p HEINZ STUY: „BAYERN BETER DAN FE YENOORD" Vlaamse families jagen op sportdiploma's Van der Helm enige winst RONDE V AN ITALIË START IN VERVIERS „Ik zou niet graag weg willen bij Ajax" Muller wil morgen spelen Ajax-NAC dag eerder Zoetemelk tientallen meters voor EddyMerckx definitief niet in Tour DINSDAG 6 MAART 1973 LEIDSE COURANT PAGINA U 3. Amsterdam Het vliegsche- ma klopte. Tegen zes uur werd gisteren de ploeg van Bayern München op Schiphol verwacht. Topscorer Gerd Müller was erbij. De spelers en begeeiders van de Westduitse kampioens- ploeg ijlden langs de doua niers en vertrokken onmid dellijk naar het Esso Motor hotel waar zij tot donderdag zullen verblijven. Het werd nog niet duidelijk of Gerd Müller inderdaad woensdag avond zal spelen tegen Ajax. Hij raakte zaterdag een week geleden geblesseerd in de wedstrijd Schalke '04 Bayern München en kon pas afgelopen zondag de training hervatten. Waarschijnlijk zal pas vlak voor de Europa Cupwedstrijd worden beslist of Müller wordt opgesteld. In de haast vertelde ,,Der Bom ber" dat hij zelf vol vertrou wen was. „Ik kan woensdag normaal spelen", zei hij,en beende achter zijn ploegge noten aan. Er is Bayern alles aan gelegen dat hij speelt. Zaterdagavond nog vertelde trainer Lattek dat de ploeg niet zonder de topscorer kan. Overigens wordt Müller beschouwd als een van de best betaalde spelers ter wereld. Zijn in komsten zouden om en nabij de drie ton per jaar liggen. In het gezelschap bevomd zich ook Wilhelm Neudecker, de voorzitter van Bayern München, die eens straten maker was maas zich nu miljonair mag noemen. Nog altijd beweert hij dat de ge lukkigste dag in zijn leven was toen Bayern München in 1967 de Europa Cup voor be kerwinnaars veroverde door met 1—0 te winnen van Glas gow Rangers. Een behoorlijk aantal spelers dat deze „ge lukkige dag" aan de presi dent aanbood, maken nog deel uit van de ploeg die in het duel tegen Ajax een gooi doet naar de halve finales en. indien succes wordt be haald in het Olympische Sta dion, in staat moet worden geacht Neudecker een nog gelukkiger dag te bezorgen. Ajax strijdt evenwel voor een zelfde doel, en dat nog voor de derde keer in successie. Van onze Belgische correspondent BRUSSEL Als je Nederland Johan Cruyff, Ard Schenk en Simon Vinkenoog ontneemt, blijft er scherp sportief gezien niets overeind. Dan zijn we uitverkocht, want Tom Okker tennist ook zo best niet meer. In het sportieve vormen wij een onderontwikkeld volk met hier en daar een piek. We moeten zelfs nog bewijzen dat we de Bel gen voetbaltechnisch de baas zijn want dat treurige oranjekleurige resultaatvoetbal van Antwerpen heeft niemand overtuigd. De successen van Feyenoord en Ajax hebben ons over een blind paard getild en nu denken we dat er in Lubbers een wereld kampioen en in korfbal nog toe komst zit. Als sportnatie komt België, zij het dan ook niet let terlijk, beter beslagen ten ijs. toch alle drie ook gelijk. In Bel- Eddy Merckx is als het ware een kind van deze Inspanningen en zijn grootheid behoeft niet meer bezongen. Ook Raymond Ceulemans is de vrucht van het werk in de breedte en aan de basis. Wat bi jons veelal woorden en Daarmee is de Belgische koek dromen zijn, dat hebben de Bel gen al in daden omgezet. En ze werken vooral in de breedte. Onder de zweep van de Vlaamse radio-sportjournalist Piet Theys (geen familie van die televisie- bcy) en met de hulp van alle sportverenigingen en veel bur gemeesters trimt het gehele Vlaamse volk zich in familiaal verDand op naar prestaties die met medailles en diploma's worden gehonoreerd. Vermaard is de familieloop over 1000 me ter: pa rent 400 meter, dochter draaft 200 meter, zoon pakt er 300, en de laatste 100 meter zijn dan voor mama. Halen zij het binnen een bepaalde tijd, dan krijgen ze een door een minister getekende diploma in viervoud, Springt de familie later genoeg meters hoog, werpt zij de ko- vrOeie lODDCS gels, speren en disci ver ge- Dat het ook anders kan, bewijst noeg, dan blijft het diploma's de gewichtheffer Serge Reding, nog geenszins op. Want wie kent Gaston Roelants niet, de hardlo per van formaat met zo lange benen en een zo diepe borstkast ■dat een spotvogel hem de „klok- keluider van de Notre Dame" kon noemen? En wie kent Roe lants opvolger Puttemans niet. die bijvoorkeur in Leiden, we reldrecords uit zijn benen schudt? Puttemans, nog steeds tuinier bij de Leuvense inter communale waterleidingsmaat schappij, is in anatomisch-fysio- logische zin met zekerheid de mees»- volmaakte loopmachine die ooit heeft bestaan. Perfect tot in de eng aanliggende oor tjes en de spitse neus onder een aërodynamisch, want wijkend, voorhoofd. regenen en geraakt zij uiteinde lijk aan de fel begeerde medail les die aan kettingen maar ook als broche gedragen kunnen worden. Vruchten Dit werk aan de brede basis moest op den duur wel vruchten afwerpen. Als in heel het Vlaan- derenland jonge moeders uit de startblokken schieten, vaders in de slaapkamers alom de Fosbu- ry-flop instuderen en nauwelijks man van wereldformaat en van groot gewicht. Er is op aar de maar een persoon die een ietsje meer trekt, drukt en stoot, een Rus Serge Reding, die bonk spieren met de kracht van een os, die overigens een goeie lobbes die zich zelfs eens door studenten liet ontvoeren. Toen kwam aan het daglicht dat Serge elke dag acht pond rode biefstuk moet eten en bang is in het donker. De 'studenten voer den hem zijn vlees en lieten 's nachts een lichtje branden. borstvoeding onttrokken Wat je in België ook niet hebt, kinderen ingezet worden op de zijn die twee oppermachtigen in 4x 100 m. horden, dan kan sue- de voetbalwereld, waarna eigen ces niet uitblijven. De resulta- lijk niets noemenswaardigs ten liegen er dan ook niet om. meer komt, want een absolute leegte gaapt. Als je in Neder land Ajax en Feyenoord weg laat, zit je meteen in de derde klasse. Dat is er in het België met dat bredere werk niet bij. Om te beginnen hebben we hier geen twee maar drie ópper- machtigen. Dat zijn Brugge, Standard en Anderlecht, die af gelopen zondag alle drie thuis gelijk speelden...! De sterkste drie spelen alle drie thuis en gië naderen we de ideale situa tie waarin alle eerste klassers precies even sterk zijn en dus steeds gelijk spelen en aan het einde van de competitie straf schoppen genomen moeten wor den om de kampioen aan te wij zen. Het moet uit de lengte of uit de breedte komen en de Bel gen hadden het bij het rechte eind toen ze de breedte kozen. JAN WINTRAECKEN AMSTERDAM Heinz Stuy heeft het vaak zwaar te verduren- Vaak wordt de doelman van Ajax met de vinger nagewezen. Stuy zou niet altijd even gecon centreerd in het doel staan. Vooral tegen de lagere broeders in het Nederlandse voetbal gaat de IJmuidenaar wel eens In de fout. Maar afgelopen zaterdag tegen Feyenoord bewees Heinz Stuy, bezig aan zijn zesde sei zoen bij Ajax, weer eens dat die kritiek niet altijd gerechtvaar digd Is. Tegen Feyenoord speel de de stevige IJmuidenaar weer een partij van klasse. „Ach", zegt Heinz Stuy voor het ver trek van Ajax naar Wassenaar, waar de ploeg zich per traditie voorbereidt op Europa Cupduels, „als ik eens een bal loslaat, dan is dat voor mij nog geen blun der, zoals zo vaak geschreven wordt. Het is zo dat je in veel wedstrijden weinig te doen hebt. Een doelman die weinig werk krijgt kan nooit naar grote hoogte groeien". Heinz Stuy, voor het derde sei zoen onder de lat bij Ajax, heeft wel moeten wennen aan kritiek. „Tenslotte ben ik ook maar een mens. Natuurlijk trek ik het me wel aan, Maar ik ga echt niet in de put zitten. Je moet het le ren verwerken". Verwerken moest Heinz Stuy ook de drie jaren dat hij bij Ajax langs het lijntje zat, zes jaar geleden stapte de toen spectacu laire doelman van Telstar, over naar Ajax om vervolgens drie jaar te kijken naar de verrich tingen van Gert Bals. Na die periode kreeg Heinz Stuy zijn kans. Nu zegt hij over die periode als reserve: „Ik heb ervan geleerd. Het was een harde leerschool. Maar je kunt in een sportbedrijf zoals Ajax niet terugvallen op sentimenten. Het is een keihar de business geworden. Ik heb dat aan den lijve ondervonden", j Meer ervaring Hein Stuy viel met zijn neus in de boter. De Amsterdamse ploeg was hard op weg de Europese top te halen. Heinz Stuy, greep met Ajax nu tweemaal de bo kaal. Dit seizoen lijkt hij op weg met de Amsterdamse ploeg voor de derde keer de fel be geerde Europese beker te pak ken. „Toch sla Ik Bayern hoger aan dan Feyenoord. De Duitsers hebben veel meer ervaring met hun vele internationals. Boven dien is de routine belangrijk van Bayern. Dat wij die twee oefenduels vóór deze competitie hebben gewonnen, Is geen maat staf. Wij gaan er beslist niet door naast onze schoenen lopen. Die wedstrijden moet je verge ten, net zoals de wedstrijd tegen Feyenoord. Iedere keer moet je weer opnieuw beginnen". Nog harder Heinz Stuy kan kennelijk daar door ook gemakkelijk over de kritiek heenstappen na bepaalde wedstrijden. Het inspireert hem alleen er de volgende keer nog harder tegenaan te gaan. „Vaak hoor je mensen over mij praten, je leest er veel over en bijna al tijd negatief. Daardoor raak je ook steeds meer bewust van het belang van de wedstrijden en concentreer je je beter. Als laatste man is het natuurlijk riskant als je een fout maakt, dat heb je wel aan Ger Reitsma gezien. Of hij nu schuld heeft aan die twee doelpunten of niet, de doelman wordter toch maar op aangekeken. Dat je daar naast ook nog veel goede dingen hebt gedaan, wordt vaak snel vergeten". Heim Stuy: „Je concentreert je beter als er negatief over je wordt gesproken of geschreven". Vergeten is Heinz Stuy echter niet de berichten als zou Ajax een nieuwe doelman willen aantrek ken. Toch maakt hij zich niet ongerust. „Ik heb het wel gele zen, maar ik heb er nog niets van gehoord. Zelf zou ik niet graug weg willen bij Ajax. Van uit het standpunt van Ajax kan ik wel begrijpen dat ze wat meer armslag willen hebben. Stel dat ik eens geblesseerd zou raken, wat nog weinig is ge beurd, dan is er alleen nog maar Sies Wever". Het is overigens opvallend dat doelmannen van Ajax zo weinig geblesseerd raken. Bals en Stuy hebben nog nooit een wedstrijd verzuimd wegens blessures. „Ik weet niet wat het is", zegt Stuy, „Ik kan wel eens als een kami kazepiloot op de schoen van een aanvaller duiken en toch heb ik nooit iets". De meest bekriti seerde Nederlandse doelman verzwijgt dan bescheiden, dat de lichaamsbeheersing daarbij een grote rol speelt. Bayern München en trainer Udo Lattek keken zaterdagavond met grote ogen toe en zagen dat Heinz Stuy behoort tot een van de bes te doelverdedigers in Neder land. TON DE WIT Meespelen Hulshoff is zo goed als zeker AMSTERDAM Het meespe len van Barry Hulshoft woensdag tegen Bayern München, staat zo goed als vast. Hulshoff, die weer uitstekend gehumeurd was enkele uren voordat Ajax zich zou terug trekken in het trainingsoord te Wassenaar, verklaarde: „Ik heb vrijwel geen last van mijn knie meer. Dinsdag trainen wij op het strand en dan zal ik eens voluit gaan. Daarna ga ik, met trainer Bobby Haarms, terug naar Amsterdam, waar mijn knie nog eens een extra behande ling krijgt Ik heb er goede hoop op dat het weer gaat. Tegen Feyenoord wilde ik geen risico nemen. Tenslotte T? Barry Hulshoff is woensdag de Europa Cup in het geding". Op een vraag van een Duitse journalist welke knie gebles seerd was, grapte de Am sterdammer: „Kom woens dagavond na de wedstrijd maar eens langs. Dan zal ik het vertellen". HILVERSUM -— Het Nederlandse dames-tafcltennisteam heeft gisteravond in het Schildpadhuis in Hilversum met 7—0 verloren van Tsjecho-Slowaklje. Alleen In het dub belspel wonnen Sonja Heltzel en Veronique v. d. Laan een game van het Tsjechische duo Ilona Fostova/Helena Po- lackova. De heren gingen met 8—1 ten on der tegen de Tsjechen. Bert v. d. Helm zorgde voor het enige Ne derlandse punt door in drie ga mes van Milan Orlovski te win nen: 17-21, 21—16, 21—19. De gedetailleerde uitslagen zijn: Dames: Ilona Fostava (Tsj)—Son ja Heltzel (Ned) 21-14, 21—19; Helena Polackova (Tsj)—Vero nique v. d. Laan 21—18, 21—17; Fostova—Mieke Arntz (Ned) 21—18, 2113; Fostova/Polacko- va—Heltzel v.d. Laan 21—15, 21—11; Fostova—v. d. Laan 21 —17, 21—11; Polackova—Arntz 21-13, 21-8; Polackova—Helt zel 21—15, 21—11. De gedetailleerde uitslagen bij de heren zijn: Irzi Turay (Tsj)— Carel Deken (Ned) 21—12, 21— 12; Milan Orlovski (Tsj)Rene Hijne (Ned) 21-16, 2115;Josel Dvoracek (Tsj)Bert v.d. Helm (Ned) 21—13, 13—21, 21—17; Or lovski—Deken 24—22, 21—13; Turay—v. d. Helm 21—19, 21— 12; Dvoracek—Hljne 21—15, 13 —21. 21—16; Orlovski—v. d. Helm 21—17, 16-21, 21—19; Dvoracek—Deken 21—14, 14—21, 19-21; Turay—Hijne 21-17, 21—15. Loting voor Europa Cup AMSTERDAM De loting voor de halve finales van de toer nooien om de Europa Cups en de UEFA Cup zal plaats vinden op vrijdag 23 maart In het hotel Sint Gothard te Zurich. De lo ting begint om 12.00 uur. AMSTERDAM De competitie wedstrijd voor de eredivisie tus sen Ajax en Nac, die was vast gesteld voor zondag 18 maart, is op verzoek van Ajax één dag vervroegd. De wedstrijd wordt gespeeld op zaterdag 17 maart, aanvang 20 00 uur, in het Ajax- stadion. SEILLANS Joop Zoetemelk heeft gisteren de wedstrijd NJ- ce-Seillans, de laatste van een aantal wedstrijden aan de Cote d'Azur, gewonnen. Zoetemelk zette reeds ver voor de eindstreep zijn laatste sprint in. De tempoverhoging van Zoete melk was voldoende om Ro- siers, Ocana en Vasseur met tientallen meters te verslaan. Ongeveer halverwege de rit, waarvoor een honderdtal ren ners aan de start was gekomen, werd de strijd beslist. Zoete melk en Alain Vasseur reageer den op een ontsnappingspoging van Luis Ocana. Even later sloot ook Roger Rosiers zich bij het vluchtgroepje aan. De uitslag: 1. Zoetemelk (Ned) 155 kilometer in 4 uur 3 minuten en 30 seconden; op 2 seconden: 2. Rosiers (Bel), op 4 seconden: 3. Ocana (Spa), op 5 seconden: 4. Vasseur (Fra), op 19 secon den: 5. Parenteau (Fra), op 1 minuut 26 seconden ROME Italië heeft gisteren Eddy Merckx geëerd. Premier Giullo An- dreotti heeft hem tot ridder in de orde van de Italiaanse republiek be noemd en de organisatoren van de Ronde van Italië 1973 hebben bekend gemaakt dat de race in België van start zal gaan, om Merckx te eren. „Ik ben zeei ontroerd", zei Merckx aan het eind van de plechtigheid. „Ik heb nog nooit een officiële benoeming gehad en Ik ben blij dat dit door Italië is gedaan waar ik sommige van de belangrijkste momenten van miin leven heb beleefd". Merckx, die in een donkerbruin kostuum was gekleed met een oranje zijden das, lachte verheugd toen hij de gouden medaille met een wit kruis ontving uit de handen van premer Andreotti in de grote zaal van het Chigipaleis in Rome, het hoofdkwartier van de Italiaanse premier. De aanwezigheid van Merckx gaf een bijzon der cachet aan het nieuws over de Ronde van Italië, die in Verviers zal beginnen op 19 mei en op 9 juni in Triest zal eindigen na eerst door West-Duitsland, Luxemburg, Frankrijk en Zwitserland te hebben geleid. Merckx zei dat de Giro dit jaar alleen op pa pier gamakkelijker lijkt. „Ik houd ervan dat races hard zijn en daarin is de Giro begrepen", zei hij. „Hoe harder de race is, des te gemakkelijker is het voor mij om hem te beheersen en te winnen. Ik ben niet bang voor de bergen of andere moeilijkhe den. Als de rit over min of meer vlak terrein gaat, zijn er meer concurrenten voor de overwinning. Maar de tijdrit is lang genoeg om er een goede voorsprong op de anderen in te behalen. Ik denk dat de Giro wel weer in de bergen zal worden beslist, in de Dolomieten". Merckx zei dat hij de Italiaanse veteraan Felice Gimondi als zijn grootste concurrent beschouwt. De Ronde van Italië, die van 19 mei tot en met 9 juni duurt telt twee rustdagen. Pas op de vierde dag van de wedstrijd arri veert de karavaan werkelijk in Italië. De eerste vier ritten \»eren door België, Luxemburg, Frankrijk en Zwitserland. De totale lengte van de Giro is 3777 kilometer. Het schema van de etappes ziet er als volgt uit: 19 mert: Verviers - Keulen (180 km): 20 mei: Keulen - Luxemburg (194 km); 21 mei: Luxemburg - Straatsburg (213 km); 22 mei: Genève - Aosta (164(; 23 mei: rust dag; 24 mei: Aósta - Milaan (150 km); 25 mei: Milaan - Iseo (160); 26 mei: Iseo - Udo delle Nazioni (250 km); 27 mei: Lido delle Nazioni - Monte Carpegna (175); 28 mei: Monte Carpegna - Alba Adriatica (145 km); 29 mei: Alba Adriatica - Lanciano (170); 30 mei: Lanciano - Benevento (220 km); 31 mei: Lanciano - Benevento (220 km); 31 mei: Benevento - Fiuggi Terme (215 km); 1 juni: Fiuggi Terme - Bolsena (220 km); 2 juni: Bolsena - Florence (195 km); 3 juni: Florence - Forte dei Marm (150 km); 4 juni: tijdrit in Forte dei Mar- mi (36 km); 5 juni: rustdag; 6 juni: Fort.' dei Marmi - Verona (245 km); 7 juni: Ve rona - Andaio (195 km); 8 juni: Andaio - Auronzo (210 km); 9 Juni: Auronzo - Triest (190 km), m De president van Italië reikte Eddy Merclfgc de hoge onderscheiding uit. ROME Eddy Merckx zal op 20 juni niet in Schevcnlngen star ten voor de Ronde van Frank rijk. Hij heeft gisteren in Rome, bij de persconferentie ter gele genheid van de aanstaande Ron de van Italië, gezegd dat hij voor 1973 afziet van de Tour de France. Eddy Merckx zei: „Ik rijd de Vuelta en de Giro. Het is voor mij onmogelijk In één seizoen aan drie grote etappewedstrij den mee te doen. Daarom moet ik de Tour laten schieten. Ik doe het overigens met spijt". Merckx, die vorige week een con tract tekende om in de Ronde van Spanje te rijden, een ver plichting overigens uit zijn con tract met Moltenl dat hem dit jaar de Italiaanse- en dc Spaan se ronde wilde laten rijden, be vestigde dat hij behalve deze tvc grote nationale ronden wel zal deelnemen aan de klassie kers. De eerste, de Omloop van Het Volk, heeft hij trouw&as-za- teodag al gewonnen. s-é*

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11