeft u het niet in de hand, dat de bezoekers van de nachtclub kabaal maken, doch wij hadden de pech, dat onze kamer toevallig aan de meest ongunstige zijde van het hotel lag. Wel heeft u het in de hand om te zorgen, dat de kast op onze kamer een deur heeft, die open en dicht kan en waar men zich niet 14 dagen aan ergert. Ook op de koude, stenen vloer mag wel enige vloerbedekking worden aangebracht. Ook mag men wel eens zorgen voor een be tere kok en beter bediend personeel. Op de terugreis kwam onze bus op het vlieg veld aan, toen het vliegtuig al op de startbaan stond. De piloot van het toestel voelde zich na terugkomst bij de vertrekhal nog geroepen om ons terecht te wijzen, alsof het onze schuld was, dat die bus te Iaat kwam. Na hem de nodige krachttermen te hebben toegevoegd, vouwden wij ons in de uitsluitend op commercie ingestelde plaat sen. En dan te bedenken, dat we in het na-seizoen zaten. Als ja dan die reclame van Neckermann ziet, voel je je wel genomen. Was getekend Jac van Nooij, Nieuw Loos- drecht". Dergelijke hartekreten, die de vriendschap tusen Tour operator en klant vice versa onderhouden, vullen jaarlijks vele uren van de dag-, avond en vaak nachttaak, die Ma rianne van Bilsen voor Nec kermann Vliegreizen ver richt. Tussen de honderddui zenden, die na een jaar hard werken een vluchtweg naar de zon zoeken, zijn er nu eenmaal altijd burgers, die zich gekwetst, gegrepen, ver lakt en in het vakantiekruis getast voelen. Ze hebben hun geld geïnvesteerd in een bro ze droom en zitten achteraf op de blaren van een nacht merrie. Weg geluk, weg te vredenheid. En nou moet me neer de Touroperator met zijn blaaskakerigheid maar eens voor de draad komen. Hier met de poet. En asje blieft de nederige excuses, want anders zal meneer er van lusten. Mensenwerk „Natuurlijk kim je in een or ganisatie, die de vakanties van tienduizenden Nederlan ders verzorgt, klachten nooit vermijden", zegt Marianne van Bilsen bij het opmaken van haar tussentijdse balans, „natuurlijk gaan er dingen mis en raken er mensen tus sen de wal en het schip. Het organiseren van reizen blijft nu eenmaal mensenwerk. En niemand mag roepen, dat er door hem geen fouten worden gemaakt. Toch zijn vele klachten te herleiden tot mis verstanden, tot onbekendheid met gewoontes in het buiten- rr ZATERDAG 10 MAART 1973 Blonde klaagmuur vangt plaagstoten van teleurgestelde reizigers op Marianne van Bilsen: „drie ongetrouwde tantes hebben geheid nooit succes bij de buitenlanders". land. Dat ontslaat ons welis waar niet van de plicht om al die klachten grondig te on derzoeken en net zo lang te plussen, totdat een voor alle partijen aanvaardbare oplos sing is gevonden. Ik zou al leen willen, dat de Nederlan ders voortaan wat meer be wust en met meer kennis van vakantiezaken aan hun reis begonnen". Blonde Marianne, 26 jaar, ge boren in Den Bosch, kwam via de middelbare school en een Schoevers-cursus bij een Amerikaanse firma. Daar voor bezocht ze vele landen en verzorgde ze conferenties in onder meer Londen, Genè- ve en Brussel. Maakte toen een speels overstapje naar het Nationaal Bureau voor Toerisme (N.B.T.) in Den Haag, dat haar uitzond naar het kantoor Keulen. En pas sant volgde ze ook nog een horeca-opleiding in Genève en werkte ze enige tijd in Frankrijk. Kortsluiting Bij Neckermann Vliegreizen is ze nu Hoofd van de afde lingen Personeelszaken en klantenservice. In die functie krijgt ze aan- en opmerkin gen van klanten uit de eerste hand en leert ze vol dee moed, dat geen mens onfeil baar is. In haar tussentijdse balans, kwam ze tot de volgende op merkelijke conclusies: „Bij na 40 procent van de men sen, die met ons op reis gaan, vliegt voor het eerst. Ze zijn tot nu toe de rit per eigen auto of bus gewend of gingen naar familie in Neder land. Dat kan al gelijk de eerste kortsluiting betekenen. Die mensen zijn namelijk to taal onbekend met de leefge woontes van het volk, waar ze voor veertien vakantieda gen te gast zijn. Vaak weten ze ook niet, welke eisen een reis stelt aan hun eigen con stitutie". Ze somt in één moeite door de meest voorkomende kort sluitingen op: „Heel wat Ne derlanders kennen de eetge woontes van een bepaald land niet. Zw zweren bij aardappelen met vette jus en de rest is waardeloos. Ze weten ook vaak niet, wat hun boven het hoofd hangt, weten niets of minder dan dat van het gekozen land, prikken maar in het wilde weg en kiezen dan net de voor hen foutieve bestem ming. Als ze een hekel heb ben aan lawaai komen ze uit gerekend terecht in een ru moerige badplaats. Tel uit je winst. Ze nemen ook niet de moeite om zelf de feiten te controle ren, te achterhalen. Ze laten zich wel gretig de verhalen en commentaren van familie en kennissen aanleunen. Mis natuurlijk, want voor zo'n in dividuele zaak als een vakan tiereis kun je alleen maar af gaan op je eigen smaak. Paleisje Velen verwachten ook, dat ze in een paleisje worden onder gebracht. De reissom, die ze besteden is in hun ogen een enorme hoop geld. En te recht, want vaak hebben ze er een jaar lang voor ge spaard en beknibbeld. Die enorme som geld moet hoe dan ook gecompenseerd wor- den door stralend geluk. En daar moet dan maar het reisbureau voor zorgen. Zelf zijn ze niet bereid om er een poot voor uit te steken. In de praktijk blijkt echter, dat je je in een eenvoudig hotel even gelukkig kunt voe len als in en paleis. En voor dat paleis zal je toch echt diep in de beurs moeten tas ten. Levensritme Een andere bron van ellen de: mensen weigeren zich hardnekkig aan te passen aan het levensritme van het land, waar ze heengaan. Ze willen alles doen, alles zien. Vergeten ondertussen, dat ze vaak al vóór hun vakantie alle reserves hebben ver bruikt. Resultaat: ze knappen geestelijk en lichamelijk su biet af. Vaak drinken ze dan ook nog te veel en eten ze het verkeerde voedsel. Ze worden daardoor prikkel baar, kunnen tenslotte door de bomen het bos niet meer Ze lachen ook schouderopha lend om die gekke Spanjaar den, die bij hun warme maaltijd altijd brood eten. Maar dat brood is juist broodnodig om darm-klach ten te vermijden. Er is ook een grote groep, die het on derste uit de kan wil en van af de eerste dag uren in de zon ligt te bakken. De onver mijdelijke uitslag en de bult jes, puistjes en zweertjes zijn de schuld van Neckermann. Marianne van Bilsen heeft door haar praktijkervaring ook enige groepen gelokali seerd, die de klachten graag vóór in de mond hebben. „Dat zijn de oudere echtpa ren, die op elkaar zijn uitge keken en nergens aansluiting vinden. Dat zijn ook de vrij gezellen tantes tussen pak weg de 25 en 35. Bij hun ver trek hopen ze vurig een sma kelijke vrijer aan de haak te slaan, maar als ze ter plekke eenzaam in hun bikini blijven staan, deugt er opeens niets meer (tip van Marianne, die zelf ook nog ongetrouwd is: „Ik zou die vrouwen in elk geval willen adviseren: blijf niet bij elkaar plakken. Drie tantes bij elkaar hebben ge heid nooit succes"). Heidense opgaaf Een volgende groep wordt gevormd door de jongelui, die voor het eerst in hun le ven met elkaar op vakantie gaan. Wat in de liefdesbrie ven zo vanzelfsprekend leek, blijkt in de praktijk opeens een heidense opgaaf te zijn. Reactie: het reisbureau kan er niks van. De beroepskankeraar heeft Marianne van Bilsen voor het laatst bewaard. „Dat zijn de mensen, die er van uitgaan, dat alles nep is, Ze lopen op hun tenen met papier en pot lood in de aanslag en als het opgegeven aantal meters naar het strand niet tot op de centimeter klopt met hun ei gen nametingen, is Leiden in last. Dan denk je toch onwil lekeurig: „Zouden die men sen wel eens echt genieten?" Nochtans blijft Marianne van Bilsen uiterst blijmoedig on/ der het „rabarber-rabar- ber"-geroep uit deze catego rieën. Ze treedt hen met een krimpvrij humeur tegemoet en speelt haar rol als gedul dige klaagmuur zonder hape ring. Marianne laat hen hierbij hartelijk groeten. enTOURage-enTOURage-enTOURage-enTOURage- enTOURage-enTOURage-enTOURage-enTOURage-enTOURage-enTOURage-enTOURage-enTOURage-enTOURage ■«st De „Irish Tourist Board", het officiële Ierse nationale bureau voor toerisme, heeft voor het eerst een eigen kan toor geopend in Nederland. Het is gevestigd aan de Heili- geweg 14 te Amsterdam, tele foon 020250306. Directeur is de heer Christopher Clarke. IERLAND HEEFT NU EIGEN BASTION IN NEDERIAND In geld uitgedrukt bedroeg in zo veel is als in 1968. Vorig Republiek. 1972 het aandeel van het toe- jaar kwamen ondanks de si- De toeristenindustrie in Ier- risme ui! Nederland tuatie in Noord-Ierland 15.000 land heeft de laatste jaren 900.000, hetgeen driemaal Nederlanders naar de Ierse I om en nabij de 100 miljoen Ierse ponden opgebracht. Men stelt zich nu tot doei om tegen 1976 het aandeel van het toerisme op de nationale balans te hebben verdubbeld. Hierbij verwacht men een re latief grote groei van de con tinentale markten, waaronder Nederland Gratis kamperen in Zweden Bureau Zweden in Amsterdam, telefoon 020 —237341, Vijzelgracht 17 heeft in samenwer king met Scandinavian Arctic Sunway een fors pakket Zweden-reis-suggesties voor u klaar liggen. Daaronder is als extraatje „gratis kamperen in Zweden". De aanbie ding is bestemd voor vakantiegangers met eigen auto en omvat een combinatie van 12 gratis overnachtingen op meer dan 30 keu- ze-vrije campings in diverse Zweedse pro vincies De prijs van een dergelijke combina tie is dezelfde als voor een gewone passage- prijs Amsterdam-Göteborg v.v. per Tor Line zonder aansluitend arrangement Dit arran gement kan voor een gezin of groep van 34 personen een voordeeltje van zo'n 60 gulden opleveren. Alles over reizen naar Frankrijk Bureau France, Rokin 128 in Am sterdam, telefoon 020—235222, heeft een nieuwe, uitgekiende brochure samengesteld met vrijwel alle rei zen, die dit jaar naar Frankrijk ge maakt worden. In dit boekje staan alle arrangementsreizen, rondrei zen, autotours, jongeren en culture le reizen vanuit Nederland naar Frankrijk. Ook is er een opgave bij van Nederlandse organisaties, die vakantiewoningen in Frankrijk ver huren. In de brochure staan aanbie dingen van 40 verschillende Neder landse touroperators en reisbu- Even een misverstand ophelderen: enkele weken geleden bracht Weg Wezen u in con tact met IJsland en werd een vliegensvlug ge weg erheen gewezen. Op dat moment meenden we, dat Iclandic Air de enige maatschappij was, die dit kleine vulkaanei land rijk is, maar een oprecht bedroefde globetrotter van Loftleidir Icelandic heeft zachtjes gemompeld, dat zijn maatscgappij ook alles in het werk stelt om het toerisme naar zijn gebenijde eiland te bevorderen. Loftleidir, die in Nederland vertegenwoor digd wordt door hoofdagent Auretrans NV, Singel 540 in Amsterdam, telefoon 020- 234502 biedt onder meer 13 verschillende mogelijkheden van verzorgde reizen naar IJsland heeft nog een vliegje in het oog IJsland in de komende zomer. Auretrans weet er alles van en heeft de brochure voor u klaar liggen. Zo is er al een 8-daag- se vliegreis voor 985 gulden. Voorts zijn er chalet-reizen, ontdekkingstochten naar glet- schers en watervallen, pony-trekking, kam peerreizen en gecombineerde tochten naar Groenland en IJsland.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10