Meer akties in metaalindustrie Anders dan andere Arrestaties in Soedan na moordpartij NOG EEN SEIZOEN OP STELTEN LOPEN Vier doden bij botsing met trein CeidócSouAO/nt ONRUST BIJ BROUWERIJEN n Salaris per giro in strijd met wet DONDERDAG 8 MAART 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 DEN HAAG Ook gisteren en vandaag is het aantal acties in de metaalindustrie weer uitgebreid. Er werden nieuwe stakingen en prikacties begonnen en bij andere bedrijven worden stakingen voorbereid. De drie industriebonden houden ernstig rekening met de mogelijkheid van moei- an P ,noPn AVPr n""aa* lijkheden bij de bouwerijen (10.000 man). Nieuw toestel VFW-Fokker binnen 2 jaar BONN, Fokker zal over bijna twee jaar een samenwerking met de Westduitse vliegtuigfa briek VFW een nieuw passa gierstoestel de lucht in sturen. Deze plannen hebben nu concre te vormen aangenomen sinds de problemen met het verongelukte prototype van de VFW-614 uit de wereld geholpen konden wor den. Twee jaar geleden stortte het nabij Bremen neer, nadat het toestel plotseling hevig was gaan "fladderen", zoals de ex perts het noemen. De verdere ontwikkeling heeft van het straaltoestel een volkomen on gecompliceerde, veilige en mak kelijk te besturen verkeersma- chine gemaakt. De voornaamste taak is het nu een geschikte markt te vinden. Met zijn 40 zitplaatsen is de VFW-614 gebouwd voor korte af standen, die net te lang voor treinverbindingen zijn. Minister wil: In Nederland fabrieken van kernreactoren Den Haag Minister Langman van Economische zaken wil in Hengelo een fabriek voor kern reactoren laten bouwen die aan circa 500 man werk zal bieden. Een tweede fabriek van dezelf de omvang zal moeten komen in Rotterdam of Vlissingen. De minister schrijft dit in de Me morie van Antwoord aan de tweede Kamer op het Wetsont werp voor de Nederlandse deel neming aan de ontwikkeling van een snelle Kweekreactor. Aan dè ontwikkeling van het nieu we type kernreactor nemen west Duitsland, Nederland, Bel gië en Luxemburg deel. John Lindsay heeft er genoeg van NEW YORK (Rtr) Burgemees ter John Lindsay van New York heeft bekendgemaakt dat hij zich niet voor een nieuwe ambts termijn herkiesbaar zal stellen. Een uur later werd onthuld dat drie leden van Lindsay's ge meentelijke staf door de justitie van corruptie zijn beschuldigd. De drie hoofdambtenaren, Norman Levy, John Fraiani en Stanley Israel, zouden er onder meer voor hebben gezorgd dat voor aanstaande burgers van New York konden ontkomen aan de ge volgen van parkeerovertredingen. De staking voor onbepaalde tijd bij machinefabriek Thomassen in De Steeg duurt voort. De bonden vinden dat de directie het initia tief tot een gesprek moet nemen. Er staken bijna 700 personen. Morgenochtend wordt in het dorp een protestdemonstratie gehou den. De directie vreest, dat door de stakingsonrust opdrachtgevers hun orders zullen verplaatsen. Ook bij de Zweedse kogellagerfa- briek SKF is een staking voor onbepaalde tijd uitgebroken. 24- uurs-stakingen werden gehouden bij de scheepswerven Bodewes in Millingen (350 man) De Waal in Zaltbommel (230) en De Hoop in Lobith (500). Korte sta kingen vonden plaats bij DAF Eindhoven', Smit transformato ren Eindhoven (2000), DRU in Ulft (1300), Thomassen en Drij ver in Deventer. Bij het actie centrum van de industriebonden kwamen gisteren veel verzoeken voor meerdaagse stakingen bin nen. Per geval heeft de actielei ding een beslissing genomen, zodat ook vandaag weer nieuwe stakingen zullen uitbreken. handelingen over nieuwe niet tot resultaat geleid. Onder handelaars van de bonden wil len nog een laatste poging doen. Het betreft Heinekn-Amstel, Breda-Oranjeboom en de zgn. landelijke brouwerijen. Luchtpiraat neergeschoten SPOKANE (UPI) - Op het vlieg veld van Spokane in de Ameri kaanse staat Washington heeft de vliegveldpolitie een man neergeschoten en zeer ernstig gewond die men ervan verdacht een vliegtuig te willen kapen. De man was op het vliegveld aan gekomen met een geweer in de hand. Hij hield er een meteoro loog en een lid van de Ameri kaanse luchtmacht mee onder schot en riep om een vliegtuig. Een aan het vliegveld verbon den politieman gelastte de man zijn geweer te laten vallen. Toen hij weigerde werd hij on der vuur genomen. beetje plateau, met hoge hak maar stapt PRINS PHILIP NAAR RUSLAND LONDEN (AUP) Prjns Philip van Engeland zal van 5 tot 7 september in de Sovjet-Unie ver blijven. Het antwoord van de prins op de uitnodiging van de Sovjet-Unie kon evenwel nog niet officieel aan het Kremlin gezonden wor den, omdat de echtgenoot de Britse koningin zich op het ogenblik in Afghanistan bevindt. EINDHOVEN (ANP) Vier mensen zijn om het leven geko men en drie werden zwaar ge wond, toen gistermiddag het Volkswagenbusje waarin zij za ten op een overweg te Best bij Eindhoven op de intercity-trein Den Bosch—Eindhoven botst. De bestuurder waarin twee gezinnen uit Best zaten, zou door nog onbekende oorzaak zijn afgeleid toen hij van de van automatische knip perlichten voorziene overweg naderde. De man blijf vrijwel ongedeerd, ge- Om het leven gekomen zijn: DE 37-jarige echtgenote van de be stuurder evenals haar twee kin- het busje deren van zeven en acht jaar er een 14-jarignichtje. De 37-jarige zuster van de bestuurder, werd zwaar gewond, evenals haar echtgenoot. Ook zwaar gewond werd het negenjarig dochtertje van de bestuurder. Het trein verkeer ws drie kwartier ver- Ed. Laurens Continental Frankrijk Staking op vliegvelden verlengd PARIJS (RTR/AFP/UPI) De Franse verkeersleiders hebben besloten hun al twee weken du rende staking, die het luchtver keer heeft stilgelegd tot zater dag te verlengen. De bond van verkeersleiders, die voor zijn leden hogere salaris sen en stakingsrecht eist, maak te dit bekend na een vergade ring op het hoofdkantoor in Pa rijs. Het luchtruim boven Frankrijk was woensdag nagenoeg vlieg tuigloos, aangezien tal van Eu ropese luchtvaartmaatschappij en hun boycot van de nu onder militaire leiding staande lucht havens in Frankrijk voortzetten. Van mode-redactie AMSTERDAM „Het onderwerk voor onze schoenen blijft voorlopig stevig", zei gisteren een woordvoerder van het Mode Centrum, dat zich bezig houdt met Mode In Leer. „Stevig" is zacht uitgedrukt, want op de expo sitie van modieus schoeisel, waar deze uitspraak werd gedaan, stonden de modellen op geweldige sokkelzolen, waarmee progressieve meisjes blij zijn en waarop nog een dezer dagen een Parijse mannequin haar voorvoet brak. Op deze plateaus van drie tot zeven centimeter met nog veel hogere hakken zijn muilen, klompen, sandalen, bandschoenen en pumps gemonteerd in alle kleuren van de regenboog, met een voorkeur boor grasgroen, mosgroen en blauw. Klompjes ..op eerlijk dik houten onderstel", die een fantasierijke Volendammer best als souvenir zou willen verkopen, zijn van Italiaans fabri kaat. In deze brutale sector wordt ook de plateausan daal, waarvan de kolosslae zool en hak zijn gemetali- seerd (vals schitterend purper bij voorbeeld) met band jes in vele fluriserende kleuren. Ze zouden het goed doen in een musical, maar worden voorgeschreven voor de straat onder opgerolde pijpen van spijkerbroe ken te dragen. Minder opdringerig is een sjiek type schoen met plateau zooltje van ongeveer 1 centimeter. De kleuren zijn be scheiden in unie van wit tot marine en zwart, in kleur- combianties van bij voorbeeld wit met twee soorten beige, of zwart met een toetsje rose. Van deze schoe- neni s het snit belangrijk, namelijk al veel minder breed voor het sportieve model en bepaald al reeds slank van leest voor het meer geklede genre. In de col lectie die het Mode Centrum toonde, kwamen niet zo veel van deze typen voor, maar het staat vast dat zij vooruit lopen op de mode voor het komend najaar. En dat is heel wat vaster dan een voet of een plateauzool. Spel- en sportschoenen (niet te verwarren met sportieve schoenen) zijn voor man, vrouw en kind zowat gelijk: een soort veredelde voetbalschoen in molièremodel, liefst uit drie kleuren suède met witte stiksels, witte veter en wit omboord. Meneers nette schoenen zijn nu eveneens voorzien van dikke zolen en hoge hakken, maar de zeer bolle neuzen van gisteren zijn vandaag iets afgeplat. Deze zomer zal de jonge man nog beel over de enkel reikende booties dragen met hoge hak en veter of ritssluiting of met strech entree. Ofschoon deze halfhoge laarzen onge voerd blijven, zal de jogeman er geen koude voeten in krijgen, het wordt tenslotte zomer. SNEL VERGETEN Jac. Huysen, eens coming-man in de CHU en momenteel onderteke naar en ijveraar van het manifest Actiegroep Nieuwe Partij, heeft op een anti-revolutionaire jongerenconferentie met prof. Stejtikamp •in de clinch gelegen inzake de vraag: „Is het Evangelie wel of niet de norm voor de nieuwe partij waarnaar veel christen-democraten streven?" Prof. Steenkamp zei „ja"; voor hem is het Evangelie het vertrek punt, de inspiratiebron waaruit men voor een nieuwe politiek in een nieuwe tijd wil putten. Mensen die vanuit een ander vertrekpunt tot een zelfde politieke visie zouden komen, zijn in de partij waaraan prof. Steenkamp denkt van harte welkom. Maar hij vindt het verwarrend om, zoals Jac, Huysen nu stelt, naar een nieuwe partij te streven welke een „mede op het Evangelie georiënteerd" beleid beoogt. Gelijk We geloven dat prof. Steenkamp gelijk heeft en dat Jac. Huysen snel vergeten is, wat hij destijds, als CH-lid van de contactraad der christen-democratische partijen, zelf heeft ondertekend. In die nota stond onder meer: „Het samenbindend element en het herkenningspunt zijn onze politieke strategie, ons actieprogram en ons beleid, zoals wij die als antwoord aan de Evangelische oproep blijvend vorm willen geven". Verder in de nota staat nog: „Onze nieuwe politieke organisatie wil: bij voortduring de uitdaging van de Evangelische oproep beant woorden". Anders Natuurlijk is niet uitgesloten, dat niet-christenen in hun politieke ac tie de inhoud van het Evangelie ook als inspiratiebron erkennen; of die inspiratiebron identiek vinden met hun eigen levens- of wereld beschouwelijke uitgangspunt. Maar wij vermoeden, dat Jac. Huysen dat niet bedoelt. Hij moet het destijds niet goed begrepen hebben, of in de Actiegroep Nieuwe Partij tot andere gedachten zijn gebracht. Dit kan en mag, maar Huysen moet dan niet zeggen dat de contact- raad van KVP, ARP en CHU altijd zo bedoeld heeft als hij het nu ziet. Voorrang voor uitgelotenen Voor éénmaal wil minister Van Veen, op advies van Onderwijsraad en Academische Raad, komende zomer in studierichtingen waar te weinig plaats is, voorrang geven aan adspirantstudenten die bij het lotingsritueel een „niet" trokken. Zich aan een vaste afspraak hierover wil de bewindsman voor Onder wijs zich niet binden. Hij heeft hiervoor één sterk argument: dan zou het straks kunnen gebeuren dat in een bepaald jaar niemand die zijn V.S.O.-diploma of gymnasium of atheneum behaald heeft voor arts, tandarts of bioloog kan gaan studeren, omdat de uitgelote stu denten van vorige jaren alle beschikbare plaatsen opeisen. Maar wanneer de minister dus reden heeft zichzelf en zijn opvolgers niet te binden, moeten departement en universiteit het toch spoedig eens worden over een beter alternatief dan de loterij met veel nie ten. Anders wordt het straks bij de snel groeiende belangstelling voor wetenschappelijk onderwijs in diverse studierichtingen een complete ramp. Loten is natuurlijk een methode van „gelijke kansen" maar dan een gelijke kans om op de universiteit gean kans te krijgen. Hoe scep tisch en kritisch tegenwoordig daar tegenaan gekeken wordt, het zal op een selectieproces moeten uitdraaien. Wel moeten de selecteurs iets beters uitdenken als een nieuw vergelijkend examen dat van de beslissing eèn soort momentopname maakt. Niet iedereen pro verharding Ook na het voor de vakbeweging niet gunstig afgelopen kort geding wordt het sociaal conflict in de metaalindustrie in het stadium van de verharding gehouden. De indruk naar buiten is, dat de betreffen de vakbonden als het achterste van hun tong beschouwen het stuk dat ze tot dusverre hebben laten zien. Toch is, ook buiten ondernemerekringen en de werknemers die niet onder een CAO vallen, lang niet iedereen zo gelukkig met het on wrikbare standpunt waarin de vakbondsleiders hun loontoenaderings- strategie hebben vast gelegd. Waneeer aun het werkgeversfront een enkeling onder de druk van de industriebondon bezwijkt, staat hier tegenover dat er relatief veel werknemers zijn die het spel liever minder hoog gespeeld zouden zien. En al vindt de vakbeweging dit allesbehalve leuk, de ondernemingsraden voelen hier en daar ook niet voor de verharding welke vakbondsbesturen als onvermijdelijk heid accepteren. Menigeen pleit voor'bemiddeling die weer leert dat onderhandelen iets anders is dan een ultimatum insmeren en uitpoetsen. •O» lasr^o, «positie •spociale 83 .lp 5 peUGEofoCCASIONS •.BOVAGflar.n«eb.v.U». 39.98.TT_ AMBTENAAR CONTRA OVERHEID UTRECHT (ANP "De over heid handelt volstrekt onjuist door in proncipe alleen via de giro het salaris van haar perso neel over te maken. Immers, de girokaat is volgens het burge- lijk wetboek nog steeds geen wettig betaalmiddel. De over heid handelt dan ook In dit op zicht In strijd met de wet en met de beginselen van behoor, lijk bestuur". Dat beoogde de heer J.F. Abel man, ambtenaar op de afdeling comptabiliteit van het ministe rie van Justitie, gisteren voor de Cenrrale Raad van Beroep in Utrecht, waar de finale plaats vond van een principiële strijd die de heer Abelman al maandenlang met zijn werkge ver over deze kwestie voert. zich eigenlijk zo druk maakte Sinds 1 april vorig jaar de circa over deze zaak"- 18.000 ambtenaren "op justitiei" Eiser meende dat het ministerie -een enkele uitzondering daarge laten- hun salaris op bank of postgiro kregen overgemaakt heeft dt heer Abelman zich te- gen deze maatregel verzet. Hij stuurde onmiddellijk een brief naar zijn chef. In antwoord aan de heer Abelman, vroeg zijn werkgever zich af "waarom hij niet alleen in strijd had gehan deld met de bepalingen van het burgelijk wetboek, maar okk met het zgn "girobesluit" vol gens hetwelk men geen gels zou kunnen storten op de giroreke ning zonder uitdrukkelijke machtiging van de rekeninghou der. KHARTOEM (RTR) Zes Soc- danezen, van wie twee werkten op dc Libische ambassade in Khartoem, zijn gearresteerd op beschuldiging van samenzwe ring tegen de staat, zo is be kendgemaakt. De arrestaties zijn een gevolg van de Inbeslag neming van documenten van het kantoor van dc Palestijnse commando-organisatie El Fa tah. President Numciry had dinsdag avond in zijn toesprak over de moord op een Belgische en twee Amerikaanse diplomaten gezegd dat Soedanese „agenten" de commando's inlichtingen hadden verstrekt en dat een zuiverings actie zou volgen. Hij zei dat niet alleen de „Zwarte Weptem- ber"-organisatie bij de moord partij in de Suocdi-Arabische ambassade betrokken wus maar ook Yasser Arafats El Fatah- groep. Volgens het Libanese blad Al An war had de „Zwarte Septem ber" vorig juar juli het plun de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken William Rogers te ontvoeren toen deze Bahrein, Koeweit en Noord-Jemen be zocht. Men wilde de vrijlating afdwingen vun Sirhan Sirhan, de moordenaar van Robert Ken nedy. Het plan was echter opge geven enkele uren voordat het had moeten worden uitgevoerd. Kolonel Gaddafi, de Libische lei der, is van mening, dat de Ara bische politiek bunkroct is en dat de Arabische landen niet meer serieus over bevrijding van Palestina denken. Kolonel Gaddafi voorspelde dat de situatie langzamerhand slechter wordt „omdat de Arabieren zich bij het bestaan van een zionis tisch rijk op de puinhopen van de Arabische natie en haarb e- schaving zullen neerleggen". Volgens dc Libische leider zal dat tot overheersing van de val is geweest onder dc Romei nen, de Grieken, de Britten, de de Italianen".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7