Het démasqué van een Duitse kampioensploeg ,te -£ V Sepp Maier zat alleen in de bus Arie Haan na de wedstrijd: V >*- DONDERDAG 8 MAART 1973 LEIDSE COURANT U'S-T}:, r ,ii': -v f izrrr^Fhrarn as AMSTERDAM Het démas qué was compleet toen Ajax, dat alleen de minu ten wilde volmaken, nog schijnbaar lusteloos een aanval opzette. De voorzet van Krol kwam op het hoofd van Cruyff terecht die alleen maar hoefde te knikken om de afgang van de door de Duitse sport pers al tot Europa's beste clubteam uitgeroepen Bayern München volledig te maken. Het carnaval dat de Duitsers van de koude oorlog, voorafgaan de aan elk Europa Cupduel hadden gemaakt, was voor bij. De maskers waren wreed afgerukt. „Bayern Mlinchen is veel completer dan Feyenoord", had trai ner Udo Lattek nog vooraf gebluft. Door de zege van 4-0 van de houders van de Europa Cup werd hij volle dig in zijn hemd gezet. Bayern München was geen partij voor het nog lang niet in topvorm draaiende Ajax. Alleen in het eerste half uur toen de Beierse voetballers puur de structief speelden, kon Ajax nog in bedwang worden gehouden. In dat eerste half uur volgde Bayern slaafs de instructies op die hun trainer had voorgehou den. „Die eerste stormaanvallen van Ajax zijn uiterst gevaarlijk. Als die worden ingedamd, ko men er voor ons kansen". Dus haalde Roth al in de eerste mi nuut Cruyff grof onderuit, wat direct bestraft werd met een gele kaart van de goed leidende Zwitserse scheidsrechter Scheu- rer. Dus schoten de Duitsers steeds de bal over de zijlijn als het gevaarlijk dreigde te wor den. Dus speelde Beckenbauer tergend vijf-, zesmaal terug op zijn doelman Sepp Maier. De opzet leek te slagen. Het on stuimig aanvallend Ajax raakte niet in zijn normale ritme. Het aanvalsspel miste de sinds ja ren ingescherpte precisie. Toen werd Bayern München, gestimu leerd door enkele geslaagde counters, te overmoedig. De ploeg begon te voetballen zoals men dat in de Duitse competitie gewoon is, hautain en met knap- Het begin van de grote aftakeling van de Duitse kampioensploeg. Arie Haan heeft gescoord. Met open mond ziet Johan Cruyff zijn ploegmaat juicend de arm heffen. Op de grond Sepp Maier, die al iets heeft van „het zielige hoopje" waartoe hij zou uitgroeien in dit duel. pe, hoewel langzaam uitge voerde, combinaties. Er kwamen enkele kansen uit, die door de onzuiver schietende Hoffmann, een vroegere handbaldoelman uit de hoogste klasse, alle ver knald werden. Zelfs na het enige opmerkelijke wapenfeit van Gerd Müller, wiens blessure hem trekkebenend en doelloos over het veld deed dwalen, een slim hakje, werd door Hoff- zware klap te incasseren gekre gen. Ajax speelde een klasse be ter dan Bayern München. De kater in de Beierse bierstad kan in de thuiswedstrijd alleen nog maar groter worden. BERT VOSKUIL Scoreverloop: 52. Haan 1-0; 78. Gerrie MUhren 2-0; 79. Haan 3- 0; 89. Cruyff 4-0. Ajax: Stuy; Suurbier, Blanken burg, Schilcher, Krol; Haan. Neeskens, MUhren; Rep, Cruyff, Keizer. Bayern München: Maier; Han«u>?, Beckenbauer, Schwarzenbeck, Breitner; Hoeness, Zobel, Roth; Dörnberger, Müller, Hoffmann. Scheidsrechter Scheurer (Zwits). Toeschouwers: 63.000 (uitver kocht). Het „geheim" van Muller AMSTERDAM Het ge heim was het best be waarde van de Duitse voetbalnatie. Pas enkele uren voor het begin van het duel Ajax-Bayern München kon men er niet langer omheen: de bles sure, die middenvoor Gerd Müller sinds het treffen voor de Duitse competitie tegen Hertha BSC van 10 februari min of meer buitenspel heeft gezet, was een kuitbeen breuk. Sinds enige tijd was FC Bayern op de hoogte van deze diagnose van een or thopedist uit München, m Prof. Viernsteiner. Uit - taktische overwegingen I hield men het echter ge- - heim. Müller was eerder onder zocht door prof. Scho- berth van de Duitse voet balbond en door de club arts van Bayern, dr. Sparmbeur. een van bei den hadden een breuk ge constateerd. Voorzichtig heidshalve liet men prof. Viernsteiner woensdag middag naar Amsterdam vliegen, die toch zijn fiat gaf aan het meespelen van Müller. „Ik heb in. elk geval geen pijn - meer", was de reactie I van Müller op de alarme- rende constatering van Viernsteiner. Zijn eer zucht was zo groot, dat de wetenschap dat de breuk nog maar nauwe lijks genezen is, hem het zelfvertrouwen niet kon ontnemen. afgerond niet schot Ja, die eerste goal was natuurlijk belangrijker, maar die kopbal vond ik voor mijzelf toch mooier. Na rust waren ze niet meer zo goed, omdat ze zich toch leeg gelopen hadden. 't Zijn wel Duitsers, maar geen robotten. Maier had voor rust al een paar ballen losgelaten, dus daarom liep ik bij dat schot ook op hem in, ik dacht, je kan nooit weten. Een typische Ajax goal hè, dat een middenvelder zo diep in het strafschopgebied een fout van de keeper kan afstraffen. Beckenbauer kwam tegen ons niet zo vaak op, je kan wel merken dat ze het zonder hem achter gewoon niet meer zo zien. Maar ja, ook Beckenbauer heeft natuurlijk eigenlijk bij corners en verder ook qua organisatie gefaald. Zonu ga ik nog een kop the pakken. Dat is altijd 't eerste wat ik doe na een wedstrijd. Voetballers drinken thee! In de rust. Na de wedstrijd. Na de training. Of gewoon thuis. Waarom? Omdat thee de dorst het beste lest. Omdat je er van opknapt. Omdat thee heel licht en goed verteerbaar is. En gewoon omdat thee erg lekker is. Want een voetballer is ook maar een mens. Pickwick thee i van Douwe Egberts 1 hoog Gretig Het overmoedige Bayern beging in deze periode zelfs de schrikkelijke blunder Ajax ruimte te geven. En de pupillen van trainer Kovacs gebruikten die vrije meters gretig. Opeens werd Ajax weer de soepel draaiende voetbalmachine en dat Bayern de rust nog haalde zonder tegentreffers was slechts te danken aan puur geluk. Went Roth kon slechts met een sliding een lage voorzet van Rep, die door de zwakke Duitse nationale deelman Maier in ei gen deel werd geslagen, van de doel'ijn halen en het fortu'n liet de Duitsers cok niet in de steek toen een snerpend schot van Krol door Maler via de paal v/eer in het veld terecht kwam. Ook na de hervatting bleef de Amsterdamse tornado aanhou den. Rep en Keizer zorgden op de flanken steeds voor gevaar. B'ankenburg was overal op het veld te vinden en Schilcher deed vergeten dat er ook nog een geblesseerde Hulshoff was. Het openingsdoelpunt van Ajax kon riet uitblijven. In de zeven de minuut kon Maier de bal na een afstandsschot van de goed spelende Schilcher niet onder controle krijgen. Hij stompte het leer voor de voeten van Haan, die met een vlammend schot antwoordde: 1-0. De eer ste bres was geslagen. Sepp Maier, de man d>e volgens de b'uffe-de Lattek de doelpunten die Feyenoord meest incasseren zou '-eb^en voorkomen, bleek gem-'-'celijk te passeren. Iro nisch "er-?g toonde de man die door Latle'c eens het zwakste deel van het elftal werd ge noegd, Heinz Sruy, wel zijn grote klasse. Dit bleek toen het te gretig aanvallende Ajax Hoff mann een vrij veld bood. Toen maakte Stuy eerst een hoek ex pres groter om daarna het schot in de andere hoek bekwaam te keren. Nog geen tien minuten later was de Duitse Europa Cupdroom voorgoed voorbij. Bayern Mün chen werd binnen twee minuten geveld door twee gave treffers. Eerst werkte de steeds zwakker spelende Duitse defensie een in zet van alweer Schilcher zo ge brekkig weg, dat Mühren, die de bal opeens op zijn schoen nam, onhoudbaar kon inschie ten. Luttele seconden later kop te Haan direct een hoekschop van Keizer achter Maier. Het was pijnlijk om daarna de zo groot geschreven Duitsers ver der te zien modderen. De in de eerste helft nog zo trotse „Kai ser" Franz Beckenbauer moest de grofste charges uitvoeren om de opeens weer solierende Cruyff af te stoppen. Hij werd een gewone „schaver" en net zoals Europa's meest gevreesde schuf,er, Gerd MUI'er, gedeklas- seerd. Müller werd d?or Schil cher en de naar hartelust van zijn vrijheid genietende Blan kenburg niet eens meer afge dekt. Het was typerend voor de zorge loosheid van Ajax. Alle kansen werden verder nonchalant ge mist, op die ene kopstoot van Cruyff na die de zekerheid dat Ajax de halve finales zou halen alleen maar vergrootte. Het Duitse voetbal had na de ne derlaag van het nationale team tegen Argentinië een tweede AMSTERDAM Doelman Sepp Maier zat al in de bus toen verscheidene spelers van Bayern München nog onder de douche van de kleedkamer in het Olym pisch Sta'ion sto.'.'.ien. zwarte dag, zoals trainer Udo Lattek het noemde, zat er op en in stilte en rust zocht hij troost. Dat was het enige alternatief dat hem na een avondje Europa Cupvoetbal over bleef. Want de reacties uit het Beierse kamp waren niet mis. Trainer Lattek: „Dat eerste doelpunt heeft ons absoluut de das omge daan. Sepp Maier is daar aan de hoofdschuldige, zon der meer. Elke taktiek faalt als de doelman een bal laat vallen. Overigens, ook bij de derde treffer ging hij niet vrijuit". Sepp Maier, de 28-jarige doelman, heeft een staat van dienst om u tegen te zeggen. Tweeënveertig maal droeg hij het shirt van het Westduitse elftal, onder meer in de wereldkampioenschappen in Mexico. Bijna nooit heeft de modieus gekapte Bayern-doel- man zo'n avond als gisteren meegemaakt. Voor Sepp Maier brak acht minuten na de rust het moment van de waarheid aan. Nooit zal de anders zo re solute Westduitser vergeten hoe Schilcher een „zwabberschot" loste. Kogelhard en heen en weer sidderend van kracht kwam de bal op hem af. Johan Cruyff: „Het leek van&f de tri bune misschien wel alsof dit schot gemakkelijk was te hou den, maar de bal waaide alle kanten heen. Het viel me eerlijk gezegd nog mee, dat Maier hem tegen hield". Onder de maat Een leuk gebaar van Johan Cruyff om zijn tegenstander zo in bescherming te nemen, maar Lattek en later ook Becken bauer waren niet zo collegiaal. Ze wezen Maier als de schuldi- ''rama van Amster- maakte de West- daarbij nog de dat ook zMn aan- lüller kon door een kuitblessure niet voluit spelen, zelfs diverse injecties 's mid: dags veranderden daar niets meer aan") onder de maat bleef. „Maler alleen Is dus niet de boos doener". Deze verzachtende om standigheid kon niet wegnemen, dat Sepp Maler als een gebro ken man alleen in de bus zat. Hij wist dat deze catastrofe niet alleen stond. Al maanden was (ADVERTENTIE) ÉÉN-NUL VOOR KAASKEEPER M.A.N.V.V.'s keeper Johnnie Werners Is niet alleen beroemd om zijn klemvaste balbehandeling maar zeker ook vanwege zijn grote liefde voor kaas uit het vuistje. Terwijl M.A.N.V.V.'s voorhoede het tegen stander F.C. Superstars moeilijk maakt (een minuut later resulterend in het enige en winnende doelpunt in deze overigens matige match) ziet een van Johnnie's vele supporters kans hem z(jn favoriete hap toe te stoppen. (NZB-foto). ge voor dam a~ duitse aantekc val Maar zijn reputatie stond voorals nog al te veel kritiek in de weg. Tenslotte was hij nationaal „Torwachter" en bondscoach Schön, die wist dat Maler het soms moeilijk had, stond voor meer dan honderd procent ach ter hem. „Maier staat in het doel van West-Duitsland tijdens de wereldkampioenschappen" gaf hij telkens maar wat graag prijs om het moreel op te vijze len. Het publiek van München stond echter sceptischer tegen over Maier. Zijn vorm was, ver geleken met het vorige seizoen, achteruit gegaan. „Misschien", riep een Westduitse journalist na dat vierde doelpunt van Jo han Cruyff uit. „wil Bayern München nu eindelijk geloven wat we allemaal al geschreven hebben. Dit elftal heeft een nieuwe doelman nod'g". ..De kritiek", wilde Sepp Ma'er kwijt, „althans de Iit'--'- n«yn, zijn misschien toch wel van In vloed geweest, 'k ai ne-veu- zer dan anders dat is waar". Zelfde probleem Ook Udo Lattek zat over Maiers zwakke spel in. Hij had na de blunders van Feyenoord-doel- man Ger Reitsma zaterdag avond verklaard: „Onze doel man zou ze er niet doorgelaten hebben". Nu had hij eenzelfde probleem. Er was nergens er barming voor zijn moeilijke po sitie te bespeuren. Udo Lattek bleef nuchter en objectief. „Toch klopte tot dat doelpunt van Ajax de taktiek van Bayem zeer goed. We kregen de eerste helft het publiek zelfs op onze hand. Bovendien viel de man, die lk met zoveel angst had in gezet, verdediger Hansen, me honderd procent mee". Beckenbauer: „Het is mijn stelli ge indruk dat Bayern niet had verloren als doelman Maier in de vorm was waarin hij negen jaar lang meestal bij ons speel de. Een mogelijkheid tot ver vanging heeft Lattek wel over wogen maar niet benut omdat reservedoelman Scoric te lang op non-activiteit had gestaan. Johan Cruyff: „Bayern is me niet tegengevallen. De hoge score Is oen zaak van een beetje geluk hebben. We hebben, schat ik, vijftig procent van de kansen die cr ontstonden, benut. En dat is vrij veel in een Europa Cup duel". HANS DE BRUYN.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9