SOEDAN STAAT VOOR PROBLEEM KVP vraagt formateur concessies Huurdersorganisaties verenigen zich in NYH CcidóeGoiwcmt Teleurstelling bij verkiezingen voor Giscard en Lecanuet Na bloedig drama Kartoem Beraad duurt voort Kardinaal in Rome Huurders maken vuist Twee doden bij schiet en steek partijen Duitse miljoenen nog zoek MAANDAG 5 MAART 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 5 DEN HAAG Formateur Burger ontvangt vandaag nog geen kan didaat-ministers uit K.V.P.- kring voor het extra parlemen tair kabinet Den Uyl. Burger heeft nog geen afspraken ge maakt, omdat het beraad in de K.V.P. over zijn gesprek met fractieleider Andriessen van vrijdag j.l. nog gaande is. De formateur heeft Andriessen be loofd niet achter zijn rug om K.V.P.-ers te ronselen. Andriessen bracht dit weekend door in Weert, waar hij eregast bij de carnavalsfeesten was. Vandaag ontmoet Andriessen zijn collega's van A.R. en C.H.U. Vast staat dat de christen;-demo craten vast zullen houden aan hun eisen voor wezenlijke in vloed op het programma van een kabinet-Den Uyl. Ook blij ven zij er bij dat in de zetelver deling van dat kabinet de ge talsverhoudingen in de Tweede Kamer tussen progressieven en christen-democraten tot uitdruk king moeten komen. Dat bete kent dat de christen-democraten (48 zetels) zeven van de zestien ministersposten claimen. De progressieven (56 zetels) zouden er dan met negen genoegen moeten nemen. Nog steeds houdt men er rekening mee, dat de formateur een be roep zal doen cp prof. Van Agt (Justitie) en dr. Marga Klompé, oud minister van CRM. Impasse over Vietnamese gevangenen SAIGON (UPI) De besprekin gen tussen de regering in Sai gon en de Vietkong over de vrij lating van Vietnamese gevange nen zijn volledig in een impasse geraakt, zo heeft een woordvoer der van de Vietkong verklaard. Sij zei dat de Zuidvietnamese re gering eerst 6.500 gevangenen in vrijheid wilde stellen als de Vietkong er 1.200 vrij zou laten. De Vietkong was hiertoe bereid, maar de regering in Saigon staakte onverwacht de uitwisse ling en verlaagde het aantal ge vangenen dat zijn vrij wilde la ten. SCHIPHOL (ANP) Voor een be zoek van een week is kardi naal Allfrink zaterdag naar Rome vertrokken. Vandaag woont de kardinaal de consis torievergadering en de daarbij behorende plechtigheden bij rond de benoemling van dertig nieuwe kardinalen. Kardinaal Alferink keert zaterdag terug. Vrijgeleide aangeboden aan indianen WOUNDED KNEE (Rtr/UPI) De Amerikaanse regering heeft de 200 militante indianen, die sinds vorige week dinsdag het dorpje Wounded Knee in Zuid- Dakota bezet houden, aangebo den dat zij de door politieman nen en leden van de FBI afge grendelde nederzetting kunnen verlaten zonder dat zij bang be hoeven te zijn onmiddellijk door de justitie te worden vervolgd. De opstandige indianen, die beho ren tot de Amerikaans-Indiaan se beweging (AIM), moeten zich bij hun vertrek wel identifi ceren en mogen geen wapens meenemen. Het aanbod van de regering zal, aldus Erickson, van kracht zijn tot dinsdagmor- Een Oglala-Sioux indiaan controleert gen (02.00 uur, Ned. tijd). reservaat. (Van onze correspondent) KHARTOEM Met de overgave van de acht Palestijnse terroris ten, die 66 uur de Saoedie-Ara- bische ambassade in Khartoem (Soedan) bezet hebben en drie van de vijf gijzelaars hebben geëxecuteerd, na hen voordien ernstig te hebben mishandeld, is de eerste acte van het bloedige drama afgesloten. De volgende acte houdt in: wat gaat er met de acht gebeuren? Dit probleem zal Soedan moeten oplossen. De acht Palestijnen zijn ieder af zonderlijk opgesloten om geor ganiseerde vluchtpogingen te voorkomen. De stoffelijke resten van de Amerikaanse ambassa deur Cleo Noel, de Amerikaanse zaakgelastigde George Moore en de Belgische zaakgelastigde Guy Eid, die van Egyptische af komst is, zouden vandaag de VS, respectievelijk Egypte worden overgebracht. De beide andere gijzelaars, de Saoedie-A- rabische ambassadeur Al Mal- hoek en de Jordaanse zaakge lastigde Adli al Nasser zijn gedeerd gebleven. Zij vertelden dat de drie ter dood veroordeel den hun lot zeer moedig onder de ogen hadden gezien. Twintig minuten voor de executie had den ze een laatste brief naar hun familie mogen schrijven, Zil zijn gedood met enige sal vo's uit automatische wapenen. Het lichaam van Cleo Noel ver toonde meer dan dertig kogel- wonden. Zijn gezicht was boven dien beurs geslagen. Soedan staat nu voor een moeilij ke beslissing. Het heeft ener zijds te maken met de radicale Palestijnen en anderzijds met de herstelde betrekkingen met de VS. De extreme Arabische landen eisen een milde beoorde ling voor de acht. Het gematig de Saoedie-Arabië heeft een on derzoek aangekondigd tegen de duizenden inwonende Palestij nen. Koning Hoessein van Jordanië heeft de doodvonnissen bekrach tigd van de Palestijnse leider Aboe Daoed en 20 medestan ders. Vrijlating van Daoed was een van de eisen van de Pales tijnse terroristen in Khartoem. Ontkend is dat het achttal tot de organisatie Zwarte Septem ber zou behoren. Een Palestijnse guerrilla maakt het V-teken na de overgave aan de Soedanese autoriteiten. Winkelbrand SEOEL (UPI) In Masan, 250 km ten zuidoosten van de Zuid- koreaanse hoofdstad Seoel, zijn gisteravond bij een brand 587 winkels en 10 woonhuizen in de as gelegd. Acht personen, van wie drie brandweerlieden, liepen verwon dingen op. De brand duurde zes uur en werd aangewakkerd door een fele wind. auto binnen het indianen- (Van onze correspondent BAARN De verenigingen van huurders in Nederland hebben zich zaterdag op een vergade ring in Baam verenigd tot het Tijdens carnaval Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Bij de carnavals vieringen in het zuiden van ons land Is het op verschillende plaatsen wel erg onrustig toege gaan. Bij een schietpartij in St. Willibrord (N.B.) is vannacht een 50-jarige inwoonster van die plaats om het leven gekomen. Haar man raakte gewond. De schietpartij vond plaats in de woning van het echtpaar. De politie heeft twee mannen aan gehouden. Bij een steekpartij tijdens het carnavalsgewoel in Weert is een buitenlandse arbeider dodelijk gewond geraakt. Elders in Weert deden zich eveneens vechtpartijen voor. Een 31-jari- ge inwoner van de stad moest in zorgwekkende toestand in een ziekenhuis worden opgenomen. Op andere plaatsen in het zuiden werd eveneens melding ge maakt van vechtpartijen waar bij de politie moest ingrijpen. Nog 2 jaar subsidie voor jeugdhuizen (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Op advies van de Provinciale Jeugdraad Zuid-Hol land stellen G.S. van Zuid-Hol land Provinciale Staten voor om de subsidieregeling voor jeugd huizen nog met twee jaar te verlengen'. Zij menen, dat voor dit jaar voorhands met 80.000 gulden in totaal volstaan kan worden. Onder de regeling valt ook: het vernieuwen van be staande jeugdhuizen. Nederlands Verbond van Huur dersorganisaties (NVH). Het ver bond is niet aan bepaalde gees telijke, politieke of economische richting gebonden en heeft zich ten doel gesteld informatie en bijstand aan de aangesloten or ganisaties te verstrekken en de materiële en geestelijke belan gen van de aangesloten huur dersorganisaties te behartigen en deze naar buiten te vertegen woordigen. Het verbond heeft zich als uit- ganspunten onder andere voor genomen dat het recht van wo nen een sociaal rechtsbeginsel if en het recht op een woning primair als onmisbare levens behoefte geldt. Door de NVH kunnen de huurders nu een vuist maken waar het gaat om met overheidsinstellin gen, zoals het ministerie van volkshuisvesting, politieke par tijen en andere organisaties te overleggen om zo invloed uit te kunnen oefenen op de vorming er. uitvoering van het huisves tingsbeleid en daarbij te streven naar een genormaliseerde stan daard-huurovereenkomst. A.R.P. IN PERIKELEN Een van de vele verrassingen in de formatie-Burger is de voorzichti ge benaderingswijze van de formateur tenopziehte van KVP-adspi- rant-ministers voor het kabinet-Den Uyl. Na de overrompelende „vangst" van de heren Boersma en prof. de Gaay Fortman heeft Burger het tempo vertraagd; het langdurige gesprek met fractie voorzitter Andriessen van de KVP is niet onmiddellijk door snelle nieuwe beslissingen gevolgd. De pauze kan echt niet veroorzaakt zijn door de wens van de formateur om naar Ajax-Feyenoord te gaan kijken. In de anti-revolutionaire partij zit men intussen met toenemende ver bazing te kijken, hoe mr. Burger na de ronde van het klagen over een ongelijkwaardige behandeling van „links" en confessionelen, nu de KVP op een andere manier aanpakt dan hij vorige week met de ARP deed. Boersma en De Gaay Fortman werden zonder meer gevraagd en zel den „ja"; vóór iets aan KVP-kandidaten te vragen, kwam een ge sprek met mevrouw Klompé en daarna de invitatie voor Andries sen. Vanwaar deze andere procedure? Vragen Op deze vragen kan vandaag nog alleen maar met andere vragen geantwoord worden. Heeft mevrouw Klompé de formateur laten we ten, dat KVP'ers die hij zou vragen, niet langs hun fractievoorzitter zouden heenlopen? Liet zij doorschemeren dat er in dit stadium met Andriessen zinvol te praten zal zijn? Of heeft de formateur in zijn contact met drs. Den Uyl ontdekt, dat het in dit stadium de odspirant-premier ook iets te vlug gaat? Per slot van rekening trekt de formateur zich van de wensen die ln de linkse concentratie leven, niet veel meer aan dan van de officiële standpuntbepaling der christen-democratie. Voor mr. Van Mierlo bijvoorbeeld lijkt het wel huilen geblazen: tot stil genoegen wellicht van degenen die graag in D-'66 de bakens willen gaan verzetten. Maar geen vraag doch zekerheid is, dat de A.R.-leiding in grote peri kelen zit. Voorzitter Veerman die op een pagina van zijn partijblad zaterdag liet proclameren dat het optreden van de linkse concentra tie uit het oogpunt van een gezonde democratie verwerpelijk is, moest op de vóórpagina nog snel aan het adres van minister Boers ma hieraan toevoegen „tu quo que Volgens dr. Veerman had mr. Burger begin vorige week zijn forma tie-arbeid moeten staken. Maar had Boersma, na eerst in de fractie dit standpunt te hebben onderschreven, zeker niet op Burger's laat ste bekwame noodsprong mogen in gaan. Biesheuvel Van allerlei veronderstellingen welke nu de ronde doen, lijkt ons mo menteel de meest logische, dat mr. Burger de ARP hard aangepakt heeft, omdat de aanwezigheid van premier Biesheuvel in de top van die fractie hem soepel praten onmogelijk maakte. Want op de achtergrond van de huidige kabinetsformatie staat nog al tijd als dilemma: „Biesheuvel of Den Uyl". Een compromis over een kabinet-Den Uyl bleek daardoor in de AR-fractie nog minder haalbaar dan bijvoorbeeld in de KVP. waar Andriessen krachtens zijn positie en blijkens zijn verleden soepeler zou kunnen zijn. Of deze speculatie van de formateur een juiste is geweest? Dat zal komende dagen moeten blijken! Onlusten in Noord-Ierland verwacht BELFAST - Upl/Afp - Politie en militairen in Noord.Ierland bereiden zich voor op mogelijke onlusten wanneer donderdag het referendum over de politieke toekomst van Noord-Ierland wordt gehouden. Tijdens het weekeinde werden weer vier mannen gedood. De geweldpleging begon vrijdag avond met het doodschieten van de 38-jarige rooms-katholieke buschauffeur Patrick Crossan. Zaterdag werden twee protes tanten neergeschoten. Een werd gedood en de ander ernstig ge wond. Enkele uren later vond een vrouw op een landweg bij Londonderry het lijk van een lid van de protestantse militie (UDR), David Deacon, die sinds vrijdag werd vermist. In een ziekenhuis overleed zater dag de 21-jarige Britse militair Raymond Hall, die twee weken geleden door een protestant in de rug was geschoten. Koningin Juliana was zaterdag aanwezig op de viering van het 50-jarig bestaan van de vereniging „De Hollandse Molen". Ook zij stopte een bijdrage in de bus, voor de herbouw van molens. DEN HELDER (ANP) Nog al tijd heeft de 28-jarige dultser Gunther Heinemann, die sinds donderdagavond op bet politie bureau in Den Helder verblijft, niets willen zeggen over de ver blijfplaats van de 3,3 miljoen mark, (ca. 3.3 miljoen gulden), die hij vorige week maandag uit een geldtransportwagen in DUs- seldorf heeft verduisterd. Hoofdinspecteur A. Brinkman van de recherche te Den Helder heeft met zijn team in het afge lopen weekeinde vergeefs in en rond de bungalow, waar Heine mann en een andere Duitser zich enige dagen hebben schuil gehouden, gezocht. He' tweetal zal wellicht bij de Of ficier van Justitie in Alkmaar om een verkorte rechtsprocedu re verzoeken, zodat ze binnen 20 dagen aan West-Duitsland kun nen worden uitgeleverd. Bij de normale procedure kan dit en kele maanden duren. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet. De Helderse politie hoopt dat er komende dagen wat tipe zullen binnenkomen. (van onze correspondent, Lucas Kleijn) 1AR1JS Niet alleen voor Pompidou is de uitslag van gisteren een grote teleurstel ling. lok voor de spil in zijn regering, Giscard d'Estaing. iiscard was verstandig genoeg om de bui te zien aankomen en bijtijds de bakens te verzetten. De reddingboot had hij al ge streken voor het geval het gaullistisch schip zou stranden. Met het linkse centrum van de reformatoren zou hij een nieuwe meerderheid willen vormen, en als de Franse socialisten zich los zouden willen maken van de communistische duivel, was hij zelfs bereid in die nieuwe meerderheid socialisten op te nemen. Dat is Giscard niet gelukt, want de reforma toren hebben het niet verder gebracht dan een schamele 12 l/t procent. Wat de reformatoren betreft, die zijn van een koude kermis thuisgekomen. Lecanuet, een van hun leiders blies zich tijdens de verkiezingscampagne dermate op als de kikker in de fabel van La Fontaine, dat hij het toekomstig eerste ministerschap voor zich opeiste en dat hij als formateur noch wilde samenwerken met Debré noch niet Messmer r.och met Plevin. Men behoeft geen profeet te zijn om te voorspellen dat Pompidou er geen seconde over zal denken Lecanuet opdracht te geven de nieuwe re gering te vormen. Tenslotte het linkse eenheidsfront met 46.2 procent, waarin begrepen is de kleine Nieuw Guinea heet voortaan Irian Jaja DJAKARTA (Reuter) De Indo nesische regering heeft West-I- rian (voormalig Nederlands Nieuw-Guinea) herdoopt in Irian Jaja - wat „glorieuze vooruit gang" betekent. President Soe- harto maakte de naamsverande ring zaterdag bekend bij het in bedrijf stellen van een koper mijn. PSU, een extreem socialistische partij, waar iedereen gemakkelijk in en uit loopt. De communistische kiezers zijn hun partij trouw gebleven met 21.1 procent, overigens niet meer dan de traditionele aanhang die altijd geschommeld heeft tussen de 21 en 22 procent. Veil groter daarentegen is het succes van de socialistische partij, die met de progressie ve liberalen het percentage van 19.3 heef. bereik:. Ook al blijft zij beneden het per- certrge van de communist-cha p: rti; haar succes is groot. Een paar jaar geleden was de oude socialistische part'j nog een tehuis voor ouden van dagen, thans heeft I Het bruidspaar Todisco staat op het achterbalkon van een complete j de partij onder leiding van de populair ge- huwelijkstrein. De ouders van de bruid hebben 45.000 gulden betaald worden secretaris Mitterrand een nog nooit voor deze speciale treinrit om de 250 gasten van Vermont naar Mas- bereikt percentage behaald. sachusetts te brengen voor de receptie. Man redt zoon uit muil van leeuwin TAKOKA (AP) Een Japanner heeft zijn zoontje kunnen redden door met beide handen de muil van een leeuwin open te druk ken. De vader liep met zijn 9- Jarige zoon Joekihiko Hajasji gisteren een verboden gebied van de plaatselijke dierentuin in. Een zes-Jaar oude leeuwin stak de kop door de tralies heen en greep een van de armen van de jongen. Yoor miljoenen brandschade in bontweverij COEVORDEN (ANP) Zater dagmiddag is een felle brand uitgebroken in de magazijnen van de Nederlandse Bontweverij in Slagharen (gera. Hardenberg bij Coevorden). De schade loopt volgens de politie in da miljoe nen guldens. De brand blijkt veroorzaakt te zijn doordat enkele kinderen een vuurtje hadden gestookt in afvalcontainers. Al gauw sloe gen de vlammen over naar de nabijgelegen gebouwen, doch het produktie-opparaat kon ge heel worden gespaard. Volgens de directie van het bedrijf kun nen de leveranties normaal doorgaan. De brandweer moest vanwege de sterke rookontwikkeling gebruik maken van gasmaskers. Arfos onder nieuwe leiding UTRECHT (ANP) De 26-Jarige Fred Borgman uit Aalsmeer is op de algemene ledenvergade ring van de Anti-Revolutionaire jongerenorganisatie (Arjos) in Utrecht gekozen als nieuwe voorzitter. De huidige Arjos- voorzitter Gerrit van Dongen treedt m oktober officieel af. Borgman is In zijn woonplaats voorzitter van de gecombineer de fractie van AR en CHU ln de gemeenteraad. Boeroendi meldt moord op Toetsi-s BOEJOEMBOERA <AFP) Ra dio-Boeroendi heeft bekendge maakt dat honderden families behorende tot de Toetsi-stam in Keeanda zijn vermoord. De ra dio, die reizigers uit dat land ci teerde en melding maakte van berichten uit Roeanda, voegde er aan toe dat tal van overle venden naar Zaïre, Oeganda, Tanzania en Boeroendi waren gevlucht. Alle burgere van de Toetsi-stam werden verjaagd van de scho len. de nationale universiteit en andere hogere-onderwijsinatel- lingen. Anderzijds zijn er poli tiemaatregelen genomen om'de Toetsi's te dwingen naar hun oorspronkelijke gebieden terug te keren. Nieuw bevel van Amin KAMPALA fReuter) President Amin van Oeganda heeft be kendgemaakt dat alle zaken aan de voornaamste winkelstraten van Kampala, behalve banken, „door zwarte Oegandezen moe ten worden gedreven en be heerd". Door deze nieuwe maatregelen worden een aantal grote Britse, Duitse en Arabische firma's, ge troffen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5