DE BEPROEVING VAN GER REITSMA Bayern kan niet zonder Muller „De beste ploeg heeft gewonnen" „Afwachten wat het effect is van deze tegenslag" Gemist Stefan Kovacs (simpel en terecht): Ernst Happel: De eerste de beste aanval van Ajax. Piet Keizer heeft voorgezet, Israel noch Van Daele noch Haan konden de bal beroeren. Maar geheel rechts, vrijwel op de doellijn, staat Johnny Rep (16) die inschiet. Doelman Reitsma valt met bal en al achterover. „Toen de scheidsrechter floot, was de bal nog niet achter de lijn", aldus Reitsma. „Natuurlijk zat ie", aldus trainer Ernst Happel. Amsterdam Eerst vijf minuten voor het einde liet het legioen van Feyenoord zich weer horen. Ze waren met bussen vol naar het Olympisch stadion ge komen, ze hadden de vlaggen ontrold en de petten branie-achtig scheef op het hoofd geplant. Maar ze waren in dat eerste kwartier al doodstil geworden. Ze moesten twee blunders van invallerdoelman Ger Reitsma verwerkeh, ze werden met stomheid gesla gen door het virtuoze spel van Ajax, ze zagen hun Feyenoord terugkomen maar de mindere blijven in het speels opetten van de aanval en eindelijk dan, vijf minuten voor tijd, scoorde Lex Schoenmaker. Manager Guus Brox verzuchtte later: „Hebben we nog tien minuten de tijd, dan zit de kans op een ge lijkspel er alsnog in". Dat is dan het ogenblik waarop de theorieën worden aangedragen die alle uitmonden in: „Alsalsals". Met "lege ogen" zaten de Feyenoorders in de kleedka mer. Een zeer gedeprimeer de Ger Reitsma —aanvoer der Dick Schneider: „We hebben hem opgebeurd, ook na dat tweede doelpunt" een excuses zoekende Wim van Hanegem die zijn grote vorm op geen stukken na kon benaderen „wat die Ajacieden in het veld alle maal doen, ongelooflijk" een nog zachter dan anders sprekende Ernst Happel: „We zullen moeten afwach ten wat het effect van deze tegenslag is". In de andere kleedkamer, die van Ajax, niet eens een ui termate opgewekte stem ming. De Amsterdamse pro fessionals achtten het van zelfsprekend dat zij hadden gewonnen en dat verwoorde trainer Stefan Kovacs met: „Ajax was toch de beste ploeg". Niemand die Kovacs deze sim pele maar juiste woorden kon tegenspreken. Zelfs niet de vurige aanhangers van Feyenoord die na afloop toch nog hun onwankelbaar geloof in het team uitkreten door luidkeels in de cata comben van het stadion te verkondigen dat "Feyenoord de kampioen is". Want waren die twee Amsterdam se doelpunten niet het gevolg van onvoorstelbare fouten van Ger Reitsma, die zijn proeve moest afleggen juist in het topduel tegen Ajax? Het werd de beproeving van Ger Reitsma. Hij en de on grijpbare Johnny Rep druk ten hun stempel op deze tweestrijd der giganten, die één helft flonkerend voetbal van Amsterdamse zijde toon de. In die eerste helft klater de meermalen het opgetogen applaus op als Ajax weer een meesterlijk staaltje van technisch kunnen had gede monstreerd. Zo moeiteloos vonden de Ajacieden elkaar, zo razendsnel werden de combinaties uitgevoerd dat zij, met als basis een grote baltechniek, soms op luttele vierkante meters met vier, vijf man zulke fraaie patro nen aan elkaar regen dat de verdedigers van Feyenoord als versteend toekeken. De technische overmacht werd meer afgedwongen door pure voetbalkunde dan door min der sterk tegenspel, hoewel er in het centrum van de Rotterdamse verdediging meermalen hiaten ontstonden omdat de „tweeling" Israèl (goed maar niet de onom streden heerser van weleer) en Van Daele geen hecht blok vormde. Happel: „Maar wat moet ik? Ik heb toch geen andere keus". Potdicht Toch waren de doelpunten niet aan het te wijten. De aller eerste aanval reeds leverde Ajax succes op. Cruyff be reikte Keizer die scherp voortzette. Israèl kon niet bij de bal, Haan evenmin. Maar tegen de doellijn gedrukt stond Johnny Rep die uit een "waanzinnige hoek" scoorde. Er was nog geen minuut ge speeld. Reitsma na afloop: „Dit was niet mijn fout. Ik stormde naar de hoek, moest ineens inhouden omdat Rep schoot en viel achterover. Toen de scheidsrechter floot, was de bal, nog niet achter de lijn." Happel: „Natuurlijk zat ie erin". Binnen het kwartier had Ajax de open strijd die Charles Corver uitstekend leidde, ver vormd tot een potdicht duel, waarop „Amsterdam" de deksel stevig had dichtge schroefd. Uit een vrije schop, door Keizer genomen, scoorde wederom Johnny Rep. Reitsma greep de bal maar zette er niet zijn li chaam achter. Tot ontstelte nis van heel Feyenoord en de niet geringe aanhang draaide de bal uit zijn han den en onder zijn rechter arm door in het doel. Reit- ma: ,,Dit was een regel rechte blunder". Weer Johnny Rep, (onzicht baar), uit wiens schot Ger Reitsma de bal door zijn han den en onder zijn arm in het doel liet glippen. Israel loopt vergeefs toe. Cruyff hoeft er niets meer aan te doen. Dick Schneider ziet Ajax op 2—0 komen. Manager Guus Brox: „Hij was vol zelfvertrouwen aan deze wedstrijd begonnen. Hij had zichzelf moed ingepraat. En dan zoiets in het eerste kwartier. Natuurlijk hebben we eraan gedacht om Treytel op te stellen. Maar het kon niet. Hij heeft na zijn kaak- fractuur een tijd met een dichte mond gelopen.Hij kreeg weliswaar krachtvoer maar is vijf kilo afgevallen. Hij was fysiek niet sterk genoeg. Bovendien had hij enige weken niet in het doel gestaan". De aanstaande arts Ger Reits ma. bezig aan zijn "praktijk gedeelte" verscheen, ondanks zijn aangekweekt zelfvertrou wen, doodnerveus in het veld. Onophoudelijk streek hij met zijn linkerhand de haren voor zijn ogen weg. Maar hij herstelde zich. Bij zijn eerste goede ingreep steunde ook het publiek hem met applaus. En Feyenoord herstelde zich, op eigen kracht. Happel: ,,De taktiek die ik had opgezet was na een minuut al niet meer mo gelijk. Toen moesten de jon gens het zelf uitzoeken in het veld". „Reitsma vervangen? Dat had geen zin. Een doelman ver vang je na fouten maar dan is het toch al te laat. Hij had de bal bij dat eerste doel punt weg moeten slaan. Een kwestie van routine. Die tweede was ronduit een fout". Treytel, wel routine, zou hoogstwaarschijnlijk beide doelpunten hebben voorko men. Hij zou bij het eerste ongetwijfeld op de bal zijn ge doken die Reitsma liet passe ren en het tweede had hij ze ker niet laten glippen want Treytel staat altijd met het lichaam achter de bal. Het Is een deel van het achteraf praten, zoals ook de woorden van Schneider: „We hebben voor de rust toch drie kansen Te weinig Inderdaad: De Jong kopte in, Stuy werd het zicht benomen en kon nog net de te zachte inzet verwerken: Kristensen (soms knap goochelend maar te lang zodat hij toch de bal kwijt raakte) bracht Ressel in stelling mar die schoor hoog over en later schoot Ressel tegen de paal. Dat wa ren momenten waarop de brokkelige aanval van Feyenoord wel aanspeelbaar was. Het was te weinig het geval. En daarin schuilde het grote verschil met Ajax, welks spelers vrijwel altijd aan speelbaar waren, sneller combineerden, geraffineerder de aanval opzetten en "speelden" met de middenli nie van Feyenoord, waarin Theo de Jong de opvallend ste was. Juist aan do zijde van Van Hanegem brak Ajax meestal simpel door. Een kwartier na de rust zette Happel in plaats van Van Daele de aanvallend ingestel de Lex Schoenmaker in. Toch moest Feyenoord ach ter vier man houden omdat Cruyff in de spits bleef en zo Jansen "bond". De fonkeling bij Ajax was er grotendeels begrijpelijk af. Feyenoord zwoegde voort en trachtte de weke plek in de Amsterdamse defensie, ontstaan door het ontbreken van Hulshoff (voor hem Schil- cher) uit te buiten. Welis waar ontstonden verwarde situaties als Feyenoord krachtig aandrong maar slechts eenmaal kwam daar uit onheil voort: het doelpunt van Schoenmaker. Dat twee minuten voor tijd Jansen werd geruild voor Ladinsky had geen zin meer. In de kleedkamer zei Franz Hasil, verbannen naar de B- ploeg: „Ik had erbij moeten zijn. Dit zijn typisch de wed strijden voor mij". Hij bleef op de reservebank. Wellicht had hij uitgerekend ditmaal zijn schot hervonden. Herman van Bergem Scoreverlor 2—0, 80 Schot 12. Rep &Jax: Stuy SuurWer. Schllcher. Blankenburg. Krol, Haan. Kces- krns. G. Mühren, Rep. CruyM, raèï Van Dulvenbode L>c Jong. Janien (Ladinsky. Van Hangem, Wery. Ressel. Kristensen. Het Rotterdamse legioen kon Schoenmaker, gewisseld voor zich vijf minuten voor het Van Daele, heeft de (eind)- einde weer laten horen. Lex stand op 2—1 gebracht. AMSTERDAM Udo Lattek zal geen pressie uitoefenen op Gerd MUlIer. De beslissing over het al dan niet meespelen van 's werelds be kendste „goaltjesdief" in de eerste ontmoeting tussen Ajax en Bayern MUnchen laat Lattek aan de speler zelf over ..Omdat Gerd bezeten is van de gedachte er tegen Ajax bij te zijn, reken ik er wel een beetje op, dat hij speelt", zei Lattek zaterdagavond. „Het is met MUller als met Cruyff. Bijna iedere week wordt hij fel geattaqueerd en helemaal ongeschonden komt hij nooit van het veld De kuitblessure waarvan hij last heeft, dateert al van ruim een maand geleden. Hij heeft sindsdien geen competitiewedstrijd gemist, maar vandaag (zaterdag) kon hij beslist niet spelen. De pijn was te erg. Om tegen Ajax een kans te maken, kunnen we niet zonder MUller. Als Feyenoord zo'n spits had ge had. zou het niet hebben verloren". .Eindelijk heb ik Ajax op volle toeren zien draaien. Al thans voor de rust. Feyenoord is me bitter tegengeval- en. Misschien heeft die snelle achterstand Feyenoord wel uit zijn ritme gehaald, maar het kwam er in feite niet aan te pas. Er werd ook voel te lief gespeeld. Udo Lattek gelooft, dat Ajax het zich tegen Bayern niet kan permitteren zo te spelen als het tegen Feyenoord na de rust deed. „Wij hopen het Ajax zo lastig te maken, dat het zich gedurende de gehole wedstrijd volledig moet inzet ten". „Zelfs als we uit Amsterdam met goed resultaat wegko men. is er nog geen garantie, dat we een ronde verder komen. Ajax heeft een elftal, dat in staat is iedere uit wedstrijd te winnen en daarom krijgen we het ook in MUnchen bijzonder moeilijk". Bayern heeft, aldus Lattek. op het bereiken van de halve finales een premie van 10.000 mark gezet. Horst Blan kenburg verklaarde gisteren voor de Duitse televisie, dat er voor de Ajax-spelers 4000 gulden is te verdienen. TON VAN DALEN 0OK in de honkbalwe reld men ziet voortaan liever baseball gebruikt zint men op maatregelen om de competitie aantrekkelij ker te maken. De moge- lijheid daartoe heeft men op onvoorstelbare wijze gemist. Een spon sor, die zich ook voor andere sporten interes seert en daarin flinke sommen investeert, heeft het plan geopperd op zijn kosten voor iede re ploeg in de hoofdklas se twee Amerikaanse spelers te laten komen. Dat zou een geheel an der gezicht aan de com petitie kunnen geven. De honkbalbond reageerde echter op geen enkele wijze. Dan behoeft men straks, als de jaarlijkse strijd weer begint, niet tc klagen dat de aan trekkelijkheid van de competitie er zo snel af is. Het voorstel van de sponsor was toch op zijn minst interessant ge noeg om diepgaand te bekijken. Beperken QP het toernooi voor de C-groep van het we reldkampioenschap na is vrijwel een eind geko men aan de lawine van ijshockeywedstrijden die de laatste maanden over Nederland is uitge stort. Op enkele uitzon deringen na is hit bezoe kersaantal niet opzien barend hoog geweest. Een vrij logische conse quentie van het grote aantal wedstrijden, die er mede toe bijdroegen dat het publiek er geen touw meer aan kon vastknopen voor welke van de drie competities werd gespeeld. In Ne derland wordt elke avond, van de zondag tot en met de zaterdag, ergens ijshockey ge speeld, ook al een situa tie die de duidelijkheid niet bevordert. Het zou dienstig zijn indien de IJshockevbond zou over wegen de wedstrijden op twee vaste dagen per week te houden teneinde de overzichtelijheid te bevorderen. Bovendien zouden de clubs zich kunnen benerken waar door de spoeling niet dunner wordt dan ze ge- meenliik al is. Er is. zo is gebleken, te weinig publiek voorhanden om drie- tot viermaal per week de ijshockeyhal te vullen. Interessant l>E veelgehoorde slogan ,,de competitie duurt nog lang" gaat ditmaal volledig op voor Ajax en Feyenoord, die na zater dag al heeft Feyen oord nog een wedstrijd tegoed gelijk in ver- liespunten zijn geko men. Elke misstap in het verdere verloop kan fataal zijn. Beide .teams gaan, ten gunste van een toch nog interessan te eindfase, een zwaar seizoenrestant tegemoet. Bovendien zijn er meer aantrekkelijke plaatsen, waarvoor in hoofdzaak de vier ploegen na de top slag zullen leveren. En dan nog de beker competitie waarop Feyenoord, maar ook Sparta. FC Den Haag en FC Twente onder de top, hun hoop hebben ge vestigd. Toch meer spanning dan door velen werd ver wacht.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9