Algehele staking van één dag in Groot-Brittannië Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken Geen sprake van schuld bij verliezen vat De snoezige meisjes van Edgar Vos noemen zich voortaan kortweg de bank voor iedereen Soedan berecht Palestij nen Franse kok vist in Scheveningen bijna achter het net Werkgroep staatkundige her vormingen Arrestaties in Ulster Caféhouder neer gestoken DINSDAG 6 MAART 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) Uit diverse politieke partijen is gisteren een werkgroep samengesteld die zo mogelijk voor het eind van dit aar voorstellen voor staatkundi ge hervormingen wil formuleren en ter discussie stellen. Het initiatief hiertoe ging uit van de fractieleider van D'66 in de Tweede Kamer, mr. Van Mier- lo, op de onlags gehouden confe rentie over partijvernieuwing. Hij stelde daar voor om los van partijpolitieke standpunten en bindingen te bezien welke her vormingen nodig zijn teneinde ons kies- en regeringsstelsel be hoorlijk te laten functioneren. Tot de werkgroep behoren o.a. minister Van Agt (KVP), de ka merleden Gruijters, mevr. Goudsmit, Van Mierlo (allen D'66), Jurgens (PPR), en Van Thijn (PvdA), oud-secretaris van Binnenlandse Zaken drs. Van Stuyvenberg (DS'70), oud- CH-kamerlid mevr. De Ruiter, AR-senator Boukema, enkele hoogleraren en enkele parle mentaire journalisten. Als voor zitter van de groep zal optreden de heer Glastra van Loon. BELFAST (AFP/UPI) Het Britse leger in Noord-Ierland heeft de afgelopen vijf dagen 35 leden van de IRA, het verboden Ierse republikeinse leger, gear resteerd, zo is Siaandag offi cieel bekendgemaakt in Belfast, ïn diezelfde periode zijn nog elf katholieken en 16 protestanten aangehouden wegens illegaal wapenbezit. Een 19-jarige Britse soldaat, die zondag door een menigte van overwegend vrouwen was mis handeld en een kogel door zijn hoofd had gekregen, is gisteren in een ziekenhuis overleden. Het leger onderzoekt hoe het moge lijk was dat de soldaat achter werd gelaten in de katholieke ,wijk Lower Falls terwijl de rest ivan de patrouille zich in een pantserauto terugtrok. Indianen houden vol WOUNDED KNEE (UPI) De leiders van de rond 200 India nen die sinds donderdag het ge hucht Wounded Knee in het In dianen-reservaat Pineridge (Zuid-Dakota) bezet houden, hebben de voorwaarden van de Amerikaanse regering voor een vrije aftocht verworpen. 9 Het ministerie van justitie maakte zondag bekend dat alle Indianen die aan de bezetting deelnemen, Wounded Knee kunnen verlaten ais zij hun wapens inleveren en hun namen opgeven aan de fe derale autoriteiten. Het ministe rie gaf echter wel te kennen dat er aanklachten tegen de leiders ingediend kunnen worden na een onderzoek van een federale grand jury. LONDEN (AFP) Het buitenge woon congres van de Britse vakcentrale TUC heeft met gro te meerderheid een resolutie aangenomen waarin wordt opge roepen tot een algemene staking van één dag uit protest tegen het economische en sociale be leid van de regering-Heath. In verscheidene bedrijfstakken, zoals bij het ziekenhuispersoneel en de werknemers bij de gasbe drijven, wordt al gestaakt tegen de loonmaatregelen van de re gering. Op het buitenbewoon congres klonken ook pleidooien voor ma tiging. Tom Jackson, leider van de werknemers bij de PTT die twee jaar geleden een nederlaag tegen de regering leden met hun staking, zei dat de regering zich uit een algemene staking zou kunnen redden. Het enige gevolg zou zijn dat de algemene staking tot stemmenverlies voor de Labourpartij zou leiden, zo dat de vakbonden geen Labour- regering aan de macht zouden kunnen krijgen. Een datum voor de algemene 24 uursstaking, de eerste in Enge land sinds 1926, is nog niet vast gesteld. De indieners willen deze stakingsdag „zo spoedig mogelijk" houden. De staking is bedoeld als protest tegen de loonmaatregel van de regering, die de stijging van de lonen aan banden legt, en tegen de prijsstijgingen van levens middelen. In een aantal van de 900 zieken huizen, die getroffen worden door een staking van het niet- medische personeel, loopt de be handeling van patiënten gevaar. Artsen in deze ziekenhuizen spreken van een „ernstige tuatie". Een woordvoerder van het St. Bartholomeus-ziekenhuis, van de grootste in Londen, zei „We moeten veel mensen met kwaadaardige kankergezwellen naar huis sturen, die geope reerd moeten worden. Chirur gen zeggen dat het wel eens zaak van leven of dood zou kun nen zijn". Dominique la Croix (rechts), verloofde van de Belgische diplomaat Guy Eid, wordt na de rouwdienst in de kathedraal van Cairo naar buiten geholpen. KHARTOEM, (UPI/Rtr) De acht commando's van de Pales tijnse Zwarte September-bewe- ging, die in de Soedanese hoofd stad drie gegijzelde diplomaten hebben doodgeschoten, zullen er wegens moord moeten terecht staan. President Numeiry zal vanavond een toespraak houden over de aanslag. Hij heeft een speciale commissie van onder zoek geïnstalleerd, die de gehele zaak van bezetting, gijzeling en moord moet bestuderen. De Amerikaanse minister Rogers verwacht de doodstraf voor de commando's. „Ik zou niet weten wat je anders met hen zou moe ten doen. Doodstraf lijkt mij de aangewezen straf", aldus Ro gers, die duidelijk maakte dat het de woede van de VS zou op wekken als niet de zwaarste straf zou worden uitgesproken. De stoffelijke resten van de Ame rikaanse ambassadeur Cleo Noel en de zaakgelastigde Geor ge Curtis Moore zijn gisteren in Washington aangekomen. Presi dent Nixon had een Boeing ge stuurd om de lichamen van de diplomaten, tezamen met de fa milies van de overledenen, in Soedan op te halen. De Belgi sche zaakgelastigde Guy Eid, die in Egypte is geboren is in Cairo begraven. (Van een onzer verslaggevers). WASSENAAR Wanneer de chef-kok van een vermaard ho tel-restaurant als „le domaine de la Tortinière" te Montbazon in het hart van de Franse Val de Loire voor twee weken de cuisine in zijn restaurant ver ruilt voor de keuken in de „Au- berge de Kieviet", dan heeft dat uiteraard heel wat voeten in de Wassenaarse culinaire aarde. Slechts op één punt verwachtte Jean-Claude Rigollet, 27 jaar, geen enkel proleem. De zee baars, die hij zijn gastep in de vermaarde Franse kastelen- streek voorschotelt als „bar nu gamay de Touraine", betrekt hij van Scheveningen. Niets leek dus eenvoudiger dan een erge verse zeebaars te serveren op een steenworp afstand van de Scheveningse visafslag; maar niets bleek minder waar. Zeebaars blijkt een delicatesse te zijn, die wij Nederlanders bij voorkeur aan onze neus voorbij" laten gaan om de vlezige vis driftig naar Frankrijk te kun nen exporteren. Slechts met de grootste moeite is men er giste ren in geslaagd een voldoende grote portie te bemachtigen om de Franse ambassadeur, de heer Jacques Senard, en een aantal gasten een autehntieke „bar" voor te schotelen, gestoofd in een wonderlijg genoeg rode wijn in deze bij vis ongebruike lijke kleur. De Franse chef-kok had er giste ren een hard hoofd over in of hij in de komende twee weken, dat hij in de Wassenaarse keu ken de scepter zwaait, voldoen de verse zeebaars uit de nabije Noordzee zou kunnen bemachti gen. „Desnoods halen we de vis terug uit Frankrijk" verklaarde een vastbesloten Kieviet-direc teur Luigi Gandini, die kenne lijk al lang weet dat de vis in Nederland duur wordt betaald en die geen moeite te veel is om zijn „Quinzaine de la Loi re" tot een gastronomisch suc ces te maken. DEN HAAG (ANP) Van schuld of grove nalatigheid is geen sprake wat "betreft het zoekra ken van een vat met radio-ac tieve stoffen bij het Placid-oil booreiland op de Noordzee. Hoogstens kan van een minder juiste beoordeling van de situa tie gesproken worden. Deze con clusie is getrokken na een on derzoek van bet staatstoezicht op de mijnen, zo heeft minister Langman van economische za- Ook oosterse patriarchen bij pauskeuze? VATIKAANSTAD (AFP/AP) Paus Paulus heeft gisteren in zijn toespraak tijdens de creatie van eenendertig nieuwe kardi nalen de mogelijkheid geopend voor verandering m de procedu re van de pauskeuze. Hij zei namelijk te overwegen be halve de kardinalen ook de pa triarchen van de Oosterse ker ken tot de pauskeuze toe te la ten, evenals de leden van de raad van de bisschoppensynode. Deze raad telt zestien leden, van wie er acht reeds kardinaal zijn en aldus reeds aan de keu ze deelnemen. Veel ruimte voor uitbreiding bieden de huidige mogelijkheden echter niet. Het totaal aantal der kiesgerechtig den mag de 120 niet overschrij den en het aantal kardinalen, jonger dan tachtig jaar. dat een nieuwe paus mag kiezen, be draagt momenteel al 177. Het voltallige kardinalencollege telt thans 145 leden het grootste aantal uit de geschiedenis. ken geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamer lid Schouten (ARP). Het betreft hier het te water ge raakte vat, een stralenafscher- mende transportcontainer met radio-actieve americum/beryl- lium bron. Het vat was verpakt in een gesloten kist. Men heeft gepoogd de kist ondanks minder goede weersomstandigheden, van het schip waarmee het vat was aangevoerd, naar het boor eiland over te brengen. Toen het schip door de golfslag af dreef is de kist, die reeds in de takel van een op het booreiland aanwezige hijskraan was beves tigd, tegen andere lading op het schip geslagen en is het vat uit de kist in het water gevallen. Volgens minister Langman had men de inspecteur-generaal der mijnen na het verloren gaan van het vat onmiddellijk moeten waarschuwen. Dit is echter pas gebeurd nadat de betrokken maatschappij zelfstandig pogin gen had gedaan het vat op te sporen en te bergen. (Van onze mode-redactrice) AMSTERDAM Gisteren toonde Edgar Vos in Amsterdam zijn voor jaarscollectie en maakte daarbij ruim baan voor het lieve meisje met romantisch silhouet. Wie omstreeks een halve eeuw oud is kon daar bij menen de eigen vroegere generatie terug te zien met Mariene en Greta, Ginger en Claudette voorop. Het is even wennen, maar daarna blijkt dit lieve beeld een opwekkende afwisseling te zijn na de geëmancipeerd-stoere of voddig-nonchalante mode die we achter de rug hebben. Edgar's snoezige meisje is gehuld in wit of écru batist, bedrukt met zoete boeketjes, strooimotieven en nopjes. Haar rokken zijn wel eens kort boven de knie, maar meestal op de knie of midi-lang. Ze zwieren in plooien, plisse's, in klokken afgezet met ruches. Ook de rechte smalle rok met knoopsluiting - achter, is van het filmdoek terug geko men. De mouwtjes van deze elfjes zijn licht gepoft op strakke band, of wapperen als vleugeltjes. Het lijfje bloest in de rug, maar liever is het gezet op een hoog taillestuk dat reikt tot onder de heup en is omgord met een ceintuurtje. Appel- en lindegroen, zacht- en zuur- tjesroze krijgen steun van zwart en marine. Stroken, strikken en kragen flatteren het ruime decolleté. Een andere manier om dit jeugdig silhouet te tonen is het blouson- model waarvan de bloesende rimpeling laag onder het middel valt. Zowel een meer sportieven als een geklede uitvoering (zwarte zijde blouson over gedécolleteerde jurk met blousonrug) herinneren aan de souplesse waarmee een verleidelijke Fleur door de Forsyth Sage fladderde. De volgende liefelijke versie is de chemisier met lang lijf en hoge strakke manchetten uit gloeiend gekleurde zig-zag imprimé zijde, ge- completteerd met lang aangesloten jasje. Hierop weer de variatie van plooirok met blazer, maar nu een nieuwe blazer: omslagmodel met ceintuur door tunnel geregen, in vrolijke kleuren. Mantels komen in deze collectie zelden voor en dan nog slechts in linnen en in een leuk gestreept canvas, behorend bij een composé jurkje. Duidelijk treedt de pantalon ettelijke stappen terug. Voor de liefheb sters is hij er nog wel, ook als ensemble met doorgestikt jasje. Geklede jurken uit zijden en wollen crêpe met gedrapeerd lijfje en gerimpelde rok voeren naar de avond; waar we bedrukte katoen (druk gegarneerd met uitgeknipte en geappliceerde bloemen) zien naast schitterend uitgevoerde kunststukken, waarbij beide klok- of plissérokken uit crêpe hun val krijgen van spiraalvormig ingezette banen uit tegengestelde kleur: pauwblauw tegen grasgroen, zuurtjes- Twee avondjaponnen van Edgar Vos in katoenen imprime. De bloe- roze tegen écru. men rond de hals zijn geappliqueerd uit de stof zelf. BRITS RAPPORT Abortus lioudt gevaren in latere geboorten LONDEN (Reuter ANP) Uit studies in de wereld blijkt dat abortus provocatus ernstig risi co vergroot voor kinderen die daarna worden geboren. Zo heb ben twee Britse onderzoekers donderdag gerapporteerd. De schade kwam dikwijls pas aan het licht bij een volgende zwan- gersschap waarbij de groei van de foetus nadelig kon worden beinvloed of problemen tijdens de baring konden worden ver oorzaakt. De Utrechtse vrouwenarts, drs. A. W. Mante, verbonden aan het academisch ziekenhuis in Utrecht, zegt over het rapport dat de vermelde complicaties na abortus provocatus allemaal kunnen voorkomen. Ook in Ne derland zijn deze complicaties bekend. De mate waarin ze vol gens het engelse rapport voor komen acht zij wel aan twijfel onderhevig. Hulp geweigerd UTRECHT (ANP) - De 42-jarige Utrechtse caféhouder J. L. M. Evers is zondagmiddag in zijn café „De Witte Haan" neerge stoken en ernstig gewond ge raakt. Het feit dat de caféhouder zijn zaak voor bepaalde Surinamer^ onder wie de twee verdach ten tot verboden gebied had verklaard omdat ze er hash aan de man probeerden te brengen is hem volgens de politie waar schijnlijk noodlottig geworden. Toen de caféhouder het duo zon dag weer niet het café binnen wilde stak een van de mannen toe. Toen de 15-jarige dochter van de caféhouder in paniek een nabu rige bar binnenrende om hulp zaten de beide verdachten daar rustig aan de bar. Niemand in de bar bleek bereid het meisje te helpen. De barjuffrouw zei dat „ze haar eigen baoontjes maar moest doppen", en uitein delijk werd het kind hardhandig uit het café gegooid.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9