Veel pendelaars door eigen schuld de dupe Net rond ronselimperium sluit langzaam maar zeker MIL]OENENZ WEN DE L ROEPT VRAGEN OP Hoge lonen lokken, maar meestal zit er iets fout Consumentenbond niet verrast door uitkomst Belgische collega's iy 73 PAGINA DEN HAAG Klachten die zijn binnengekomen bij het ministerie van Sociale Zaken over op het terrein van de sociale verzekering bedreven zwendelpraktij- ken door malafide koppel bazen (ronselaars) hebben ertoe geleid, dat de Sociale Verzekeringsraad een on derzoek heeft ingesteld naar deze bedenkelijke gang van zaken. De uitslag van dit onderzoek, dezer dagen bekend geworden, is op zijn zachtst hoogst verontrustend. Het gaat hier om een miljoe- nenzwendel. Het onderzoek heeft zich toe gespitst op een Nijmeegse ronselaarsorganisatie, die met allerlei listige kunst grepen (waaronder valse stukken) op grote schaal met sociale verzekerings premies heeft geknoeid. Daardoor zijn een groot aantal werknemers, die ten onrechte menen verzekerd te zijn, benadeeld doordat zij bij ziekte, ongeval, werkloosheid of anderszins geen aanspraak kunnen maken op enigerlei uitke ring. De justitie is ingeschakeld. De Sociale Verzekerings raad gaat maatregelen ne men. Bezien zal onder meer worden hoe een frau dezaak als deze in de toe komst kan worden voorko men. Deze hele gang van zaken roept wel enige vragen op. Malafide koppelbazen ope reren al jaren op de Ne derlandse arbeidsmarkt voor het ronselen tegen hoge lonen van arbeids krachten voor werk in Duitsland. Hun praktijken waren bekend. In de Twee de Kamer zijn daarover 'herhaaldelijk vragen ge steld, maar de zaak werd dan afgedaan met de dood doener dat het zo'n vaart niet liep. Als er van meet af aan hard tegen deze cor ruptie was opgetreden, had men deze kwalijke praktij De ken mogelijk tijdig de kop kunnen indrukken. justitie aarzelt nog steeds. Verzucht een advo caat van enkele gedupeer de pendelaars: ,,Er zijn in de Nijmeegse affaire be wijzen te over, waaruit blijkt dat er valsheid in ge schrifte is gepleegd ,en waarvoor je iemand in voorlopige hechtenis kunt nemen. De politie, die over deze bewijzen moet be schikken, laat de heren nog steeds op vrije voeten. Dat is onbegrijpelijk". Moet men eigenlijk zoveel medelijden hebben met de gedupeerde pendelaars? Zoals gezegd, de praktij ken van malafide koppel bazen zijn al jaren be kend. Men weet hoe het mogelijk is dat zij zulke hoge lonen in het vooruit zicht stellen. Gaat men des ondanks toch met deze mensen in zee, verblind door het geld, dan neemt men een onverantwoord ri sico. Een verantwoording die, als bij ziekte, ongeval of anderszins de uitkering uitblijft (omdat er nooit premie is betaald), maar weer wordt afgewenteld op de gemeenschap. Via de bijstandswet. Op deze pagina treft de lezer meer informatie over de ronselpraktijken: de visie van een vakbondsbestuur der, die al jaren met de gevolgen ervan wordt ge confronteerd en een ver haal over het Nijmeegs ronselimperium. NKV-bestuurder Jo Rijpert, speciaal belast met het opknappen van de problemen van de pendelaars naar Duitsland (Van een i verslaggevers) ZUTPHEN In de regionale kranten zie je met de re gelmaat van de klok adver tenties waarin werknemers gevraagd worden voor be drijven in Duitsland, maar de figuur achter deze ad vertenties blijft steeds on bekend. Meestal staat er alleen een telefoonnummer als referentieadres. Hoedt u voor dit soort adverten ties", waarschuwt Jo Rij pert, hoofdbestuurder van de Bouwbond van het NKV te Zutphen, de man die speciaal belast is met het opknappen van de proble- men van de pendelaars naar Duitsland. De zwendelpraktijken van de kop- I pelbazen, die zich vaak ver schuilen achter deze telefoon- nummers in de kleine adverten ties, duren onverminderd voort. Er is zelfs een uitbreiding te j constateren en een goedgelovig mens, tuk op een fors weekloon, houdt het niet voor mogelijk wat er zoal aan oplichtersprak- tijken plaats vindt. Alk heb de indruk", zegt Jo Rij pert, „dat er veel meer zwen- delpraktijken voorkomen dan er bekend worden en dat is eigen- 1 lijk wel logisch. Zolang het goed gaat is er niks aan de hand, maar o wee als het fout gaat. dan zit de pendelaar behoorlijk in het schip. En ik krijg uiter- aard alleen te maken met de gevallen waar het fout gegaan J8" 'He bekendste truc is het niet be talen van de premie voor socia- leverzekeringen. De koppelba- zen werven via advertenties mensen aan, wie dan vaak zeer hoge lonen worden voorgespie geld. Jo Rijpert legt uit hoe dat in zijn werk gaat. „Ik ken een geval waar een vent DM 175 loon kreeg, en nog eens 175 als Auslosung (vergoedingen voor reizen etc.). Deze dikke lonen trekken de mensen. Maar wat gebeurt er dan? De baas betaalt de eerste maand braaf de pre mie voor de sociale verzeke ring, maar na een maand voert hij de man weer af." De werk nemer is dan niet verzekerd, 'e koppelbaas steekt dan wel de premie in zijn zak. Deze koppel baas doet dat natuurlijk niet als met de Nederlandse en vaak voor een hele ploeg tegelijk. worden deze echte grensgangers Maar één voor één. Hij houdt er van vader op zoon voorgelicht altijd wel een paar ingeschre- over de gang van zaken." ven. Het gevolg van deze zwen- Maar de koppelbazen strekken delpraktijk is; zolang de bouw- hun activiteiten steeds verder vakker werkt is er geen vuiltje aan de lucht, maar zodra hij arbeidsongeschikt of langdurig ziek wordt is het mis. In veel gevallen kan hij naar zijn uitke ring fluiten." „De enige remedie is je zaken zelf goed in de gaten te hou den", houdt Jo Rijpert de pen delaars voor. De mensen moe ten zelf informéren bij de Duit- landinwaarts uit. „Ik krijg nu al meldingen uit Brabant en Zee land", zegt Jo Rijpert. De grensstreken zijn nu kennelijk afgeroomd. Ter verduidelijking: de koppelbazen zijn meestal Ne derlanders, die in Duitsland een rekeningen. Ook moet er een Rentenversicherungskarte wor den aangevraagd. Vaak wordt dit niet gedaan, wat kan beteke nen dat er geen invaliditeitsren- te wordt uitbetaald en er straks geen ouderdomsrente wordt be taald. In Nederland wordt na melijk de AOW-premie ingekort voor de tijd dat men geen pre mie betaald heeft. Ook moet de kinderbijslag (Kindergeld) wor den aangevraagd." postbusfirma hebben. Ze hebben Uit ervaring weet Jo Rijpert dat geen bedrijf in Nederland, van daar dat ze ook geen detache ringsvergunning nodig hebben. ziekenfondsen (Krankenkas- De heer Rijpert legt uit wat een sen) of ze ingeschreven zijn en of ze ingeschreven blijven. „De laatste tijd begint dit wat beter te gaan, maar er zijn er nog veel die zich blind staren op de detacheringsvergunning Inhoudt. „Gaat een bouwvakker (of een andere werknemer) voor zijn Nederlandse baas een klus op knappen in Duitsland, dan heeft hoge lonen en die nog steeds met koppelbazen in zee gaan. Natuurlijk zijn er ook goede kop pelbazen, maar er zijn plenty gevallen waar het niet goed gaat." ,De moeilijkheid is dat er een toenemend aantal pendelaars Duitsland gaat, maar ook men een detacheringsvergun ning nodig. De werkgever moet daarvoor zorgen, maar cfat wordt nog wel eens vergeten. Wie zonder detacheringsvergun- Ook wanneer alles in orde is er in deze papierwinkel wel eens iets fout kan gaan en dat er mensen zijn die van de situa tie stevig misbruik maken. „En wanneer het misgaat, dan gaat het vaak ook goed mis. Als iemand in Duitsland werkt en ziek wordt, hij krijgt griep bij voorbeeld, dan valt de schade meestal nog wel mee. De werk; gevers betalen bij korte ziekte meestal wel zes weken door. De problemen worden echter veel groter wanneer er bij voorbeeld een ongeval plaats vindt op de bouw of wanneer er tijdens het pendelen een auto-ongeluk ge beurt. Wanneer een grensgan- ger blijvend invalide raakt en hij blijkt niet verzekerd te zijn omdat de koppelbaas de premip in zijn zak gestoken heeft, dan is de boot pas goed aan." Ook bij werkloosheid kunnen zich nare gevallen voordoen. Wii werkloos wordt moet van zijn werkgever een Arbeitsbesche nigung hebben, maar veel werk gevers geven deze niet. Zonde dit bewijs is de werknemer ech ter nergens en krijgt hij geei uitkering. Dan hangt het er na melijk vanaf of de werkgevei- premie betaald heeft of niet. Zoals gezegd, vaak gebeurt dit niet en zijn de werknemers al uitgeschreven en zitten ze met de gebakken peren. (Van een onzer verslagge vers) VENLO Het Haupt Arbeits- amt in Diisseldorf heeft de grote en middelgrote ondernemingen in Rhein- land Westfalen deze week gewaarschuwd voor de praktijken van Nederland se uitleenbedrijven. De So ciale Verzekeringsraad in Den Haag heeft een onder zoek naar de activiteiten van een groep ondernemin gen, waarvan de hoofdzetel in Nijmegen is gevestigd, afgesloten en de resultaten vastgelegd in een rapport, dat dezer dagen is aange boden aan staatssecretaris Rietkerk. Het net rond het „imperium" van de Nijmeegse koppelbaas T. van E. (42) en diens vazallen wordt gesloten. Er zijn klachten gedeponeerd bij de officier van justitie in Roermond terwijl de politie in Venlo en Nijmegen nog altijd doende is met het verzamelen van nieuw mate riaal over firma's in Schiedam, I Nijmegen, Beek bij Nijmegen I en Koblenz en de mannen ach- I ter deze en andere ondernemin- I gen. Misdrijf Het sluiten van dat net gaat velen I toch te langzaam, De advocaat van een groep gedeputeerde 1 pendelaars vraagt zich af waar om de justitie nog geen arresta ties heeft laten verrichten. „Het plegen van valsheid in geschrif te is een misdrijf, waarop een maximum-gevangenisstraf van vijf jaar staat en waarvoor je iemand in voorlopige hechtenis kunt nemen. De uitlokker van of de medeplichtige aan dit mis drijf is even strafbaar. Er zijn bewijzen te over, waaruit blijkt dat Van E. en zijn medewer kers, pendelaars hebben aange zet tot het foutief invullen van aanvraagformulieren voor de kinderbijslag. De politie, die over deze bewijzen moet be schikken, laat de heren nog steeds op vrije voeten. Dat is onbegrijpelijk". Er is meer onbegrijpelijks aan deze hele affaire. Zo weet nie mand een antwoord te vinden op de vraag hoe de Nijmeegse koppelbaas weer de beschikking kreeg over een paspoort, nadat dat hem bij een veroordeling was afgenomen. Ook de vraag hoe het mogelijk is, dat de or ganisatie nog steeds activiteiten ontwikkelt, blijft onbeantwoord. ONTAGE- UNO KONSTRUKTIONBETRIEB .GELDERLAND' llivrhlj delon el J U aodc, dut U aot Ingang vun »9 «Ugu. tir. 197.1 bent mrt togen, rtudon: Vomtorlng van de «rbetdamat. •J&ili.; aoarr.J-eJA- - Dit briefje kreeg een pendelaar-werknemer van de firma Gelder land (Koblenz), eigendom van een Nederlandse koppelbaas, nadat hij had geïnformeerd of de sociale premies voor hem waren be- Het is binnen. De mensen zijn bang voor repressailes en houden lie ver hun mond. Een chef van het gewestelijk arbeidsbureau in Nijmegen, die door Van E. was mishandeld, durfde zelfs geen aangifte te doen bij de politie. Vorige week werd een werkne mer van een van de bedrijven van de groep bij café Triangel in Siebengewald, van waaruit een van de hoofdfiguren van de organisatie opereert, door die zelfde hoofdfiguur met een re volver bedreigd. De werknemer had niets anders gedaan dan in formeren naar zijn rechten. Venlonaar R., ook genoemd als een van de hoofdfiguren in de organisatie, schijnt ook niet vies te zijn van dit soort praktijken. Hij ontkent tegenover ons overi gens iets met Van E. en diens organisatie te muken te hebben: „Ik ben als voorwerker in dienst van de firma Neda", is zo ongeveer het enige commen taar. dat hij wil geven. Zijn ad vies komt er verder op neer, dat we het maar uit moeten zoeken en daarbij niet te veel op zijn steun hoeven te rekenen. Uit contracten on overeenkom sten, die in het bezit van do of ficier van justitie zijn, blijkt echter, dat hij op 2 juni van dit jaar de firma Gelderland (ge vestigd in Koblenz) heeft over genomen voor een bedrag van 25.000 DM van twee andere fi guren, waaronder de man, die in Siebengewald een werknemer bedreigde. Volgens een andere volmacht wordt dezelfde Venlo naar gemachtigd lonen uit te betalen aan de werknemers van de firma Neda. netwerk van al dan taald: „Hierbij delen wij u mede, dat u met ingang van 19 augus tus 1972 bent ontslagen. Reden: Verstoring van de arbeidsrust". heid in geschrifte te plegen, lijkt l>et of Van E. over relaties beschikt, die hem en zijn vrien den onaantastbaar maken. Want de pendelaar is al wel op de de reeds betaalde kinderbijslag terug te vorderen. Praktijken, die in augustus reeds uitvoerig zijn beschreven. het „imperium" in zee is ge- De Informatie c Onheil Voor de pendelaar, die op dit moment aan den lijve onder vindt wat het betekent om vals- gaan, zit nu met de gevolgen, Hij heeft ai een verzoek ontvan gen om de kinderbijslag, die hij ten onrechte heeft ontvangen, terug te storten. Dat gaat om bedragen tot 2000 gulden per ge val. Verder onheil hangt hem boven het hoofd in de vorm van te verwachten aanslagen Inkom stenbelasting en vriendelijke verzoeken van ziekenfondsen om achterstallige premie te be talen. De koppelbaas heeft die premie namelijk nooit afgedragen. Evenmin heeft hij in tal van ge vallen belasting betaald. Daar naast heeft hij zijn werknemer aangezet op het aanvraagformu lier voor de kinderbijslag te vermelden, dat hij in Nederland werkzaam was. Dat was in strijd met de waarheid en voor de Raad van Arbeid reden om niet failliet verklaarde onderne mingen, waarmee politic en Jus titie sinds augustus van dit jnnr zijn geconfronteerd. Een net werk, dat bijna niet is te ontwar ren en dat ten doel had de zaak zo ondoorzichtig te maken, dat de organisatie jaren kon door draaien zonder do sociale pre mies voor de werknemers af te dragen. Werknenn s, die voorul werden geronseld in het gebied organisatie komt mondjesmaat tussen Nijmegen en Venlo. dat het steeds ning naar Duitsland gaat en daar aan het werk is, is niet verzekerd en heeft geen recht op een uitkering." mensen zijn die het slachtoffer worden. Vaak valt het werken in Duitsland tegen, er worden lange uren gemaakt, men is van huis, waardoor velen er niet al te lang werken. Er ko men dan weer nieuwe pende laars, aangelokt door de vette geldbuidels. De oude rotten, de echte grensgangers, mensen die het al jaren doen en die aan de grens wonen, die pakken ze niet. Die zijn net zo goed óp de hoogte met de Duitse wetgeving nieuwe ook voor de i i die toch met een koppelbaas in zee willen gaan heeft de heer Rijpert een aantal waardevolle tips. „Om te beginnen moet zo'n man een Ausweis für Grenzghnger aan vragen bij de Krankenkasse in Duitsland. Meestal gebeurt dat in de plaats waar de werkgever staat geregistreerd. Ook moet in Nederland het eigen ziekenfonds weden ingelicht, dit omdat wel iswaar in Duitsland premie ge heven wordt, maar de Neder landse ziekenfondsen betalen de aan alle voorschriften is vol daan, dan nog kunnen proble men oprijzen. Haal even in her innering het voorbeeld van de man die DM 175 aan loon en 175 aan Auslosung kreeg. Bij een uitkering krijgt hij alleen een percentag van het loon, DM 175. Jo Rijpert heeft deze problemen uitgebreid besproken in het vak bondsblad De Steiger en de reacties waren overstelpend. Het blijkt dat voorlirhting toch wel helpt, zegt hij. Maar een al gehele oplossing voor de zwen delpraktijken is het natuurlijk niet. „Een CAO voor heel Euro pa, dat zou de oplossing zi'n", verzucht hij. Onderzoek naar kwikgehalte in mosselen Uit de krant van 19 auguihn 1972 (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG/BRUSSEL „Vis eten kan gevaarlijk zijn voor de gezondheid" is een van de con clusies die de Belgische consu mentenbond trekt na oen onder zoek naar het gehalte zware mstalen In vis. De Nederlandse Consumentenbond noemde deze conclusie niet verrassend. Door allerlei onderzoekingen is do laatste tijd al gebleken dat do kustwateren In West-Europa be hoorlijk vervuild zijn. De Nederlandse Consumentenbond heeft meegewerkt ann de voor bereidingen van het Belgische onderzoek. Dit onderzoek heeft zich beperkt tot wilde mosselen. „Gewone vissen zwemmen van daag hier en morgen daar. Een goed beeld van de vervuiling kun je dan niet krijgen. Boven dien is de vis die de ene dag op de markt komt heel ergens an ders gevangen dan die van de volgende dag. Dat Is do reden waarom onze Belgische colle ga's een onderzoek op wildo mosselen hebben Ingesteld. Die verplaatsen zich nauwelijks.", aldus een woordvoerder van de Nederlandse Consumentenbond, vare metalen, zoals kwik, wor den In het menselijk lichaam niet afgebroken maar hopen zich op en kunnen gevaar bete kenen voor de gezondheid. Vol gens het Belgische rapport kun nen slapeloosheid, agressivi teit, bloedarmoede, nierontste king en Irritaties van darm en maag tot de gevolgen behoren. De Beigische Verbruikersunie ging bij het onderzoek uit van eon kwikgehalte van meer dun 0,2 ppm (part per miljoen) die de gezondheid van de mens ln gevaar kan brengen. In de Ver enigde Staten is momenteel do verkoop van vis met een gehal te van meer dan 0,5 ppm kwik verboden. In Frankrijk ligt dlo grens op 0,7 ppm. Volgens het onderzoek levert slechts 17% van de onderzochte kustwateren veilige vis op. 62% acht men verdacht en 21% is ronduit gevaarlijk. De Belgische en de Deense kustwateren zijn het minst verontreinigd, die van Nederland erg vervuild, maar dc zwaarste vervuiling werd ge vonden voor de Oost- en Zuid kust van En geland. Conclusies die ook gelden voor zwemmen ln zee. De volgende stap voor dc Neder landse Consumentenbond zal een onderzoek vormen naar de vervuiling van de kweekgronden van mosselen. Volgens de verbruikersunie is het nuttigen van meer dan 500 gram vis per dag ronduit ge- vaaarlljk te noemen. Wie 100 gram per dag eet, moet zijn eetgewoonten veranderen in 2 maal per week. Wie slechts 15 gram vis per dag eet loopt geen gevaar.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13