Jan Krol als Bartje maakt plaats voor Jaap Schadenberg Beter samen" mikt op meer hulp aan de medemens TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND RADIO MORGEN TERUGBLIK Onderwijs-tv zendt stuk van Proloog niet uit PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 6 MAART 1973 j nederland i NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 Tweekamp, quiz 19.30 Beter samen 20.00 Journaal 20.21 Bartje, tv-serie 21.20 Laten we wèl zijn, milieu 21.25 Adam Smith, tv-serie 21.55 Getekend 22.20 Ander nieuws 22.45 Den Haag vandaag 22.55 Journaal 23.00 Kijk op sport (teleac) nederlanpIT NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal VARA 19.05 Bayern München, documentaire 19.30 Hier is Lucy 20.00 Journaal 20.21 De kommissaris, politieserie 21.20 Twee voor twaalf, quiz 22.00 Achter het nieuws 22.50 Journaal 22.55 Spaans (teleac) België Nederlands 18.00 De Fabeltjeskrant 18.05 Follyfoot, jeugd 18.30 Tienerklanken 19.05 Kijk en kook 19.35 Zoeklicht 19.45 Journaal 20.10 De kleine waarheid, tv-feuilleton 21.30 Een huisvrouw een mens 22.20 Vergeet niet te lezen 22.55 Journaal nederland I) Schooltelevisie 9 Nogal wiedus, jeugd OFK BelgradoFC Twente (samenvatting) 5 Ti-Ta-Tovenaar Journaal Van gewest tot gewest Stichting Socutera S Zendtijd pol. partijen Eerste helft Ajax—Bayern Tweede helft Ajax—Bayern Den Haag vandaag Dames gaan voor 5 Studio Sport (met o.a. uit slagen andere Europa Cup wedstrijden) Reclame en Journaal. nederland ii NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal KRO 19.05 Wereldcircus 20.00 Journaal 20.21 Studio vrij, gevarieerd I KRO/RKK-IKOR 22.05 Kenmerk-kort IKOR 22.10 Leerhuis tweegesprek NOS 22.40 Journaal 22.45 Hoe word ik de computer de baas? (teleac) BELGIË NEDERLANDS 17.00 Jevanjong, jeugd 18.40 De Fabeltjeskrant 18.45 Korte film 18.50 Milieubescherming 19.20 Politieke tribune 19.35 Zoeklicht 19.40 Weerbericht 19.45 Journaal 20.10 De Dubbeldekkers, tv-serie 20.35 Mary's magazine, amusement 21.25 Confrontatie, actueel 22.10 Horen en zien, kunst 22.30 Journaal 18.00 Nieuws. 18.11 18.21 Moet de aarde wijken voc hemel?; gesprekken. 18.45 (S) menade Orkest; moderne mu 19.30 Vanavond: muziek, vrolljl en verstrooiing, 22.30 Nieuws. Radiojournaal. 22.50 (S) Vanavond laat: actueel progra 1 23.55-24.00 Nieuws. J.35 (S) Moder ne kamermuziek. 22.50 Overweging. 23.00 Echo, waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.30 (S) Binnen kijken: gesprekken. 23.65-24,00' Nieuws: 12.41-12.50 Echo: 13.00-13.05 Raden maar14.00 Huisbezoek: een pastoraal gesprek. NOS: 14.10 (S) Aspekten van de kamermuziek. 15.00 OEI-: Belgrado—FC Twente In de kwartfinales om de UEFA-bekër. (15.45-15.58 Nieuws). 16.50 Lichte 17.00 muziek ln zit. Een programma over 1 de Koninklijke Marechaussee. Sa- menstelling en presentatieAd Ha- ze winkel. 17.30 Nieuws. NCRV: 17.32 (S) Hier en nu. HILVERSUM 3 Carnaval is een materie die op t.v. moeilijk pleegt over te komen. Dat komt wellicht omdat een uitzending over het feno meen altijd ergens verkeerd valt. De „ongelovigen" snappen er geen bliksem van, de „gelovi gen" vinden het de gewoonste zaak van de wereld. Daar komt bij dat de commer cie begripsverwarring zaait. Neem zo'n verkiezing van de carnavalshit-van-het-jaar, nog maar pas op de buis. Dat heeft niets met het fenomeen te ma ken. Dat is gewoon reclame ma ken op de manier als dat bij de STER voor wasmiddelen ge beurt. Informatie over carnaval. Daar is in deze dagen in het Zuid-en geen behoefte aan. Daar wordt alleen maar gehost. Maar de KRO zorgde er gisteren voor dat wij, nuchtere Noorderlingen, kennis kregen van onbekende aspecten van het fenomeen. „De bonte storm" was zo'n beetje een „anatomie van het carnaval". Gesitueerd in Maas tricht werd een beeld gegeven van de voorbereidingen, van de (plezieriege bijverschijnselen en vooral van het gebeuren-zelf. We kregen inzicht in de ernst van het protocol, maar vooral in de pret om onzin. De documen taire maakte geen „hosser" van ons, maar ze maakte ons wel een tikje afgunstig op die men sen die drie dagen onbezorgd kunnen hossen. Maastricht en carnaval zagen we terug in AVRO's Televizier. Het was maar een slap aftreksel van het gedegen-plezierige werk- 1 stuk van Nic. Notten en Fred Rombouts. Voor het overige was Televizief voldoende bij de pinken. Mei een dramatisch relaas van d( Nederlandse zaakgelastigde ,11 Khartoem, die maar op het nip pertje aan de dood ontsprong Met een navrante berichtgeving over een ziekenhuisstaking id Engeland die mensenlevens kai kosten en met onder r.ieer wel» verwogen kanttekeningen terza- 1 ke het Hoogovens-conflict. Het magazine-karakter van Te- 1 levizier vraagt om een kleurij „gemengd bericht". Ditmaal ge j vonden in het „Zeemansgraf' l dat voor een niet zo zacht prijs l je in Duitsland te koop is, dank zij een Nederlander die zaken j zijn-zaken in een morbide sfee, bedrijft. Vg Foto boven: Bob de Lange in de rol van Otto van Oudijke, resident van Laboewangi. Pleunie Touw speelt de rol van diens tweede vrouw Leonie. DE STILLE KRACHT VAN LOUIS COUPERUS OP TV Foto onder: Een massascène tijdens een feestelijk bal. Dit tv-spel zal in drie of vier delen worden uitgezonden. Hou 't scherm in het oog In de aflevering van Bartje van va.navond zullen we op een gege ven lOgetnblik de kleine Bartje (Jan Krol) zien verdwijnen en plaats zien maken voor grote Bar tje (Jaap Schadenberg). In zekere zin vierdn we vanavond dus het afscheid van onze jongste tv-helti. Deze voorlaatste aflevering van Bartje heeft als titel gekregen De sentatoP Gepko Roggeveen ook bétere wereld. As er opnieuw een een gast. Ditmaal is dat Dolf Ke- „ipopje" op komst is, pakken don- telaar, die aan de rand van de kere wolken zich samen boven Vinkeveense plassen in een woon- huize Bartels. Lammechien zegt ark verblijft. Hij werkte bij de haar betrekking in Assen op om Hoogovens totdat zijn lichaam het de zorg voor het huishouden op zware werk niet meer aankon. Hij zich te nemen. En Bartje is blij werd arbeidsongeschikt verklaard dat hij het vertrouwen van zijn Min 0f meer toevallig ontdekte hij vader weet terug te winnen. echter zijn geschiktheid voor een Ned. I 20.21 uur ander stuk arbeid. Hij ging teke nen en schilderen en dit nieuwe Qfimpn werk is uitgegroeid tot veel meer ÜC,C' dan een hobby 0ok bewerkt hij Van het NCRV-programma „Be- de laatste tijd veel boomwortels ter samen", dat zowel op radio die uitgraaft in de drassige als televisie wordt uitgezonden, 8rond rond zijn ark. Over al deze komt vanavond weer een afleve- aktiviteiten zal hij in dit program- ring op het scherm. Het thema in ma vertellen. Het één en ander deze uitzending is opnieuw: Wat 8aat vergezeld van een aantal kunnen gehandicapten en niet-ge- voorbeelden, handicapten voor elkaar beteke- Ned. I 21.55 uur. nen? Zie ook elders op deze pagi- na. Men kan onder meer beelden Urker vissers verwachten uit Maassluis waar vrijwilligers op zaterdagmiddag In het NCRV-programma „Ander als oppas fungeren van geestelijk nieuws" staat vanavond een bij- gehandicapte kinderen, zodat hun zondere film geprogrammeerd, ouders kunnen gaan winkelen of namelijk „Brood uit het water", andere bezigheden kunnen ver- Hierin kan de kijker kennismaken richten. Er zijn in Nederland op met schipper Evert Kraner en de dit gebied nogal wat plaatselijke bemanning van de UK 31. aktiviteiten, maar van enige coör- De titel voor deze film is ontleend dinatie is in het geheel geen spra- aan het gelijknamige boek van ke. Deze aflevering zal ook tonen Fernan van den Oever. Op zoek hoe anders één en ander in Enge- naar mensen die konden vertellen land is geregeld. In dat land is over geloofsbeleven en de toepas- men blijkbaar meer gewend aan sing daarvan in het dagelijkse le- gehandicapten in de samenleving ven, maar dan in het bijzonder en is deze groep ook veel meer mensen die door hun werk op een geïntegreerd in dq normale maat- wat „andere" manier door het le- '6chappij. Aan het slot van het ven gaan, kwam het team van programma wordt dan ook de „Ander nieuws" in kontakt met vraag gesteld of het wenselijk is deze Urker visser, dat in ons land de situatie aan de Ned. I 22.20 uur. overzijde van het Kanaal als iZrT^r^r.e'"°"'en Bayern München Hoe heeft Bayern München zich voorbereid op de grote strijd te gen Ajax. Hoe liggen de kansen In dit programma,.staan tekenin- van deze Duitsers naar het oor gen kinderep centraal en deel van deze Duitsers? In een tracht na te gaan hoe kinde- documentaire over deze club ren zich'uitspreken en zichzelf in wordt nader op deze vragen inge- deze tekeningen herkennen. In ie- gaan. der programma introduceert pre- Ned. II 19.05 uur. De commissaris Drie keurige burgers zakken blijkbaar op onschuldige wijze van tijd tot tijd door. Dan komen er dreigende telefoontjes en wordt er ook een moord gepleegd. Is dat allemaal wel zo onschuldig? Herr Kommissar moet er het antwoord op weten te vinden. Ned. II 20.21 uur. 2 voor 12 Michel v. d. Plas en zijn collega Geudeker komen vanavond voor de derde maal in alle bescheiden heid aan bod. Ned. II 21.20 uur. Nogal wiedus Tante Emma gaat weer de nodige moeiijkheden doormaken met de ontegenzeglijke Nogal Wiedus. Het draait ditmaal allemaal om een spaarpot. Woensdag Ned. I 17.00 uur. HILVERSUM „Wij willen wat voor de mensen doen, zonder een sociaal bureau te zijn. De bedoe ling van het tv-programma Beter samen is de mensen duidelijk te maken dat men er is om elkaar te helpen. Dat een vrouw die ie dere dag een uurtje uittrekt om een blinde voor te lezen of een be jaarde met een bezoekje te ver rassen haar gewicht in goud waard is. En wat is nu een uurtje per dag? We hopen dat de men sen door dit programma gaan zeggen: hé dat kan ik ook". Ds. Leen van Ginkel, medesamen steller van het NCRV-programma Beter samen gelooft dat we er in ons land wat betreft de naasten liefde in de breedste zin van het woord nog lang niet zijn. „We zit ten op de goede weg, maar het is nog een heel eind lopen. Er zijn massa's instellingen en discussie groepen die zich bezig houden met de problemen waar de wat minder bedeelde mens mee gecon fronteerd wordt, maar er komt vaak veel te weinig uit. Beter sa men beoogt geen praat-program ma te zijn. Het gaat ons om wat er concreet voor de mensen ge daan wordt. Al onderschatten wij de noozaak van een goede com municatie niet. We laten zien hoe vrijwilligers in Maassluis een crè che hebben geopend voor geeste lijk gehandicapte kinderen zodat de ouders er eens tussen uit kun nen zonder dat ze zich zorgen over hun kind hoeven te maken. In Vlissingen is nu ook iets derge lijks van de grond gekomen. We hebben in de Hartenkamp, een in richting voor geestelijk gehandi capten bij Heemstede, gefilmd. Hier nemen 34 vrijwilligers weke lijks een patiënt een dag in hun gezin op. We laten zien hoe een aantal mensen met lichamelijk gehandicapten gingen zwemmen. We hebben het verkeersprobleem bij blinden onder de loep geno men, hebben -een aflevering be steed aan de gastarbeider. Ook toen kwamen er erg leuke dingen naar voren. Mensen die een socië teit voor Turken hebben opgezet. Ze leren daar een vak en behoor lijk Nederlands spreken. We kwa men in contact met een man die iedere zaterdag zijn boerderij voor Turken en Marokkanen open zet. En ga zo maar door. Wij zijn geen wereldverbeteraars. We wil len alleen voor de minder bedeel den ofwel de gehandicapten in onze maatschappij een beter leef klimaat scheppen. Via de media kunnen we deze mensen op deze instanties wijzen. Beter samen be staat voor een groot gedeelte uit voorlichting. We vertellen de mensen de weg. maar ze moeten hem zelf volgen". Ds Leen van Ginkel: „We zitten op de goede weg, r nog een heel eind loper,". Directe hulp Hoewel het programma door de NCRV wordt gemaakt en de pre sentatie in handen is van een do minee wil men het specifieke christelijke stempel liever kwijt. Het programma zou net zo goed door een anders gekleurde om roep uitgezonden kunnen worden. Ds. Alja Klamer heeft de presen tatie om de doodeenvoudige reden dat hij rustig en helder op de kij kers overkomt. Beter samen wordt gerealiseerd door een team van vijf mensen, t.w. Piet Pons, Dick IJsseling, Leen van Ginkel, Ben Jurna en Lelde Bruyn. Ze beantwoorden de vele brieven die naar aanleiding van een uitzen ding geschreven worden en zoe ken voor de allerernstigste geval len directe hulp. Ook vanavond ligt daar meer de nadruk op. Leen van Ginkel gaat daar nog wat dieper op in: „De redactie beantwoordt alle brieven die bin nen komen. Daar gaat een groot deel van het werfï in zitten. Een paar brieven worden er uitgepikt om voor de radio behandeld te v/orden. Het tv-programma heeft namelijk een vervolg via de ra dio. Verder besteden we in het maandagochtendprogramma Plein Publiek ruim aandacht aan min of meer dezelfde problemen. Ei genlijk zouden die programma's veel beter op elkaar moeten aan sluiten. Ze worden op het ogenblik te lang na elkaar uitgezonden. Misschien komt daar in de toe komst verandering in. Het is trou wens de bedoeling om Beter sa men het volgende seizoen anders cp te zetten. Het wordt langer en zoals ik al ?ei moeten we er naar toe dat de radio-uitzending een verlengstuk is van de tv. De formule blijft hetzelfde, al zijn we van plan nog meer aandacht te besteden aan de nazorg. Je kan wel met mensen afspreken dat ze iedere week die en die be jaarden een bezoekje brengen, als je niet weet of men die belofte nakomt heb je nog niets gedaan. Je moet blijven controleren hoe rot het ook klinkt. Het is jammer, maar ik zeg erbij dat het lang niet altijd aan degenen ligt die af gesproken hebben de bezoeken af te leggen. Het gebeurt ook dat deze vorm van naastenliefde niet begrepen wordt en zodoende niet op prijs gesteld wordt. De nazorg neemt een belangrijke plaats in ons werk in. Het is echter alles zoveel omvattend dat we het on mogelijk zelf kunnen doen. We zijn afhankelijk van, wat wij noe men, plaatselijke vrijwilligers. En daarvoor moet je weer een hele rij relaties hebben. Het is ons streven dat de belangstellende zichzelf bij ons opgeeft". Werk uit handen „Dat neemt ons weer wat werk uit handen, zo vervolgt Leen van Ginkel. „In die tijd kunnen wij dan weer brieven behandelen. We moeten ook nog twee program ma's per maand maken. Wat be treft de onderwerpen is er geen probleem. Die liggen voor het op rapen. Wel een hoofdbreker is, maar dat leggen we onszelf op, het vele reizen. We willen n lijk zoveel mogelijk in alle delen van het land opnamen maken. Dat kost tijd. Je bent namelijk zo gauw geneigd dicht bij huis te blijven, omdat je daar de situatie het beste kent. Bij mensen die el ders wonen komt dat vaak sto rend over". Of ze het met die vijf mans-redac tie volgend jaar ook nog kunnen bolwerken is een nog niet te beantwoorden vraag. Het zal wel moeten, vinden alle vijf redactie leden. ROELFIEN SANT Getekend Jaap Schadenberg neemt vanavond de rol van Gartje over van Jantje Krol. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het bestuur van de stichting Nederlandse Onderwijs televisie (N.O.T.) heeft besloten om het tweede deel van de Proloog schoolvoorstelling Waar komt dan al die rotzooi vandaan?, die op 8 maart in het kader van de NOT-serie Mensenwerk voor de hoogste klassen van het basisonderwijs zou worden uitgezonden, niet op het scherm te brengen. Deze voorstelling van Proloog zou in het bijzonder gaan over het ma ken van winst door de ondernemer, de macht van de onderneming en het medebeslissingsrecht van de arbeider in de onderneming. De heer R. Hakkert, directeur van de NOT, heeft in een brief aan de bestuursleden gezegd, er in dit geval behoefte aan te hebben gehad om vooraf de mening van het bestuur te vragen, met name over de inhoud en het niveau van de betreffende uitzending. Hoewel de programmaraad van de NOT uitzending had geadviseerd heeft het bestuur echter anders besloten. Wel heeft de NOT het eerste deel van de Proloog-schoolvoorstelling (over het vervuilingsvraag- stuk) uitgezonden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 2