Steun aan Nederlanse Actie van bewoners binnenstad tegen het café-bezoek Tien jaar „Thuisfront NE.PR.IF" "GEVAAR VOOR DEMOCRATIE" Optreden Leidse agenten beloond stad en randqemeenten ..Noem ze geen arme sloebers" Ze durven niet aan oudedag te denken Leven op 60% van minimum PAGINA 3 DINSDAG 6 MAART 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN Bijna vijfhonderd Nederlandse priesters zijn in Frankrijk werkzaam. Een aantal van hen behoort tot een orde of congregatie die hen onderhoudt. Anderen hebben een standplaats in de stad en al leven ze niet op grote voet, ze hebben het nog altijd ruimer dan een 160 van hun col lega's, die als plattelandspastoor een leven leiden ver be neden het bestaansminimum. Het zijn vooral deze werkers in de wijngaard des Heren, Een stoffige bouwval van twee kamertjes. Het „kleinste ka mertje" staat buiten, naast een afdak, waaronder wat takkebos- sen en houtblokken liggen opge slagen. Een keuken, die die naam niet mag hebben, wordt alleen maar gebruikt om wat te koken, wanneer er te eten is en als er tijd is om dat klaar te maken. Verlichting: een kale „peer" aan twee stukjes koper- - draad, waarvan de isolatie ver rot is. Geen water. Dagelijks moet de pastoor zijn voorraadje gaan halen bij de dorpspomp of aan de bron, waar de kikkers op zijn komst hun gekwaak sta- Z kerï om met een kordate plomp onder te duiken. De deur van de pastorie staat altijd open. Dat komt doordat 'ie uit z'n scharnieren hangt en niet meer sluit. Dat is niet het ergste: er valt toch niets te stelen. Maar wie bij een plotseling bezoek de voor wier tijdelijk welzijn de stichting Thuisfront Neder landse Priesters in Frankrijk (Ne.Pr.IF) borg staat. De stichting, gevestigd in Leiden, viert haar tweede lustrum. Dat jubileum heeft een bijzonder accent gekregen door dat na veel touwtrekken de grondslag is vastgesteld, waarop de armste van de Nederlandse „curés de campag ne" in de algemene ouderdoms-voorzieningen ingekocht konden worden. opknappen van huizen, zodat ze voldoen aan minimum-eisen van bewoonbaarheid. Daarvoor had den we ambachtslieden nodig. Dat bracht ons op het lumineu ze idee, advies te gaan vragen bij de congregatie van Broeders van O.L. Vrouw van Zeven Smarten toen' nog in War mond, nu in Amsterdam die vakscholen exploiteren. De overste kon geen van zijn broe ders opdracht geven om in Frankrijk te gaan helpen. Maar hij verleende wel zijn' medewer king en nu zijn er tenminste ze ven werkploegen in heel Neder land: twee van broeders en de andere van met hen „geaffil ieerde" leken in Den Haag, Amersfoort, Alkmaar, Heer bij Maastricht en in Arnhem. pastoor thuis zou treffen, kan' er zeker van zijn dat hij, gezeten op een kreupele stoel, kan mee delen van de resten van het „pain béni" dat van vorige zon dag over is. Dat is de situatie, waarin menig Nederlands geestelijke in Frankrijk woont en werkt. Hij bedient vier, vijf, soms negen parochies, is ziekenbezoeker, soms ook verpleger, sociaal werker en jeugdleider. Hij houdt een tuintje bij dat de bloemen levert voor zijn kerken, of trekt met de schapen van een van' zijn parochianen de bergen in om wat brood te verdienen. De goede gaven, die hij soms ont- Eerst leven, dan filosoferen", is het uitgangspunt, waarlangs ze die doelstelling tracht te berei ken. Om redelijk te kunnen le ven is het nodig een onderdak te hebben dat droog is, voorzien van water en de elementaire in stallaties, en dat verwarmd kan worden. De eerste activiteit waar we mee begonnen", ver telt voorzitter Waals, „was het „De broeders zorgen voor de ma teriaalvoorziening. Daarvoor is een financiële regeling met de stichting. Belangstellenden melden zich aan bij de broe ders. Nee, we hemen geen groe pen van jongeren aan en ge huwden kunnen hun vrouwen niet meenemen. Een groep kiest zijti object en dient een begro ting in, die door de broeders wordt beoordeeld. Het hulpma- Nieuwsgierig zijn ze niet, ces petites vieilles. Maar ze willen nou toch wel eens precies weten, wat die hollandse frater allemaal van plan is te doen. vangt, geeft hij weg aan dege nen die minder hebben en be helpt zichzelf met oude rommel. „Je moet hun vertrouwen hebben, als je wilt dat ze met je praten. Want bij alles wat ze naar onze maatstaven missen, hebben ze een sterk gevoel van eigenwaarde. Als je ze nu gaat voorstellen als een stel arme sloebers, dan krenk je ze in hun eigenwaarde." Dat zegt de heer A. Waals, voorzitter van de stichting „Thuisfront Nederland se Priesters in Frankrijk". „Hun leed zit 'm niet in het so bere leven dat ze leiden. Het begint als ze niet meer als priester kunen functioneren. Als ze er een baantje bij moeten' ne men, want daar hebben ze geen tijd voor. Hun leed begint, als ze zich bedreigd voelen in het priesterschap. Voor een grote groep is de eenzaamheid en de vereenzaming het ergst: nooit een' behoorlijk intellectueel con tact te hebben. Met de meeste mensen uit hun omgeving kun nen ze èlk onderwerp aanroeren, behalve de godsdienst." De stichting „Thuisfront" stelt zich ten doel, de Nederlandse priesters, werkzaam iri de Fran se kerkprovincie, die door mate riële nood ernstig in hun pasto rale werk worden gehinderd zo het hun er niet door wordt verhinderd het werk mogelijk Een Fransman wordt gedoopt, doet zijn communion en trouwt in te maken. Als hij begraven wordt, dan ziet de curé hem weer teriaal wordt in Nederland aan geschaft. De Nederlandse Am bassade in Parijs verleent haar medewerking: ze zorgt voor vrijdom van invoerrechten, op voorwaarde dat drie maanden tevoren bekend is wat over de grens wordt gebracht." De stichting heeft een eigen con tactman of „rapporteur" in Frankrijk en de heer Waals gaat tenminste tweemaal per jaar naar het land van Marian ne om contacten te leggen met de Nederlanders in bepaalde bisdommen. In gesprekken met hen heeft hij gemerkt, dat de zorg voor de oude dag velen van hen zwaar weegt. „Ze werken hard en ze werken te lang. Ze durven riet ophouden en ze denken niet aan durven denken. Wat moeten ze dan?" Van hun bisdommen kunnen ze vrijwel geen steun verwachten omdat die, sinds de laiciserings- wet van Combes in 1904, geen bezittingen meer hebben al thans niet mogen vervreemden en de kosten voor de ere dienst en alles wat daaraan vast zit Uit de gaven van de ge lovigen bestreden moeten wo>- deri. „De Fransen zelf hebben sedert dien, ten koste van zware of fers, de kerk op de been gehou den en zelfs onverflauwd en op grote schaal missie-arbeid ver richt. Maar zo konden niet alles nelf doen. En nu moeten wij so lidair zijn", meent de heer Waals. Daarom ging de stichting de AOW voor de Ncderlanse priesters re gelen. Alle Nederlanders, ook buiten ds Rijksgrenzen, hebben op grond van hun Nederland schap recht op AOW-uitke- ring, op voorwaarde dat ze van af 1957 hun premie betaald heb ben. Zich „inkopen" bleek voor velen onmogelijk, omdat ze er boudweg het geld niet voor hadden. De Sociale Verzeke ringsbank was wel coulant, maar moest niettemin een exac te opgave van hun inkomsten eisen. De gegevens die daarover binnenkwamen, schenen onge looflijk: ze waren niet hanteer baar. Er volgde een uitvoerige correspondentie die resulteerde in een reeks voorlopige aansla gen. Toen na jaren de definitie ve aanslag kwam, kon die niet betaald worden. Onder het motto „Elke curé z'n AOW" hield de stichting een actie om de benodigde inkoop som bijeen te krijgen. Aan achterstallige premies voor 157 gevallen was meer dan een ton nodig. De SVB stelde de ter mijn voorlopig uit en merf kwam een regeling overeen, die beoaalde dat de Nederlandse priesters in Frankrijk één col lectieve groep vormen, die aan geslagen wordt op basis van de officiële opgave van haar inko men. Desgevraagd berichtte de Franse ambassade dat de Franse in komstenbelasting ze maar niet aanslaat, omdat ze getaxeerd worden op 60% van het be staansminimum: Fr.frs. 745.33 per maand oftewel Fr.frs. 8950 per jaar. Dat is. omgerekend in Nederlands geld 3.500. „Wanneer zo'ri geestelijke zes of acht of meer parochies moet be dienen, dan heeft hij een auto nodig. Maar betaal dat nu eens uit 60% van het bestaansmini mum", rekent de heer Waals voor. En hij tipt alweer aan het volgende initiatief. Er werd een overeenkomst getrof fen met de Missie Verkeersmid delen Actie, die de Nederlandse priesters in Frankrijk voor 20.000 in haar begroting op nam. Aangevuld «net 2000 van de stichting, is er nu een bron geslagen waaruit men wel geen nieuwe voertuigen kan aan schaffen, maar waarmee het mogelijk is auto's rijdend ta houden of te vervangen tegen afbetaling. Op deze wi|ze wor den in het eerste half jaar van 1973 zes priesters van een nieu we auto voorzien, waarbij zij al leen de rente van de afbetaling hoeven te betalen. Terug naar de oudedagszorg. Om* dat de AOW-uitkeringen aan de Nederlandse priesters in Frank rijk maar zeer gering zullen zijn, wil de stichting „Thuis front" ook zorgen dat ze gebor gen zijn, als ze niet langer in staat zijn' het ambt uit te oefe nen. In samenwerking met een vermaard katholiek gerontoloog beraamt het stichtingsbestuur zich nu op plannen om ze te la ten leven, zoals ze gewend wa ren te leven' zonder hen een nieuw milieu op te dringen, waar ze „gezellig onder elkaar" zijn. Er moet voorzien worden in huisvesting en onderhoud, zo dat ze hun AOW-uitkering naar eigen believen kunnen opsoupe ren. Dat betekent nog geen weelde, maar er vallen voor de bejaarde curés dan toch heel wat zorgen weg. Er bestaat al een hele wachtlijst. En dat betekent een zware zorg méér voor het stichtingsbestuur dat de benodigde gelden moet opbrengen. Het is niet zonder bijbedoelingen dat de heer Wauls het giro-num mer van de stichting noemt: 600800 ten name van NE.PR.IF., Voorhout, en de bankrelatie Raitfeisenbank, NE.PR.IF., Voorhout. Hinder doet bewoners wegtrekken LEIDEN Bewoners van de Peoterswijk <*n het Rapenburg hebben de handen ineen gesla gen om de hinder van luidruch tige café-bezoekers tegen te- gaan. Het Idntiatief ging uit van ©eh bewoonster van de Dief- steeg. Samen met enkele aridere medebewoonsters Is zij de de ren lang s gegaan om handteke- Zuidwest is aan de beurt LEIDEN De volgende week is Leiden-zuidwest aan de beurt voor het bevolkingsonderzoek op afwijkingen in de borstholte. Het onderzoek wordt gehouden in de Bevrijdingskerk aan de Montgomerystraat op maandag 12 maart 14.00-16.30 en 17.30- 20.00 uur. Dinsdag 13 maart 9.00-12.00 en 14.00-16.30 uur. Woensdag 14 maart 14.00-16.30 en 17.30-20.00 uur. In de Zuider- kerk, Lammenschansweg op: Vrijdag 16 maart 14.00-16.30 en 17.30-20.00 uur. Alle inwoners van de betreffende sector van de stad van 30 jaar en ouder hebben een uitnodiging ontvangen om aan het onder zoek deel te nemen. Mocht hun de opgegeven tijd niet schikken, dan zijn ze ook welkom op een andere dag. Op elk van de hier boven aangegeven tijden ringen te verzamelen van me- jdestajrbders. Inmiddels zijn er al zo'n 180 men sen die hun handtekenin gezet hebben. De lijst is op het eind van de vorige maand naar bur- geeester Vis de gemeenteraad en de heer Oosterman ver stuurd. Ze ging vergezeld van een rapport, opgesteld door de zoon van de intiatiefneemster, de heer Kwaadgras, waarin ver schillende incidenten vermeld staan. Uit het rapport blijkt duidelijk dat de bewoners vooral in het week einde geluidshinder indervinden. „Het is gewoon verschrikke lijk", zegt mevrouw Kwaad gras, „Ruiten, worden inge gooid, er wordt geürineerd te gen deuren, er wordt gevochten, enz. Hierdppr kunnen de kinde ren in de Pieterswijk niet meer slapen en de dames durven 's avonds laat niet meer over straat". Als de grootste boos doeners wijzen de bewoners van de Pieterswijk, de bezoekers van de Vicolo-bar de Zodiak Club en het Kreatief Sentrum Oneeveer rond de zelfde tijd be sloten enkele bewoners van het Papenburg ook actie te gaan voeren tegen café-nezoeker. Er word een rief verstuurd aan de gemeenteraad waarin eword aangedrongen op een stop op de stroom van "horeca"-bedrijven. Bovendien wiizen zij op het brandgevaar bij een bar als bij- voo-beeld Hvmpe, da votor een deel aan een b'büotheek ligt met de meest kostbare hand schriften. e De bewoners van het Rapemburg schijnen de meeste last te heb ben van auto's, die vlak langs hun deuren worden gezet, zodeat zij 'savonds de deur niet meer uit komen. In een gezamenlijke actie trach ten deze bewoners nu bij de ge meente te bewericsrtelligen dater geen vergunninen meer worden uitgereikt. „Burgemeester Vis heeft eens gezegd dat ernog plaats was voor zo'n 35 bars in de binnenstad. Dat kane hij mak keijk zeggen hij hoeft er niet in te wonen". Al met al lijkt het er op.volgens de bewoners dat de gemeente hen wil wegpesten. Lijst met hand tekeningen in commissie vergadering „Dat is bij verschillende men sen al gebeurt, die zijn uit zich zelf weggegaan. Er is zelfs hier iemand die alle panden om ezich heen opkoopt om te voorkomen dat er weer een bar komt". Het ziet er naar uit da er voorlo pig geen oplosesing komt voor het probleem. Enerzijds wil de gemeente van de binnenstad een uitgangscentrum maken, anderzijds wil men de bewoners in bescherming nemen. Van dat laatste merken de bewoners niet zoveel: „Als er gevochten wordt, komt de politie wel, maar zij steekt geen hand uit". Te bewoners hebben intussen wel respons gekreen op hun brieven. In de volgende commissie-ver gadering van de Algemene Btuurlijke aangelegenheden, zul Ien het rapport en de brieven uitvoerig worden besproken in bijzijn van de verschillende ini tiatiefneemsters. e Mr. de Brauw: Langebrug: overdag rustig, 's avonds herrie VOORSCHOTEN In Voorschoten «prak Jhr. Mr. M. L. de Brauw voor leden van DS'70 en belangstellenden over ,,De Aanpak van DS'70". De huidige kabinetsformatie stond In zijn betoog centraal en Mr. De Brauw meende dat door diverse omstandigheden thans de democratie In gevaar kan komen, mede omdat er Iets scheel zit met het partij-politieke wezen. De rol van Mr. Burger in de kabi netsformatie is, dat hij een versnelling heelt aangebracht in die partij-politieke afbraak, maar daardoor staan avonturiers op In al lerlei fracties. Tot oen van die avonturiers rekende Mr. De Brauw Drs. Boers ma. „Aan Boersma ontbreekt een orgaan en dat is de ruggegraat", aldus de heer De Brauw, die daarra met nadruk ver klaarde heel diep reepekt te hebben voor de vakbewegingen, maar het onjuist te vinden dat deze valcbewegingen rich te veel gaan op stellen als politieke partij. In Nederland zijn we thans bezig ons tegen elkaar op te zetten. Juist nu heeft Nederland een sterke regering nodig, die diver se nare maatregelen maar noodzakelijke maatregelen zal moeten nemen om de voort schrijdende inflatie tegen te gaan. Een regering formeren, die alleen de r-.ecrd- :-c!d vn de Ka- c k-n k* '-"-i do- eni ge Kamerleden, die tijdelijk hun fractie vaarwel zeggen, kan nooit krachtig optreden. De progressieve drie (P.v.d.A.— D'66 cn PPR) hebben zich voor de verkiezingen tot afspraken laten verle den, die na de verkie zingen niet uitgevoerd kunnen worden omdat de krachtsver- hovd'r- drast'sch veranderd Is door de grote winst van de n bat verlies van D'66. De confessionele groeperingen n rog steeds niet kiezen t ;sen V.V.D. en P.v.d.A. Deze verandering en deze besluite loosheid maken een kabinetsfor matie haast onmogelijk, aldus Mr. De Brauw. LEIDEN Namens de Maat schappij tot Redding van Dren kelingen heeft burgemeester Vis gistermorgen een bronzen leg penning met bijbehorende draag- medallle uitgereikt aan de Leid se politieagent C. G. Gleisberg. Agent B. v. d. Berg ontving een waarderend schrijven. De agen ten werden onderschelden we gens hun kranige poging, het le ven te redden van een 68-jarige Inwoner van Leiden. Beide agenten werden op 25 april, vorig jaar, tijdens hun avond surveillance tiaar de Jan Vos- sensteeg geroepen, waar een man door onbekende oorzaak onwel was geworden. Zij stelden vast, dat de man geen polsslag of hartslag meer had. Niettemin begonnen ze onmiddellijk mond-op-mond-beademing en hartmassage toe te passen. Na dat de man door de Eerste Hulpdienst naar het Academisch Ziekenhuis was gebracht, ver toonde hij weer tekenen van le ven. De dienstdoende arts deel de de agenten mee, dat de ge zondheidstoestand van de man redelijk vooruit was gegaan. Het snelle optreden van de bei de agenten heeft echter niet mo gen baten want drie dagen later overleed de bejaarde alsnog.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3