5 Nieuwe wetten tegen kraken van woningen si -a Tweemaal mgr. Simonis V Duitse politie jaagt op handlangers geldtransporteur HP deQJElENE SEDNEY WIL NOG STEEDS PRATEN MET VAKBONDEN Actie tegen zuidafrikaanse sinaasappels PTT wil af van geld voor schoe nen DENIEUWELINIE DONDERDAG 8 MAART 1973 LEIDSE COURANT pagina 7 Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Bij de Tweede Kamer zijn twee met elkaar samenhangende wetsontwerpen ingediend betreffende het kraken van woningen: het ene stelt het kraken strafbaar, het andere maakt het praktisch mogelijk om woningen die gemeenten met het oog op afbraak hebben gekocht, tijdelijk te verhuren zolang ze nog niet aan de sloop toe zijn, toe te voegen aan de woningvoorraad, maatregelen die colleges van burgemeester en wethou ders in staat stellen woonruimte te vorderen, die langer dan een half jaar leeg heeft gestaan en die het gemakke lijker maken om bedrijfspanden die als woning geschikt zijn, toe te voegen aan de woiningvoorraad. Blijkens het kraakwetsontwerp wordt de strafbaarstelling van kraken tot het minimum be perkt. De maximale straf is 200 gulden boete. Men is voorts niet strafbaar als men alleen maar een pand wederrechterlijk in gebruik neemt. Er moet nog iets bijkomen, namelijk de wei gering om de woning op de vor dering van de rechthebbende of de eigenaar te ontruimen. Een zelfde strafbepaling is opgeno- die weder- en is in bepaalde gevallen wei nig effectief, nog daargelaten de kosten die dat meebrengt. Het gevaar voor eigen rechter spe len waarbij geweldpleging over en weer niet is uitgesloten, wordt daardoor vergroot. De voorgestelde strafbepaling is ook daarom belangrijk omdat de politie een rechtsgrond krijgt om een gekraakt pand te ontrui men. Het nodig om deze nieuwe strafbaarstelling in te voeren, omdat de eigenaar van een we derrechtelijk door een ander in gebruik genomen woning op het ogenblik noch in het civiele recht noch in het strafrecht veel soelaas vindt. Een kort geding heeft voor hem grote bezwaren (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG PTT wil de schoenentoelage afschaf fen omdat ze uit de tijd zou zijn. Ze werd in de jaren vijftig ingesteld toen juist de laagstbetaal den sterk werden getrof fen door de stijgende kos ten van levensonderhoud. Intussen zijn de lonen aanzienlijk toegenomen, zodat het effect van de toelage niet meer zo groot is. De samenwerkende bonden van overheidspersoneel verzetten zich hevig. Zij accepteren het argument niet, dat het niet de be doeling is geweest de toe lage permanent te ver strekken en dat de uitke ring er van veel admini stratieve rompslomp mee brengt. Het opnieuw pluk ken aan verkregen rech ten zal bovendien psycho logisch slecht vallen, zo menen de bonden. Het gaat voorts om slechts een klein aantal mensen „die in weer en wind voor de dienst vele kilo meters lopen en per jaar meer zolen en hele schoe nen verslijten dan regë- ringsfunktionarissen in wel tien jaar. Ze moeten dit van hun eigep loon be talen, dat tien keer zo klein is dan het loon van die regeringsfunktionaris- sen". Deze reactie werd uitgelokt door de PTT- mededeling, dat ook de regering bezwaren tegen de toelage heeft gemaakt. Er zal nu eerst nog eens worden onderzocht, om welke bedragen en om hoe veel mensen het gaat. De KABO heeft intussen ge suggereerd in plaats van een toelage dienstschoe nen te verstrekken. Hotel-Pension arrangementen tot 15 mei en na 15 «ept 3 dagen vanaf f 45, 5 dagen vanaf f 85,— 8 dagen vanaf ƒ136, Inkl. vervoer en 2 resp. 4 en 7 dagen volledig pension) Inlichtingen en boekingen tl VU-TEXEL Groeneplaate O Den Burg 02220 - 2844 Het kan toeval zijn, maar zo wel Elsevier als Vrij Ne derland hebben deze week een groot interview met bisschop Simonis en dat le vert interessant vergelij kingsmateriaal op. In het laatste blad is de bisschop meer persoonlijk aan het woord met uitspraken als: „Ik ben zelf ook progres sief geweest. Tot ik in 1962 besefte dat ik het niet kon blijven zonder grenzen te overschrijden. Ja, de hele kwestie van het persoon lijk geweten. Nee, nee, dat was geen schok. Ik stu deerde in Rome, zag duide lijk: tot hier en niet ver der. In Elsevier daarentegen bepaalt bisschop Simonis zich tot zijn kerkelijke visie op huwelijk en sex. De essentie van zijn be zwaar tegen de pil blijkt te zijn, dat de vrouw hem moet inne men. Als zowel man als vrouw hem zouden moeten innemen „dan zou ik het toch wel een bezwaar vinden, maar niet zo groot". Voorts in Elsevier veel over „Sfeer bij Hoogovens voor jaren verpest", over Is schieten om te doden de juiste weg?" en over „De moord in Karthoem". Het omslagartikel gaat over „Hoe de TROS het hem lapte". Direc teur Landré: „iedereen is toch slachtoffer van spanningen. Van de geldontwaarding. Men spaart eenvoudig niet meer omdat men ervan overtuigd is dat het toch O) 9> *3 no een troep wordt. Dat woord al leen al! Troep! Ik zou zeggen, dat een omroeporganisatie een verantwoord doel volgt als ze mensen helpt te ontspannen. En dat wordt blijkbaar aangevoeld. Anders zou de TROS het hem niet lappen. In Vrij Nederland ook iemand die rondrijdt in een Rolls Royce, maar ditmaal Caransa, de kei zer van het Amsterdams onroe rend goed, die met speculaties wel twee miljoen per dag heet te verdienen. Daarover zou van hem dan best een speculatiebe lasting geheven mogen worden om elders betaalbare woningen neer te zetten. „Ik zou er niet wakker van liggen". Daarnaast wordt de Belgische abortusarts dr. Peers ge-nter- viewd. Hij motiveert zijn verbo den arbeid onder meer met dit voorbeeld: „In Gent heb ik een vrouw gekend, die geprobeerd heeft zich te zelfmoorden omdat men haar een abortus gewei gerd had. In het ziekenhuis heeft men haar met hartmassa ge kunnen redden, maar door het coma waren haar hersen functies aangetast. Ze ligt nu er gens in een psychiatrische in stelling, als je dat tenminste nog leven kunt noemen." De Haagse Post heeft pas nu een verslaggever in Suriname die er wat achteraf uitvoerig over be richt. Actueel is een analyse van de huidige politieke situatie. „Boersma en Den Uyl hebben één ding gemeen: zij verkiezen kleine stapjes boven grote sprongen voorwaarts, typische centrum-politici. De stap. die Boersma dinsdag 7 februari in de kamer van Jaap Burger zet te en die wellicht een keerpunt in de Nederlandse politiek in luidt, hoort in deze categorie thuis. Het is absoluut niet de reuzezwaai die velen erin zien." Behalve het internationale Le ger des Heils blijkt er ook nog een klein, alternatief Nether lands leger te bestaan, en dat geeft natuurlijk strijd. Alarmerend is de kop „onze land schapsparken worden al om zeep geholpen voordat ze er zijn". Citaat: „Er is weinig dat de rampzalige verloedering van onze toekomstige landschaps parken tegenhoudt. In tegen deel, het ziet er naar uit, dat de ministeries van economische za ken en landbouw de landschap pelijke aftakeling alleen maar wensen te bespoedigen. „blank en onschuldig gebruik heeft gemaakt van datgene waarop in onze democratie de nadruk wordt gelegd: de macht van het getal. En daarmee heeft zij een indirecte macht over de inhoudelijke functie van de principiële omroepen gekre gen. „Over de politieke toestand deze conclusie: „Redenen te over dus om te hopen, dat Bur ger mislukt. Laat Wiegel het nog maar een keer proberen. Die mislukt natuurlijk ook. Maar dan komen we tenminste waar we wezen moeten: bij nieuwe verkiezingen." Voor de rest is het binnenland mager vertegenwoordigd. Wel veel aan gaande de politiek van Egypte, de nieuwe revolutionaire comi- té's, die China besturen, Russi sche super boerderijen en een kerncentrale, waarover ze „in en bij Antwerpen van de prins geen kwaad weten." De Groene Amsterdammer oor deelt aldus over de impasse in de Nederlandse politiek: „Op nieuw voltrekt het spel zich op een manier die slechts depoliti- ciserend kan werken. Als de Partij van de Arbeid zich hierbij neerlegt, dan kan men geen an dere conclusie trekken dan dat alle winst van de afgelopen ja ren in één klap ongedaan zou zijn gemaakt. „Noord-Holland aast blindelings op de tweede nationale luchtha ven, beschuldigt het blad ver volgens, en profeteert: „Niet meer het wijde water van het IJsselmeer dat slechts een in omvang geringe groep water liefhebbers en natuurbescher mers het meest aanspreekt, zal de discussie over de Marker waard gaan bepalen, maar de consequenties die deze droogleg ging gaat hebben voor het lan delijk gebied ten noorden van Amsterdam zal in de belangstel ling gedrukt worden. Accent duikt deze week in de Am sterdamse metro, ma«.' weet geen verdere missende triljoe nen op te diepen. Een pleidooi tegen gaswinning op de „wad- denparel" Ameland. De meningen, door Haanstra's „Bij de beesten af" opgewoeld, blijken nog niet tot rust geko men te zijn. De film heeft „ein delijk de stoot gegeven, die no dig was om die wending aan het menselijk denken te geven waar wij al zo lang op hebben zitten wachten. Het inslaan van een denkrichting, waarbij wij ons blijven bewustzijn van onze on verbrekelijke verbondenheid met onze biologische ontwikke lingsgeschiedenis. Van onze correspondent BONN De recherche van Dusseldorf is er absoluut zeker van dat de geldtrans porteur Günther Heine- mann, die vorige week met bijna vier miljoen mark de wijk naar Nederland nam, nog twee handlangers heeft gehad. Hoewel intus sen het grootste deel van het geld terecht is, wordt de jacht op dit tweetal on verminderd voortgezet. Volgens de recherche be schikt ze echter niet over de geringste aanwijzing wie deze handlangers wel kunnen zijn. Het gedrag van Heinemann na zijn arrestatie bij Den Helder versterkt het vermoeden nog. dat hij medeplichtigen gehad moet hebben. Zonder hiertoe ge noodzaakt te zijn en met het vooruitzicht maximaal slechts vijf jaar in de gevangenis te hoeven zitten, verried Heine mann plotseling de plaats van het grootste deel van de geroof de buit. Kennelijk wilde hij ver hinderen, dat zijn handlangers ermee gingen strijken. Volgens de politie speelde hij slechts to neel, toen hij na het maken van de schetsen van de plaats, waar de buit gevonden kon worden, zei: „Wat ben ik eigenlijk toch een sufferd". De Dusseldorfse hoofdcommissa ris van politie vertelde dat er in het aangegeven bos nabij München-Gladbach een bedrag van 3.230.000 mark werd gevon den. Toen Heinemann aan de grens bij Elten aan de Duitse politie overgeleverd werd, over handigden de Nederlandse re chercheurs tegelijkertijd het in Den Helder bij hem gevonden bedrag van 515.000 mark. Een som van 220.000 mark had hij i vorige week maandag in de ver-1 laten geldauto achtergelaten, zo-1 dat er in totaal nog een bedrag van 25.000 mark ontbreekt. Het laconieke commentaar van de Dusseldorfse commissaris: „Dat is procentueel gezien het gebrui kelijke rabat bij dergelijke geld- roven'. PARAMARIBO (ANP) De Su rinaamse premier dr. J. Sedney heeft de vakbeweging opnieuw uitgenodigd voor een gesprtk. De vakbeweging had een vorige uitnod?ging afgeslagen, daar zij van mening is dat eerst de aan gehouden vakbondsleiders, jour nalisten en medewerkers van de vakcentrales in vrijheid moeten wordden gesteld. In een brief aan de vakcentrales zegt premier Sedney dat zijn re gering kan begrijpen dat de vakbeweging pleit voor in vrij heidstelling van de aangehoude nen. Zij kan evenwel niet op het verzoek ingaan, omdat het bui ten haar competentie ligt van strafbare feiten verdachte per sonen in vrijheid te stellen. Deze bevoegdheid is, aldus dr. Sedney, de rechterlijke macht toegekend. De Surinaamse vakcentrale de Moederbond heeft de regering in een ultimatum gevraagd voor vanavond de gearrestterden vrij te laten. De huidige situatie zal anders verscherpt worden. De Moederbond heeft ook de re gering laten weten, dat de gehe le wereld is ingelicht over de gebeurtenissen in Suriname en over net feit, dat de Surinaamse regering het volk niet represen teert en niet in staat is te rege ren. De Surinaamse regering wil voor lopig geen commenaar geven op de verklaring van de gevol machtigd minister van Surina me in Nederland, dr. J. D. V. Polanen, over een ontdekt com plot Paramaribo in brand te steken. Het officiële radiostation SRS riep dinsdag om van de po litie vernomen te hebben dot er geen comlot was ontdekt. Vol gens de vakcentrale de Moeder bond is de verklaring van mi nister Polanen bedoeld om de Nederlandse pers en overheid zand in de ogen te strooien. Militair verongelukt in Duitsland DEN HAAG (ANP) Gistermor gen is bij een verkeersongeval tussen twee Nederlandse mili taire voertuigen in Hohne (West-Duitsland) de 20-jarige dienstplichtig soldaat A. de Win ter uit Ridderkerk om het leven gekomen. De Winter, deel uit makend van de 102 verkennings bataljon uit 't Harde, dat in Hohne oefent, was inzittende van een jeep die in botsing kwam met een militaire vracht wagen van het zelfde onderdeel. De bestuurder van de Jeep, de 21-jarige dienstplichtig soldaat T. C. G. Kuyvenhove uit Den Haag, is ernstig gewond opgeno men in het ziekenhuis in Wals- rode in West-Duitsland. Honden in brandende flat NEW YORK (UPI) -Brandweer- mannen die gisteren moesten ui trukken, redden 21 van de 27 honden die Agnes Fischer hield in haar driekamerwoning in Manhaften. Enkele geredde hon den moesten met zuurstof tot hun positieven worden gebracht. Zes lieten het leven. De beroemde Franse couturier Pierre Balmain toonde gister avond in Amsterdam de door hem ontworpen horloges en sieraden. GEEN HOGER BEROEP IN EUTHANASIE ZAAK LEEUWARDEN (ANP) - De Leeuwarder officier van justitie mr. G.R. Nubé is niet van plan in de euthanasiezaak, waarbij de arts mevrouw G. Postma- van Boven tot 'n week gevange nisstraf voorwaardelijk werd veroordeeld, hoger beroep aan te tekenen. Hij acht het alge meen belang niet gediend met voortzetting van deze zaak. Mr. Nubé vindt dat de zaak geen richtsnoer kan zijn voor eutha- nasiczaken in het algemeen. De laadsman van mevrouw Post- ma, mr. A.T. Vos uit Groningen, tekent evenmin appèl aan. Grote hasj- vangst aan boord Panamees schip PARIJS (Dpa/Afp) De Franse douane heeft gisteren aan boord van het Panamese schip Spurt dat op weg was van Lissabon naar Rotterdam maar met ave rij de haven van Benodet in Zuld-Bretagne moest binnenlo pen, 1.200 kilo hasjiesj gevon den. De hasjiesj was verborgen in de drinkwaterreservoirs van het schip. De Franse douane was getipt door het Amerikaanse bureau ter bestrijding van de handel in verdovende middelen. Dit had laten weten dat het Panamese schip waarschijnlijk verdovende middelen aan boord had, afkom stig uit het Midden-Oosten of Noord-Afrika. Ziekenhuisbrand: 10 doden in Japan HITAKYOESJOE (Trt) Bij e.n brand in een ziekenhuis in de Zuid-Japanse stad Kitakyoesjoe zijn vanmorgen elf mensen ge dood en honderd gewond, zc deelde de plaatselijke politic mee. De meeste slachtoffers zijn patiënten die stikten door de rookontwikkeling. Leraren van een Londense school hebben gisteren een demonstratie gehouden voor hogere lonen. Twee betogers hadden zich hierbij ver kleed als beren uit protest tegen een eventuele afkoelingsperiode die de Britse regering zou willen afkondigen indien de leraren het werk neerleggen. DEN HAAG - „Laat geen Zuid-Afrikaan uitpersen", is de voor tweeërlei uitleg vatbare boycotactie tegen in Nederland geïmporteerd citrusfruit dat onder de naam Outspan de consu ment aangeboden wordt. Deze actie komt op 16, 17 en 18 maart uit de start blokken, want op die data wordt in Leiden een con gres gehouden waarop al lerhande informaties over de Zuid-Afrikaanse apart heidspolitiek verstrekt zul len worden. Apartheid en citrusfruit hebben wel degelijk iets met elkaar te maken. In het algemeen geno men biedt het fruitplukkersbe- roep waar dan ook ter wereld, weinig zonnige perspectieven. Voor Zuid-Afrika in het bijzon der geldt dan nog dat de uiter aard zwarte fruitplukker vastge klonken zit in de boeien van stringente apartheidswetten als gevolg waarvan hij vroeger de lijfeigenen met lijf en ziel aan de blanke fruitboer overgele verd is. Tegen een beloning die nauwelijks als zodanig te kwali ficeren is. In het verleden is de binnenkomst van de Zuid-Afri kaanse Outspan-sinaasappels be geleid door charmante Out- span-meisjes die kandidaat-ko pers van de noodzaak van de canschaf van deze sinaasappels moeten overtuigen. Het actieco mité, met de heer Dolf Coppcs als kersverse voorzitter, brengt voorlopig tien Nederlandse, Su rinaamse, Zuidafrikaanse en Amerikaanse tegenspeelsters in het geweer die als inspan-meis- jes zowel kandidaat-kopers als eventuele Outspan-meisjes tot het tegendeel proberen te bren gen. In Engeland en in België worden gelijksoortige acties voorbereid. De Ruyter verkocht aan Peru DLN HAAG (ANP) Nederland en Peru hebben overeenstem ming bereikt over de verkoop aan Peru van de In oktober 1972 bulten dienst gestelde Neder landse kruiser De Ruyter. De verkoop geschiedt voor 'n bedrag van 22,5 miljoen. Het ligt in dc bedoeling, dut personeel van de koninklijke marine zal helpen bij het weer vnargerecd maken van de kruiser. Over ongeveer 3 maanden zal het schip naar Peru vertrekken.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5