Verzet aantekenen tegen verleiding van prestigestrijd Toekomstdromen over vierdaagse werkweek 7 2 711 Aantal verkeersdoden tot helft teruggebracht PRINS ONTMOETTE HARTELIJKHEID VASTENBRIEF OVER DE GRENS Korte metten Den Haag erg pessimistisch CDAGCVERS Nationaal veiligheidsplan Steeds meer werkloze academici Vastenbrief 1973: KERK EN WERELD >731 WOENSDAG 28 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Amsterdam heeft speciale overvalbrigade (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Gedwongen door de schrikbarende crimina liteit in de hoofdstad heeft de Amsterdamse politie naast de reeds bestaande moordbriggdf ook een overvalbrigade in het leven geroepen. Zeven recher cheurs zullen overvallen op geldtransporten, banken en post agentschappen gaan behande len, maar ook de voorkojnende gevallen van gijzeling, ontvoe ring en terreur. De leiding van het nieuwe team heeft hoofdinspecteur H. Hoek. Volgens hem hebben de toena me en de aard van de banko vervallen in Amsterdam een centrale aanpak noodzakelijk gemaakt dit vooral met het oog op buitenlandse verdachten die al dari niet in georganiseer de bendes optreden. Vroeger be rustte het vaak langdurige en arbeidsintensieve onderzoek bij de afdelingsbureaus, die daar voor niet waren ingericht. PEN HAAG Van de drie grootste steden blijkt men in Rotterdam het meest op timistisch te zijn wat de komst van de vierdaagse werkweek betreft. Een enquête van de Nederland se Stichting voor Statistiek heeft aan het licht ge bracht, dat men in Rotte* dam binnen redelijke tot zelfs zeer korte tijd ver wacht over meer vrije tijd te kunnen beschikken, na melijk drie vrije dagen per week. In de Rotterdamse agglomeratie verwacht 38 procent van de be volking dat de vierdaagse werk week nog vóór 1980 zal worden verwezenlijkt, 22 pet verwacht invoering daarvan tussen 1981 en 1985 en 20 procent tussen 1986 en het jaar 2.000. In Den Haag gelooft men er nog niet zo hard in. Maar 23 procent van de bevolking van de Hgag- se agglomeratie verwacht de vierdaagse werkweek vóór 1880. 19 pet tussen 1981 en 1985 en 20 pet tussen 1986 en het Jaar 2 000. Bijna een kwart van de Hagenaars (23 pet) gelooft, dat de vierdaagse werkweek nooit zal komen. Die pessimisten zijn minder talrijk in Rotterdam (15 pet) en nog zeldzamfr ln Am sterdam (8 pet van de bevol king). Kleine en middelgrote steden hebben de neiging het Rotterdamse optimisme te de len: ongeveer zestig procent van de bevolking gelooft, dat men uiterlijk 1985 drie vrije da gen per week zai hebben. In Amsterdam is dat 54 procent, in Den Haag 42 procent. Er ic ook een van de welstand af hankelijk verschil: de hogere welftandsgroep schuift het ver wachte tijdstip van een vier daagse werkweek naar achte ren. terwijl de lage welstands- groep juist verwacht binnen 10 tot 15 jaar drie vrije dagen per week te zullen hebben. De oor zaak van de verschillende ant woorden moet vooral gezocht worden in de beroepscatego rieën. die in de verschillende welstandsgroepen zijn opgeno men. MALSE BRAADLAPPEN 500 gram K98 tl# Uwe 7309 a r-allefcBeSte kpuzc AUDENNEK BOTERHAM WORST 100 gram GOLDEN DELICIOUS een fijne ft ft handappel ](o 2 kilo HOLLANDSE KASSLA kroppen ff I geldig t/m zaterdag U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2en 3 van Uw damesblad DEN HAAG Het KVP-ka- merlid ir. Cornelissen heeft de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd, een meerjarig nationaal ver- keers-veiligheidsplan op te stellen. Hij wil het aantal verkeersdoden en gewon den de komende tien jaar geleidelijk tot de helft te rugbrengen. De heer Cor nelissen heeft berekend, dat vorig jaar 3100 ver keersdoden te betreuren vielen en dat er 70.000 ver- keersgewonden waren, der halve per dag gemiddeld 9 doden en 200 gewonden. Uitgaande van dit niveau moet het volgens het Kamerlid moge lijk zijn, in de komende tien jaar 8000 verkeersdoden te red den (ongeveer het inwonertal van Lelystad) 175.000 verkeers- gi-waden te vermijden (het in wonertal van Groningen) en de samenleving 5 miljard gulden aan kosten te besparen. In een beschouwing ter gelegen heid van de behandeling van de Verkeersbegrocing in de Tweede Kamer, heeft de heer Cornelis sen de grote veiontrusting van de KVP-fractie uitgesproken over de huidige verkeersonvei ligheid. De laatste tien jaar Is het aantal doden en gewonden met 50 procent toegenomen, en gevreesd wordt dat door de ver keerstoename de situatie verder zal verslechteren. Er kan vol gens de heer Cornelissen niet worden volstaan met incidentele maatregelen. Nodig is een krachtige, gecoördineerde aan pak, waarbij de hele samenle ving moet worden betrokken. Dat het aantal slachtoffers gehal veerd kan worden, leidt het Ka merlid af uit Amerikaanse cij fers. In ons land is het aantal verkeersdoden per 10.000 motor voertuigen of per 100 miljoen voertuigkilometers het dubbele van het Amerikaanse aantal. De heer Cornelissen heeft reeds een tien-punten-plan opgesteld, dat de basis zou kunnen vormen voor een nationaal verkeersvei- ligheidsplan. Hij wil scheiding van verkeerssoorten, bevorde ring van het uoenbaar vervoer, verbetering van gevaarlijke punten in het wegennet, versnel de invoering van automatische signaleringssystemen, opvoering van de veiligheid van auto's en fietsen en controle op die veilig heid, verbetering van de rij-op- leiding en van het verkeerson- derwijs op scholen, een slagvaardige wetgeving en doel matige controle wat betreft mi nimum en maximum-snelheden, alcoholmisbruik, verplichting tot het dragen van helmen op moto ren en brommers, versterking van de rechtspositie van zwakke weggebruikers (meer voorrang voor voetgangers) en nadere re gels voor vervoer van gevaarlij ke stoffen. De heer Cornelisse heeft aange kondigd een motie in de Kamer te zullen indienen als de minis ter onvoldoende bereidheid zou tonen een veiligheidsplan voor te bereiden. Herdenking in Djogjakarta DJOGJAKARTA (Antara) - Een toorts uit het plaatsje, van waaruit de toenmalige comman dant Suharto op 1 maart 1949 de aanval op de Nederlandse troe pen in Djogjakarta leidde, zal worden geplaatst bij het monu ment van de generale staf, dat de president donderdag ln DJog- ja zal onthullen. Suharto, in 1949 bevelhebber van het derde regiment, had zijn hoofdkwartier in Bibis, in het regentschap Ban Tul. De chef-staf van de Diponogoron, divisie-kolonel Soekotjo, heeft verklaard dat de herdenking geen politieke, maar slechts psychologische en historische betekenis heeft. Verscherping prijscontrole DEN HAAG (ANP) Het prijs- controlebeleid moet worden uit gebreid en verscherpt. Daartoe zal de regering meer contro leurs dienen aan te trekken en op te leiden. PPR en PvdA dienden gisteren bij het begrotingsdebat van Economische Zaken een motie in met deze verlangens. DEN HAAG (ANP) - Het aantal werkloze academici is ln de laatste twee maanden met ne gen procent gestegen. Bij de ge westelijke arbeidsbureaus staan nu 1729 werkloze academici In geschreven. De stijging is nu al ruim anderhalf jaar aan de gang- De meeste werkloze academici zijn te vinden onder de juristen, de economen, de chemici en de sociologen. Er zijn 307 juristen werkloos, ruim 11 procent meer dan twee maanden' geleden, en 185 economen (13 man meer). Het aantal werkloze chemici liep met veertien op tot 189, ter wijl 173 sociologen zonder werk zitten (zeven meer). Bij de so ciologen staan er 118 als werk loos te boek. Twee doden BELFAST (AFP) - In de afgelo pen nacht is in het Noord-Ierse Newry een 13-jarige jongen ge dood. Dit gebeurde tijdens een kort vuurgevecht tussen een mi litaire patrouille en een tiental betogers. Eerder op de dag werd een poli tieman gedood en een gewond toen schutters het vuur openden op hun patrouillewagen, 24 km ten zuid-westen van Belfast. Investeringen in Indonesië SOESTERBERG In Australië en Nieuw Zee land bestaat grote belangstelling om samen met Nederland in Indonesië te investeren. ,,Ik heb ook gezegd dat het politieke risico van nationalisatie tot nul is teruggebracht". Dat verklaarde gisteren Prins Bernhard op het vliegveld Soesterberg na zijn terugkeer van zijn reis naar Indonesië, Australië en Nieuw Zeeland. Hij werd onder andere opgewacht door Koningin Juliana en minister Schmelzer. Do Prins vertelde dat hij in de door hem be zochte landen niet anders dan hartelijkheid ondervonden had. Voor Australië en Nieuw Zeeland schreef hij dat op rekening van de Nederlandse emigranten. Hun wordt daar al- lerwege lof toegezwaaid. Over de hartelijk heid op Makassar zei hij: „Je had het gevoel: je bent thuis". Overal ook vragen naar de ko ningin. „Overal is mij gevraagd wanneer de koningin nu kwam, maar ik heb steeds gezegd: we moeten eerst een regering hebben". Brede lach naar links van hem wat zuur kijkende minister Schmelzer. Zowel in Australië als in Nieuw Zeeland ont moette de Prins veel belangstelling voor de EEG. Verder is Australië direkt geïnteres seerd in de bouw van een fregat en Indonesië in de bouw van mijnenvegers. De Fokker F 28 heeft overal de aandacht getrokken. Tot in Nepal heeft dit „vlagvertoon van een Neder landse fabriek" zoals Prins Bernhard het noemde, geleid tot vele technisch-zakelijke vragen en bezichtigingen. Geen voorrang voor Defensie studenten DEN HAAG (ANP) Het socia listische Kamerlid Masman meent dat bij de lotingsprocedu re voor inschrijving aan univer siteiten en hogescholen geen voorkeursbehandeling mag plaatsvinden voor hen die op kosten van het rijk, via de door de minister van Defensie gebo den mogelijkheid, genneskunde, tandheelkunde dan wel far macie studeren. Tijdens het onderwijsdebat, giste ren in de Tweede Kamer, dien de Masman een motie in waarin de regering wordt uitgenodigd een dergelijke voorkeursbehan deling achterwege te laten. Amin zendt kabinet met vakantie Kampala (Rtr) President Idi Amin van Oeganda heeft alle leden van zijn kabinet gelast met ingang van maandag 30 da gen vakantie te nemen. Tijdens het verlof van de regering zullen de permanente secretarissen waarnemen. Generaal Amin nam het besluit na overleg met zijn minister van gezondheid, die een bezoek aan de overwerkte minister van Buitenlandse Zaken Kibedi in het ziekenhuis had ge bracht. Alle ministers, onderministers en persoonlijke secre tarissen moeten met ingang van maandag 30 dagen verlof ne men om weer fris te worden, aldus Amin. Zelf is hij ook en kele malen overwerkt geweest. Giftige dampen verdrijven 4000 mensen AUCKLAND (Nieuw Zeeland) (AP) Ongeveer 4.000 mensen zijn uit de Aucklandse buiten wijk Parnell geëvacueerd omdat gassen uit lekke vaten met fos faatinsecticide er de lucht ver pestten. De vaten zijn afkomstig uit Mexi co en waren geladen op een schip dat tot bestemming Aus tralië had. Onderweg vertrouw de de bemanning het niet meer, waarna Auckland werd aange daan. Ongeveer 200 mensen, onder wie personeel van de rivierpolitie, dc brandweer en de ambulance dienst, moesten voor spoedbe- handeling in ziekenhuizen wor den opgenomen. Hoe de Nieuw-Zeelandse autoritei ten zich van de vaten met in houd willen gaan ontdoen Is nog niet bekend. PARIJS (AP) - Luchtreizigers die vanuit Parijs vertrokken zullen ln de toekomst een „be lasting op het lawaai" moeten betalen voor de schade die de vliegtuigen uitoefenen op het le ven van de mensen die dicht bij dc vliegvelden wonen. Elisabeth Cooymans recital Een allergelukkigst, broken, volstrekt evenwicht tus sen sentiment en intelligentie was er de oorzaak van. dat de alt-mezzo Elisabeth Cooymans. voortreffelijk gesecondeerd door de pianist Rudolf Jansen, de le den van Union Bel Canto giste- ravnd in Diligent a een recital kon bieden, dat ze niet licht sul len vergeten. Opvallend goed was de opbouw van haar programma: drie Can zonetta's van Joseph Haydn, waarvan het laatste, qua tekst en muzikale geest bepaald ver rassend aansloot bij het eerste van een reeks van drie van Piet Ketting, vormden het begin. Waarna, ter herdenking van Max Regers honderdste geboor tejaar acht liederen vtm deze meester klonken, alle eaet een eigen karakter, alle treffend door bun directe zeggings kracht. Ook de keuze uit Debus sy's Fétes Galantes I en II kon moeilijk beter zijn: uiterst plas tisch was bier baar voordracht, waardoor niet slechts de klank, doch ook het woord steeds het juiste reliëf kreeg. Vermelden we tenslotte de Haag se première van een Madrigal door Alexander Voormolen op een tekst van Hertog Jan van Brabant in 1969 geschreven en aan Elisabeib Cooymans opge dragen. B.R. Van Vlijmens hulde aan Gesaldu Qesualdo, telg u t een Spaans-Ita liaans vorstenhuis, schreef rond 1600 madrigalen, die door hun vreemde chromatische melo dieën, hun tomeloze modulaties, hun merkwaardige akkoordsta pelingen lange tijd voor bizar en ziekelijk werden versleten. Strawinski heeft mede de stoot gegeven tot een herwaardering van deze n euwllchter, in wiens vserk ook Jan van Vlijmen, di recteur van het Koninkli/k Con servatorium zich ernstig ver diepte. Uitgaande van een chro matische structuur in een van Gesualdo's madrigalen, compo neerde hij een modern huldeb lijk aan deze meester voor solo viool en zes groepen instrumen ten. Gisteravond hebben Theo Olof en leden van het Residentie-Orkest onder de Franse dirigent Ernest Bour dit huldeblijk in het HOT tot klinken gebracht, Het bleek een curieus stuk te zijn, niet „ruimtelijk" maar welbewust „statisch" van karakter doordat de klankvlakken langs elkaar schuiven terwijl dc soloviool halsbrekende toeren maakt rond de grondtoon. Hoewel nauwelijks Iemand de bin ding tussen „huldeblijk" en het inspirerende mndrlgaal zal heb ben vastgesteld, was het goed dat een koortje van conservato riumleerlingen onder Huub Kers ten dit en enkele andere madri galen van Gcsualdo uitvoerde opdat men kon horen wie Van Vlijmen wilde huldigen. Vooraf ging een dramatische ou verture van Peter-Jan Wage- mans teen aardige aanzet), erna kwam „Pot Pourri", een weinig zeggend, mozalekachtig stuk van de Italiaan Benvcnuto, een voor ons gevoel nogal du bieuze instrumentatie van Sn- tle's Armen-mls en tenslotte een herhaling van de klankwolken van I.lgeti's zaterdag al ge speelde kamerconcert. Heel veel belangstelling en grote waarde ring. Ks. De Koninklijke Mlli'eJrs Xapd o.f.v. kapiteit-directeur Anne Posthumus geeft vrijdag 2 maart een concert in do Prins Wlllem-AIexanderzaal van het Ned, Congresgebouw. Solisten zijn de Franso componist-pianist Serge Lancen en do tenor Wille Caron. Op het programma staan werken van Peter van Anrooy, Jurriaan Andriessenl Serge Lnndon, Robert Jager, Harold Wulters e.n. Kunsthandel Slau, Keizersgracht 267 Amsterdam, exposeert van 2—25 maart werk van Hans Ka- ners en Luis Fileer. „Het behoort tot ieders verant woordelijkheid te bouwen aan een maatschappij waarin allen in de welvaart delen, waarin economische groei en indivi duele consumptie geen andere belangrijke, menselijke behoef ten en waarden verdringen. Dit eist enerzijds bewustwor ding, anderzijds actieve inzet." Dit zeggen de Nederlandse bis schoppen in hun Vastenbrief 1973, die vandaag is versche- ne onder de titel „Welvaart, verantwoordelijkheid, versobe ring", een titel, zo zeggen de bisschoppen, waarbij menig een als eerste opwelling wre vel zal voelen. „Velen van ons vormen van hun geslacht de eerste generatie diehet, na eeuwen vhan armoede, einde lijk goed heeft, met een auto en in niet weinig gevallen met een eigen huis. Nu wordt hun voorgehouden dat zij de buik riem dienen aan te halen." De christelijke levensbeschou wing. zeggen oe bisschoppen, is beslist niet gekant tegen welvaart op zich en het zou hoogst ondankbaar zijn de ze geningen van de vooruitgang te ontkennen. Evenwel mag men de ogen niet sluiten voor het feit, dat de welvaartsstaat zijn schaduwzijden heeft. Een der kwalijkste facetten van onze wadijver en con sumptiezucht, noemt de brief onze neiging de medemens ge ruisloos buitanspel te zetten. Met name worden hier de gast arbeiders genoemd. Ook heb ben wij het zo goed, omdat an deren het zo slecht hebben. Ons land behoort tot het derde deel der weraid, dat beslist over driekwart van alle inkom sten, investeringen en handels overeenkomsten. Andere men sen, die wij niet kennen, ver weg, hebben betaald en beta len tot op heden— in aanzien lijke mate voor onze welvaart. „Wie zegt dat hij God is toege daan, maar zich afsluit voor mensen naast hem op de we reld is een leugenaars", aldus citeert de brief het evangelie en vervolgt: „Is christenen mogen wij niet stellen, dat het ontwikkelingsproces van onze samenleving zich aan ons vol trekt als een noodlot en dat wij ons daarbij slechts kunnen neerleggen. Het evangelie roept ons op toi Innerlijke om mekeer en dat is toch weer stand bieden op een of andere manier." Men zegt dikwijls, al dus de bisschoppen, dat een verandering van onze samenle ving een radicale wijziging van de structuren vereist. Maar structuren zijn geen din gen die los van ons staan en die wij kunnen veranderen zonder onszelf te veranderen. In het proces van bewustwor ding zullen opvoeding en on derwijs een Kapitale rol moe ten spelen. Het gezin is het belangrijkste milieu waar saamhorigheid met alle mensen, ongeacht na tionaliteit, huidskleur of leefpa troon, moet worden aange kweekt. Ons onderwijssysteem wordt helaas nog gekenmerkt door individualisme. In plaats van wedijver zou samenwer king meer bevorderd moeten worden. Ook de organisaties van werk gevers en werknemers hebben een gewichtige rol bij de nood zakelijke mentaliteitsvorming te spelen. Met de overheid zijn zij de belangrijkste organen, die de internationale arbeids verdeling rechtvaardiger kun nen maken en in het algemeen het economisch stelsel kunnen verbeteren. Maar, zo zegt de brief, niet al leen magnaten, deskundigen, vakbondsvrijgestelden en poli tici, maar wij allen hebben hier een taak. Allen moeten wij een gewetensonderzoek in- istelien naar de druk die wij met onze bestedingen op elkaar uitoefenen ten nadele van onze innerlijke /rijheid en vooral van de levenskansen van ande ls het geen aangewezen ont hechting voor onze tijd dat wi] ons eerst in ons binnenste en vervolgens metterdaad verzet ten tegen de verleiding van de prestlgewedloop die zich uit In protserige consumptie, verspil ling en overdaad? Vermoedelijk, zo zeggen de bisschoppen in een door ons al eerder vermeld citaat, wordt het mechanisme van deze wed ijver grotendeels op gang ge houden door moeilijk verdedig bare verschillen in inkomen. Wij moeten ons dan ook afvra gen of het geen christelijke eis is matiging of bevriezing van de hogere 'nkomens te aan vaarden, opdat medemensen hun achterstand in welvaart althans gedeeltelijk kunnen In lopen. De bisschoppelijke vastenbrief 1973, waarvan hiernaast een i.orte samenvatting wordt gegeven, telt in totaal ruim zesduizend woor den. Hij is verschenen in een eerste oplage van 8500 exemplaren, die verspreid zijn onder alle pastores en pastorale werkers, mas samedia, raden en Instellingen. De pastores hebben tevens een beknopte versie van duizend woorden ontvangen, waarvan het de bedoeling is, dat deze zon dag 11 maart in alle kerken worden voorgelezen. Het document is bovendien vertaald in het Frans, Duits, Engels. Spaans en Italiaans. De vertalingen worden toegezonden aan alle bisschoppen ter wereld, aan alle departementen van de Romein se curie en aan de belangrijkste massamedia in het buitenland. Onder de buitenlandse arbeiders in ons land worden gratis vijf duizend Italiaanse en evenveel Spaanse teksten verspreid. Onrust wordt gevreesd in de strook van Gaza als gevolg van de moord op deze man, pater Nimiri, die maandag in zijn woning werd aangetroffen met een kogel in het hart. De geestelijke, een Palesfijn uit Jordanië was de zielzorger van de rooms-katholieke Arabische gemeenschap in de slrook van Gaza, die 250 leden telt op een totaal van drieduizend chris tenen. BENOEMING 31J CURIE Paus Paulus heeft al enkele benoemingen bekendgemaakt in de Romeinse Curie. De „grote" benoemingen worden verwacht tege lijk met het consistorie van 5 maart, wanneer dertig nieuwe kar dinalen worden gecreëerd. Eens per vijf jaar moeten namelijk de leidende figuren in de curie hun functies ter beschikking stel len. Kardinaal Baggio, aartsbisschop van Cagliari (Sardinië) is be noemd tot opvolger van kardinaal Confalonieri als prefect van de congregatie voor de bisschoppen. Kardinaal Marella is afgetre den als prefect van de congregatie voor de niet-christenen. Als zijn opvolger wordt genoemd kardinaal Pignedoii tot dusver se cretaris van de congregatie voor de evangelisering der volkeren. Dr. A.H. van den Heuvel, de nieuwe secretaris-generaal van de hervormde kerk en mgr. dr. A. J. Slmonls, bis schop van Rotterdam, zullen woensdagavond 7 maart een tweegesprek houden voor de t.v. cn wel ln het programma "Leerhuis". ZIJ zullen het on der meer hebben over kerk cn geloof in Nederland in de na bije toekomst, In een overigen:* niet polariserend gesprek. Een duiveluitdrijving door een pater capucijn bij een 35- jarige vrouw heeft in het dio cees Passau (Beieren) grote onrust veroorzaakt. De capu cijn had de vrouw, die sedert haar zevende jaar aan hoofd pijn zou lijden, zonder mede weten van de plaatselijke pas toor verscheidenen keren be zocht en de duiveluitdrijving toegepast. Toestemming ervoor had hij gekregen van de bis schop van Passau, mgr. A. IJof- mann, die nu verklaard heeft de poter noch dc zaak te ken nen. Hij had zijn toestemming onmiddellijk ingetrokken toen hij merkte, dat de pater er een demonstratie van maakte, n De bekende Spaanse jezuiet José Dlez Alogrlu, hoogleraar aan dc pauselijke universiteit Gregoriana is voor twee jaar uit de orde gesuspendeerd. Aanleiding Is zijn boek "Ik ge loof In dc hoop", waarin HIJ scherpe kritiek uit op de ker kelijke structuren en dc orde der jezuïeten, pleit voor een keuze-cellbaat en aandringt op antmythotoglscring van het pausclllk leergezag. Pater Ale- ?rla (01), een kwarteeuw hoog leraar aan de Gregoriana, noemde de maatregel "dc best mogelijke oplossing". B De grote liefdadigheidsin- stuif die de Nederlandse Post* duivenorganisatie N P.O. in Nijmegen heeft gehouden voor de stichting Mensen in Nood zal een bedrag van rond 140.000 Ruiden gaan opleveren. Eenzelfde som werd eerder al door de postdulvenhouders via allerlei acties aan de stichting overgedragen. Na bijna twee Jaar onder breking zijn 'Ie contacten tus sen het Vaticaan cn dc hoogste islamitische nad ln Cairo her steld. Onde rinvloed van Libië hadden do leidende islamiti sche figuren zich sinds 1971 zeer terughoudend opgesteld maar tijdens een conferentie onlangs heeft de secretaris-ge neraal van de hoogste Islamiti sche raad, Owcida, een beroep op de leiders gedaan de vijan digheid tussen islamieten cn christenen te overwinnen. Luxemburg vraagt hulp bij zielzorg toeristen Het nationaal centrum voor toeristenzielzorg In Luxemburg heeft een brief gestuurd aan Nederlandse pastores, waarin wordt gevraagd om zo moge lijk dc parochianen voor te be reiden op hun komende ver blijf In Luxemburg tijdens de vukantlemuundcn. Tevens heeft men dc vraag voorgelegd of er wellicht pastores zijn die in hun vakantie de toeristen- zielzorg in Luxemburg dc hel pende hond willen bieden. Volgens het nationaal centrum voor toeristen zielzorg waren er onder de ruim 600.000 toeris ten, die Luxemburg vorig jaar als vakantieland bezochten on geveer 342.000 Nederlands sprekende toeristen 138.000 Franssprekende, 60,000 Engels sprekende en 60.000 Duitsspre kende vakantiegangers. Van de Holiandssprekcnde va kantiegangers in Luxemburg is naar schatting 65 procent rooms katholiek en 35 procent protestants. Volgens een onder zoek Raat 33 procent van de katholieken zondags naar de kerk.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7