Ambtenaren goed af met salaris KOHN IS VERRAST OVER KNAP SPEL VAN OFK BEOGRAD Franse partijen tellen stemmen voor 2de ronde Botsing van twee vliegtuigen boven West-Frankrijk: 68 doden Afscheid van Raak ging met geruchten gepaard Samardzic weet wat Twente is Twente gebrand' op topprestatie DINSDAG 6 MAART 1973 LEIDSE COURANT PARUS De laatste verkiezlngs- djfers voor de drie grote groe pen waren gisteravond als volgt: linkerzijde 47.2 procent, gaullisten 38.1 procent, reforma toren 12.5 procent. 9 Gistermorgen achtte men alle kans verkeken voor de geza menlijke linkerzijde om in de nieuwe volksvertegenwoordiging a.s. zondag een meerderheid te krijgen. Maar na bestudering van de diverse uitslagen kwam men gisteravond tot de voor zichtige conclusie dat die kan sen nog wel degelijk bestaan. Alles zal afhangen van de onder linge afspraken tussen de diver se partijen. Maandag is tussen socialisten en communisten op hoog niveau lang vergaderd. Na afloop werd meegedeeld dat de afspraak tussen beide partijen voor aanstaande zondag auto matisch zal worden gehand haafd, d.w.z., dat de minder goed geplaatste socialist zich Hereniging met Bulgaarse nabij ROTTERDAM (ANP De Rot terdamse journalist Renae Jan sen (28- hoopt zijp Bulgaarse verloofde Julia over een goeie week op Schiphol te verwelko- Hij zei gisteren dat zij nu een paspoort heeft gekregen en ver moedelijk volgende week dins dag op het vliegtuig naar Ne derland zal stappen. Sinds zijn uitwijzing uit Bulgarije begin december heeft Renae de vrouw met wie* hij wil trouwen niet meer gezien, terwijl het lange tijd onzeker was of dat ooit nog wel zou gebeuren. zal terugtrekken voor de beter geplaatste communist en omge keerd. Bij de reformatoren liggen de verhoudingen veel gecompli ceerder. Trekt een reformator zich terug, dan wordt het een tweehoeksverkiezing tussen rechts en links, tussen een gaul list en een socialist-communist. Maar handhaaft de reformator zich, dan wordt het een drie hoek-verkiezing tussen een gaul list, een reformator en een so cialist-communist. In dat geval onttrekt de reformator stemmen zowel aan de gaullist als aan de socialist-communist. Twee typische voorbeelden zijn Schumann, minister van buiten landse zaken, en Servan Schrei- ber, een der leiders van de re formatoren. Schumann verloor zondag niet minder dan zeven duizend stemmen en haalde 24.690. Tegenover hem staat aanstaande zonrag een socialist met 17.549 stemmen, die alle stemmen zal krijgen van de communist die zich heeft terug getrokken (12.486. Dat zijn er bij elkaar 30.035. Scsumann voor de gaullisten zal er alles op zetten dat de reformator met 3.987 stemmen zich terugtrekt en dat die stemmen overgaan op hem. Maar zelfs dan nog is de positie van Schumann niet sterk. Het tweede voorbeeld is dat van Servan Schreiber, die bij de eerste r onde 16.187 stemmen haalde. Hij vindt aanst aande zondag tegenover zich een com munist met 10.521 stemmen en ook nog een gaullist met 10.136 stemmen. Handhaaft de gaullist zich, dan is Schreiber verloren. Op de gaullist zal dus zware druk worden uitgenoefend om zich terug te trekken en Schrei ber aan de overwinning te hel pen. Of dat lukt is de vraag, want de gaullisten kunnen in verband met de campagne van Schreiber tegen de Concorde en de Airbus zijn bloed wel drin ken. NANTES (AFP/DPA) Twee Spaanse ver keersvliegtuigen met buitenlandse toeristen zijn gistermiddag door nog onbekende oor zaak bij de franse stad Nantes met elkaar in botsing gekomen. Een der toestellen, een DC9straal passagiersvliegtuig van de Spaanse maatschappij Iberia, Is daarbij geëxplodeerd. Alle 68 inzittenden zijn om het leven gekomen. De DC-9 met aan boord 61 toeristen en zeven bemanningsle den maakte een vlucht van Palma de Ma jorca naar Londen. Dertig kilometer ten zuiden van de Westfranse stad Nantes, kwan het toestel in botsing met een vier motorige Convair Coronado van de Spaan se chartermaatschappij Spantax, die met vakantiegangers van Madrid naar Londen vloog. De Coronado, waarvan een der vleugcis werd beschadigd, slaagde er in een nood landing te maken op het militaire vliegveld van Cognac, ten zuiden van Nantes, de on geveer 100 inzittenden konden ongedeerd het toestel verlaten. De Franse bond van verkeersleiders heeft gisteravond een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de autoriteiten al verscheidene malen zijn gewaarschuwd voor de gevaren voor de burgerluchtvaart nu militairen het werk van de al twee we ken stakende verkeersleiders hebben over genomen. In een verklaring van het ministerie van defensie is gisteravond gezegd dat er een nog niet opgeklaard verschil was geconsta teerd tussen de aangekondigede en de wer kelijke doorkomsttijden van de twee met elkaar in botsing gekomen vliegtuigen. De verkeersleiding heeft daarop de gezagvoer der van de Coronado opdracht gegeven zijn vlucht te vertragen. Deze heeft deze op dracht bevestigd. DEN HAAG Het Nederlands Christelijk Werkgevers Verbond vraagt zich in zijn orgaan van deze week af waarom de ambtena ren enkele weken geleden eigenlijk de straat op zijn gegaan. Welis waar is het premiepercentage voor de pensioenen omhoog gegaan, maar tegelijkertijd ook het loonbestanddeel waarover geen premie behoeft te worden betaald. Dit betekent, aldus het NVCW, dat de ambtenaren in de laagste salarisschalen er netto zelfs op vooruit zijn gegaan en dat de premieverhoging tot de rang van commies A nog geen 1 procent bedraagt en dat voor een pensioenregeling die De 20ste verjaardag van de dood van Stalin is gisteren zonder enig officieel commentaar verstreken. Er werd geen woord over meld in Pravda of in lzvestia. De sneeuw op het voetstuk van zijn stenen borstbeeld op het Rode Plein was niet eens weggeruimd. Stalin stierf op 5 maart 1953 om 10.00 uur 's avonds. Hij kreeg een beroerte in de nacht van 1 op 2 maart. Geen postwissels naar buitenland DEN HAAG (ANP Met ingang van 'gisteren is het tot nader or der niet mogelijk buitenlandse postwissels te verzenden, aldus heeft de PTT bekendgemaakt. Dit is het gevolg van het sluiten van de Europese en Japanse valutamarkten, waardoor geen koersen zijn vastgesteld. Post wissels bestemd voor Grieken land, Hongarije, Joegoslavië, Tjechoslowakije en Turkije wor den echter wel aangenomen, omdat in het verkeer met deze landen de verrekening plaats heeft in guldens. nergens zo goed is. Het NCW vindt voorts dat de ambtenaren er ook wat hun sa lariëring betreft relatief niet slecht voorstaan. De overheids dienaren betalen namelijk geen premies voor de sociale wetten, ook niet voor de aow. Daardoor was het mogelijk dat bijvoor beeld een commies in 1968 netto per maand 105.- meer verdien de dan iemand met eenzelfde bruto salaris «n het bedrijfsle ven. In 1972 was dat verschil uitgegroeid tot 159. Dit jaar is het verschil door de pensioen kwestie altijd rog 149. Een commies heeft thans een jaarsa laris van circa 23.000. Voor een administrateur (salaris nu ruim 47.000) waren die ver schillen respectievelijk 100, 153 en 119 per maand. Hieruit blijkt dat het trendbeleid dat al enkele jaren voor de ambtenarensalarissen is toege past, waarbij de gemiddelde trend van het bedrijfsleven op bruto-basis wordt gevolgd, op netto-basis voor de ambtenaren gunstiger uitpakt dan voor de werknemers in het bedrijfsleven, aldus het NCW, dat hiermee heel voorzichtig het trendbeleid ter discussie gaat stellen. Dat de maatregel van de regering ten aanzien van de pensioenpre mie dit verschil wat kleiner heeft gemaakt lijkt het NCW te gen de achtergrond van de in houd van het centraal akkoord niet onjuist. Miljoenenbuit bankroof gevonden DUSSELDORP (DPA) De bank roof van de geldtransport- chauffeur GUnler Heinemann (29die In Nederland Is gear resteerd, schijnt te zijn opgehel derd. De Westduitse politie heeft gisteren de overige 3,2 miljoen mark, die Heinemann op 26 februari bad geroofd, in een bos bij MUnchen-Gladbach in Noordrljn-Westfalen gevon den. Heinemann was donderdag met een kennis, de 38-jarige Hein- rich Linen von den Berg, in Den Helder gearresteerd. Hij had toen slechts 515.000 mark bij zich. Woningraad niet akkoord met huurbeleid AMSTERDAM (ANP) De Na tionale Woningraad staat vol strekt afwijzend tegenover de voorstellen voor het toekomstige huur- en subsidiebeleid in het tweede rapport van de werk- groep-Hartog. Aanvaarding van deze voorstellen zou inhouden, dat er in ons land geen sprake meer is van sociale woningbouw, omdat het gehele huur- en subsidiebeleid dan is afgestemd op de rendements verwachting van een kleine groep van winstbeogende wo ning-exploitanten. Deze bouwen jaarlijks ongeveer 10.000 gesub sidieerde huurwoningen tegen de niet winstbeogende organisa ties 65 tot 70.000. Dit zegt de di recteur van de Nationale Wo ningraad, drs. B. G. A. v.Kem pen. in het maandblad Wonin graad. „Men sagh Haerlem bestormen" In een tentoonstelling die ter ge legenheid van de herdenking van het beleg van Haarlem ge houden wordt in de Hallen te Haarlem van 19 april tot 17 juni. BELGRADO De Omladinski Fudbalski Klub Beograd, kort weg OFK Beograd genoemd, waar FC Twente woensdagmid dag voor het eerst In'de kwart finales van het UEFA Cup-toer nooi de degens mee kruist, is In 1945 opgericht onder de naam Metalac. Later is de naam nog eens gewijzigd in Beogradski Sportski Klub alvorens men er toe over ging onder de betite ling OFK te gaan spelen. Hoofdtrainer is Boris Marovic, die terzijde wordt gestaan door on der meer Milutin Soskic (voor malig nationaal doelman), Mi- lan Arandjelovic en paja Sa- mardzic (ex-FC Twente). De »club heeft 211 actieve voetbal lers (zowel professionals, ama teurs als junioren en welpen) en speelt in het Youghstadion in de wijk Karaburma (capaciteit 30.000 toeschouwers). De beste prestaties in de nationale com petitie bereikte OFK in 1955 en 1964 toen het op de tweede plaats eindigde. Vorig seizoen finishte OFK in derde positie. Ook nu staat de ploeg derde met" 23 punten uit 18 wedstrij den. OFK Belgrado heeft in dit UEFA- Cuptoernooi tot nu toe drie tegenstanders uitgeschakeld, achtereenvolgens Dukla Praag (2—2 en 3—1), Feyenoord (34 en 21) en Boreo Stara Zagora uit Bulgarije (0—0 en 3—1). Tegen Olympia Ljubljana trad OFK zaterdag in de volgende samenstelling aan: doel: Petar Borota (20 jaar): achter: Dra- gan Popadic (27), Dragoslav 'Stepanovic (24), Slobodan' Mesa- novic (29). Krsto Mitrovic (25);; midden: Dragan Stojano- vic (26), Bogdan Turudija (24), Ninoslav Zes-Bobek (23); voor: Slobodan Santrac (26), Dusan Lukic (24) en Ilija Petkovic (27). Reserves zijn: Nebojsa Djordjevic ■(doel), Miaden, Bozovic, Zdrav- ko Jokic, Sergije Kresic en Nik- sa Djujic. Zuid-Afrika verder voor Davis Cup 'UNTA DEL ESTE - Zuid Afri ka heeft zich geplaatst voor de tweede ronde van de Zuidameri- kaanse zone van het toernooi om de Davis cup. Frew McMil lan en Pat Cramer, die zondag ook de enkelspelen hadden ge wonnen, versloegen gisteren de Uruguezen Laborde en Damiani in het dubbelspel met 6—3, 6—2, 6—2. Zuid Afrika heeft daardoor in Punta del Este een beslissen de voorsprong van 3—0 geno- ARNHEM OFK Beograd heeft Spitz Kohn geïmpo neerd. „Ik had", vertelde F.C. Twente's trainer na te rugkeer uit de Joegoslavi sche hoofdstad, „verwacht een sterke tegenstander aan het werk te zullen zien. Een ploeg die Dukla Praag en Feyenoord uitschakelt moet er immers wel iets van kunnen. Dat ze zo knap voetballen heeft me toch wel enigszins verrast. OFK is een ploeg met stuk voor stuk uitstekende voet ballers en Stepanovic, Zee, Petkovic en Santrac zijn de meest opvallende spe lers. En ze maken ook erg gèmakkelijk doelpunten". De vier treffers, die Kohn OFK zaterdag in de thuiswedstrijd te gen Olympia Ljubljana zag sco ren, kwamen van de voeten van Santrac (2) Petkovic en Zee. Maar ondanks het uitblijven van tegendoelpunten bleek de defensie van F.C.Twente's te genstander op Spitz Kohn een niet al te sterke indruk te heb ben gemaakt. Kohn: „OFK is een ploeg, die puur aanvallend speelt. Conditioneel zijn de Joe- goslaven in staat negentig mi nuten lang te gaan. Maar als wij kans zien aan aanvallen toe te kornen, moeten er voor ons ook mogelijkheden in zitten. Ze nemen tamelijk veel risico. Olympia was een zwakke tegen stander, maar heeft desondanks kansen gehad. Slagen we erin de zaak achter dicht te houden, dan moet het toch mogelijk zijn in Belgrado een goed resultaat te bereiken. nen overtuigen Dat zal tegen C. Twente beslist beter moe ten". Slobodan, Santrac, de produktieve spits, was minder verheugd. „Na zo'n eerste wedstrijd", zei hij, „kun je nog niets zeggen van onze kracht. We mogen niet vergeten, dat deze tegenstander het ons nauwelijks moeilijk heeft gemaakt". En Ilya Petko- Ik ben in ieder geval blij, dat ik O.F.K. vooraf een keer heb zien spelen. Ik ban nu een heel stuk wijzer". Elke duizend De Joegoslavische coach Boris Marovic toonde zich bijzonder tevreden over de vorm, zoals die in de eerste wedstrijd na de winterpauze werd gedemon streerd. „Vooral in de eerste helft ging het voortreffelijk. Die twee doelpunten van Santrac in het eerste kwartier hebben het ons mogelijk gemaakt zo te spe len als we willen. Alleen de ach terhoede heeft ze nog niet kun- vlc grapte: „We maken voor elke duizend toeschouwers een doelpunt, (er waren er tegen Ljubljana vierduizend). Ook te gen Twente Zoran Mislc, Twente's reserve doelman die met Spitz Kohn naar Belgrado reisde, had zich ook al verwonderd over het ge drag van OFK. „Het ls" merkte hij op, „verbazingwekkend, dat de ploeg na de winterpauze al zover is. Dit had ik niet ver wacht". do, en hij rekent erop, dat ie dereen beschikbuar is. René Notten en Eddie Achterberg wa ren gisteren de enige twijfelge vallen. „Maar", aldus Kohn, „de enkel blessure van René geneest snel ler dan verwacht en ook met Eddie gaat het de goede kant op. De hechtingen zijn uit z'n voorhoofd verwijderd. Koppen zal misschien nog een beetje riskant zijn, hoewel de wond met een flinke pleister voldoen de kan worden afgeschermd. Ik denk, dat ik Achterberg, indien dat nodig is, toch laat spelen. Het lijkt me nauwelijks een risi co". De zestien spelers, die vanmorgen op het vliegveld Twente in de charter stapten (reserve-doel man Zoran Misic bleef zaterdag al in Joegoslavië zijn: Schrij vers, Van Ierssel, Drost, De Vries, Oranen, Van der Vall, Notten, Achterberg, Willie van de Kerkhof, Jeuring, Pahlplatz, René van de Kerkhof, Huve, Bruggink, Pirard en Brinks. Kohn: „De instelling is voortreffe lijk. Iedereen is erop gebrand een topprestatie te leveren. De stemming is zelfs zo, dat ze lie ver vandaag dan morgen spe len. Ik heb er daarom wel ver trouwen in". TON VAN DALEN Erg moeilijk George Foreman Foreman wil boksen in Nederland LONDEN Wereldkampioen boksenin het zwaargewicht George Foreman zal binnenkort waarschijnlijk naar Nederland komen. Hij arriveert volgende week maandag voor een bezoek van acht dagen aan Engeland. Foreman zal dan in verscheide ne steden onder meer commen taar geven bij een film over het door hem gewonnen titelgevecht tegen Joe Frazier. Daarna zal Foreman een rondreis door Eu ropa maken. Hij zal dan waar schijnlijk Italië, Frankrijk, West-Duitsland en Nederland bezoeken. „De tijd speelt voor ons", zei Spitz Kohn aan de vooravond van de eerste botsing tussen OFK Belgrado en FC Twente in de kwartfinales van het toer nooi om de UEFA-cup. Kohn gaf daarmee te kennen, dat de Enscliedeërs morgenmiddag in Belgrado uiterst voorzichtig te werk zullen gaan tegen een te genstander, die er om bekend staat, bij een snelle voorsprong vleugels te krijgen. „We hebben", aldus Kohn in FC Twente's tijdelijke domicilie „Papendal", „de zaak goed doorgepraat. De spelers weten wat hen te wachten staat. Ze zijn ervan doordrongen, dat het erg moeilijk zal worden. Jam mer genoeg had de NOS opna men van Feyenoords wedstrij den tegen OFK niet beweard, zodat we niets op de film heb ben kunnen zien. maar ik ge'oof toch wel, dat we optimaal zijn voorbereid". Twijfelgevallen Schooljeugd schaakt voor diploma BEVERWIJK Voor de eerste maal in Nederland zal woens dagmiddag op massale wijze aan de schooljeugd een examen worden afgenomen voor het zo genoemde pioimendiploma. Deze gebeurtenis vindt plaats in de sporthal van Beverwijk, waar zeshonderd kinderen tus sen tien en twaalf Jaar de schaakproblemen zullen probe ren op te lossen. De KNSB is sinds enige tijd actief met be hulp van het boek jeugdschaak, dat half oktober het levenslicht aanschouwde, de belangstelling van de schooljeucd voor scha ken te wekken. Het pionnendi- ploma kan gehaald worden na bestudering van de eerste vijfe hoofdstukken van het boek. Ver volgens kan de jeugd nog een torendiploma en een koningdi ploma veroveren Spelers van Thialf genoeg in de buurt maar het wordt toch Raak DEN HAAG Zi) waren er niet, de HIJS-cracks Hunting en De Grauw, maar ze waren gister avond op de Hokij wel volop on derwerp van discussie. Want toen de lichten in de aloude Haagse ijshockeytempel uit- en de spots aanflitsten, waardoor een feeëriek sfeertje voor de huldiging en het afscheid van de vedetten ontstond, lag op Ie ders lippen, dat beide spelers het volgend seizoen een Raak- shirt zouden aantrekken. Tegen hun collega's op de Hoki) hadden zij in het diepste geheim hun voorkeur bekend gemaakt. Aangezien voorzitter Van der Gun enkele weken geleden in Canada de broers Westra voor een contact bij Raak polste, ziet het er naar uit, dat de wens van Raak versterking In de breedte realiteit zal worden. Toen Raak zich ln de wedstrijd tegen Thialf uit Heerenveen moeiteloos had uitgeleefd en bij de stand van 12—5 het wel ge noeg vond, stapte perschef Hans Kortekaas het ijs op en sprak zijn waardering uit voor de enorme steun van het publiek, dat voora' de laatste week veel had bijgedragen tot een totaal onverwacht herstel. Redelijk „Het eerste Jaar van Raak was er een met ups en downs, maar dat was to verwachten. Een tweede plaats in de coupe Na tionale Nederlanden is echter voor een beginneling een alles zins redelijk resultaat". Raak is dus tevreden, al zou de relatie met HIJS Veronica buur en concurrent beslist beter kun nen. Van samenwerking, ln wel ke vorm dan ook, lijkt nóg geen sprake. Bestuurslid Dick de Blank: „Ik heb een week of wat geleden met de heren Uithof en Van der Heyden een gesprek gehad, maar daarin was van de zijde van HIJS geen enkele me dewerking te bespeuren". Klassen Raak heeft zich er bij het af scheid van het seizoen niet door laten ontmoedigen. De ploeg stak niet ln de excellente vorm, die het vrijdag op ,,De Uithof" demonstreerde toen HIJS Ve ronica eerbiedig knielde, maar bleef nog altijd diverse klassen beter ijshockeyen dan Thialf. Verrassend eigenlijk, omdat de zelfde formatie zaterdagavond in Heerenveen nog zo sterk par tij had geboden. Gisteravond waren de kaa-ten echter snel geschud. Fauteux. McDonough (2x) en Van W>-i*-i mank' dat er in de eerste spee'periodc al een flink gat viel. Toen Inglis en Fauteux (2x) er daarna, spe lenderwijs haast, 7—0 van maak ten, was er van reeële tegen stand nauwelijks meer sprake. Temeer, omdat doelman An drews de schoten, die op hem afkwamen, nog feilloos stopte ook. De kans, die reserve-doelman An ton van Esch in het derde part kreeg, pakte anders uit dan ver wacht werd. Onmiddellijk was merkbaar, dat Raak voor het volgend seizoen ook een sterke re Nederlandse doelverdediger moet zoeken, want toen Brown een treffer aan de score toe voegde, moest hij driemaal ach ter elkaar „vissen". Dat waren tegenvallers voor Raak, die di rect noopten to( het overschake len op een hogere versnelling. Toen was er geen vuiltje meer aan de lucht. Restant van het scoreverloop: Fauteux 9—3, Ing lis 10—3, De Boer 10—4, Sproule 11—4, Stevensen 11—5 en Van Wieren 12—5. HANS DE BRUYN I,enig en Snel oefent tegen Wilhelmus DEN HAAG De tweede klasser Wilhelmus speelt vanavond e< .i efcnweds'.r.jd tegen de derde klasssr Lenig en Snel op het terrein van Lenig en Snel aan de Hengelolaan- De wedstrijd begint om zeven uur.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7