Leiden stond een uur lang centraal Leiden moet kans grijpen Eindelijk biografie van prof mr. Telders Groep Milieubeheer Oegstgeest één jaar Plan voor de reconstructie De Sitterlaan Stichting H. W. J. oogt naar Rijnzicht-flat Uw mening Flatbouw rond de Zoutkeet Kodak-prijs voor Leids fotobedrijf Onderzoek naar werk situatie in Leiden PAGINA 3 DONDERDAG 8 MAART 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN De hoorzitting van 23 november over verbetering van de Sitterlaan, heeft een plan tot volledige reconstructie opgele verd. De dienst Gemeentewer ken trachtte, bij de samenstel ling van dit plan, zoveel moge lijk rekening te houden met de wensen en ideeën van de bewo ners. Het resultaat van de onderzoekin gen komt hierop neer: 1. De aanleg van een 6.50 meter brede hoofdrijbaan met twee ventwe- gen ter breedte van 4.50 meter. 2. Een scheiding tussen de vent- wegen en de hoofdrijbaan door middel van bermen met een breedte van 2 meter. Deze ber men zullen worden beplant. Op het voetpad zullen geen bomen meer staan. 3. Een versmalling van de voetpaden tot respectie velijk 3.00 en 2.50 meter. De duidelijke sdieiding tussen hoofdrijbaan en ventwegen moet bijdragen tot een hogere ver keersveiligheid. De parkeergele genheid. zoals die was voorge steld door enkele bewoners, moest bij gebrek aan ruimte be perkt worden. (Overigens rept dit ontwerp met geen woord over oversteekplaatsen, asfalte ring en stoplichten, welke zaken op de hoorzitting toch voor ve len een punt bleken te zijn). De verkeerscommissie heeft inmid dels ingestemd met het plan, dat vanavond doorgesproken zal worden in de gemeenschappelij ke openbare vergadering van Volkshuisvesting. Stadsontwik keling en Financiën. Een twee de gesprek met de bewoners, in dien nodig, is, voordat het plan wordt uitgevoerd nog altijd mo gelijk. LEIDEN Van twaalf tot een heeft Leiden gistermiddag cen traal gestaan in de uitzending van de VARA-radio. Uit de markante Leidenaren hadden Henk van Stipriaan en zijn me dewerkers Hans Zoet en Ine van Hout een "select gezel schap" voor de microfoon bij eengebracht in de Schout en Schepenen Camer van restau rant ,,Oudt Leyden". Het was niet alleen een program ma van gezellige kout: Leiden werd getoond ais historische stad,als universiteitsstad, als stad waar men soms heel bijzon dere mensen kan ontmoeten maar ook als probleemstad. De jurist en schrijver Maarten Biesheuvel, die onlangs een lite raire prijs won, vertelde over zijn ervaringen als ex-verpleeg de van een "gekkenhuis" bij het vinden van een werkkring. Zijn relaas bood een opening naar een praatje met de schilder Rein Dool, die signaleerde dat de mensen meer creatief wor den maar dat ze zich eerder zullen inspannen voor het red den van groene zeep dan voor kunst: het verschil tussen een creatieve mens en een kunste naar zal altijd blijven bestaan. Waarmee Professor Klasens Rijkmuseum van Oudheden het niet eens was. Hij vertelde over zijn archeologisch werk in Egypte en het redden van de tempels die bedreigd werden door het Assoean-stuwmeer. Leiden als probleemstad werd hoe kan het anders aan de orde gesteld door Joop Ver voorn, pleitbezorger van Plan- Noord, de armste wijk van Ne derland. In een bondig betoog schetste hij met feiten en cijfers de situatie in die wijk en de op lossing die ervoor zou zijn: Noord met 10% werklozen en 5% WAO- en invaliditeitsrente- trekkers noemde hij een in- validenghetto. De woningen moe ten er gerenoveerd worden en de huren moeten er desondanks voor de bewoners betaalbaar blijven. Het structurele gebrek aan de wijk is het onderwijs. Om dat voor de nieuwe generatie en betere ondergrond te geven, acht hij een dubbeltal onderwijzers nodig. Dan pas lost het pro bleem zich na verloop van (veel) tijd vanzelf op. Hoewel naar politieke overtuiging eikaars tegengestelden, waren de raadsleden Amptmeye (PSP) en Wessels (VVD) het er roerend over eens, dat hulp ge boden moet worden aan Noord. Amptmeyer meent dat de situa tie een politieke kwestie is. Hij baseerde die mening op dat wat er sinds de laatste gemeen teraadsverkiezing in de Leidse politiek gebeurd is: vooral de kringen van de PvdA nam het "onbezoldigd wethouderschap" een hoge vlucht terwijl de par tijen in het publiek vruchteloze procedurekwesties uitvochten. Kolonel bd. Wesse's betoogde, dat Leiden Centraal. Henk van Stipriaan in gesprek met Kolonel Wessels. het geen politieke maar een menselijke kwestie is. Overigens ging de heer Wessels op de rondborstige, speelse toer toen hij benaderd werd als voorma lig commandant van de Koks- school. Andrea van Belle van der Ster, die drie maanden deel had uit gemaakt van de koninkrijksde legatie bij de VVN, drong erop aan dat de randgemeenten Lei den zouden bijspringen. Waar op Amptmeyer de staf brak over de mentaliteit van die gemeenten die "stelselmatig al les weigeren en voor een gewest totaal niets voelen. Gerant Optenberg van het wijdbe- faamde pannekoekenhuisje ver telde over de bekende personen die bij hem aan tafel kwamen en daagde de luisteraars uit, het record te breken: wie meer dan acht pannekoeken wegwerkt hoeft niet te betalen en krijgt het Delftse blauwe bord mee. Vr. Annie Versprille oud-gemeen- te-archivaresse, gaf een klein college over de Pilgrimfathers, er werd aandacht besteed aan 't zegenrijke werk van"Euro transplant" en dat was de inlei ding tot een gesprekje met Wil lem George van Buuren Ne derlands Amerikaan die nu al drie jaar en twee maanden met een "ruilhart" leeft tegen de tol van 42 pillen en 'n drank je per dag. Hij leeft precies als vroeger maar is alleen wat eer der moe. LEIDEN De Maatschap pij der Nederlandse Letter kunde houdt volgende week vrijdag een vergadering in de Lakenhal. De heer mr. Hotke spreekt over .Waarom monumentenzorg?". Aan vang 20.00 uur. LEIDF.N Kapsalon Dof- ferhoff aan de Lijsterstraat houdt a.s. dinsdag open huis. Dit ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de sa lon. Aanvang 17.00 uur. laagste in Nederland. Als Lei den zou besluiten om de vee markt af te stoten zou dit voor de bevolking een ramp beteke nen, want de veehouders uit Zoeterwoude, Oud Ade en ande re omliggende gemeenten moe ten dan met hun vee, bestemd voor de Leidse vleesvoorziening, naar Utrecht of Den Bosch. Het wordt dan een gereis van je welste, want oak de Leidse sla gers en vleesgrossiers moeten daarheen en dat kost tijd en geld. De vleesprijzen zouden dan schrikbarend stijgen en dat kan voorkomen worden. De moge lijkheid dat de omzet van het Leids slachthuis, bij een grotere veemarkt, weer zal stijgen lijkt dan weer aanwezig, ook dit zou de prijzen alleen maar goed doen. Mijn advies is als volgt: „Houd de veemarkt in Leiden. Stel de Groenoordhal daarvoor beschikbaar op maandag en dinsdag. Laat Utrecht en Den Bosch hun gang gaan; er blijft genoeg over voor Leiden. Een volle Groenoordhal is precies wut Leiden nodig heeft om de kosten te dekken. De gehele be volking van Leiden kan er van meeprofiteren, want als de vee markt blijft, kunnen de prijzen laag blijven. De sportmensen kunnen meer uren van de hal gebruik maken, omdat de vrij dag vrij komt. Tenslotte kan, voor het eerst sinds het bestaan van de Groenoordhal bij 'n goed beleid het verlies omgezet wor den in winst. Gemeentebestuur van Leiden, grijp deze kans". A. W. v.d. Zon LEIDEN De Leidse Zoutkeet aan het einde van de Oude Sin gel, zal binnenkort het veld rui men om plaats te maken voor een 25 m. hoog flatgebouw. De „Rijnlandse Bouwmaterialen- handel n.v." te Koudekerk is voornemens zich met kantoor, showroom en verkoopruimte te vestigen in de rujmtn op de begane grond. Daarboven zijn 22 een-kamer-woningen gepro jecteerd, voorzien Van kitchenet te. wc-wasgelegenheid en kast. De bouwmaterialenhandel heeft de tekeningen bij de gemeente om bouwvergunning ingediend in de hoop dnt hij in mei a.s. zal kunnen bouwen. Het ont werp voor de flat is van ir. M. P. Schutte uit Leiden, die ook een ontwerp heeft gemaakt voor een soorgelijke flat op de hoek van Langegrncht en Korte Zandstraat. Deze flat wordt ge bouwd voor rekening van het Aannemingsbedrijf Korswagen, eveneens te Koudekerk. In de benedenruimte van dit gebouw wordt de showroom' van een ga ragebedrijf gevestigd: een ver- gunn ng voor het houden van een benzinepomp is reeds ver strekt. De vijf bovenverdiepingen bieden ruimte aan 45 ccn- en twec- kameroppartementen. De beide bouwers-he'eggers hebben enige tijd ge'e/en contact gehad met de Stichting Hu svesting Wer kende Jongeren. Het contact is '•venwel verbroken omdat dc be rbers niet voelden voor de els van de stichting dot er ge- meen-chap' ruimten In de flats zouden worden opgenomen, wat betreft de huur: een appartement in de „Zoutkeet-flat" zou tussen de 250 en 300 per maand moeten opbrengen. En dat kan een werkende jonger# toch niet opbrengen. Utrecht en Den Bosch ook een gedeelte van de Rotterdamse veemarkt overnemen. Het is dan ook niet nodig een extra hal van naar schatting 900.000,— te bouwen. „De veemarkt is geen noodzakelijke voorziening voor de Leidse bevolking", zo rede neert de werkgroep verder. Met deze redernering spreekt de werkgroep Groenoordhal zich zelf tegen. Al9 de veemarkt geen noodzakelij ke voorziening is voor de Leidse bevolking, waarom wil de werk groep dan de gehele Rotterdam se veemarkt overnemen en er zelfs nog een hal bijbouwen? De veemarkt is wel noodzakelijk voor de Leidenaren. want juist door die veemarkt behoren de vleesprijzen in Leiden tot de LEIDEN Een lange stoet van zo'n 500 leerlingen van het Stedelijk Gymnasium trok gisteren van de school aan de Fruinlaan naar het Gerecht in de binnenstad. Zij wilden daarmee hun vreugde uiten over het 13e lustrum van het Gymnasium, dat door alle tijden van ver nieuwingen en mammoetwetten toch stand heeft weten te houden. LEIDEN „Marktdagen Rotter dam alleen voor Leiden en an ders geen runderhal". Met ver ontwaardiging las ik dit advies. Hoe is het mogelijk dat een werkgroep, bestaande uit raads leden en ambtenaren, waaron der de heren Van Aken en Wes sels, zo'n advies heeft kunnen geven. Van Aken zegt zelfs: Heel Rotterdam, of de veemarkt weg". Een belangrijke zaak ver geten de heren, namelijk dat de Groenoordhal op de eerste plaats gebouwd is voor veemarkthal en op de tweede plaats voor sporthal. Zij vergeten dat de Groenoordhal gebouwd is met het geld van de EEG. rk neem aan dat wanneer Leiden werkelijk de Groenoord hal zou sluiten voor de vee markt, Leiden het geld zou wil len terugbetalen aan de EEG, maar waar moet het geld van daan komen? Dus fatsoenlijks- halve kan leiden de Groenoord hal niet sluiten voor de vee markt. „Alleen als vaststaat dat Leiden in zijn geheel de Rotterdamse Vee markt kan overnemen en op de maandagen en dinsdagen niet in de concurrentieslag moet met Utrecht en Den Bosch is het verantwoord om extra investe ringen te doen in de Groenoord hal". zo zegt de werkgroep Groenoordhal. Deze eis lijkt mij niet verstandig. Leiden heeft slechts een gedeelte van de Rot terdamse veemarkt nodig om de Groenoordhal vol te krijgen. Dit zou bereikt kunnen worden als LEIDEN De nagedachtenis van prof. mr. B. M. Telders wordt sinds gistermiddag geëerd door een biografie In het Snouck Hurgronjehuis werden de eerste exemplaren van het werk in de openbaarheid gebracht. Profes sor Telders, hoogleraar in het Volkenrecht aan de Leidse Uni versiteit, werd tijdens de Duitse bezetting gearresteerd. Hij over leed in april 1945 in Bergen Bel- sen. „De betekenis van deze biografie" aldus prof. mr. B. M. Telders-stichting" „is, dat recht gedaan wordt aan de ge dachten en het offer van Tel ders". De biografie is onder auspiciën van de „Teldersstichting", het wetenschappelijk instituut van de VVD, uitgegeven bij Marti- nus Nijfhof. De uitgave werd mogelijk gemaakt door subsi dies van het Legatum Visseria- num en van het Leids Universi- teits Fonds. Prof. Van Esvelt, bestuurslid van de stichting, overhandigde de eerste exem plaren aan mr. K. J. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de Leidse univesi- teit, aan de heer P. Heering, svoorzitter van het Leids Univer- ssiteits Fonds, prof. mr. W. L. Haardt, decaan van de juridid- sche faculteit en aan de heer P. Korthals Altes, lid van het hoofdbestuur van de VVD. Hij herinnerde er daarbij aan, dat prof. mr. Telders twee genera ties geleden overlee den dat hij ware hij in leven gebleven over twee weken zeventig jaar geworden en dus met emeritaat gegaan zou zijn. Telders heeft met de professoren Cleveringa en Van Bemmelen in de vooroorlogse jaren gestalte gegeven aan de juridische facul teit te Leiden. Zijn boek was zo vleven was zo veelomvattend dat er vijf schrijvers nodig wa ren om er een beschrijving van te geven. Vóór alles was hij onwrikbaar in zijn beginselen en die onwrikbaarheid bteken- de zijn dood. Spreker zei te ho pen, dat de biografie ertoe zal bijdragen dat men zijn gedach ten en zijn offer tot i n lengte van dagen trouw zal blijven. Namens de ontvangers van de eerste exemplaren sprak prof. mr. Haardt een dankwoord, waarin hij enkele persoonlijke herinneringen ophaalde met wie hij op hetzelfde advocatenkan toor gewerkt had. Nu nog wor den zijn pleidooien gezien als een kleinood. Prof. Haardt gaf een overzicht van de veelzijdig heid van prof. Telders. „Men moet er niet aan denken, wat hij nog allemaal voor de facul teit had kunnen doen". Spreker eindigde met een aanha ling uit het Leids Universiteits blad van mei 1940, waarin prof. Telders een woord van bemoedi ging richtte tot de studenten die zich afvroegen, wat er na de in val van de Duitse legers nog van het recht moest worden. Daarin herinnerde Telders er aan, at het recht er is om de cultuur te beschermen. Een op wekking, die aldus prof. Haardt nog steeds actueel is in een tijd van krakers en sta kers, bezettersn, kapers en an dere actievoerende lieden. OEGSTGEEST/WARMOND De Werk groep Milieubeheer Oegstgeest-Warmond bestaat deze maand een jaar. De leden van de werkgroep zijn afkomstig uit alle politieke en maatschappelijk groeperin gen, die ter plaatse vertegenwoordigd zijn. De groep wil nu, in verband met zijn een-jarig bestaan, in bredere kring bekendheid geven aan de activiteiten die ze de afgelopen periode heeft ontplooid. be werkgroep legt contacten met het bedrijfsleven en brengt o.a. werkbezoeken aan fabrieken. Daarbij komen de problemen van de zogenaamde .recycling" van papier, glas en blik ter sprake. Op het gebied van de recyling van papier hebben deze contacten voorlopig tot bevredi gende resultaten geleid. Regel matig worden de verzamelpun ten voor oud papier gepubli- ctera. /oor de recycling van verpak kingsglas verwacht de werk groep veel van de samenwer king met het gemeentebestuur van Oegstgeest, aan wie is ver zocht aparte containers voor „wegwerpglas" te plaatsen. Oegstgeest zal daardoor het voorbeeld van vele andere ge meenten in ons land gaan vol- «en. Voor de recycling van blikverpak king zijn plannen in voorberei ding. Naast de contacten met het be drijfsleven en het gemeentebe stuur werden ook met de vuil verbranding en met het Hoog heemraadschap van Rijnland gesprekken gevoerd. Over het probleem van de waterzuivering werd een lezing georganiseerd. Enige leden van de groep volgden studiedagen op het vormings centrum Oud-Poelgeest, bij de Technische Hogeschool Twente en bij de Rijksuniversiteit te Leiden („Milieucursus"). Deze cursussen en het volgen van si- verse nationale en internationa le publicaties over milieubeleid (bijvoorbeeld et milieudossier van de Europese Gemeenschap) zijn een noodzakelijke basis van het practische werk van de groep. De maandelijkse bijeen komsten zijn toegankelijk voor iedereen, die bereid is mee te werken en te denken op het ge bied van de leefbaarheid van onze dagelijkse omgeving en over de „afval-problematiek". De groep is van mening dat dit werk van groot belang kan zijn in verband met de zo noodzake lijke mentaliteitsverandering op het gebied van het milieubeleid. Bij de activiteiten van de over heid en van de diverse andere instanties en deskundigen op dit gebied is juist deze mentaliteits verandering bij de individuele burger een onsmisbare toevoe ging. Wie nadere informatie v. hebben over de wer .-rc;;i of over de wijze trop een werk groep opgericht zou kunnen worden, kan zich wenden tot mevrouw A. van Gelderen-Van Lookeren Campagne, Cartesius- Jaan 22 te Oegstgeest. Geen tb ontdekt in Zoeterwoude ZOETF.RWOUDE Bij het be volkingsonderzoek op tuberculo se, dat in het laatste kwartaal van het vorig jaar werd gehou den zijn geen gevallen van deze ziekte geconstateerd. Wel een aantal andere afwijkingen, die nader geobserveerd of behan deld moesten worden. Voor de eerste maal werd de be volking onder de 25 jaar niet opgeroepen. 1/5 gedeelte van de 3317 opgeroepenen is om onbe kende redenen weggebleven. Een aantal van 656 personen was regelmatig elders onder cpntrole (bedrijf of cansu'tatie- bureau) terwijl 189 personen wegens ziekte, invaliditeit, mili taire dienst of uitstedigheid niet aan het onderzoek konden deel nemen. LEIDEN Het bureau Econo mie, Sociografie cn Statistiek van de gemeente zal volgende week, in samenwerking met het Centraal Bureau voor de Statis tiek, een onderzoek beginnen naar werkgelegenheid en er- kloosheid in Leiden. Hoewel het onderzoek komt midden in de discussie over de problemati sche arbeidssituatie in Leiden, staat het er toch geheel los van. Niettemin zullen de uitkomsten t.z.t. belangrijke gespreksstof kunnen leveren voor de stuur groep van belanghebbenden, die zich met de werksituatie in Lei den bezighoudt. Gedurende tien weken zullen enqueteurs zo'n zeshonderd adressen bezoeken. De vragen die gesteld worden, hebben betrefkking op de soort arbeid die wordt verricht, het zoeken naar werk of ander werk, veranderingen in werk kring en het onderwijs dot ment volgt of heeft gevolgd. De enquete in Leiden is een on derdeel van een groter onder zoek dat in Nederland en de an dere landen van de Europese Gemeenschap wordt gehouden in de loop van dit voorjaar. Het onderzoek zal belangrijke gege vens moeten verschaffen over de wontwilckeling van de werk gelegenheid in verschillende be drijfstakken, over de werkloos heid en over de positie van be paalde groepen op de arbeids markt, in het bijzonder van ge- huwede vrouwen, oudere werk nemers en werkende jongeren. In het geheel worden in Neder land 120.000 tot 160.000 huishou dens ondervraagd. Het onder zoek wordt ingesteld door het Centraal Bureau voor de Statis tiek, in samenwerking met de gemeentebesturen. LEIDEN - De tckstwedstrljd, door Kodak-Nederland uitgeschreven bij de Introductie van de Poc'-ot Instamatic-serie is gewonnen door de fotohandel Dlckhoff te Leiden en Oegstgeest. Tijdens een gezellige, informele bijeenkomst in Dlckhoff# zaak aan de Haarlemmertraat over handigde Kodak's hoofdverte genwoordiger, dc heer Kurvrra, de aan de wedstrijd verbonden geldprijs. Hij prees de kwaliteit van de winnende tekst cn aprak de hoop uit, dat de firma even succesvol zou zijn in zaken. LEIDEN Nu het flatgebouw aan de Morsweg bij de Rijn- zichtbr/ug zo goed als gereed is, blijkt nog niet duidelijk wat de bestemming ervan precies zal zijn. Het gebouw telt, boven een bedrijfsruimte die krach tens het bestemmingsplan gara ge-showroom wordt, 27 één-ka merappartementen. Behalve de zit-slaapkamer omvat ten deze woonruimten een halle tje met kast, „natte cel" en kit- 1 chenette, balkon en beneden een bergruimte. De wooneen heden zijn uitermate geschikt voor alleenstaanden. Daarom heeft de stichting „Huisvesting Werkende Jongeren" er het oog op laten vallen. De onderhande lingen over de koop hangen nog op de financiering. Het stich tingsbestuur/ probeert de kale huur van de mini-flatjes bene den de f 200 per maand te hou den. ruimte op de begane grond nog steeds niet in gebruik is, krijgt men alleen antwoord in de vorm van geruchten. De meest hardnekkige daarvan is, dat het in de bedoeling van de exploi tant lag, er behale een show room ook een doe-het-zelf-zaak in te estigen hetgveen in strijd is met het bestemmingsplan. Dat gerucht is ook bij de offi ciële instanties bekend maar kunnen het niet bevestigen of ontkennen. De toekomstige huisvesting van de HWJ?

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3