Nachtmerrie malafide autohandel PROTEÏNE BEREID MET KNALGAS VW LAAT O KEUREN BIJ ANWB AUTO-ONDERHOUD STERK VERMINDERD TRIUMPH DOLOMITE BRITSE VOLBLOED ZOMERBOLLEN VOOR DE TUIN LiiiUdi COURANT DINSDAG 6 MAART 1973 Onder redactie van: GUIDO HALLEEN ANWB TECHNOKEURING: Het komt natuurlijk niet dage lijks voor dat automobilisten schadevergoeding eisen van de ANWB, omdat de technochef bij de keuring van hun voer tuig door de rem heeft getrapt. Toch geeft de anecdote van J. D. Plaisier, chef aller techno- chefs een aardige indicatie van de jammerlijke tafereeltjes die zich op de technostations van de ANWB in de afgelopen vijf entwintig jaar hebben afge speeld. Van mensen die van hun laatste spaarcentjes een auto hebben gekocht en dan na een keuring tot de ontdekking komen dat hun auto technisch geen cent meer waard is. Op de 19 technostations van de ANWB zijn vorig jaar 84.000 technokeuringen van een klei ne twee uur verricht. In 6000 gevallen werd nadat de tijdens de keuring geconstateerde ge breken waren verholpen een hercontrole gedaan. Tweedui zend automobilisten lieten naar aanleiding van hun klachten hardnekkige gebreken opspo ren. Hoewel de auto's op 180 punten worden gecontroleerd met de meest moderne apparatuur, houdt een keuring volgens Plaisier geen goedkeuring in. Eerst zullen alle geconstateer de gebreken gerepareerd moe ten worden. Als dat is gebeurd staat er een auto, die gezien zijn bouwjaar in een goede staat verkeert. Een keuring is slechts een momentopname. De ANWB telt 1,6 miljoen le den. Als men die 84.000 techno keuringen daar tegen projec teert moet geconstateerd wor den dat een groot aantal auto bezitters nog niet voldoende van het belang van zo'n keu ring doordrongen is. De technokeuring is voor velen een middel om bij de garage aan te tonen op welke punten onderhoud nodig is. Plaisier: ,,Ook dat kan kostenbesparend werken, want veel dealers ver vangen bij de beurten onderde len volgens het serviceboekje. Het kan dan zijn dat het des betreffende onderdeel nog ge ruime tijd mee had gekund. De ANWB heeft zich enige tijd geleden in samenwerking met Koning Klant" en Consumen tenbond afgezet tegen de ma lafide autohandel. Met succes want door de aktie zijn veel automobilisten wakker gewor den. Het aantal aanvragen voor een technokeuring is dui delijk toegenomen. In hoeverre heeft de ANWB bevoegdheden om een auto die niet in orde is van de weg te houden? Plaisier: „Geen enke le. We keuren geen auto's af of goed. Alleen als het de spuiga ten uitloopt kunnen we de be zitter adviseren om er niet meer mee op de weg te ko- Een technokeuring kost 65,-. Wilt u er een aankoopadvies bij hebben dan kost dat niets meer. Een waardebepaling kost echter 15 meer. Wat gebeurt er als bij de tech nokeuring iets essentieels over het hoofd is gezien en de auto bezitter binnen korte tijd na de keuring met de brokken komt te zitten? „Als wij misge kleund hebben en iets belang rijks over het hoofd hebben ge zien dan komt de ANWB over tot geval bekeken", zegt Plai- is afhankelijk van een aantal de brug. De schadevergoeding factoren en wordt van geval Als een garagebedrijf in gebre ke zou blijven met het geven van garanties (bijvoorbeeld op tweedehands auto's bij door de ANWB geconstateerde fouten) dan is er altijd nog de geschil lencommissie van ANWB en Bovag. De betrokken automo bilist kan zich rechtstreeks tot gens de garantiebepalingen recht op heeft. wenden als hij meent niet te hebben gekregen waar hij vol- een van beide organisaties Het komende jaar zullen ten minste 12.000 gebruikte wagens welke door 150 van de 170 dealers, die Volkswagen in Ne derland heeft, worden verkocht vooraf een technokeuring van de ANWB ondergaan. Het bij de keuring behorende rapport zal de aspirantkoper ter hand v/orden gesteld. Een en ander is het resultaat van een con tract dat Pon's Automobielhan del te Leusden en de ANWB met elkaar hebben gesloten. Pon is daarmee de eerste im porteur die op zo grote schaal gebruik maakt van de diensten van de ANWB. De technokeu ring houdt in, dat de auto aan een nauwkeurig onderzoek wordt onderworpen, uitgevoerd door een onpartijdige deskun dige, in dit geval een functio naris van de ANWB. De kosten van de keuring be dragen 65 gulden. Het hangt van de dealer af of de koper de keuring al dan niet moet betalen. De technokeuring wordt niet beperkt tot alleen maar Volks wagens. Alle door VW-dealers ingenomen wagens kunnen in principe aan een dergelijke keuring worden onderworpen. Er zal wel naar worden ge streefd, dat de kwaliteit van de wagens welke met een ANWB-technorapport worden aangeboden, een zeker niveau hebben. Qua prijs denkt men aan een drempel welke ligt tussen de 2500 en 3.000 gulden. Op het keuringsrapport wordt de prijs van de aangeboden wagen niet vermeld. De ANWB is hiertoe wel genegen, op voorwaarde dat de gehele handelsvoorraad welke ter keuring wordt aangeboden, van een prijs zal worden voor zien. Zover willen de dealers (nog) niet gaan. De „BOVAG", de organisatie waarin 95 procent van de 6.500 Nederlandse autobedrijven zijn verenigd, heeft becijferd, dat er sprake is van een sterke vermindering van het auto-on derhoud (schadereparaties niet meegerekend). Was in 1950 vijf procent van het vaderlandse wagenpark niet in onderhoud, in 1972 was dit dertig procent. Als men in aanmerking neemt dat de gemiddelde onderhouds- duur per auto per jaar is ge daald van 55 uur in 1950 tot 12,5 uur in 1972, dan is daar mee volgens de „Bovag" ko men vast te staan dat in de ja ren 1965 tot en met 1972 het to tale onderhoudsaanbod is ge daald met ongeveer negen pro cent. Oorzaken voor het verminder de aanbod zijn volgens de „Bo vag": de kwalitatieve verbete ring van auto en smeermidde len, verbeterde constructie- en fabricagemethoden, verbeterde onderhouds- en reparatietech nieken, toeneming van „doe- het-zelf" onderhoud en tenslot te overheidsmaatregelen, zoals verbetering van wegen, fiscale druk, die de fabrikanten prik kelt een betaalbaar blijvend produkt te leveren en tenslotte veiligheidseisen. Ook het kostenaspect voor de particuliere autobezitter is na gegaan, waarbij is uitgegaan van een auto, die in 1972 9.000 kostte en waarmee jaarlijks 17.000 km wordt gere den. Waren in 1972 de totale kosten 33,3 cent per kilometer, in 1973 zal dit 34,25 cent wor den. Verder is becijferd, dat thans van de totale rijkosten 31,5 procent naar de schatkist gaat. Ook is gebleken, dat re paratie- en onderhoudskosten 11,4 procent van de totale rij kosten uitmaken. Wanneer schadereparaties buiten be schouwing worden gelaten, is dit laatste percentage nog geen tien procent per jaar. Autoradio in bijna de helft van alle auto's Een Britse Alfa. Zo zou men zeer in het kort het jongste produkt van Bri tish Leyland kunnen ka rakteriseren. Met die nieu weling wordt de Triumph Dolomite bedoeld, een ver fijnd afgewerkte auto uit gerust met een krachtige 1854 cc 92 DIN-pk vierci- lindermotor met bovenlig gende nokkenas. De krachtbron is dezelfde welke Triumph een reeks van jaren aan Saab voor het model 99 leverde, tot dat de Zweedse fabriek er toe overging zelf motoren te bouwen voor haar per sonenwagens. Voor de car rosserie stond de 1E00 To ledo model. De Dolomite is alleen wat langer, heeft verder vier koplampen, kortom ziet er sjieker uit. Rijdèn met de Dolomite is zeer plezierig. De wagen beschikt over voldoende vermogen om er op de autosnelwegen flink vaart achter te zetten. De weg- ligging laat tot een bepaalde grens niets te wensen over. De kritische grens ligt zo rond de 135/140 km per uur. Dan heeft men nog een speling van zo'n 10 km, maar het is vooral bij enige zijwind niet aan tfl4>fevalen alles uit de wa gen te halen. De stabiliteit laat dan nattifelijk nogal wat te wensen over en het contact met de weg is met gas op de plank aan de vage kant. Verstandig is endge reserve on der het gaspedaal te houden, het komt het rijcomfort en daarmee ook de veiligheid ten goede. De wegligging werd naar onze mening ook nadelig beïnvloed door de gemonteerde Miche- lin-ZX-radiaalbanden en de schokdempers. Strakkere dem pers zouden op dit model geen overbodige luxe zijn, een feit dat de importeur inmiddels ook al bekend is. Men kan er dan ook van verzekerd zijn dat er wat aan wordt gedaan. De motor is bepaald niet voor een kleintje vervaard. Accele ratie en topsnelheid geven dan ook geen reden tot klagen. Het feit, dat Saab de krachtbron gebruikt heeft voor de 99-mo- dellen wijst op een grote be trouwbaarheid en lange levens duur. Het Dolomite-onderstel heeft zowel voor als achter schroefveren met verder een starre achteras. Opmerkelijk is de kleine draaicirkel, amper 10 meter. Geen op- of aanmer kingen ook over de remmen. Voor schijf- en achter trom- melremmen. De bekrachtiging doseert de remkracht zeer goed. Het interieur van de Dolomite ziet er zeer verzorgd uit. Geen overdadige opsmuk, gewoon een zeer zakelijk maar niette min prettig interieur. Een gebo gen instrumentenpaneel voor de bestuurder bevat op makke lijk afleesbare plaatsen: snel heidsmeter met dagteller, elek tronische toerenteller, tempe ratuur-, ampère- en benzine meter; verder controlelampjes. Tussen de twee uitstekende stoelen op de hoge tunnel een kort pookje. Het schakelen van de Dolomite behoeft geen en kel probleem op te leveren. Dat de Britse industrie zo langza merhand al wat tegemoet komt aan de continentale eisen bewijst het verstelbare stuur. Het stuurwiel is zowel in hoog te als in de lengte verstelbaar. Het bereik van de derde ver snelling is opmerkelijk groot: van ca. 30 km tot circa 130 km per uur. Daarmee is de derde uiterma te geschikt om snel langs een voorliggende wagen te schie ten. Uiteraard zijn de stoelen ver stelbaar. De zitting prettig, ach terin is voldoende ruimte voor twee forse en drie niet al te grote volwassenen. De ruim bemeten vier deuren verge makkelijken het in- en uitstap pen. Hier en daar kan er nog wat worden verbeterd, met name op het punt van de schokdem pers, maar de Dolomite bezit toch zoveel kwaliteiten dat men er goed aan doet deze wa gen eens nader te bekijken als men een auto wil hebben waarvan er geen 13 in een do zijn gaan. Wij zeggen dit met zoveel stelligheid, omdat de prijs 12.990 gulden niet te hoog is. Bijna 46 pet. van alle Nederlandse personenauto's Is tegenwoor dig voorzien van een autoradio. Ons land ligt daarmee hoger dan de omringende landen als West-Dultsland (44 pet), Frankrijk (35 pet), Zweden (33 pet), België (28 pet) en Italië (23 pet). Dit is niet het Rijswijkseplein in Den Haag tijdens het spitsuur en ook niet Rijksweg Utrecht—Den Haag, maar een voorgeborchte voor spl.nternieuwe auto's op het eiland Annacis bij Vancouver in Canada. Het gaat hier om honderden nieuwe Japanse auto's, die in afwachting van hun levering aan de dealers in Canada netjes en massaal in het gelid staan. Sombere voorspellers me nen in hun toekomstdromen, dat onze openbare wegen er zo zullen gaan uitzien. is de eerste Importeur die bij de ANWB aanklopte met de vraag of men bereid was de voorraad gebruikte automobie len van de gezamenlijke VW- dealers te keuren. De bond wil een dergelijke samenwerking ook aangaan met andere im porteurs. In de VW-organisatie werden vorig jaar zo'n 40.000 gebruikte wagens verkocht tegen bijna 28.000 nieuwe. Het aantal men sen dat een gebruikte auto als eerste wagen koopt, is vijf maal groter dan het aantal dat een nieuwe wagen als eerste auto koopt. Het mag veel mensen wat voorbarig In de oren klinken, maar het Is tijd om de eerste voorbereidingen te treffen om zomerbloeiende knollen en bollen Iq de tuin te krijgen. Er kan worden gezaaid onder dubbel glas, ofwel kunnen de ondergrondse delen in bakjes worden gelegd om er de komende weken stekken van te nemen. Maar dit werk is niet zozeer voor de amateur-tuin- liefhebbers weggelegd, die veelal rechtstreeks zullen werken met knollen en bollen. Voor de gewone amateurs is het zaak te weten dat zij zich niet hoeven te beperken tot gewone dahlia's, gladiolen, knolbegonia's en irissen, maar het assortiment veel ruimer is. Over het algemeen vragen deze zoi bloeiers een zonnige standplaats, een vruchtbare maar geen zware grond en zeker geen nattigheid aan de wortels. Irissen en daglelies houden zelfs van een uitgesproken zandige grond. Arondskelken vragen lichte schaduw, terwijl ook daglelies deze standplaats kunnen verdragen, zodat ze uitstekend staan op plaatsen waar ook varens goed gedijen. Vrij bekend zijn als bolgewasjes als freezia's, montbretia's, ranonkels, lelies en canna's (bloemriet), maar ook van deze soorten zijn er allerlei moderne variëteiten die een tuin een heel nieuw aanzien kunnen geven. Zo behoren de majestueuze canna's thuis in zeer grote perken in ruime tuinen, voorna melijk vanwege hun hoogte die soms tot anderhalve meter kan oplopen. De bollen van de canna's moeten worden opgezet in vochtige turf, gemengd met humusrijke grond, waarna na enkele weken de bollen kunnen worden gescheurd met een scherp mes. Voor kleinere tuinen zijn er dwergcanna's die niet hoger reiken dan 50 centimeter en die zelfs in kamers een exotisch hoekje kunnen vormen. Anemonen, tijgerbloemen en ixia's behoren tot de bekende nederiger soorten maar daarnaast kan men zijn keus maken uit soorten met vreemde namen: arisema, stergladiool (acidanthera), eucomis, eucharis Candida, hymenocallis ofwel ismene, Kaapse iris ofwel moraea, de gevoelige tuberoos en zephyrantes. Ze kunnen dit voorjaar nog geplant worden om ir zomer te bloeien. Aansluitend daarop is de keus uit herfsttijloos en de prach tige grootbloemige herfstkrokus, ofwel de echte lelie van het veld waarvan de bijbel spreekt. Die bol kan ook binnenskamers in bloei komen, op een schaal of in een pot. De kleur van de bloem is goudgeel. Buiten bloeit het plantje in september-oktober. Het alpenviooltje is een prachtig bolgewasje voor de rotstuin, waar het In tegenstelling tot zijn broertje, cyclamen europeum ook in het najaar bloeit wanneer andere bloemen praktisch zijn uitgebloeid. Na de bloei ver schijnen pas de bladeren, zodat de bloeiwijze destemeer opvalt. Ranonkels zijn er in allerlei kleur en vorm, ze kunnen in het voorjaar worden geplant zodat ze In juni gaan bloeien. Tot de grotere soorten bolgewassen horen dahlia's, gladiolen en lelies. Dah lia's kunnen rustig gestekt worden, als zij op een lichte plaats hebben kun nen uitschieten. De stekken kunnen genomen worden met hiel: een stukje van de moederbol op de plaats waar de scheut is ontstaan. Gewone stekken zij ook goed, maar ze zijn aanmerkelijk gevoeliger en vragen om meer be scherming. Een wortelhormonenbehandeling kan het succes hierbij verho gen. Gladiolen brengen het risico van een wat rommelige tuin met zich mee, en het verdient dus aanbeveling ze in een apart zonnig hoekje te planten, op flinke onderlinge afstand van elkaar (15 tot 20 centimeter). Steunen met bamboestokken of door middel van draden is noodzakelijk om het krom groeien te voorkomen. Zijn ze eenmaal ongeveer 15 centimeter hoog, dan verdient het ook aanbeveling de grond te bedekken met stro, om verdam ping tegen te gaan, om onkruid te weren en de bloei te bevorderen. Evenals sommige andere bloeiende bollen heeft de gladiool immers behoefte aan veel water. Daglelies staant doorgaans wat in het vergeethoekje. Ze zijn vaak maar net goed om de ongunstige plekken in de tuin wat op te vrolijken. Maar met hun veelkleurige variëteiten, die zelfs de hele zomer door kunnen bloeien, zijn ze een betere plaats onder de zon of in de schaduw waard. Elke bloem bloeit slechts een dag, maar er zijn telkens andere aan de beurt. Aanbevo len kan worden hemerocallis middendorgii (30 tot 50 cm hoog), die eerst in mei/juni en vervolgens weer in het najaar bloeit. Andere bloeien later en zijn vaak minder aangenaam van geur. Het aardige van de wetenschap Aan het Instituut voor microbiologie van de univer siteit van Gtittingen hebben professor Schlegel en dr. Lafferty een nieuwe methode ontwikkeld om uit bak- teriën hoogwaardige lewlt (proteïne) te produceren. De bedoeling is de industriële vervaardiging van ei wit in grote hoeveelheden mogelijk te maken. Basis van het procédé zijn knalgasbakteriën (knal gas: mengsel van zuurstof en waterstof). Deze mi cro-organismen oxyderen waterstofgas en fixeren, net als groene planten, kooldioxyde. Daarnaast heb ben zij alleen zuurstof en voedingszouten nodig. Bij het gebruik van het gas krijgen de bakteriën de noodzakelijke energie voor de groei; het gebonden kooldioxyde wordt omgezet in celmassa. De tot dusverre bereikte resultaten zijn indrukwek kend: de door het knalgas geproduceerde proteïne ligt, ook in voedingswaarde, heel dicht bij het hoog waardige eiwit van melk: caseïne. Problemen zijn er nog wel met het gehalte aan nucleinezuur, dat be paald wordt door de snelle groei van de bakteriën. Men probeert dit te brengen op een niveau van 15 tot 20 pet, een niveau dat het menselijk organisme niet belast. BANDENRIF De Japanse Goodyearmaatschappij heeft ruim een jaar geleden drie kilometer uit de kust bij het vis sersdorpje Wadamatsji een kunstmatig rif van auto banden aangelegd. Tot een diepte van 43 meter wer den 2300 aan elkaar bevestigde autobanden" op de zeebodem neergelaten. In het afgelopen visseizoen is gebleken dat de banden een beschermend onderko men bieden aan de vissen om zich voort te planten. Bovendien raken de banden al snel begroeid met al lerlei organismen, die de vissen tot voedsel dienen. Geen wonder dat juist in de omgeving van het au tobandenrif goede vangsten werden gedaan, in het bijzonder van zeebrasem. Het mes snijdt aan twee kanten: men komt van oude autobanden af en men verbetert de visgronden. DOG De wereld heeft er ee nieuw honderas bij: de Argentijnse dog. Jarenlange kweek- en selectieproe- ven door de gebroeders Martinez hebben geleid tot een stabiel ras, dat uitstekend voldoet aan de eisen voor jacht of groot wild (poema's en zwijnen). Men is uitgegaan van de nakomelingen van een Spaanse hond. Bij de vroeger in Spanje zo populaire honden gevechten onderscheidde zich de grote witte hond uit de provincie Cordoba. Toen dit soort naar Argentinië werd overgebracht hadden er spoedig vermengingen plaats met de daar levende honden. De nakomelin gen van deze kruisingen vielen op door hun sterke vechtdrift; ze missen evenwel een fijne reukzin. Zodoende zijn onderzoekers ertoe overgegaan verde re kruisingen met honden van andere rassen uit te voeren, zoals met de Duitse en Deense doggen en de Duitse boxers. Na een halve eeuw telen en kruisen kreeg men een standvastig ras met de gewenste ei genschappen: de Argentijnse dog of dogo Argentine. Behalve voor bepaalde soorten van de jacht is het dier ook heel gesch'kt als blindengeleidehond en poli tiehond. De Argentijnse dog is een kortharige witte hond met een schouderhoogte van 65 cm. Hij is aan hankelijk waakzaam en bereid zichzelf en de zijnen te verdedigen. Bovendien is hij een geduldige speel kameraad voor kinderen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6